7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Zakupy, parkowanie i zwiedzanie

 • Zakupy

  Robienie zakupów we Florencji to sama przyjemność, od wyrobów słynnych miejscowych projektantów po autentyczne dzieła sztuki i wyroby rzemieślnicze. Florencki przemysł modowy jest starszy od renesansu: kupcy z Prato od lat tkali wspaniałe materiały dla florenckich krawców, którzy tworzyli z nich wystawne ubrania. Rzemiosło i modne marki nie muszą się wzajemnie wykluczać. Mieszkańcy Florencji wierzą w to, że dobry wygląd (fare bella figura) to instynktowna przyjemność i obywatelski obowiązek.

 • Sklepy designerskie

  Szykowna Via Tornabuoni pełna jest florenckich skarbów, takich jak Ferragamo i jego Muzeum Butów.
  Salvatore Ferragamo: Palazzo Spini-Feroni, via Tornabuoni 4, www.ferragamo.it
  Ferragamo Shoe Museum: Piazza Santa Trinita 5/r,  www.ferragamo/com/museo
  Roberto Cavalli: via Tornabuoni 83/r, www.robertocavalli.com
  Gucci: via Tornabuoni 73/r, www.gucci.com  
  Emilio Pucci: via Tornabuoni 20/r,  www.emiliopucci.com

  Punkty wyprzedaży: Położony pół godziny od Florencji punkt wyprzedaży z ubraniami projektantów, the Mall, ma w swojej ofercie wiele różnych marek: od Pucciego i Gucciego, aż po Armaniego i Zegnę. Możliwe jest wykupienie (płatnej) usługi przewozowej z Florencji

  Strona: www.themall.it

 • Warsztaty rzemieślnicze, sklepy specjalistyczne

  Jeśli interesują Cię warsztaty rzemieślnicze, Oltrarno jest miejscem dla Ciebie. Ta modna dzielnica znana jest ze swoich warsztatów botthege oraz studiów, w których stażyści uczą się przekazywanych od pokoleń technik.

 • Il Torchio

  Położona w Oltrarno kreatywna introligatornia (legatoria), w której zakupisz szyte na miarę książki i papierowe, ręczne wyroby.

  Adres: Via dei Bardi 17
  Strona: www.legatoriailtorchio.com

 • Alessandro Dari

  Mistrzowski złotnik i twórca biżuterii, prowadzący swoją działalność w fascynującym warsztacie w Oltrarno, niedaleko Ponte Vecchio.

  Adres: Via San Niccolò 115/r
  Strona: www.alessandrodari.com

 • Angela Caputi

  Tworzy stylową biżuterię kostiumową w Oltrarno. Jej odważne bransolety są także sprzedawane w Palazzo Strozzi oraz wystawiane w Museum of Metropolitan Art w Londynie.

  Adres: Via Santo Spirito 58/r
  Strona: www.angelacaputi.com

 • Aprosio

  Vous êtes au bon endroit si vous cherchez des bijoux et des accessoires en perles de verre de Murano ou en cristal de Bohême.

  Adres: Via del Moro 75
  Strona: www.aprosio.it

 • Officina di Santa Maria Novella

  Historyczna zielarnia i perfumeria niedaleko Santa Maria Novella. Sprzedaje wysokiej klasy zapachy i eliksiry.

  Adres: Via della Scala 16
  Strona: www.smnovella.it

 • Targi, sklepy spożywcze

  Mercato Centrale
  Na ostatnim piętrze tego XIX-wiecznego, żelazno-szklanego, krytego targu znajduje się rynek spożywczy. Na parterze znajdziemy najlepsze lokalne produkty, od wędlin i mozzarelli po oliwę i lody. Piętro wyżej, na rynku spożywczym, można zakupić obiadowe tapas, od crostini z kurzą wątróbką po deski pełne sera Pecorino z Pienzy, mięsne kanapki porchetta i makarony z truflami.

  Adres: Mercato Centrale, Piazza del Mercato Centrale, via dell’Ariento 4, Florence
  Strona: www.mercatocentrale.it

 • Eataly Firenze

  Słynne imperium spożywcze Oscara Farinettiego to międzynarodowa marka z popularną we Florencji filią. Jako mistrz Slow Food, Eataly ma w swojej ofercie produkty spożywcze, które doskonale nadają się na prezenty. Ze względu na bliskość Duomo stanowi świetne miejsce na drobną przekąskę, ale podawane tam obiady nie są najlepszej jakości.

  Adres: Via Martelli 22/r, 50129, Florence
  Strona: www.eataly.net/it

 • Poruszanie się po mieście i parkingi

  Parkowanie we Florencji może przyprawić o ból głowy, o wiele lepiej jest więc dotrzeć tam pociągiem lub autobusem. Florencja stanowi ZTL, co oznacza, że po jej historycznym centrum samochodami mogą poruszać się jedynie mieszkańcy. Strefa ZTL oznakowana jest czerwonym okręgiem z napisem ZTL lub Zona Traffico Limitato (Strefa Ograniczonego Ruchu). Jeździć mogą w niej jedynie mieszkańcy lub handlowcy ze specjalnymi przepustkami. Wszelkie próby złamania tego zakazu zostaną prawdopodobnie uwiecznione na kamerach, strzegących wszelkich głównych wjazdów. Mogą się one skończyć opłatą w wysokości 200 euro, ponieważ prowadzącego samochód łatwo namierzyć przez wypożyczalnię.

  Najważniejsze parkingi znajdują się przy: stacji kolejowej Santa Maria Novella, Fortezza da Basso, Piazza della Liberta i Piazza della Beccaria, Mercato Sant'Amborgio oraz w Oltrarno (niedaleko Porta Romana).
  Strona: www.firenzeparcheggi.it/

 • Stacja kolejowa i obszar historyczny: najwygodniejszy parking podziemny Florencji to Santa Maria Novella, położony pod Piazza della Staziona na stacji kolejowej. Pamiętaj, że nie ma tu różnicy między stawką nocną i dzienną, a sam parking jest najdroższy w mieście, z opłatami około dwa razy wyższymi niż w pozostałych miejscach. Alternatywą dla Santa Maria Novella jest podziemny parking położony pod ogromną Fortezza del Basso (medycejską fortecą zamienioną w centrum kongresowe).

  W okolicy Duomo możesz skorzystać z Parcheggio Parterre, podziemnego parkingu na północ od Piazza della Libertà, przy Via Madonna Della Tosse 9. Do serca miasta prowadzi stamtąd 20-minutowy spacer, ale możesz tam także dotrzeć autobusem z Piazza Libertà. Autobusy 1 i 7 wjeżdżają w Via Cavour i dojeżdżają do Duomo, a następnie przejeżdżają obok Santa Maria Novella, aż do stacji kolejowej.

  Po wschodniej stronie miasta / okolicy Santa Croce możesz zatrzymać się na Parcheggio Piazza Beccaria, podziemnym parkingu przy obwodnicy na Piazza Beccaria, położonej na wschód od dzielnicy targowej Sant'Ambrogio. Do centrum możesz stamtąd dojść na piechotę lub dojechać minibusem (elektrycznym autobusem).

 • Autobusy

  Z reguły łatwiej jest poruszać się po mieście na piechotę niż korzystać z transportu publicznego. Elektryczne autobusy jeżdżą po historycznym centrum miasta, ale ich trasy często prowadzą naokoło. Główne linie to C1, C2, C3 i D; zataczająca koło trasa C1 obejmuje niektóre z najważniejszych muzeów.

  Bilety należy zakupić przed wejściem do autobusu. 90-minutowy bilet musi zostać skasowany w kasowniku w autobusie. Zakupienie biletu u kierowcy jest nieco droższe, ponadto taki bilet również wymaga skasowania.

  Informacje o autobusach ATAF: Hala ATAF na stacji kolejowej Santa Maria Novella. Można także zadzwonić do ProntoAtaf, tel. 800 424500 (darmowe połączenie na terenie Włoch).

Zapytaj o wille