pon. - sob. 9.00-17.30 +48 22 3079889

Zaloguj się


Przydatne wskazówki od naszych ekspertów

Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie i zapewniamy, że wszyscy goście w naszych domach są pod dobrą opieką.  Podróżowanie na własną rękę wymaga umiejętności, planowania.   Z tego powodu chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami dotyczącymi planowania i organizacji podroży. 

„Szybka odpowiedź na wszystkie pytania’’
Przygotowując się do naszej podróży do Toskanii, mieliśmy wiele pytań dotyczących szczegółów i zawsze otrzymywaliśmy szybką i uprzejmą odpowiedź.  Obsługa klienta przekroczyła nasze oczekiwania. Wspaniałe doświadczenie."


Stworzyliśmy tę strony dla Ciebie i mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele jasnych i przydanych wskazówek.  Nasze informacje są stale aktualizowane. Jesteśmy otwarci na wszystkie pytania. Nie wahaj się, skontaktuj się z nami, jeśli masz jakieś pomysły  lub sugestie, które możemy dodać do naszych przewodników.

Pozdrawiamy
 Zespół To Toskania

Kliknij tutaj, aby skontaktować się z nami

Przydatne wskazówki od naszych ekspertów

Jak zabezpieczyć wille

Aby zachować ostrożność i zabezpieczyć dom wakacyjny, radzimy postępować tak jak w przypadku własnego domu. Czujność nie musi przeszkadzać w zabawie, dlatego opracowaliśmy kilka prostych porad na zapewnienie bezpieczeństwa w Twojej willi.
Środki ostrożności
● Upewnij się, że wszystkie okna, okiennice i drzwi są zamknięte. Szczególnie w nocy lub gdy jesteś poza domem w ciągu dnia i  nawet gdy jesteś na basenie.
● Jeśli twoja willa ma alarm, skorzystaj z niego. Zazwyczaj można ustawić alarmy, gdy nie ma Cię w willi oraz w godzinach snu.
● Zalecamy, aby nie zabierać ze sobą drogich biżuterii podczas podróży. Jednak wszelkie cenne przedmioty, powinny być niewidoczne, aby nie zniechęcać złodziei.  W przeciwnym razie powinny być przechowywane w sejfie willi.
● Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa w swojej willi, skontaktuj się z nami jak najszybciej.
Ubezpieczenie zawartości
Sprawdź, czy masz polisę ubezpieczeniową zapewniająca odpowiednie zabezpieczenie na wypadek utraty kosztowności i utraty wartościowych przedmiotów w wynajętej willi. Wskazane jest, abyś miał dostęp do duplikatów swoich dokumentów osobistych, w tym paszportu i prawa jazdy. Będzie to niezwykle przydatne, jeśli oryginalne dokumenty zostaną zgubione lub skradzione.
Skontaktuj się z nami
W mało prawdopodobnym przypadku rabunku w twojej willi, skontaktuj się z nami natychmiast, a my dołożymy wszelkich starań, aby pomóc ci w niezbędnych procedurach. Ten przewodnik bezpieczeństwa ma na celu ochronę ciebie i twojej własności na wypadek mało prawdopodobnego nieszczęścia. Innymi słowy, jego celem nie jest martwienie się, ale pomoc w cieszeniu się wakacjami bez strachu.
Bądź bezpieczny, nie bój się - a co najważniejsze, baw się dobrze w Toskanii!

Czytaj dalej

Etykieta dla gości

Jak być wzorowym gościem.

