7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Najważniejsze atrakcje w okolicy

Castagnoli leży w południowej części Chianti i pomimo swojej sennej atmosfery jest dobrą bazą  na wycieczki kulturalne do Sieny, Gaiole in Chianti i Radda in Chianti. Montepulciano, San Gimignano i Florencja są nieco dalej, ale wciąż znajdują się w zasięgu jednodniowej wycieczki dla miłośników kultury. W tej miejscowości chodzi jednak przede wszystkim o jedzenie w uroczych karczmach i degustacje wina, często odbywające się w zamkach lub opactwach. Na szczęście możesz również odkrywać Chianti w bardziej energiczny sposób, podróżując skuterem, na rowerze elektrycznym, a nawet na koniu.

To tylko przedsmak rejonu Chianti. Zobacz nasze szczegółowe przewodniki po najpiękniejszych miastach i wioskach regionu Chianti, wszystkie dostępne na naszej liście miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po miejscowościach Gaiole, Greve, Panzano, Castellina, Radda, Castelnuovo, Beradenga i nasz główny przewodnik po regionie Chianti. Dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują miejsca takie jak Volpaia, San Gusmè, San Donato w Poggio, Lecchi i Vagliagli.

Najważniejsze atrakcje w okolicy

Zwiedzanie winnic na Vespie

Masz już dość muzeów i Madonn? Skieruj się na wzgórza produkujące wino na skuterze Vespa. Ich zbocza są obsadzone gajami oliwnymi, które migoczą, tworząc wrażenie ciemnozielonego i nieco przykurzonego srebra. Położony pomiędzy wzgórzami między Florencją a Sieną region Chianti to delikatna wizja gajów oliwnych, cyprysów, winnic i ogrodów okazałych willi. Jest to idealny teren do zwiedzania na skuterze Vespa, a nawet na skuterze klasycznym. Typowa trasa na skuterze podąża szlakiem Chianti i obejmuje rustykalny lunch w winiarni. Skosztuj toskańskich przystawek antipasti i czerwonego wina. Możesz nawet pojeździć konno z przewodnikiem, jeśli uważasz, że grozi Ci wypicie zbyt dużych ilości tego trunku. Charakterystyczny i 100% włoski skuter Vespa to zabawny i autentyczny sposób na poznanie Toskanii.

Skutery są wesołe, kolorowe, stylowe i łatwe w obsłudze. W toskańskiej wypożyczalni skuterów z siedzibą w Radda in Chianti znajdziesz skutery Piaggio, czerwone Vespy, a nawet skutery vintage z wózkami bocznymi. Jest to jedyna agencja wynajmu Vespy w sercu regionu winiarskiego Chianti i znajduje się tylko 13 km na północny zachód od Castagnoli. Na życzenie możesz zarezerwować dostarczenie i odbiór Vespy ze swojego miejsca zakwaterowania, w rozsądnej odległości od bazy wynajmu. Przyjazny personel mówi po włosku, angielsku i francusku i może pomóc Ci w zaplanowaniu trasy.

Jeśli chodzi o plany wycieczki, rozłóż je na kilka dni. Rozkosznie rozdarty między tradycją a kreatywnością - tak jak i sami Toskańczycy - ten słynący z wina region reprezentuje dwoistość między pochodzeniem a osobowością. Jeśli interesujesz się imponującymi posiadłościami takimi jak zamki, opactwa lub wille, lokalny wybór jest ogromny. Wybierz się na zwiedzanie klasztornych posiadłości  Badia a Coltibuono na północy lub wielkiego majątku ziemskiego Castello di Brolio na południu (oba przedstawione poniżej).

Odwiedź także kilka mniejszych winiarni, w których panuje bardziej przytulny nastrój niż w większych toskańskich posiadłościach. Położona w pobliżu Lecchi in Chianti rodzinna posiadłość produkująca wina i oliwę, Azienda Agricola Casanuova di Ama, oferuje domową atmosferę i trudno z niej wyjechać. Na zwiedzanie możesz wybrać się wraz z właścicielką, Danielą, a po drodze zatrzymać się na lekki lunch. Również w pobliżu Lecchi znajduje się winiarnia Castello di Ama, idealnie nadająca się do połączenia ze zwiedzaniem znajdującej się na jej terenie wystawy sztuki współczesnej i rzeźby. Na południe, nieco bliżej Vagliagli, poło

Czytaj dalej

Jazda na rowerze elektrycznym przed kolacją w Gaiole in Chianti

Castagnoli znajduje się zaledwie 6 km na południe od sennego miasteczka Gaiole in Chiant. Jego atrakcje położone są głównie poza miastem i najlepiej oglądać je korzystając z łatwego szlaku rowerowego, który prowadzi przez wsie, zamki i winnice na południe od Gaiole. To idealny teren dla rowerów, więc wykorzystaj go w pełni, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem fitnessu na wyścigówkach. Możesz odbyć tę wycieczkę  na rowerze elektrycznym w ramach całodniowej lub kilkugodzinnej wycieczki. Wspomagane napędem rowery są łatwe w użyciu nawet dla osób, które próbują tego po raz pierwszy, a także dla rodzin.

Powodem, dla którego Chianti jest tak malownicze, jest to, że rejon ten jest bogaty w pagórkowate tereny. Jeśli nie jesteś w formie lub nie gustujesz w stromych podejściach, rozważ e-rower. Wypożyczalnia rowerów elektrycznych z siedzibą w Gaiole w Toskanii oferuje wycieczki rowerowe w regionie Chianti z przewodnikiem lub na własną rękę. Na zboczach zjazdowych te pojazdy pracują jak zwyczajny rower, ale przy długich, płaskich odcinkach lub podjazdach, silnik elektryczny włącza się i zapewnia pomoc, której potrzebujesz, aby dotrzeć do celu bez zadyszki i pocenia się. Rowery elektryczne można wypożyczyć zarówno na godzinę, jak i na tydzień. Jedna z typowych tras z przewodnikiem z Gaiole obejmuje wzgórza Chianti, Castello di Brolio i odległe widoki Sieny. W cenie zawarty jest także lekki lunch i degustacja wina w posiadłości o niesamowitym klimacie. Ta wycieczka to trzygodzinna, 46 km wyprawa, osiągająca momentami wysokość 518 metrów. Dostępnych jest wiele łatwiejszych lub trudniejszych tras.

Po powrocie z rowerowej wyprawy rozważ obiad w L'Osteria al Pontein Gaiole, przyjaznej i rodzinnej gospodzie. W nagrodę za wysiłek na rowerze możesz spróbować crostini neri, tagliatelle z truflami, gulaszu z dzika lub makaronu z borowikami. Usiądź na letnim tarasie i uracz się kieliszkiem lub dwoma niedocenianego lokalnego Chianti Classico z Rocca di Castagnoli lub Castello di San Sano.

Jeśli wolisz wybrać się na południe od Castagnoli, bliżej Castelnuovo Beradenga, zarezerwuj wycieczkę rowerową w Chianti Bicycles, w tym wycieczkę o zachodzie słońca na rowerach hybrydowych.

Czytaj dalej

Castello di Brolio - miejsce narodzin klasycznego Chianti

Położony około 7 km na południe od Castagnoli zamek Brolio zapewnia niezapomniane wrażenia. Oprócz wędrówki umożliwiającej poznanie historii wina Chianti, z przepięknych winnic można podziwiać mury obronne zamku. Spośród wielu florenckich zamków ukrytych w lasach, Castello di Brolio jest najbardziej imponujący - i to nie tylko ze względu na widoki na oryginalne winnice Chianti, rozciągające się aż do Sieny i Monte Amiata.

Toskańscy arystokraci, w tym rodziny Antinori i Frescobaldi, produkują wino już od czasów renesansu. Baron Ricasoli, którego potomkowie zarządzają teraz zamkiem, jako pierwszy wyznaczył mieszanki winogron do wykorzystania w winach Chianti. W połowie XIX wieku baron Bettino Ricasoli wprowadził nowatorskie ulepszenia i zainicjował modernizację produkcji wina, tworząc markę Chianti Classico. Można śmiało stwierdzić, że baron Bettino Ricasoli jest założycielem współczesnego przemysłu winiarskiego Chianti, a jego idea jest kontynuowana przez obecnie żyjących potomków. Konsorcjum Chianti, Consorzio Chianti Classico, działa jako kontrola jakości dla wszystkich Chianti Classico produkowanych w regionie. Symbol gallonero (czarny kogucik) oznacza najwyższą jakość.

