Zaloguj się


Dziesięć najlepszych atrakcji regionu

Chianti to miejsce sprzyjające włóczęgom i przypadkowym spotkaniom. Jest zachwycające bez względu na to, czy zwiedza się je samochodem, rowerem czy pieszo, czy też, co będzie najlepszym wyjściem, mieszanką wszystkich trzech. Chianti stanowi doskonałą bazę wypadową do wielu miejsc, od zwiedzania Sieny i Florencji, przez degustację win i dań lokalnej kuchni, po wycieczki rowerowe.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GaioleGreve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San Gusme, San Donato in Poggio i Vagliagli.

Dziesięć najlepszych atrakcji regionu

Spacery po sielskiej wsi

Nietaktem byłoby nazwanie Toskanii „Chiantishire”, tworząc w ten sposób karykaturę angielskiego określenia przeniesionego do Włoch. Mylące jest także ograniczanie tego regionu do sztuki renesansowej, architektury florenckiej i winnic Chianti. Krajobraz Toskanii jest tak piękny, jak sztuka. Ta kojąca sceneria, usiana miasteczkami na wzgórzach, inspirowała renesansowych mistrzów.
SS222, znana jako Chiantigiana, wiedzie przez serce regionu malowniczą trasą z Florencji do Sieny, przez wzgórza usiane cyprysami, gajami oliwnymi i winnicami. Możesz zacząć swoją podróż w Greve in Chianti lub  Panzano in Chianti, najlepiej docierając tam na czas weekendowego targu. Nawet bez planu, wędrówka po Chianti i zatrzymywanie się w dowolnym miejscu ma głęboki sens.

Na szczęście jest to także najlepiej zorganizowany region winiarski w całych Włoszech, nie tylko w samej Toskanii, wina o ustalonym pochodzeniu powstają w Chianti od ponad trzystu lat. Doświadczenia związane z degustacją wina należą do najprzyjemniejszych w całych Włoszech. Nawet jeśli pobyt w winnicy należy zarezerwować wcześniej, posiadłości są w stanie odpowiednio przyjąć gości i zapewnić, że odjadą z prawdziwym poczuciem, że zasmakowali tego miejsca; być może odświeżą także swoją pasję do toskańskiego wina. Nie chodzi tu o szybkie przemierzenie wartych zobaczenia miejsc i pójście dalej. W miejscu, w którym nikt nie zmusza do obejrzenia najważniejszych atrakcji, warto pojechać okrężną drogą i zajrzeć tam, gdzie masz ochotę.
www.visittuscany.comhttps://www.visittuscany.com/en/areas/chianti/

Czytaj dalej

Picie wina na szlaku winiarskim Chianti

Szlak wina Chianti Classico to wiejskie krajobrazy, zamki, kuchnia oraz oczywiście wino z jednych z najlepszych winnic w całych Włoszech. Nie zapominajmy także o uroczych prywatnych posiadłościach, charakterystycznych dla Chianti. W Toskanii szlaki winiarskie to zawsze o wiele więcej niż tylko wino. Nigdy nie myśl, że jeśli odwiedziłeś kilka posiadłości, to „zaliczyłeś”  już degustację wina. Posiadłości i ich właściciele są niezwykle różnorodni, a każdy z nich może pokazać Ci nowy sposób postrzegania Toskanii.

Chianti to ogromny region, obejmujący siedem różnych „stref” wina. W jego sercu, na wzgórzach między Florencją a Sieną, znajduje się Chianti Classico. Głównymi ośrodkami są GaioleGrevePanzanoCastellina Raddai Fonterutoli, których winnice są opisane w naszych indywidualnych przewodnikach. Łatwodostępne z malowniczej trasy SS222, najwspanialsze, podobne do zamków rezydencje są często prowadzone przez te same rodziny od czasów średniowiecza. Tak jest w przypadku arystokratycznych dynastii Antinori, Frescobaldi, Mazzei i Ricasoli - wszystkie te posiadłości winiarskie polecamy w naszych indywidualnych przewodnikach. Ich zamki z pięknymi sklepieniami, freski, tarasowe winnice i restauracje zachęcają do odpoczynku. Pozostałe strefy winiarskie Chianti to Colli Fiorentini, Colli Senesi, Colline Pisane, Colli Aretini, Rufina i Montalbano. Rozciągają się one po całej centralnej Toskanii, co bywa dość mylące dla zwiedzających.

