7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Dziesięć najlepszych atrakcji

Monteriggioni leży w sercu Toskanii, dzięki czemu łatwo stąd zaplanować całodniową wycieczkę do średniowiecznej Sieny lub nawet do Florencji. Monteriggioni może być także punktem wyjściowym dla zwiedzania terenów wiejskich, szczególnie w rejonie Chianti, w tym powolnych przechadzek po krainie wina, wokół takich miejscowości jak Castellina in Chianti i Radda in Chianti. Jeśli oczarują Cię średniowieczne wieże Monteriggioni, odwiedź także słynne San Gimignano lub etruską Volterę, by zobaczyć średniowieczne widoki i wieże miejskie. Aby zakupić najdoskonalszy kryształ, odwiedź średniowieczne Colle di Val d'Elsa. Inne atrakcje to piesze lub rowerowe wycieczki do sąsiedniej miejscowości Montagnola lub zwiedzanie trasy pielgrzymkowej Via Francigena.

Dziesięć najlepszych atrakcji

Spacery w średniowiecznym stylu wokół Monteriggioni

Monteriggioni, otoczone przez potężny rząd murów i wież, dominuje nad okolicznymi wzgórzami. Zostało zbudowane w 1213 roku, aby strzec północnych granic terytorium sieneńskiego. W 1554 roku poważna w swoich skutkach zdrada kosztowała miasto wolność i wpadło ono w ręce Florentyńczyków, zapowiadając ostateczną utratę Republiki Sieny na korzyść Florencji w 1555 roku. Fortyfikacje, takie jak te w mieście, odgrywały ważną rolę w średniowiecznej Toskanii. Otoczone murami miasteczka na szczycie wzgórza, często znane jako borghi, są symbolem toskańskiego krajobrazu. Podobnie jak Montepulciano i Buonconvento, Monteriggioni dostarcza dowodów na to, że zachowanie murów pomaga utrzymać odrębną tożsamość.

Zbocza prowadzące do średniowiecznego borgo są pokryte drzewami oliwnymi, winnicami, a nawet makami, a krajobraz zmienia się wraz z porami roku. Porta Franca, główna brama wjazdowa do Sieny, pilnuje wejścia do borgo, a niegdyś posiadała także most zwodzony, który miał odstraszać wrogów. Brama łukowa Porta di Ponte skierowana jest na Florencję, a nad nią znajduje się cytat Dantego o potężnych murach Monteriggioni. Monteriggioni in Arme, Muzeum Broni, to miejsce, w którym możesz postawić się na miejscu legendarnych rycerzy. Nic dziwnego, że miasto zainspirowało popularną grę wideo Assassin's Creed. Muzeum prezentuje reprodukcje średniowiecznych i renesansowych zbroi oraz uzbrojenia, a także pokazuje machiny i techniki oblężnicze. Spacer po blankach daje prawdziwe wyobrażenie o tym, jak to jest być średniowiecznym rycerzem lub nocnym strażnikiem, wykonującym obchód. Po wejściu na mury można podziwiać rozległe widoki na porośnięte makami tereny, rozciągające się w kierunku regionu Chianti i Val d'Elsa. Wały są obecnie odnawiane, ale wciąż można je częściowo eksplorować. To miejsce idealne do tego, co Włosi nazywają il dolce far niente, słodką sztuką nierobienia niczego. Przed wyruszeniem na lunch warto odwiedzić kamienny kościół parafialny, typowy dla średniowiecznej atmosfery, która spowija Monteriggioni. Nawet jeśli masz w głowie przede wszystkim wino, zwróć uwagę na wodę otaczającą to miejsce. Obfitość studni i fontann na maleńkich placach miejskich przypomina nam o znaczeniu wody podczas oblężenia.

Czytaj dalej

Szlak pielgrzymkowy do rzymskiego opactwa Abbadia a Isola

Rzymskie opactwo Abbadia a Isola znajduje się zaledwie 4 km od Monteriggioni i zachęca do spaceru wzdłuż odcinka pielgrzymkowego Via Francigena, szczególnie w otoczeniu kwitnących pól słoneczników. Opactwo benedyktynów S. Salvatore all'Isola datuje się na rok 1001, w miejscu wybranym ze względu na strategiczne położenie, kontrolujące Via Francigena. Kiedyś leżało ono jeszcze bardziej na uboczu: jego nazwa (isola oznacza wyspę) odzwierciedla to, że opactwo aż do XVIII wieku było otoczone bagnami. Przez wieki pełniło ono funkcję pielgrzymkowego hotelu, zapewniając pielgrzymom w drodze do Rzymu odpoczynek, gościnność i opiekę medyczną. Klasztor zaczął tracić na znaczeniu dopiero w połowie XV wieku, ale do dziś zachowuje swoją dawną funkcję, a nowoczesny hostel stanowi doskonałe miejsce dla  przechodzących pielgrzymów. W centrum opactwa znajduje się romański kościół San Salvatore, wraz z trzema nawami i trzema absydami. Wewnątrz kościoła znajdziemy cenne dzieła sztuki, w tym piękne malowidła na ścianie nad ołtarzem głównym, stworzone w XV wieku przez sieneńskiego artystę Sano di Pietro. Chociaż zrujnowane, to opactwo nadal posiada specyficzny klimat, w tym czworobok starożytnych krużganków i pozostałości dzwonnicy. Część terenu została przejęta na budynek gospodarczy, ale obecnie jest odnawiana i powstaną tu sale wystawowe, z centrum w Via Francigena. Ufortyfikowane opactwo obejmuje także dzisiejszą małą osadę, oferującą piękne widoki podczas powrotu w kierunku otoczonego murem Monteriggioni.

Czytaj dalej

Colle di Val d'Elsa - „kryształowe miasto”

Warto rozważyć wizytę w Colle di Val d'Elsa, niedocenianym średniowiecznym mieście, położonym 11 km na północ od Monteriggioni. Podziwiaj bastiony i średniowieczne bramy, prowadzące do pełnego uroku górnego miasta z ciekawymi, tunelowymi alejkami. Odkryj, dlaczego Colle jest określane jako „kryształowe miasto” (città del cristallo). Miasto to jest domem dla włoskiego przemysłu kryształowego i może poradzić sobie z każdym projektem, od klasycznego do nowatorskiego, oferując intrygujący wgląd w lokalną historię. Przemysł szklarski Colle przypuszczalnie pochodzi z 1331 roku, kiedy to miasto było niezależnym, samorządnym podmiotem. Prawdziwy rozwój nastąpił w XVII wieku, kiedy wiodąca  rodzina Usimbardich ponownie wprowadziła produkcję szkła w bardziej systematyczny i zorganizowany sposób. Miasto nigdy nie oglądało się za siebie. Przemysł szklarski stopniowo przestawił się na produkcję szkła ołowiowo-szklanego, a od XIX wieku Colle zyskało przydomek Włoskiej Bohemii, ze względu na swoją wiedzę o kryształach. W 1820 roku francuski producent szkła Francesco Mathis otworzył fabrykę kryształów w dolnej części miasta. Dziś Colle di Val d'Elsa odpowiada za 95% włoskiej produkcji kryształów i 15% produkcji na całym świecie. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca można tu zobaczyć proces powstawania szkła podczas pokazu na wolnym powietrzu. Możesz przyjrzeć się pracy szklarzy, grawerujących kielichy do wina i realizujących najbardziej skomplikowane projekty lub szklane rzeźby uformowane w kształty łabędzia, ślimaka, konia lub ryby, wszystko to zrobione ze stopionego szkła. Demonstracja szkła odbywa się często w historycznym centrum przy via della Misericordia, w pobliżu katedry, około godziny 15.00, ale w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy skontaktować się z biurem turystycznym.

Muzeum Szkła Kryształowego w Dolnym Mieście prezentuje kolekcję ręcznie wykonanego szkła kryształowego od średniowiecza do XX wieku, a także objaśnia techniki produkcji. Muzeum mieści się pod ziemią, pod dawną fabryką szkła, w której kiedyś znajdowały się piece. Museo del Cristallo jest obecnie zamknięte z powodu remontu aż do 2019 roku, ale w międzyczasie niektóre z kolekcji są nadal udostępniane w innych miejscach w mieście. Zobacz niektóre z najlepszych eksponatów w Museo San Pietro (na via Gracco del Secco 102) i w Palazzo dei Priori (33 via del Castello). Po zapoznaniu się z historią kryształu zajrzyj do lokalnych sklepów, aby kupić kilka wyrobów na pamiątkę.

Czytaj dalej

Przejażdżki rowerowe i wędrówki po Monteriggioni

Czytaj dalej

San Gimignano - średniowieczny Manhattan

San Gimignano leży tylko 26 km na północny-zachód od Monteriggioni, warto więc wybrać się na wycieczkę do tego średniowiecznego cudu Toskanii, który ze względu na swoje spektakularne położenie jest jednym z najbardziej turystycznych miast w regionie. Udaje mu się jednak wznieść ponad tłumy gości - dzięki swoim charakterystycznym średniowiecznym wieżom i murom, San Gimignano jest jednym z najsłynniejszych symboli Toskanii. Budowa wzniosłego domu-wieży reprezentowała tu wyższość średniowiecznego stylu, a obecnie widoki wież na tle nieba to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji regionu. W czasach swojej świetności miasto mogło się pochwalić 72 wieżami, z których tylko 14 pozostało do dziś. Domy-wieże były rezydencjami zamkowymi, służącymi zarówno jako magazyny, jak i twierdze. Zaraza w 1348 roku pozbawiła życia znaczną część lokalnej ludności, a miasto przez wieki stanowiło zaścianek w porównaniu z innymi rejonami, jednak dzięki temu dziś San Gimignano sprawia wrażenie, jakby wydostało się prosto z kapsuły czasu, chociaż daleko mu do sennej miejscowości. Nadmierna popularność i czasami zawyżone ceny są jedynymi minusami, ale nie powinny powstrzymać Cię przed dołączeniem do tłumów turystów.

Same wieże sprawiają, że wizyta w tej średniowiecznej kapsule czasu jest warta zachodu. Znajdź czas na Torre Campatelli, autentyczną wieżę, otwartą obecnie dla zwiedzających. Była ona domem dla ostatniego mieszkańca znakomitego florenckiego klanu. Oprócz średniowiecznego pejzażu najważniejszymi miejscami w okolicy są kościoły i budynki publiczne. Najwspanialsze z nich są zgromadzone wokół trójkątnego Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. To tutaj posępna forteca Palazzo Comunale znajduje się w samym centrum miejskiego życia od czasów, kiedy Dante przybył z ambasadorską wizytą  z Florencji.

Przed opuszczeniem miasta zdecyduj się na spacer wzdłuż murów miejskich do la Rocca, XIV-wiecznej twierdzy. Ta częściowo odrestaurowana forteca oferuje widoki na tarasowe ogrody i gaje oliwne wijące się do winnic Vernaccia. Twierdza mieści także winiarnię, w której można spróbować i poznać historię trunku Vernaccia, najbardziej znanego wina w mieście. Możesz nawet zapisać się na lekcje na temat wina Vernaccia poprzez biuro turystyczne. Jeśli zostajesz na dłużej, ucieknij przed tłumami na wiejski spacer wzdłuż szlaków pielgrzymkowych Via Francigena, poza San Gimignano. Najlepiej jest zarezerwować taką wycieczkę w biurze turystycznym. Zobacz nasz pełny przewodnik po San Gimignano, aby uzyskać więcej informacji.