Zarezerwuj wizytę w zamkowych ogrodach i piwnicach. Zwiedź całą posiadłość, posmakuj wina i zobacz muzeum rodzinne. Wycieczka o zachodzie słońca jest najbardziej spersonalizowana i obejmuje kolację w L'Osteria del Castello, restauracji należącej do rodziny Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatne degustacje wina w pomieszczeniach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. Spróbuj Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006. Aby dowiedzieć się więcej na temat historii zamku, zobacz Castello di Brolio w naszym ogólnym przewodniku po Chianti.

Czytaj dalej

Jednodniowa wycieczka do Radda in Chianti -wędrówki, wino i farma kóz

Sąsiednia miejscowość Radda in Chianti, 13 km na północny zachód od Castagnoli, zapewnia rozrywkę zarówno dla par, jak i rodzin. Zwiedzając to urocze miasteczko targowe, warto wybrać się do najważniejszego sanktuarium regionu - Casa Chianti Classico. Po interaktywnym pokazie produkcji wina, w tym tematycznym quizie w Muzeum Wina, zatrzymaj się na degustację oraz na rustykalny lunch w centrum. Następnie udaj się do farmy kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy, aby spotkać (i pogłaskać) najbardziej jedwabiste i cieszące się dużą popularnością kozy kaszmirowe w regionie. Dowiedz się, jak zrównoważone rolnictwo produkuje najlepszy kaszmir i skuś się na zakup pamiątki. Następnie wróć do Castagnoli albo przejedź kilka kilometrów na północ, aby odwiedzić Volpaia, jedną z najmodniejszych wiosek Chianti, w której możesz zatrzymać się na kolację.
Wycieczkę rozpocznij od Casa Chianti Classico w Radda, mieszczącym się w XVIII-wiecznym klasztorze franciszkanów w górnej części miasta. W tym Muzeum Wina zapisz się na trwającą 90-minut lekcję dotyczącą wina lub sam naucz się wszystkiego o Chianti, zanim wypróbujesz zabawny multimedialny quiz o winach. Dowiedz się, w jaki sposób rozwijała się Radda od XVI wieku, kiedy eksportowała wino do Anglii. Kilka dekad później, w 1716 roku, Kosma III, wielki książę Toskanii, oficjalnie wyznaczył strefę produkcji wina Chianti. Wraz z Radda di Chianti, głównymi centrami Chianti Classico pozostają Greve, Panzano, Castellina, Gaiole i  Fonterutoli. Granice i ścisłe zasady nadal obowiązują, nawet jeśli odpowiedzialność za ich egzekwowanie przeszła do Konsorcjum Wina Chianti. Jego członkowie pochodzą  z tych samych rodzin, które pełniły funkcję baronów wina już od czasów średniowiecza, w tym z arystokratycznych dynastii Antinori, Frescobaldi, Mazzei i Ricasoli. Po degustacji wina i sumiennym przejrzeniu notatek zasługujesz na obiad w Enoteca (winiarni). Dysponuje ona uroczym tarasem z widokiem na winnice Chianti. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zobacz Lekcje na temat wina, degustacja i lunch w Casa Chianti Classico.
Jeśli masz małe dzieci pod swoją opieką lub po prostu jesteś zmęczony winnicami, odwiedź oryginalną farmę kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy. Jest to nie tylko przyjemne miejsce na wizytę, ale także reprezentacja zrównoważone go rolnictwa w najlepszym wydaniu. W tym kamiennym domu z widokiem na okolicę dzieci mogą potrzymać, pogłaskać i nakarmić butelką koźlątka. Kozy są strzeżone przez puszyste białe pasterskie psy rasy Abruzzo, które pracują jako psy stróżujące, aby chronić stado przed wilkami. Pochodzący z Ameryki właściciel zna wszystkich pasterzy, hodowców i rolników i  troszczy się o swoje kozy, jakby były jego rodziną. Gdy już nacieszysz oczy ślicznymi kózkami i szczeniętami, zwróć uwagę na sam kaszmir. Kaszmir to delikatne, puszyste kozie futro, które jest dziesięciokrotnie  lżejsze i cieplejsze niż wełna. Na koziej farmie można kupić ręcznie robione w Toskanii materiały, a także ręcznie tkane szale, chusty, rzemyki, czapki, skarpetki i koce dla dzieci. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź farmę kóz Chianti Cashmere. Stąd można dostać się do Castagnoli lub klimatycznej miejscowości Volpaia na północ od Raddy, na niezapomniany spacer po średniowiecznej wiosce. Możesz także zjeść tu kolację, której dokładniejszy opis znajdziesz w naszym przewodniku po Volpaii.

Czytaj dalej

Badia a Coltibuono - wspaniałe opactwo i posiadłość produkująca wino oraz oliwę

To dawne opactwo benedyktynów, położone na północ od Castagnoli i Gaiole,  posiada wspaniałe winnice. Tę spokojną posiadłość produkującą oliwę i wino charakteryzuje niezmieniony od niepamiętnych czasów krajobraz. W Toskanii trudno jest oddzielić wino i oliwę od scenerii. To niezwykłe miejsce, potocznie nazwane Badia a Coltibuono (Opactwo Dobrych Zbiorów), jest otoczone sosnami, dębami, kasztanami i winoroślami. Założone w 1051 roku średniowieczne opactwo należało do reformistycznych mnichów Vallambrosan, którzy rozpoczęli tu uprawę winorośli. Z pewnością nie spodziewali się, że ich majątek osiągnie pełen rozkwit wiele wieków później. Od czasu upadku klasztoru w 1810 roku, opactwo należy do jednej rodziny. Stucchi Prinetti zaczynali jako florenccy bankierzy, zanim wprowadzili na komercyjny rynek wysokiej jakości Chianti. Do dziś pozostają oni zaangażowani w zrównoważone rolnictwo.

Urzekające XV-wieczne krużganki, kaplicę i freski na suficie można oglądać, będąc gościem toskańskiej szkoły gotowania, natomiast XII -wieczne mury i dzwonnica są otwarte dla wszystkich. Możesz także zarezerwować wycieczkę po oryginalnych klasztornych piwnicach i pełnej fresków willi, a następnie zdecydować się na degustację wina. Pod dawnym opactwem znajdują się piwnice wypełnione Chianti Classico. Nie mniej znany jest aromatyczny miód z kasztanów i oliwa z oliwek, pyszna Extravergine Badia a Coltibuono. Większość produktów można kupić na miejscu lub delektować się nimi w Ristorante Chianti - wyjątkowej restauracji opactwa. Możesz także zdecydować się na  kurs gotowania prowadzony przez Benedettę Vitali, założycielkę znanej florenckiej restauracji Cibreo, znajdującej się w dawnym romańskim opactwie.

Czytaj dalej

Trasy do jazdy konnej wokół San Gusmè

Jeśli lubisz konie i chcesz docenić wolniejsze tempo życia, rozważ przejażdżkę z przewodnikiem po Chianti. Ośrodek jeździecki Berardenga (Centro Ippicodella Berardenga) znajduje się na wschodniej granicy Chianti, na wschód od San Gusmè. To godna polecenia szkoła jeździecka, oferująca dobrze wyszkolone konie i przejażdżki po różnorodnym terenie. Nowicjusze mogą jeździć na krótszych odcinkach, podczas gdy bardziej doświadczeni jeźdźcy mogą pokonywać całodniowe trasy połączone z piknikami. Te dobrze zaplanowane szlaki konne obejmują zamki, winnice i ciągi szlaków pielgrzymkowych. Instruktorzy, Sadio i Donatella, mówią po angielsku i francusku i już od lat zarządzają tym ośrodkiem jeździeckim. Jest to szkoła otwarta przez cały rok i w każdą pogodę. Szkoła jeździecka jest rekomendowana przez FISE, Włoską Federację Jeździecką.

Czytaj dalej
Zapytaj o wille