Zaloguj się


Lukka

  • Lukka to typowe toskańskie miasto w ludzkiej skali. Znajduje się w niej wystarczająca ilość atrakcji, aby oczarować, ale nie przytłoczyć zwiedzających. Często pomijana przez fanów skupionych jedynie na odhaczeniu ze swojej listy Krzywej Wieży w Pizie, Lukka jest nieco pozbawioną wiary w siebie gwiazdą Toskanii. To łagodne miasto o uwodzicielskim uroku, otoczone murami obronnymi, które w XIX wieku zamieniono w obsadzoną drzewami promenadę. Znajdziemy tam wiele kościołów wybudowanych w stylu romańsko-pizańskim, z ozdobnymi fasadami z zielonego, szarego i białego marmuru. Idealnie zachowane, obwarowane serce Lukki, a także jej ciche wyrafinowanie i spokojne tempo życia zdecydowanie zjednują sobie początkowo sceptycznych fanów, nie wspominając nawet o różowo-złotych pałacach, przyjaznych pieszym bastionach, widowiskowych koncertach, czarujących sklepikach, a także słynnych plantacjach drzew oliwnych i winnicach. W lecie uroku dodają Lukce koncerty na świeżym powietrzu, podobnie jak dyskretne winiarnie i przytulne zajazdy. Dla zmęczonych mieszkańców miast Lukka reprezentuje idealny styl życia.

  • Atrakcji

    Wakacje w Lukce mogą być leniwe lub aktywne – wszystko zależy od Twojego nastroju. Wybierz się na przejażdżkę rowerem po murach obronnych lub wejdź na szczyt jedynego pozostałego tu do dzisiaj domu wieżowego. Odwiedź kościoły, wille, winnice i wspaniałe ogrody, zanim udasz się w podróż szlakiem Pucciniego. Jeśli masz ochotę na nieco spokojniejsze atrakcje, możesz także wybrać się na kameralny koncert lub na zakupy do jednego ze specjalistycznych sklepików, często skrywających się za eleganckimi, staroświeckimi witrynami.

  • 1. Wycieczki rowerowe po mieście ‒ lub spacery po wałach obronnych

    Lukka pełna jest uliczek zbyt wąskich do jazdy samochodem, więc miejscowi często poruszają się po mieście rowerami. To otoczone renesansowymi murami miasto jest stworzone do wypoczynku. Ogromne mury obronne są teraz miejscem joggingu, romansów, plotek i przejażdżek rowerowych ‒ a nawet kilku tych rozrywek naraz. Trudno uwierzyć, że 500-letnie mury obronne Lukki zostały wybudowane, aby chronić ją przed wrogami. W 1817 roku otaczające ją mury obsadzono podwójnymi rzędami platanów, które ocieniają szeroką aleję prowadzącą po ich szczycie. Teraz to popularny plac zabaw, promenada, szlak biegowy i trasa rowerowa. Od czasu do czasu można nawet zjechać jednym z pochyłych wyjść i udać się do miasta, zwiedzając na rowerze wszystkie główne atrakcje. Podczas przechadzek po placach, rower można zostawić przypięty do jednej z bram. W połączeniu z kulturalną i intelektualną reputacją Lukki zaskarbiło to temu miastu przydomek „Cambridge'u Toskani”. Brytyjski projektant mody Paul Smith, zapalony rowerzysta, wybudował nawet dom na jednym z okolicznych wzgórz. Mocno zachwalał on przejażdżki rowerowe po Lukce, mówiąc: „Uwielbiam jeździć po murach Lukki, to takie odprężające, ponieważ nie ma tu żadnych samochodów”. W tych przejażdżkach po zabytkowym, obwarowanym mieście, przez jego piękne brukowane uliczki i place ‒ najlepiej ze schowanym w koszyku pysznym lunchem ‒ jest coś rozkosznie kontynentalnego. Rowery można tu wypożyczyć w wielu wypożyczalniach, między innymi w Cici Rai niedaleko Porta San Gervasio (Bramy San Gervasio). Jazda na rowerze to także zdrowa alternatywa dla całodniowego odpoczynku na plaży.


