7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Ospedale del Ceppo - tajemnicza średniowieczna trasa podziemna

 • Ospedale del Ceppo - tajemnicza średniowieczna trasa podziemna

  Na północ od Piazza del Duomo znajduje się XIII-wieczny Ospedale del Ceppo, ogromny, średniowieczny szpital. Założona w 1277 roku, ta była klasztorna posiadłość leżała na szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba z Compostelli. Od czasów średniowiecza miała wielu bogatych patronów, a szpital rozkwitał. Tak bardzo, że fundacji tej udało się funkcjonować jako szpital aż do 2013 roku, kiedy na południu miasta otworzono nowy Ospedale di San Jacopo. Jeśli nie chcesz zarezerwować fascynującej trasy po podziemiach Pistoi, możesz ograniczyć się do podziwiania oszklonych terakotowe fryzów, zdobiących fasadę. Ozdobą loggii z początku XVI wieku jest bardzo obrazowy, polichromowany fryz autorstwa Giovanniego della Robbii. Sceny przedstawiają Siedem Dzieł Miłosierdzia (Sette Opere di misericordia), szlachetnych mieszkańców miasta rozdających żywność ubogim, pocieszających więźniów, pielęgnujących chorych i myjących nogi zmęczonym podróżnym. Postacie są bardzo realistyczne, a czasami nawet zabawne, pomimo swojej niedoli.

  Bardzo interesująca wycieczka poprowadzi Cię przez intrygującą sieć podziemnych przejść, które stanowią najstarszą część Pistoi, ciągnącą się wzdłuż starożytnego koryta rzeki. Trasa rozpoczyna się na dziedzińcu, w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się starożytna medyczna szkoła. Możesz tu zobaczyć stare instrumenty chirurgiczne, takie jak choćby skalpele, w tym wynaleziony tu „nóż pistojański”. Odkryj „anatomiczny amfiteatr”, założony w 1785 roku. Ta sala z kopułą była miejscem, w którym starsi studenci medycyny zasiadali, by przeprowadzać autopsje. Teraz nadchodzi czas, aby udać się pod ziemię. Okrężne przejścia prowadzą trasą wytyczoną przez dawne kanały wodne, najpierw przez rzekę, a następnie kanał. Po drodze natkniesz się na XVI-wieczny młyn oliwny napędzany wodą, produkujący oliwę, służącą  do wykorzystania w specjalnych miksturach medycznych i lekarstwach.
  Średniowieczny szpital włączył w swoje działanie rzekę, wierząc, że płynąca woda usunie wszystkie odpady i pomoże zapobiec epidemii. Oczywiście było dokładnie odwrotnie, ponieważ epidemie były wtedy powszechne, szczególnie gdy pacjenci regularnie dzielili łóżka. Aby poradzić sobie z epidemią, utworzono nowy tunel kanałowy, kierując się biegiem rzeki Brana. Podczas wycieczki przejdziesz wzdłuż ścieżki tego dawnego tunelu kanałowego, znanego jako Gora di Scornio. Po drodze zobaczysz piec hutniczy, w którym do niedawna, bo jeszcze 40 lat temu, wyrabiano narzędzia rolnicze. Zwróć uwagę na malutkie okienka, przez które pracownicy sprawdzali, czy koło młyna działa prawidłowo.  Znajdziesz tu także ślady budynków religijnych, w tym korytarz, który łączył szpital z klasztorem, Convento delle Suore Oblate, aż do końca XIX wieku. Najniższa komnata znajduje się pod Piazza San Lorenzo, w miejscu publicznej łaźni, która oznacza koniec wycieczki. Tajne schody prowadzą na plac i zabierają zwiedzających z powrotem do współczesnej Pistoi.


  Adres: Piazza Giovanni XIII, 51100 Pistoia
  Pistoia Sotterranea (Pistoia Underground tour)
  Tel: 0573 368023
  Strona: www.irsapt.it

Zapytaj o wille