Zaloguj się


Siena & Chianti

Miłośnicy wina, sztuki i pięknych krajobrazów powinni zamieszkać na południu Chianti, pośród zalesionych wzgórz, rzędów winorośli i gajów oliwnych, w sąsiedztwie zadbanych, kamiennych miasteczek.  Tutejsze wzniesienia to raj dla kolarzy i piechurów, z myślą o których wyznaczono wiele szlaków. Obszar ten koncentruje się wokół trzech miasteczek - Castellina in Chianti, Radda in Chianti i Gaiole in Chianti, do których dochodzi czwarte, Panzano, położone dalej na północ (geograficznie we florenckim Chianti, ale duchowo w południowym), które zyskało w ostatnich latach sławę dzięki rzeźnikowi i restauratorowi Dario Cecchini. Z południa Chianti można łatwo dotrzeć do Sieny, która doskonale zachowała swą średniowieczną zabudowę. Miasto słynie z placu Piazza del Campo w kształcie muszli, gdzie dwa razy do roku tłumy kibicują wyścigom konnym podczas Palio, ale obowiązkowo trzeba też odwiedzić bogato zdobioną katedrę – Duomo ze słynnymi posadzkami oraz Pinacoteca Nazionale, gdzie można podziwiać dzieła takich artystów jak Duccio czy Simone Martini.

Siena & Chianti

San Gimignano

San Gimignano, pieszczotliwie określane jako „średniowieczny Manhattan”, to niezwykłe miasto pełne średniowiecznego uroku. Znane z licznych wież, obfituje też we wspaniałe place, wąskie kamienne uliczki i romantyczne zakątki. Z wielu miejsc rozciągają się wspaniałe widoki na dolinę rzeki Elsa. Należy do miast, których nie można pominąć podczas zwiedzania Toskanii.

Czytaj dalej

San Gusme

San Gusmè, otoczona murami osada na wzgórzu, jest uroczym sieneńskim zaściankiem. Położone 5 km na północ od Castelnuovo Berardenga, to spokojne miejsce zawsze znajdowało się w strefie wpływów Sieny. Średniowieczna wioska dołączyła do Wielkiego Księstwa Toskańskiego w XVI wieku, po ostatecznej klęsce Sieny. Brama Sieneńska nadal nosi herb tego miasta, Balzana. W miasteczku pozostały także resztki dawnych murów obronnych z częściami wbudowanymi w bramy. San Gusmè jest pełne  malowniczych krajobrazów, oferuje także widok na panoramę Sieny, Torre del Mangia i katedrę w Sienie. W tym sennym przysiółku liczy się raczej nastrój, a nie konkretne zabytki. Możesz tu jednak podziwiać kościół świętego Kosmy i Damiana, lokalnych patronów, oraz kościół Santissima Annunziata z jego osobliwą dzwonnicą. Wędruj wzdłuż alejek, zagłębiając się w ponadczasowej atmosferze, zanim wrócisz do wykwintnego zajazdu na posmakowanie kreatywnej kuchni lub domową kawę i talerz wędlin.

Czytaj dalej

Castellina in Chianti

Castellina to jedna z najbardziej urokliwych wiosek leżących na wzgórzach w regionie Chianti. Położona przy malowniczej Chiantigiana, ze swoimi symetrycznymi winnicami i zalesionymi gajami, prezentuje krajobraz usiany niskimi kamiennymi domami i starymi winnicami. Nazwa Castelliny pokazuje nam, że w średniowieczu pełniła ona funkcję bastionu dla Florencji. Pod koniec XIII wieku była to pierwsza lokalizacja Ligi Chianti, grupy trzech florenckich feudalnych zamków, z których każdy odpowiadał za jedną trzecią terytorium. Ta strategiczna twierdza upadła na skutek oblężenia sieneńsko-aragońskiego w 1478 roku, ale po tym, jak w 1555 roku upadła sama Siena, Castellina stała się malowniczym zaściankiem. Schowana w swoich murach wciąż wygląda tak, jak w XV wieku. La Rocca, potężna twierdza, pełni obecnie funkcję ratusza i jest siedzibą małego muzeum archeologicznego, a w pobliżu znajduje się sporo kuszących sklepów z winem. Mury otacza labirynt atmosferycznych uliczek, których roztacza się piękny widok na wzgórza Chianti.

Czytaj dalej

Castagnoli

Castagnoli, położone na południe od Giaole in Chianti, to niewielka kamienna wioska otoczona średniowieczną fortecą. Ta surowa budowla, zwana Rocca di Castagnoli, została oblężona przez Sieneńczyków w 1478 roku. Leży ona w regionie zamków Chianti, wyróżniając się swoim Castello di Meleto, średniowieczną budowlą, która obecnie pełni przede wszystkim funkcję winnicy - jednak sam zamek jest również otwarty i udostępniony do zwiedzania. Zarówno z Rocca, jak i z samej wioski rozciągają się widoki na wrzecionowate cyprysy, gaje oliwne i winnice. Warto skosztować win Rocca di Castagnoli, zanim wyruszysz na zwiedzanie większych posiadłości Chianti Classico. Krajobraz rozciągający się od Castagnoli na południe do Sieny i na wschód do Arezzo jest górzysty, bardziej dziki i charakteryzuje się wilgotnym klimatem. Zalesione szczyty są zielone i świeże, i niosą ze sobą zapachy tymianku, rozmarynu i sosny. Głębokie kasztanowe lasy zapewniają idealne schronienie dla dzików, które często trafiają na talerze i smakują wybornie w połączeniu z lokalnym winem.

Czytaj dalej

Radda in Chianti

Jeśli Greve to komercyjny mózg Chianti, Radda jest jego duszą. Dzięki swojemu małomiasteczkowemu nastrojowi, ta malownicza miejscowość jest atrakcyjną bazą wypadową do zwiedzania krainy wina. Ze względu na swoją doskonałą lokalizację między Gaiole i Castelliną, Radda pełniła funkcję stolicy Chianti oraz średniowiecznej Ligi Chianti. Widoczne dziś fortyfikacje stanowią świadectwo historii Raddy jako pogranicza i bastionu opierającego się atakom Sieneńczyków. Gdy Siena została włączona do Republiki Florenckiej w 1559 roku, w mieście zapanował pokój. Górna Radda zachowała swój średniowieczny plan ulic i imponujący, XVI-wieczny ratusz, dawniej znany jako Palazzo del Podesta, który do dziś prezentuje na swojej fasadzie heraldyczne tarcze. Radda wciąż jest otoczona murami obronnymi, z brukowanymi alejkami rozchodzącymi się z głównego placu. Jej sielski wygląd koncentruje się wokół Casa Chianti Classico, domu, w którym znajdziesz wszystko, co związane z winem. Odwiedź go, aby zrozumieć ducha Chianti.

Czytaj dalej

Gaiole in Chianti

Górzyste Gaiole to oczywiście region winiarski, ale także kraina pełna zamków i wspaniałych tras rowerowych. Dziesięć lat temu to senne miasteczko targowe zostało ochrzczone najbardziej idyllicznym miejscem do życia na świecie. Od tamtej pory niewiele się zmieniło, warto więc tu przyjechać, by doświadczyć sielskiej atmosfery. To targowe miasteczko jest na zawsze związane z dynastią winiarską Ricasoli, której przodkowie podobno wprowadzili markę Chianti Classico do zamku Brolio. Oprócz chlubienia się tytułem ojczyzny Chianti Classico, Gaiole samo w sobie jest cudownym miejscem. W średniowieczu była to jedna z trzech stolic Ligi Chianti, wraz z Castelliną i Raddą. Miasto na szczycie wzgórza położone jest pośród dębowych i kasztanowych lasów, winnic i gajów oliwnych. Jako dawna twierdza wojskowa, Gaiole otoczone jest średniowiecznymi zamkami i ufortyfikowanymi opactwami. Trójkątny główny plac jest punktem wyjścia do odkrywania zamków, przytulnych karczm, winnic i starożytnych opactw.

