7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Trio kościołów miejskich

 • Trio kościołów miejskich

  Pistoia posiada bogatą kolekcję kościołów parafialnych, a w wielu z nich kryją się niezwykłe dzieła sztuki, w szczególności ambona będąca dziełem Pisano, będąca chlubą miasta. Misternie rzeźbione chrzcielnice są kolejnym ważnym punktem w kościołach miejskich. Rozpocznij zwiedzanie od ulicy Sant'Andrea i kościoła Sant'Andrea, najbardziej rzucającego się w oczy budynku. To niezwykle piękne miejsce pochodzi z czasów Longobardów i może poszczycić się dwoma arcydziełami: amboną i krucyfiksem autorstwa Pisano. Arkadowa fasada i rzeźbione centralne wejście prowadzą do malowanego drewnianego stropu i wąskiej nawy, dobrze oświetlonej z górnego clerestorium. Tutaj znajduje się jedna ze słynnych ambon Giovanniego Pisano, pełen dramatyzmu obiekt, powstały w latach 1298-1301. Jej pierwowzorem była ambona Nicola Pisano w baptysterium w Pizie, dłuta ojca Giovanniego, którą  uważa się za punkt zwrotny w sztuce zachodniej. W porównaniu z główną amboną Giovanniego Pisano, znajdującą się w katedrze w Pizie, ta jest jeszcze bardziej dopracowana. Ostro rzeźbione marmurowe reliefy graniczą z melodramatycznym przedstawieniem życia Jezusa i przedstawieniem Sądu Ostatecznego.
  Innym miejscowym faworytem jest San Bartolomeo in Pantano (św. Bartłomiej na bagnach), znajdujący się na Piazza San Bartolomeo. Ten XII-wieczny kościół jest jednym z najstarszych w mieście  i może poszczycić się pięcioboczną fasadą, wysadzaną marmurowymi rzeźbami. Wewnątrz znajduje się ambona Guido da Como (1250), wypełniona marmurowymi płaskorzeźbami przedstawiającymi Scenę Narodzin Chrystusa, której strzegą rzeźbione marmurowe lwy.

  Wreszcie, zamknięta dla ruchu drogowego Via Cavour jest domem dla romańskiego kościoła San Giovanni Fuorcivitas, nazwanego tak, ponieważ został wybudowany poza murami miasta. W tym XII-wiecznym kościele możemy zobaczyć wyrafinowaną marmurową fasadę w zielono-białe pasy w stylu pizańskim. Wewnątrz mieści się kolejna imponująca ambona, stworzona w 1270 roku Przez Fra Guglielmo da Pisa, ucznia Nicoli Pisano. Godna uwagi jest także chrzcielnica Giovanniego Pisano i poruszająca, oszklona na biało terakota, przedstawiająca Zwiastowanie Luca della Robbii.
  Adres: Sant’Andrea, via Sant’Andrea, Pistoia
  San Bartolomeo in Pantano (St Bartholomew in the Swamp), Piazza San Bartolomeo, Pistoia
  San Giovanni Fuorcivitas, via Cavour, Pistoia

Zapytaj o wille