Najbardziej atrakcyjne posiadłości winiarskie Chianti posiadają sale degustacyjne i enoteki (sklepy z winami), w których można zakupić wina. Większość oferuje wysyłki międzynarodowe. Większe posiadłości często mają renomowane restauracje i mogą nawet prowadzić kursy gotowania, z których wiele trwa nie dłużej niż jeden poranek. Kilka ośrodków stworzyło muzea winiarskie lub parki sztuki nowoczesnej. Aby przeżyć niezapomniane chwile, zarezerwuj degustację (degustazione) połączoną z wycieczką po winnicach i piwnicach. Sącz wino, delektuj się nim i ciesz się tą przyjemnością.

Skontaktuj się z konsorcjum Chianti Classico, aby uzyskać linki do producentów, a także zobacz polecane przez nas posiadłości w licznych przewodnikach po Chianti, które znajdziesz na naszej liście miejsc wartych zobaczenia.

Czytaj dalej

Castello di Brolio - miejsce narodzin nowoczesnego Chianti Classico

Na południe od Gaiole in Chianti znajduje się Castello di Brolio, miejsce narodzin wina chianti, jakie obecnie znamy. To właśnie w tym zamku w 1872 roku baron Bettino Ricasoli ustanowił jednolitą formułę produkcji win z Chianti, która stosowana jest do dzisiaj z drobnymi zmianami co do proporcji stosowanych szczepów winogron.

Brolio kontrolowane jest przez właścicieli ziemskich z rodu Ricasoli od VIII wieku. Sam zamek pochodzi z XI wieku i jest jednym z najstarszych we Włoszech, chociaż jego neogotycki styl został wprowadzony przez barona Bettino Ricasoli. Od roku 1200 dynastia Ricasoli walczyła po stronie florenckiej ze Sieną, swoim największym rywalem stając się częścią wielkiego konflikt między gwelfami i gibelinami. Castello di Brolio, jako florencki bastion na południu, zostało splądrowane przez Sieneńczyków w 1529 roku. Swoje ślady pozostawiła także okupacja niemiecka i alianckie bombardowania podczas II wojny światowej. Średniowieczne mury to najbardziej spektakularny element zamku, podobnie jak kaplica z XIV wieku. Wypij kieliszek wina, podziwiając winnice i doliny z murów obronnych.

W Brolio na każdym kroku napotykasz historię. Baron Bettino Ricasoli, mianowany włoskim premierem w 1861 roku, ponownie otworzył rodzinną firmę produkującą wina, a tradycję tę po dzisiaj utrzymują kolejne pokolenia. Umiejętności Barona Ricasoli polegały na wykorzystaniu ulepszeń w produkcji i modernizacji produkcji wina, wraz z utworzeniem marki Chianti Classico. Od tego czasu konsorcjum Consorzio Chianti Classico kontroluje produkcję, posługując się godłem gallo nero (czarny kogut), gwarantującym jakość. Zarezerwuj wizytę w piwnicach zamkowych, zwiedź posiadłość, skosztuj win i zobacz muzeum rodzinne. Wycieczka o zachodzie słońca ma najwięcej uroku i obejmuje kolację w restauracji L'Osteria del Castello w Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatną degustację win w salach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem, warto skorzystać z okazji, by porównać wina podstawowe z tymi dłużej starzonymi w beczkach, określanymi jako riserva lub gran selezione.

