Zadzwoń do nas: +48 223079889
Adres email
Hasło

 • Miasto, które najlepiej zwiedza się pieszo

  Miasto, które najlepiej zwiedza się pieszo
  Lukka to idealne miejsce przeznaczenia dla tych, którzy uwielbiają spacery. Ścieżki na murach miasta oferują wspaniałe widoki na historyczne centrum Lukki, dodatkowo możemy wspiąć się na jedną z wielu wież, by uzyskać jeszcze lepszy widok. Mury obronne chronią zabytkowe serce miasta bardzo dobrze, a wąskie uliczki pełne są kościołów, do których warto zajrzeć oraz lokalnych przysmaków, wartych spróbowania. Lukka to miasto, w którym zachęca się do kolarstwa i spacerów, a ruch uliczny jest zminimalizowany ze względu na obecność solidnych rzymskich szańców.

 • Rozkosze architektury

  Lukka jest znana ze względu mieszczące się tu bazyliki, wybudowane w stylu romańskim lub pochodzące z Średniowiecza, w szczególności warte uwagi sąBazylika Duomo San Martinooraz katedra miejska, datowana na wiek VI, jednak w wieku XI przebudowana w stylu romańskim. Kościoły to nie jedyne interesujące budynki, które możemy napotkać w mieście. Lukka charakteryzuje się bogatą historią architektoniczną, a zabytki zachowane są w zadziwiająco dobrym stanie. Warto wejść na wieżęGuinigi i zwiedzić Case Guinigi, dom rodzinny Pablo Guinigi, który sprawował rządy nad miastem w pierwszej połowie XV wieku.

 • Raj miłośników sztuki

  Raj miłośników sztuki
  Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić pałacPalazzo Mansi, w którym znajdziemy wspaniałą kolekcję włoskich i flamandzkich obrazów z okresu od XIV do XVIII w, a także dzieła wielu innych słynnych artystów z tego okresu. Sali Nowożeńców nie można przegapić, ze względu na przepięknie wyrzeźbioną i pozłoconą alkowę oraz jedwabne kotary z XVIII w.

 • Miasto festiwali

  Miasto festiwali
  Lukka i okolice to gospodarze wielu sławnych festiwali, więc jeśli planujemy odwiedzić tę cześć Włoszech, dobrym pomysłem jest dowiedzenie się, w jakim czasie wydarzenia te mają miejsce i zaplanowanie podróży właśnie w tym czasie. The Lucca Summer Festival przyciąga sławne zespoły i piosenkarzy, a dla miłośników opery dostępny jest coroczny festiwal operowy Pucciniego, odbywający się latem w pobliskimTorre del Lago. W mieście odbywa się też festiwal filmowy Lucca Film Festival, festiwal fotografii cyfrowej Lucca Digital Photofest oraz festiwal komiksów i gier Lucca Comics and Games festival, który jest największym festiwalem komiksów we Włoszech.

  Oprócz wyżej wymienionych wydarzeń, każdego września w Lucce obchodzi się Settembre Lucchese, festiwal skupiający się na święcie świętego krzyża, mającym miejsce 14 września. To znakomity czas na wizytę, głównie ze względu na tradycyjne rolnicze kiermasze, jarmarki i wystawy lokalnego rękodzieła, odbywające się przez cały miesiąc oraz możliwość wypróbowania specjałów kuchni regionu takich jak słodki rodzynkowy chleb fratti.

 • Podziemne jaskinie Toskanii

  Podziemne jaskinie Toskanii
  System jaskiniowy ma długość 1200 km, co oznacza znakomite możliwości eksploracji tego miejsca. Park regionu Alp Apuańskich oferuje odwiedzającym wizytę wkompleksie jaskiń Monte Corchia, będącym trzecim najgłębszym tego rodzaju kompleksem we Włoszech. Jaskinie charakteryzują się unikatowym mikroklimatem, a turyści są w stanie zobaczyć niesamowite formacje stalaktytów i stalagmitów, a także podwodne formacje znane pod nazwą 'perły jaskiń'. Autobusy, za pomocą których można dostać się do jaskiń, kursują w systemie wahadłowym z miejscowościLevigliani di Stazzema.

 • Wycieczka w góry lub na plażę

  Wycieczka w góry lub na plażę
  Lukka i okolice usytuowane są na równinach poniżejAlp Apuańskich,i jeśli jesteśmy miłośnikami pieszych wędrówek, w Parku Alp Apuanskich znajdziemy wiele dogodnych ścieżek. Jeśli jesteśmy w posiadaniu wynajętego samochodu, możemy udać się w pobliżeLevigliani,by odszukać skaliste stoki i nacieszyć się pięknymi panoramicznymi widokami gór. Możemy też udać się na północ doBagni di LuccalubMontefegatesi, gdzie także mamy dużo możliwości pieszych wycieczek po górach.

