Zadzwoń do nas: +48 530 504 008
Adres email
Hasło

Dziesięć najlepszych atrakcji

 • Biorąc pod uwagę ogromną popularność Pienzy, wynajęcie willi z dala od tłumów jest idealnym rozwiązaniem. Udaj się do miasta, by zachwycać się renesansową architekturą, a później zwiedzaj lokalne wioski.

 • 1. Spacer po Pienzie

  Zanim spojrzysz na konkretny budynek, po prostu napawaj się atmosferą. Pienza jest wprost utopijnym miastem. W porównaniu z Pienzą inne miasta w Toskanii czy gdziekolwiek indziej muszą wyglądać chaotycznie. Choć Pienza została stworzona przez papieża-humanistę, Piusa II, to miasto te jest niemal zbyt idealne, by było ludzkie i zbyt cenne, by było religijne. Każda fontanna, każdy plac i wszystkie obrazy są harmonijne. Ulice są równie romantyczne jak ich nazwy -  Via dell’Amore, Via del Bacio, Via della Fortuna – czyli odpowiednio ulice „miłości”, „pocałunku” i „szczęścia”.

 • 2. Piazza Pio II

  Rynek główny jest bardzo harmonijny, a uroku dodaje mu katedra. Posiada ona renesansową fasadę, zaś wnętrze zalicza się do późnego gotyku i zostało przyozdobione mistycznymi obrazami ze szkoły sieneńskiej. Fasada katedry, wspaniałe łuki, studnie, dom papieża – wszystko to wygląda tak samo jak wtedy, gdy Pius opuścił miasto by walczyć w krucjatach po których już nie wrócił.
  Tel: http://www.pienza.org/duomo_it.html

 • 3. Palazzo Piccolomini

  W Palazzo Piccolomini, które obecnie jest muzeum, nadal znajduje się mnóstwo rzeczy należących do papieża. Na wystawie znajdują się okazałe domowe skarby, włącznie z jego księgozbiorem i kolekcją broni. Nieporęczna jak kościelna mównica, intrygująca podpórka na książki w sypialni papieża jest dowodem, że nie czytał on w łóżku. Biblioteka wychodzi na spokojną loggię z etruskimi urnami, wiszącymi ogrodami i panoramą rozciągającą wzdłuż doliny Orcii aż po Monte Amiatę – odległy, stożkowaty szczyt wygasłego wulkanu. Latem dziedziniec pałacu otwiera się na koncerty klasyczne.
  Adres: Palazzo Piccolomini, Piazza Pio II, 53026 Pienza
  Tel: +39 0577 286300
  Strona: www.palazzopiccolominipienza.it

 • 4. Pieve di Corsignano

  Zaraz obok Pienzy znajduje się Pieve di Corsignano – prosty, ale spójny romański kościół, w którym ochrzczony został papież Pius II. W pewnym sensie jest to miejsce, gdzie to wszystko się zaczęło. Gdy Piccolomini został wybrany na papieża, nie mógł oprzeć się odgrywaniu Boga w swojej rodzinnej wiosce Corsignano. Wybrał wybitnego floreńskiego architekta Bernardo Rosselliniego, by ten uszlachetnił wioskę zgodnie z humanistycznymi zasadami.

 • 5. Wiejska produkcja sera

  Przyjaźni właściciele organicznego gospodarstwa niedaleko Pienzy zapewniają smakoszom niezwykłe doznania, między innymi urządzając dwa razy dziennie pokaz produkcji sera. Po wycieczce po serowarni goście mogą skosztować produktów rolnych, od własnoręcznie wędzonego mięsa, serów, miodu, dżemów, oliwy z oliwek po organiczne wino. Jeśli chcesz, możesz zostać na „ekologiczny wiejski lunch” z m.in. grillowanymi warzywami, toskańskimi wędlinami i crostini z toskańskim pasztetem z wątróbki. Oprócz tego można spróbować owczych i kozich serów z miodowym i owocowym chutney. Jest to idealny przykład koncepcji „od pola do stołu”.
  Adres: Podere Il Casale 64, 53026 Pienza (SI)
  Tel: +39 0578 755109
  Strona: www.podereilcasale.com

 • 6. Przechadzka po Monticchiello

  Piękna, otoczona murem wioska Monticchiello oferuje wspaniałe widoki na Pienzę, która znajduje się ledwie 4 kilometry dalej. Ta ciągnąca się wzdłuż grzbietu wzgórza klasyczna, ufortyfikowana, średniowieczna wioska posiada masywną wieżę, bramę i mury obronne. Jeśli znasz włoski, udaj się latem do słynnego Teatro Povero. Coroczna „chłopska sztuka”, w której główne role odgrywają sami mieszkańcy wioski, podejmuje temat życia w wiejskich regionach Toskanii i ogólne protesty społeczne. Ten „ubogi teatr”, którego korzenie sięgają lat 60. XX wieku, powstał w odpowiedzi na rosnącą marginalizację chłopów. Nawet poza sezonem warto tu przyjść, by poprawić sobie humor, a także skosztować wiejskiego jedzenia, od zupy z ciecierzycą po białą fasolę, flaki i dania z królika.
  Adres: Piazza Nuova 1
  Tel: +39 0578 755118
  Strona: www.teatropovero.it

 • 7. Lekcje gotowania w Pienzie

  Są to krótkie, proste, skierowane do rodzin lekcje przygotowywania pizzy lub wypieku chleba z zastosowaniem tradycyjnego wiejskiego pieca opalanego drewnem. Uczestnicy mogą skosztować dań, które przygotowali. Wszystkie zajęcia organizowane są przez Podere Il Casale i zalicza się do nich także wycieczka z przewodnikiem po organicznej farmie oraz pokaz produkcji serów w serowarni. Każdy kurs może zostać połączony z degustacją sera. W zależności od sezonu istnieje także możliwość zorganizowania polowania na trufle.
  Adres: Podere Il Casale 64, 53026 Pienza (SI)
  Tel: +39 0578 755109
  Strona: www.podereilcasale.com

 • 8. Podróż do Chianciano Terme

  Chianciano jest niedocenionym ośrodkiem uzdrowiskowym ze spokojnie niszczejącym zabytkowym centrum, które sprawia wrażenie nieco oderwanego od nowoczesnego miasta pozbawionego charakteru. Główną atrakcją jest świetnie zaprojektowane Muzeum Etruskie – ukryty diament. Ta niewielka, łatwo dostępna wystawa przedstawia nie tylko znaleziska z lokalnych grobowców, ale także ze starożytnych uzdrowisk, które wciąż funkcjonują. Na wystawie można zobaczyć wspaniałe grobowce, urny, wyrafinowaną złotą biżuterię i hołd z brązu dla Sileny – bogini wody. Jeśli będziesz tu latem, wstąp do Muzeum Sztuki Chianciano, aby zobaczyć prywatną eklektyczną kolekcję, począwszy od realizmu, surrealizmu i postimpresjonizmu aż po Magritte’a i Damiena Hirsta. Mając na uwadze, iż jest to rozpieszczający ośrodek spa, rozważ wizytę w Terme Sensoriali, aby zaznać niezapomnianych kąpieli termalnych.
  Adres: Museo Civico delle Acque (Etruscan Museum), Via Dante 80, 53042 Chianciano Terme (SI)
  Tel: +39 0578 30471
  Strona: www.museoetrusco.it

 • 9. Zwiedzanie ogrodu La Foce

  Na południe od Chianciano znajduje się La Foce, wspaniała posiadłość z wypielęgnowanymi ogrodami , które warto odnaleźć. Została ona zbudowana przez angielsko-włoskiego architekta w 1924 roku, a widok z niej rozpościera się na krętą aleję cyprysów, tak uwielbianą przez malarzy i fotografów. Ogrody willi zaprojektował słynny projektant ogrodów Cecil Pinsent, łącząc klasyczne włoskie ogrody z romantycznymi narożnikami porośniętymi wisteriami. Gdy już nasycisz się sztuką ozdobnego strzyżenia krzewów i drzew oraz fontannami, napawaj się widokiem rozciągającym się od urodzajnej Val di Chiana po opustoszałe kratery Val d’Orcii i Monte Amiatę. Znajdź czas na wiejski lunch w Il Dopolavoro na obrzeżach posiadłości (patrz „Jedzenie i picie”).
  Adres: La Foce, Strada della Vittoria 90, 53042 Chianciano
  Tel: +39 0578 69101/69113
  Strona: www.lafoce.it

 • 10. Etruski dzień w Chiusi

  Przyjemna podróż na południe Pienzy do Chiusi stanowi szansę na zapoznanie się z sekretami Etrusków. W wiekowym Chiusi istnieje kilka warstw cywilizacji – etruska nekropolia pod wzgórzami miasta, rzymska siatka prostopadłych ulic pod katedrą oraz intrygujące, średniowieczne miasto na powierzchni. Chiusi, jako jedno z największych państw-miast w lidze etruskiej, kontrolowało obszar od Lago di Trasimeno do Monte Amiaty. Muzeum Etruskie udostępnia attyckie wazy, rzymskie posągi oraz etruską biżuterię, urny i sarkofagi, a także bucchero – etruskie naczynia ceramiczne. Mimochodem dowiesz się, że Etruskowie lubili zajadać się na swoich ucztach faszerowanymi koszatkami. Pod romańską katedrą możesz udać się na wycieczkę po podziemnym mieście z tajemnymi przejściami i kanałami wodnymi pochodzącymi z czasów Etrusków. Podczas tej podziemnej podróży wypatruj etruskich inskrypcji i ogromnego etrusko-rzymskiego zbiornika na wodę. Dzięki przechadzce po mniej znanym średniowiecznym Chiusi zobaczysz również szeroki wybór pensjonatów w przystępnej cenie.
  Adres: Museo Archeologico Nazionale (Etruscan Museum), Via Porsenna 93, 53043 Chiusi (SI)

Poznaj Toskanię na wycieczkach z

Small-Group Tuscany Wine-Tasting Tour from Florence

Combine Tuscan wines with incredible scenery on a 6-hours Tuscany wine-tasting tour from Florence! Led by a sommelier guide, travel by luxury minivan to the heart of Italy's Chianti region, famed for its ruby-red wines and rolling hills. Tour two exceptional Chianti wineries, sample six local wines and enjoy a classic Tuscan lunch.
There is a maximum of 16 people on your Tuscany wine-tasting tour, ensuring you'll enjoy an intimate day with a small-group of Iike-minded wine lovers.

from 129 Euro

Private Florence Highlights Walking Tour from Duomo to Santa Croce

A licensed expert guide will lead you on a fascinating private guided walking tour through the streets and piazzas of Florence. A tailored tour that will trace the history of the city, and in particular the times of the Renaissance through the numerous important monuments that line its route.

from 290 Euro

Private Skip-the-Line Florence Highlights and David Walking Tour

Florence with a private guide is the best way to experience and get the feeling of this wonderful city.  Discover Florence with a private professional guide who will reveal all the most hidden spots as well as the highlights that you cannot miss like Michelangelo's David. Discover the main attractions, such as Piazza della Signoria, the Ponte Vecchio and hidden gems of this magic city.

from 230 Euro

Chianti Half-Day Wine Tour from Florence

Combine Chianti wine with blissful Tuscan countryside on a half-day wine tour from Florence! With a tour escort, travel out of Florence and spend the afternoon at an enchanting castle winery in the Chianti Fiorentino region and in an ancient winery in the Chianti Senese, with local wine-expert guides. In both wineries tour the wine cellars, hear the secrets of Tuscan winemaking, and then sample prestigious Tuscan wine alongside some traditional Italian snacks.

from 47 Euro
Zapytaj o oferty
Szukaj
Dodaj zakładkę
To Toskania na Facebooku