7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Życie etruskie w Muzeum Archeologicznym Castellina

 • Życie etruskie w Muzeum Archeologicznym Castellina

  Odwiedź sąsiednią miejscowość Castellina in Chianti, aby zapoznać się z historią etruskiej cywilizacji w tym rejonie. Poświęć też trochę czasu na odkrycie bocznych uliczek i skosztowanie egzotycznych lodów w najlepszej gelaterii w Castellinie. Właściciel Simone szczególnie poleca kombinację cantuccini i Vin Santo: ciastek migdałowych ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec przed tym trunkiem, nawet w muzeum Etrusków.

  Dawny średniowieczny zamek jest teraz ufortyfikowanym ratuszem, ukrywającym małe muzeum Etrusków. Muzeum znane jest jako Museo Archeologico del Chianti Senese i koncentruje się na znaleziskach odkrytych w Sienese Chianti, w tym także w Castellinie, Gaiole, Raddzie i Castelnuovo Berardenga. W muzeum wystawione są przede wszystkim znaleziska Etrusków z grobowców Montecalvario z VII wieku przed Chrystusem, miejsca pochówku arystokratów w Castellinie. Podziwiaj nowo zrekonstruowany rydwan Montecalvario, z brązowymi i żelaznymi płytami. Przyjrzyj się talizmanom i skarbom, które były chowane razem ze zmarłymi na ich ostateczną podróż, na przykład złotym kolczykom i pasom z brązu.

  Etruskie grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ale ich twórcy mogą wydawać się bardzo podobni do nas. Można tu zobaczyć amforę, na której przedstawiona została scena biesiadników podczas uczty. Podobnie jak we współczesnym Chianti, wino odgrywa tu znaczącą rolę. W czasach etruskich wino było oznaką statusu i spożywano je podczas rytuałów i ceremonii. Zasadniczo wino było mieszane z miodem i przyprawami, ale co ciekawsze, istniała też wersja z tartym serem.

  Zamek to jednak nie tylko życie Etrusków, ponieważ można również zwiedzić samą fortecę, dawną twierdzę Republiki Florenckiej z okresu stuletniej wojny ze Sieną. Zakończ swoje eksploracje, wchodząc na wieżę, by zobaczyć przepiękny widok rozciągający się od średniowiecznej Castelliny po góry Chianti na wschodzie oraz San Gimignano i doliny Val d'Elsa na zachodzie.

  Adres: Piazza del Comune 17
  53011
  Castellina in Chianti

  Tel: (+39) 347 679075 & 0577 742090
  Strona: www.museoarcheologicochianti.com

Zapytaj o wille