7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Dziesięć najlepszych atrakcji

Górzyste  Gaiole stanowi doskonały punkt wyjściowy do odkrywania lokalnych zajazdów, winnic i starożytnych opactw, od ufortyfikowanego klasztoru Badia di Coltibuono po Castello di Brolio, dawny florencki zamek, który stanowił punkt obronny przed średniowiecznym wrogiem - Sieną. Okolica obfituje w posiadłości z winnicami i wykwintne gospody, ale po drodze napotkasz także wystarczająco dużo trudnych tras rowerowych, aby utrzymać formę po spożyciu kalorycznych posiłków. Jeśli chodzi o kulturę, rozważ jednodniowe wycieczki do Sieny, Florencji lub Castelliny.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak Greve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San Gusme, San Donato in Poggio i Vagliagli.

Dziesięć najlepszych atrakcji

Łatwe przejażdżki rowerami elektrycznymi po Chianti

Chianti to kraina rowerów, więc wykorzystaj to w pełni, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem fitnessu na rowerze wyścigowym. Powodem, dla którego Chianti jest tak malownicze, jest to, że rejon ten jest bogaty w pagórkowate tereny. Jeśli nie jesteś w formie lub nie gustujesz w stromych podejściach, rozważ e-rower. Wypożyczalnia rowerów elektrycznych z siedzibą w Gaiole w Toskanii oferuje wycieczki rowerowe w regionie Chianti z przewodnikiem lub na własną rękę. Na zboczach zjazdowych te pojazdy pracują jak zwyczajny rower, ale przy długich, płaskich odcinkach lub podjazdach, silnik elektryczny włącza się i zapewnia pomoc, której potrzebujesz, aby dotrzeć do celu bez zadyszki i pocenia się. Rowery elektryczne można wypożyczyć zarówno na godzinę, jak i na tydzień.

Jedna z typowych tras z przewodnikiem z Gaiole obejmuje wzgórza Chianti, Castello di Brolio i odległe widoki na Sienę. W cenie zawarty jest także lekki lunch i degustacja wina w posiadłości o niesamowitym klimacie. Ta wycieczka to trzygodzinna, 46 km wyprawa, osiągająca momentami wysokość 518 metrów. Dostępnych jest wiele łatwiejszych lub trudniejszych tras.

Czytaj dalej

Castello di Brolio - miejsce narodzin Chianti Classico

Położony ok. 10 km na południe od Gaiole i 20 km od Sieny Castello di Brolio jest idealnym miejscem jednodniową wyprawę. Oprócz zapoznania się z historią wina Chianti można tu podziwiać widoki na przepiękne winnice. Spośród wielu byłych florenckich zamków otoczonych lasami, Castello di Brolio jest najbardziej imponujący, i to nie tylko ze względu na krajobraz pełen oryginalnych winnic Chianti, rozciągających się aż do Sieny i Monte Amiata. Ta budowla to także ciekawa hybryda, willa przebudowana na neogotycki zamek.

Toskańscy arystokraci, w tym rodziny Antinori i Frescobaldi, produkują wino już od czasów renesansu. Baron Ricasoli, którego potomkowie zarządzają teraz zamkiem, jako pierwszy wyznaczył mieszanki winogron do wykorzystania w winach Chianti. W połowie XIX wieku baron Bettino Ricasoli wprowadził nowatorskie ulepszenia i zainicjował modernizację produkcji wina, tworząc markę Chianti Classico. Można śmiało stwierdzić, że baron Bettino Ricasoli jest założycielem współczesnego przemysłu winiarskiego Chianti, a jego idea jest kontynuowana przez obecnie żyjących potomków. Konsorcjum Chianti, Consorzio Chianti Classico, działa jako kontrola jakości dla wszystkich Chianti Classico produkowanych w regionie. Symbol gallonero (czarny kogucik) oznacza najwyższą jakość.

