+48 223079889

Zaloguj się


Dziesięć najlepszych atrakcji - Volterra

Volterra to typowe toskańskie miasto, które nie zostało jeszcze zdominowane przez turystykę. Ciesz się względnym spokojem, odkrywając jej etruskie, rzymskie i średniowieczne dziedzictwo. Możesz tu także udać się na zakupy po miejscowo produkowany alabaster lub zjeść obiad w etruskiej piwnicy.

Dziesięć najlepszych atrakcji - Volterra

Porta all’Arco - etruska brama wjazdowa

Porta all’Arco, Brama Łukowa, to najlepiej zachowana etruska brama we Włoszech, datowana na IV wiek p.n.e. Chociaż jej twórcy prawdopodobnie inspirowali się mezopotamską architekturą, została ona częściowo przebudowana przez Rzymian w I wieku p.n.e. Rzymskie sklepienie spoczywa obecnie na masywnych etruskich podporach, stanowiąc jedyną przetrwałą do dziś część etruskich murów. Sklepiona brama została wyryta z ogromnych, prostokątnych kamiennych bloków, zwieńczonych trzema tajemniczymi, rzeźbionymi, wyniszczonymi przez pogodę bazaltowymi głowami, które prawdopodobnie reprezentowały etruskich lub rzymskich bogów. Jedna z popularnych teorii głosi, że reprezentowali oni strażników Volterry, przedstawionych jako Jowisz, Junona i Minerwa. Minerwa, rzymska bogini mądrości, rzemiosła i sztuki, w etruskiej mitologii znana była jako „Menrva”.

Etruskowie byli znakomitymi budowniczymi. To, co pozostało po ich miastach wystarczyło, aby zaimponować rzymskim i renesansowym architektom. Volterra jest wyjątkowa jeśli chodzi o zachowanie nadziemnych etruskich pozostałości, po tak zwanym „mieście żywych”. Podobnie jak pozostałe etruskie miasta, Volterra została wybudowana zgodnie z rzeźbą terenu, z nekropolią pod murami miasta i znajdującym się ponad nią „miastem żywych”. Jeśli obecnie wydaje się, że miasta martwych zdominowały ten krajobraz, nie jest to celowe, a spowodowane jedynie przypadkiem. Wspaniała, kamienna brama wjazdowa Porta all’Arco przetrwała do dzisiaj, w przeciwieństwie do zbudowanych z drewna i gliny, pozostałych budynków publicznych.

Czytaj dalej

Piazza dei Priori – średniowieczne arcydzieło

W górę od  Porta all’Arco, etruskiej bramy wjazdowej, aż do Piazza dei Priori, najwspanialszej atrakcji tego miasta, wije się niezwykle urokliwa droga. Piazza dei Priori, ze swoim skupiskiem szlacheckich pałaców, to dowód na bogate średniowieczne dziedzictwo Volterry. Dominuje nad nim wyniosły Palazzo dei Priori (1208), najstarszy ratusz miejski w Toskanii, na którym podobno wzorowano florencki Palazzo Vecchio. Chociaż wieża zegarowa i krenelaże zostały później przemodelowane, budynek ten wygląda jak typowy toskański ratusz. Jeśli dopisze  pogoda, warto wspiąć się na szczyt dzwonnicy, aby zobaczyć rozciągający się z jej szczytu widok na miasto. Po drugiej stronie placu stoi XIII-wieczny Palazzo Pretorio, z krenelażową Torre del Porcellino (Wieżą Małej Świnki), nazwanej tak ze względu na swój dekoracyjny relief z dzikiem.
Będąc na placu możesz udać się do biura turystycznego po mapę lub kartę miejską, znaną jako Volterra Card. Możesz tam także zamówić przewodnik audio po Volterze lub pieszą wycieczkę.

Czytaj dalej

Museo Etrusco - najwspanialsze etruskie muzeum

W Volterze znajdziemy niektóre z najwspanialszych znajdujących się poza Rzymem etruskich dzieł sztuki, z których najznakomitsze wystawione są w Museo Etrusco Guarnacci. Założone w 1761 roku, to jedno z najstarszych publicznych muzeów w Europie, będące także najlepszym muzeum w Volterze. Znajdujące się tam urny pogrzebowe i alabastrowe sarkofagi przedstawiają całą gamę etruskiej demonologii i greckiej mitologii, włączając w to morskie potwory, greckich bogów, gryfy z dziobami i syreny. Sarkofag Małżonków (Urna degli Sposi) to arcydzieło realistycznego portretu, ale najwięcej emocji pośród rzeźb z tego okresu wzbudza Cień Wieczoru (L’Ombra della Sera). Chociaż ma już ponad dwa tysiące lat, ta statuetka z brązu przypomina rzeźby Giacomettiego i wydaje się współczesna w swoim przesłaniu i zamyśle. Ta tajemnicza, pociągła figura faktycznie przypomina cień młodego chłopca rzucany przez niskie promienie zachodzącego słońca i na etruski sposób zaciera granicę między śmiercią a nieśmiertelnością.

Archeolodzy bezustannie znajdują tu nowe skarby, niezależnie od tego, gdzie dokładnie prowadzą wykopaliska. Czasami nie muszą nawet niczego rozkopywać, ponieważ niektóre części miasta, wybudowane na skale tufowej i osłabione przez podziemne źródła, od wieków powoli osuwają się w dół zbocza, odkrywając pozostałości po ogromnej nekropolii. Znalezione w ten sposób grobowce z etruskiej nekropolii Volterry dostarczyły wielu wystawianych w muzeum eksponatów. Warto zabrać ze sobą przewodnik audio, pamiętając o tym, że wstęp do muzeum jest wliczony w ogólną kartę miejską, Volterra Card.

Czytaj dalej

Palazzo Incontri-Viti - pałac kupiecki

Ten imponujący pałac sprawia także wrażenie prywatnego domu ‒ w końcu miał swój początek jako dom znanego, specjalizującego się w alabastrze kupca, którego potomkowie wciąż tu mieszkają. Giuseppe Viti (1816-60) podróżował i prezentował swoje towary na całym świecie, między innymi w Indiach, gdzie sprzedawał swój alabaster miejscowym radżom i, co ciekawe, został mianowany emirem Nepalu. Fasadę pałacu stworzył Ammannati, który pracował także nad Palazzo Pitti we Florencji. Każdy salon jest jeszcze wspanialszy od poprzedniego, ozdobiony dziełami sztuki, porcelaną i alabastrem, które przypominają o tym, że pałac ten należał niegdyś do jednego z najbogatszych mieszkańców Volterry. Podobne renesansowe budynki zaskakująco dobrze komponują się z obecnymi tu średniowiecznymi domami. Po zwiedzaniu patrycjuszowskich pałaców warto udać się do Le Cantine del Palazzo, etrusko-rzymskich piwnic pod Palazzo Incontri-Viti, na drinka lub posiłek w przypominającej jaskinię scenerii, w której za dekorację służą rzymskie zbiorniki na wodę.

Czytaj dalej

Piazza San Giovanni - plac katedralny

Na południe od Piazza dei Priori znajduje się Piazza San Giovanni, religijne centrum Volterry. Plac ten zwieńcza XII-wieczna Duomo, z romańsko-pizańską fasadą. Oficjalnie znana jako Cattedrale di Santa Maria Assunta, katedra jest obecnie zamknięta na czas renowacji, prawdopodobnie aż do września 2019 roku. Najwspanialszym elementem jej wnętrza jest imponujący, ozdobiony kasetonami sufit i kolekcja dzieł sztuki z czasów średniowiecza, aż do renensansu. Znajdująca się tam rzeźba Zdjęcie z krzyża to niezwykle rzadki przykład romańskiego snycerstwa, prosty w wykonaniu, ale pełen patosu i dramaturgii. Duomo, przebudowana w XVI wieku, powinna niedługo wrócić do swojej chwały.

Naprzeciwko katedry stoi ośmiokątne Baptysterium, wybudowane podobno w miejsce pogańskiej świątyni. Czarno-białe, pręgowane baptysterium znane jest ze swoich symetrycznych, marmurowych drzwi i wspaniałej chrzcielnicy, wyrzeźbionej w 1505 roku przez Sansovino.

Czytaj dalej

Rzymski szlak Volterry

Przy każdym spacerze po ulicach Volterry można zauważyć wyraźną rzymską spuściznę ‒ etruskie, zaadaptowane przez Rzymian miasto. Wybudowane przez Etrusków Velathri zostało zmienione w Volterrae, znaczącą rzymską gminę, gdy Rzymianie dołączyli do swoich terenów Etrurię w 351 roku p.n.e. Miasto zaczęło wyznawać nową, chrześcijańską wiarę, a w momencie upadku Cesarstwa Rzymskiego w 476 roku pełniło już funkcję centrum dużej diecezji. Pod rzymskimi rządami, etruski i łaciński język koegzystowały ze sobą, ale etruska kultura została całkowicie stłamszona. Rola Etrusków została sprowadzona do usług wieszczy, muzyków, tancerzy i wojowników za Rzym.

Poza drogami, najważniejsze dziedzictwo pozostawione przez Rzymian to schemat klasycznego miasta z przekształconym w plac forum w jego centralnym punkcie. W Volterze jednak Rzymianie często wzorowali się na etruskich pozostałościach, czego przykładem jest Porta all'Arco Etrusco, Brama Etruska ze swoim rzymskim sklepieniem. Po północnej stronie miasta, tuż pod murami, leży odkopany Rzymski Teatr, który w średniowieczu został częściowo zburzony, aby zasilić miejskie mury obronne. Znany także jako Teatro Romano, wybudowany w I wieku p.n.e., został ufundowany przez dwóch rzymskich konsuli. Do teatru przylegają imponujące ruiny Rzymskich Łaźni z III wieku n.e., wybudowane po opuszczeniu teatru. Pozostałości tych budowli można zobaczyć z via Lungo Le Mura del Mandorlo.

Czytaj dalej

Alabastrowe rękodzieło

Podobnie jak wszystko inne w Volterze, nawet sztuka obróbki alabastru jest pozostałością po Etruskach. To jeden z wielu darów, jakie Etruskowie przekazali swoim potomkom w tym najbardziej etruskim z miast. Starożytni rzemieślnicy już od V wieku p.n.e. w znakomity sposób wykorzystywali alabaster, głównie do tworzenia pięknie rzeźbionych urn pogrzebowych. W miejscowych muzeach i warsztatach znajdziesz misy, urny, medaliony, religijne artefakty, świeczniki, lampy, wazy i neoklasycystyczne rzeźby. Sztuka rzeźbienia w alabastrze przez wieki przekazywana była z pokolenia na pokolenie, z niewielkimi zmianami. Alabaster jest eksportowany, a także sprzedawany w warsztatach Volterry.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Muzeum Etrusków, aby zobaczyć dokładne rekonstrukcje etruskich warsztatów. Możesz także zobaczyć wspaniałą kolekcję alabastru stworzoną przez Guiseppe Vitiego, najlepszego XIX-wiecznego kupca alabastru w Volterze. Palazzo Incontri-Viti wystawia jego wspaniałe alabastrowe dzieła sztuki, w tym niezwykłe kandelabry w sali balowej, stworzone dla Cesarza Maksymiliana, którego zastrzelono w 1867 roku, zanim udało mu się je odebrać. Muzeum Alabastru również stanowi kuszącą opcję. Położone w średniowiecznej wieży Ecomuseo dell'Alabastro opowiada historię tego przejrzystego kamienia, od wydobycia po komercyjną produkcję. Na wystawie znajdziemy eksponaty pochodzące z czasów Etrusków aż do współczesności, w tym również dzieła z XVIII wieku, kiedy to miejscowy przemysł przeżywał swój rozkwit.

Czytaj dalej

Le Balze – zapierające dech w piersiach urwisko Volterry

Wiejskie tereny otaczające Volterrę to łagodne, falujące wzgórza, przełamane na wschodzie dzikim, budzącym podziw spektaklem kończących się raptownie rozpadlin, znanych jako Le Balze ‒ „Urwiska”. Z biegiem wieków, te stworzone przez ciągłą erozję warstw piasku i gliny, głębokie parowy pochłonęły fortyfikacje, kościoły i osady. Etruskie mury, które tu niegdyś stały, padły ofiarą osuwisk, podobnie jak wczesno chrześcijańskie grobowce. Badia, znajdujące się tu XI-wieczne opactwo, obecnie stoi na skraju przepaści, czekając na swój nieuchronny koniec. Aby zobaczyć idealną panoramę tego zapierającego dech w piersiach krajobrazu, wyjdź z miasta zachodnią Bramą San Francesco i przejdź przez Borgo San Giusto, aż dotrzesz do Le Balze (20 minut spacerem).

Czytaj dalej

Pinacoteca Comunale – miejska galeria sztuki

Pinacoteca w Palazzo Minucci-Solaini wystawia cenne obrazy szkoły sieneńskiej i florenckiej. Chociaż ta niewielka kolekcja nie może równać się z najlepszymi muzeami starych mistrzów Toskanii, to wciążważna wystawa. Jej najwspanialsze eksponaty to Zwiastowanie (Annunciazione) Signorelliego i Chrystus w chwale (Cristo in gloria) Ghirlandiao. Najsłynniejszym obrazem w kolekcji jest mistrzowskie Zdjęcie z krzyża (Deposizione dalla croce) autorstwa Rosso Fiorentina (1495-1540).
Volterra Card to karta miejska, w którą wliczony jest wstęp do galerii Pinacoteca, a także do pozostałych najważniejszych atrakcji turystycznych w Volterze. Możesz także kupić bilet łączony, upoważniający do wstępu do galerii i sąsiedniego Muzeum Alabastru, Ecomuseo dell'Alabastro. Prowadzi do nich to samo wejście, więc najwygodniej jest zobaczyć oba muzea w tym samym czasie.

Czytaj dalej

Piesze wycieczki po Volterze

Odpowiedni przewodnik może w niezwykły sposób ożywić Volterrę. Piesze zwiedzanie miasta odbywa się w porze obiadowej oraz wczesnym wieczorem i skupia się na niezwykłym dziedzictwie Volterry, w tym jej etruskiej, rzymskiej i średniowiecznej historii. Wycieczki prowadzone są przez Amerykanina z wykształceniem w zakresie historii sztuki, posiadającego głęboką miejscową wiedzę. Jeśli chodzi o wycieczki w innych językach niż angielski, najlepiej zarezerwować je przez lokalne biuro turystyczne. Możesz także wykupić prywatną wycieczkę z Tuscan Tour, w tym wycieczkę po Volterze z degustacją wina w towarzystwie włoskiego sommeliera.

W poszukiwaniu niecodziennych atrakcji, wielbiciele serii Zmierzch (zarówno książek, jak i filmów) mogą wybrać się na zwiedzanie „z dreszczykiem”. Odkąd Stephanie Meyer umieściła akcję swojej bestsellerowej powieści w Volterze, wciąż odwiedzają ją hordy „wampirologów”. Saga Zmierzch sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy na całym świecie, a Księżyc w Nowiu, druga książka w tej serii, opowiada między innymi o znajdującym się tu fikcyjnym domu wampirzego klanu Volturich. Meyer podobno śniła o Volterze, „mieście, nad którym wampiry panują w sekrecie już od 3000 lat, od czasów Etrusków”. Chociaż na plan filmowy wybrano sąsiednie Montepulciano (z większym, surowiej wyglądającym głównym placem), to Volterra była pierwotną inspiracją dla tego melodramatu.

Czytaj dalej

Poznaj Toskanię na wycieczkach z

Instagram must have shots from Florence

We will meet in Piazza della Repubblica where I’ll brief you on our walk, hitting the best spots in Florence.
We’ll browse the back streets together so you can experience Florence through the eyes of a local photographer, walking from narrow and hidden streets to the most famous and iconic places you'll get the chance to go inside beautiful hidden places which are not easy to discover if you are not a local.
I’m excited to give you photo tips along the way. I’ll explain you how use your cameras better to quickly improve your photography skills.
I also have useful tips for your iPhone which you can start using and practicing during the photowalk as well.
This will be a perfect way to start with your holiday in Florence, this experience it's not just about photography but also a good immersion inside the florentine daily life style.
This has been always a good opportunity to meet new friends and travelers from all around!

from €60

Tuscany: Sweet Cooking Class in San Gimignano Winery

TOUR HIGHLIGHTS
• Enjoy a traditional lunch or dinner along with three types of dessert paired with wine from the library vintage reserves
• Roll the dough of your favorite Italian delicacies and learn about Italian desserts from a professional chef
• Take home recipes and knowledge that will let you replicate your authentic Italian dessert in your own kitchen
-
If there's always space for dessert in you, join with us to live and discover a genuine Tuscany culinary experience in baking sweet local delicacies with a local chef. Learn about the Italian desserts as you prepare your own favorite sweet treat whilst wine tasting paired by us.

from €162.50

Tuscany: Gluten-Free Meal in a Winery of San Gimignano

TOUR HIGHLIGHTS
• Focus on the things that you would enjoy and appreciate in Florence accompanied by a local like-minded professional guide
• Experience an authentic gluten-free Italian lunch or dinner paired with eleven wine
• Taste local products such as cheeses, olives, salami and more
-
Eating gluten-free foods does not mean missing out on the food that you love. Prepare yourself to be wowed with a typical gluten-free Italian three-course Florentine meal that has been prepared for you with excellent wine pairing.

from €104

4-day Tuscan wine experience

Discover the charming city of Siena and attend a Wine Experience & Education course at a famous enoteca.

from €699
Zapytaj o wille