Niezależnie od tego, czy jesteś wytrawnym Italofilem, czy początkującym turystą, możesz znaleźć różnicę w praktykach kulturalnych, jakie panują we Włoszech.  Właściciele willi To Toskania pragną, abyś spędził miło czas i poczuł się jak u siebie w domu podczas pobytu we willi. Wspólnie z właścicielami willi zebraliśmy kilka wskazówek dotyczących powszechnych zasad uprzejmości.
Komunikacja
Kontakt z właścicielem willi zależy w dużej mierze od ciebie i twoich potrzeb.   Niektórzy właściciele będą chcieli komunikować się częściej niż inni. Niektórzy właściciele wychodzą z założenia, że nie chcą drażnić gości, dlatego starają się mówić zwięźle i na temat.  Jeśli jednak chcesz zadawać pytania i dowiedzieć się więcej o okolicy, chętnie podzielą się swoja wiedzą i udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania.
Liczba osób
Właściciele będą oczekiwać określonej liczby osób, zgodnie z podaną przy dokonywaniu rezerwacji. Nie należy przyjeżdżać większą grupą. Właściciel nie ma nic przeciwko planom dotyczącym okazjonalnych gości w ciągu dnia. Pod warunkiem, że prośba jest uzasadniona, właściciele będą przychylnie nastawieni i mogą również wymagać zarejestrowania gości. Właściciele mogą być nieufni w stosunku do niezarejestrowanych gości z powodów związanych z odpowiedzialnością. Ubezpieczenie właściciela może nie obejmować niezarejestrowanych gości, a jeśli coś się stanie, właściciel będzie odpowiedzialny.
Punktualność
Prosimy być na czas w ustalonych terminach spotkań z właścicielem willi, takich jak zameldowanie i wymeldowanie. Przekażemy orientacyjną godzinę przyjazdu właścicielowi willi. Czasami jednak właściciel zechce potwierdzić SMS-em orientacyjną  godzinę przyjazdu bezpośrednio w dniu przyjazdu. Prosimy o niezwłoczne udzielenie odpowiedzi. Jeśli przewidziany czas przybycia zmienia się z powodu opóźnień lotów, korków na drodze lub jakiejkolwiek zmiany planów, poinformuj właściciela, aby nie czekał. Pamiętaj również, aby spakować i uporządkować willę przed oficjalnym czasem wymeldowania.
Zasady panujące w domu
Większość właścicieli ustala regulamin, który należy przestrzegać podczas pobytu. Większość zasad została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie i korzystanie z udogodnień. Jeśli jakieś zasady są niejasne i niezrozumiale możesz zgłosić swoje obawy właścicielowi. 
Wyrządzona szkoda
Jeśli podczas pobytu w willi dojdzie do wyrządzenia szkody, natychmiast powiadom o tym właściciela. Bądź otwarty i szczery. Niektórzy właściciele nie będą pobierać opłat za drobne uszkodzenia. Jednak w przypadku poważniejszych incydentów powiadomienie właściciela o tym fakcie oznacza, że naprawy mogą zostać przeprowadzone natychmiast, co znacznie obniży koszty naprawy.

Czytaj dalej

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze.  Wspólnie z właścicielami willi To Toskania zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas pobytu.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny basenu
Baseny w naszych willach w Toskanii nie mają ratowników, dlatego ważne jest, aby przed użyciem zapoznać się z układem basenu. Weź pod uwagę głębokość i rozmiar basenu.  Wypadki na basenie mogą zdarzyć się, gdy dzieci odkrywają nowe miejsce wkrótce po przyjeździe. Upewnij się, że zawsze wiesz, gdzie są twoje dzieci.

● Przestrzegaj zasad dotyczących basenów wywieszonych wokół basenu.
● Basen we willi nie będzie odpowiedni do nurkowania, chyba że zaznaczono inaczej.
● Przestrzegaj godzin otwarcia basenu i nie korzystaj z niego po zmroku.
● Nie pływaj natychmiast po zjedzeniu posiłku.
● Nie pływaj po wypiciu alkoholu.
● Nie korzystaj z basenu, jeśli cierpisz na rozstrój żołądka lub źle się czujesz.
● Weź prysznic przed wejściem na basen.
● Upewnij się, że dzieci korzystają z toalety przed korzystaniem z basenu.
● Małe dzieci i niemowlęta powinny nosić odpowiednie stroje kąpielowe (np. Pieluchy na basen).
● Przed skorzystaniem z basenu upewnij się, że wiesz, jak uzyskać pomoc w nagłym wypadku.
Czujniki dymu i tlenku węgla
Czujniki dymu i tlenku węgla nie są powszechne w Toskanii. Sugerujemy zakup takiego, który zabierzesz ze sobą w podróż, na wypadek, gdyby Twoja willa go nie miała. Kliknij tutaj, aby zobaczyć przykładowy przenośny czujnik tlenku węgla.
Zasady bezpieczeństwa
Po spotkaniu z właścicielem willi zostaniesz poproszony o zapoznanie się z zabezpieczaniem przeciw pożarowym i zabezpieczaniem awaryjnym.  Jeśli nie wiesz, jak zlokalizować apteczkę lub gaśnicę, zapytaj właściciela willi. Będą chcieli upewnić się, że przestrzegasz wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Porady zdrowotne Obywatele europejscy
Przed wyjazdem warto udać się do najbliższego oddziału NFZ i wyrobić sobie ważną przez rok Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdzającą posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce i umożliwiającą uzyskanie nieodpłatnej (co do zasady) usługi medycznej w krajach UE.
Porady zdrowotne Wszystkie pozostałe kraje
Aby zobaczyć najnowsze porady CDC na temat zdrowia w Toskanii, kliknij tutaj) (https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/italy. CDC zapewnia regularnie aktualizowane informacje o tym, jak zachować zdrowie podczas podróży za granicę, w tym porady dotyczące środków zapobiegawczych i zalecanych szczepień.
Numery alarmowe
112 to ogólny numer alarmowy we Włoszech dla policji pogotowia i straży pożarnej.
Numery połączeń bezpośrednich:
112 - Carabinieri (policja federalna)
113 - Lokalna policja (plus karetka i ogień)
115 - Straż pożarna
116 - Pomoc drogowa A.C.I.
117 - Policja finansowa
118 - Nagłe wypadki medyczne
1515 - Pożary lasów

Czytaj dalej

Informacje dotyczące ogrzewania i klimatyzacji

Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o swoim ogrzewaniu i klimatyzacji, w jednym zwięzłym przewodniku. Są trzy sposoby naliczania opłat za korzystanie:

1. Wliczone w cenę wynajmu
Oznacza to, że wszystkie opłaty za ogrzewanie i klimatyzację są wliczone w tygodniową cenę wynajmu. Nie ma żadnych dodatkowych opłat za te usługi.

Czasami istnieje limit na gaz, energię elektryczną lub klimatyzację, jeśli korzystanie z urządzeń jest ograniczone, po przekroczeniu danego limitu, koszt naliczany jest według zużycia.

2. Opłata stała.
Stała opłata, która nie różni się w zależności od zużycia

3. Według zużycia
Oznacza to, że opłaty będą naliczane według zużycia.  Jest to określane na podstawie odczytów liczników i naliczane według stawki określonej przez właścicieli willi lub opiekunów. Uwaga: ceny nie zawsze są znane zespołowi To Toskania
Jak zachować kontrolować temperaturę w domu.
• Zamknij zewnętrzne drzwi, okna i żaluzje po stronie południowej lub tam, gdzie świeci słońce. Zapobiegnie to przedostawaniu się ciepłego powietrza i bezpośredniego światła słonecznego do domu.
• Otwórz drzwi i okna w nocy i wczesnym rankiem, aby wpuścić chłodne powietrze.
• Ustaw wentylatory sufitowe w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby wyciągnąć gorące powietrze do góry.
• Upewnij się, że prześcieradła zostały zmienione podczas pobytu. Pomoże to zachować świeżość i chłód. [Uwaga: zmiana pościeli może wiązać się z dodatkową opłatą.]

Czytaj dalej

Użyteczne Zwroty

Włosi są bardzo dumni ze swojego kraju i bardzo gościnni w stosunku do turystów, chętnie próbujących ich wybornego jedzenia i wina, doceniających ich kulturę oraz próbujących mówić ich językiem... Włosi to uwielbiają. Ojcami współczesnego języka są Dante, Manzoni oraz telewizja. Każde z nich przyczyniło się do utworzenia narodowego języka, łącząc ze sobą nieskończoną liczbę regionalnych i lokalnych dialektów.

