7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Muzeum miejskie - artystyczne wystawy w ratuszu

 • Muzeum miejskie - artystyczne wystawy w ratuszu

  Trudno jest uciec od głównego placu w Pistoi, ponieważ jest on wizytówką miasta. Naprzeciwko Palazzo del Podestà znajduje się Palazzo del Comune, ratusz, w którym od XIV wieku mieści się rada miejska  Pistoi. Ratusz pochodzi z początków krótkiego, ale dumnego okresu Pistoi jako niezależnej republiki. Charakteryzuje się harmonijną fasadą łuków i wielodzielnymi oknami, ponadto udekorowany jest herbem Medyceuszy i czarną maską. Wewnątrz znajduje się dziedziniec i szerokie schody oraz rzeźby lokalnego artysty Marino Mariniego, często oparte na jego ulubionym motywie jeźdźców i koni.

  Na piętrze czeka wystawa miejskich dzieł sztuki z Muzeum Miejskiego, na której można podziwiać freski, obrazy i średniowieczne tablice z dawno już zamkniętych kościołów. Muzeum miejskie nie prezentuje znakomitej kolekcji arcydzieł florenckich, a jedynie skromny zbiór skarbów z Pistoi i przyległej do Florencji strefy, wystawiając sztukę toskańską od XIII  do XX wieku. Mimo to, w typowym miejskim stylu, niedoceniana kolekcja i tak dostarcza wielu wrażeń. Najważniejsze eksponaty to XIII-wieczny obraz św. Franciszka i urocze, polichromowane, drewniane rzeźby.
  Jeśli zakręci Ci się w głowie od nadmiaru sztuki, udaj się do sąsiedniego Piazza della Sala na kawę lub wino. Nazwany przez mieszkańców La Sala, ten mały plac jest domem dla winiarni, kawiarni i restauracji, a także codziennego targu. (Zobacz wskazówki dotyczące jedzenia i picia).


  Adres: Museo Civico, Piazza del Duomo, 51100 Pistoia
  Tel: 0573 371296
  Strona: www.comune.pistoia.it/museocivico

Zapytaj o wille