Zadzwoń do nas: +48 223079889
Adres email
Hasło

Atrakcje

 • Okolica Perugii

  Okolica Perugii
  To historyczne i położone na wzgórzu miasto,

  będące stolicą Umbrii, znajduje się w centralnej części Włoch. Perugia jest malowniczym miasteczkiem usytuowanym na wzgórzu, które w wyniku rozrostu populacji obejmuje też okoliczne doliny. Położone jest ono około stu mil na północ odRzymu nad Rzeką Tybr. Ze względu na fakt, iż miasto sięga swymi korzeniami okresu Etrusków, cieszy się ono długą, a zarazem ciekawą historią. Miasto stanowi także wspaniałe centrum kultury i sztuki. Na przestrzeni wieków było ono miejscem zamieszkania wielu słynnych artystów. Znajduje się tu również uniwersytet sięgający czasów średniowiecznych.

 • Zwiedzanie Centrum Historycznego

  Zwiedzanie Centrum Historycznego
  Znajdujące się na wzgórzu stare miasto Perugii nie zostało przystosowane do ruchu samochodowego, dlatego też zachęcamy zwiedzających, w miarę możliwości, do korzystania z transportu publicznego. Ulice są wąskie, kręte oraz wyłożone brukiem, podczas gdy oznaczenia drogowe wprowadzają w zakłopotanie niejednego kierowcę! Radzimy zaparkować samochód naplacu Piazza Partigiani, skąd za pomocą schodów ruchomych dostaniemy się na szczyt wzgórza. Innym wariantem jest skorzystanie z autobusu lub MiniMetra, czyli niewielkiego tramwaju, który często kursuje pomiędzy parkingiem samochodowym Pian di Massiano, a wzgórzem. Należy jednak pamiętać, iż serwis ten operuje do około godziny dziewiątej wieczorem. Będąc w centrum miasta, dogodne jest poruszanie się pieszo, jednak niektóre wzgórza mogą być dosyć strome.

 • Podróż na przekroju historii, nad i pod powierzchnią ziemi.

  Podróż na przekroju historii, nad i pod powierzchnią ziemi.
  Podczas gdy wiele perugijskich atrakcji znajduje się nad poziomem ziemi, pod brukowanymi ulicami oraz tętniącymi życiem placami istnieje tu inny, ukryty świat. Korzystając ze schodów ruchomych mamy możliwość wybrania się w podróż do XVI-wiecznych ruin fortecy Rocca Paolina. Forteca, którą możemy obserwować podczas przemierzania przez tą odmienną cześć Perugii, w rzeczywistości powstała na miejscu starszych, średniowiecznych ulic.

  Warto tu zwrócić uwagę na etruską bramę miasta, Porta Marzia, oraz studnię, czyli Pozzo Etrusco. Oba obiekty pochodzą z III wieku przed naszą erą. Ponadto, znajdująca się tu średniowieczna fontanna Maggiore stanowi symbol niepodległości miasta. Zdobiona jest ona świętymi i astrologicznym znakami oraz scenami biblijnymi. Mamy tu także XVI-wieczny ratusz, który został zaprojektowany w znakomitym gotyckim stylu. Na budynku widnieje godło miasta w postaci kobiety-gryfa. Spacerując po miasteczku mamy możliwość zwiedzenia różnego rodzaju interesujących ulic, brukowanych ścieżek i schodków oraz historycznych ruin.

 • Odkrywanie sztuki, kultury i życia duchowego  Odkrywanie sztuki, kultury i życia duchowego

  Katedrapod wezwaniem San Lorenzo, mieszcząca się naprzeciwko ratusza, datowana jest na rok 1490. Warto zwrócić uwagę na pozostałości starej dzwonnicy, średniowieczny 'kamień sprawiedliwości' oraz zewnętrzną ambonę. Jeśli jesteśmy miłośnikami starych kościołów, zdecydowanie powinniśmy odwiedzić gotycki kościół San Domenico na dole wzgórza lub San Pietro, przy którym znajdziemy urokliwą dzwonnicę, a w środku wiele dzieł sztuki, autorstwa artystów takich jak Perugino, Caravaggio i Rafael Santi.

  Biorąc pod uwagę rangę tego regionu, jako centrum sztuki i kultury, nie powinno nas zdziwić, że Perugia posiada w swej ofercie wiele galerii sztuki oraz muzeów. Muzeum Narodowe Umbrii usytuowane jest w ratuszu i czynne od wrotku do niedzieli. To wspaniałe miejsce, w którym docenimy dzieła wybitnych artystów z okresu między XII a XIX w. Są to min. Pietro Perugino, Giovanni Pisano oraz Benozzo Gozzoli.

 • Inne, warte wizyty miasta w prowincji Perugii  Inne, warte wizyty miasta w prowincji Perugii

  Dwa miejsca, które z pewnością powinniśmy odwiedzić, będąc w okolicach Perugii toGubbio oraz Deruta – oba są pięknymi, średniowiecznymi miasteczkami. Gubbio, które w przeszłości było stolicą Umbrii, leży u stóp góry Monte Angino. Palazzo dei Konsoli usytuowany jest na północnym krańcu placu Piazza della Signoria i jest on niezwykłym budynkiem w stylu gotyckim, który zbudowany był prawdopodobnie około 1332 r. Pałac to niesamowity widok, ze względu na nachylenie terenu. Skonstruowany jest on na podniesionych, łukowatych podstrukturach.

  Przejdźmy do następnego miasteczka, którym jest Deruta, miasto słynne z produkcji majoliki, pięknych, ręcznie malowanych wyrobów ceramicznych i garncarskich, będących łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Jeśli myślimy o zakupie tych wspaniałych wyrobów, to będąc w mieście, z pewnością nie będziemy w stanie im się oprzeć. W takim przypadku dobrze jest zakupić folię bąbelkową przed opuszczeniem domu. Nie waży ona wiele, ani nie zajmuje wiele miejsca w walizce, a umożliwi nam to zaoszczędzenie czasu, próbując znaleźć ją w sklepach włoskich. Deruta ma też w swojej ofercie niesamowite zabytkowe budynki i artefakty, w szczególności warto odwiedzić galerię sztuki, gdzie znajduje się spektakularny fresk autorstwa Perugino, datowany na 1476 r., na którym przedstawiani są San Romano i San Rocco.

 • Autentyczna kuchnia umbryjska

  Autentyczna kuchnia umbryjska
  Tak jak każde znakomite włoskie miasto, Perugia szczyci się wspaniałymi tradycjami kulinarnymi i nie brak tu miejsc, w których można delektować się autentycznymi daniami regionu. Zielone i żyzne ziemie Umbrii wypełnione są gajami oliwnymi i winnicami, a pola i lasy widoczne są na łagodnych, pofalowanych wzgórzach w oddali. Jedzenie jest smaczne i sycące, z mięsem, w szczególności, dziczyzną i wieprzowiną, grającymi główną rolę. Długo pieczone lub poddane maturacji wędliny, takie jak salami są bardzo popularne, trufle dodają jesiennego smaku potrawom, a wina o bogatym smaku są idealnym dodatkiem do posiłku. Specjały perugijskie to porchetta, czyli długo pieczone prosię, nadziewane czosnkiem i ziołami oraz torta al testo, chleb płaski nadziewany kiełbasą i warzywami, a także szynka prosciutto. Tutejsze potrawy to np. dania z makaronu z sosem pomidorowym, wśród których znajduje się charakterystyczne grube spaghetti, z dodającymi głębokiego smaku prawdziwkami, a także dania ze sławnej w regionie soczewicy.

 • Zdrowe odżywianie się

  Zdrowe odżywianie się

  Perugia pełna jest Włochów, znanych z ich zamiłowania do jedzenia, co powoduje, że jest to idealne miejsce, by napawać się miłością do życia. Na obiad lub kolację warto wybrać się do centrum miasta, rozpoczynając przy fontannie Maggiore i spacerując w dół głównej ulicy, Corso Vannucci, w stronę olśniewającego punktu widokowego widocznego na jej końcu. Po drodze natkniemy się na wiele barów i sklepów. Rekomendowane przez nas restauracje na ulicy Corso Vannucci to np. Hotel Brufani, znany z dań z roślin strączkowych oraz La Mediterranea, urokliwa pizzeria, do której powinniśmy wybrać się w miarę wcześniej, jeśli chcemy uniknąć kolejki. Warto też odwiedzić Dal mi Cocco, restaurację serwującą świeże, tradycyjne i niedrogie posiłki. Jest to też dość popularna restauracja, więc warto dokonać wcześniejszej rezerwacji. Inne, warte odwiedzin restauracje to Osteria Il Gufo, Osteria del Gambero, Locanda degli Artisti, Del Sole, Settimo Sigillo oraz Orto del Frate.

 • Coś dla miłośników słodyczy  Coś dla miłośników słodyczy

  Okolice Perugii są słynne nie tylko z mięsa i pikantnych przysmaków. Perugia jest także domem firmyPerugina, firmy cukierniczej założonej w 1907 r., zajmującej się produkcją wyborowych czekolad, nugatu, ciastek i innych słodkości. Najsłynniejszym produktem firmy są czekoladki Baci, przyrządzone z całych i rozdrobnionych orzechów laskowych. Bardzo dobry, mały sklep z czekoladkami mieści się zaraz przy uniwersytecieUniversita' dei Stranieri di Perugia, a pyszne lody kupimy w Gambrinus Centro.

  Dziś Perugia jest też gospodarzem trwającego tydzieńfestiwalu czekolady, który ma miejsce w październiku. Festiwal ten jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń w Europie. Jeśli wybieramy się do Perugii w tym czasie, zakwaterowanie musimy zamówić z wyprzedzeniem. Możemy tu degustować różnorodne rodzaje czekolady z całego kraju, uczęszczać na zajęcia oraz oglądać rzeźby z czekolady.

 • Film

  Film na temat Perugii