Dziękuję..............................Grazie 
Czy mówi pan/pani po angielsku?...........Parla inglese?
Proszę....................Prego 
Nie rozumiem..................Non capisco
Przepraszam?...........................Mi scusi
Jestem Polakiem...........................Io sono polacco.
Przepraszam (czy mogę przejść).........Permesso
Tak / Nie / Proszę...................Si / No / per favore
Wczoraj..............................Ieri 
Dziś....................................Oggi
Jak się pani/pan ma?........................Come sta?
Dobrze, dziękuję......................Bene grazie
Jutro..............................Domani 
Dzień dobry.......................Buon giorno
Poranek.................................Mattina 
Dobry wieczór........................Buona sera
Południe.....................................Mezzogiorno
Dobranoc............................Buona notte
Popołudnie..............................Pomeriggio
Do widzenia..............................Arrivederci
Wieczór.................................Sera 
Cześć.....................................Ciao
Kiedy?..................................Quando? 
Która godzina?.....................Che ora è?
Ile kosztuje?.........Quanto costa? 
Gdzie jest?...........................Dove è?
Czy mógłby mi pan/pani pomóc?..............Potrebbe aiutarmi?
Nie wiem...........................Non lo so
Dobrze..................................Va bene 
Nieważne.....................Non importa
Zgubiłem się ................................Mi sono perso
Nic...................................Niente
Jestem zmęczony ..............................Sono stanco
Jestem głodny............................Ho fame
Chce mi się spać.............................Ho sonno
Chce mi się pić.............................Ho sete
Źle się czuję....................................Mi sento male
Przykro mi...............................Mi dispiace
Śniadanie................................Colazione
Zostaw mnie.......................Lasciami in pace
Obiad.....................................Pranzo         
Kolacja....................................Cena
Duży.........................................Grande
Mały......................................Piccolo
Dlaczego.......................................Perché
Gdzie.....................................Dove
Chciałbym............................Vorrei
Chcę....................................Voglio
Proszę....................................Per favore
Prawa strona.......................................Destra
Lewa strona.........................................Sinistra
Hotel......................................Albergo
Bank......................................Banca
Market...................................Mercato
Sklep......................................Negozio
Plaża....................................Spiaggia
Szpital.................................Ospedale
Apteka.................................Farmacia
Stacja..................................Stazione
Pociąg.....................................Treno
Peron...............................Binario
Bilet...................................Biglietto
W jedną stronę………..........Andata
Powrotny..........................Andata e ritorno
Autobus.......................................Autobus
Przystanek autobusowy................................Fermata
Ulica jednokierunkowa....................Senso unico
Gorąco........................................Caldo
Zimno......................................Freddo
Za dużo..............................Troppo
Dobrze......................................Bene
Powodzenia.............................Buona fortuna
parla lentamente....................Proszę mówić powoli
Jak się pan/pani nazywa?..............Come si chiama?

INFORMACJE PRZYDATNE TURYSTOM
Otwarte................................Aperto 
Palenie papierosów zabronione......................Vietato fumare
Zamknięte..............................Chiuso
Winda....................................Ascensore
Wejście...........................Entrata / Ingresso
Wolne..............................Libero
Wyjście...................................Uscita
Zajęte..........................Occupato
Wejście (pociągi/autobusy)...Salita   
Schody................................Scale
Wyjście (pociągi/autobusy)...........Uscita
Zabronione.........................Vietato
Pchać.................................Spingere
Nie ruszać....................Non toccare
Ciągnąć..................................Tirare   
Toaleta...............................W.C. / Bagno
Damska..............................Donne / Signore   
Męska...............................Uomini / Signori
Woda niezdatna do picia.........Acqua non portabile

WYMOWA
CH jest wymawiane jak K
CI jest wymawiane jak CI
C + samogłoska jest wymawiane jak KI / KE
CA jest wymawiane jak KA

NUMERY
Uno  -  jeden 
Due -  dwa
Tre - trzy
Quattro - cztery
Cinque - pięć
Sei - sześć
Sette - siedem
Otto - osiem
Nove - dziewięć
Dieci - dziesięć
venti - dwadzieścia
trenta - trzydzieści
quaranta - czterdzieści
cinquanta - pięćdziesiąt
sessanta - sześćdziesiąt
settanta - siedemdziesiąt
ottanta - osiemdziesiąt
novanta - dziewięćdziesiąt
cento - sto
milione - milion

