7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Sztuka współczesna w Castello di Ama

 • Sztuka współczesna w Castello di Ama

  Ten wiodący producent Chianti Classico to działająca winnica, położona na południowy zachód od Gaiole, znana ze swoich doskonałych, pełnych czerwieni winogron. Castello di Ama nie jest nawet zamkiem, ale położoną na wzgórzu posiadłością i restauracją w willi. Na pierwszy rzut oka to kolejna tradycyjna borgo, jedna z kamiennych wiosek, położonych na wzgórzach Chianti. Powoli staje się jednak jasne, że wino, jedzenie i sztuka współczesna są nieodłączną częścią tego obrazu. To tutejszy trunek oczarował Baracka i Michelle Obamów podczas ich prezydenckiej podróży po Toskanii.

  Wino Toskańczyka Marco Pallanti, regularnie koronowanego winiarza roku, znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Posiadłość San Lorenzo produkuje Chianti Classico gran selezione DOCG, kategorię uważaną za najwspanialszą dla tego rodzaju. 80-hektarowe winnice obejmują różne tarasy, od skalistego łupka po glinę i żwir, a kolejne 40 hektarów zostało przeznaczone na gaje oliwne. Oliwki trafiają do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia DOP Chianti Classico.

  Na tym terenie znajduje się również światowej klasy kolekcja instalacji sztuki współczesnej. Ten ambitny zbiór nosi nazwę Castello di Ama per l'Arte Contemporanea (Sztuka współczesna w Castello di Ama). Rzeźby pasują do otoczenia podobnie jak wina, a każdego roku do kolekcji dodawane są nowe dzieła. Castello di Ama adaptuje oryginalne budynki, takie jak kościół i piwnica z winami, aby w imponujący sposób zaprezentować instalacje artystyczne. Wystawiana sztuka jest raczej z gatunku trudnej i ekstremalnej, a nie sielankowej.

  Współczesna sztuka tego zbioru jest tworzona na zamówienie przez takich artystów jak Anish Kapoor, Daniel Buren, Louise Bourgeois, Michelangelo Pistoletto, Hiroshi Sugimoto i Lee Ufan. Najbardziej interesująca i przystępna jest zapierająca dech w piersiach instalacja lustrzana autorstwa Daniela Burena, odzwierciedlająca pofalowane wzgórza. Rzeźba Louise Bourgeois zatytułowana Topiary jest genialnie ukryta pod kratą w piwnicy na wino i przedstawia żeńską postać, rozkwitającą w męskiego fallusa. Aima, prowokująca do myślenia instalacja oświetleniowa Anish Kapoor, oświetla maleńką kaplicę posiadłości.

  Zarezerwuj wycieczkę połączoną z degustacją wina, przyjdź na lunch, zobacz park rzeźb lub po prostu odwiedź Enotecę w posiadłości, aby skosztować i kupić wino, oliwę z oliwek oraz inspirowane naturą perfumy i pachnidła.

  Adres: Castello di Ama, Localita Ama
  53013
  Gaiole in Chianti
  Tel: 0577 746069
  Strona: www.castellodiama.com

Zapytaj o wille