7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Wycieczka do Greve i spacer po wiejskich terenach do Montefioralle

 • Wycieczka do Greve i spacer po wiejskich terenach do Montefioralle

  Zapraszamy na malowniczą poranną przejażdżkę do Greve, stolicy florenckiego regionu Chianti. Po spacerze po centrum miasta warto wybrać się na wycieczkę po wzgórzach i dojść do średniowiecznego Montefioralle. W Greve przejdź się po arkadowym Piazza Matteotti, głównym placu miasteczka. Rzuć okiem na neorenesansowy ratusz, Palazzo del Comune, i kościół parafialny Santa Croce z neoklasyczną fasadą. Wpadnij do Bistro Falorni (Piazza Matteotti 71) na powitalny kieliszek Chianti Classico w ramach przygotowań do wędrówki. Wino to w Greve niezwykle ważna branża, i to od wielu lat.

  Położone na wzgórzu na obrzeżach Greve średniowieczne Montefioralle to maleńkie, otoczone murem borgo. Ten ukryty klejnot znajduje się zaledwie pięć minut jazdy na zachód od Greve, ale stanowi doskonałe miejsce na spacer. Od Greve jest to krótka, stroma, ale satysfakcjonująca, 2-kilometrowa wędrówka, zakończona wspaniałymi widokami. Zacznij w via di San Francesco przy zejściu z via Roma. Kręta trasa zaprowadzi Cię do otoczonej murem osady, niegdyś będącej zamkiem feudalnym. Chociaż nie jest już placówką wojskową, Montefioralle nadal jest ufortyfikowane. Mury były kiedyś ośmiokątne i ograniczone czterema bramami, z których część przetrwała do dziś.

  Śledząc dzieje toskańskiej historii, wioska należy do rodzin Ricasoli, Benci, Gherardini i Vespucci. Była miejscem narodzin Amerigo Vespucci (1415-1512), który podążał drogą Kolumba do Ameryki. Dom rodowy odkrywcy położony jest przy głównej ulicy, a rozpoznać go można po herbie przedstawiającym osę. Wędruj wzdłuż wąskich uliczek i tajnych przejść, tuż obok dobrze zachowanych kamiennych domów. Wieś zwieńczona jest kościołem Santo Stefano, ale panoramiczne widoki czekają także w lokalnych karczmach.

  Jeśli nie przywiozłeś ze sobą pikniku z Greve, zdecyduj się na lunch w jednej z gospód w  Montefioralle, na przykład romantycznej La Castellana lub znacznie skromniejszej La Taverna del Guerrino. La Taverna to miejsce oferujące kuchnię slow food, ale wyglądem przypomina raczej „wyrwę w ścianie”, chociaż dysponuje także tarasem z panoramicznym widokiem. Typowe dania to toskańskie grillowane potrawy (gotowane na opalanym drewnem grillu) i makarony. Najlepsze sezonowe dania z makaronu to tagliatelle al cinghiale (z dzika), tagliatelle al tartufo fresco (ze świeżymi truflami) i tagliatelle ai funghi porcini freschi (ze świeżo zebranymi borowikami). Możesz także skusić się na późny lunch w Bistro Falorni na głównym placu w Greve.

  Adres: La Taverna del Guerrino,
  Via di Montefioralle Centro 39,
  Localita Montefioralle,
  50022
  Greve in Chianti
  Tel: 055 853106
  Strona: www.tavernadelguerrino.it

Zapytaj o wille