  Jeśli naszym planem jest wylegiwanie się na plaży, warto wybrać się pociągiem do klasycznego włoskiego kurortuViareggio lub pojechać dalej na wybrzeże, w stronę bardziej ustronnych plaż wParku Regionalnym Migliarino.

  Jeśli mamy ochotę na krótszą wycieczkę,Acquedotto del Nottoliniwarty jest odwiedzin. Akwedukt został zbudowany w XIX w. w celu doprowadzania wody ze źródeł Lukki. Jest to cud architektury, a składa się aż z 459 łuków.

 • Ogrody w Lucce  Ogrody w Lucce

  Wizyta w Lucce nie byłaby pełna bez odwiedzin pięknych ogrodów, jakie mieszczą się w mieście. Najlepszym miejscem na rozpoczęcie wizyty są ogrodyWiilli Reale di Marila. Ogród ten posiada XVII-wieczny układ, z dolną nową częścią, zaprojektowaną przez Elisę Baciocchi po to, by dać ogrodowi otwartą naturalna panoramę. W okolicy Villa del Vescovo znajdziemy jezioro otoczone lasami, będącymi domem dla kóz, owiec razy merynos oraz saren. Większość z dawnych elementów ogrodu została przerobiona, jednak cały czas możemy zwiedzić XVII-wieczny kościół i nimfeum, mieszczące się w naturalnej grocie, zwanej Grotą Pana.

  Inne warte uwagi ogrody w Lucce, to ogrody botaniczne, datowane na rok 1543 i uważane za najstarsze europejskie naukowe ogrody botaniczne. Tradycyjny toskański ogród możemy też odwiedzić wWilli Garzoni. Także tu mieszczą się ogrody botaniczne.

 • I ostatecznie, jedzenie!

  I ostatecznie, jedzenie!
  Lukka szczyci się kilkoma pysznymi specjałami, których można wypróbować w wielu restauracjach, kawiarniach i targach w mieście. Warto odszukać tortelli lucchese, są to pierożki, nadziewane mięsem, a serwowane z sosem ragu. To co powoduje, że makaron z Lukki wyróżnia się na tle innych toskańskich makaronów, to to że zrobiony on jest z użyciem większej ilości jajek. Być może brzmi to trywialnie, jednak istnieje ku temu historyczny powód. W dawno minionych czasach Toskania nie była zbyt bogatym regionem i jej mieszkańców nie było stać na kupno zbyt wielu jajek, co spowodowało, że makaron sporządzony był jedynie z mąki i wody. Lukka jednak była uznaną placówką handlową, co oznaczało, że jej mieszkańców stać było na produkty, które my teraz uważamy za podstawowe, czego skutkiem był makaron bogaty w jajka. Jaskrawo-żółty kolor makaronu jest na to dowodem. Jeśli jednak makaronu mamy dość, wtedy warto spróbować zupy farro, sporządzonej z lokalnego, bogatego w witaminy zboża. Solony dorsz w oliwie z czarnym pieprzem jest też smaczny.

 • Nagranie wideo na temat miejscowości Lukka

  Nagranie wideo na temat miejscowości Lukka

 • Atrakcje turystyczne

  Atrakcje turystyczne
  Garfagnana to dolina leżąca w Alpach Apuańskich oraz będąca idealnym punktem początkowym wycieczki pieszej po górach. Możemy dostać się tu pociągiem.
  Jeśli chodzi o most Ponte della Maddelena (leżący 10 km od Lukki i znany też pod nazwą Diabelski most), to nie widać go tak dobrze jak kiedyś, ze względu na tamę w dole rzeki, jednak nawet mimo tego, ten wąski most o pięciu łukach pochodzący z XIV w., robi bardzo duże wrażenie. Pięć asymetrycznych łuków opiera się na zatopionych wysepkach, z których największa ma 37 m.
  Na wschód od miejscowości Barga mieści się wioska o nazwieCoreglia Antelminelli, (31 km na północ od Lukki), będąca w czasach średniowiecznych ważnym bastionem potężnej rodziny Castracani - do dziś widać tu ślady murów obronnych. W muzeum figurek znajdziemy duży wybór gipsowych figurek i rzeźb. Metoda ta została rozwinięta w okolicach Coreglii i Tereglio w XVI i XVI w., a następnie wyeksportowana na cały świat, dzięki dużej liczbie rzemieślników, emigrujących z tych stron. W muzeum mieści się też warsztat zadedykowany wyrobowi tego rodzaju figurek.
  Montecarlo (20 km od Lukki), wraz z dzwonnicą oraz kościołem kolegialnym widać z odległości wielu mil. Wina z Montecarlo są dość oryginalne, ponieważ zawierają one dość dużą proporcję francuskich odmian winogron.