Czytaj dalej

La Rocca di Staggia - sztuka współczesna w zamku krzyżowców

La Rocca di Staggia to imponująca twierdza w połowie drogi z Monterrigioni (7 km) i Poggibonsi (8 km). Niedawno odrestaurowana Rocca na początku funkcjonowała jako twierdza Longobard, ale stopniowo przekształciła się w budynek działający jako sygnał naprowadzający na trasie pielgrzymki Via Francigena. W XIV wieku znalazła się pod wpływem Florencji, a jako bastion przeciwko Sienie była nieustannie fortyfikowana i rozbudowywana. Florentyńczycy stworzyli także podwyższony chodnik, wciąż częściowo dostępny dla pieszych wędrówek, który łączył zamek i wioskę Staggia. Dziś, dzięki gruntownej renowacji, mury zamku są praktycznie nienaruszone, włączając w to dwie bramy i sekcje murów obronnych, patrolowanych niegdyś przez nocnych strażników. Twierdza, która została częściowo przemodelowana zgodnie z projektami Brunelleschiego, została w dużej mierze pozostawiona samej sobie w czasach współczesnych, dopóki nie otworzono jej ponownie w 2007 roku. Pierwsze spojrzenie na zabytek ujawnia kwadratową strukturę Longobard, wznoszącą się niczym warowna twierdza. Wnętrze jest bardzo różnorodne, kontrastujące współczesne instalacje artystyczne i starożytne mury. Zamek można zwiedzać tylko podczas wycieczki z przewodnikiem, która łączy historię zamku z tłem dla dziwacznych instalacji artystycznych. Najważniejsze atrakcje wycieczki obejmują widoki z miejsc, po których spacerowali niegdyś nocni strażnicy, oraz ezoteryczne historie tej średniowiecznego twierdzy z jej ciekawą mieszanką wschodu i zachodu. Oprócz awangardowych, tymczasowych wystaw sztuki, fundacja odpowiedzialna za zamek otworzyła to miejsce na imprezy i festiwale, a także oprowadza wycieczki po lokalnych szlakach. Twierdza jest szczególnie imponująca nocą, kiedy widzi się ją z oddali.

Czytaj dalej

Uwodzicielska Siena

Siena leży 15 km na południe od Monteriggioni, co czyni ją idealnym miejscem na magiczną wycieczkę. Jako miasto gotyckie zbudowane na dużą skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna sama w sobie. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.

Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i zapraszające do wejścia bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakująco wiejskie widoki. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.

Czytaj dalej

Przedsmak rejonu Chianti

Castellina in Chianti, brama do tego słynnego rejonu wina, leży 19 km na północny wschód od Monteriggioni. Warto odwiedzić w niej Muzeum Archeologiczne, aby zobaczyć znaleziska z grobów etruskich, w tym amforę przedstawiającą picie i ucztowanie, stanowiącą dowód na to, że wino było niegdyś oznaką statusu, spożywaną podczas rytuałów i ceremonii. Mimo że grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ich twórcy wydają się bardzo podobni do nas. Wejdź na szczyt, z którego roztacza się przepiękny widok na góry Chianti, San Gimignano i Val d'Elsa. Powędruj w dół przez delle Volte, osobliwą kamienną ulicę ze sklepieniem, wbudowaną w zbocze wzgórza.

Rozważ swoją pierwszą degustację wina w enoteca, ponieważ Castellina jest pełna Chianti Classico. Znakiem rozpoznawczym na butelkach Chianti Classico jest Czarny Kogut (lub Czarny Kogucik), historyczny symbol Ligii Chianti. Pod koniec XIII wieku Castellina była pierwszą miejscowością Ligi Chianti, grupy trzech florenckich feudalnych zamków. Zajrzyj do L'Antica Trattoria alla Torre na lunch - ten mieszczący się przy głównym placu staroświecki zajazd serwuje toskańskie przysmaki na letnim tarasie. Spróbuj florenckiego steku z kością, grillowanych mięs i serów Pecorino, oczywiście popijanych winami Chianti Classico.

Po lunchu zjedz pyszne lody w Gelateria Castellina, znanej z eksperymentalnych smaków: od ricotty i figi po chili i czekoladę lub cytrynę z kiwi. Możesz też skusić się na ulubione dzieło właściciela, cantuccini i Vin Santo: ciasteczka migdałowe ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec przed tym trunkiem. Przed wyjazdem zaopatrz się w toskańskie produkty spożywcze, w tym sery, ciastka i wędliny. Aby uzyskać porady dotyczące kultury Chianti, degustacji win, sugestii dotyczących posiłków lub zakupów, zobacz nasz przewodnik po Castellina in Chianti. Przeczytaj także nasz ogólny przewodnik po Chianti. Zwiedzanie winiarskiego regionu Chianti możesz kontynuować w Radda in Chianti, na wschód od Castelliny.

Czytaj dalej

Radda in Chianti - lekcje na temat wina, degustacja i lunch

Radda in Chianti, położona na wschód od Castellina in Chianti, jest cudownym miejscem na przedłużenie podróży po rejonie Chianti. Radda pełniła kiedyś funkcję stolicy Chianti i nadal można w niej wyczuć duszę tego regionu - a jest ona zdecydowanie siłą napędową tego miejsca. Przespaceruj się po otoczonej murami obronnymi wiosce, przypominającej miasto. Po wędrówce brukowanymi uliczkami, rozchodzącymi się z głównego placu, wybierz się do Casa Chianti Classico na wycieczkę kulinarną połączoną z degustacją wina.

Casa Chianti Classico mieści się w XVIII-wiecznym klasztorze franciszkanów w górnej części miasta. Przylegający do średniowiecznego kościoła kompleks jest teraz świątynią wina, z Muzeum Wina znajdującym się na pierwszym piętrze. Zapisz się na 90-minutową lekcję na temat wina lub ogranicz się tylko do zdobycia podstawowej wiedzy o Chianti, zanim podejmiesz się zabawnego multimedialnego quizu na temat tego trunku. Po skosztowaniu wina i sumiennym przejrzeniu notatek o degustacji zasługujesz na obiad w Enotece. Dysponuje ona uroczym tarasem z widokiem na winnice Chianti.

Jako główne centrum winiarskie, Radda prosperuje doskonale już od XVI wieku, kiedy to eksportowała wino do Anglii. Później, w 1716 roku, Kosma III, wielki książę Toskanii, oficjalnie wyznaczył strefę produkcji wina Chianti. Wraz z Raddą, główne centra Chianti Classico pozostają w   Greve, Panzano, Castellinie, Gaiole i Fonterutoli. Granice i ścisłe zasady nadal są obowiązujące, nawet jeśli odpowiedzialność za ich egzekwowanie przeszła na Konsorcjum Wina Chianti. Konsorcjum zostało założone w 1927 roku przez grupę producentów wina we Florencji, Sienie, Arezzo i Pistoi. Łatwodostępne z malowniczej trasy SS222, najwspanialsze, podobne do zamków posiadłości były często prowadzone przez te same rodziny od czasów średniowiecza, jak to ma miejsce w przypadku arystokratycznych dynastii Antinori, Frescobaldi, Mazzei i Ricasoli. Arystokraci toskańscy  nadal odgrywają bardzo ważną rolę w branży winiarskiej, w tym także i Konsorcjum Wina w Chianti Classico. W zarządzie znajduje się grupa toskańskich szlachciców ze starożytnych dynastii winnych, którzy dostosowali się do upływającego czasu. Wielkie nazwiska to markiz Lodovico Antinori, hrabia Lorenzo Guicciardini, książę Emmanuele Corsini i hrabia Guido Chigi-Saracini.

Wino znaczy jednak więcej niż poszczególne rodziny, bez względu na to, jak wspaniały byłby ich rodowód. „Dusza” wina to Sangiovese. Zasady dotyczące wina Chianti Classico dopuszczają minimalny stosunek 80% Sangiovese, typowej czerwonej odmiany regionalnej. Do mieszanki można dodać maksymalnie 20%  innych lokalnych, czerwonych winogron. Te odmiany obejmują rodzime winogrona, takie jak Canaiolo i Colorino, a także „międzynarodowe” Cabernet Sauvignon i Merlot, wszystkie dozwolone w tej strefie produkcji Chianti Classico. Zasadniczo Chianti Classico wytwarzane jest z winogron Sangiovese lub mieszanki Sangiovese i leżakuje przez 14 miesięcy w beczkach wykonanych z dębu francuskiego, a następnie co najmniej 7 miesięcy (lub 2 lata w przypadku gatunku Riserva) w butelce. Jeśli wszystkie te rozmowy na temat wina pobudziły Twój apetyt, zajrzyj do naszego przewodnika po Raddzie, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat jedzenia i picia.

Czytaj dalej

Czarująca Volterra

Volterra leży 40 km na zachód od Monteriggioni i stanowi doskonały cel magicznej wycieczki. To urzekające miasto, mniej turystyczne niż San Gimignano, Cortona czy Pienza, ale prawdopodobnie równie przekonujące. Usytuowana na majestatycznym, smaganym wiatrem grzbiecie górskim z widokiem na sieneńskie wzgórza, Volterra góruje nad otoczeniem i pozostaje najbardziej etruskim miastem Toskanii. Znajdująca się w niej Porta all'Arco, brama łukowa, to najlepiej zachowana brama etruska we Włoszech, pochodząca z IV wieku p.n.e. Częściowo przebudowana przez Rzymian, wciąż spoczywa na masywnych cokołach etruskich i jest jedyną zachowaną częścią murów z tej epoki. Volterra prezentuje jedne z najlepszych dzieł etruskich poza Rzymem, z najcenniejszymi skarbami wystawianymi w Museo Etrusco Guarnacci. Założone w 1761 roku, jest to jedno z najstarszych publicznych muzeów w Europie i najlepsze muzeum w mieście. Urny pogrzebowe i sarkofagi alabastrowe obejmują całą gamę demonologii etruskiej i greckiej mitologii, w tym potwory morskie, greckich bogów,  gryfy z wielkimi dziobami i syreny. Każdy spacer przez Volterrę odsłania na nowo rzymskie ruiny, etruskie miasto, które Rzymianie dostosowali do swoich upodobań. Etruskie Velathri stało się Volterrae, ważnym rzymskim miastem, gdy Rzym przyłączył się do Etrurii w 351 roku p.n.e.

Poza swoją etruską częścią Volterra to wizualna reprezentacja wspaniałości średniowiecznego miasta. Piazza dei Priori, plac miejski, jest dowodem bogatego średniowiecznego dziedzictwa Volterry, z jej bogactwem szlachetnych pałaców. Na placu dominuje wyniosła Palazzo dei Priori (1208), najstarszy ratusz w Toskanii, podobno stanowiący model dla Palazzo Vecchio we Florencji. Na południe od Piazza dei Priori znajduje się Piazza San Giovanni, religijne centrum Volterry. Ukoronowaniem rynku jest dwunastowieczna katedra Duomo z romańską fasadą w stylu pizańskim. Renesansowe budynki łączą się w zadziwiająco wdzięczny sposób ze średniowiecznymi domami miasta. Palazzo Incontri-Viti to imponująca posiadłość, która również sprawia wrażenie prywatnej rezydencji. Powstała jako dom dla wymagającego kupca handlującego alabastrem, a jego spadkobiercy nadal w niej mieszkają. Każdy salon jest wspanialszy od poprzedniego, ozdobiony sztuką, porcelaną i alabastrem, które przypominają zwiedzającym, że pałac ten należał niegdyś do jednego z najbogatszych mieszkańców Volterry. Po zwiedzaniu patrycjuszowskich pałaców udaj się do Le Cantine del Palazzo, etrusko-rzymskich piwnic pod Palazzo Incontri-Viti, na drinka lub posiłek w przypominającym jaskinię otoczeniu z rzymskim zbiornikiem na wodę jako dekoracją.

Żadna wizyta w Volterrze nie jest kompletna bez obejrzenia warsztatów z rzeźbienia alabastru. Jak wszystko tutaj, nawet rzeźba alabastrowa jest dziedzictwem etruskim. Jest to jeden z wielu darów, które Etruskowie przekazali swoim potomkom w tym najbardziej etruskim z miast. Starożytni rzemieślnicy korzystali z alabastru od V wieku p.n.e., przede wszystkim przy rzeźbieniu pięknych urn pogrzebowych. W lokalnych muzeach i warsztatach natkniesz się na miski, urny, medaliony, przedmioty religijne, świeczniki, lampy, wazony i klasycystyczną rzeźbę. Skosztuj także klasycznej kuchni toskańskiej. Zakończ swój pobyt w sklepionej gospodzie Volterry i spróbuj zuppa volterrana, gęstej zupy warzywno-chlebowej, lub trippa alla volterrana (flaczków, gotowanych z pomidorami, kiełbasą i ziołami). Inne sycące dania to pappardelle di lepre (wstążki makaronowe w sosie z zająca) lub danie z tego samego makaronu z porcją dziczyzny (cinghiale). Więcej informacji o samym mieście można znaleźć w naszym pełnym przewodniku po Volterrze.

Czytaj dalej
Zapytaj o wille