7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Dziesięć najlepszych atrakcji

Już same wieże sprawiają, że warto odwiedzić tę średniowieczną kapsułę czasu, jednak San Gimignano jest pełne różnych niecodziennych atrakcji turystycznych. Pamiętaj, aby zostać tam aż opuszczą je największe tłumy. Zwróć uwagę, że jeden bilet łączony pozwala na wstęp do wszystkich muzeów.

Dziesięć najlepszych atrakcji

La Collegiata – kościół pokryty idealnymi freskami

Najeżona wieżami panorama miasta to jeden z najwspanialszych widoków w Toskanii. W okresie rozkwitu miasto to mogło się poszczycić 72 wieżami, z których obecnie pozostało jedynie 14. Wieżowe domy stanowiły zamki-rezydencje, służące jako magazyny i twierdze. Te samowystarczalne enklawy symbolizowały bogactwo feudalnej szlachty i zamożnych handlarzy, a także ich pogardę dla władzy cywilnej. Nadejście czarnej śmierci w 1348 roku przyniosło koniec potężnych wież, położyło także kres dobrej passie San Gimignano aż do XX wieku. Miasto obumarło, do czego przyczyniła się także utrata politycznej niezależności po dostaniu się pod kontrolę Florencji. Mówiąc krótko, San Gimignano pozostało ekonomicznym skansenem, któremu udało się uniknąć wpływów epoki renesansu – za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Wieże, które przetrwały do dzisiaj, skupiają się wokół Piazza del Duomo i Piazza della Cisterna, na których przez cały rok kłębią się turyści. Ogromne wieże obronne górują nad dwoma głównymi placami w najwyższym punkcie miasta, pełniąc także funkcję symboli statusu oraz prezentując bogactwo i pozycję społeczną ich właścicieli. Jedna z teorii głosi, że miały one również związek z handlem tkaninami, który przyczynił się do wzbogacenia San Gimignano. Ponieważ na poziomie gruntu było niewiele miejsca, niektóre wieże mogły zostać zbudowane po to, aby przechowywać cenne, farbowane tkaniny. Ostatecznie uważa się jednak, że budowę wież rozpoczęto z myślą o celach obronnych, jednak szybko stały się one symbolami statusu, podobnie jak dzisiejsze manhattańskie wieżowce.

Czytaj dalej

La Collegiata – kościół pokryty idealnymi freskami

Collegiata (myląco nazywana także „Duomo”) to najbardziej imponujący kościół w całym mieście. Zwiedzanie tej wspaniałej romańskiej budowli prawdopodobnie zajmie Ci najwięcej czasu, ponieważ każdy fragment jej ścian pokryty jest freskami. Mistycyzm tego miejsca kontrastuje z panującą w nim intymną atmosferą, od toskańskich, pręgowanych łuków po pełne gracji, wspierające je kolumny. Północna nawa przedstawia dramatyczne sceny ze Starego Testamentu autorstwa Bartolo di Frediego (1367), a w nawie naprzeciwko znajdziemy sceny z życia Chrystusa namalowane przez Lippo Memmiego (1333-41). Środkowa nawa poświęcona jest Sądowi Ostatecznemu autorstwa Taddeo di Bartolo (1393-96). Te gotyckie, narracyjne obrazy kontrastują z przedstawiającymi życie lokalnej świętej, lirycznymi, renesansowymi freskami Ghirlandaio (1475) w kaplicy Santa Fina. Pamięć tej uwielbianej świętej czci się każdego marca, gdy w okolicznych wsiach rozkwitają żółte bratki, kwiaty symbolizujące św. Finę.

Czytaj dalej

Torre Campatelli – w prawdziwej wieży mieszkalnej

W tej fascynującej wieży mieszkalnej mieszkał ostatni członek znakomitego florenckiego klanu. W 2005 roku Lydia Campatelii oddała wieżę w ręce Fondo Ambiente Italiano (FAI), szanowanej włoskiej instytucji zajmującej się ochroną dziedzictwa. Ściśnięta między XVIII-wiecznymi kamienicami, ta XIII-wieczna wieża jest jedyną w tym mieście, która zachowała swój oryginalny plan i puste wnętrze. W środku wygląda dokładnie tak, jak pozostawił ją ostatni właściciel. Znajduje się tam wystawa sztuki Guido Peyrona, wuja Lydii Campatelli, a także pamiątki po tym florentyńskim kupcu i jego ziemiańskiej rodzinie. Poza przyjemnością, płynącą ze zwiedzania wypełnionego antykami budynku, można tam także poczuć się, jakby zwiedzało się autentyczny XIX-wieczny toskański dom, oddający gust ówczesnej klasy średniej.

Największą atrakcją Torre Campatelli jest jednak przedstawiająca historię tego miasta, imponująca prezentacja audiowizualna, Tysiąc lat San Gimignano (w języku angielskim i włoskim). Pokazuje ona, jak średniowieczne wieżowce wpłynęły na cywilizacyjny efekt życia w mieście, kiedy signori (feudalni panowie) zostali przekonani do opuszczenia swoich zamków na rzecz miejskiego życia. Prezentacja przybliża także ogólne historyczne wnioski na temat średniowiecznej historii Toskanii. Borgo, czyli fortyfikowane miasto, stało się również domem dla kupców i właścicieli ziemskich, a także stanowiło symbol bezpieczeństwa podczas konfliktów między miastami a państwem.

Czytaj dalej

Torre Grossa – średniowieczny zawrót głowy

Palazzo Comunale (znana także jako Palazzo del Podesta) to ponura forteca będąca w centrum miejskiego życia już od czasów, kiedy Dante przyjechał tu z ambasadorską wizytą z Florencji. Warto zwiedzić pokryty freskami ratusz (patrz niżej), a także wspiąć się na samą wieżę. Jeśli jednak dopadnie Cię lenistwo, a dzień jest idealny i bezwietrzny, możesz skupić się jedynie na wspinaczce na szczyt. Ukończona w 1311 roku wieża ratusza, Torre Grossa, jest najwyższą wieżą w mieście (54 metry wysokości) i jedyną, na której szczyt można się obecnie dostać. Jeśli nie będziesz wchodził zbyt szybko, metalowe schody są dość łatwe do pokonania, a jedyną trudność sprawia ich ostatnia część. Widoki Val d'Elsa ze szczytu zapierają dech w piersiach, podobnie jak sam widok San Gimignano z lotu ptaka.

Czytaj dalej

Palazzo Comunale – kultura i wspinaczka na szczyt

Palazzo Comunale, znany pod wieloma różnymi miejscowymi nazwami, mieści lokalne władze już od czasów średniowiecza. Ten imponujący, fortyfikowany budynek góruje obecnie nad miejskim placem, tak samo, jak zapewne od zawsze górował nad życiem mieszkańców tego miasta. Toskański ratusz, wraz z towarzyszącą mu dzwonnicą, Torre Grossa (patrz wyżej), uosabia obywatelski ideał. W przeszłości obiecywał demokrację miejscowym cechom kupieckim, szlachcie i zwykłym obywatelom. Na pierwszym piętrze ratusza znajduje się pokryta freskami Sala di Dante (znana także jako Sala del Consiglio), upamiętniająca wizytę Dantego w 1299 roku. Na wystawie można zobaczyć wspaniały wachlarz średniowiecznej sztuki, w tym Maestę Lippo Memmiego z początku XIV wieku: zasiadającą na tronie Dziewicę z Dzieciątkiem, otoczoną aniołami, świętymi i dostojnikami, w tym z klęczącym podestà, ówczesnym głównym sędzią miejskim. Piętro wyżej przedstawione są moralne nauki dotyczące dobrej i złej władzy, podobnie jak w Sienie.

Na drugim piętrze znajduje się Pinacoteca, galeria obrazów z dziełami datowanymi od XIII do XV wieku. Pośród wielu wspaniałych obrazów tego muzeum znajduje się zestaw wczesnych XIV-wiecznych fresków Memmo di Filipucciego, przedstawiających rzadko spotykane świeckie, a nie religijne sceny. Znane jako Freski Ślubne, pokazują one pannę młodą i pana młodego korzystających ze wspólnej kąpieli i wspinających się na swoje łoże małżeńskie ‒ intymne spojrzenie na życie prywatne w średniowiecznych Włoszech.

Czytaj dalej

Sant’Agostino – magiczne freski

Każdy kościół w San Gimignano ma coś do zaoferowania, jednak być może najlepszym z nich jest Sant'Agostino. Położony na północnym skraju miasta, blisko Porta San Matteo, kościół ten stanowi hołd dla św. Augustyna. Jego przypominający stodołę budynek jest prosty z zewnątrz, ale jego wnętrze stanowi zupełne przeciwieństwo. Budowa tego zaprojektowanego w stylu romańskim z gotyckimi elementami kościoła rozpoczęła się w 1280 i zakończyła w 1298 roku. Jego najwspanialsza część to otaczające prezbiterium, wyblakłe freski Benozzo Gozzoliego przedstawiające życie św. Augustyna (1465). Tę samą miłość do kolorów, bogate szaty i precyzyjne portrety znajdziemy w pozostałych freskach San Gozzoliego, szczególnie w Podróży Trzech Króli w Palazzo Medici Ricardi we Florencji. Zabierz ze sobą drobne pieniądze, aby włączyć światła i zobaczyć freski umieszczone za wysokim ołtarzem. Kościół ten nadal stanowi ważną część życia San Gimignano i wciąż odbywają się tu zarówno msze, jak i koncerty.

Czytaj dalej

Przechadzka murami miasta na degustację wina

Zanim wyjedziesz, wybierz się na krótki spacer wzdłuż miejskich murów do la Rocca, XIV-wiecznej twierdzy. Ta częściowo odnowiona twierdza zapewnia wspaniałe widoki na tarasowe ogrody i oliwne zagajniki, prowadzące w dół aż do winnic Vernaccia. Produkuje się w nich słynne białe wino, o którym wspominał nawet Dante w Boskiej KomediiMuseo Vernaccia (Muzeum Wina Vernaccia) to dobre miejsce na degustację różnych miejscowych win. Poza słynnym Vernaccia można tu także spróbować lub zakupić wina San Gimignano DOC (rosso - czerwone, rosato - różowe i słodkie wino deserowe Vin Santo). Jeśli interesujesz się winami z pozostałych obszarów, zapytaj o wina Chianti DOCG, a także Toscana IGT. Znajdziesz tam także wystawę audiowizualną, która przedstawia historię lokalnej produkcji wina.

Czytaj dalej

Polo Museale Santa Chiara – eklektyczny kompleks muzealny

Dawny klasztor Santa Chiara mieści obecnie kilka muzeów. Są one dość małe i stanowią raczej ciekawostkę niż prawdziwą atrakcję, ale wciąż są warte uwagi. Museo Archeologico (Muzeum Archeologiczne) przedstawia etruskie i romańskie znaleziska, w tym figurki z brązu i płytki mozaikowe o wyrazistych kolorach. Niedaleko znajduje się Speziera di Santa Fina, w którym można zobaczyć częściowo zrekonstruowaną aptekę z XV wieku. Na wystawie prezentowane są ceramiczne i szklane naczynia na ziołowe medykamenty oraz lecznicze balsamy i eliksiry. Piętro wyżej, Galleria d'Arte Moderna (Galeria Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej) mieści dzieła włoskich artystów. Jeden bilet łączony pozwala na wstęp do wszystkich muzeów.

Czytaj dalej

Piazza della Cisterna – esencja San Gimignano

Piazza della Cisterna to średniowieczna kapsuła czasu, którą najlepiej docenia się, kiedy już opuszczą ją tłumy turystów. Ten czarujący, trójkątny plac może się pochwalić XIII-wieczną studnią, od której wzięła się jego nazwa. Obecnie stanowi on jedynie nastrojowe miejsce na zdjęcia, ale niegdyś znajdowało się tu skrzyżowanie szlaku pielgrzymek Via Francigena z drogą prowadzącą z Pizy do Sieny. To nadal najpiękniejsza piazza w mieście, wyłożona ułożonymi w jodełkę cegłami, otoczona średniowiecznymi rezydencjami i wieżami mieszkalnymi datowanymi na XIII wiek. Po jednej stronie placu stoi tak zwana „wieża diabła” oraz bliźniacze wieże wskazujące rezydencję Ardinghellich, głównej rodziny gwelfów w mieście.

Czytaj dalej

Museo della Tortura ‒ średniowieczne tortury

Jeśli Twoje nastoletnie dzieci torturują Cię domagając się nieco krwawszej rozrywki, weź pod uwagę Museo della Tortura (Muzeum Tortur), na południe od Piazza della Cisterna. Po obejrzeniu zbyt wielu kościołów ta niepokojąco makabryczna kolekcja średniowiecznych narzędzi tortur może spodobać się nastolatkom. Biorąc pod uwagę jej tematykę, jest to wystawa bardziej przygnębiająca i prowokująca niż rozrywkowa.

Czytaj dalej
Zapytaj o wille