7 dni 9-17.30 +48 223079889

Zaloguj się


Jazda samochodem we Włoszech

 • Jazda samochodem we Włoszech

  Jeżeli chcą państwo jeździć samochodem we Włoszech, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach;
  Prowadząc samochód we Włoszech należy zawsze mieć ze sobą następujące dokumenty:
  Prawo jazdy
  Dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu
  (powinny znajdować się we wszystkich wynajmowanych autach)
  Ubezpieczenie (powinno znajdować się we wszystkich wynajmowanych autach)

  Inne przepisy we Włoszech
  Ograniczenie prędkości na autostradach to 130 km/h. Autostrady to drogi płatne, oznaczone zielonymi znakami.
  Na drogach ekspresowych (superstrada) ograniczenie prędkości może się różnić, zazwyczaj wynosi ono 90 km/h. Są to darmowe dwujezdniowe drogi, oznaczone niebieskimi znakami.
  Cały czas należy mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport).
  Wychodząc z samochodu przy wszytkich głównych drogach należy ubierać odblaskową kamizelkę, którą powinna zapewnić firma wynajmująca pojazd.
  Rachunki należy zachowywać przy sobie do 20 metrów od miejsca zakupu.
  Po zaparkowaniu pojazdu należy tak przestawić wskazówki w znajdującym się na szybie zegarze, żeby wskazywały czas parkowania. W wypadku niedopełnienia tego obowiązku istnieje możliwość otrzymania mandatu.

  Lista kontrolna
  Przed wyjazdem na wycieczkę do Toskanii swoim własnym samochodem, polecamy skonsultowanie się z następującą listą.
  1 Sprawdzenie zakresu ubezpieczenia – warto upewnić się, że wiedzą państwo co zrobić w razie wypadku.
  2 Ubezpieczenie od awarii pojazdu – warto upewnić się, że mają państwo ubezpieczenie na wypadek awarii pojazdu, nawet jeśli podróżujecie państwo nowym samochodem!
  3 Przypominamy o ruchu prawostronnym – zalecamy przyklejenie karteczki na kierownicy, przypominającej o ruchu prawostronnym. Powinni to zrobić nawet bardzo doświadczeni kierowcy!
  4 Przegląd pojazdu – należy upewnić się, że samochód przeszedł pełny przegląd (włącznie z przeglądem opon i hamulców) na tydzień przed podróżą.
  5 W razie kłopotów nie należy się niczym martwić – wszystkie najważniejsze marki motoryzacyjne mają swoich przedstawicieli w Toskanii.

  Włoskie autostrady
  Wzdłuż autostrad ulokowane są całodobowe stacje paliw. Warto zatankować przed zjazdem z autostrady, ponieważ na terenach wiejskich znalezienie stacji może być trudne, a paliwo będzie droższe. Opłaty za przejazd można uiszczać za pomocą karty kredytowej, co zazwyczaj jest najwygodniejszą opcją w trakcie długich podróży.
  Na stronie www.autostrade.it znajdują się najświeższe informacje dotyczące ruchu na autostradach, usytuowania stacji benzynowych jak i przelicznik opłat za przejazd. (Dostępna jest wersja w języku angielskim)

  Mapy
  Doskonałe mapy wraz z instrukcjami dojazdu znajdują się tutaj, a pod tym linkiem znajduje się strona Michelin. Witryna umożliwia również sprawdzenie kosztu przejazdu.

 • Samochodem po Toskanii

  Kliknij linki, aby pobrać nasze wskazówki dotyczące kierowania pojazdem
  Białe drogi
  Parking - Niebieskie, żółte lub białe linie?
  Podróżuj z głową - wskazówki od lokalnego


  wskazówki dotyczące jazdy po nietypowych drogach: szutrowych, wąskich lub stromych

  W każdym zakątku świata drogi są zróżnicowane, ale w Toskanii można poznać pełen ich przekrój – od szerokich autostrad, przez zwykłe, dobrze utrzymane drogi asfaltowe, aż po wąskie, strome lub piaszczyste lokalne drogi. Miejscowi bez problemu się po nich poruszają, warto skorzystać z ich doświadczeń, by i Państwu nie sprawiły trudności.

  Niektóre z naszych willi znajdują się w terenach górzystych (tak, w Toskanii są wysokie góry – położony na północy, w Alpach Apuańskich, szczyt Monte Pisanino ma 1946 m n.p.m., a wygasły wulkan Monte Amiata, najwyższe wzniesienie południowej Toskanii, sięga 1738 m n.p.m.). Nawet w lekko pofalowanym Chianti zdarzają się strome i wąskie fragmenty dróg o górskim charakterze. Przed zarezerwowaniem domu warto dokładnie przeczytać jego opis (zawsze informujemy o rodzaju drogi dojazdowej i ewentualnych trudnościach) i sprawdzić na mapie jego położenie, a po zarezerwowaniu zapoznać się z przesłaną przez nas instrukcją dojazdu. Korzystanie wyłącznie z nawigacji GPS w przypadku lokalnych dróg może nie być najlepszym rozwiązaniem.

  Nie należy obawiać się wiejskich, szutrowych dróg (w nawigacjach często jest opcja „unikaj dróg nieutwardzonych”), niekiedy stanowią jedyną drogę dojazdową do położonej na uboczu willi, czasem są przydatnym skrótem, dzięki któremu nie nadrabiamy wielu kilometrów asfaltową drogą. Trzeba jednak na nich zachować szczególną ostrożność.

  Wskazówki dotyczące jazdy
  Kluczem do bezpiecznej jazdy krętymi, stromymi drogami, zwłaszcza szutrowymi, jest stała, dostosowana do warunków prędkość i niewykonywanie nerwowych, nagłych manewrów.

  Staraj się nie zmieniać bez powodu prędkości i utrzymywać stałą odległość od krawędzi drogi. Ścinanie zakrętów, zwłaszcza, gdy widoczność jest ograniczona, nie jest dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami drogi, a oprócz samochodów, motocykli rowerzystów lub pieszych na terenach wiejskich mogą się pojawić sprzęty rolnicze lub nawet dzikie zwierzęta (głównie nocą).

  Należy zwracać uwagę na znaki drogowe, zwłaszcza znaki ostrzegawcze. Na wąskich drogach, gdzie dwa pojazdy mogą mieć problem z wyminięciem się, obowiązuje zasada, że należy udostępnić drogę temu, kto jedzie pod górę (ponowne ruszenie ze środka wzniesienia może być trudne). Jeśli zdarzy się, że musicie się wycofać, by zrobić miejsce, nie powinno się tego robić szybko i nerwowo. Należy sprawdzić, czy droga na to pozwala, czy nie ma uskoku itp. Niekiedy warto poprosić pasażerów, by wysiedli i nas pokierowali.

  Drogi szutrowe
  Jeżdżąc po drogach szutrowych lub piaszczystych pamiętaj, że masz gorszą przyczepność. Twoja droga hamowania jest dłuższa, przy nagłym przyspieszeniu koła będą buksować, a jadąc zbyt szybko na zakrętach możesz wpaść w poślizg.

  Na szutrowych drogach łatwiej tworzą się koleiny i dziury. Latem wzbijają się na nich tumany kurzu (lepiej nie jechać bezpośrednio za innym autem), a po deszczu mogą być kałuże i błoto. W okresie zimowym, zahaczającym o część jesieni i wiosny, w niektórych rejonach obowiązkowo należy posiadać łańcuchy na koła. Kłóci się to ze stereotypowym wyobrażeniem o Toskanii, ale w niektórych miejscach spada sporo śniegu, a na granicy dróg umieszczane są tyczki wskazujące bezpieczny tor jazdy, niczym w rejonach górskich.

  Sugerujemy sprawdzenie prognozy pogody przed przyjazdem i podróżowanie (przynajmniej podczas pierwszego dojazdu do willi) za dnia. Boczne, żwirowe drogi na pewno nie będą oświetlone.

  Ogólne wskazówki i porady
  ● Przed podróżą należy sprawdzić stan samochodu
  ● Jazda sportowymi, nisko zawieszonymi samochodami po lokalnych, szutrowych drogach nie jest zalecana
  ● zaplanuj tak podróż, by mieć czas na robienie przerw i krótki odpoczynek, zamieniaj się z drugim kierowcą jeśli to możliwe
  ● sprawdź trasę przed wyruszeniem w podróż, zwłaszcza ostatni odcinek po zjeździe z autostrady. Jazda po "strade bianche" (białe, szutrowe drogi) oznacza dużo niższą średnia prędkość.

  Wskazówki dotyczące wynajmu samochodów
  ● Upewnij się, że samochód ma wystarczającą moc, aby poruszać się po stromych drogach wiejskich i zapewnić przyspieszenie w razie potrzeby.
  ● Wybierając się w górzyste rejony, wypożycz samochód z napędem na 4 koła jeśli to możliwe.
  ● Jeśli masz wybór, zdecyduj się na samochód z wyższym prześwitem
  ● Samochody kompaktowe lepiej się sprawdzą na lokalnych drogach niż vany lub długie kombi i limuzyny.

  Więcej informacji
  W przypadku stromych, szutrowych dróg przyjmuje się, że stosunek mocy samochodu do wagi nie powinien przekraczać 20 kg na 1 kW. Polecamy stronę http://www.carfolio.com/ na której można sprawdzić parametry aut, prosimy pamiętać o uwzględnieniu wagi pasażerów i ich bagażu.

  Wiele informacji o technice jazdy po stromych drogach można znaleźć na stronie http://www.wikihow.com/Drive-Uphill

Zapytaj o wille