7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Czarująca Volterra

 • Czarująca Volterra

  Volterra leży 40 km na zachód od Monteriggioni i stanowi doskonały cel magicznej wycieczki. To urzekające miasto, mniej turystyczne niż San Gimignano, Cortona czy Pienza, ale prawdopodobnie równie przekonujące. Usytuowana na majestatycznym, smaganym wiatrem grzbiecie górskim z widokiem na sieneńskie wzgórza, Volterra góruje nad otoczeniem i pozostaje najbardziej etruskim miastem Toskanii. Znajdująca się w niej Porta all'Arco, brama łukowa, to najlepiej zachowana brama etruska we Włoszech, pochodząca z IV wieku p.n.e. Częściowo przebudowana przez Rzymian, wciąż spoczywa na masywnych cokołach etruskich i jest jedyną zachowaną częścią murów z tej epoki. Volterra prezentuje jedne z najlepszych dzieł etruskich poza Rzymem, z najcenniejszymi skarbami wystawianymi w Museo Etrusco Guarnacci. Założone w 1761 roku, jest to jedno z najstarszych publicznych muzeów w Europie i najlepsze muzeum w mieście. Urny pogrzebowe i sarkofagi alabastrowe obejmują całą gamę demonologii etruskiej i greckiej mitologii, w tym potwory morskie, greckich bogów,  gryfy z wielkimi dziobami i syreny. Każdy spacer przez Volterrę odsłania na nowo rzymskie ruiny, etruskie miasto, które Rzymianie dostosowali do swoich upodobań. Etruskie Velathri stało się Volterrae, ważnym rzymskim miastem, gdy Rzym przyłączył się do Etrurii w 351 roku p.n.e.

  Poza swoją etruską częścią Volterra to wizualna reprezentacja wspaniałości średniowiecznego miasta. Piazza dei Priori, plac miejski, jest dowodem bogatego średniowiecznego dziedzictwa Volterry, z jej bogactwem szlachetnych pałaców. Na placu dominuje wyniosła Palazzo dei Priori (1208), najstarszy ratusz w Toskanii, podobno stanowiący model dla Palazzo Vecchio we Florencji. Na południe od Piazza dei Priori znajduje się Piazza San Giovanni, religijne centrum Volterry. Ukoronowaniem rynku jest dwunastowieczna katedra Duomo z romańską fasadą w stylu pizańskim. Renesansowe budynki łączą się w zadziwiająco wdzięczny sposób ze średniowiecznymi domami miasta. Palazzo Incontri-Viti to imponująca posiadłość, która również sprawia wrażenie prywatnej rezydencji. Powstała jako dom dla wymagającego kupca handlującego alabastrem, a jego spadkobiercy nadal w niej mieszkają. Każdy salon jest wspanialszy od poprzedniego, ozdobiony sztuką, porcelaną i alabastrem, które przypominają zwiedzającym, że pałac ten należał niegdyś do jednego z najbogatszych mieszkańców Volterry. Po zwiedzaniu patrycjuszowskich pałaców udaj się do Le Cantine del Palazzo, etrusko-rzymskich piwnic pod Palazzo Incontri-Viti, na drinka lub posiłek w przypominającym jaskinię otoczeniu z rzymskim zbiornikiem na wodę jako dekoracją.

  Żadna wizyta w Volterrze nie jest kompletna bez obejrzenia warsztatów z rzeźbienia alabastru. Jak wszystko tutaj, nawet rzeźba alabastrowa jest dziedzictwem etruskim. Jest to jeden z wielu darów, które Etruskowie przekazali swoim potomkom w tym najbardziej etruskim z miast. Starożytni rzemieślnicy korzystali z alabastru od V wieku p.n.e., przede wszystkim przy rzeźbieniu pięknych urn pogrzebowych. W lokalnych muzeach i warsztatach natkniesz się na miski, urny, medaliony, przedmioty religijne, świeczniki, lampy, wazony i klasycystyczną rzeźbę. Skosztuj także klasycznej kuchni toskańskiej. Zakończ swój pobyt w sklepionej gospodzie Volterry i spróbuj zuppa volterrana, gęstej zupy warzywno-chlebowej, lub trippa alla volterrana (flaczków, gotowanych z pomidorami, kiełbasą i ziołami). Inne sycące dania to pappardelle di lepre (wstążki makaronowe w sosie z zająca) lub danie z tego samego makaronu z porcją dziczyzny (cinghiale). Więcej informacji o samym mieście można znaleźć w naszym pełnym przewodniku po Volterrze.

  Adres: Volterra tourist office
  Tel: 0588 87257
  Strona: www.volterratur.it

Zapytaj o wille