Czytaj dalej

Lecchi in Chianti

Na południe od Raddy znajduje się Lecchi in Chianti. Leży ono u podnóża góry, zwieńczonej zrujnowanym zamkiem Monteluco. Ta urocza wioska jest położona tuż przy głównej drodze, która wije się w górę w stronę Amy. Dzięki charakterystycznym kamiennym domom i dostojnemu kościołowi, ten zaułek wciąż wygląda tak samo jak w średniowieczu. Był to niegdyś obszar wielkich majątków związanych z właścicielami ziemskimi, takimi jak baronowie wina Ricasoli. Ukoronowaniem wzniesienia jest zamek Monteluco, którego początki sięgają 1176 roku. Zamek ten był początkowo bastionem sieneńskim, ale został zniszczony podczas ataków w XV i XVI wieku. W fortyfikacjach znajduje się zrujnowany fort, wsparty na wapiennej wieży strażniczej, z którego można  obserwować dolinę Massellone. Trasy spacerowe łączą Lecchi z uroczą wioską San Sano, a przechadzkę można zakończyć domową kuchnią w spokojnej gospodzie. W Lecchi zaczyna się też wiele tras prowadzących przez winnice, włączając w to popularny szlak spacerowy do Localita Molinaccio na letnią kąpiel w basenach rzecznych.

Czytaj dalej

Castelnuovo Berardenga

Castelnuovo Berardenga znajduje się na południowej granicy Chianti, nieco w cieniu Sieny. Na dobre czy na złe, jego losy zawsze były związane ze Sieną. W 1555 roku forteca utraciła otaczające ją mury, gdy Siena została pokonana przez Wielkie Księstwo Medyceuszy pod przewodnictwem Florencji. Dzisiaj Castelnuovo jest wyjątkowe ze względu na spokojną atmosferę i panujące w nim poczucie autentycznego toskańskiego stylu życia. Sielskie widoki w okolicy obejmują kilka mniejszych kościołów i wieżę zegarową, przebudowaną z oryginalnych fortyfikacji. Warto docenić Vicolodell'Arco ze stromymi kamiennymi schodami i dekoracyjnym łukiem. Takie atrakcje nie zatrzymają Cię na długo, ale są kojącym miejscem na kontemplację powolnego tempa życia, jakie toczy się poza większymi toskańskimi miastami. Castelnuovo jest nawet z tego powodu nazywane Città Slow („Powolne Miasto”). Poza dawną twierdzą znajduje się tu także skupisko mniejszych willi i winnic. Możesz potraktować to miejsce jako odskocznię od Sieny i południowego Chianti.

Czytaj dalej

Colle di Val d’Elsa

Colle di Val d'Elsa, położone na południe od San Gimignano, znane jest jako „kryształowe miasto” – swój sukces zawdzięcza właśnie kryształom. Na szczęście jest to także piękna miejscowość, która kiedyś znajdowała się na szlaku pielgrzymkowym Via Francigena, prowadzącym z Canterbury do Rzymu. W czasach średniowiecza odegrała także swoją rolę w niekończących się bitwach pomiędzy frakcjami Gwelfów i Gibellinów, potrzebującymi fortyfikacji, by przetrwać. Dziś jest to interesujące miasto, składające się z dwóch części: dominującego historycznego centrum na wzgórzu i nowszej ruchliwej dzielnicy, znajdującej się poniżej. Niższe, „nowe” miasto to nieco chaotyczna sieć budynków, które powstały wokół fabryki kryształów - w końcu Colle jest największym włoskim producentem szkła i kryształu. Po szybkiej wizycie w dolnym mieście udaj się do zabytkowego górnego miasta. Tutaj dominuje średniowieczny nastrój, z główną ulicą, wzdłuż której ciągnie się rząd dostojnych rezydencji z XVI wieku. Rozkoszuj się widokami na toskańskie krajobrazy wokół, a następnie udaj się na lunch do lokalnej gospody.

Czytaj dalej

Monteriggioni

Spektakularne Monteriggioni, położone na północ od Sieny, jest średniowieczną twierdzą, otoczoną dobrze zachowanymi kamiennymi murami i czternastoma wieżami. Podobnie jak Montepulciano, to małe miasteczko na wzgórzu jest symbolem toskańskiego krajobrazu. Często nazywana „bramą do średniowiecza”, otoczona murami placówka Monteriggioni jest kwintesencją średniowiecznego miasta, najeżonego fortyfikacjami. To miasto na wzgórzu zostało zbudowane przez Sieneńczyków w XIII wieku, aby chronić linię frontu przed ich odwiecznymi rywalami, Florentyńczykami. Z biegiem lat Monteriggioni stało się zamożnym miastem dzięki szlakowi pielgrzymkowemu Via Francigena. Pod względem wielkości i statusu współczesnego, Monteriggioni przypomina bardziej zapomniane, prowincjonalne miasteczko. Dopiero gdy w mieście zaczyna się popularny letni średniowieczny festiwal, Monteriggioni przypomina o swojej dawnej świetności, organizując uczty, pokazy sokolnictwa, potyczki i rekonstrukcje bitew. Poza teatralnością tego miejsca znajduje się tu niewiele ważnych zabytków, ale warto je zwiedzić dla jego pełnego magii nastroju i monumentalności.

Czytaj dalej

Siena

To zwarte w sobie, zabarwione ciepłym różem miasto można z przyjemnością odkrywać na piechotę - od przypominającego kształtem muszlę placu Campo, aż po sieneńskie Madonny o łagodnych oczach. Siena jest przyjemnym gotyckim miastem, w którym nie odczuwa się natłoku cywilizacji. Podczas gdy Florencja posiada olbrzymie place i uderzające męskością posągi, w Sienie znajdziemy ukryte ogrody i nastrojowe studnie. Ponadto Siena obróciła konserwatyzm w jedną ze swoich zalet, dzięki czemu rygorystyczne przepisy dotyczące średniowiecznych budynków zabezpieczają krajobraz tego miasta.

Jak przystało na miasto o tak mistycznej atmosferze, historia jego początków wywodzi się z mitów o wilkach i świętych męczennikach. Ta starożytna republika rozkwitła w latach 1147 – 1529, i niedługo później została częścią Wielkiego Księstwa Toskanii. Zmiany są nie do pomyślenia dla Sieneńczyków, a tutejsi obywatele najlepiej czują się podczas legendarnych wyścigów konnych Palio. Burzliwa historia Sieny jako głównego rywala Florencji pobrzmiewa w duszach Sieneńczyków do dnia dzisiejszego, szczególnie w trakcie Palio.

Czytaj dalej

Vagliagli

Na południe od Castelliny znajduje się malownicza wioska Vagliagli, idealnie usytuowana na południowym krańcu szlaku winnego Chianti. Ta niegdyś ufortyfikowana  placówka otoczona jest czarującymi posiadłościami winnymi, sięgającymi czasów średniowiecza. Senna, otoczona szczytami górskimi, XIII-wieczna osada nosi nazwę „doliny czosnku”, który hoduje się w okolicy. Podziwiaj tę dostojną, kamienną wioskę i kościół parafialny, zanim wyruszysz na szlak turystyczny, wycieczkę rowerową lub piknik w winnicach. Degustacja wina może stanowić główną atrakcję Valgliagli, ale osada ta jest także bazą wypadową do Castelliny, Raddy i Gaiole. Te skarby małomiasteczkowego stylu życia w Chianti są pełne sklepów z winami i sklepów spożywczych, połączonych z lokalnymi posiadłościami. Te trzy małe miasteczka oferują wystarczającą ilość kulturalnych atrakcji, aby odwieść Cię nieco od wizyt w winnicach. Od średniowiecznych kościołów po małe kolekcje archeologiczne - to Toskania w miniaturze.

Czytaj dalej

Volpaia

Kręta droga wiodąca od Raddy wspina się do położonej na przeciwległym wzgórzu miejscowości Volpaia, najładniejszej średniowiecznej wioski w okolicy. Zachowały się w niej elementy dawnych fortyfikacji z wieżami i fragmentami murów miejskich. Jest to pamiątka po czasach, gdy Volpaia była członkiem Ligi Chianti, średniowiecznego garnizonu uczestniczącego w wojnie florencko-sieneńskiej, noszącego emblemat Czarnego Koguta. Dzisiaj osada przypomina nieco plan filmowy z odpowiednim nastrojem, gdzie można poczuć klimat kamiennego, toskańskiego miasteczka, podziwiać spokojne wiejskie krajobrazy i odwiedzić winiarnie. Warto tu spróbować smacznej kuchni domowej w lokalnych gospodach i win z Castello di Volpaia. Wędrując po zacisznych uliczkach i ukrytych dziedzińcach możesz poznać historię osady, która jest silnie powiązana z winiarstwem – większość obiektów należy obecnie do winnicy. Goście z całego świata odwiedzają to miejsce, by spróbować win, ale także oliwy, octów balsamicznych i miodów. Dziś to turystyka i gastronomia napędzają życie miasteczka. Warto wybrać się na krótki spacer drogą prowadzącą w górę od miasteczka, widoki stąd są jednymi z piękniejszych w całym Chianti.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie