7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Zakupy i parkowanie

 • W niedocenianej Pistoi można czasem znaleźć sklepy równie efektowne, co we Florencji czy Lukce. Główna strefa handlowa (obejmująca Cavour, via Cino, via Ateo Vannucci i Orafi) jest przyjemnym miejscem do przeglądania ubrań, butów, produktów skórzanych i biżuterii.

  Główny plac, Piazza del Duomo, staje się tętniącym życiem targiem w każdą sobotę i środę. Ponadto, codzienny rynek z owocami i warzywami znajduje się tuż obok zamkniętego dla ruchu drogowego Piazza della Sala, zgromadzony wokół starej studni. Od XI wieku rynek ten służy lokalnym mieszkańcom, a także umożliwia odpoczynek na ławkach umieszczonych pod zapewniającymi cień baldachimami. W nocy na placu znajdziemy wiele tętniących życiem barów. Nazwy wiodących ulic wskazują  na rodzaj handlu i żywność, osłonięte baldachimami. Zwróć uwagę na Fabbri (kowali) i Caccio (sery) i pozwól, by Twój zmysł powonienia zaprowadził Cię do kuszących piekarni i cukierni.

 • Confetteria Corsini

  Założona przed stu laty, ta niewielka, ale sławna cukiernia nadal zachwyca mieszkańców  uwielbiających słodycze swoimi tradycyjnymi biszkoptami, ciastami, czekoladą, migdałami z cukrem i ciasteczkami, w tym pistojańską wersją panforte. Wpadnij tu, by spróbować panforte glacé, znane również jako panforte pistoiese, obfitujące w czekoladę i kandyzowane owoce ciasto, które właśnie tu  zostało wymyślone. Na życzenie możesz nawet zobaczyć, jak jest ono przyrządzane.


  Adres: Piazza San Francesco d’Assisi 42, 5100 Pistoia


  Tel: 0573 20138
  Strona: www.brunocorsini.com

 • Pasticceria Armando

  Jest to stara cukiernia, która służy miłośnikom słodkości już od 1948 roku. Przyjdź tu na różnego rodzaju wypieki, w tym świąteczne smakołyki wielkanocne lub karnawałowe herbatniki.


  Adres: Via Curatone e Montanaa 38, 5100 Pistoia


  Tel: 0573 2312

 • Mokki

  Jeśli szukasz wysokiej jakości naczyń kuchennych i stylowych gadżetów w przystępnych cenach, zajrzyj do tego godnego zaufania, przyjaznego, rodzinnego sklepu w Pistoi. Sztućce i kuchenne akcesoria mogą również być dobrym prezentem.


  Adres: Viale Adua 67, 51100 Pistoia
  Tel: 0573 1935744

 • Parkowanie i poruszanie się po okolicy

  Parkowanie:
  Pistoia zapewnia łatwiejsze opcje parkowania niż w wielu toskańskich miastach. Oferuje usługę park&ride („parkuj i jedź”), która pozwala parkować na różnych parkingach na obrzeżach miasta, a następnie korzystać z taniego autobusu miejskiego. Najwygodniejszy (płatny) parking w centrum to Parcheggio Misericordiao  na via Nemoreto, od Piazza della Resistenza i via Ducceschi. Z parkingu można w kilka minut dojść do Centro Storico (historycznego centrum). Równie dogodny jest (bezpłatny) Parcheggio Cellini i (płatny) Parcheggio Lingottino.

  Park & ride (autobusy):
  Parcheggio Cellini (bezpłatny parking) jest na tyle blisko, aby dojść do centrum miasta na piechotę (około 850 metrów), i ma dobre położenie, jeśli chcesz zwiedzić twierdzę św. Barbary i park Piazza d'Armi. Jeśli nie masz ochoty iść pieszo, wybierz linię autobusową „M-ilMicco”, kursującą pomiędzy parkingiem a centrum miasta, lub tani transfer (navetta).

  Parcheggio Stadio znajduje się nieco ponad 1 km od centrum i jest obsługiwany przez autobus wahadłowy (navetta), który wjeżdża do miasta. Możesz też wybrać linię 1 lub „M-ilMicco”, kursujący pomiędzy centrum miasta a parkingiem.

  Parcheggio Pertini oferuje dobre ceny (otwarty od 8:30 -20:00) i znajduje się praktycznie naprzeciwko dworca kolejowego. Będzie najbardziej dogodny, jeśli planujesz jednocześnie podróż koleją. Zazwyczaj jest dość zatłoczony i nie jest z niego bliżej do centrum niż z Parcheggio Stadio czy  Parcheggio Cellini.
  Większość toskańskich miast wprowadziła w ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że historyczne centrum (centro storico) jest zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą  być pozostawione poza murami.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Dojazd i poruszanie się po okolicy

  Dojazd: Pistoia leży u stóp Apeninów, wzdłuż Ombrone Pistoiese, dopływu rzeki Arno. Z Florencji to tylko 40 minut jazdy (35 km); Pistoia znajduje się także ok. 42 km od Lukki i 67 km od Pizy.

  Samochodem: jedź autostradą A11 „Firenze-Mare” i skorzystaj ze zjazdu na Pistoię, a następnie kieruj się znakami na „centrum Pistoia.” Prowadzą one do obwodnicy (Raccordo Autostradale), skąd należy wybrać zjazd „Viale Europa” w kierunku jednego z darmowych parkingów poza centro storico, zabytkowym centrum miasta.

  Pociągiem: Pistoia znajduje się na linii Florencja-Lukka-Viareggio i jest dobrze skomunikowana. Leży ona ok. 45 minut od Florencji pociągiem, 50 minut od głównego dworca kolejowego i lotniska w Pizie, 20 minut od Prato, 45-60 minut od Lukki i około 50 minut od Viareggio.

Zapytaj o wille