7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Zakupy i parkowanie

 • Zakupy

  Monteriggioni skupia się przede wszystkim się na sztuce i rzemiośle, które, choć robione pod turystów, są w większości autentycznymi, ręcznymi wyrobami, warto więc przyjrzeć się im bliżej. Na średniowiecznych uliczkach mieszczą się maleńkie butiki i warsztaty, w których można oglądać rzemieślników przy pracy - również tych, którzy pracują przy ręcznych krosnach. Najważniejsze przedmioty to ręcznie robiona dzianina, bielizna, która może być spersonalizowana według gustu, biżuteria wykonana z kamieni półszlachetnych i ręcznie malowana ceramika, ze scenami zainspirowanymi lokalnymi krajobrazami.

  Monteriggioni organizuje także targ z produktami rolniczymi, il Mercatale di Monteriggioni, w pierwszą sobotę każdego miesiąca. W lokalnych sklepach z winami i artykułami spożywczymi możesz kupić wino Chianti ColliSenesi, wraz z typowymi ciastami, ciasteczkami i herbatnikami (więcej informacji na ten temat znajdziesz w sekcji Jedzenie i picie). Znajdziesz tam także informacje o możliwości udziału w odbywającym się na rynku w lipcu, popularnym letnim festiwalu o tematyce średniowiecznej, połączonym z biesiadowaniem i folklorem. Sprawdź terminy i program w biurze turystycznym Monteriggioni (Piazza Roma 23, 53035 Monteriggioni, Tel.: 0577 304834 i www.monteriggioniturismo.it lub www.monteriggionimedievale.com). Poza Monteriggioni najszerszy wybór opcji zakupów oferuje Siena, a sąsiednie Colle di Val d'Elsa wspaniale sprawdza się, jeśli chodzi o zakup światowej  klasy kryształów i wyrobów szklanych.

 • Artes

  Położony w otoczonym murem mieście Artes zajmuje się dziewiarstwem i tkactwem, w tym także używaniem ręcznych krosien. Zajrzyj tu po wyroby z dzianiny lub tkaniny tworzone na krosnach, od szalików i szali, ażurowych swetrów lub lnianych toreb po dywaniki. Wiele z nich wytwarza się na krosnach ręcznych, stosując tradycyjne metody.

  Adres: Via I Maggio 21
  53035
  Monteriggioni

  Tel: 0577 300013
  Strona: www.artesmonteriggioni.com

 • GV Decoro Ceramiche

  W ofercie znajdziesz tu artystyczną, ręcznie malowaną ceramikę z gustownymi scenami inspirowanymi tradycjami toskańskimi lub charakterystycznymi lokalnymi krajobrazami, przedstawiającymi drzewa oliwne i cyprysy.

  Adres: Via Giacomo Matteotti 9
  53035
  Monteriggioni

  Tel: 0577 301111
  Strona: www.gvdecoroceramiche.com

 • La Grotta del Cristallo

  Ten sklep z kryształami sprzedaje wszystko: od zastawy stołowej po kryształowe żyrandole i ręcznie robioną biżuterię. Kieliszki do szampana lub do whisky, ramki do zdjęć lub butelki perfum - to skarbnica wysokiej jakości wyrobów z kryształów.

  Adres: Via del Murolungo 20
  53034
  Colle di Val d'Elsa
  Tel: 0577 931879
  Strona: www.lagrottacrystal.com

 • Parkowanie

  W Monteriggioni najwygodniejszym parkingiem jest Castello, płatny parking na obrzeżach średniowiecznego miasta otoczonego murem, który kosztuje od 3 euro za godzinę, a następnie 5 euro za 24 godziny. Alternatywnie możesz także wybrać parking Cipressinocar, który również jest płatny i oferuje podobne ceny. Znajduje się on 250 metrów od borgo, miasta otoczonego murami.

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja i Siena.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.
  Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.monteriggioniturismo.it/en/useful-information/how-get-here-and-where-park/

 • Dojazd i poruszanie się po okolicy

  Samochodem: Do Monteriggioni można łatwo dojechać dwupasmową autostradą Florencja-Siena. Skorzystaj ze zjazdu na Monteriggioni i podążaj za znakami. Miasto jest również położone w dogodnym miejscu na jednodniowe wycieczki, tylko 14 km od Sieny i 54 km od Florencji.
  Pociągiem: Chociaż nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego ze Sieny do Monteriggioni, pociągiem można dostać się w pobliże miejscowości. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się przy Carline Scalo, 3 km od Monteriggioni, na linii Empoli-Siena. Nieco mylące może być to, że stacja ta jest oficjalnie nazywana Castellina in Chianti-Monteriggioni. Istnieją również kursy do Florencji, ale wymagają one przesiadki w Empoli.
  Autobusem: Autobusy łączą Monteriggioni ze Sieną, Colle di Val d'Elsa, Poggibonsi, San Gimignano i Florencją.

Zapytaj o wille