    Adres: New Cicli Rai via San Nicolao 66 - 55100 Lucca


    Strona: www.ciclirai.it

  • 2. Cattedrale di San Martino ‒ zobacz „prawdziwy” portret Chrystusa

    Ścieżka z obwarowań prowadzi prosto do Cattedrale di San Martino, w której wyraźnie dominuje styl romański. W środku znajduje się niezwykłe przedstawienie ukrzyżowania i podobno, „prawdziwy” portret Chrystusa. Nawet z zewnątrz katedra prezentuje się spektakularnie, ze swoją niesamowitą fasadą okraszoną posągiem św. Marcina, dzielącego się płaszczem z żebrakiem (oryginalna rzeźba znajduje się teraz we wnętrzu kościoła). Wzory ozdabiające inkrustowany marmur są typowe dla toskańskiego stylu romańskiego, z psami, dzikami i dosiadającymi koni myśliwymi. Po obu stronach środkowej bramy przedstawiony jest cykl dwunastu miesięcy oraz Cuda św. Marcina. W środku wybudowano małą, ośmiokątną kapliczkę (tempietto), w której znajduje się Volto Salto (Święte Oblicze), jedna z najsłynniejszych relikwii średniowiecznej Europy. Ta poruszająca rzeźba została podobno stworzona przez Nikodema, który był świadkiem ukrzyżowania Jezusa ‒ dlatego wierzono, że stanowi prawdziwy portret Chrystusa. W rzeczywistości jednak ta mocno stylizowana postać jest prawdopodobnie kopią XIII-wieczniej kopii XI-wiecznej kopii VIII-wiecznego „oryginału”. 13 września każdego roku ta otoczona szacunkiem relikwia prezentowana jest podczas urzekającej wszystkich mieszkańców procesji, przechodzącej przez zalane światłem świec ulice. W południowej nawie katedry znajduje się zakrystia z jeszcze cenniejszym skarbem: grobowcem Ilarii del Carretto, zmarłej w 1405 roku. To stworzona z czułością podobizna, przedstawiająca u jej stóp wiernego psa, czekającego, aż jego pani się obudzi. Ilaria, żona władcy Lukki, Paolo Guinigiego, odeszła w wieku 24 lat, po urodzeniu ich drugiego dziecka. Zwiedzając katedrę, możesz także wspiąć się na dzwonnicę Campanille ‒ od wspaniałych widoków na miasto dzieli Cię zaledwie 217 schodów.


    Adres: Piazza Antelminelli 55100 Lucca

    Tel: (+39) 0583.490530
    Strona: www.museocattedralelucca.it

  • 3. San Michele in Foro – romańskie arcydzieło

    Na północ od Piazza del Duomo znajduje się Piazza San Michele, otoczony renesansowymi arkadami. Położony w centrum placu, zbudowany na planie rzymskiego forum kościół San Michele in Foro, posiada jedną z najbardziej widowiskowych, romańsko-pizańskich fasad w całych Włoszech. Szczególnie istotny wpływ na jej wygląd miała Piza, a dokładniej jej stosunki handlowe z Hiszpanią i Północną Afryką. To dzięki nim w pizańskiej architekturze widać uwielbienie dla zdobionych powierzchni, naśladujących płytki i tkaniny Maurów. Na przestrzeni lat, te orientalne wpływy przeniosły się z Pizy aż do Lukki. Najwspanialsze romańsko-pizańskie kościoły mają bogato zdobione fasady z zielonego, szarego i białego marmuru. W tym miejskim arcydziele rzeźbiony styl delikatnych kolumnad podkreśla wysokość i bogactwo fasady. Oskrzydlone najpiękniejszą dzwonnicą w Lukce, wielopoziomowe arkady przyozdobione są delikatnymi motywami i alegoriami. W zielonym i białym marmurze wyrzeźbione zostały sceny z polowań przedstawiające egzotyczne bestie, takie jak niedźwiedzie, smoki i słonie, napotykające bardziej udomowione zwierzęta, w tym króliki, kaczki i zajadające się winogronami wrony. Na szczycie kościoła znajduje się ogromny, pozłacany posąg triumfującego nad smokiem archanioła Michała, otoczony dwoma aniołami.


    Adres: Chiesa di San Michele in Foro
    Piazza San Michele, 55100 Lucca LU, Italy

    Strona: https://www.visittuscany.com/en/attractions/the-church-of-san-michele-in-foro/

  • 4. Torre Guinigi – wspinaczka na szczyt wzniosłej wieży

    To jedyna stojąca do dzisiaj wieża mieszkalna w Lukce, XIV-wieczny symbol potęgi i prestiżu, która aż prosi się o to, aby wspiąć się na jej szczyt. Podobnie jak w przypadku Florencji, zamożność Lukki opierała się o bankowość i przemysł jedwabny. Już w XII wieku miejscowi bankierzy handlowali na Morzu Śródziemnym lub podróżowali na północ do Brugii, Antwerpii i Londynu, kupując i sprzedając jedwab oraz wełniane materiały. Dobrze prosperujący bankierzy, w tym rodzina Guinigich, budowali ostentacyjne wieże mieszkalne, takie jak ten XIV-wieczny budynek, uważany obecnie za symbol miasta. Podobnie jak w San Gimignano, te fortyfikowane domy pełniły funkcję zarówno średniowiecznych symboli statusu, jak i schronów na czas konfliktów. Warto wejść na szczyt tej 45-metrowej wieży (230 schodów), aby móc podziwiać wiejskie krajobrazy i dostrzec zarys idealnie obramowanego przez okoliczne kamienice rzymskiego amfiteatru (anfiteatro). Chociaż styl gotycki nie był aż tak popularny w Lukce, Torre Guingi została wybudowana w stylu romańsko-gotyckim. Tuż przy jej okrągłych łukach arkadowych dostrzeżemy także gotyckie okna wielodzielne.


    Adres: Via Sant'Andrea, 55100 Lucca LU, Italy

    Strona: https://www.visittuscany.com/en/attractions/the-guinigi-tower/

  • 5. Palazzo Pfanner – przechadzka po barokowych ogrodach

    Niedaleko kościoła San Frediano znajduje się Palazzo Pfanner, wspaniała, XII-wieczna lukkańska rezydencja, która otrzymała swoją nazwę po poprzednim właścicielu, austriackim piwowarze. Pełen przepychu pałac i jego włoskie, barokowe ogrody zostały zaprojektowane specjalnie dla bogatej rodziny kupieckiej. Główne atrakcje tego miejsca to znajdujące się w sypialniach pasy XVII-wiecznego lukkańskiego jedwabiu oraz wyposażenie piwowarskie w piwnicy ‒ pałac ten pełnił funkcję warzelni aż do 1929 roku. W ogrodach, zaprojektowanych prawdopodobnie około roku 1700 przez Filippo Juvarra, znajdziemy między innymi rzymski sarkofag i posągi czterech pór roku. Zdobiony basen, cytryniarnia, a także magnoliowe i różane ogrody tworzą nastrojowe tło dla rezydencji. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, możesz zerknąć na ten urokliwy ogród i zewnętrzną klatkę schodową kierując się w lewo po wejściu na miejskie mury, tuż za kościołem San Frediano. Nic dziwnego, że ogrody Palazzo Pfanner pojawiły się w kilku filmach, między innymi w „Portrecie damy” na podstawie książki Henry'ego Jamesa o tym samym tytule. Jeśli zwiedzasz je w lecie, nie przegap odbywającego się w ogrodzie kameralnego koncertu.