Czytaj dalej

Przejażdżki rowerowe po Chianti

Na myśl o przejażdżce rowerem przez „Chiantishire” wiele osób ma przed oczami nieco bajkowy obraz, gdy jedzie się beztrosko od jednej wspaniałej winnicy do kolejnej, by pod koniec dnia, po trudach jazy i degustowania, zdrzemnąć się w gaju oliwnym. Przemyśl to jednak raz jeszcze: to wyobrażenie jest dalekie od prawdziwego Chianti. Rzeczywistość jest bardziej surowa i zawiera znacznie mniej wina, nie obejmuje też drzemki pod drzewami oliwnymi, a podjazdy bywają naprawdę wymagające. Kolejną złą wiadomością jest to, że jedzenie w lokalnych gospodach jest tak dobre, że pomimo wszystkich wysiłków, mało prawdopodobne jest, że zdołasz schudnąć. Ale istnieje też jeden plus  - jazda na rowerze po Chianti jest jedną z największych atrakcji tego regionu, jeśli jesteś w miarę sprawny. To przejażdżki po pagórkowatych krajobrazach, gajach oliwnych i średniowiecznych wioskach oraz czerpanie przyjemności z podziwiania wspaniałych widoków.
Szlaki Chianti mogą wyglądać jak spacer w parku w porównaniu z jazdą na rowerze w wysokich Dolomitach lub Alpach - ale przemyśl taką wyprawę dokładnie. Chociaż brak tu stromych wzgórz, długie podjazdy pod górkę  mogą zaskoczyć niektórych rowerzystów. Nie lekceważ trudności szlaków Chianti, jeśli szukasz niełatwych dróg. Nie chodzi tu tylko o kręte i wijące się ścieżki, ale także o zmieniającą się  pogodę. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś na nieutwardzonych drogach, słynnych żwirowych ścieżkach, znanych jako stradebianche.
W Chianti narodziły się legendy kolarstwa, takie jak Gino Bartoli, Mario Cipollini i Fiorenzo Magni. Jeśli jednak wolisz się zrelaksować i nie zależy Ci na sławie, zarezerwuj wycieczkę rowerową za pośrednictwem lokalnego operatora. W przypadku trudniejszych tras rowerowych najlepiej wybrać się na wyprawę wiosną lub wczesną jesienią lub wypożyczyć rower ze wspomaganiem elektrycznym. Zobacz więcej sugestii dotyczących jazdy na rowerze w naszych innych przewodnikach po Chianti, dostępnych na liście rzeczy wartych zobaczenia.

Czytaj dalej

Badia a Coltibuono - senna posiadłość z winem i oliwkami

Położone pomiędzy Gaiole i Raddadawne opactwo benedyktynów otwiera się na winnice należące do posiadłości. Łagodny krajobraz pełen drzew oliwnych i winnic jest kreowany ręką człowieka od niepamiętnych czasów. W Toskanii trudno jest oddzielić wino i oliwę od scenerii, jaka je otacza. Potocznie nazwane Badia a Coltibuono (Opactwo dobrych zbiorów) jest otoczone sosnami, dębami, kasztanami i winoroślą. Założone w 1051 roku średniowieczne opactwo należało do reformistycznych mnichów z Vallombrosy, którzy rozpoczęli tu uprawę winogron i wyrabianie wina. Nie wiedzieli, że ich dzieło będzie rozkwitać jeszcze wiele wieków później. Od czasu rozwiązania klasztorów w 1810 roku średniowieczne opactwo należy do jednej rodziny. Patrząca w przyszłość rodzina Stucchi Prinetti zaczęła jako florenccy bankierzy, zanim wprowadziła na rynek wysokiej jakości Chianti. Do dziś pozostaje zaangażowana w zrównoważone rolnictwo.
Urzekające XV-wieczne krużganki, kaplicę i freski na suficie można obejrzeć będąc gościem toskańskiej szkoły gotowania, natomiast XII-wieczne mury i dzwonnica są otwarte dla wszystkich. Możesz także zarezerwować wycieczkę po oryginalnych klasztornych piwnicach i pełnej fresków willi, a następnie degustację wina. Poniżej dawnego opactwa znajdują się piwnice wypełnione Chianti Classico, czyli tym, co zapewnia posiadłości utrzymanie. Nie mniej znany jest aromatyczny miód z kasztanów i oliwa z oliwek, pyszna Extravergine Badia a Coltibuono. Większość produktów można kupić na miejscu lub delektować się nimi w Ristorante Chianti - wyjątkowej restauracji. Możesz także zapisać się na kurs gotowania prowadzony przez Benedettę Vitali, założycielkę znanej florenckiej restauracji Cibreo.

Czytaj dalej

Castello di Ama - sztuka współczesna i dobre wino

To wino, które oczarowało Obamów podczas ich prezydenckiej podróży po Toskanii. Gdy myślisz, że znasz już Toskanię na wskroś, to miejsce ponownie Cię zaskoczy. Castello di Ama to jedna z największych niespodzianek w Chianti. To nie tylko zamek, ale winnica, restauracja i centrum sztuki współczesnej. Na pierwszy rzut oka wygląda jak kolejne tradycyjne borgo, kamienna wioska położona na wzgórzach Chianti. W jej centrum znajduje się uznana winnica, w której swoją siedzibę ma jeden z wiodących producentów Chianti Classico i gdzie winorośla ciągną się aż po horyzont. Ta rodzinna cantina to działająca winnica, znana ze swoich wspaniałych, pełnych czerwieni winogron. Możesz zwiedzić tutejsze piwnice i spróbować słynnych win, ale także odwiedzić willę, wioskę i ogrody z rzeźbami. To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Na terenie posiadłości znajduje się światowej klasy zbiór dzieł sztuki współczesnej. Ta ambitna kolekcja, Castello di Ama per l'Arte Contemporanea (Sztuka współczesna w Castello di Ama) została założona jako projekt, wymieniony w testamencie w 1999 roku. Lorenza i Marco Pallanti stworzyli w tym miejscu ogród z rzeźbami i instalacjami w stylu zgodnym z duszą majątku i średniowiecznego borgo. Castello di Ama zmienia przeznaczenie oryginalnych budynków, takich jak kościół i piwnica z winami, aby w imponujący sposób zaprezentować instalacje artystyczne. Szczególne wrażenie robi instalacja lustrzana autorstwa Daniela Burena, odbijająca znajdujące się wokół wzgórza.
Zarezerwuj wycieczkę połączoną z degustacją wina, przyjdź na lunch, odwiedź park rzeźb, lub po prostu zobacz Enotecę znajdującą się na terenie posiadłości, aby skosztować i kupić wina, oliwę z oliwek i inspirowane naturą perfumy.

Tel: (+39) 0577 746069 (winnica) (+39) 0577 746191 (restauracja)

Czytaj dalej

Badia di Passignano - opactwo i posiadłość winiarska Antinori

Ta nastrojowa osada koncentruje się wokół klasztoru Benedyktynów, założonego przez zakon Vallombrosan w 1049 roku. Dookoła znajdują się winnice należące do posiadłości rodziny Antinori. Ta posiadłość Antinorich obejmuje winnice szczepów Sangiovese i gaje oliwne. Pochodząca z Florencji dynastia producentów wina od 1385 roku handluje „nektarem bogów” w Toskanii. Zanim dobierzesz się do win, spędź trochę czasu w ufortyfikowanym opactwie, w którym w XVI wieku nauczał wielki Galileusz. Zarezerwuj wycieczkę z jednym z garstki pozostałych mnichów w roli przewodnika, aby podziwiać refektarz, ozdobiony wspaniale odrestaurowaną Ostatnią Wieczerzą autorstwa Domenico Ghirlandaio.
Nawet jeśli bardziej interesują Cię przyziemne sprawy, opactwo i tak może Cię zaciekawić. Znana restauracja Antinori, nagrodzona gwiazdką Michelin, zajmuje część sklepionego opactwa, a tak zwane „historyczne piwnice” znajdują się tuż pod opactwem. Na terenie posiadłości można skosztować wina sygnowanego znakiem Antinori, wina Chianti Classico, a także tzw. supertoskanów, czyli autorskich win tworzonych poza ścisłymi regułami apelacji. Znane nazwy to Tignanello, Guado al Tasso i Solaia oraz Chianti Classico Riserva Badia a Passignano. Zarezerwuj degustację wina w Antinori i zwiedzanie piwnicy, być może nawet degustację oliwy, a następnie wybierz się na lunch lub kolację w znakomitej restauracji L'Osteria di Passignano lub znacznie skromniejszej Trattoria della Fonte, znajdującej się w pobliskim gospodarstwie. L'Antica Scuderia jest z kolei najlepszą propozycją dla rodzin lub każdego, kto ma ochotę na pizzę.

Badia di Passignano (Passignano Abbey): Tel.: (+39)055 8072341 (język angielski); (+39)055 8071171 (język włoski)
Posiadłość Antinori Passignano: Tel.: (+39)055 8071278 i
www.osteriadipassignano.comwww.antinori.it

Czytaj dalej

Obiady w wiejskich gospodach

Chianti bywa celem wycieczek także z uwagi na wyjątkową kuchnię. Poza kilkoma wyjątkami lokalne restauracje specjalizują się w tradycyjnych toskańskich potrawach, o różnym stopniu prostoty lub wyrafinowania. Poza lokalami, które specjalizują się we współczesnych wersjach kuchni toskańskiej, menu nie różni się znacznie w całym regionie Chianti. To, co na ogół im towarzyszy, to uroczy nastrój, dbałość o jakość i lista win, odzwierciedlająca najlepsze lokalne winnice.

Co więcej, wiele z najbardziej atrakcyjnych zajazdów znajduje się w posiadłościach winiarskich regionu Chianti Classico. Największe z tych winnic mają na celu zaprezentowanie swoich win, łącząc w ciekawy sposób ulubione roczniki z toskańskimi menu. Jest to minimalistyczna wersja wyśmienitej kuchni. Inne miejsca mogą oferować skromniejsze dania i szansę połączenia wina z cucina povera, zdrową, ale przyrządzaną z uczuciem „chłopską” kuchnią z przeszłości.
W każdym z tych miejsc można zwykle oczekiwać sal degustacyjnych i enotek (sklepów z winami). Te wyższej klasy wina mają niewiele wspólnego z prostymi, obłożonymi słomą flaszkami, które niegdyś reprezentowały Toskanię za granicą. Zawsze sprawdzaj, co jest dostępne online, ponieważ propozycje mogą wahać się od posiłku dla smakoszy po degustację wina w połączeniu z bruschettą czy crostini. Podobnie jak w przypadku naszych ulubionych winnic Chianti, chodzi o to, aby wypróbować wszystkiego powoli, a nie o to, by szybko wypić kieliszek wina i ruszać dalej.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz polecane przez nas restauracje poniżej, a także szczegółowe przewodniki po najlepszych miastach i wioskach Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy miejsc wartych zobaczenia. Na początek, sprawdź sekcję Jedzenie i picie w naszym przewodniku poniżej oraz w naszych innych przewodnikach Chianti po miejscowościach takich jak GaioleGrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: CastagnoliVolpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli

Polecane przez nas posiadłości z winnicami są również dostępne w każdym z poszczególnych przewodników po Chianti.

Consorzio Vino Chianti Classico (Konsorcjum Wina Chianti Classico)

Czytaj dalej

Przepełniona sztuką Florencja

Florencja leży na północ od Chianti. Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć w tym wspaniałym mieście, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie stylowe knajpki ze znakomitą kuchnią, eleganckie kawiarnie i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż oferują ogromne steki i proste makarony. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.

Rozpocznij od Piazza della Signoria, najwspanialszego placu w mieście z kopią Dawida Michała Anioła, oraz znajdującego się obok niego, zwieńczonego blankami Palazzo Vecchio ze wspaniałym muzeum. Po wypiciu kawy w Rivoire przygotuj się na Galerię Uffizi, największą na świecie kolekcję włoskiej sztuki. Galeria ta jest ucztą dla zmysłów, ale biegnąc od sali do sali możesz szybko poczuć przesyt, więc spróbuj zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, rezerwując odpowiednio dużo czasu, a bilety zamów przez Internet. Po lunchu odwiedź Duomo, słynną katedrę, widoczna z wielu kilometrów. Renesansowa kopuła Brunelleschiego jest symbolem Florencji. Z szacunku dla osiągnięć Brunelleschiego, miasto zakazało nawet budowy jakiegokolwiek budynku wyższego od Duomo.

Oczyść umysł w Oltrarno, po drugiej stronie rzeki Arno, gdzie Giardino Boboli (Ogrody Boboli) działają jako doskonałe antidotum na duszący splendor Pałacu Pitti. Dynastia Medyceuszy stworzyła ogrody, które na wiele lat stały się wzorem dla włoskich arhitektów. Przed obiadem poznaj dziedzictwo rzemieślnicze okolic Oltrarno na tzw. lewym brzegu miasta. Ta artystyczna dzielnica słynie ze stylowych barów i gwarnych knajpek, przeplatanych sklepami z antykami i galeriami sztuki.

Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada. Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online (www.firenzecard.it), a także zarezerwuj więcej czasu na Galerię Uffizi.

Czytaj dalej

Kusząca Siena

Siena leży na południowym krańcu rejonu Chianti, idealnie nadaje się na magiczną, jednodniową wycieczkę. Jest to gotyckie, pełne autentycznego charakteru miasto o nieregularnym układzie z mnóstwem zaułków i wąskich uliczek. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących Radę Dziewięciu, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny.
Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Maestę - Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.
Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i dawne bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakujące widoki na zielone wzgórza wokół. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie