7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Piazza del Duomo - serce miasta

  • Piazza del Duomo - serce miasta

    W sercu Pistoi znajduje się Piazza del Duomo, jeden z najpiękniejszych placów w Toskanii. Najważniejsze zabytki skupiają się wokół głównego placu, powodując oszałamiające poczucie artystycznego przeciążenia. Spaceruj tu powoli i staraj się oprzeć potrzebie zobaczenia wszystkiego podczas jednej wizyty. Podziwiaj pasiastą katedrę, pnącą się ku niebu dzwonnicę i baptysterium weselne. Wejdź do Cattedrale di San Zeno (Katedry Pistoia, znanej również jako Duomo), Campanile (dzwonnicy) oraz Battistero di San Giovanni (Chrzcielnicy Św. Jana). Na tym samym placu znajduje się także Palazzo del Comune, czyli ratusz miejski, w którym mieści się Museo Civico (Muzeum Miejskie). W pobliżu stoi Palazzo dei Vescovi, Pałac Biskupów, mieszczący Museo Palazzo dell'Antico dei Vescovi, czyli muzeum historii starożytnej. Plac jest otoczony rzędem renesansowych pałaców, w tym Palazzo del Podesta, rezydencją ozdobioną pięknie udekorowanym wewnętrznym dziedzińcem, na którym wciąż znajduje się sąd rejonowy.

    Teren wokół Piazza del Duomo został wyłączony z ruchu drogowego, co czyni go przyjemnym miejscem na spacery. Obfitość barów, karczm i eleganckich sklepów w okolicy zwiększa atrakcyjność Pistoi. Rynek jest piękny, nawet gdy w każdą sobotę i środę stają na nim tętniące życiem stragany.

    Plac ten pełni także rolę miejsca, w którym odbywają się festiwale. Pistoia Blues, renomowany międzynarodowy festiwal muzyczny, dotyczący nie tylko muzyki bluesowej, przejmuje władanie nad placem w lipcu. Występują tu różne legendy muzyczne, od BB Kinga i Milesa Davisa po Stinga. Latem odbywa się bardziej tradycyjny Giostradell'Orso (Niedźwiedzia walka na kopie), a plac zamienia się w tor wyścigów konnych. Podobnie jak Palio w Sienie, ten średniowieczny turniej całkowicie porywa mieszkańców. Można podczas niego zobaczyć paradę rycerską i coś w rodzaju wyścigów konnych. W Pistoi rycerze na koniach, reprezentujący różne dzielnice miasta (rioni), szarżują w kierunku celu, przypominającego niedźwiedzia, i mierzą się z rywalizującymi rycerzami. Podobnie jak w Sienie, zwycięska dzielnica może pławić się w chwale przez cały rok.

Zapytaj o wille