Zaloguj się


Picie wina na szlaku winiarskim Chianti

 • Picie wina na szlaku winiarskim Chianti

  Szlak wina Chianti Classico to wiejskie krajobrazy, zamki, kuchnia oraz oczywiście wino z jednych z najlepszych winnic w całych Włoszech. Nie zapominajmy także o uroczych prywatnych posiadłościach, charakterystycznych dla Chianti. W Toskanii szlaki winiarskie to zawsze o wiele więcej niż tylko wino. Nigdy nie myśl, że jeśli odwiedziłeś kilka posiadłości, to „zaliczyłeś”  już degustację wina. Posiadłości i ich właściciele są niezwykle różnorodni, a każdy z nich może pokazać Ci nowy sposób postrzegania Toskanii.

  Chianti to ogromny region, obejmujący siedem różnych „stref” wina. W jego sercu, na wzgórzach między Florencją a Sieną, znajduje się Chianti Classico. Głównymi ośrodkami są GaioleGreve, Panzano, Castellina, Radda i Fonterutoli, których winnice są opisane w naszych indywidualnych przewodnikach. Łatwodostępne z malowniczej trasy SS222, najwspanialsze, podobne do zamków rezydencje są często prowadzone przez te same rodziny od czasów średniowiecza. Tak jest w przypadku arystokratycznych dynastii Antinori, Frescobaldi, Mazzei i Ricasoli - wszystkie te posiadłości winiarskie polecamy w naszych indywidualnych przewodnikach. Ich zamki z pięknymi sklepieniami, freski, tarasowe winnice i restauracje zachęcają do odpoczynku. Pozostałe strefy winiarskie Chianti to Colli Fiorentini, Colli Senesi, Colline Pisane, Colli Aretini, Rufina i Montalbano. Rozciągają się one po całej centralnej Toskanii, co bywa dość mylące dla zwiedzających.

  Najbardziej atrakcyjne posiadłości winiarskie Chianti posiadają sale degustacyjne i enoteki (sklepy z winami), w których można zakupić wina. Większość oferuje wysyłki międzynarodowe. Większe posiadłości często mają renomowane restauracje i mogą nawet prowadzić kursy gotowania, z których wiele trwa nie dłużej niż jeden poranek. Kilka ośrodków stworzyło muzea winiarskie lub parki sztuki nowoczesnej. Aby przeżyć niezapomniane chwile, zarezerwuj degustację (degustazione) połączoną z wycieczką po winnicach i piwnicach. Sącz wino, delektuj się nim i ciesz się tą przyjemnością.

  Skontaktuj się z konsorcjum Chianti Classico, aby uzyskać linki do producentów, a także zobacz polecane przez nas posiadłości w licznych przewodnikach po Chianti, które znajdziesz na naszej liście miejsc wartych zobaczenia.


  Adres: Consorzio Vino Chianti Classico (Chianti Classico Wine Consortium)
  Tel: +39 055 82285
  Strona: www.chianticlassico.com

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie