7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


6 najlepszych atrakcji

Lecchi leży w południowej części Chianti i jest  bardzo dobrze przygotowane na wycieczki kulturalne do Sieny. Jeśli chodzi o bezpośrednie okolice miasteczka, liczy się tu przede wszystkim sztuka współczesna wystawiana w winnicach oraz wycieczki do pełnych uroku miast Chianti, takich jak Radda, Gaiole i Castellina in Chianti. Chianti to styl dolce vita (słodkie życie) z degustacjami wina, wyśmienitą kuchnią i rustykalnymi karczmami, także w zamkach. Dodatkiem są przejażdżki rowerowe, wycieczki na skuterze Vespa i letnie kąpiele w rzece. Życie potrafi tu być ekscytujące. Florencja i San Gimignano znajdują się nieco dalej, ale wciąż w zasięgu  jednodniowych wycieczek dla miłośników kultury.

To tylko przedsmak rejonu Chianti. Zobacz nasze szczegółowe przewodniki po najpiękniejszych miastach i wioskach regionu Chianti, wszystkie dostępne na naszej liście miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po miejscowościach Gaiole, Greve, Panzano, Castellina, Radda, Castelnuovo i Beradenga oraz nasz główny przewodnik po regionie Chianti. Dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują takie miejsca jak CastagnoliVolpaia, San Gusmè, San Donato w Poggio, Lecchi i Vagliagli.

6 najlepszych atrakcji

Sztuka współczesna w Castello di Ama

Castello di Ama, najbardziej „zamkowy” budynek w Lecchi, w rzeczywistości nie jest zamkiem, a posiadłością na szczycie wzgórza. Znajduje się tam też restauracja, działająca również jako centrum sztuki współczesnej. Ten wiodący producent Chianti Classico leży 2 km na północ od Lecchi, a winnica znana jest z doskonałych, pełnych czerwieni winogron. Na pierwszy rzut oka jest to kolejna tradycyjna borgo, kamienna wioska położona na wzgórzach Chianti. Powoli staje się jednak jasne, że wino, jedzenie i sztuka współczesna są nieodłączną częścią tego obrazu. To właśnie winnice, które oczarowały Baracka Obamę i jego żonę podczas ich prezydenckiej podróży do Toskanii.

Wino Toskańczyka Marco Pallanti, regularnie koronowanego winiarza roku, znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Posiadłość San Lorenzo produkuje Chianti Classico gran selezione DOCG, kategorię uważaną za najwspanialszą dla tego rodzaju. 80-hektarowe winnice obejmują różne tarasy, od skalistego łupka po glinę i żwir, a kolejne 40 hektarów zostało przeznaczone na gaje oliwne. Oliwki trafiają do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia DOP Chianti Classico.

Na tym terenie znajduje się również światowej klasy kolekcja instalacji sztuki współczesnej. Ten ambitny zbiór nosi nazwę Castello di Ama per l'Arte Contemporanea (Sztuka współczesna w Castello di Ama). Rzeźby pasują do otoczenia podobnie jak wina, a każdego roku do kolekcji dodawane są nowe dzieła. Castello di Ama adaptuje oryginalne budynki, takie jak kościół i piwnica z winami, aby w imponujący sposób zaprezentować instalacje artystyczne. Wystawiana sztuka jest raczej z gatunku trudnej i ekstremalnej, a nie sielankowej.
Współczesna sztuka tego zbioru jest tworzona na zamówienie przez takich artystów jak Anish Kapoor, Daniel Buren, Louise Bourgeois, Michelangelo Pistoletto, Hiroshi Sugimoto i Lee Ufan. Najbardziej interesująca i przystępna jest zapierająca dech w piersiach instalacja lustrzana autorstwa Daniela Burena, odzwierciedlająca pofalowane wzgórza. Rzeźba Louise Bourgeois zatytułowana Topiary jest genialnie ukryta pod kratą w piwnicy na wino i przedstawia żeńską postać, rozkwitającą w męskiego fallusa. Aima, prowokująca do myślenia instalacja oświetleniowa Anish Kapoor, oświetla maleńką kaplicę posiadłości.

Zarezerwuj wycieczkę połączoną z degustacją wina, przyjdź na lunch, zobacz park rzeźb lub po prostu odwiedź winiarnię w posiadłości, aby skosztować i kupić wino, oliwę z oliwek oraz inspirowane naturą perfumy i pachnidła.

Czytaj dalej

Wycieczki rowerowe, pikniki lub degustacja wina w Dievole

Rozważ przejażdżkę rowerową lub piknik dla smakoszy w winnicach wokół Lecchi, jeśli pragniesz czegoś więcej niż samej degustacji wina. Kuszące i różnorodne wycieczki po okolicy warto rezerwować za pośrednictwem posiadłości Dievole, co może zakończyć się kolacją przy świecach w jednej z restauracji znajdujących się na jej terenie.
Na południe od Lecchi znajduje się atrakcyjna trasa rowerowa, która niespiesznie przebiega obok licznych winnic. Podczas  przejażdżki możesz się tu spodziewać przemykających motyli, śpiewających ptaków i zapachu rozgrzanej ziemi. Trasa rozpoczyna się w wiosce Vagliagli i prowadzi intrygującym, 26-kilometrowym szlakiem po zboczach pełnych winorośli. W jego sercu znajduje się winnica Dievole o powierzchni 400 ha, położona 12 km na północ od Sieny. Chociaż jest to prywatna posiadłość, każdy może jeździć na tutejszym szlaku, który niedawno został przebudowany i oznakowany. „Nowy” szlak został opracowany przez pracownika posiadłości, który zna tę ziemię jak własną kieszeń. W pewnym sensie szlak ten jest tak stary, jak okoliczne wzgórza, a toskańscy dzierżawcy ziemi korzystają z niego już od prawie tysiąca lat. Przed wycieczką najlepiej skonsultować się z posiadłością Dievole i rozważyć rezerwację opcjonalnego pikniku dla smakoszy.
80-hektarowe gospodarstwo z winnicą Dievole uprawia winogrona już od 1090 roku, gdy jeszcze stanowiło własność klasztoru. Obecnie to miejsce produkuje także wielokrotnie nagradzaną oliwę z oliwek. Z najwyższego punktu winnic rozciągają się widoki na gaje oliwne, ogromne lasy i kaskadowe winnice, obsadzone winogronami przeznaczonymi do produkcji Chianti Classico. Posiadłość oferuje pikniki dla smakoszy i wycieczki rowerowe, a także degustacje wina i oliwy z oliwek, wraz z serem Pecorino oraz crostini, skropionymi oliwą z oliwek. Jeśli spodoba Ci się to miejsce, zatrzymaj się tu na romantyczną kolację dla smakoszy w Ristorante Dievole lub na lekki lunch w tym samym miejscu. Kolejna restauracja, Giardino del Tasso, jest często polecana na kolację przy świecach.

Czytaj dalej

Jednodniowa wycieczka do Radda in Chianti - wędrówka, wino i farma kóz

Radda in Chianti znajduje się zaledwie 9 km na północ od Lecchi i stanowi idealny cel jednodniowej wycieczki dla par lub rodzin. Zwiedzając to urocze miasteczko targowe, warto wybrać się do najważniejszego sanktuarium regionu - Casa Chianti Classico. Po interaktywnym pokazie produkcji wina, w tym tematycznym quizie w Muzeum Wina, zatrzymaj się na degustację oraz na rustykalny lunch w centrum. Następnie udaj się do farmy kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy, aby spotkać (i pogłaskać) najbardziej jedwabiste i cieszące się dużą popularnością kozy kaszmirowe w regionie. Dowiedz się, jak zrównoważone rolnictwo produkuje najlepszy kaszmir i skuś się na zakup pamiątki. Następnie wróć do Castagnoli albo przejedź kilka kilometrów na północ, aby odwiedzić Volpaia, jedną z najmodniejszych wiosek Chianti, w której możesz zatrzymać się na kolację.

Wycieczkę rozpocznij od Casa Chianti Classico w Radda, mieszczącym się w XVIII-wiecznym klasztorze franciszkanów w górnej części miasta. W tym Muzeum Wina zapisz się na trwającą 90-minut lekcję dotyczącą wina lub sam naucz się wszystkiego o Chianti, zanim wypróbujesz zabawny multimedialny quiz o winach. Dowiedz się, w jaki sposób rozwijała się Radda od XVI wieku, kiedy eksportowała wino do Anglii. Kilka dekad później, w 1716 roku, Kosma III, wielki książę Toskanii, oficjalnie wyznaczył strefę produkcji wina Chianti. Wraz z Radda di Chianti, głównymi centrami Chianti Classico pozostają Greve, Panzano, Castellina, Gaiole i  Fonterutoli. Granice i ścisłe zasady nadal obowiązują, nawet jeśli odpowiedzialność za ich egzekwowanie przeszła do Konsorcjum Wina Chianti. Jego członkowie pochodzą  z tych samych rodzin, które pełniły funkcję baronów wina już od czasów średniowiecza, w tym z arystokratycznych dynastii Antinori, Frescobaldi, Mazzei i Ricasoli. Po degustacji wina i sumiennym przejrzeniu notatek zasługujesz na obiad w Enoteca (winiarni). Dysponuje ona uroczym tarasem z widokiem na winnice Chianti. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zobacz Lekcje na temat wina, degustacja i lunch w Casa Chianti Classico.

Jeśli masz małe dzieci pod swoją opieką lub po prostu jesteś zmęczony winnicami, odwiedź oryginalną farmę kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy. Jest to nie tylko przyjemne miejsce na wizytę, ale także reprezentacja zrównoważone go rolnictwa w najlepszym wydaniu. W tym kamiennym domu z widokiem na okolicę dzieci mogą potrzymać, pogłaskać i nakarmić butelką koźlątka. Kozy są strzeżone przez puszyste białe pasterskie psy rasy Abruzzo, które pracują jako psy stróżujące, aby chronić stado przed wilkami. Pochodzący z Ameryki właściciel zna wszystkich pasterzy, hodowców i rolników i  troszczy się o swoje kozy, jakby były jego rodziną. Gdy już nacieszysz oczy ślicznymi kózkami i szczeniętami, zwróć uwagę na sam kaszmir. Kaszmir to delikatne, puszyste kozie futro, które jest dziesięciokrotnie  lżejsze i cieplejsze niż wełna. Na koziej farmie można kupić ręcznie robione w Toskanii materiały, a także ręcznie tkane szale, chusty, rzemyki, czapki, skarpetki i koce dla dzieci. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź farmę kóz Chianti Cashmere. Stąd można dostać się do Castagnoli lub klimatycznej miejscowości Volpaia na północ od Raddy, na niezapomniany spacer po średniowiecznej wiosce. Możesz także zjeść tu kolację, której dokładniejszy opis znajdziesz w naszym przewodniku po Volpai

Chianti Cashmere, Azienda Agricola La Penisola, La Penisola, 53017 Radda in Chianti
www.chianticashmere.com

Czytaj dalej

Jazda na rowerze elektrycznym przed kolacją w Gaiole in Chianti

Lecchi znajduje się zaledwie 10 km na południe od Gaiole in Chianti, sennego miasteczka tego rejonu. Jego atrakcje położone są głównie poza miastem i najlepiej oglądać je korzystając z łatwego szlaku rowerowego, który prowadzi przez wsie, zamki i winnice na południe od Gaiole. To idealny teren dla rowerów, więc wykorzystaj go w pełni, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem fitnessu na wyścigówkach. Możesz odbyć tę wycieczkę  na rowerze elektrycznym w ramach całodniowej lub kilkugodzinnej wycieczki. Wspomagane napędem rowery są łatwe w użyciu nawet dla osób, które próbują tego po raz pierwszy, a także dla rodzin.

Powodem, dla którego Chianti jest tak malownicze, jest to, że rejon ten jest bogaty w pagórkowate tereny. Jeśli nie jesteś w formie lub nie gustujesz w stromych podejściach, rozważ e-rower. Wypożyczalnia rowerów elektrycznych z siedzibą w Gaiole w Toskanii oferuje wycieczki rowerowe w regionie Chianti z przewodnikiem lub na własną rękę. Na zboczach zjazdowych te pojazdy pracują jak zwyczajny rower, ale przy długich, płaskich odcinkach lub podjazdach, silnik elektryczny włącza się i zapewnia pomoc, której potrzebujesz, aby dotrzeć do celu bez zadyszki i pocenia się. Rowery elektryczne można wypożyczyć zarówno na godzinę, jak i na tydzień. Jedna z typowych tras z przewodnikiem z Gaiole obejmuje wzgórza Chianti, Castello di Brolio i odległe widoki Sieny. W cenie zawarty jest także lekki lunch i degustacja wina w posiadłości o niesamowitym klimacie. Ta wycieczka to trzygodzinna, 46 km wyprawa, osiągająca momentami wysokość 518 metrów. Dostępnych jest wiele łatwiejszych lub trudniejszych tras.
Po powrocie z rowerowej wyprawy rozważ obiad w L'Osteria al Pontein Gaiole, przyjaznej i rodzinnej gospodzie. W nagrodę za wysiłek na rowerze możesz spróbować crostini neri, tagliatelle z truflami, gulaszu z dzika lub makaronu z borowikami. Usiądź na letnim tarasie i uracz się kieliszkiem lub dwoma niedocenianego lokalnego Chianti Classico z Rocca di Castagnoli lub Castello di San Sano.

L’Osteria al Ponte, Via Antonio Casabianca 25, 53013 Gaiole im Chianti
T: 0577 744007

Chianti Bicycles, via Chianti 40, 53019 Castelnuovo Berardenga
(+39) 3473184044 & www.chiantibicycles.it

Czytaj dalej

Castellina in Chianti - jednodniowa wycieczka

Odwiedź sąsiednią Castellina in Chianti, pełną uroku miejscowość, położoną 17 km na północny zachód od Lecchi. Zajrzyj do Muzeum Archeologicznego, aby zobaczyć znaleziska z grobów etruskich, w tym amforę przedstawiającą picie i ucztowanie, stanowiącą dowód na to, że wino było niegdyś oznaką statusu i spożywano je podczas rytuałów i ceremonii. Chociaż grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ich twórcy byli bardzo podobni do nas. Wejdź na szczyt wieży, z której roztacza się przepiękny widok na góry Chianti, San Gimignano i Val d'Elsa. Wędruj w dół przez delle Volte, osobliwą, kamienną, sklepioną ulicę, wbudowaną w zbocze wzgórza.

Rozważ swoją pierwszą degustację wina, ponieważ Castellina jest pełna Chianti Classico. Znakiem rozpoznawczym na butelkach Chianti Classico jest Czarny Kogut (lub Czarny Kogucik), historyczny symbol Ligii Chianti. Pod koniec XIII wieku Castellina była pierwszą miejscowością Ligi Chianti, grupy trzech florenckich feudalnych zamków. Zajrzyj do L'Antica Trattoria alla Torre  na lunch. Ten mieszczący się przy głównym placu staroświecki zajazd serwuje toskańskie przysmaki na letnim tarasie. Spróbuj florenckiego steku z kością, grillowanych mięs i serów Pecorino, popijanych winami Chianti Classico.

Po lunchu zjedz pyszne lody w Gelateria Castellina, znanej z eksperymentalnych smaków, od sera ricotta i figi po chili z czekoladą lub cytrynę i kiwi. Jest tu też ulubione dzieło właściciela, cantuccini i Vin Santo: ciasteczka migdałowe ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec od wina. Przed wyjazdem zaopatrz się w toskańskie produkty spożywcze, w tym sery, ciasteczka  i wędliny. (Sugestie dotyczące zakupów można znaleźć w naszym przewodniku po Castellina in Chianti).

Address: Castellina Archaeological Museum, Piazza del Comune 17, 53011 Castellina in Chianti
Web: www.museoarcheologicochianti.com

Address: L’Antica Trattoria alla Torre, Piazza del Comune 15, 53011 Castellina in Chianti
Web: www.anticatrattorialatorre.com

Address: Gelateria Castellina, Via IV Novembre 47, 53011 Castellina in Chianti
Web: www.anticadelizia.it

Czytaj dalej

ark Rzeźb Chianti, emocjonujący szlak artystyczny

Park Rzeźb Chianti, położony w Pievasciata, na południe od Lecchi, zapewnia odpoczynek od jedzenia i picia. Warto go zobaczyć, gdyż jest naprawdę piękny. Ten harmonijny Park Rzeźby, znany również jako Parco Sculture del Chianti, znajduje się w dębowym lasie między Pievasciata i Vagliagli, około 10 km na północ od Sieny. Okoliczne krajobrazy składają się na mozaikę gajów oliwnych i pagórków porośniętych winnicami - to zapierające dech w piersiach widoki, rozciągające się przy każdym zakręcie. Gdy już tam dotrzesz, po prostu podążaj zalesionym szlakiem, który wije się obok rzeźb, tworzonych w wielu materiałach i stylach.

Park Rzeźby jest nadzorowany przez artystów Piero i Rosalbę Giadrossi, których możesz nawet spotkać na swojej drodze, ponieważ często w nim przebywają. Ta koncepcja pochodzi ze starożytnej włoskiej tradycji tworzenia dzieł sztuki zaprojektowanych specjalnie do wystawiania na zewnątrz, w konkretnej przestrzeni. Około 40 współczesnych rzeźb różnych artystów rozsianych jest po lasach tego 17-hektarowego terenu. Po drodze możesz przespacerować się po naturalnej wielkości labiryncie wykonanym ze szklanych sześcianów i podziwiać rzeźbę w kształcie cyprysa, która wygląda bardziej żywo niż prawdziwy kwiat.

Biorąc pod uwagę tak duże zróżnicowanie tej kolekcji, niektóre rzeźby przemówią do Ciebie, podczas gdy inne nie wywrą aż takiego wrażenia. Większość z nich prowokuje jednak do myślenia. Myśliciel Ichwana Noory z Indonezji jest hołdem dla Myśliciela Rodina, ale przedstawia raczej człowieka pracy niż szlachetną istotę. Zawieszony kamień Mauro Berrettini'ego to genialna, lekka rzeźba z trawertynu wydobywanego z sąsiedniego Rapolano, na południe od Sieny. Energia, autorstwa greckiego rzeźbiarza Costasa Varotsosa, odsłania strukturę przypominającą cyprys umieszczony na skalistym terenie. Labirynt brytyjskiego artysty Jeffa Sawarda zainspirowany został kamiennym labiryntem z lat 700-800 p.n.e., znalezionym w Val Camonica w Naquane. Ten wybudowany tutaj jest ośmiokątny, a nie okrągły jak oryginał. Stosowane materiały obejmują głównie prawdziwe rzeźby z marmuru i granitu, a także bardziej nowoczesne instalacje, wykorzystujące neony i dźwięk. Jest tu też most z jasnoniebieskich płytek, który w pogodne dni pozwala zobaczyć daleką panoramę Sieny. Niektóre prace znajdują się obecnie poza parkiem, więc rozglądaj się, na przykład, za niezbyt pasującymi do otoczenia, brytyjskimi, czerwonymi budkami telefonicznymi.

W parku znajduje się również amfiteatr, wykorzystywany podczas letnich koncertów na świeżym powietrzu, przedstawiających różne style: od klasyki, opery, jazzu, folku i gospel aż do tanga. Nawet amfiteatr jest dziełem sztuki, wykonany z płyt z białego marmuru z Carrary z kamieniołomu Michała Anioła i czarnego granitu z Zimbabwe, ze sceną pokrytą zastygłą lawą. Zdecyduj się na przewodnik audio po Parku Rzeźby, wypożyczany w budynku przy wejściu, lub pobierz odpowiednią aplikację przed wizytą.

Czytaj dalej
Zapytaj o wille