Zaloguj się


Piza

  • Żadne miasto nie jest tak blisko związane z jednym zabytkiem, jak Piza z jej wieżą. To wspaniała budowla, tak samo jednak, jak katedra i baptysterium. Oba budynki wiele zawdzięczają muzułmańskiej architekturze, z którą kupcy i uczeni z Pizy zetknęli się dzięki handlowi z Maurami w Hiszpanii i z Północną Afryką. Niegdyś świetnie prosperujący, romański port w Pizie uległ zamuleniu w XV wieku i obecnie przystań dla statków znajduje się na rzece Arno, 10 km od wybrzeża. To przy tych brzegach walczono podczas wielkich średniowiecznych bitew morskich, gdy Piza stała się najpierw sprzymierzeńcem, a następnie wrogiem pozostałych toskańskich państw, w tym Lukki i Florencji, z morskimi potęgami Genuą i Wenecją. Chociaż Krzywa Wieża rzeczywiście jest wspaniała, wielu turystów nie zauważa bogactw znajdujących się poza Campo dei Miracoli. Z pewnością warto poznać pozostałe „cuda” Pizy, od nadbrzeży po tętniące życiem miasto.

  • Dziesięć najlepszych atrakcji

    W przeciwieństwie do większości toskańskich miast, religijne centrum Pizy nie jest położone na starym mieście ani nawet wewnątrz jej murów ‒ znajdziemy je na odludziu, przy północnym skraju miasta. Autokary wycieczkowe wysadzają turystów przy Campo dei Miracoli, „Polu Cudów”, a priorytetem są dla nich zdjęcia na tle Krzywej Wieży. Warto jednak poświęcić chwilę na pozostałą część Pizy, pełną intrygujących zakątków.

  • 1. Krzywa Wieża - cud świata

    Najważniejszy punkt orientacyjny w Pizie rzeczywiście pochyla się pod niepokojącym kątem, choć  nieco mniejszym niż kiedyś. Obecnie wieża odchyla się od pionu o 5°, ale wciąż stoi, ponieważ jej środek ciężkości położony jest wewnątrz obwodu podstawy. Niestabilny grunt pod Piazza dei Miracoli spowodował, że wszystkie okoliczne budynki pochylają się i przyprawiają o zawroty głowy. Na prawo od wejścia do wieży znajduje się kamień z datą rozpoczęcia budowy na Campanile, AD 1173. Prace nad konstrukcją Krzywej Wieży przerwano przy trzecim piętrze, ponieważ budynek już wtedy zaczynał się przechylać. Sto lat później dodano jeszcze kolejne trzy piętra, skonstruowane w taki sposób, aby pochylały się w przeciwnym kierunku, przez co sama wieża jest nie tylko pochylona, ale także skrzywiona. W 1989 roku Krzywa Wieża osiągnęła taki stopień nachylenia, że groziło jej zawalenie. Została wtedy szybko zamknięta, a międzynarodowy zespół inżynierów spędził kolejne dwie dekady na walce o jej przetrwanie. Podczas pierwszego etapu, ukończonego w 2001 roku, wieża została wyprostowana o 40 cm, aby uniknąć zawalenia. W 1992 roku dodano do niej obręcz ze stalowych podpór, połączoną ze sprytnie skonstruowanym systemem przeciwwagi. Rok później wyciszono dzwony, ze względu na szkodliwy wpływ ich wibracji na budynek. W 2011 roku Krzywa Wieża została ponownie otwarta, jednak biorąc pod uwagę grożące jej wciąż skomplikowane problemy, kuszeniem losu byłoby stwierdzenie, że pozostanie tam na zawsze. Najlepszym miejscem na zobaczenie tej XII-wiecznej budowli po raz pierwszy jest łuk Porta Santa Maria, znany także jako Porta Nuova. Kiedy świeci słońce, biel wieży jest oślepiająca, a w deszczu zdaje się migotać.

    Informacje praktyczne: wizyty są ograniczone do 45 osób naraz; dzieci poniżej 8 roku życia mają zakaz wstępu, a osoby poniżej 18 roku życia mogą wejść na wieżę jedynie pod opieką dorosłego. Bilety można zamówić z wyprzedzeniem przez Internet lub po przyjeździe na miejsce skierować się prosto do kasy biletowej, aby wykupić 35 minutową przepustkę. Na szczyt prowadzi 251 stromych schodów. Możesz zabrać ze sobą aparat fotograficzny, ale pamiętaj, że wszystkie torby należy zostawić w darmowej przechowalni bagażu obok głównej kasy biletowej.


    Adres: Torre Pendente (Leaning Tower), Piazza dei Miracoli, Pisa
    Strona: www.opapisa.it

  • 2. Duomo – prototyp toskańskich katedr

    Cukierkowa Duomo, ze swoimi przypominającymi słodycze, kolorowymi prążkami, ślepymi arkadami, galerią z kolumnadą i geometrią inkrustowanego marmuru, stanowi prototyp wszystkich romańskich katedr w Toskanii. Wizytówką stylu pizańskiego był talent do znajdowania teatralnej przestrzeni: w Pizie wszystkie budynki składają się w jedną całość, jakby zostały tam ustawione niczym figury szachowe. Morska Republika Pizy była XI-wieczną potęgą, handlującą z północną Europą i światem muzułmańskim, dzięki czemu styl pizański stał się wspaniałą hybrydą surowego stylu normandzkiego, inspirowaną sycylijską estetyką Maurów i toskańskim uwielbieniem dla marmuru. Mimo mieszanki stylów barwna geometria tego kamienia jest typowa dla Toskanii. Paleta kolorów kontrastuje ze sobą marmur karraryjski, delikatny róż z Maremmy i ciemną zieleń z Prato. Katedra, wybudowana między 1068 a 1118 rokiem, jest jednym z głównych zabytków Włoch. Jej przepiękna, biało-marmurowa fasada ozdobiona jest mozaiką, inkrustowanym marmurem i  szklistymi kamieniami. XVI-wieczne drzwi z brązu otoczone są portalem, ożywionym zwierzętami. Atmosferę majestatu we wnętrzu katedry tworzy las kolumn, wspinających się aż do prążkowanych łuków, biało-szarych kamieni oraz kolorowa mieszanka malarstwa ołtarzowego i absydowej mozaiki Cimabuego z 1302 roku. Znajdująca się tam wspaniała marmurowa ambona Giovanniego Pisano (1301-11) to wspierane przez proroków i alegoryczne figury arcydzieło, którego dramatyczne płyty obrazują sceny z życia Chrystusa. Z łuku wielkiej kopuły zwiesza się Lampa Galileusza, nazywana tak, ponieważ jej wahadłowy ruch miał zainspirować Galileusza do odkrycia ruchu obrotowego Ziemi (chociaż tak naprawdę za jego czasów jeszcze jej tam nie było).

    Informacje praktyczne: Chociaż wstęp jest darmowy, do wejścia potrzebny jest bilet z innej atrakcji turystycznej znajdującej się na placu lub bilet czasowy z jednej z kas biletowych za Krzywą Wieżą.


    Adres: Duomo, Piazza dei Miracoli, Pisa
    Strona: www.opapisa.it

  • 3. Battistero – Największe baptysterium Włoch

    Na Campo dei Miracoli, prawdziwym Placu Cudów, stoi także Battistero, największe baptysterium we Włoszech. Jego budowa rozpoczęła się w 1152 roku, ale sto lat później zostało ono przebudowane przez Nicola i Giovanniego Pisano, w tym samym pizańskim stylu romańskim, co katedra. Ten okrągły, arkadowy budynek jest bogato ozdobiony niszami i posągami świętych. Jego wnętrze jest o wiele prostsze, jednak znajdziemy w nim ogromny skarb: stworzoną w 1260 roku sześciokątną ambonę autorstwa Nicola Pisano, z rzeźbionymi scenami z życia Chrystusa. Wyraźny wpływ na to arcydzieło wywarła sztuka starożytnego Rzymu, w szczególności romańskie sarkofagi w Camposanto (patrz niżej). Maryja, na przykład, posiada długą szyję, welon i loki, typowe dla matron w średnim wieku na romańskich portretach. Jeśli dopisze Ci szczęście, być może uda Ci się podczas swojej wizyty usłyszeć obsługę baptysterium prezentującą jego niezwykłą akustykę. Długie echo łączy cztery lub więcej zaśpiewanych nut w jeden akord, rozbrzmiewający niepokojąco pod kopułą.


    Adres: Battistero (Baptistry) Piazza dei Miracoli, Pisa
    Strona: www.opapisa.it

  • 4. Camposanto - najbardziej urokliwy cmentarz świata?

    Kulminacja skarbów Campo dei Miracoli to Camposanto, wspaniały klasztor z białego marmuru z rzeźbionymi mitologicznymi scenami, które zainspirowały ambony Nicoli i Giovanni'ego Pisano. Podłoga klasztoru wyłożona jest płytami nagrobnymi starożytnych Pizańczyków, pokrytymi herbami lub wizerunkami narzędzi charakterystycznych dla ich rzemiosła. Wśród pizańskich kupców popularne było sprowadzanie romańskich sarkofagów z Ziemi Świętej lub Północnej Afryki, aby później użyć ich jako własne nagrobki. Zainspirowani realistycznymi scenami walk na tych zabytkowych marmurowych płytach, Pizańczycy stworzyli swoje własne wersje: wspaniałe ambony z rzeźbionymi, pełnymi ludzi, dramatycznymi scenami z życia Chrystusa, które można zobaczyć w katedrze, a także w kościele Sant'Andrea w Pistoi. Co więcej, freski zniszczone przez bomby zapalające podczas II wojny światowej  zostały przywrócone na swoje pierwotne miejsca. Znajduje się na nich ponura seria obrazów zainspirowana czarną śmiercią, dotycząca Sądu Ostatecznego i triumfu śmierci (1360-80).

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o freskach Camposanto, przejdź przez plac do Museo delle Sinopi. Obrazy te powstały poprzez namalowanie ich zarysu czerwoną farbą (nazywaną sinopia, ponieważ zawarty w niej pigment pochodził z Synopy na Morzu Czarnym) na tynkowym podkładzie. Po nałożeniu ostatniej, cienkiej warstwy podkładu można było dostrzec prześwitujący zarys sinopia, pokazujący artystom, jak ukończyć fresk w pełnym kolorze. Pożar po zbombardowaniu Camposanto zniszczył lub uszkodził część obrazów, ale ta tragedia przyniosła także coś dobrego ‒ podczas odzyskiwania fresków ratownicy odkryli pod nimi niektóre z ogromnych sinopie (wstępnych szkiców), które zostały później odrestaurowane.


    Adres: Camposanto (Monumental Cemetery), Piazza dei Miracoli, Pisa
    Strona: www.opapisa.it

  • 5. Museo dell’Opera del Duomo – Muzeum Katedralne

    Ostatni element układanki leży w Museo dell’Opera del Duomo – Muzeum Katedralnym. Muzeum przedstawia ogólne informacje o Campo dei Miracoli, w tym chronologię, która rozpoczyna się w 1064 roku wraz z początkiem prac nad katedrą, a następnie wybudowaniem baptysterium w 1154 roku, Campanile w 1173 roku i Caposanto sto lat później, w roku 1277. Po tym krótkim wybuchu fajerwerków przyszedł jednak szybki upadek, gdy miejski port uległ zamuleniu. Do roku 1406 Piza została podbita i niemalże przyćmiona przez Florencję, za sprawą jej ogromnej determinacji do wybudowania jeszcze większych i śmielszych monumentów. Muzeum Katedralne pełne jest XII-XV-wiecznych rzeźb i obrazów. Jego główną atrakcją jest Madonna z Dzieciątkiem autorstwa Giovanniego Pisano (1299), wyrzeźbiona w kości słoniowej, ukazana w kontrapoście. Znajdują się tam też modele pokazujące techniki konstrukcyjne użyte do wybudowania zwieńczonego kopułą baptysterium oraz wyjaśniające technikę inkrustacji marmuru, która pozwoliła na stworzenie skomplikowanych zewnętrznych dekoracji na wszystkich budynkach. Największą atrakcją jest zacieniony klasztor ze spektakularnym widokiem na Krzywą Wieżę i katedrę.


