7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Zakupy, parkowanie i zwiedzanie

 • Zakupy

  Zakupy w Panzano są dość ograniczone, ale nadal mogą być przyjemnym doświadczeniem, szczególnie w przypadku produktów spożywczych z Chianti oraz oczywiście wędlin. Na niedzielnym porannym targu sprzedaje się wszystko, od owoców i warzyw po ser, pieczonego kurczaka, buty i ubrania. Aby zyskać większe możliwości wyboru, udaj się do sąsiedniego Greve.

 • L'Accademia del Buon Gusto

  Jest to sklep z winami, który wyróżnia się wśród innych dzięki swemu zabawnemu i pełnemu energii właścicielowi. Spotkanie z nim jest jak spotkanie z przyjacielem, który pasjonuje się zarówno winem, jak i Toskanią, i lubi dzielić się swoją wiedzą. Wielojęzyczny Stefano Salvadori jest sympatycznym gospodarzem starej daty, który rozbawi Cię i przybliży Ci krainę wina, jaką jest Chianti. Stefano oferuje bezpłatne degustacje toskańskich win, oliwy z oliwek i octu, a jednocześnie pięknie opowiada  o Chianti, Slow Food, toskańskim życiu, tradycjach, sztuce, polityce, wszechświecie i każdym innym temacie. Sklep z winami nie przypadkiem nosi nazwę „Akademii dobrego smaku”. Odwiedzający zwykle opuszczają go obładowani nie tylko winem, ale i nową wiedzą.

  Adres: Piazza Riscasoli 7
  50022
  Panzano in Chianti
  Tel: 055 856 0159
  Strona: www.accademiadelbuongusto.com

 • Il Forno Castellacci

  Ta piekarnia w sąsiednim Panzano wytwarza szeroką gamę ciasteczek. Najbardziej znane są cantucci z Panzano. Jest to klasyczna wersja chrupiących ciastek migdałowych, ale także inne jej warianty, w tym te przygotowane z pistacji, kawy lub czekolady.

  Adres: Via Giovanni da Verrazzano 27
  50022
  Panzano in Chianti

 • Il Birrificcio Math

  Aby nieco odpocząć od wina, poszukaj w sąsiednim San Donato lokalnych, smacznych piw o zabawnych nazwach (takich jak „Pijany osioł”), od jasnego Blanche po piwo w stylu belgijskim. Wszystkie piwa są warzone lokalnie.

  Adres: Via Senese 148
  San Donato in Poggio
  Tavernelle Val di Pesa
  50028
  Tel: (+39) 338 4584387
  Strona: www.birrificiomath.com

 • La Bottega di Passignano

  W starożytnym opactwie Badia a Passignano, na północ od San Donato, możesz degustować wina i zakupić inne produkty Antinori, na przykład oliwę. Bottega jest wizytówką win z Antinori, wraz z ekskluzywnymi artykułami spożywczymi od Procacci, renomowanych florenckich delikatesów, które obecnie należą do  rodziny Antinori. Smaczne pamiątki, które można tu zakupić, to dżemy Procacci i przysmaki z truflami. Możesz także spróbować i zakupić wina z różnych posiadłości Antinori, od solidnych win Chianti Classico po cenione i drogie Super Tuscans.

  Adres: Via di Passignano 33
  Badia a Passignano
  Localita Badia di Passignano
  50028
  Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8071278
  Strona: www.osteriadipassignano.com

 • Luksusowe sklepy designerskie

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.

  Adres: The Mall, Via Europa 8
  50066
  Leccio Reggello

  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Parkowanie

  Przy wjeździe do Panzano znajduje się bezpłatny parking, który prowadzi bezpośrednio do Centro Storico (historycznego centrum). Najlepiej przyjechać tu od północy z Greve lub Florencji. Docierając w ten sposób zobaczysz zarówno atrakcyjny nowoczesny plac Piazza Gastone Bucciarelli, jak i szereg małych sklepów i restauracji, graniczących z sąsiednimi uliczkami.

  Jadąc z Florencji, kieruj się drogą Chiantigiana (SR 222), która wiedzie wokół Strada in Chianti oraz  Greve. Prowadzi ona do atrakcyjnego placu Piazza Gastone Bucciarelli, znajdującego się w samym sercu wioski. Jeśli przejedziesz jeszcze kilometr i skręcisz w ulicę Via della Conca d'Oro, znajdziesz mnóstwo ogólnodostępnych miejsc parkingowych i zyskasz łatwy dostęp do średniowiecznej, otoczonej murem części Panzano.

  Jadąc od Sieny, wybierz SR222 i kieruj się znakami na Castellina in Chianti, a następnie na Greve. Via della Conca d'Oro znajduje się po lewej stronie i jest oznaczona niebieskimi znakami parkingowymi. Ten parking prowadzi bezpośrednio do centro storico. Jeśli chcesz spróbować zaparkować bliżej Piazza Gastone Bucciarelli, powinieneś wiedzieć, że miejsca parkingowe są tu bardzo ograniczone.

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach, opisujących takie miejscowości jak Greve, Panzano, Castellina, Radda, Gaiole i Castelnuovo Beradenga.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Poruszanie się po okolicy

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji i Chiantigiany kieruj się w kierunku Greve, a następnie w stronę Panzano, aż dojedziesz do Castelliny. Możesz też wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać w San Donato w Poggio, zanim przejedziesz do SP101, która staje się SP76.

  Z Sieny: opuść miasto autostradą Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając z wyjścia Badesse na SP 119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także wyjeżdżając z Sieny wybrać SR2, która następnie zmienia się w SR222 i prowadzi aż do Castellina in Chianti.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.
  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoją trasę.  Często zapewniają one bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale ponieważ działa tu nieco myląca i skomplikowana linia autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it), rozkład jazdy autobusów nie zawsze jest wygodny, w dodatku oferuje ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferuje około 7 połączeń dziennie. Ponadto autobusem można poruszać się między Castelliną i Raddą: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sieną i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej sceneri
  i i trudnych wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region podczas jazdy na klasycznych rowerach.

Zapytaj o wille