Zadzwoń do nas: +48 530 504 008
Adres email
Hasło

 • Siena  Siena
  Siena to miejscowość we Włoszech, w Toskanii.
  To piękne, otoczone murem miasto, jest znane z wyścigów konnych, odbywających się na głównym placu. Siena jest też stolicą prowincji o tej samej nazwie,
  a jej historyczne centrum zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 • Katedra Santa Maria del Fiore (Duomo)


  KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE (DUOMO)
  Ta przepiękna czarno-biała katedra była budowana od drugiej polowy XIII wieku, aż do początku XIV wieku.  W środku znajduje się słynna biblioteka Piccolominiego, w której w latach 1505 - 1507 Pinturicchio malował historie z życia papieża Piusa II. Katedra ta była największą we Włoszech, jednak z powodu epidemii dżumy pozostaje nieukończona.

 • Palazzo Pubblico


  PALAZZO PUBBLICO
  Początkowo pałac ten był siedzibą władz miejskich Sienny. W środku znajdują się arcydzieła takie jak obraz "Maestà" (Madonna pośród aniołów i świętych) namalowany przez Simone Martiniego w 1315 r. oraz cykl fresków "Dobre i złe rządy” Ambrogiego Lorenzetti   (1338 – 40).
  Do katedry prowadzą okazałe drzwi, znajdujące się po prawej stronie wieży Torre del Mangia na placu Piazza del Campo.          

 • Bazylika św. Dominika

  BAZYLIKA ŚW. DOMINIKA
   Konstrukcja bazyliki została rozpoczęta około 1225 r. przez ojców Dominikanów, a ukończona 40 lat później. W środku kościoła znajduje się "Cappella delle Volte" (Kaplica sklepień), sławna z powodu cudów, czynionych w niej przez św. Katarzynę. Po prawej stronie nawy można zauważyć kaplicę św Katarzyny (Capella della St. Caterina), w której znajduje się ołtarz, zawierający głowę świętej (jej ciało jest pochowane w Rzymie w bazylice St Maria Sopra Minerva). W kaplicy tej znajdują się też przepiękne freski Il Sodomy.
  Bazylika mieści się na placu św. Dominika.

 • Muzeum Opera Metropolitana

  MUZEUM OPERA METROPOLITANA
  To prestiżowe i znane w całej Europie muzeum jest nie tylko najważniejszym, lecz też jednym z najbardziej osobliwych w mieście. Pośród wielu wybitnych dzieł, w muzeum tym można znaleźć między innymi rzeźby wcześniej znajdujące się na zewnątrz katedry, wykonane przez Giovanniego Pisano pod koniec XIII stulecia oraz obraz 'Maesta' Ducciego Buoninsegny (1311), będący ukochanym dziełem mieszkańców Sieny.
  Wejście do muzeum znajduje się po prawej stronie placu Piazza del Duomo.  

 • Szpital Santa Maria della Scala

  SZPITAL SANTA  MARIA  DELLA  SCALA 
  To najprawdopodobniej najstarszy szpital na świecie. Pierwszy dokument wspominający o jego istnieniu datuje się na rok 1090.  Początkowo szpital służył za schronienie dla pielgrzymów podróżujących do i z Rzymu. Fantastyczne freski w pokoju Pellegrinaio szczegółowo ukazują interesujący rozwój szpitala i jego funkcje sanitarne.
  W środku szpitala znajduje się piękny Kościół Zwiastowania NMP (Santissima Annunziata).
  Wejście do kościoła znajduje się naprzeciw schodów do katedry Santa Maria del Fiore. Można zwiedzić sam kościół, bez konieczności kupowania biletu.

 • Sanktuarium św Katarzyny

  SANKTUARIUM ŚW KATARZYNY (SANTUARIO DI SANTA CATARINA)
  To właśnie w tej okolicy święta Katarzyna mieszkała ze swoją rodziną. Po kanonizacji przez Piusa II w 1461 r., mieszkańcy Sieny zdecydowali się zbudować sanktuarium w miejscu urodzenia świętej. Są tu trzy kaplice, Oratorio della Camera (Kaplica sypialniana), L'oratorio della cucina (Kaplica kuchenna) oraz La chiesa del Crocifisso (Kościół świętego krzyża), w którym znajduje się pradawny krucyfiks, za pomocą którego św. Katarzyna otrzymała swe stygmaty w Pizie.
  Wejście do sanktuarium znajduje się w dole niewielkiej stromej uliczki, Costa di Sant’Antonio, odchodzącej od ulicy via della Sapienza.

 • Bazylika św. Franciszka

  BAZYLIKA FRANCISZKA (SAN FRANCESCO)
  została założona przez ojców franciszkanów około 1228 roku, a następnie powiększona w roku 1300. W 1655 r. zastała ona uszkodzona przez ogromny pożar. Mimo tego w bazylice cały czas znajdują się ważne wiekowe freski Ambrogiego i Pietro Lorenzettich, a także wspaniały poliptyk, namalowany przez Lippo Vanniego.
  Bazylika jest usytuowana na placu Piazza San Francesco, w górze ulicy Via del Comune lub przy końcu Via dei Rossi.

 • Bazylika Santa Maria dei Servi

  BAZYLIKA SANTA MARIA DEI SERVI
  Bazylika ta została założona przez grupę mnichów z Montesenario, zwanych Serwitami Najświętszej Maryi Panny około 1230 r., lecz jako że konstrukcja zajęła bardzo dużo czasu, front budynku pozostaje do dnia dzisiejszego nieukończony. Wnętrze bazyliki różni się bardzo od tego co widać na zewnątrz. Znajdują się tu trzy podświetlane, obszerne renesansowe nawy, wiele interesujących obrazów oraz wiekowych fresków, takich jak np. "Madonna del Bordone" (Madonna z dzieciątkiem), namalowany przez Coppa di  Marcovaldo (1261 r.), malarza pochodzącego z Florencji, a uwięzionego przez mieszkanców Sieny podczas bitwy pod Montaperti. Inny ważny obraz to "Strage degli Innocenti" (Rzez niewiniątek) Matteo  di  Giovanni ( 1491 ).
  Bazylika znajduje się w południowej części miasta na ulicy Via dei Servi, blisko Porta Romana .  
   

 • Oratorium


  ORATORIUM ŚW BERNARDYNA (ORATORIO DI SAN BERNARDINO)
  Oratorium składa się z dwóch pomniejszych kaplic. Na parterze można podziwiać lunety z freskami z końca XVI w., zawierającymi historie z życia św. Bernardyna, na piętrze natomiast znajduje się oratorium zwane Santa Maria degli Angeli, a w nim przepiękne dzieło, będące przykładem sztuki renesansowej Sieny. Jest to wyjątkowy cykl fresków, zwany "Sposalizio della Vergine", wykonany w 1500 r. przez Domenico Beccafumi i Sodomę, dwóch słynnych malarzy ze Sieny.
  Oratorium mieści się na placu Piazza San Francesco, czynne jest od marca do października (10.30 – 13.30 i 15.30 – 17.30).

 • ______________________________________________________________________________

 • Palio w Sienie

  PALIO
  Po pierwsze Palio nie należy traktować jako wyścigu konnego we współczesnym znaczeniu. Palio to średniowieczny turniej, w którym uczestniczą zawodnicy z dziesięciu dzielnic Sieny. Ich jedynym celem jest ostateczne zwycięstwo, oznaczające potęgę i honor. Palio to też festyn urządzany przez mieszkańców Sieny, przyciągający wielu turystów, którym jednak ciężko jest zrozumieć głębsze znaczenie turnieju. Siena podzielona jest na 17 dzielnic (contrade), które są prawie jak małe republiki. Jedynie 10 dzielnic może wziąć udział w turnieju. Są to: siedem dzielnic nie biorących udziału w poprzedniej gonitwie oraz trzy wybrane z pozostałych dziesięciu podczas losowania, odbywającego się przynajmniej 20 dni przed Palio. Oto najważniejsze informacje o Palio.

 • Trzy dni przed gonitwą:
  Właściciele koni przyprowadzają je na badania kontrolne. Konie są dzielone na grupy, a następnie trzy razy biegną wokół placu Piazza il Campo, by sprawdzić ich umiejętności na torze. Po ukończeniu prób, kapitanowie drużyn w obecności burmistrza wybierają dziesięć koni, które wezmą udział w gonitwie. Następnie, naprzeciwko pałacu Palazzo Publico, ma miejsce losowanie i każdej z dzielnic zostaje przydzielony jeden koń, który jest zabrany do stajni tejże drużyny.

 • Gonitwy próbne:
  Codziennie rano (o około 9.00) i po południu (o około 19.30) ma miejsce sześć gonitw próbnych. Są one ważne, ponieważ umożliwiają sprawdzenie kondycji zarówno konia jak i dżokeja. Każdej próbie towarzyszą mieszkańcy dzielnic, którzy często śpiewają tradycyjne pieśni.
  Piąta próba to próba generalna, pod koniec której ma miejsce ogromna kolacja na ulicach każdej z dzielnic miasta. • Dzień wyścigu:
  O około 8.00 rano w kaplicy obok pałacu Palazzo Comunale odbywa się msza święta dla dżokejów. Wyścig ma miejsce zaraz po ostatniej próbie. O około 15.00, w kaplicach we wszystkich dziesięciu dzielnicach, odbywają się błogosławieństwa koni, po których ma miejsce parada koni poprzez cale miasto. Parada dociera na plac Piazza il Campo o około 17.00.

 • Wyścig:
  Po ukończeniu parady oddawany jest strzał z broni, sygnalizujący że wyścig rozpocznie się w niedługim czasie. Każdy dżokej otrzymuje bat, który może używać w celu popędzenia konia lub zablokowania innych dżokejów, biorących udział w gonitwie.
  Konie przenoszą się na miejsce startu i ustawiają się przy linii startowej. Dziewięć koni ustawia się na linii startu, a dziesiąty zaczyna wyścig za nimi. To ten koń rozpoczyna wyścig.
  Dżokeje często przekupują rywali, by wroga dzielnica była w jak najgorszej pozycji startowej. Gonitwa nie rozpocznie się dopóki konie nie staną nieruchomo w jednej linii. Jeśli konie są niespokojne, muszą one wraz z dżokejami opuścić linię startową, by się uspokoić. O tym decyduje 'mossiere', który zwołuje konie na linię startową.
  Wyścig składa się z trzech okrążeń, wygrywa pierwszy na mecie. Wygrana ma miejsce, nawet jeśli jeździec upadnie, a koń dobiegnie sam do mety.

 • Świętowanie zwycięstwa:
  Świętowanie rozpoczyna się od razu po wyścigu. Zwycięska dzielnica otrzymuje nagrodę, zwaną 'Palio'. Wymachiwanie flagami, śpiewy oraz uczty mogą trwać przez wiele dni po wyścigu. Wieczorem wygrana dzielnica organizuje ogromne przyjęcie, podczas którego można za darmo zwiedzić miejscowy kościół i muzeum oraz pić darmowe wino.

 • Jak można obejrzeć Palio?

  JAK MOŻNA OBEJRZEĆ PALIO?
  Przy odrobinie szczęścia istnieje możliwość oglądania gonitw próbnych z ławek miejskich, ulokowanych naprzeciwko pałacu Palazzo Publico, lub też z innych ławek umiejscowionych wokół placu. Miejsca siedzące są sprzedawane po 5 euro na próby poranne i po 10 euro na próby popołudniowe. Po bilety należy zgłosić się do tzw. palcaiolo, przynajmniej godzinę przed próbą.
  Niestety w dzień wyścigu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ławki miejskie są pozajmowane przez postacie w kostiumach, a znalezienie pustego miejsca na innych ławkach jest praktycznie niemożliwe, ponieważ bilety zostały wyprzedane we wcześniejszych miesiącach. Alternatywnie można próbować obejrzeć Palio z placu. Jest to dość stresujące, lecz całkowicie darmowe doświadczenie.
          

Zapytaj o oferty
Szukaj
Dodaj zakładkę
To Toskania na Facebooku