Zaloguj się


Spójrz w gwiazdy w Osservatorio Chianti

 • Kiedy myślisz o Toskanii, to jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl są prawdopodobnie piękne krajobrazy z winnicami, gajami oliwnymi i rzędami cyprysów. Ale jeśli w nocy spojrzysz w rozgwieżdżone niebo ponad tą piękną krainą, zrozumiesz, dlaczego Toskania jest popularna wśród osób zainteresowanych obserwacją nieba.

  Obserwacja gwiazd w południowej Toskanii


  Do obserwacji gwiazd szczególnie nadaje się południowa Toskania ze względu na spore obszary, które nie są „zanieczyszczone” światłami obejmujące Maremmę, Monte Amiata, Doliny Farma i Merse oraz Archipelag Toskański. Dzięki niskiej gęstości zaludnienia i sporej odległości od dużych ośrodków miejskich, południowa Toskania gwarantuje cudownie ciemne niebo przy odpowiedniej pogodzie. Ponadto, w przeciwieństwie do innych popularnych miejsc do obserwacji gwiazd we Włoszech, Toskania jest bardzo łatwo dostępna.

  Projekt BuioMetria Partecipativa


  Niskie zanieczyszczenie światłem jest nie tylko doceniane przez obserwatorów gwiazd i romantyków, ale ma pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. Projekt BuioMetria Partecipativa http://www.buiometriapartecipativa.org/  powstał w dolinie Farma w 2008 r., w celu zebrania danych na temat obszarów ciemnego nieba w Toskanii. Poza realizacją w innych częściach Włoch, projekt jest obecnie częścią europejskich inicjatyw związanych ze światłem i nocą. Organizowane są edukacyjne wydarzenia i zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.

  Obserwacja gwiazd w Osservatorio Chianti


  Jeśli obserwowanie gwiazd w Toskanii wzbudziło Twoje zainteresowanie, możesz odwiedzić Obserwatorium Chianti (http://www.osservatoriochianti.it/). Od czerwca do sierpnia w centrum badawczym odbywają się specjalne „noce z gwiazdami” - spotkania z anglojęzycznymi astronomami, którzy pomagają odkrywać odległe konstelacje przez teleskopy. To może być wspaniały sposób na wprowadzenie dzieci w świat astronomii.

  Toskańska klasyka – 10 polecanych szlaków >>>  Adres: Osservatorio Chianti, SP101, 50021 Barberino Val d’Elsa (FI)

  Strona: www.osservatoriochianti.it

  Zapisz

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie