7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Zakupy i parkowanie

 • Zakupy w San Donato in Poggio są ograniczone, więc jeśli zależy Ci na większych możliwościach, udaj się do sąsiednich miejscowości, takich jak Panzano, Castellina, Radda oraz oczywiście Florencja. Panzano oferuje lokalne produkty spożywcze  i wędliny. Podczas niedzielnego porannego targu sprzedaje się wszystko, od owoców i warzyw po ser, pieczonego kurczaka, buty i ubrania. Aby mieć jeszcze większy wybór, wybierz się do Greve lub Castelliny.

 • La Fattoria di Montecchio

  Ta wielokrotnie nagradzana, rodzinna posiadłość z winem w San Donato oferuje wspaniałe pokoje z widokiem na wzgórza i rodzinną willę. 270-hektarowa posiadłość obejmuje także tłocznię oliwy z oliwek i L'Antica Fornace, tradycyjną fabrykę produkującą terakotę przy użyciu tych samych technik, co w terakotowym centrum w sąsiedniej miejscowości Impruneta. Posiadłość produkuje nawet wino, które leżakuje w amforach z terakoty. Rodzina Nuti szczyci się toskańskim poczuciem humoru i brakiem jakiegokolwiek poczucia wyższości, czy pychy, nawet jeśli teraz posiada wspaniałą willę należącą niegdyś do markizów Torrigiani.
  Adres: Strada Montecchio 4, San Donato in Poggio, 50028 Tavernelle Val di Pesa
   www.fattoriamontecchio.it  
  Tel: 055 8072907
  Strona: www.fornaccemontecchio.it

 • Il Birrificcio Math

  Aby nieco odpocząć od wina, poszukaj lokalnych, smacznych piw o zabawnych nazwach (takich jak „Pijany osioł”), od jasnego Blanche po piwo w stylu belgijskim. Wszystkie piwa są warzone lokalnie.
  Adres: Via Senese 148, San Donato in Poggio, Tavernelle Val di Pesa 50028 


  Tel: (+39) 338 4584387
  Strona: www.birrificiomath.com

 • La Casa Sola

  Ta gościnna posiadłość z winnicą w Barberino Val d'Elsa, na zachód od San Donato, jest stosunkowo niewielka i bardzo autentyczna. Oferuje degustacje wina z dodatkiem wędlin i serów. Wina wahają się od Chianti Classico do Super Tuscans oraz Vin Santo. Wszystkie mogą być na życzenie wysłane zagranicę.
  Adres: Via di Cortine 5, 50021 Barberino Val d'Elsa
  Tel: 055 8075028
  Strona: www.fattoriacasasola.it

 • Il Forno Castellacci

  Ta piekarnia w sąsiednim Panzano wytwarza szeroką gamę ciasteczek. Najbardziej znane są cantucci z Panzano. Jest to klasyczna wersja chrupiących ciastek migdałowych, ale także inne jej warianty, w tym te przygotowane z pistacji, kawy lub czekolady.

 • L’Accademia del Buon Gusto

  Sklep z winami w Panzano, wyróżniający się wśród innych dzięki swemu zabawnemu i pełnemu energii właścicielowi. Spotkanie z nim jest jak spotkanie z przyjacielem, który pasjonuje się zarówno winem, jak i Toskanią, i lubi dzielić się swoją wiedzą. Wielojęzyczny Stefano Salvadori jest sympatycznym gospodarzem starej daty, który rozbawi Cię i przybliży Ci krainę wina, jaką jest Chianti. Stefano oferuje bezpłatne degustacje toskańskich win, oliwy z oliwek i octu, a jednocześnie pięknie opowiada  o Chianti, Slow Food, toskańskim życiu, tradycjach, sztuce, polityce, wszechświecie i każdym innym temacie. Sklep z winami nie przypadkiem nosi nazwę „Akademii dobrego smaku”. Odwiedzający zwykle opuszczają go obładowani nie tylko winem, ale i nową wiedzą.

 • La Bottega di Passignano

  W starożytnym opactwie Badia a Passignano, na północ od San Donato, możesz degustować wina i zakupić inne produkty Antinori, na przykład oliwę. Bottega jest wizytówką win z Antinori, wraz z ekskluzywnymi artykułami spożywczymi od Procacci, renomowanych florenckich delikatesów, które są obecnie własnością  rodziny Antinori. Smaczne pamiątki, które można tu kupić, to dżemy Procacci i przysmaki z truflami. Możesz także spróbować i zamówić wina z różnych posiadłości Antinori, od solidnych Chianti Classico po cenione i drogie Super Tuscans.


  Adres: Via di Passignano 33, Badia a Passignano, Localita Badia di Passignano, 50028 Tavernelle Val di Pesa
  www.osteriadipassignano.com
  Tel: 055 8071278
  Strona: www.antinori.it

 • Luxury designer outlets

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.
  Adres: The Mall, Via Europa 8, 50066 Leccio Reggello


  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Parkowanie

  Jeśli w  mieście nie odbywa się festiwal, parkowanie jest zwykle proste, z dużą ilością miejsc dostępnych poniżej głównej ulicy. Opcje parkingowe obejmują via Senese i via dei Baluardi.

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach, opisujących takie miejscowości jak Greve, Panzano, Castellina, Radda, Gaiole i Castelnuovo Beradenga.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Poruszanie się po okolicy

  San Donato w Poggio znajduje się  około 32 km od Florencji i 46 km od Sieny, więc San Gimignano, Florencja, a nawet Siena stanowią doskonały cel jednodniowych wycieczek (tak jak i cały region Chianti).

  Popularność San Donato jest związana z łatwością dostępu do tej miejscowości. Znajduje się ona tuż przy głównej autostradzie Florencja-Siena, znanej jako Raccordo Autostradale lub RA. Można do niej dojechać Strada Provinciale, SP 101.

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji i Chiantigiany jedź w kierunku Greve, a następnie dalej na południe do Raddy i Gaiole. Możesz też wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać w San Donato in Poggio, zanim wjedziesz na SP101, która następnie zmienia się w SP76.

  Z Sieny wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając z wyjścia Badesse na SP 119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także  wybrać spokojniejszą, wolniejszą trasę z Sieny: jedź SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222, aż do Castelliny, a następnie kieruj się do Raddy i Gaiole.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoja trasę.  Autobusy często zapewniają bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale myląca usługa autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it) nadal oznacza, że ​​rozkłady jazdy autobusów nie zawsze są wygodne, a także oferują  ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferują około 7 usług dziennie. Autobusy łączą także miejscowości Castellina i Radda: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sienę i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych, wysypanych żwirem dróg sprawia, że ​​jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region, zwiedzając go na rowerach klasycznych.

  Parkingi w Gaiole znajdują się poza centrum miasta przy ulicy Strada Provinciale 408 lub przy via Marconi. Należy pamiętać, że w większości toskańskich miast obowiązuje ścisły system ZTL, strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miejscowości rejonu Chianti są małe, więc stanowią o wiele mniej kłopotów niż miasta takie jak Florencja i Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach po takich  miejscowościach jak: Greve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga.

Zapytaj o wille