    Adres: Via degli Asili, 33, 55100 Lucca

    Tel: +39 0583 952155
    Strona: www.palazzopfanner.it

  • 6. Wycieczka po najwspanialszych kościołach – od Rzymu do stylu romańskiego

    Jeśli nie wystarcza Ci zobaczenie Duomo i San Michele (patrz wpis), możesz także zwiedzić pozostałe wspaniałe atrakcje. Miejskie kościoły wybudowane są zazwyczaj w stylu romańskim i zainspirowane architekturą Pizy. Dzięki rywalizacji między tymi miastami toskańska odmiana stylu romańskiego posiada wiele charakterystycznych, regionalnych wariantów, co widać na przykład po zróżnicowanych pasach i arkadach w Lukce. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od kościoła Santi Giovanni e Reparata na Piazza del Duomo. Ten pierwotnie pełniący funkcję lukkańskiej katedry kościół ujawnił swoje rzymskie korzenie dopiero podczas prac wykopaliskowych. Mozaikowa podłoga z rzymskiej willi została zastąpiona rzymską łaźnią z II wieku, która z kolei ustąpiła V-wiecznemu baptysterium. Dodano do niego serię kościołów, które składają się na obecny, XII-wieczny budynek. Główne atrakcje tego miejsca to rzymska chrzcielnica, romańskie chodniki i sufit z kasetonów. Stamtąd można przejść do San Frediano z krenelażową dzwonnicą, a także wspaniałą, złoto-niebieską mozaiką na fasadzie, przedstawiającą Chrystusa w majestacie. W środku kościoła, nikle oświetlone wnętrze ujawnia ogromną romańską chrzcielnicę, na której wyrzeźbiono sceny przedstawiające Mojżesza i jego wielbłądzią świtę, prowadzących swój lud (ubrany w średniowieczne zbroje) przez rozstąpione Morze Czerwone. Kościół został nazwany na cześć św. Frediana, irlandzkiego misjonarza i biskupa Lukki, który ufundował go w VI wieku.


    Adres: Piazza S. Frediano, 55100 Lucca LU, Italy

    Tel: +39 3498440290
    Strona: www.sanfredianolucca.com

  • 7. Palazzo Mansi ‒ sztuka w kupieckim pałacu

    Na samym końcu labiryntu średniowiecznych uliczek Lukki kryje się Palazzo Mansi, XVI-wieczna rezydencja kupiecka z barokowym wnętrzem. Zachowała ona większość oryginalnego umeblowania i obecnie mieści Museo Pinacoteca Nazionale. Po sufitach tego wspaniale wyposażonego XVII-wiecznego domu Kardynała Spady (1659-1724) harcują bóstwa i alegoryczne postacie. Na piętrze, na końcu rzędu pokoi urządzonych zgodnie z motywem czterech żywiołów, znajduje się pełna przepychu sypialnia, poświęcona żywiołowi ognia. Nie jest to jednak ogień niszczycielski, ale płomień, który pali się, gdy Eros trafi kogoś swoją strzałą. W sypialni znajduje się wspaniałe podwójne łoże z baldachimem ozdobionym wizerunkami ptaków i kwiatów. Pinacoteca (galeria obrazów) wystawia dzieła toskańskich, weneckich i flamandzkich mistrzów.


    Adres: Via Galli Tassi 43, 55100 Lucca

    Tel: +39 0583-55570
    Strona: www.luccamuseinazionali.it/en/mansi/museo-nazionale-di-palazzo-mansi

  • 8. Wycieczka po ogrodach i willi Lucchesi

    Najeżone willami przedmieścia Lukki to wspaniała odmiana na upalne, letnie popołudnie. Większość willi nadal należy do prywatnych właścicieli, jednak nawet jeśli same domy są zamknięte dla zwiedzających, ich ogrody pozostają otwarte. Przechadzki wśród aromatycznych krzewów i chłodnych grot, tuż obok wymyślnych rzeźb i fontann, przypominają nam o nieprzemijającym bogactwie Lukki. Najwspanialsze, otoczone pięknymi parkami wille w tej okolicy to Villa Torrigiani i Villa Reale w Marlii. Aby trafić do Villa Reale, wyjedź z Lukki prowadzącą na północ drogą SS12 w kierunku Garfagnany, a następnie przejedź przez Marlię. Ta niezwykła willa została wybudowana w XVII-wieku przez szlachecką rodzinę Orsettich, a następnie przebudowana przez Elizę Bacciocchi, siostrę Napoleona Bonaparte. Znajduje się tam bujny park z jeziorem, rosnący dookoła formalnych ogrodów w stylu włoskim. W Teatro Verde (teatrze na świeżym powietrzu), otoczonym przyciętym, cisowym żywopłotem, odbywają się koncerty letniego festiwalu muzycznego w Lukce. Należąca od 1636 roku do dynastii Santinich i Torrigianich Villa Torrigiani, położona w Camigliano, niedaleko Capannori, to doskonały przykład późnorenesansowej willi. Pełniąc funkcję ambasadora Lukki na francuskim dworze Ludwika XIV, Nicolao Santini przebudował jej fasadę i ogrody. Po zmianach dokonanych w 1650 roku mogą się one obecnie pochwalić grotami, gargulcami, leśną ścieżką i ogrodami wodnymi.


    Adres: Via Fraga Alta, 2
    55014 Marlia, Capannori (LU)
    ITALIA

    Tel: +39 0583 30108
    Strona: www.parcovillareale.it

  • 9. Szlak Pucciniego

    Miłośników opery z pewnością zainteresuje miejsce urodzenia słynnego lukkańskiego kompozytora, Giacomo Pucciniego (1858-1924). Ten mistrz XX-wiecznej opery został ochrzczony w miejscowym kościele, Santi Giovanni e Reparata. Jest on nierozerwalnie związany ze swoją ojczyzną, Lukką, a kiedyś nawet zagrał na organach w jej Katedrze. Dom, w którym urodził się Puccini, odrestaurowany Casa Museo Puccini, to dobre miejsce na początek wycieczki śladami tego kompozytora. Tam właśnie spędził on swoje szczęśliwe dzieciństwo i wczesną dorosłość. Sam dom pozostał w rękach rodziny Puccinich aż do przekazania go pod opiekę Fundacji Pucciniego w 1974 roku. Pokój muzyczny z pianinem Steinway, na którym Puccini skomponował Turandot, stanowił centrum jego świata. Aby dopełnić tę wycieczkę jego śladami, udaj się na zachód do Torre del Lago, na brzegu jeziora Massaciuccoli, o którym wspominaliśmy w przewodniku po Viareggio. Samo Viareggio również jest warte uwagi, podobnie jak Montecatini Terme, kolejne miejsce związane z Puccinim.


    Adres: Museo Puccini, Corte San Lorenzo, 9 - 55100 Lucca

    Tel: (+39) 0583 584028
    Strona: www.puccinimuseum.org

  • 10. Rzymskie wzornictwo ‒ na placu pełnym kawiarni

    Rzymski styl Lukki nadal widoczny jest w przypominającym siatkę rozkładzie ulic, a także na eliptycznym Piazza dell'Anfiteatro. Chociaż obecnie jest on pełen kamienic, nadal stanowi centrum lokalnego życia. Lukka miała swój początek w 178 roku p.n.e. jako wojskowa kolonia, a poza jej murami znajdował się amfiteatr mieszczący 10.000 osób, ufundowany przez cesarza Klaudiusza. Z czasem uległ on rozpadowi, a większość jego pozostałości spoczywa obecnie poniżej poziomu ulicy. W średniowieczu ocalałe ściany amfiteatru zostały ponownie wykorzystane przy budowie okolicznych kamienic, utwardzając panoramę miasta i jego cztery główne wejścia. Dzięki temu, że oryginalny, rzymski plan miasta nadal jest tu wyraźny, możesz poszukać fragmentów rzymskiego kamienia w zewnętrznych ścianach domów, stojących przy otaczających Cię uliczkach. Aby zobaczyć z bliska powstały eliptyczny plac, skręć w Via delle Chiavi d'Oro i idź przed siebie, aż dotrzesz do zaokrąglonej ściany amfiteatru. Otoczony ulicznymi kawiarniami, restauracjami i sklepami z pamiątkami amfiteatr to nastrojowe miejsce na odpoczynek przy lodach lub obiedzie. Aby opuścić to miejsce, wyjdź przez przeciwległą bramę, podążając za krzywizną amfiteatru do Via Fillungo, głównej ulicy sklepowej Lukki. Warto wtedy odwiedzić również Domus Romana, rzymski dom, w którym poznasz historię Rzymu, a także spróbujesz różnych rzymskich potraw, w tym focacci z rozmarynem. Zajrzyj także do kościoła Santi Giovanni e Reparata, aby zobaczyć rzymskie pozostałości.


    Adres: Via Cesare Battisti, 15
    55100, Lucca - Italy

    Tel: +39 0583 050060
    Strona: www.domusromanalucca.it

  • Jedzenie & Picie

    Lukka to miniaturowa stolica kultury, z dyskretnymi barami i przytulnymi zajazdami, niekiedy udekorowanymi lustrami w stylu art déco. Można tu zjeść w przyjemnych warunkach i przystępnych cenach. Wyjaśnia to, dlaczego Lukka to jedyne toskańskie miasto, w którym w ostatnich latach nastąpił tak gwałtowny wzrost turystyki.

    Drzewa oliwne Lukki rosły tutaj już w czasach rzymskich, a na jej tarasowych zboczach rozciągają się sięgające starożytności winnice, w których już od stuleci produkowano wino. Lukkańskie wina mają wiele wariantów, od bogatego, czerwonego Montecarlo di Lucca po delikatne, białe Colline Lucchesi. Miejscowe specjały to między innymi wyjątkowa, słodka tarta ze szpinakiem i botwiną z orzeszkami piniowymi, a także zainspirowane wpływami z sąsiadującej Garfagnany ravioli z mąką kasztanową. Surowy region Garfagnany położony jest tuż na północ od Lukki, więc można się tam spodziewać także pysznych zup orkiszowych (farro) z oliwą, cebulą i fasolą borlotti. W sezonie możemy także skosztować wspaniałych funghi porcini (borowików) i kasztanów, które często znajdziemy w mąkach i wypiekach. Miłośnikom słodyczy spodoba się buccellato, zainspirowany rzymskim bajglem słodki chleb z rodzynkami i anyżem w kształcie obręczy. W czasach, gdy władzę nad Lukką sprawował Rzym, żywili się nim rzymscy legioniści.

  • Pasticceria Taddeucci

    Ta ciastkarnia działa już od 1881 roku, co widać po jej nieco sfatygowanym wnętrzu. Warto skusić się na jej specjalność, buccellato, bochenek słodkiego chleba z rodzynkami i anyżem, popijany kawą lub słodkim winem Vin Santo. Znajdziemy tu także czekoladową wersję tego wypieku ze skórką pomarańczową. Do entuzjastów tego sklepu należał Jan Paweł II a także książę Karol.


    Adres: Piazza San Michele 34, 5510 Lucca

    Tel: 39 0583 494933
    Strona: www.buccellatotaddeucci.com

  • Buca di Sant’Antonio

    Ta formalna, renomowana restauracja działa już od 1782 roku i stanowi dobre miejsce na romantyczną kolację. Naciesz się kieliszkiem darmowego Prosecco, podziwiając zawieszone na drewnianych belkach miedziane garnki. W menu znajdziesz drogie, wyrafinowane wersje klasycznych dań z Lukki i Garfagnany, na przykład tartę z porem i ricottą, risotto z funghi porcini (borowikami) lub fettuccine z gołębim sosem, a także nieco bardziej nowoczesne dania. Według krytyków sama kuchnia nie dorównuje jednak uwodzicielskiej atmosferze tego miejsca i wspaniałej karcie win.


    Adres: Via della Cervia 3, Lucca

    Tel: +39 0583 55881
    Strona: https://guide.michelin.com/gb/en/toscana/lucca/restaurant/buca-di-sant-antonio

  • Cantine Bernardini

    To wspaniały zajazd i winiarnia, tzw. osteria-enoteca należąca do rodziny patrycjuszy Bernardini, którzy zajmują się również sprzedażą win wyprodukowanych na swoich włościach. Sama restauracja jest niezbyt droga, a winiarnia i sklep znajdują się w sklepionych piwnicach XVI-wiecznego Palazzo Bernardini. Menu zawiera sezonowe toskańskie potrawy, w tym ravioli z mąki kasztanowej w sosie z dzika. Warto także spróbować zupy z ciecierzycy, steku, terriny z dzika, sera Pecorino i makaronu nadziewanego karczochami. Te potrawy reprezentują to, co najlepsze w Lukce i Garfagnanie.


    Adres: Via del Suffragio, 7, 55100 Lucca LU, Italy

    Strona: https://www.cantinebernardini.com/

  • Gli Orti di Via Elisa

    Położona w samym sercu miasta, niedaleko Porta Elisa, ta znana, niedroga trattoria to dobre miejsce na zjedzenie lekkiego obiadu. Jej charakterystycznym daniem jest zuppa di farro e fagiolo (zupa orkiszowo-fasolowa), a także warzywne risotto i tarta jabłeczna. Miejscowe produkty to między innymi wspaniała fasola z Lukki, jak również grzyby, orkisz i ser Pecorino z sąsiedniej Garfangany. Ta świetnie prosperująca restauracja oferuje także menu z dobranymi do potraw winami.


    Adres: Gli Orti di Via Elisa, Via Elisa, 17, 55100 Lucca LU

    Tel: +39 0583 491241
    Strona: www.ristorantegliorti.it

  • Pizzeria da Felice

    Położona tuż za Piazza San Michele, tłoczna, opalana drewnem pizzeria działa już od stu lat, więc z pewnością zna się na swojej specjalności. Pizze wyrabiane są tutaj także z mąki kasztanowej lub ciecierzycy, jako ukłon w stronę sąsiedniej Garfagnany. Atmosfera jest rustykalna i bezpretensjonalna, tak jak lubią to miejscowi.


    Adres: Via Buia 12, Lucca

    Tel: 0583 494986
    Strona: www.pizzeriadafelice.it

  • Zakupy

    Podobnie jak jedzenie na mieście, zakupy w Lukce są łatwe i przyjemne. To wspaniała mieszanka starożytności z nowoczesnością, w której designerskie szklane wyroby prezentuje się w antycznych gablotach ze szkła i mahoniu. Doskonale zachowały się tu stare fasady sklepów, włączając w to pełne zawijasów, złote napisy i mahoniowe panele. Zaglądaj w sklepowe wystawy i podziwiaj mieszkańców miasta, ubranych w najdelikatniejsze kaszmiry i skóry. Odwiedź wspaniale staroświeckie, ale i eleganckie sklepy, i zatrzymaj się w kawiarni belle époque na lody lub tradycyjne wypieki. Chleb buccellato z rodzynkami i anyżem wspaniale komponuje się z kawą lub winem deserowym Vin Santo.

  • Via Fillungo

    Od głównej ulicy sklepowej Lukki, przyjemnie krętej alei obramowanej wysokimi domami, nie da się uciec. Zacznij na pełnym kawiarni Piazza Anfiteatro i podążaj za krzywizną amfiteatru aż do Via Fillungo. To przeznaczony jedynie dla pieszych, istny raj z niecodziennymi, wyjątkowymi sklepami i tradycyjnymi sklepikami z witrynami w stylu art déco. Od zabytkowych kawiarni po modne butiki, robienie zakupów w Lukce to przyjemność. Później, chociażby w trakcie passeggiata (wieczornego spaceru), możesz udać się do La Cantina dei Sapori na drinka lub degustację wina z deskami wędlin i serów.


