Zadzwoń do nas: +48 530 504 008
Adres email
Hasło

 • Volterra to jedno z piękniejszych, lecz mniej znanych miast regionu. Miejscowość usytuowana jest na szczycie wzgórza w samym w sercu Toskanii, w niedalekiej odległości od Florencji - jedynie 72 km, od Sieny dzieli ją 50 km, od Pizy 64 km, a od S. Gimignano 29 km.
  Idyllicznie położona w rozbudzających wyobraźnię okolicach, w otoczeniu łagodnych wzgórz oraz bujnego lasu, gwałtownie porozcinanego przez głębokie jałowe gliniane rozpadliny, rowy i wąwozy. Volterra, leżąca 545 m nad poziomem morza, dominuje nad dolinami Cecina i Era, rozdzielając je.
  Więcej informacji o Volterze znajdziemytutaj.

 • Historia miasta

  HISTORIA
  Volterra to miasto o korzeniach etruskich. W XIII w. p.n.e. Etruskowie rozpoczęli ekspansję na okoliczne wzgórza i wtedy właśnie w Velathri (etruska nazwa miasta Volterra) rozpoczął się intensywny rozwój gospodarczy, bazowany na pokładach miedzi i srebra w tym rejonie, bogatym też w tereny zalesione oraz rolnicze. Velathri stało się jednym z dwunastu etruskich państw-miast, zajmując terytorium rozpościerające się od rzeki Pesa do Morza Tyrreńskiego oraz od rzeki Arno do dorzecza rzeki Cornia.

 • Podczas panowania cywilizacji rzymskiej nazwa Velathri zmieniła się w Volaterrae, a relacje z Rzymianami były dobre. Duży rozkwit Volterry miał miejsce w ostatnich latach I w. p.n.e. Pokazuje to rozwój miasta podczas tego okresu, w tym budowa teatru oraz rozrost terenów mieszkalnych w dzielnicy Vallebona.

 • W początkowym okresie średniowiecza Volterra zyskała status diecezji, wtedy też wzniesiono pierwszą małą świątynię, pełniącą role katedry w mieście i zadedykowaną Matce Boskiej. Giusto był pierwszym biskupem i patronem Volterry. Legenda głosi o tym, jak w cudowny sposób ocalił on miasto w VI w. Biskup zachęcił mieszkańców, wycieńczonych przez głód, do wyrzucania chleba poza mury obronne. Barbarzyńcy oblegający miasto stwierdzili, że jest ono w stanie wytrwać długie oblężenie i wycofali się. W ten sposób Volterra została ocalona.
  W IX i X w. rosnący dobrobyt przyczynił się do religijnego, społecznego, gospodarczego oraz sądowniczego rozwoju miasta. Zarządzający miastem władcy z dynastii Karolingów utworzyli cztery targowiska oraz zarządzili wiele świąt religijnych.

 • Po najeździe Węgrów, wzrost populacji (po roku tysięcznym) przyczynił się do utworzenia pierwszych średniowiecznych kwater w mieście, głównie w okolicach zamku: Borgo di Santa Maria (dziś Via Riccirelli), Borgo dell’abate (dziś Via Buonparenti i Via Sarti), jedna z ulic była prostopadła, a druga równoległa w stosunku do murów zamku.
  W XIII w. nowo uformowana gmina zakupiła prawa do wydobycia soli (będącej głównym źródłem zysków miasta), a także siarki, witriolu oraz ałunu, złóż mieszczących się w okolicach Larderello, Sasso i Libbiano, lecz krótko po tym miasto musiało zacząć walczyć o swą niepodległość i oprzeć się ekspansji Pizy, Sieny oraz Florencji.
  Wzniesiono wiele wież, służących jako fortyfikacje, w celu obrony szlacheckich rodzin w trakcie częstych i zaciekłych walk o władzę. Wieże te były dobudowane do szlacheckich domostw. Przykładem jest wieża przy pałacu Palazzo Pretorio, zwana wieżą małej świnki. Wzniesiono też kosztowne średniowieczne mury obronne, po to by ochronić centrum miasta, zamieszkane przez kilka tysięcy ludzi.

 • W późniejszym okresie Volterra została włączona w walki między stronnictwami gwelfów i gibelinów.
  W 1361 r. miasto znalazło się pod władzą Florencji i mimo tego, że jego niepodległość została formalnie uznana, autonomia rządu miasta została znacznie ograniczona.
  W epoce Renesansu, podczas gdy całe miasto było umacniane, bogate rody z Volterry postanowiły udekorować swe pałace w stylu florenckim.

 • Przy końcu XVIII w. i na początku XIX w. miał miejsce rozwój rolnictwa oraz handlu alabastrem, drogi zostały ulepszone, a centrum miasta rozbudowane. Dzięki temu, że powojenna gospodarka miasta bazowana była na obróbce alabastru, wydobyciu soli oraz kilku zakładach produkcyjnych, Volterra zanotowała duży wzrost populacji. Dziś turystyka stopniowo staje się jedną z głównych branż przemysłu, nie tylko ze względu na to, że Volterrze mamy wiele historycznych zabytków, lecz też dlatego, że miasto ma w swej ofercie trzy niesamowicie interesujące muzea: Muzeum etruskie (Museo etrusco Guarnacci), Galerię sztuki oraz Muzeum sztuki kościelnej (Museo diocesano d'arte sacra).

 • Muzea

  MUZEUM ETRUSKIE (MUSEO ETRUSCO GUARNACCI)
  Muzeum Guarnacci jest jednym z najstarszych muzeów publicznych w Europie. Założone w 1761 r. przez szlachetnego opata i kolekcjonera antyków, Mario Guarnacciego, (Volterra 1701-1785), który podarował swą kolekcję "obywatelom miasta Volterra". W skład darowizny weszła miedzy innymi bogata biblioteka, składająca się z 50 000 woluminów.
  Na parterze zawarte są zabytki pochodzące z okresu willanowiańskiego oraz orientalizującego, a także te należące do ery archaicznej i starożytnej. Na drugim piętrze dokładnie ukazany jest gospodarczy i artystyczny splendor Volterry z IV-I w. p.n.e.
  Muzeum Etruskie Via don Minzoni 15
  Tel. +39 0588 86347
  Godziny otwarcia: codziennie oprócz 01.01 oraz 25.12
  16.03 - 02.11 - od 9.00 do 18.30
  03.11 - 15.03 - od 9.00 do 14.00.

  GALERIA SZTUKI I MUZEUM MIEJSKIE (PINACOTECA E MUSEO CIVICO)
  Pałac Minucci-Solaini, mieszczący się w centrum Volterry, a zbudowany pod koniec XV w. jest pałacem, w którym mieści się teraz galeria sztuki oraz muzeum miejskie, a w nim ważna kolekcja obrazów z okolicznych klasztorów, kościołów oraz katedry. Mamy tu konserwatorium św. Linusa w San Pietro, Spedali Riuniti oraz średniowieczne i współczesne dzieła sztuki, będące własnością Muzeum Guarnacci.Pałac Minucci-Solaini to wspaniały przykład architektury renesansowej, a niedawno przeprowadzone, drobiazgowe prace restauratorskie, ukazują jego pierwotną strukturę, w tym wspaniałą symetrię fasady oraz elegancką harmonię wewnętrznego dziedzińca.
  Galeria Sztuki i Muzeum Miejskie Via dei Sarti 1  tel. +39 0588 87580
  Godziny otwarcia:codziennie oprócz 01.01 oraz 25.12
  16.03 - 02.11 - od 9.00 do 18.30
  03.11 - 15.03 - od 9.00 do 14.00.

  MUZEUM SZTUKI KOŚCIELNEJ (MUSEO DIOCESANO D'ARTE SACRA)
  Muzeum sztuki kościelnej mieści się w pałacu biskupim.
  Muzeum zostało założone i oficjalnie otwarte 20 grudnia 1932 r. przez kanonika Maurizia Cavallini. W muzeum znajdziemy dzieła sztuki z katedr i kościołów należących do diecezji, w tym szczególnie interesującą kolekcję drewnianych i ceramicznych rzeźb oraz szat liturgicznych. Wśród eksponatów jest też wyposażenie kościoła oraz jedyne pozostałości XIV w. marmurowych rzeźb, znajdujących się wcześniej w katedrze.
  Klatka schodowa, prowadząca do muzeum, udekorowana jest wspaniałymi, X-wiecznymi architrawami, pochodzącymi z kościoła Pieve di San Lorenzo z Montalbano.
  Muzeum sztuki kościelnej
  Via Roma
  Godziny otwarcia: codziennie oprócz 01.01 i 25.12
  16.03 - 02.11 - od 9.00 do 13.00 i od 15.00 do 18.30
  03.11 - 15.03 - od 9.00 do 13.00.

 • ALABASTER

  ALABASTER: OBRÓBKA
  Volterra jest miastem wykonanym z kamienia. Wszystkie wąskie uliczki, wyniosłe wieże oraz majestatyczne pałace i fortyfikacje, znajdujące się w mieście, wykonane są z kamienia.
  Jest to kamień w kolorze szaro-żółtym, piaskowiec udekorowany skamienielinami o rzadkim pięknie.
  Alabaster jest kamieniem, lecz też materiałem, który może zostać poddany obróbce.
  Nazwa "alabaster" pochodzi bez wątpienia z Egiptu i prawdopodobnie wywodzi się od miasta Alabastron, słynnego z wyrobu waz i amfor, służących jako pojemniki na perfumy.
  Obróbka alabastru rozkwitła tu w XVIII w, gdy zręczni rzemieślnicy i rzeźbiarze rozpoczęli reprodukcję sztuki okresu starożytnego oraz znanych na całym świecie, wysokiej jakości artefaktów.

  OBRÓBKA ALABASTRU:
  Alabaster Scali
  Lokalizacja: Campiano
  SS 68 km 33
  VOLTERRA  tel. +39 0588 87737

  Società Cooperativa Artieri Alabastro
  Via Pisana 28
  VOLTERRA  tel. +39 0588 86135

 • Astiludio

  ASTILUDIO (Rzut flagą)
  Grupy historyczne Sbandieratori oraz Balestieri przywróciły średniowieczne sztuki, takie jak rzut flagą oraz łucznictwo. W 1981 r. grupy te stały się częścią włoskiej federacji rzutu flagą i tego samego roku miała miejsce pierwsza odsłona turnieju Astiludio. Ten spektakularny turniej w średniowiecznych kostiumach odbywa się pomiędzy historycznymi grupami z różnych części Włoch. Wydarzenie ma miejsce na placu Piazza dei Priori - w pięknym, oddziaływającym na wyobraźnię otoczeniu. Astiludio jest dziś wydarzeniem dorocznym, odbywającym się w pierwszą niedzielę września.

 • Inne zabytki w miejscowości Volterra.

  Porta all'arco: To ważne pozostałości po działalności budowlanej Etrusków, sięgające IV wieku p.n.e. Występują one w postaci imponujących ościeżnic, które zostały wykonane z ogromnych kamiennych bloków.

  Piazza dei Priori: Plac ten mieści się w samym sercu miasta. Stanowi on jeden z najbardziej harmonijnych i malowniczych średniowiecznych placów w Toskanii.  

  Palazzo dei Priori: Pałac został wybudowany w XIII wieku i jest jednym z najstarszych ratuszów miejskich w Toskanii. Pałac wzbogacony jest wystawnymi oknami o podwójnej framudze, licznymi tarczami herbowymi oraz majolikami, należącymi do florenckich rodzin. Uwieńczeniem Placu Palazzo dei Priori jest urokliwa wieża z małymi wieżyczkami na szczycie.

  Duomo: Katedra Duomo to bogato ozdobiony budynek w stylu romańskim (z XII wieku), który charakteryzuje się zdumiewającym portalem oraz obszerną rozetą okienną. To trójnawowe wnętrze, w którym mieszczą się liczne dzieła sztuki: "Złożenie do grobu" (Deposizione) w postaci znakomitej drewnianej rzeźby, marmurowe cyborium autorstwa Mino da Fiesole z 1471 r. oraz "Zwiastowanie Pańskie" (Annunciazione) autorstwa Bartolomeo della Porta. Wewnątrz kaplic "Natività" oraz "Adorazione" znajdują się dwie malowane terakoty wykonane przez Andreę della Robbia. Na lewo mamy fresk Benozzo Gozzoliego (1479), "Cavalcata dei Magi". Zachowane są tu także inne dzieła sztuki artystów takich jak Taddeo di Bartolo, Antonio Vanni, Neri di Bicci, Domenico Ghirlandaio czy Luca Signorelli.

  Baptysterium: To ośmiokątny budynek z 1283 r. z przepięknym portalem w stylu romańskim. Wewnątrz znajduje się chrzcielnica w wykonaniu Sansovino oraz udekorowany ołtarz autorstwa Mino di Pietro.

  "Quadrivio dei Buonparenti": Na skrzyżowaniu ulic Via Roma i Via Ricciarelli mieści się jeden z najbardziej malowniczych zakątków średniowiecznego centrum Volterry. Mamy tu wieżę mieszkalną Buonparenti, która wyłania się spośród wielu starożytnych pałaców i wież.

  Palazzo VitiPałac ten kryje bogatą kolekcję alabastru, starożytnej porcelany oraz szat liturgicznych.

  Kościół św. Michała Archanioła: Zachowane są tu dzieła sztuki autorstwa Pomaranciego, Carla Maratta oraz terakota wykonana przez Andreę della Robbia.

  Teatr rzymski: Został on odkryty w 1950 r. i uważany jest za bardzo ważną pozostałość ery Rzymskiej.

  Twierdza: Postawna obronna konstrukcja, która obecnie służy jako wiezienie.

  Balze: To fascynujące szczeliny, które zostały uformowane w wyniku osuwisk.

Poznaj Toskanię na wycieczkach z

The Three Tenors in Concert at Auditorium Santo Stefano

Inspired by the world-renowned ‘Three Tenors’ of Luciano Pavarotti, Plácido Domingo and José Carreras, this unforgettable concert and the magnificent performance of opera arias and Neapolitan songs will leave a wonderful memory of your journey to Italy.

from 35 Euro

Private Florence Wine Tour

Relaxing wine tour in Florence to discover the important attractions in Florence, while enjoying typical Tuscan Chianti wine with special Italian crostini snacks. Tour discovering Ponte Vecchio, Oltrarno, Santo Spirito, San Frediano districts and also the historic political and religious center of Florence.

from 63 Euro

Full-Day Private Shore Excursion: Discover Tuscany, Siena Montalcino and Val D'Orcia and Montepulciano Pienza from Livorno

Enjoy a day outside the big cities to explore the countryside of Tuscany. In this full day shore excursion with a private English speaking driver you’ll be able to visit Siena, Montalcino and the Val d’Orcia area, in particular Pienza or Montepulciano. Pickup and drop-off will be at the port of Livorno, right outside the ship.

from 165 Euro

Florence Walking Tour Including Aperitivo

Think of Florence and you think of a concentration of art and architecture. And you’re right: over half of Italy’s wonders are here! Despite its international fame and greatness, Florence is also a small city, whose history is interwoven with that of its passionate citizens for almost a thousand years. Let your guide unravel its unconventional side!

from 16 Euro
Zapytaj o oferty
Szukaj
Dodaj zakładkę
To Toskania na Facebooku