Zarezerwuj wizytę w zamkowych ogrodach i piwnicach. Zwiedź całą posiadłość, posmakuj wina i zobacz muzeum rodzinne. Wycieczka o zachodzie słońca jest najbardziej spersonalizowana i obejmuje kolację w L'Osteria del Castello, restauracji należącej do rodziny Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatne degustacje wina w pomieszczeniach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. Spróbuj Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006. Aby dowiedzieć się więcej na temat historii zamku, zobacz Castello di Brolio w naszym ogólnym przewodniku po Chianti. Jeśli interesujesz się historią Chianti Classico, zobacz nasz przewodnik po Raddzie i odwiedź Casa Chianti Classico.

Czytaj dalej

Castello di Brolio - miejsce narodzin Chianti Classico

Położone pomiędzy Raddą i Gaiole dawne opactwo benedyktynów wychodzi na winnice należące do posiadłości. Podobnie jak położona bliżej Greve, należąca do rodziny Antinori Badia a Passignano,  ma ono związek ze średniowiecznym zakonem. To mnisi rozpoczęli tu uprawę winorośli, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo ich winnice rozkwitną wieki później.

Spokojny krajobraz pełen drzew oliwnych i winnic jest kultywowany od niepamiętnych czasów. W Toskanii trudno jest oddzielić wino i oliwę od scenerii, jaka je otacza. Potocznie nazwane Badia a Coltibuono (Opactwo Dobrych Zbiorów) jest otoczone sosnami, dębami, kasztanami i winoroślami. Założone w 1051 roku średniowieczne opactwo należało do reformistycznych mnichów Vallambrosan, którzy rozpoczęli tu hodowle winogron na wino. Nie wiedzieli, że ich majątki będą wciąż  kwitnąć wiele wieków później. Od czasu rozwiązania klasztorów w 1810 roku średniowieczne opactwo należy do jednej rodziny. Patrząca w przyszłość rodzina Stucchi Prinetti zaczęła jako florenccy bankierzy, zanim wprowadziła na rynek wysokiej jakości Chianti. Do dziś pozostaje zaangażowana w zrównoważone rolnictwo.

Urzekające XV-wieczne krużganki, kaplicę i freski na suficie można obejrzeć, będąc gościem toskańskiej szkoły gotowania, natomiast XII-wieczne mury i dzwonnica są otwarte dla wszystkich. Możesz także zarezerwować wycieczkę po oryginalnych klasztornych piwnicach i pełnej fresków willi, a następnie degustację wina. Poniżej dawnego opactwa znajdują się piwnice wypełnione Chianti Classico, czyli tym, co zapewnia mu utrzymanie. Nie mniej znany jest aromatyczny miód z kasztanów i oliwa z oliwek, pyszna Extravergine Badia a Coltibuono. Większość produktów można kupić na miejscu lub delektować się nimi w Ristorante Chianti - wyjątkowej restauracji opactwa. Możesz także zapisać się na kurs gotowania prowadzony przez Benedettę Vitali, założycielkę znanej florenckiej restauracji Cibreo, który odbywa się w dawnym romańskim opactwie.

Czytaj dalej

Farma kóz Chianti Cashmere

Jeśli masz pod swoją opieką małe dzieci lub po prostu jesteś zmęczony winnicami, odwiedź oryginalną farmę kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy. Jest to nie tylko przyjemne miejsce na wizytę, ale także reprezentacja zrównoważone go rolnictwa w najlepszym wydaniu. Założycielka Nora Kravis opuściła dawno temu nowojorską Long Island dla Włoch i już nigdy nie oglądała się za siebie. Zna wszystkich pasterzy, hodowców i tkaczy, a w dodatku dba o swoje kozy, jakby były jej rodziną. W tym kamiennym domu z widokiem na okolicę dzieci mogą potrzymać, pogłaskać i nakarmić butelką koźlątka. Kozy są strzeżone przez puszyste białe pasterskie psy rasy Abruzzo, które pracują jako psy stróżujące, aby chronić stado przed wilkami.