Czytaj dalej

Zabieranie psa na wakacje

Tylko nie bez psa! Informacje i porady o wakacjach z psem
Czy wakacje bez ukochanego czworonoga wydają ci się nie do pomyślenia? Przy odrobinie pomocy ze strony To-Toskanii, zabranie psa na urlop to pestka. Mamy w ofercie olbrzymi wybór willi i apartamentów wakacyjnych przyjmujących psy. www.to-toskania.pl/zwierzeta-mile-widziane/

Toskania to idealne miejsce na urlop tak dla właścicieli psów, jak i ich wiernych kompanów, których serca zabiją szybciej już po pierwszym rzucie oka na toskańskie długie plaże i rozległe pola, czyli naturę w najlepszym wydaniu.

Jednak aby wyjazd z psem okazał się niezapomnianym przeżyciem, warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Pracownicy To-Toskanii chętnie podpowiedzą, jakie to rzeczy. Służymy informacją i wskazówkami!
Przed wyjazdem - warunki wjazdu do Włoch
Podczas podróży do Włoch obowiązują przepisy unijne dotyczące zwierząt. Oznacza to, że pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, mieć wszczepiony mikrochip oraz posiadać paszport unijny ze świadectwem weterynaryjnym o przeprowadzonym szczepieniu. Dodatkowo zasadne i konieczne jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Warto też pamiętać, że we Włoszech pies obowiązkowo musi mieć kaganiec oraz smycz.
Podróż samochodem - co wziąć pod uwagę
Podróż z psem najprzyjemniejsza będzie chyba samochodem, gdyż zwierzę zwykle zna już wcześniej pojazd i można mu robić indywidualnie dobrane przerwy w podróży. Jeśli to możliwe, psa należy nakarmić dopiero po przybyciu na miejsce, gdyż jazda z pełnym żołądkiem może doprowadzić do mdłości i wymiotów. Lepiej w czasie jazdy dać zwierzakowi kilka drobnych przekąsek, żeby nie przeciążać układu pokarmowego. Podstawowa zasada jest następująca: woda jest ważniejsza niż pokarm.
Nie wolno NIGDY zostawiać psa w zamkniętym samochodzie, nawet na krótką przerwę. Zaparkowany w słońcu samochód szybko się nagrzewa, a psy nie mają gruczołów potowych, dlatego szybko dochodzi u nich do gwałtownego wzrostu temperatury ciała i krzepnięcia krwi, co niemal zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia, nawet po krótkim postoju. Uchylenie okna tak naprawdę nic nie daje. Nawet przy parkowaniu w cieniu lepiej o tym nie zapominać, gdyż słońce się przesuwa.
Podróż samolotem lub pociągiem - przepisy
Pociągi: W przypadku jazdy pociągiem, psy ważące do 6 kg mogą za darmo podróżować w transporterze o wymiarach 70 x 50 x 30 cm. Większe psy muszą mieć bilet, a smycz i kaganiec są obowiązkowe. W wagonach sypialnych i kuszetkach psy można przewozić tylko po zarezerwowaniu całego przedziału. Również w wagonach z miejscami siedzącymi trzeba zarezerwować cały przedział.

Samoloty: Zwierzęta ważące do 5 kg, a w niektórych przypadkach nawet do 6-8 kg można przewozić w kabinie pasażerskiej, o ile są w odpowiednim transporterze. Transporter nie może być większy niż dozwolony bagaż podręczny, tzn. 45-55 cm x 35-40 cm x 20-25 cm. Wszystkie większe psy muszą trafić do luku bagażowego. Transportery przeznaczone do luku bagażowego muszą spełniać ścisłe wymogi. Pies musi mieć wewnątrz miejsce, aby się poruszać, wstawać i kłaść, a transporter musi być solidny i wodoodporny, uniemożliwiać zwierzakowi ucieczkę. eliminować wszelkie ryzyko zranienia oraz zapewniać dopływ powietrza z dwóch stron. W przypadku długich lotów w transporterze musi być zapewniona karma i woda. W razie konieczności przeżywany stres można zredukować podając środki uspokajające.
Ceny lotów ulegają zmianom i są bardzo zróżnicowane, dlatego radzimy skontaktować się z wybraną linią lotniczą.
Przyjazd - co zrobić, aby zwierzak poczuł się jak u siebie
Znajomy zapach własnego legowiska (a także poduszki, koca, ulubionej zabawki) pomoże psu przyzwyczaić się do nieznajomego miejsca. Na początku powinno się też podawać psu tę samą co zwykle karmę w przywiezionych z domu miskach na wodę i karmę. Im mniej kontaktów z nieznajomymi rzeczami w pierwszych paru dniach, tym szybciej pies się zadomowi. Dlatego na początku spacery należy ograniczyć do najbliższej okolicy, a dopiero z czasem wybierać się na dłuższe wycieczki.

Weterynarz: Nawet jeśli pies jest zdrowy, może potrzebować wizyty u weterynarza ze względu na zmianę karmy, upał, chorobę lokomocyjną czy niespodziewany uraz. Poniższy link umożliwi ci znalezienie lokalnego weterynarza na terenie Toskanii i reszty Włoch: www.vetfinder.mobi/
Wyjście w teren - udane wycieczki z psem
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek warto przed wyjazdem zaznajomić się z lokalnymi przepisami dotyczącymi zwierząt. Na terenie całych Włoch obowiązkowe są smycze. Zawsze trzeba też mieć ze sobą kaganiec, ale można go założyć psu dopiero na życzenie. Do niektórych miejsc, na przykład kościołów i muzeów, w ogóle nie wolno wchodzić z psem.
Plaże: Wstęp z psem na plażę jest dozwolony na określonych plażach dla psów. W ostatnich latach ich liczba w Toskanii stopniowo wzrasta. Takie plaże są oznakowane. Należą do nich głównie Spiagge Libre, czyli plaże publiczne i niewydzierżawione. Psy mogą na nich wchodzić do wody, żeby się ochłodzić.
Parki: Od 2009 roku wchodzenie z psem do parków publicznych jest dozwolone, ale pies musi być trzymany na smyczy.
Muzea: Wstęp z psem do większości muzeów jest niedozwolony, ale ten zakaz ulega zmianom, dlatego warto sprawdzić lokalne przepisy. We Florencji są hotele dla psów, w których w razie konieczności czworonoga można zostawić na określoną liczbę godzin.

Dalsze informacje można znaleźć tutaj: www.florencepetsitting.com/
Restauracje Chcesz po całodziennej wycieczce zabrać psa ze sobą do restauracji? Nie ma sprawy! Od 2013 roku wolno zabierać psy do określonych toskańskich restauracji. W wielu barach, restauracjach i kawiarniach można teraz spotkać napis „Psy mile widziane”, a raczej „Qui Fido è il benvenuto”.
Wskazówki, aby wspólny wypoczynek był relaksujący
Wzajemna tolerancja to ważny warunek relaksującego urlopu. Większość obiektów wakacyjnych ma regulamin, którego przestrzeganie pozwoli od samego początku uniknąć nieporozumień. 

Chcemy jednak z góry udzielić kilku porad, aby goście przez cały czas czuli się komfortowo. Pozwalanie psu na wchodzenie do basenu jest absolutnie niedozwolone. Na terenie posiadłości pies musi być trzymany na smyczy, chyba że w budynku nie ma innych gości. Należy zawsze zbierać odchody swojego pupila do woreczków na odchody, zaś po spacerze psa oczyścić i osuszyć, aby nie wnosił brudu do środka.

Personel To-Toskanii życzy Tobie i Twojemu czworonogowi udanych i niezapomnianych wakacji.
„Buone Vacanze!“

Czytaj dalej

Zwyczaje Toskania

Podczas podróży po Włoszech łatwo zauważyć, że zwyczaje, krajobraz, kuchnia, a nawet język różnią się znacznie między północą a południem. W porównaniu do innych krajów europejskich, Włochy to bardzo młody kraj, który do 1861 roku był podzielony na kilka księstw i podległy obcym państwom, w tym Państwu Kościelnemu.

Włosi mają jednak pewne wspólne nawyki i zwyczaje, które mogą się okazać zupełnie odmienne od panujących w ojczyźnie. Poniżej opisujemy najpospolitsze z nich - dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć miejscową ludność.

Czytaj dalej

Gniazdka i adaptery

Wiele urządzeń codziennego użytku jak na przykład telefony, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne itd. wymaga regularnego ładowania, dlatego ważne jest, aby mieć ze sobą odpowiedni sprzęt do ładowania podczas podróży. Większość urządzeń, które goście zabierają do Włoch obsługuje podwójne napięcie (100/220-240V), co oznacza, że potrzebny może być co najwyżej adapter - przejściówka, ponieważ gniazdka ścienne mogą nieco różnić się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Przejściówki są zwykle niedrogie, potrzebujesz odpowiedniej dla Włoch. Najpopularniejsze gniazdka ścienne we Włoszech to standardowa wtyczka UE typu C lub F, ale można również znaleźć typ L – starszego typu, do cieńszych wtyczek, do którego nie będzie można podłączyć np. suszarki czy żelazka. Jeśli podróżujecie dużo po świecie, warto zaopatrzyć się w uniwersalny adapter, który z pewnością będzie pasował do wszystkich gniazdek we Włoszech. 

Energia elektryczna we Włoszech jest zgodna z europejskimi standardami, wykorzystują napięcie 220-240V i częstotliwość 50 Hz. Jeśli Twoje urządzenie nie obsługuje podwójnego napięcia 100/220-240V, będziesz potrzebować konwertera (lub transformatora) na 220/240 woltów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na urządzenia o dużej mocy, takie jak suszarki do włosów, prostownice, żelazka itp. Przeczytaj zalecenia producentów przed podróżą, aby uniknąć wyrządzenia szkody sobie lub innym osobom.

Czytaj dalej

Transport publiczny Toskania

Połączenia kolejowe we Włoszech są dość dobre, a podróż pociągiem między miastami zdecydowanie jest możliwa. Na stronie www.trenitalia.com można kupić bilety i sprawdzić rozkład jazdy pociągów. Najlepszym wyborem (nawet mimo tego, że trochę droższym) jest Eurostar - szybkobieżny pociąg pomiędzy głównymi miastami. Rodzaje pociągów oznaczone są następującymi symbolami:

Eurocity (EC) i EuroNight (EN) - międzynarodowe połączenie ze Szwajcarią, Austrią, Francją, Hiszpanią, Chorwacją, Słowenią, Pragą i Budapesztem.
Eurostar (ES) i Intercity (IC) - szybkobieżny pociąg między głównymi włoskimi miastami. Tego rodzaju pociąg jest droższy, a siedzenia muszą być zarezerwowane. Pociągi Eurostar oferują połączenia szybkobieżne, bardzo wygodne, lecz drogie.
Rapido (R) - długodystansowe pociągi pospieszne, zatrzymujące się na wielu stacjach. 
Espresso (E) - pociąg zatrzymuje się na wszystkich ważniejszych stacjach, więc jest wolniejszy niż Rapido!
Inter-Regionale (IR) - pociąg regionalny, niektóre połączenia dostępne są jedynie w weekendy lub w okresie wakacji.
Regionale Diretto (D) - jedzie szybciej niż pociąg Locale i zatrzymuje się na mniejszej liczbie stacji. To pociąg obsługujący pojedynczy region lub regiony graniczące ze sobą, np. Toskanię lub Toskanię i Umbrię
Regionale Locale (L) - powolny pociąg, który zatrzymuje się na każdej stacji w regionie, np. pociąg z Florencji do Sieny zatrzymuje się na wszystkich stacjach między tymi miastami, nawet w najmniejszych miasteczkach.

Oto wyrażenia użyteczne na stacji kolejowej:
treni in arrivo - przyjazdy
treni in partenza - odjazdy
binario - peron
in orario - na czas
in ritardo - opóźniony

Przed wejściem do pociągu bilet należy ostemplować w specjalnym urządzeniu na peronie.

Czytaj dalej

Porady żywieniowe we Włoszech

Zagraniczne podróże, a nawet wyjście do restauracji we własnym mieście, bywają trudne dla wegetarian czy osób z alergiami pokarmowymi. Tutaj To-Toskania udziela kilku rad, które mogą się przydać podczas wczasów w Toskanii lub podróży po Włoszech.

Czytaj dalej
Zapytaj o wille