    Adres: Museo dell’Opera del Duomo (Cathedral Museum), Piazza dei Miracoli, Pisa
    Strona: www.opapisa.it

  • 6. Borgo Stretto - posmak pizańskiego życia

    Piza nie jest zbyt malownicza i poza „Polem Cudów” rzadko chwyta za serce, ale w jej bocznych uliczkach znajdziemy mimo to bardziej przyjazną stronę tego miasta. Dzielnica Borgo Stretto to tętniący życiem labirynt alejek i uliczek sklepowych pomiędzy Piazza dei Cavallieri i brzegiem Arno. Usiane kawiarniami i sklepami ulice Borgo Stretto otwierają się na Piazza Garibaldi i most Ponte di Mezzo. To idealne miejsce na przechadzkę w poszukiwaniu lodów, popołudniową kawę i ciasto lub niezbyt drogi posiłek. Zajrzyj do Pasticceria Federico Salza (Borgo Stretto 46), staroświeckiego baru i cukierni w cieniu portyków ‒ to świetny lokal na popołudniową kawę z kawałkiem ciasta lub wieczorne drinki. Miejscami ta uliczka dla pieszych przypomina styl shabby chic, z artystyczną atmosferą. Znajdujący się na jej południowym krańcu, arkadowy targ Piazza delle Vettovaglie stanowi koszmar z powodu studentów Uniwersytetu Pizańskiego, którzy przychodzą tu skuszeni tanimi barami. Tuż za nim znajduje się zachwalany pizański „Lewy Brzeg” rzeki Arno. Skupiona wokół prestiżowego uniwersytetu, duża populacja studentów napełnia to miejsce energią, podobnie jak pizańscy cykliści.

  • 7. Piazza dei Cavalieri – spokojna część miasta

    Krytycy twierdzą, że Piza, w przeciwieństwie do jej toskańskich rywali, nie posiada prawdziwego centrum. Nie jest to jednak do końca prawdą: jej centrum po prostu nie znajduje się tam, gdzie można się go spodziewać. Można nawet powiedzieć, że centrów jest tu wiele. Za czasów Republiki Pizy, Piazza dei Cavalleri stanowiła jej polityczne i administracyjne centrum, teraz jednak znowu jest jedynie cichym, pięknym miejscem. Po ucieczce od tłumów pod Krzywą Wieżą możesz odetchnąć na tym zwodniczo spokojnym pizańskim placu. Według Piekła Dantego, to tutaj stała niegdyś jedna z wież Palazzo dell'Orologio (budynek z tarczą zegara na północy placu), w której w 1284 roku, po błędnym skazaniu go za zdradę, hrabia Ugolino został pozostawiony na śmierć głodową razem ze swoimi synami. Plac został nazwany na cześć orderu rycerzy (cavalieri) założonego przez Kosmę I (1561), aby walczyć z Turkami w regionie Morza Śródziemnego. Książę oddał rycerzom Palazzo della Carovana, gdzie niegdyś znajdowały się sale rady państwa-miasta Piza. Wspaniała dekoracja sgraffito, razem z kwiatowymi wzorami i herbami, została oparta na planie Vasariego (1511-74), podobnie jak znajdujący się obok kościół Santo Stefano. W 1606 roku Giovanni de'Medici dodał do niego marmurową fasadę i emblemat rycerski nad drzwiami. W środku znajdują się trofea i łupy wojenne z czasów pizańskich zwycięstw w morskich bitwach przeciwko Imperium Osmańskiemu.

  • 8. Nadbrzeże Arno – spacery brzegiem rzeki

    „Pole Cudów” znajduje się na północnym skraju miasta, deformując jego układ. Sami Pizańczycy za linię dzielącą różne dzielnice wolą przyjmować rzekę Arno, której delikatnie zakrzywiający się nurt i strome, kamienne brzegi dzielą Pizę na pół. Jej nadbrzeże, znane jako Lungarni, to kwintesencja Pizy. W zależności od światła sama Arno potrafi wyglądać przyjaźnie lub przytłaczająco. W szare dni, Lungarni to procesja pustych, żółtawych, zlewających się w jedno elewacji z komponującą się z nimi rzeką w kolorze błota, jednak w słoneczny dzień lub podczas wodnego festiwalu, Lungarni pokazują swoje piękno. To miejsce na wędrówki bez celu i podziwianie fasad i kościołów, ale nie mostów. Ponte di Mezzo, stojący naprzeciwko z białego marmuru Werony, był niegdyś najstarszym mostem w Pizie, teraz jednak stanowi jedynie cień samego siebie. Podobnie jak pozostałe mosty w Pizie, został odbudowany po zniszczeniu przez bomby alianckie podczas II wojny światowej. W trakcie radosnego letniego festiwalu, sprawia on zupełnie inne wrażenie. W czerwcu Gioco del Ponte, średniowieczne przeciąganie liny na moście, pokazuje pizańskie poczucie przynależności. Na przeciwległym brzegu, naprzeciwko Ponte Solferino, na Lungarno Gambacorti, stoi  niezwykły kościół Santa Maria della Spina. Nie martw się, jeśli ten pizańsko-gotycki skarb jest zamknięty, ponieważ najważniejsze jest zobaczenie jego dynamicznej zewnętrznej części. Stanowi ona istną podróż przez potęgę gotyckich nisz i fiali, wypełnionych XIII-wiecznymi posągami świętych, wyrzeźbionych przez członków rodziny Pisano. W czasach, gdy Piza pełniła funkcję portu, zanim uległ on zamuleniu, żeglarze przychodzili tu na modlitwy przed wypłynięciem w morze.