  Cztery najważniejsze domy wakacyjne w okolicy Lukki:
  Villa Torrigiani Camigliano, 7 km na północny wschód ok Lukki;
  Villa Reale, Via Fraga Alta, Marlia, 5 km na północny wschód ok Lukki
  Villa Mansi, Segromigno in Monte, blisko Marlii,
  Villa Garzoni Collodi, między Lukką a Pescią,


  Collodi, (17 km na północ od Lukki)  niewielkie miasto niedaleko Pistoii, w którym można zobaczyć niezwykły Park Pinokia zadedykowany tej słynnej, długonosej marionetce. Cały park znajduje się na zewnątrz. Spacerując po ogrodzie, otoczonym przez zadbaną roślinność, odnajdziemy głównych bohaterów historii: Pinokio, Dobra Wróżka, Kot i Lis, a także wiele innych postaci z książki, które praktycznie towarzyszą gościom i przypominają im niektóre z najbardziej istotnych fragmentów książki.

  Grotta del Ventoto piękny system jaskiń i grot, który rozpościera się pod górą Pania Secca, oferując wiele możliwości wycieczkowych.

  KanionOrrido di Botri(47 km na północ od Lukki) to głęboki wapienny wąwóz, który drążony był w skale przez tysiące lat przez rzekę Rio Pelago. Okolica ta należy do gminy Bagni di Lucca, leżącej w dolinie Val Fegana, pod stokami gór Tre Potenze oraz Rondinaio.

  Bagni di Luccato uzdrowisko leżące 20 km na północ od Lukki. Źródła we wzgórzach Corsena składają się w całości z wodorowęglanu wapnia, a temperatura w nich wynosi pomiędzy 54.1°C. Uzdrowisko korzysta z 25 źródeł.

  Barga (25 km na północ od Lukki) to ukryty skarb Toskanii, oferujący widoki na Alpy Apuańskie w regionie znanym jako Garfagnana, na północ od Lukki. Barga, wraz z innymi niewielkimi wioskami w okolicy ma powiązania ze Szkocją, jako że wielu mieszkańców tej wioski właśnie tam się wybrało, gdy czasy były mniej obfite. Niektórzy z nich powrócili, by otworzyć sklepy w Bardze. Można tu zobaczyć nie tylko szkockie rzemiosło, lecz także usłyszeć język angielski, który jest używany znacznie częściej, niż można tego się spodziewać po tak niewielkiej osadzie.

  Lukka znajduje się mniej niż pół godziny drogi od wybrzeża Toskanii.
  Jeśli jesteśmy na wakacjach w Versilii, między plażami a głębią lądu, znajdziemy wiele miejsc godnych wizyty. Są to na przykład Pietrasanta, Marina di Pietrasanta, Forte dei Marmi, Seravezza, Stazzema, Camaiore, Lido di Camaiore, Massarosa, Viareggio oraz Torre del Lago Puccini.
  W Viareggio (19 km od Lukki) odbywa się największy i najhuczniej obchodzony karnawał we Włoszech, przyciągający ponad milion ludzi. Wymyślna parada, przechodząca przez nadmorską promenadę, odbywa się zazwyczaj trzy niedziele przed karnawałem, w dzień karnawału (w ostatki) oraz w niedzielę po karnawale. Museo Cittadella del Carnevale - w muzeum tym znajdziemy wystawy platform karnawałowych, masek, karnawałowych pocztówek oraz inne pamiątki związane z karnawałem. Muzeum jest czynne w soboty i niedziele, wejście jest darmowe.
  Plaże - całe wybrzeże składa się z piaszczystych plaż, z których większość jest częścią prywatnych baz rekreacyjnych. W południowej części miasta znajdziemy jednak darmową plażę. W cenę plaży prywatnej wliczony jest leżak oraz parasol oraz przebieralnie i ubikacje. W większości miejsc tego typu znajdziemy też bar z przekąskami. Morze jest zazwyczaj spokojne i dobrze nadaje się do pływania.
  Forte dei Marmi (36 km od Lukki), znane jest ze swych czystych, piaszczystych plaż. W każdą środę odbywa się tu targ na którym znajdziemy, m.in. markowe ubrania.
  Pietrasanta (25 km na północny zachód od Lukki). Małe, pełne ruchu miasteczko, historycznie i artystycznie główne miasto śródlądowej Versilii. Można tu wypić kawę wraz z rzeźbiarzami w marmurze z całego świata lub nawet odwiedzić warsztaty wyrobu marmuru. W mieście znajdziemy przyjemne historyczne centrum, a główny plac często dekorowany jest współczesnymi rzeźbami.

Poznaj Toskanię na wycieczkach z

Zapytaj o oferty
Szukaj
Dodaj zakładkę
To Toskania na Facebooku