7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Dziesięć najlepszych atrakcji

Greve, komercyjne centrum regionu Chianti, jest idealnym miejsce na poszukiwania wina i artykułów spożywczych. Chociaż w mieście nie ma zbyt wielu atrakcji kulturalnych, wiejski krajobraz roztaczający się wokół sprzyja powolnym przechadzkom. Z Greve można wybrać się na sympatyczne wędrówki, a także urządzać malownicze przejażdżki do pobliskich zamków i średniowiecznych winiarni. Greve stanowi także doskonałą bazę wypadową dla wycieczek kulturalnych do Sieny i Florencji, a także degustacji win i potraw z winnic w Chianti.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze szczegółowe przewodniki po najlepszych miastach i wioskach rejonu Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak Gaiole, Radda, Panzano, Castellina, Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują miejscowości Castagnoli, Volpaia, San Gusme, San Donato in Poggio i Vagliagli.

Dziesięć najlepszych atrakcji

Spacer po Piazza Matteotti

Chociaż Greve nie jest specjalnie wyróżniającym się miastem, jego główny rynek zdecydowanie przyciąga uwagę. Piazza Matteotti ze swoimi portykami to urocze miejsce do podziwiania tętniącej życiem atmosfery. Rozejrzyj się po rynku i przespaceruj  w poszukiwaniu toskańskich smakołyków. Zajrzyj do Bistrot Falorni na toskański fast food, smaczne taglieri, deskę serów Pecorino lub talerz peklowanych wędlin, a także powitalny kieliszek Chianti Classico. Jeśli będziesz w stanie oderwać się od obiadu, zerknij na neorenesansowy ratusz, Palazzo del Comune, i kościół parafialny Santa Croce z neoklasyczną fasadą. Kościół przypomina, że Greve rozkwitło na miejscu spotkań kilku szlaków pielgrzymkowych.

Jeśli znajdziesz czas, odwiedź niewielkie Muzeum Wina. W tych starożytnych piwnicach gościli poprzednicy eleganckiego konsorcjum Chianti Classico. W 1906 roku jego nazwa brzmiała „Związek wina Chianti”, a sama organizacja była ograniczona do miejscowych arystokratycznych właścicieli ziemskich. Po obejrzeniu wystawy składającej się ze starych narzędzi, maszyn rolniczych i korkociągów, przejdź do degustacji wina, która jest wliczona w cenę biletu. Modernizacja muzeum odbywa się dzięki rodzinie Bencista Falorni, która jest właścicielem tych piwnic.

Przed wyruszeniem na szlak wina zobacz pomnik wielkiego odkrywcy Giovanni da Verrazzano (1485-1528), który badał północnoamerykańskie wybrzeże. Jeśli masz ochotę na zwiedzanie, rozważ krótką podróż do zamku odkrywcy, Castello di Verrazzano, na północ od Greve. Zrób sobie niedługą wędrówkę do Montefioralle, jednej z najładniejszych kamiennych wiosek niedaleko Greve, lub zdecyduj się na eksplorację  jednych z najlepszych winnic w Chianti, leżących na obrzeżach miasta. Badia di Passignano, dawna posiadłość klasztorna, stanowi dobry początek, zwłaszcza że jest to świątynia win Antinori.

Greve może być również zabawnym miejscem do przyglądania się  innym ludziom. Znajdujące się 30 km na południe od Florencji miasteczko jest popularne w rejonie Chianti ze względu na słynne winnice i plantacje oliwek oraz urokliwe wiejskie gospodarstwa. W przeciwieństwie do bardziej odległych części toskańskiej wsi, Chianti nie ucierpiało z powodu wyludnienia. Napływ bogatych ludzi, którzy postanowili zająć się tu hodowlą oliwek, pomógł w utrzymaniu pozytywnego trendu, a podupadające domy zyskały ponownie na świetności.

Czytaj dalej

Spacer z Greve do Montefioralle

Położone na wzgórzu na obrzeżach Greve średniowieczne Montefioralle to maleńkie, otoczone murem borgo. Ten ukryty klejnot znajduje się zaledwie pięć minut jazdy na zachód od Greve, ale może także stać się celem przyjemnego spaceru. Od Greve jest to krótka, stroma, ale satysfakcjonująca 2-kilometrowa wędrówka, zakończona wspaniałymi widokami. Zacznij w via di San Francesco przy via Roma. Kręta trasa zaprowadzi Cię do otoczonej murem osady, która niegdyś była feudalnym zamkiem. Chociaż nie jest już placówką wojskową, Montefioralle nadal jest ufortyfikowane. Jego mury były kiedyś ośmiokątne, ograniczone czterema bramami, z których część przetrwała do dziś.

Podążając śladami toskańskiej historii, wioska należy do rodzin Ricasoli, Benci, Gherardini i Vespucci. Była miejscem narodzin Amerigo Vespucci (1415-1512), który przeprawił się drogą Kolumba do Ameryki. Dom przodków odkrywcy leży przy głównej ulicy i jest oznaczony jego herbem z motywem osy. Wędruj wzdłuż wąskich uliczek i sekretnych przejść obok dobrze zachowanych kamiennych domów. Wieś zwieńczona jest kościołem Santo Stefano, ale panoramiczne widoki można podziwiać także w lokalnych karczmach. Jeśli nie przyniesiesz z sobą pikniku z Greve, wybierz się na lunch w lokalnej gospodzie, na przykład w romantycznej La Castellana lub w skromniejszej La Taverna del Guerrino. La Taverna to gospoda  typu „Slow Food”, ale wygląda dość zaściankowo, chociaż dysponuje tarasem z pięknym widokiem. Typowe dania to toskańskie grille (gotowane na opalanym drewnem grillu) i dania z makaronu. Najlepsze sezonowe dania z makaronu to tagliatelle al cinghiale (z dzika), tagliatelle al tartufo fresco (ze świeżymi truflami) i tagliatelle ai funghi porcini freschi (ze świeżymi prawdziwkami).

Czytaj dalej

Przemysł winiarski w Fattoria Viticcio

W Fattoria Viticcio, lokalnej posiadłości z winnicami, możesz przekonać się, jak wygląda życie producenta wina. Co jeszcze bardziej niezwykłe, możesz też przez jakiś czas udawać toskańskiego winiarza. To doświadczenie zza kulis można wygodnie dopasować do poranka lub popołudnia. Sesja pozwala mieszać własne wino, a nawet zabrać do domu butelkę swojego napitku. Proces obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem i degustację, w tym pobieranie próbek wina bezpośrednio z beczek. Posiadłość znajduje się zaledwie 2 km od Greve in Chianti, dzięki czemu można łatwo przejść przez winnice do miasta. Nie masz żadnej wymówki, by nie poddać się beztroskiej degustacji. Co więcej, ponieważ jest to rodzinna winnica, nastrój jest bardziej przyjazny niż w większych toskańskich posiadłościach.

Alternatywnym doświadczeniem jest wizyta w winnicy i degustacja czterech win (trzy Chianti Classico i jeden Super Tuscan, znany również jako IGT). Wina są sparowane z oliwą z oliwek Viticcio Extra Virgin i toskańskimi salami oraz serami słynnej rzeźniczej marki L'Antica Macelleria Falorni  w Greve. Posiadłość produkuje nie tylko wina Chianti Classico, ale także wina Vin Santo i Grappę oraz wina z winnic Bolgheri i Maremma, w tym pełnowartościowe Morellino di Scansano. 60 hektarów winnic obejmuje klasyczne winogrona Chianti Sangiovese, a także Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Syrah i Vermentino.

Czytaj dalej

Castello di Verrazzano - zamek i posiadłość eksploratora wina

Wznoszący się na wzgórzu 3 km na północ od Greve zamek był miejscem narodzin odkrywcy Giovanni'ego da Verrazzano (1485-1528), który odkrył Zatokę Nowego Jorku. Jego wyczyn został upamiętniony  na Verrazano Narrows Bridge w Nowym Jorku, pomiędzy Brooklynem a Staten Island („z” zaginęło w połowie Atlantyku). Dzienniki okrętowe Verrazzano sięgają dalej, rejestrując pierwsze znane opisy rzeki Hudson, Zatoki Nowego Jorku i dużej części wschodniego wybrzeża Ameryki. Wysiłki odkrywcy w imieniu króla Franciszka I zostały nagrodzone wielkimi zaszczytami, w tym prawem do umieszczenia francuskiego fleur de lys na herbie rodzinnym. Ta wielka toskańska rodzina żeglarzy wśród swoich członków posiadała także kartografów i admirałów, a ostatni członek tego wspaniałego rodu zmarł w 1819 roku.

Dzisiaj Castello di Verrazzano jest najbardziej znane ze swoich słynnych piwnic i muzeum wina. Winnica produkuje wysokiej jakości wina Chianti Classico, a także oliwę z oliwek, miód i ocet balsamiczny. Zamek został ocalony przed ruiną przez obecnego właściciela, Cavaliere Luigi Cappelliniego, który przywrócił mu dawną świetność. Czasami na wspaniałym zadaszonym tarasie odbywają się koncerty, a wycieczki o tematyce związanej z winem odbywają się w XVI-wiecznych piwnicach zamku.

Posiadłość oferuje szereg różnego rodzaju wycieczek, od wypraw po ogrodzie i wykwintnych obiadów po degustacje potraw i wina oraz same degustacje wina. Rustykalnie elegancka restauracja L'Hosteria della Cantina specjalizuje się w daniach z dzika i prostych, sezonowych potrawach kuchni toskańskiej, w tym w menu degustacyjnym i dobieraniu win. W menu są dania grillowane, stek z kością i makaron z mięsnym sosem ragu lub lokalnymi ziołami. Wszystkie produkty są pochodzenia toskańskiego i często pochodzą z ekologicznych ogrodów warzywnych, znajdujących się na terenie posiadłości. Różnorodne menu przeznaczone jest dla wszystkich od smakoszy, włączając w to wegetarian i małe dzieci.

Czytaj dalej

Badia di Passignano - średniowieczne opactwo i winnica Antinori

Ta nastrojowa osada koncentruje się na wokół klasztoru benedyktynów, założonego przez zakon Vallambrosan w 1049 roku. Dookoła znajdują się winnice należące do posiadłości rodziny Antinori. Ta konkretna posiadłość Antinori obejmuje winnice z winogronami Sangiovese i gaje oliwne. Pochodząca z Florencji dynastia producentów wina od 1385 roku handluje „nektarem bogów” w Toskanii. Zanim dobierzesz się do win, spędź trochę czasu w ufortyfikowanym opactwie, w którym w XVI wieku nauczał wielki Galileusz. Zarezerwuj wycieczkę z jednym z garstki pozostałych mnichów Vallambrosan w roli przewodnika, aby podziwiać refektarz, ozdobiony wspaniale odrestaurowaną Ostatnią Wieczerzą autorstwa Domenico Ghirlandaio.

Nawet jeśli bardziej interesują Cię przyziemne sprawy, opactwo i tak może Cię zaciekawić. Znana restauracja Antinori, nagrodzona gwiazdką Michelina, zajmuje część sklepionego opactwa, a tak zwane „historyczne piwnice” znajdują się tuż pod opactwem. Na terenie posiadłości można skosztować wina sygnowanego znakiem Antinori, wina Chianti Classico, a także Super Tuscans. Znane nazwy to Tignanello, Guado al Tasso i Solaia, a także Chianti Classico Riserva Badia a Passignano. Zarezerwuj degustację wina w Antinori i zwiedzanie piwnicy, a być może nawet degustację oliwy, a następnie wybierz się na lunch lub kolację w tej znakomitej restauracji L'Osteria di Passignano lub znacznie skromniejszej Trattoria della Fonte, znajdującej się w pobliskim gospodarstwie. L'Antica Scuderia jest z kolei najlepszą opcją gastronomiczną dla rodzin lub każdego, kto ma ochotę na pizzę.

Czytaj dalej

Castellina in Chianti na wyprawę dla smakoszy

Odwiedź sąsiednią Castellina in Chianti, urocze miasteczko położone na południe od Panzano. Wędruj w dół przez delle Volte, osobliwą kamienną sklepioną ulicę, wbudowaną w zbocze wzgórza. Zjedz pyszne lody w Gelateria Castellina, znanej z eksperymentalnych smaków, od sera ricotta i figi po chili z czekoladą lub cytrynę i kiwi. Jest tu też ulubione dzieło właściciela, cantuccini i Vin Santo: ciasteczka migdałowe ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec od wina.
Rozważ swoją pierwszą degustację wina, ponieważ Castellina jest pełna Chianti Classico. Znakiem rozpoznawczym na butelkach Chianti Classico jest Czarny Kogut (lub Czarny Kogucik), historyczny symbol Ligii Chianti. Pod koniec XIII wieku Castellina była pierwszą miejscowością Ligi Chianti, grupą trzech florenckich feudalnych zamków. Zajrzyj do L'Antica Trattoria alla Torre  na lunch. Ten mieszczący się przy głównym placu staroświecki zajazd serwuje toskańskie przysmaki na letnim tarasie. Spróbuj florenckiego steku z kością, grillowanych mięs i serów Pecorino, popijanych winami Chianti Classico.
Wybierz się na zakupy toskańskich produktów spożywczych, w tym serów, herbatników, wędlin i ciastek. (Sugestie dotyczące zakupów można znaleźć w naszym przewodniku po Castellina in Chianti

Gelateria Castellina, Via IV Novembre 47, 53011 Castellina in Chianti
T: 0577 741337 & www.anticadelizia.it

Czytaj dalej

Vignamaggio - Renesansowa posiadłość i ogrody

Ta renesansowa posiadłość willowa łączy się ze wspaniałą sztuką. Winiarnia, położona 5 km na południowy wschód od Greve, jest na tyle urokliwa, że można zobaczyć ją na planie filmu, opartego na sztuce Szekspira „Wiele hałasu o nic”.
Romantyczna willa wznosi się nad włoskimi ogrodami i wzgórzami pokrytymi winoroślami. Ten spokojny krajobraz podobno inspirował samego Leonarda da Vinci. Zamek został przebudowany na willę patrycjuszowską w XIV wieku i należał do rodziny Florentyńczyków Gherardini. Monna Lisa Gheradini, lepiej znana jako Mona Lisa Leonarda da Vinci, weszła do rodziny w XIV wieku. W willi znajduje się wieża z blankami, XVI-wieczne arkadowe łuki i dziedziniec z wieżą, przebudowaną w stylu neogotyckim.

Rozciągająca się wokół  pięknej, renesansowej willi, tenuta jest siedzibą 65-hektarowej winnicy i jedną z najstarszych w Toskanii, pochodzącą z 1404 roku. Wielokrotnie nagradzane miejscowe wina to Chianti Classico i modne Super Tuscans, a także świeże Rosé, Cabernet Franc, Vin Santo i grappy. Sady, ogrody ziołowe, pola pszenicy i trzydzieści hektarów gajów oliwnych odzwierciedlają zaangażowanie posiadłości w różnorodność biologiczną. Na terenie willi prezentowane są włoskie, renesansowe ogrody z cyprysami, klombami i ozdobionymi różami posągami. Francuski właściciel i architekt, Patrice Taravella, niedawno dobudował kolejny ogród, dodając sady, klasyczne fontanny i pergole.

Vignamaggio oferuje obecnie wycieczki po ogrodach i piwnicach, a także bezpłatną degustację wina. Restauracja Monna Lisa, która znajduje się na terenie gospodarstwa, oferuje wiele produktów, pochodzących z okolicznych ekologicznych posiadłości. W ofercie są także lunche połączone z parowaniem wina oraz wycieczki z przewodnikiem po winnicy po zachodzie słońca. Menu sezonowe celebruje toskańskie produkty, od półmisków warzywnych skropionych domową oliwą z oliwek, po makarony z pistacjami i pesto z mięty ogrodowej. Wieprzowina i wędliny pochodzą ze szczęśliwego stada świń cintasenese.

Czytaj dalej

Festyn mięsny w Panzano

Panzano, na południe od Greve, jest miejscem, gdzie można na własnej skórze doświadczyć pasji do toskańskiego mięsa, w tym florenckiego steku z kością. Ten toskański bastion należy do Dario Cecchini, sprytnego i ekscentrycznego celebryty, posiadającego własne, niewielkie imperium w tych stronach. Nikt nie potrafi lepiej posługiwać się zakrwawionym tasakiem, a tym bardziej recytować w tym samym czasie Dantego. Częściowo rzeźnik, po części showman, Dario nie tylko zapewnia rozrywkę publiczności, ale potrafi ją także przekarmić.
Z kilkoma restauracjami w mieście, skupionymi wokół swojego słynnego sklepu mięsnego, Cecchini wciąż prowadzi intensywny handel. Restauracje oferują rozsądne ceny, więc nie będziesz miał poczucia, że ​​złapano Cię w pułapkę turystyczną. Ten zwycięski format przemawia do większości odwiedzających, podobnie jak aspekt towarzyski i showbiznesowy.
Stek z kością zdecydowanie dominuje w menu, przynajmniej w jednej restauracji. Dla każdej osoby uwielbiającej toskańską wołowinę, bistecca alla fiorentina - ogromny, delikatny stek z kością, grillowany nad otwartym ogniem i przyprawiony tylko kruszonym pieprzem, solą oraz nutą czosnku i oliwy z oliwek, podawany bardzo rzadko - jest jedynym rodzajem steku wartym uwagi. Jednak wegetarianie także znajdą tu coś dobrego: dla osób o bardziej delikatnym podniebieniu istnieje dobre menu bezmięsne. Wino jest wliczone w cenę, ale można również przynieść własne.  Zobacz nasze oferty restauracji w Panzano, dla zapoznania się ze wszystkimi rekomendacjami.

Czytaj dalej

Przepełniona sztuką Florencja

Florencja leży zaledwie 30 km na północ od Greve in Chianti. Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć w tym mieście, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie odlotowe knajpki, eleganckie kawiarnie ze znakomitą kuchnią i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż służą ziemskim rolnikom, oferując ogromne steki. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.

Rozpocznij od Piazza della Signoria, najwspanialszego placu w mieście z kopią Dawida Michała Anioła, oraz znajdującego się obok niego, zwieńczonego blankami Palazzo Vecchio ze wspaniałą wystawą. Po wypiciu kawy w Rivoire przygotuj się na Galerię Uffizi, największą na świecie kolekcję włoskiej sztuki. Galeria ta jest ucztą dla zmysłów, ale może przyprawić Cię także o niestrawność, więc spróbuj zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, lub, co jeszcze prostsze, zarezerwuj wejście przez Internet. Po lunchu odwiedź Duomo, największy budynek w promieniu wielu kilometrów. Ta renesansowa kopuła Brunelleschiego jest symbolem rozpoznawczym Florencji. Z szacunku dla osiągnięć Brunelleschiego, miasto zakazało nawet budowy jakiegokolwiek budynku wyższego od Duomo.

Oczyść umysł w Oltrarno, po drugiej stronie rzeki Arno, gdzie Giardino Boboli (Ogrody Boboli) działają jako doskonałe antidotum na duszący splendor Pałacu Pitti. Dynastia Medyceuszy stworzyła ogrody, które na wiele lat stały się wzorem dla włoskich arhitektów. Przed obiadem poznaj dziedzictwo rzemieślnicze okolic Oltrarno na tzw. lewym brzegu miasta. Ta artystyczna dzielnica słynie ze stylowych barów i gwarnych karczm, przeplatanych sklepami z antykami, producentami biżuterii, restauratorami zdjęć i galeriami sztuki bijou.

Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada. Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online (www.firenzecard.it), a także zarezerwuj trochę czasu na Galerię Uffizi.

Czytaj dalej

Kusząca Siena

Siena znajduje się na południowym krańcu Chianti i doskonale nadaje się na magiczną, jednodniową wycieczkę. Położona około 40 km na południe od Greve, jako miasto gotyckie zbudowane na dużą skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna sama w sobie. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.

Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i zapraszające do wejścia bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakująco wiejskie widoki. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.

Czytaj dalej
Zapytaj o wille