    Adres: Via Fillungo, 155, 55100 Lucca LU, Italia

  • L’Erbario Toscano

    W tej świątyni toskańskich eliksirów znajdziesz naturalne, organiczne, regionalnie produkowane kosmetyki. Szczególnie kuszące są produkty z pepe nero (czarnym pieprzem). Co więcej, w ofercie znajdują się także toskańskie rękodzieła, od jedwabnych szali po hafty.


    Adres: Via Dei Ghivizzani 61,
    55041 Capezzano Pianore,
    Lucca – Italy

    Tel: +39 0584 969660
    Strona: www.erbariotoscano.it

  • Caniparoli Cioccolateria

    Jeśli szukasz słodkich pamiątek lub po prostu czegoś do przekąszenia na spacerze po lukkańskich murach, zajrzyj do jednej z najlepszych czekoladziarni w mieście. Spróbuj aksamitnej odmiany gianduia lub ostrej peperoncino.


    Adres: Via San Paolino 44, Lucca

    Tel: 0583 53456
    Strona: www.caniparolicioccolateria.it

  • Antica Farmacia Massagli

    Jeśli jesteś odważny, spróbuj Chiny, alkoholowej mikstury z aromatycznych ziół i przypraw, która według miejscowych świetnie działa na zdrowie. Jest ona produkowana już od 1855 roku, jako medyczny „zastrzyk energii”.


    Adres: Piazza San Michele 36, Lucca

    Tel: 0583.496067
    Strona: https://www.anticafarmaciamassagli.it/

  • Parkowanie i zwiedzanie

    Parkowanie w Lukce jest nieco łatwiejsze niż w większości toskańskich miast. Parkingi znajdują się zarówno poza murami, jak i w mieście, jednak większość z nich jest płatna. Poza miastem możemy znaleźć oddalone o 15 minut piechotą od centrum, darmowe miejsca parkingowe. Najłatwiej jest zaparkować poza murami, ponieważ w mieście większość parkingów jest zarezerwowana dla mieszkańców (miejsca oznaczone żółtymi liniami). Niebieskie linie oznaczają, że dane miejsce jest dostępne dla wszystkich, także turystów.

    Jednym z polecanych, strzeżonych parkingów poza miastem jest Parcheggio Carducci, zaraz za Porta Sant'Anna (Bramą św. Anny), na południowy zachód od Lukki. Kolejną niedrogą opcją jest położony na północy Parcheggio Palatucci, z podobnymi opłatami, a także wypożyczalnią rowerów. W mieście, po zachodniej stronie, znajdziesz Parcheggio Cittadella.

  • Porady dotyczące podróży

    Jeśli podróżujesz samochodem, pamiętaj, że droga A11 prowadzi na południe do Florencji, ale także na zachód do Pizy i Viareggio. Do surowego regionu Garfagnana dotrzemy jadąc drogą SS12, a następnie SS445.

    Jeśli podróżujesz pociągiem, pamiętaj, że stacja kolejowa znajduje się na południe od miasta. Aby do niego dotrzeć, musisz przejść przez fosę i pokonać (dość zatęchły) tunel pod Baluardo San Colombano.

    Jeśli podróżujesz pociągiem i chcesz zostawić gdzieś bagaż lub wypożyczyć rower, skieruj się do Centrum Turystycznego. Idąc od stacji skręć w lewo, a znajdziesz wygodną wypożyczalnię rowerów, która w swojej ofercie posiada także rowery dla dzieci.


    Adres: Tourist Center Lucca - Piazzale Ricasoli 203

    Tel: + 39 0583 49440
    Strona: www.touristcenterlucca.com

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie