Zaloguj się


Przydatne wskazówki od naszych ekspertów

Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie i zapewniamy, że wszyscy goście w naszych domach są pod dobrą opieką.  Podróżowanie na własną rękę wymaga umiejętności, planowania.   Z tego powodu chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami dotyczącymi planowania i organizacji podroży. 

„Szybka odpowiedź na wszystkie pytania’’
Przygotowując się do naszej podróży do Toskanii, mieliśmy wiele pytań dotyczących szczegółów i zawsze otrzymywaliśmy szybką i uprzejmą odpowiedź.  Obsługa klienta przekroczyła nasze oczekiwania. Wspaniałe doświadczenie."


Stworzyliśmy tę strony dla Ciebie i mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele jasnych i przydanych wskazówek.  Nasze informacje są stale aktualizowane. Jesteśmy otwarci na wszystkie pytania. Nie wahaj się, skontaktuj się z nami, jeśli masz jakieś pomysły  lub sugestie, które możemy dodać do naszych przewodników.

Pozdrawiamy
 Zespół To Toskania

Kliknij tutaj, aby skontaktować się z nami

Przydatne wskazówki od naszych ekspertów

Jak zabezpieczyć wille

Aby zachować ostrożność i zabezpieczyć dom wakacyjny, radzimy postępować tak jak w przypadku własnego domu. Czujność nie musi przeszkadzać w zabawie, dlatego opracowaliśmy kilka prostych porad na zapewnienie bezpieczeństwa w Twojej willi.
Środki ostrożności
● Upewnij się, że wszystkie okna, okiennice i drzwi są zamknięte. Szczególnie w nocy lub gdy jesteś poza domem w ciągu dnia i  nawet gdy jesteś na basenie.
● Jeśli twoja willa ma alarm, skorzystaj z niego. Zazwyczaj można ustawić alarmy, gdy nie ma Cię w willi oraz w godzinach snu.
● Zalecamy, aby nie zabierać ze sobą drogich biżuterii podczas podróży. Jednak wszelkie cenne przedmioty, powinny być niewidoczne, aby nie zniechęcać złodziei.  W przeciwnym razie powinny być przechowywane w sejfie willi.
● Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa w swojej willi, skontaktuj się z nami jak najszybciej.
Ubezpieczenie zawartości
Sprawdź, czy masz polisę ubezpieczeniową zapewniająca odpowiednie zabezpieczenie na wypadek utraty kosztowności i utraty wartościowych przedmiotów w wynajętej willi. Wskazane jest, abyś miał dostęp do duplikatów swoich dokumentów osobistych, w tym paszportu i prawa jazdy. Będzie to niezwykle przydatne, jeśli oryginalne dokumenty zostaną zgubione lub skradzione.
Skontaktuj się z nami
W mało prawdopodobnym przypadku rabunku w twojej willi, skontaktuj się z nami natychmiast, a my dołożymy wszelkich starań, aby pomóc ci w niezbędnych procedurach. Ten przewodnik bezpieczeństwa ma na celu ochronę ciebie i twojej własności na wypadek mało prawdopodobnego nieszczęścia. Innymi słowy, jego celem nie jest martwienie się, ale pomoc w cieszeniu się wakacjami bez strachu.
Bądź bezpieczny, nie bój się - a co najważniejsze, baw się dobrze w Toskanii!

Czytaj dalej

Etykieta dla gości

Jak być wzorowym gościem.

Niezależnie od tego, czy jesteś wytrawnym Italofilem, czy początkującym turystą, możesz znaleźć różnicę w praktykach kulturalnych, jakie panują we Włoszech.  Właściciele willi To Toskania pragną, abyś spędził miło czas i poczuł się jak u siebie w domu podczas pobytu we willi. Wspólnie z właścicielami willi zebraliśmy kilka wskazówek dotyczących powszechnych zasad uprzejmości.
Komunikacja
Kontakt z właścicielem willi zależy w dużej mierze od ciebie i twoich potrzeb.   Niektórzy właściciele będą chcieli komunikować się częściej niż inni. Niektórzy właściciele wychodzą z założenia, że nie chcą drażnić gości, dlatego starają się mówić zwięźle i na temat.  Jeśli jednak chcesz zadawać pytania i dowiedzieć się więcej o okolicy, chętnie podzielą się swoja wiedzą i udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania.
Liczba osób
Właściciele będą oczekiwać określonej liczby osób, zgodnie z podaną przy dokonywaniu rezerwacji. Nie należy przyjeżdżać większą grupą. Właściciel nie ma nic przeciwko planom dotyczącym okazjonalnych gości w ciągu dnia. Pod warunkiem, że prośba jest uzasadniona, właściciele będą przychylnie nastawieni i mogą również wymagać zarejestrowania gości. Właściciele mogą być nieufni w stosunku do niezarejestrowanych gości z powodów związanych z odpowiedzialnością. Ubezpieczenie właściciela może nie obejmować niezarejestrowanych gości.
Punktualność
Prosimy być na czas w ustalonych terminach spotkań z właścicielem willi, takich jak zameldowanie i wymeldowanie. Przekażemy orientacyjną godzinę przyjazdu właścicielowi willi. Czasami jednak właściciel zechce potwierdzić SMS-em orientacyjną  godzinę przyjazdu bezpośrednio w dniu przyjazdu. Prosimy o niezwłoczne udzielenie odpowiedzi. Jeśli przewidziany czas przybycia zmienia się z powodu opóźnień lotów, korków na drodze lub jakiejkolwiek zmiany planów, poinformuj właściciela, aby nie czekał. Pamiętaj również, aby spakować i uporządkować willę przed oficjalnym czasem wymeldowania.
Zasady panujące w domu
Większość właścicieli ustala regulamin, który należy przestrzegać podczas pobytu. Większość zasad została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie i korzystanie z udogodnień. Jeśli jakieś zasady są niejasne i niezrozumiale możesz zgłosić swoje obawy właścicielowi. 
Wyrządzona szkoda
Jeśli podczas pobytu w willi dojdzie do wyrządzenia szkody, natychmiast powiadom o tym właściciela. Bądź otwarty i szczery. Niektórzy właściciele nie będą pobierać opłat za drobne uszkodzenia. Jednak w przypadku poważniejszych incydentów powiadomienie właściciela o tym fakcie oznacza, że naprawy mogą zostać przeprowadzone natychmiast, co znacznie obniży koszty naprawy.

Czytaj dalej

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze.  Wspólnie z właścicielami willi To Toskania zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas pobytu.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny basenu
Baseny w naszych willach w Toskanii nie mają ratowników, dlatego ważne jest, aby przed użyciem zapoznać się z układem basenu. Weź pod uwagę głębokość i rozmiar basenu.  Wypadki na basenie mogą zdarzyć się, gdy dzieci odkrywają nowe miejsce wkrótce po przyjeździe. Upewnij się, że zawsze wiesz, gdzie są twoje dzieci.

● Przestrzegaj zasad dotyczących basenów wywieszonych wokół basenu.
● Basen we willi nie będzie odpowiedni do nurkowania, chyba że zaznaczono inaczej.
● Przestrzegaj godzin otwarcia basenu i nie korzystaj z niego po zmroku.
● Nie pływaj natychmiast po zjedzeniu posiłku.
● Nie pływaj po wypiciu alkoholu.
● Nie korzystaj z basenu, jeśli cierpisz na rozstrój żołądka lub źle się czujesz.
● Weź prysznic przed wejściem na basen.
● Upewnij się, że dzieci korzystają z toalety przed korzystaniem z basenu.
● Małe dzieci i niemowlęta powinny nosić odpowiednie stroje kąpielowe (np. Pieluchy na basen).
● Przed skorzystaniem z basenu upewnij się, że wiesz, jak uzyskać pomoc w nagłym wypadku.
Czujniki dymu i tlenku węgla
Czujniki dymu i tlenku węgla nie są powszechne w Toskanii. Sugerujemy zakup takiego, który zabierzesz ze sobą w podróż, na wypadek, gdyby Twoja willa go nie miała. Kliknij tutaj, aby zobaczyć przykładowy przenośny czujnik tlenku węgla.
Zasady bezpieczeństwa
Po spotkaniu z właścicielem willi zostaniesz poproszony o zapoznanie się z zabezpieczaniem przeciw pożarowym i zabezpieczaniem awaryjnym.  Jeśli nie wiesz, jak zlokalizować apteczkę lub gaśnicę, zapytaj właściciela willi. Będą chcieli upewnić się, że przestrzegasz wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Porady zdrowotne Obywatele europejscy
Przed wyjazdem warto udać się do najbliższego oddziału NFZ i wyrobić sobie ważną przez rok Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdzającą posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce i umożliwiającą uzyskanie nieodpłatnej (co do zasady) usługi medycznej w krajach UE.
Porady zdrowotne Wszystkie pozostałe kraje
Aby zobaczyć najnowsze porady CDC na temat zdrowia w Toskanii, kliknij tutaj) (https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/italy. CDC zapewnia regularnie aktualizowane informacje o tym, jak zachować zdrowie podczas podróży za granicę, w tym porady dotyczące środków zapobiegawczych i zalecanych szczepień.
Numery alarmowe
112 to ogólny numer alarmowy we Włoszech dla policji pogotowia i straży pożarnej.
Numery połączeń bezpośrednich:
112 - Carabinieri (policja federalna)
113 - Lokalna policja (plus karetka i ogień)
115 - Straż pożarna
116 - Pomoc drogowa A.C.I.
117 - Policja finansowa
118 - Nagłe wypadki medyczne
1515 - Pożary lasów

Czytaj dalej

Porady żywieniowe we Włoszech

Zagraniczne podróże, a nawet wyjście do restauracji we własnym mieście, bywają trudne dla wegetarian czy osób z alergiami pokarmowymi. Tutaj To-Toskania udziela kilku rad, które mogą się przydać podczas wczasów w Toskanii lub podróży po Włoszech.

Czytaj dalej

Informacje dotyczące ogrzewania i klimatyzacji

Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o swoim ogrzewaniu i klimatyzacji, w jednym zwięzłym przewodniku. Są trzy sposoby naliczania opłat za korzystanie:

1. Wliczone w cenę wynajmu
Oznacza to, że wszystkie opłaty za ogrzewanie i klimatyzację są wliczone w tygodniową cenę wynajmu. Nie ma żadnych dodatkowych opłat za te usługi.

Czasami istnieje limit na gaz, energię elektryczną lub klimatyzację, jeśli korzystanie z urządzeń jest ograniczone, po przekroczeniu danego limitu, koszt naliczany jest według zużycia.

2. Opłata stała.
Stała opłata, która nie różni się w zależności od zużycia

3. Według zużycia
Oznacza to, że opłaty będą naliczane według zużycia.  Jest to określane na podstawie odczytów liczników i naliczane według stawki określonej przez właścicieli willi lub opiekunów. Uwaga: ceny nie zawsze są znane zespołowi To Toskania
Jak zachować kontrolować temperaturę w domu.
• Zamknij zewnętrzne drzwi, okna i żaluzje po stronie południowej lub tam, gdzie świeci słońce. Zapobiegnie to przedostawaniu się ciepłego powietrza i bezpośredniego światła słonecznego do domu.
• Otwórz drzwi i okna w nocy i wczesnym rankiem, aby wpuścić chłodne powietrze.
• Ustaw wentylatory sufitowe w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby wyciągnąć gorące powietrze do góry.
• Upewnij się, że prześcieradła zostały zmienione podczas pobytu. Pomoże to zachować świeżość i chłód. [Uwaga: zmiana pościeli może wiązać się z dodatkową opłatą.]

Czytaj dalej

Użyteczne Zwroty

Włosi są bardzo dumni ze swojego kraju i bardzo gościnni w stosunku do turystów, chętnie próbujących ich wybornego jedzenia i wina, doceniających ich kulturę oraz próbujących mówić ich językiem... Włosi to uwielbiają. Ojcami współczesnego języka są Dante, Manzoni oraz telewizja. Każde z nich przyczyniło się do utworzenia narodowego języka, łącząc ze sobą nieskończoną liczbę regionalnych i lokalnych dialektów.

Dziękuję..............................Grazie 
Czy mówi pan/pani po angielsku?...........Parla inglese?
Proszę....................Prego 
Nie rozumiem..................Non capisco
Przepraszam?...........................Mi scusi
Jestem Polakiem...........................Io sono polacco.
Przepraszam (czy mogę przejść).........Permesso
Tak / Nie / Proszę...................Si / No / per favore
Wczoraj..............................Ieri 
Dziś....................................Oggi
Jak się pani/pan ma?........................Come sta?
Dobrze, dziękuję......................Bene grazie
Jutro..............................Domani 
Dzień dobry.......................Buon giorno
Poranek.................................Mattina 
Dobry wieczór........................Buona sera
Południe.....................................Mezzogiorno
Dobranoc............................Buona notte
Popołudnie..............................Pomeriggio
Do widzenia..............................Arrivederci
Wieczór.................................Sera 
Cześć.....................................Ciao
Kiedy?..................................Quando? 
Która godzina?.....................Che ora è?
Ile kosztuje?.........Quanto costa? 
Gdzie jest?...........................Dove è?
Czy mógłby mi pan/pani pomóc?..............Potrebbe aiutarmi?
Nie wiem...........................Non lo so
Dobrze..................................Va bene 
Nieważne.....................Non importa
Zgubiłem się ................................Mi sono perso
Nic...................................Niente
Jestem zmęczony ..............................Sono stanco
Jestem głodny............................Ho fame
Chce mi się spać.............................Ho sonno
Chce mi się pić.............................Ho sete
Źle się czuję....................................Mi sento male
Przykro mi...............................Mi dispiace
Śniadanie................................Colazione
Zostaw mnie.......................Lasciami in pace
Obiad.....................................Pranzo         
Kolacja....................................Cena
Duży.........................................Grande
Mały......................................Piccolo
Dlaczego.......................................Perché
Gdzie.....................................Dove
Chciałbym............................Vorrei
Chcę....................................Voglio
Proszę....................................Per favore
Prawa strona.......................................Destra
Lewa strona.........................................Sinistra
Hotel......................................Albergo
Bank......................................Banca
Market...................................Mercato
Sklep......................................Negozio
Plaża....................................Spiaggia
Szpital.................................Ospedale
Apteka.................................Farmacia
Stacja..................................Stazione
Pociąg.....................................Treno
Peron...............................Binario
Bilet...................................Biglietto
W jedną stronę………..........Andata
Powrotny..........................Andata e ritorno
Autobus.......................................Autobus
Przystanek autobusowy................................Fermata
Ulica jednokierunkowa....................Senso unico
Gorąco........................................Caldo
Zimno......................................Freddo
Za dużo..............................Troppo
Dobrze......................................Bene
Powodzenia.............................Buona fortuna
parla lentamente....................Proszę mówić powoli
Jak się pan/pani nazywa?..............Come si chiama?

INFORMACJE PRZYDATNE TURYSTOM
Otwarte................................Aperto 
Palenie papierosów zabronione......................Vietato fumare
Zamknięte..............................Chiuso
Winda....................................Ascensore
Wejście...........................Entrata / Ingresso
Wolne..............................Libero
Wyjście...................................Uscita
Zajęte..........................Occupato
Wejście (pociągi/autobusy)...Salita   
Schody................................Scale
Wyjście (pociągi/autobusy)...........Uscita
Zabronione.........................Vietato
Pchać.................................Spingere
Nie ruszać....................Non toccare
Ciągnąć..................................Tirare   
Toaleta...............................W.C. / Bagno
Damska..............................Donne / Signore   
Męska...............................Uomini / Signori
Woda niezdatna do picia.........Acqua non portabile

WYMOWA
CH jest wymawiane jak K
CI jest wymawiane jak CI
C + samogłoska jest wymawiane jak KI / KE
CA jest wymawiane jak KA

NUMERY
Uno  -  jeden 
Due -  dwa
Tre - trzy
Quattro - cztery
Cinque - pięć
Sei - sześć
Sette - siedem
Otto - osiem
Nove - dziewięć
Dieci - dziesięć
venti - dwadzieścia
trenta - trzydzieści
quaranta - czterdzieści
cinquanta - pięćdziesiąt
sessanta - sześćdziesiąt
settanta - siedemdziesiąt
ottanta - osiemdziesiąt
novanta - dziewięćdziesiąt
cento - sto
milione - milion

Czytaj dalej

Zwyczaje Toskania

Podczas podróży po Włoszech łatwo zauważyć, że zwyczaje, krajobraz, kuchnia, a nawet język różnią się znacznie między północą a południem. W porównaniu do innych krajów europejskich, Włochy to bardzo młody kraj, który do 1861 roku był podzielony na kilka księstw i podległy obcym państwom, w tym Państwu Kościelnemu.

Włosi mają jednak pewne wspólne nawyki i zwyczaje, które mogą się okazać zupełnie odmienne od panujących w ojczyźnie. Poniżej opisujemy najpospolitsze z nich - dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć miejscową ludność.

Czytaj dalej

Gniazdka i adaptery


Zadbaj, by Twoje urządzenia były naładowane podczas wyjazdu do Toskanii dzięki odpowiednim zasilaczom!

Zależy nam, aby Twoje wakacje były bezproblemowe. Wybierając się w podróż zapewne zabierzesz urządzenia wymagające regularnego ładowania, od telefonów i tabletów po aparaty i laptopy.
Jaki jest standard zasilania we Włoszech?
Standardem jest 230 V i częstotliwość 50 Hz.
Co to jest urządzenie o podwójnej charakterystyce?
Urządzenie o dwóch charakterystykach będzie miało będzie umieszczone odpowiednie informacje na obudowie lub na zasilaczu. Na przykład „WEJŚCIE: 110–240 V”. W tym przypadku nie będzie potrzebny adapter ani transformator, a jedynie zwykły zasilacz, ponieważ napięcie 230 V i mieści się w przedziale 110-240 V.
Jakiego adaptera potrzebuję jadąc do Włoch?
Większość urządzeń, które goście zabierają do Włoch, jest zasilana podwójnym napięciem, co oznacza, że potrzebny jest im jedynie zasilacz. Najpopularniejszymi typami wtyczek we Włoszech są C i F, czasem zdarzają się typu L.

Wtyczka C ma dwa okrągłe bolce

Wtyczka F ma dwa okrągłe bolce z dwoma zaciskami uziemiającymi z boku

Wtyczka L posiada trzy okrągłe bolce

W przypadku urządzeń, które nie są zasilane podwójnym napięciem, niezbędny będzie konwerter zasilania (lub transformator), aby dostosować się do napięcia wyjściowego od 220 do 240 woltów.

Zwróć szczególną uwagę na urządzenia zasilane dużą mocą, takie jak suszarki do włosów, prostownice itp. i sprawdź zalecenia producenta, aby uniknąć problemów podczas pobytu.
Czy potrzebuję adaptera 2- czy 3-bolcowego jadąc do Włoch?
Adaptery typu L mają trzy okrągłe bolce w rzędzie, a to dlatego, że niektóre włoskie gniazdka mają trzy otwory. Jeśli jednak odwiedzasz Włochy, sugerujemy zabranie ze sobą adaptera typu C, ponieważ powinien on pasować do większości gniazdek z dwoma lub trzema otworami.
Czy mogę używać zwykłej wtyczki europejskiej we Włoszech?
Tak, ale zalecamy zabranie 2-bolcowego adaptera typu C, który na wszelki wypadek będzie działał w 2- lub 3-bolcowych gniazdkach we Włoszech.
Zasilacz z USA wykorzystywany we Włoszech
Podróżującym ze Stanów Zjednoczonych zalecamy zabranie ze sobą 2-bolcowego adaptera typu C, który pasuje do większości włoskich gniazdek elektrycznych.

Teraz wszystko powinno już być jasne!

Nasi specjaliści ds. willi są do Twojej dyspozycji, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji. Chcemy zadbać, by Twój pobyt w jednej z willi z naszej kolekcji był naprawdę niezapomniany.

Czytaj dalej

Zabieranie psa na wakacje


Nie pojadę bez mojego psa! Informacje i wskazówki dotyczące przyjemnego wypoczynku z Twoim zwierzakiem

Czy wakacje bez ukochanego czworonożnego przyjaciela nie wchodzą w grę? Z To Toskania wakacje z psem stają się dziecinnie proste. Oferujemy szeroki wybór przyjaznych psom domów i apartamentów wakacyjnych w całej Toskanii. https://www.to-toskania.pl/wyszukiwanie-domu/psy-mile-widziane/

Toskania to idealne miejsce na wakacje dla właścicieli psów i ich wiernych towarzyszy. Lasy, polne drogi, plaże ze strefami dla psów zapewniają mnóstwo miejsca na niesamowite spacery i odkrywanie piękna regionu.

Jest kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zabierając psa na wakacje. Zespół To Toskania jest do dyspozycji, chętnie udzielimy wszelkich informacji i wskazówek.
Ogólne zasady dotyczące pobytu psów we Włoszech
Na sam początek - wjazd
W przypadku podróży do Włoch obowiązują przepisy UE dotyczące zwierząt domowych. W każdym przypadku Twój pies musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i będzie potrzebował paszportu UE dla zwierząt domowych z zaświadczeniem weterynaryjnym dotyczącym szczepień i mikroczipem. Ponadto wskazane i konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC psa. Zwracamy również uwagę, że we Włoszech smycz i kaganiec są obowiązkowe.
Podróż
W zależności od tego, jak planujesz dotrzeć na miejsce, podczas podróży z czworonożnym przyjacielem należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Samochodem
Podróż samochodem z psem to chyba najlepszy sposób, gdyż w większości przypadków zwierzę będzie dobrze znało samochód i możliwe będzie robienie przerw w dowolnej chwili.
Zwracaj uwagę, czy Twój pies się nie przegrzewa i nigdy nie zostawiaj go samego w samochodzie. Podczas podróży najlepiej karmić psa tylko małymi przekąskami, aby zapobiec wymiotom. Upewnij się, że masz ze sobą wystarczającą ilość wody!
Pociągiem
Psy do określonego rozmiaru często mogą podróżować bezpłatnie w klatce transportowej, ale dla większych psów może być konieczne wykupienie biletu. Wszystkie psy, które nie znajdują się w transporterach, muszą być na smyczy i nosić kaganiec. Podobne zasady dotyczą włoskiego transportu publicznego. Przed podróżą skonsultuj się z przewoźnikiem.
Zasady obowiązujące w TrenItalia: https://www.trenitalia.com/en/services/travelling_with_yourpets.html
Zasady obowiązujące w PKP IC:
https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/przewoz-psa.html
Samolotem
Większość psów musi spędzić lot w odpowiedniej skrzyni transportowej w luku bagażowym. Sprawdź warunki obowiązujące w wybranej linii lotniczej przed dokonaniem rezerwacji.
W terenie - udane wypady z psem
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi zwierząt towarzyszących. Prowadzenie na smyczy jest obowiązkowe, dotyczy to także w parków. Zawsze powinieneś mieć przy sobie kaganiec, ale pies będzie musiał go nosić tylko na żądanie. Do niektórych miejscach, takich jak choćby kościoły i muzea, psów nie można wprowadzać.
Plaże
Psy są akceptowane na określonych plażach dla psów. W ostatnich latach liczba plaż dla psów w Toskanii stale rośnie. Są to głównie „spiagge libre”, czyli plaże publiczne, które nie są wydzierżawione i tam psy mogą wejść do wody, aby się ochłodzić. Te plaże są oznaczone znakami „spiaggia per cani”.
Muzea i inne obiekty
W większości muzeów, galerii itp. psy nie są akceptowane, ale mogą występować wyjątki. Proszę sprawdzić zasady obowiązujące w wybranym miejscu.
Restauracje
Zabierasz psa ze sobą do restauracji po całodniowej wycieczce? Nie ma problemu! Od 2013 roku psy można zabierać do specjalnie oznaczonych restauracji w Toskanii. W wielu barach, restauracjach i kawiarniach widnieje teraz napis „Psy mile widziane”! Miej oczy szeroko otwarte na znak z psem i napis „io posso entrare”. Jeśli psy nie są akceptowane, zwykle będzie napisane „io non posso entrare”.
Wycieczki bez psa
Twój pies jest częścią rodziny, ale czasami po prostu trzeba go zostawić? Nie ma problemu! Valentina z serwisu To Toskania Experiences może pomóc Ci znaleźć odpowiednią opiekę dla psa. W ten sposób możesz spędzić beztroski dzień, wiedząc, że Twój pupil jest w dobrych rękach.
Zapytaj o usługę Valentiny lub skontaktuj się z nią bezpośrednio:
https://www.to-toskania.pl/przewodnik-turystyczny/atrakcje/autentyczne-doswiadczenia-to-toskania/
Weterynarz
Możesz potrzebować weterynarza ze względu na nieznane jedzenie, upał, chorobę lokomocyjną lub w przypadku innych nieoczekiwanych wypadków, nawet jeśli Twoje zwierzę jest zdrowe. Korzystając z poniższego linku, znajdziesz gabinet weterynaryjny w pobliżu dowolnego miejsca w Toskanii lub we Włoszech. Jeśli masz wątpliwości, przed podróżą ze swoim zwierzakiem poproś o radę lokalnego weterynarza. www.vetfinder.mobi/
Co powinienem wziąć pod uwagę, gdy jestem w willi ze swoim zwierzakiem?

W wielu naszych willach z radością witamy Twojego czworonożnego przyjaciela. Jednak nadal istnieją pewne zasady i wytyczne, które mają zagwarantować przyjazne interakcje i zapobiec nieporozumieniom od samego początku. Do wszystkich poniższych zasad i wskazówek mogą być dodane zasady obowiązujące na miejscu.
W willi
Chcemy, abyś czuł się jak w domu w swojej willi, jednocześnie dbając o życzenia właścicieli i komfort innych gości. Poniższe wskazówki powinny pomóc ci się przygotować.
Zabierz z domu legowisko / koce / poduszki / miski / zabawki dla psa
Zabierając ze sobą sprzęt o znajomym zapachu, możesz pomóc swojemu psu czuć się komfortowo w nieznanym środowisku. Wygodne legowisko dla psa oraz miski na karmę i wodę należą do absolutnie niezbędnych przedmiotów.  Zabierz jakieś ulubione smakołyki, aby umilić psu długą podróż.
Zapytaj właściciela / opiekuna domu na miejscu
Zawsze może się zdarzyć, że podczas pakowania na wakacje o czymś zapomnisz. Niezależnie od tego, czy jest to ulubiony puszysty koc, czy tak ważna miska na jedzenie - porozmawiaj z osobą zarządzającą domem na miejscu. Wielu naszych opiekunów jest fanami psów i chętnie pomoże Ci zdobyć potrzebne rzeczy. Prosimy nie używać koców / poduszek ani naczyń w willi bez pytania, w końcu muszą być używane przez innych gości w przyszłości.
Bez psów na kanapach
Kto nie zna tych oczu szczeniaka? Niestety będziesz musiał się im opierać przez cały okres wakacji. We wszystkich wynajmowanych willach To Toskania zwierzęta nie mogą przebywać na meblach, w szczególności na fotelach, sofach i łóżkach. Czyszczenie mebli po zwierzętach i usuwanie sierści jest uciążliwe i kosztowne, czasem uszkodzenia są trwałe. Ale spójrz na to z drugiej strony - choć raz będziesz mieć całą przestrzeń dla siebie!
W ogrodzie / na zewnątrz
Czy jest coś lepszego niż wspólny relaks w ogrodzie? Mimo to należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
We wszystkich willach ze wspólnym terenem psy muszą być na smyczy we wszystkich wspólnych przestrzeniach. Dodatkowo we wszystkich willach obowiązują następujące zasady:
Utrzymuj ogród w czystości
Typowe reguły obowiązujace w miejscach publicznych dotyczą również ogrodu w Twojej willi. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo worków na odchody, aby zadbać o czystość wokół domu.
Zakaz wprowadzania psów na basen i w jego okolice
Nie ma to jak szybka ochłoda, ale psy nie mają wstępu do żadnego z naszych basenów. Pompy i filtry utrzymujące czystość wody są bardzo wrażliwe na sierść, a naprawa może wiązać się z wysokimi kosztami.
Jeśli chcesz, poproś opiekuna domu o dużą miskę, wanienkę lub wąż ogrodowy, aby Twój futrzany przyjaciel mógł się ochłodzić.
Oczyść łapy
Toskania to wspaniałe miejsce na długie spacery i wędrówki. Tak jak przed wejściem do środka zdejmujesz zabłocone buty, prosimy o wyczyszczenie lub wysuszenie psa po powrocie ze spaceru, by nie wnosił brudu do środka.
Miej oko na swojego zwierzaka
To Toskania oferuje wiele wspaniałych willi z całkowicie lub częściowo ogrodzonym ogrodem – są idealne dla Twojego zwierzaka, aby mógł cieszyć się beztroską zabawą. Prosimy, miejcie zwierzęta na oku i nigdy nie zostawiajcie ich samych w ogrodzie. Nowe środowisko oferuje tak wiele ekscytujących zapachów, tyle nowych miejsc do odkrycia, a żądne przygód psy mogą z łatwością znaleźć lukę w płocie, której ludzie nigdy by nie zauważyli.
Tutaj możesz znaleźć nasze przyjazne zwierzętom ogrodzone wille:
https://www.to-toskania.pl/wyszukiwanie-domu/psy-mile-widziane/ogrodzona-posiadlosc/ 

Jeśli masz pytania dotyczące wyjazdu na wakacje z psem, nasi specjaliści od willi są do Twojej dyspozycji. Znamy najbardziej przyjazne dla zwierząt wille, najlepsze trasy spacerowe i najpiękniejsze plaże dla psów. Skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością pomożemy Ci zorganizować idealne wakacje dla całej Twojej rodziny.
https://www.to-toskania.pl/kontakt/ 

Jeśli podróżujesz z Wielkiej Brytanii, przed podróżą skontaktuj się ze swoim weterynarzem, aby dowiedzieć się jakie są aktualne wymagania dotyczące Twojego zwierzaka. Możemy również pomóc w znalezieniu weterynarza w pobliżu zarezerwowanej willi, który może spełnić wymagania paszportu zwierzęcia niezbędne do powrotu do Wielkiej Brytanii. Prosimy o kontakt pod adresem enquiries@to-toskania.com

Czytaj dalej

Strade Bianche

Strade Bianche - białe drogi to nieutwardzone drogi szutrowe, które prowadzą przez pozamiejskie tereny Toskanii i Umbrii, przecinając lasy, gaje oliwne, winnice, łąki i pola. Biały kolor, który nadaje tym drogom ich niepowtarzalny charakter, pochodzi od zagęszczonego lokalnego wapiennego żwiru, z którego powstały.

Dziś Strade Bianche są traktowane przez Włochów niemalże jak skarb narodowy. W 1997 r. w Gaiole powstała L'Eroica - wyścig rowerowy w stylu vintage - wytyczająca trendy impreza, przyciągająca około 8.000 uczestników z całego świata, której pierwotnym celem było zachowanie Strade Bianche w niezmienionym stanie. Po sukcesie L'Eroica w kalendarzu wyścigów rowerowych dla profesjonalistów w 2017 r. pojawiła się „Strade Bianche”, otwierająca sezon europejski impreza, w której świat zawodowców łączy się z pięknem toskańskich szlaków.

W miesiącach letnich ruch na Strade Bianche jest zazwyczaj spokojny i rekreacyjny, po drogach można poruszać się pieszo, na dwóch kołach, jak i na czterech. Trzeba tylko pamiętać, że użytkownikami tych dróg są dzikie zwierzęta, rolnicy przemieszczający się pomiędzy polami oraz turyści, którzy szukają trasy do swojej willi.

Na potrzeby naszych gości podzieliliśmy Strade Bianche na 4 kategorie:
1. Dobre drogi szutrowe:
Można się poruszać każdym samochodem
2. Wyboiste drogi szutrowe:
Zalecany samochód z większym prześwitem
3. Prowadzące pod górę drogi żwirowe:
Zalecany samochód z większym prześwitem oraz doświadczony kierowca
4. Prowadzące pod górę strome drogi żwirowe: Całkowity stosunek masy do mocy pojazdu nie powinien przekraczać 20 kg na 1 kW mocy (włączając w to pasażerów i bagaże).
Stosunek kW/kg dla Twojego samochodu możesz sprawdzić np. na stronie http://www.carfolio.com/

Czytaj dalej

Pociągi

Jednym z alternatywnych sposobów na zwiedzanie Włoch jest podróżowanie koleją. Z Europy kontynentalnej biegnie wiele tras międzynarodowych do najważniejszych włoskich miast, poza tym sieć połączeń między mniejszymi miastami i wioskami w kraju też jest mocno rozwinięta.
Bilety nie są zazwyczaj zbyt drogie, a opłat można dokonać kartą kredytową lub debetową.

Omio
Omio jest świetną stroną, która umożliwia wyszukiwanie i porównywanie różnych opcji transportu na jednej stronie. Umożliwia również łatwą i bezproblemową bezpośrednią rezerwację biletów Trenitalia, zarówno na stronie jak i poprzez aplikację mobilną.
www.omio.pl
Autokuszetka
Dobrą stroną internetową prezentującą autokusztki w Europie jest
www.railchoice.co.uk
Połączenia z, jak i do Włoch dostępne są na stronie włoskiego przewoźnika kolejowego.
www.trenitalia.it

Inną doskonałą stroną, na której znajdują się informacje dotyczące podróży pociągiem do Włoch jest Seat61, na tej stronie znajdują się informacje o cenach i rozkładach jazdy dla podróżujących z Wielkiej Brytanii
Trainseurope
Trainseurope ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w rezerwowaniu europejskich biletów pociągowych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biur podróży – z chęcią porozmawiają o wszystkich państwa wymaganiach. Poza rezerwacją biletów z Wielkiej Brytanii do Europy, mogą również znaleźć bilety na połączenia pomiędzy wieloma europejskimi miastami. Dzięki temu możliwe jest zwiedzenie dwóch miast w trakcie jednego wyjazdu. W celu zakupu wszystkich biletów kolejowych (wraz z biletami na połączenia przewoźnika Eurostar) należy skontaktować się z Trainseurope. Jeden z doświadczonych konsultantów z chęcią pomoże państwu przy zakupie.

Pociągi doskonale nadają się do zwiedzania Włoch w ramach całodniowych wycieczek do wielu historycznych miast i miasteczek. Włochy mogą pochwalić się bardzo gęstą siatką połączeń, więc przemieszczenia się między miastami za pomocą kolei jest doskonałym sposobem na podróżowanie. Po wejściu do wagonu można wygodnie usiąść, zrelaksować się i zacząć rozkoszować widokiem zza okna. Można zapomnieć o męczącej jeździe samochodem, wsiąść do pociągu i cieszyć się podróżą.

Bilety można kupić na wiele różnych sposobów – na stacji kolejowej i w wybranych biurach podróży. Istnieje także możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów przez internet, bez wychodzenia z domu. Na stronie Trenitalia www.trenitalia.com znajdują się aktualne informacje dotyczące zakupu biletów i najnowsze rozkłady jazdy.

Po włoskich torach jeździ wiele różnych rodzai pociągów. Ich rodzaje i przyporządkowane im symbole wymienione są poniżej.

Eurocity (EC) i EuroNight (EN). Te pociągi umożliwiają szybkie przejazdy po całej Europie. Dojeżdżają m.in. do Szwajcarii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Pragi i Budapesztu.
Eurostar (ES) i Intercity (IC). Są to szybkie pociągi obsługujące połączenia pomiędzy największymi włoskimi miastami. Tabor Eurostar składa się wyłącznie z szybkich pociągów, które są bardzo wygodne, ale przy okazji droższe. Nie trzeba samodzielnie dokonywać rezerwacji miejsca – jest ono automatycznie przyporządkowywane przy zakupie biletu. Rezerwacja miejsca nie jest obowiązkowa w pociągach Intercity, a jej koszt to 3 euro. Przy podróży w godzinach szczytu zaleca się wcześniejsze wykupienie miejscówki.
Rapido (R) – długodystansowe pociągi ekspresowe, które zatrzymują się na wielu stacjach pośrednich.
Espresso (E) – zatrzymują się na wszystkich największych stacjach, przez co jadą wolniej niż pociągi Rapido!
Inter-Regionale (IR) – pociągi jeżdżące pomiędzy regionami kraju, zdarza się, że jeżdżą tylko w weekendy i okresy wakacyjne.
Regionale Diretto (D) – zatrzymują się rzadziej niż pociągi Locale i są od nich szybsze. Pociągi tego typu jeżdżą tylko po danym regionie i najbliższej okolicy, np. po Toskanii i pomiędzy Toskanią, a Umbrią
Regionale Locale (L) – wolne pociągi, które zatrzymują się na każdej stacji w danym regionie. Pomiędzy Florencją a Sieną pociąg zatrzyma się na każdej możliwej stacji, nawet tej w malutkim miasteczku.

Na peronie może się państwu przydać następujący słowniczek.
treni in arrivo – przyjazdy
treni in partenza – odjazdy
binario – peron
in orario – na czas
in ritardo – opóźniony

Przed wejściem do pociągu należy skasować bilet w jednym z kasowników („obliteratrici”) znajdujących się na peronie. Uwaga! Nie ma już możliwości zakupu lub skasowania biletu na pokładzie pociągu. Z nieskasowanie biletu przed wejściem do pociągu, albo podróżowanie bez biletu można otrzymać mandat. W większych miastach, np. Rzymie lub Mediolanie, bilety autobusowe, tramwajowe lub na metro ważne są przez konkretny okres czasu, zazwyczaj 75 minut. Umożliwia to wykonanie dowolnej ilości przesiadek w okresie wyznaczonym na bilecie. Jeden bilet umożliwia podróżowanie za pomocą wszystkich środków transportu publicznego, ale jest ważny tylko na jeden przejazd metrem. W Rzymie i Mediolanie można kupić specjalny całodniowy bilet, który umożliwia podróżowanie autobusami, tramwajami i metrem przez cały dzień.
Poniżej znajduje się alfabetyczna lista wszystkich peronów w Toskanii, wraz z adresem i prowincją do której należą. Trasy, rozkłady jazdy i ceny biletów znajdują się na stronie www.trenitalia.com


Czytaj dalej

Transport publiczny Toskania

Połączenia kolejowe we Włoszech są dość dobre, a podróż pociągiem między miastami zdecydowanie jest możliwa. Na stronie www.trenitalia.com można kupić bilety i sprawdzić rozkład jazdy pociągów. Najlepszym wyborem (nawet mimo tego, że trochę droższym) jest Eurostar - szybkobieżny pociąg pomiędzy głównymi miastami. Rodzaje pociągów oznaczone są następującymi symbolami:

Eurocity (EC) i EuroNight (EN) - międzynarodowe połączenie ze Szwajcarią, Austrią, Francją, Hiszpanią, Chorwacją, Słowenią, Pragą i Budapesztem.
Eurostar (ES) i Intercity (IC) - szybkobieżny pociąg między głównymi włoskimi miastami. Tego rodzaju pociąg jest droższy, a siedzenia muszą być zarezerwowane. Pociągi Eurostar oferują połączenia szybkobieżne, bardzo wygodne, lecz drogie.
Rapido (R) - długodystansowe pociągi pospieszne, zatrzymujące się na wielu stacjach. 
Espresso (E) - pociąg zatrzymuje się na wszystkich ważniejszych stacjach, więc jest wolniejszy niż Rapido!
Inter-Regionale (IR) - pociąg regionalny, niektóre połączenia dostępne są jedynie w weekendy lub w okresie wakacji.
Regionale Diretto (D) - jedzie szybciej niż pociąg Locale i zatrzymuje się na mniejszej liczbie stacji. To pociąg obsługujący pojedynczy region lub regiony graniczące ze sobą, np. Toskanię lub Toskanię i Umbrię
Regionale Locale (L) - powolny pociąg, który zatrzymuje się na każdej stacji w regionie, np. pociąg z Florencji do Sieny zatrzymuje się na wszystkich stacjach między tymi miastami, nawet w najmniejszych miasteczkach.

Oto wyrażenia użyteczne na stacji kolejowej:
treni in arrivo - przyjazdy
treni in partenza - odjazdy
binario - peron
in orario - na czas
in ritardo - opóźniony

Przed wejściem do pociągu bilet należy ostemplować w specjalnym urządzeniu na peronie.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie