+48 223079889

Zaloguj się


Informacje ogólne

 • Informacje Ogólne

  TELEFON
  Będąc we Włoszech, by zadzwonić za granicę należy wybrać 00, potem numer kierunkowy danego kraju. Następnie, ominąwszy pierwsze 0 z numeru kierunkowego, można wybrać resztę numeru. Większość telefonów publicznych przyjmuje karty, które mogą zostać zakupione w barach, sklepach tytoniowych oraz w kioskach. Niewiele telefonów publicznych przyjmuje monety. Rozmowy są tańsze między 22.00 a 8.00, w soboty po południu, w niedziele i w święta.
  Międzynarodowe karty telefoniczne dostępne są w większości sklepów tytoniowych oraz w niektórych kioskach.
  Aby zadzwonić z telefonu publicznego: podnieś słuchawkę i sprawdź sygnał (dwa krótkie przerywane dźwięki). Przed użyciem karty, oderwij perforowany brzeg. Włóż monety lub kartę w szczelinę po prawej stronie telefonu. Suma włożonych pieniędzy powinna się ukazać w lewym górnym rogu telefonu. Wykręć numer.

  BEZPIECZEŃSTWO
  Proszę mieć na uwadze, że złodzieje kieszonkowi mogą się pojawić w większych miastach oraz w zatłoczonych miejscach, takich jak targi, stacje itp. Podobnie w stosunku do osób proszących o pieniądze należy zachować szczególną ostrożność: nie zatrzymywać się, zamiast tego stanowczo i szybko odejść. Wszystkie przedmioty wartościowe i dokumenty należy przechowywać w sejfie w hotelu, a ze sobą wziąć tylko to, co najbardziej potrzebne. Przedmiotów wartościowych nigdy nie należy zostawiać w samochodach, nawet jeśli nie są one na widoku.

  STRATY I KRADZIEŻE
  W przypadku kradzieży lub zguby przedmiotów wartościowych, należy wypełnić policyjny raport, co umożliwi pozyskanie ubezpieczenia. Właściwy formularz nazywa się 'denuncia' i można go uzyskać na komisariacie policji Carabinieri. Musi on zostać wypełniony w przeciągu 24 godzin.

  BANKI
  Czeki walutowe i podróżne mogą zostać wymienione na walutę w bankach i hotelach.
  Banki otwarte są zazwyczaj w godzinach od 8.20 do 13.20 i przez godzinę po południu (zazwyczaj między 15.00 a 16.00, lecz zależy to od indywidualnych ustaleń placówki), jednak po południu nie ma możliwości wymiany walut. Przy wszystkich transakcjach konieczne jest ukazanie paszportu. Dodatkowo, zawsze należy sprawdzić, czy otrzymana suma jest właściwa i czy paszport został nam zwrócony. Banki oferują też usługi wybrania gotówki z karty kredytowej, a w większości placówek znajdują się też bankomaty, akceptujące karty kredytowe.
  Należy pamiętać, że karty kredytowe we Włoszech nie są w szerokim użytku, w szczególności, jeśli chodzi o transakcje opiewające na niewielkie sumy pieniędzy, a niektóre hotele nie akceptują kart bankowych, jako formy płatności za dodatkowe usługi.

  CZEKI PODRÓŻNE - Numery alarmowe, umożliwiające anulowanie czeku
  (Bezpłatne numery we Włoszech)
  American Express……………800 864046 (następnie należy wybrać 0)
  Citicorp………………………....800 057083
  Thomas Cook………………...800 872050
  Visa…………………………......800 018548

  USŁUGI POCZTOWE
  Urzędy pocztowe czynne są od 8:30 do 13:00, jedynie w większych miastach niektóre są czynne do 17:00. Znaczki (“francobolli”) kosztują tyle samo, niezależnie do którego państwa w Unii Europejskiej są wysyłane. Znaczki można też zakupić w sklepach tytoniowych ("Tabacchi") i w barach (oznakowane za pomocą dużej litery T na zewnątrz sklepu). Można też je kupić razem z pocztówkami.
  Logo włoskiej poczty to żółty okrąg z czarnymi literami 'PT' w środku.

  PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH
  Przechodząc przez ulicę, zawsze należy spojrzeć w obie strony oraz, dla własnego bezpieczeństwa, zawsze należy starać się przechodzić przez ulicę na pasach.
  Niestety samo stanie na pasach nie oznacza automatycznie, że ma się prawo przejścia, a samochody nie zatrzymają się, jak ma to miejsce w wielu innych krajach. Jednak odrobina cierpliwości i uwagi wystarczy, by ktoś pozwolił nam na przejście.
  W przypadku przechodzenia przez ulicę w miejscu do tego nie przeznaczonym, dla własnego bezpieczeństwa należy być bardzo ostrożnym i NIGDY nie przechodzić na CZERWONYM świetle, nawet jeśli nie przejeżdżają żadne samochody.

  POMOC MEDYCZNA
  W przypadku konieczności wizyty u lekarza, należy skontaktować się z właścicielem domu wakacyjnego. Pomoc w nagłych wypadkach jest dostępna w weekendy i w nocy pod numerem 118. Apteki (“Farmacia” – oznakowane za pomocą dużego, zielonego, podświetlonego krzyża) są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do soboty, w tych samych godzinach co sklepy. W niedziele we większych miastach apteki są otwarte w systemie rotacyjnym, a w mniejszych miastach przy aptece znajduje się informacja z numerami alarmowymi. W odróżnieniu od niektórych krajów, apteki nie sprzedają perfum, nie można w nich wywołać filmów i nie prowadzą usług dla osób noszących okulary i szkła kontaktowe.
  Większość lekarstw jest dostępna bez recepty, jednak w zależności od rodzaju leku, recepta może być wymagana.

  SZPITALE
  W niefortunnym przypadku, jakim jest pobyt w szpitalu, należy mieć ze sobą formularz ubezpieczeniowy.
  W szpitalach zawsze mieści się oddział pomocy doraźnej (‘Pronto Soccorso’) czynny 24h na dobę.

  PALENIE PAPIEROSÓW
  Palenie papierosów jest w miejscach publicznych zabronione, a za złamanie zakazu grozi kara grzywny.

  WODA
  Woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Wodę butelkowaną można kupić w hotelach, supermarketach, barach, restauracjach i w lokalnych sklepach. W sprzedaży są dwa rodzaje wody:
  Woda gazowana – ‘Acqua minerale con gas’ lub ‘Frizzante’
  Woda niegazowana – ‘Acqua minerale naturale’ lub ‘senza gas’

  KOMARY
  Komary mogą stwarzać problem, w szczególności jeśli ktoś jest posiadaczem słodkiej krwi, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo bycia ofiarą! W lokalnych aptekach można nabyć kremy i spraye na ukąszenia komarów.

  ELEKTRYCZNOŚĆ
  We Włoszech napięcie elektryczne wynosi 220 woltów.

  KOŚCIOŁY I KATEDRY
  Większość kościołów i katedr we Włoszech jest zamknięta w porze obiadowej.
  W kościołach kobiety muszą mieć zakryte ramiona, a noszenie krótkich spodenek lub spódnic jest zabronione. Jest to oznaką respektu. Podobnie panowie muszą być ubrani w odpowiedni sposób i mieć założone długie spodnie.

  KOLEJKI
  Niestety Włosi nie lubią kolejek i zazwyczaj przepychają się na przód. Zazwyczaj jest to denerwujące (w szczególności jeśli dzięki temu ucieka autobus!). Pamiętajmy więc o przysłowiu "Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one". 

  NAPIWKI
  Dawanie napiwków to zwyczaj szeroko rozpowszechniony we Włoszech. W restauracjach i w barach zwyczajem jest dawanie napiwku wysokości 10%, mały napiwek dla taksówkarzy, bagażowych oraz kierowców mini-busów jest też oczekiwany. Proszę nie używać bardzo drobnych pieniędzy, gdyż może to być uznane za obelgę!

  ŚWIĘTA PAŃSTWOWE
  1 styczeń Nowy Rok (Capodanno)
  6 styczeń Święto Trzech Króli (tego dnia wiedźma La Befana przynosi dodatkowe bożonarodzeniowe słodycze i zabawki)
  Niedziela Wielkanocna
  Poniedziałek Wielkanocny
  25 kwiecień -- Dzień Wyzwolenia
  1 maj -- Dzień Pracy
  2 czerwiec -- Rocznica Republiki
  15 sierpień -- Wniebowzięcie NMPy (Ferragosto – największe święto państwowe)
  1 listopad -- Wszystkich Świętych (Włosi odwiedzają cmentarze)
  8 grudzień -- Niepokalane Poczęcie
  25 grudzień -- Boże Narodzenie (Natale)
  26 grudzień -- Świętego Szczepana

  Sklepy, banki, muzea itp. są nieczynne we wszystkie święta państwowe. Restauracje i bary są otwarte. Należy jednak zarezerwować stolik, ponieważ w dni te ruch jest duży.
  W wielu miastach odbywają się festyny na cześć lokalnych świętych, z tej okazji banki itp. mogą być zamknięte, lecz tylko w tych konkretnych miastach.

Zapytaj o wille