    Adres: Lungarno Paccinotto, Lungarno Mediceo & Lungarno Gambacorti, Pisa

  • 9. San Giuliano Terme – orzeźwiające gorące źródła

    Urokliwie wyblakłe miasteczko San Giuliano Terme położone jest w połowie drogi między Pizą i Lukką, u stóp pizańskich gór. W jego pobliżu rosną drzewa oliwne, kasztanowce i sosny, a po okolicznych wzgórzach biegają dzikie konie. San Giuliano słynie z leczniczych właściwości swoich źródeł termalnych. Znajdujący się tutaj kurort spa Bagni di Pisa jest najlepszym miejscem na wypróbowanie termalnych zabiegów spa lub po prostu sprawienie sobie małej przyjemności. W swoim rozkwicie to nastrojowe spa gościło romantycznych poetów ‒ tę sentymentalną atmosferę udało mu się zachować do dziś. Jego wody uzdrowiskowe, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu, już w czasach romańskich cieszyły się dobrą sławą. Montaigne, Byron i Shelley byli tu słynnymi gośćmi, święcie przekonanymi o skuteczności miejscowych zabiegów. Nawet jeśli nie zmagasz się z żadnymi dolegliwościami, warto wybrać się tu na całodniowe doświadczenie spa. Popław się w gorących źródłach i pozwól sobie na zabieg lub dwa, nie zapominając o kąpieli w basenie w grocie. Pozostałe atrakcje  spa to między innymi obiad lub kolacja w romantycznej restauracji Dei Lorena, z widokiem na Krzywą Wieżę w Pizie w oddali.


    Adres: Bagni di Pisa, Largo Shelley 18, 56017 San Giuliano Terme
    Strona: https://www.bagnidipisa.com/

  • 10. Pizańskie wybrzeże – nadmorski wypad

    Piękna droga prowadząca od Pizy na wybrzeże biegnie wzdłuż Arno aż do morza. Około 6 km na południowy zachód od Pizy mija San Piero a Grado, piękną bazylikę, która niegdyś stała tuż nad morzem. Według legendy to tam święty Piotr po raz pierwszy postawił stopę na włoskiej ziemi. Na wybrzeżu, 12 km od Pizy, możesz odwiedzić kurort Marina di Piza, chociażby po to, aby przejść się po usianej kawiarniami promenadzie. Jeśli dopisze Ci szczęście, w oddali zobaczysz wyspy Gorgona i Capraia. W Tirrenii, 5 km dalej wzdłuż wybrzeża, znajduje się połać sosnowego lasu, jednak nadal wywiera ona dość małe wrażenie w porównaniu z wysokiej klasy kurortem Forte dei Marmi, Viareggo lub Marina di Pietrasanta. Jeśli jednak masz dość sztuki i architektury, to dobre miejsce na jednodniową wycieczkę i obiad z owoców morza, prawdopodobnie z makaronem i ostrygami. Inna nadbrzeżna droga, prowadząca na północ, a nie na południe od Pizy, prowadzi do Viareggio i Torre del Lago. Ta trasa powinna spodobać się fanom opery, ponieważ jest to szlak Pucciniego, skupiony przy brzegach jeziora Massaciuccoli (o którym przeczytasz więcej w przewodniku po Viareggio).