Gdy już nacieszysz oczy ślicznymi kózkami i szczeniętami, zwróć uwagę na sam kaszmir. Najwyższej jakości kozy kaszmirowe posiadają futra w odcieniu kremowym, orzecha laskowego, brązu, szarości i węgla drzewnego, więc przędzy można używać niebarwionej i w oryginalnym odcieniu. Kaszmir to delikatne, puszyste kozie futro, które jest dziesięciokrotnie  lżejsze i cieplejsze niż wełna. Osoby lubiące robić na drutach mogą wybrać piękne włókna i nienaruszającą równowagi ekologicznej przędzę z kaszmiru. Można tu również kupić tekstylia domowe wykonane ręcznie w Toskanii, a także ręcznie tkane szale, szaliki, rzemyki, czapki, skarpetki i koce dla dzieci.

Jeśli spodoba Ci się pobyt na farmie, właścicielka może także zorganizować zajęcia przędzenia, tkania, robienia na drutach lub haftu u lokalnych włoskich rzemieślników, którzy z nią współpracują. Najlepsza ze wszystkich jest nowa atrakcja „zostań pasterzem na jeden dzień”. To dobra zabawa dla całej rodziny, z pełnym doświadczeniem życia pasterza kaszmirowych kóz. Goście mogą towarzyszyć stadu kóz przez pola i lasy otaczające gospodarstwo, zatrzymując się na degustację wina w sąsiednim gospodarstwie i wracając do farmy na obfity obiad w gospodarstwie. Farma i sklep z pamiątkami są otwarte popołudniami, od Wielkanocy do października.

Czytaj dalej

Sztuka współczesna w Castello di Ama

Ten wiodący producent Chianti Classico to działająca winnica, położona na południowy zachód od Gaiole, znana ze swoich doskonałych, pełnych czerwieni winogron. Castello di Ama nie jest nawet zamkiem, ale położoną na wzgórzu posiadłością i restauracją w willi. Na pierwszy rzut oka to kolejna tradycyjna borgo, jedna z kamiennych wiosek, położonych na wzgórzach Chianti. Powoli staje się jednak jasne, że wino, jedzenie i sztuka współczesna są nieodłączną częścią tego obrazu. To tutejszy trunek oczarował Baracka i Michelle Obamów podczas ich prezydenckiej podróży po Toskanii.

Wino Toskańczyka Marco Pallanti, regularnie koronowanego winiarza roku, znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Posiadłość San Lorenzo produkuje Chianti Classico gran selezione DOCG, kategorię uważaną za najwspanialszą dla tego rodzaju. 80-hektarowe winnice obejmują różne tarasy, od skalistego łupka po glinę i żwir, a kolejne 40 hektarów zostało przeznaczone na gaje oliwne. Oliwki trafiają do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia DOP Chianti Classico.

Na tym terenie znajduje się również światowej klasy kolekcja instalacji sztuki współczesnej. Ten ambitny zbiór nosi nazwę Castello di Ama per l'Arte Contemporanea (Sztuka współczesna w Castello di Ama). Rzeźby pasują do otoczenia podobnie jak wina, a każdego roku do kolekcji dodawane są nowe dzieła. Castello di Ama adaptuje oryginalne budynki, takie jak kościół i piwnica z winami, aby w imponujący sposób zaprezentować instalacje artystyczne. Wystawiana sztuka jest raczej z gatunku trudnej i ekstremalnej, a nie sielankowej.

Współczesna sztuka tego zbioru jest tworzona na zamówienie przez takich artystów jak Anish Kapoor, Daniel Buren, Louise Bourgeois, Michelangelo Pistoletto, Hiroshi Sugimoto i Lee Ufan. Najbardziej interesująca i przystępna jest zapierająca dech w piersiach instalacja lustrzana autorstwa Daniela Burena, odzwierciedlająca pofalowane wzgórza. Rzeźba Louise Bourgeois zatytułowana Topiary jest genialnie ukryta pod kratą w piwnicy na wino i przedstawia żeńską postać, rozkwitającą w męskiego fallusa. Aima, prowokująca do myślenia instalacja oświetleniowa Anish Kapoor, oświetla maleńką kaplicę posiadłości.

Zarezerwuj wycieczkę połączoną z degustacją wina, przyjdź na lunch, zobacz park rzeźb lub po prostu odwiedź Enotecę w posiadłości, aby skosztować i kupić wino, oliwę z oliwek oraz inspirowane naturą perfumy i pachnidła.

Czytaj dalej

Zawodowe kolarstwo - w roli widza lub uczestnika

L'Eroica, „bohaterski” wyścig kolarski, to prawdziwa legenda Chianti. Co ciekawe, w każdej chwili możesz przyłączyć się do niego na dowolnym odcinku - nie potrzebujesz kierownicy w kształcie wąsów ani ud ze stali, choć, co prawda, możesz je wyćwiczyć podczas jazdy. L'Eroica to znane wydarzenie dla amatorów, które pozwala rowerzystom z całego świata poznać piękno i historię tego regionu podczas jazdy na klasycznych lub zabytkowych rowerach. Październikowe wydarzenie zaczyna się i kończy w Gaiole i obejmuje tygodniowe świętowanie, od degustacji wina po targi pełne lokalnej żywności.

Trasy obejmują większą część rejonu Chianti, w tym Gaiole, Montefiridolfi, Panzano i Castellinę. Zawodnicy mogą wybierać szlaki, aby dopasować je do swoich umiejętności: najkrótsza opcja to 46 km (27 mil), a najdłuższa 209 km (130 mil). W wyścigu biorą udział zawodnicy z Włoch i zagranicy w wieku od 15 do 90 lat, a od czasu do czasu dołącza do nich nawet jeden z mistrzów świata. Ponieważ wyścig nie jest mierzony na czas, zatrzymanie się na kanapkę i kieliszek Chianti jest całkowicie dopuszczalne. Nie ma tu też dopingu - chodzi tylko o naturalną adrenalinę.

Warto wybrać się na trzygodzinną „trasę rekreacyjną” o długości 46 km, z widokiem na zamek Brolio, a nawet panoramę Sieny. Inne trasy są już trudniejsze, w tym 75-kilometrowa trasa do Raddy. W przypadku trudniejszych tras nie jest to łatwa jazda, a raczej dość bolesna zabawa. Ściganie się po żwirowych trasach na klasycznych lub zabytkowych rowerach nie zawsze jest wygodne. Szlak może ciągnąć się na niskiej lub średniej wysokości, ale jest pełen krótkich, stromych i trudnych podjazdów. Oczekuj wielu podskoków na wybojach, poślizgów i częstego hamowania. Przyjemność polega na poczuciu koleżeństwa i przynależności do grupy kolarzy oraz nostalgii podczas jazdy tą znaną, starą trasą.

Radości dostarczają także wiejskie krajobrazy Chianti, winnic i gajów oliwnych, małych średniowiecznych miasteczek i urokliwych renesansowych miejsc mijanych po drodze. Jazda po Chianti charakteryzuje się spokojnymi, krętymi drogami i wijącymi się wstęgami ścieżek, przeplatanymi rozległymi panoramami, krótkimi, trudnymi podjazdami i ekscytującymi zjazdami. Jeśli to wszystko wydaje Ci się zbyt trudne, wybierz rolę widza lub zdecyduj się na wypożyczenie e-roweru i skorzystaj z mniej obciążającej trasy. Jeśli takie rozwiązanie Ci odpowiada, zobacz naszą trasę łatwych przejażdżek na rowerach elektrycznych po rejonie Chianti.

Czytaj dalej

Volpaia, niezwykła wioska na wzgórzu

Volpaia, czarująca średniowieczna osada położona na północny zachód od Gaiole, znajduje się przy malowniczej krętej drodze. Ta ufortyfikowana osada otoczona murami i wieżami do dzisiaj zachowała swój średniowieczny układ i charakter obronny. Zarezerwuj niezwykłą degustację wina i zwiedzanie piwnic w Castello di Volpaia w sercu osady. Podziemia zaczynają się od zakrystii, a kończą w miejscu, gdzie pod kościołami ukrytych jest jeszcze więcej piwnic. W Volpai przestrzenie, które kiedyś były uświęcone, teraz oddawane są przemysłowi związanemu z winem. To tajemniczy proces. Wino przemieszcza się za pomocą labiryntu połączonych ze sobą rur ze stali nierdzewnej. Nawet dotarcie do sali degustacyjnej wiąże się z pokonywaniem wąskich korytarzy i starożytnych klatek schodowych. Krypta kościoła Commenda di Sant'Eufrosino z epoki renesansu służy obecnie do przechowywania beczek z dojrzewającym winem.

Zarezerwuj wizytę w tłoczni oliwy i piwnicach z winami, degustując ekscytujące ekologiczne wina Volpai, oliwę z oliwek i próbki lokalnych produktów. Miód Castello di Volpaia, specjalne octy i oliwa Extra Virgin to bardzo pożądane prezenty. Pamiętaj, że wizyty w podziemiach zwykle odbywają się o godz. 11.30, 15:00 i 17:00, ale najlepiej sprawdzić to bezpośrednio w posiadłości.

W porze lunchu i kolacji warto wybrać się na Piazza della Torre, główny plac w Volpai. Zarezerwuj stolik na tarasie La Bottega, która serwuje wyjątkowe, ale nieskomplikowane dania kuchni toskańskiej. Po sałatce z produktów dostępnych w przydomowym ogródku wybierz gulasz z dzika lub florencki stek z kością. W restauracji L'Osteria Volpaia serwowane są z kolei wykwintne potrawy i można tam spróbować oryginalnych dań i ekologicznych win. Jeśli poszukujesz bardziej swobodnej atmosfery, zrelaksuj się podczas lekkiego lunchu w barze Ucci, który łączy winiarnię z przytulną gospodą. Ten przyjazny lokal mieści się w dawnej stajni i oferuje półmiski wędlin, serów lub makaronów z dodatkiem mięsa z dzika. Na przekąskę warto skosztować tart owocowych lub ciast, przygotowanych przez babcię właściciela restauracji. Aby dowiedzieć się więcej na temat tej fascynującej, ufortyfikowanej wioski, w tym lokali gastronomicznych, zobacz nasz przewodnik po  Volpai.

Czytaj dalej

Życie etruskie w Muzeum Archeologicznym Castellina

Odwiedź sąsiednią miejscowość Castellina in Chianti, aby zapoznać się z historią etruskiej cywilizacji w tym rejonie. Poświęć też trochę czasu na odkrycie bocznych uliczek i skosztowanie egzotycznych lodów w najlepszej gelaterii w Castellinie. Właściciel Simone szczególnie poleca kombinację cantuccini i Vin Santo: ciastek migdałowych ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec przed tym trunkiem, nawet w muzeum Etrusków.

Dawny średniowieczny zamek jest teraz ufortyfikowanym ratuszem, ukrywającym małe muzeum Etrusków. Muzeum znane jest jako Museo Archeologico del Chianti Senese i koncentruje się na znaleziskach odkrytych w Sienese Chianti, w tym także w Castellinie, Gaiole, Raddzie i Castelnuovo Berardenga. W muzeum wystawione są przede wszystkim znaleziska Etrusków z grobowców Montecalvario z VII wieku przed Chrystusem, miejsca pochówku arystokratów w Castellinie. Podziwiaj nowo zrekonstruowany rydwan Montecalvario, z brązowymi i żelaznymi płytami. Przyjrzyj się talizmanom i skarbom, które były chowane razem ze zmarłymi na ich ostateczną podróż, na przykład złotym kolczykom i pasom z brązu.

Etruskie grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ale ich twórcy mogą wydawać się bardzo podobni do nas. Można tu zobaczyć amforę, na której przedstawiona została scena biesiadników podczas uczty. Podobnie jak we współczesnym Chianti, wino odgrywa tu znaczącą rolę. W czasach etruskich wino było oznaką statusu i spożywano je podczas rytuałów i ceremonii. Zasadniczo wino było mieszane z miodem i przyprawami, ale co ciekawsze, istniała też wersja z tartym serem.

Zamek to jednak nie tylko życie Etrusków, ponieważ można również zwiedzić samą fortecę, dawną twierdzę Republiki Florenckiej z okresu stuletniej wojny ze Sieną. Zakończ swoje eksploracje, wchodząc na wieżę, by zobaczyć przepiękny widok rozciągający się od średniowiecznej Castelliny po góry Chianti na wschodzie oraz San Gimignano i doliny Val d'Elsa na zachodzie.

Czytaj dalej

Uwodzicielska Siena

Siena znajduje się w odległości 40 minut jazdy od Gaiole i doskonale nadaje się na jednodniową, magiczną wycieczkę. Obejmuje ona południową część Chianti i jest wygodnym celem dla każdego, kto zatrzyma się w tej okolicy. Jako miasto gotyckie zbudowane na ludzką skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.

Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i zapraszające do wejścia bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakująco wiejskie widoki. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.
Biuro turystyczne w Sienie, Spedale di Santa Maria della Scala, Piazza Duomo (możliwe doradztwo).

Czytaj dalej

Przepełniona sztuką Florencja

Chociaż Florencja znajduje się 90 minut jazdy od Gaiole, będzie stanowić niezapomnianą wycieczkę dla osób będących tu po raz pierwszy. Każdy powinien zobaczyć tę pełną zabytków stolicę renesansu. Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć we Florencji, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie odlotowe knajpki, eleganckie kawiarnie ze znakomitą kuchnią i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż służą ziemskim rolnikom, oferując ogromne steki. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.
Rozpocznij od Piazza della Signoria, najwspanialszego placu w mieście z kopią Dawida Michała Anioła, oraz znajdującego się obok niego, zwieńczonego blankami Palazzo Vecchio ze wspaniałą wystawą. Po wypiciu kawy w Rivoire przygotuj się na Galerię Uffizi, największą na świecie kolekcję włoskiej sztuki. Galeria ta jest ucztą dla zmysłów, ale może przyprawić Cię także o niestrawność, więc spróbuj zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, lub, co jeszcze prostsze, zarezerwuj wejście przez Internet. Po lunchu odwiedź Duomo, największy budynek w promieniu wielu kilometrów. Ta renesansowa kopuła Brunelleschiego jest symbolem rozpoznawczym Florencji. Z szacunku dla osiągnięć Brunelleschiego, miasto zakazało nawet budowy jakiegokolwiek budynku wyższego od Duomo.
Oczyść umysł w Oltrarno, po drugiej stronie rzeki Arno, gdzie Giardino Boboli (Ogrody Boboli) działają jako doskonałe antidotum na duszący splendor Pałacu Pitti. Dynastia Medyceuszy stworzyła ogrody, które na wiele lat stały się wzorem dla włoskich arhitektów. Przed obiadem poznaj dziedzictwo rzemieślnicze okolic Oltrarno na tzw. lewym brzegu miasta. Ta artystyczna dzielnica słynie ze stylowych barów i gwarnych karczm, przeplatanych sklepami z antykami, producentami biżuterii, restauratorami zdjęć i galeriami sztuki bijou.
Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada. Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online (www.firenzecard.it), a także zarezerwuj trochę czasu na Galerię Uffizi.

Czytaj dalej
Zapytaj o wille