  • Jedzenie & Picie

    Wiele miejscowych potraw odzwierciedla morskie dziedzictwo Pizy, a w menu znajdziemy nawet małe węgorze, często podawane w formie ciechi alla Pisani (w czosnku i pomidorach). Dania z owoców morza to między innymi baccalà alla Pisana (suszony, solony dorsz), który może być smażony lub podawany w sosie słodko-kwaśnym. Poza dostarczaniem węgorzy nadbrzeżne hodowle ryb produkują także małże i ostrygi. Niesolony toskański chleb jest tu podstawowym produktem spożywczym i bazą dla wielu kanapek, chociaż można go także jeść umaczanego w cenionej oliwie Monte Pisano. Chronione produkty z Pizy i okolic to między innymi ser Pecorino, jagnięcina Parco di Migliarino, pizańska wołowina, trufle San Miniato, orzeszki piniowe, grzyby  i pomidory Pisanello. W menu znajdziemy także dziczyznę, a także typowe toskańskie dania mięsne, takie jak potrawy z dzika i królika. Sullo scio, typowa rustykalna zupa, gotowana jest z użyciem czosnku, pomidorów, soczewicy i rozmarynu. Desery często nadziewane są ryżem i czekoladą lub wyrabiane przy użyciu miejscowego miodu z nadbrzeżnego parku San Rossore Massacciucoli.

  • Ristorante La Scaletta

    Ta wysokiej klasy restauracja rybna znajduje się nieopodal Krzywej Wieży i, dogodnie, posiada swój własny parking. Chociaż ceny są tam wysokie, to idealne miejsce dla wielbicieli owoców morza, poszukujących mieszanki kreatywnej i tradycyjnej kuchni. Spodziewaj się przypominających sushi surowych przystawek lub półmiska mięczaków z ostrygami, krewetkami lub przegrzebkami. Dania główne to między innymi nadziewana ośmiornica w sosie krewetkowym, risotto z homarem Elba i skarp z sosem caponata.


    Adres: Via Pietrasantina 107, Pisa
    Strona: www.ristorantelascalettapisa.com

  • Osteria Bernardo

    To niezbyt drogie wyśmienite bistro położone jest przy urokliwym placu, z daleka od tłumów otaczających Krzywą Wieżę. Jego kuchnia jest kreatywna, ale oparta o toskańskie produkty, w związku z czym stanowi raczej ukłon w stronę współczesnych smaków, a nie kuchnię łączącą dania tradycyjne. Menu jest małe, ale przemyślane, z mniejszą ilością makaronów niż w pozostałych miejscach. Nawet jeśli podaje się tam makaron, na przykład jesienne tagliatelle z funghi porchini (prawdziwkami), częściej zobaczymy jednak risotto z serem Stilton, wołowinę w sosie piwnym lub posypaną pistacjami jagnięcinę.


    Adres: Piazza San Paolo all'Orto 1, Pisa

  • Osteria dei Cavalieri

    Położona na południe od Piazza dei Cavallieri, ta autentyczna, przytulna restauracja jest bezpretensjonalna i niezawodna. Ponadto można w niej zjeść tak, jak w XIII-wiecznej wieży mieszkalnej, bez żadnych ozdobników. Podaje się tam sycące miejscowe dania, takie jak zupa z małży, pieczona ryba, tagiatelle z królikiem, ravioli faszerowane serem Pecorino, toskańskie flaczki, stek z kością, tarty serowe i wołowinę z fasolą. Znajdziemy tam także wiele wegetariańskich dań. Ceny zależą od potrawy, ale większość z nich jest niska lub średnia.


    Adres: Via San Frediano 16, Pisa
    Strona: www.osteriacavalieri.pisa.it

  • Gusto al 129

    Ta popularna pizzeria oferuje wszystko: od klasyków, takich jak margherita albo quattro stagioni, po najdziwniejsze i najwspanialsze kombinacje. Ulepszone wersje klasycznych wariantów to m.in. gorgonzola z szynką, trzy różne rodzaje pomidorów lub ricotty, tuńczyk z cytryną lub pizza z pistacjowym pesto. Nieco dziwniejsze dodatki to śmietanka, pomarańcze i czekolada, które znajdziemy na przykład na pizzy z Nutellą ze śmietanką lub Nutellą z pistacjami. Nie trzeba sięgać po najdziwniejszy z wariantów, ale ich kucharz z pewnością ma dobre wyczucie smaku.


    Adres: Via Santa Bibbiana 10, Pisa
    Strona: www.gustoal129.it

  • Zakupy

    Poza Krzywą Wieżą Piza oferuje także dość dobre miejsca na zakupy, szczególnie jeśli chodzi o włoskie produkty: od biżuterii po stylowe ubrania i kuszące sklepy z jedzeniem. Na pewno warto odwiedzić targi i boczne uliczki, w których często zaopatrują się miejscowi i poszukać antykwariatów albo sprzedawców starodruków.

    Nie trać czasu na kiczowate sklepiki turystyczne przy Krzywej Wieży i skieruj się do strefy dla pieszych na Borgo Stretto i Corso Italia, dwóch głównych ulic sklepowych Pizy.

  • Borgo Stretto

    Borgo Stretto zaczyna się przy Piazza Garibaldi i wchodzi w via Oberan, tak zwaną Borgo Largo. Znajdziemy tam mieszankę niecodziennej mody i najelegantszych sklepów dużych marek. Przede wszystkim jednak arkadowa Borgo Stretto to przyjemne miejsce na spacer z przerwami na kawę, lody lub drinki pod średniowiecznymi łukami.


    Adres: Borgo Stretto, Pisa

  • Corso Italia

    Corso Italia, położona na brzegu leżącym po przeciwnej stronie od Borgo Stretto, łączy Piazza Vittoria Emanuele II i Piazza dei Cavalieri. W porównaniu z Borgo Stretto, Corso Italia oferuje mniej charakterystycznych sklepów, ale nadal stwarza dobrą okazję do zrobienia zakupów niezależnie od finansów. Jeśli interesują Cię książki, warto odwiedzić Fertinelli.


    Strona: www.feltrinelli.it

  • Pizańskie targi

    Piazza delle Vettovaglie to przyjemny, codzienny (otwarty jedynie rano) targ spożywczy przy samej Via Borgo Stretto, na którym znajdziemy istną ucztę świeżych włoskich produktów. W drugi weekend miesiąca otwiera się Ponte di Mezzo, targ staroci i bibelotów.

  • Enoteca Bacchus

    Ten renomowany sklep z winem oferuje (i sprowadza) ogromną selekcję toskańskich win, a także regionalne produkty spożywcze, takie jak oliwa czy makaron. To dobre miejsce na zakup prezentu, ponieważ w ich ofercie są także pakowane zestawy.


    Adres: Via Pietro Massagni 1, Pisa
    Strona: www.bacchusenoteca.com

  • Centro Arte Moderna

    Ta renomowana galeria sztuki skupia się na nowoczesnej i współczesnej sztuce, rzeźbie i grafice, z oddzielną sekcją poświęconą pizańskim artystom. Znajduje się na Lungarno Mediceo, jednym z najbardziej atrakcyjnych fragmentów nadbrzeża rzeki Arno.


    Adres: Lungarno Mediceo 26, Pisa
    Strona: www.centroartemoderna.com

  • Parkowanie i zwiedzanie

    Piza, podobnie jak pozostałe toskańskie miasta, wprowadziła surowy zakaz ruchu w historycznym centrum miasta. Znana jako ZTL, Strefa Ograniczonego Ruchu nie pozwala na przejazdy samochodem. Należą do niej oba brzegi rzeki Arno, od Campo dei Miracoli po Lungarno Galileo, aż do kościoła San Domenico.

    Jeśli podróżujesz samochodem, wybierz położony na południowej stronie Arno darmowy parking na Lungarno Guadalongo, przy nadbrzeżu, blisko Fortezza San Gallo. Ten parking znajduje się poza strefą ZTL.

    Poniższa mapa miasta pokazuje parkingi i trasy rowerowe, a także zasięg strefy ZTL:
    http://www.turismo.pisa.it/en/itinerary/detail/Piazza-dei-Miracoli

    Jeśli podróżujesz pociągiem, wsiądź w Lam Rossa (czerwony) autobus odjeżdżający ze stacji kolejowej w Pizie i wysiądź na przystanku via Cammeo albo Piazza Manin. Możesz także wsiąść do autobusu nr 4 do Pizza Arcivescovado.

    Aby poczuć się jak prawdziwy turysta, wskocz do rikszy w okolicy Campo dei Miracoli. Jeśli wolisz doświadczyć autentycznej Pizy, wypożycz rower w jednej z wielu wypożyczalni przy samym placu.

    W biurze informacji turystycznej
    W biurze informacji turystycznej na Piazza dei Miracoli, naprzeciwko Krzywej Wieży, dowiesz się więcej na temat wypożyczania rowerów i uzyskasz odpowiedzi na wszelkie pozostałe pytania.
    Adres: Piazza del Duomo 7

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie