Zaloguj się


Toskańskie miasta i wsie

W Toskanii są naprawdę przepiękne miasta i wsie, poczynając od średniowiecznych wiosek na szczytach wzgórz po stare miasta w większych miejscowościach. Jest tu też kilka wielkich miast, w których poszukujący rozrywki znajdą najróżniejsze wydarzenia kulturalne i imprezy rozrywkowe. Każdy region Toskanii ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Często wystarczy przejść się brukowaną uliczką malowniczego włoskiego miasta, aby ulec urokowi Toskanii.

Z niektórych miejscowości rozciągają się widoki na łagodnie falujące wzgórza, ciągnące się jak okiem sięgnąć pola obsadzone równymi rzędami winorośli czy rustykalne zamki na horyzoncie. Warto usiąść w kafejce i przyglądać się światu, zajrzeć do sklepiku z nietypowymi podarunkami czy podziwiać usytuowane w obrębie murów miejskich przepiękne budowle.

Nasze prywatne wille z basenem, posiadłości i gospodarstwa leżą w pobliżu najpiękniejszych miast i miasteczek Toskanii.

Toskańskie miasta i wsie

Pistoia & Montecatini Terme

Obszar między Florencją, Lukką i Pizą zawsze wzbudzał zainteresowanie - najpierw walczących ze sobą miast-republik, które chciały nim rządzić, a ostatnio tych, którzy doceniają jego doskonałą lokalizację na wakacje. Montecatini Terme to jedno z najważniejszych miast uzdrowiskowych we Włoszech, znane zarówno ze wspaniałej architektury secesyjnej, jak i leczniczych właściwości wód, które podobno przyciągały kuracjuszy od czasów etruskich. Otoczona murami Pistoia jest prawdopodobnie najbardziej niedocenianym miastem Toskanii. Jej centralnym miejscem jest  Piazza del Duomo, jeden z najbardziej imponujących placów we Włoszech, ze strzelistą dzwonnicą pokrytą na szczycie marmurem w paski. To świetne miejsce dla rodzin – warto odwiedzić tutejsze zoo i retro park rozrywki Pinokia w pobliskim Collodi. Jest to także serce regionu znanego ze słodkich rzemieślniczych przysmaków, zwanego „doliną czekolady”. Zalesione góry wznoszące się powyżej tych dwóch miast świetnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej latem, a nawet jazdy na nartach zimą.

Czytaj dalej

Siena & Chianti

Miłośnicy wina, sztuki i pięknych krajobrazów powinni zamieszkać na południu Chianti, pośród zalesionych wzgórz, rzędów winorośli i gajów oliwnych, w sąsiedztwie zadbanych, kamiennych miasteczek.  Tutejsze wzniesienia to raj dla kolarzy i piechurów, z myślą o których wyznaczono wiele szlaków. Obszar ten koncentruje się wokół trzech miasteczek - Castellina in Chianti, Radda in Chianti i Gaiole in Chianti, do których dochodzi czwarte, Panzano, położone dalej na północ (geograficznie we florenckim Chianti, ale duchowo w południowym), które zyskało w ostatnich latach sławę dzięki rzeźnikowi i restauratorowi Dario Cecchini. Z południa Chianti można łatwo dotrzeć do Sieny, która doskonale zachowała swą średniowieczną zabudowę. Miasto słynie z placu Piazza del Campo w kształcie muszli, gdzie dwa razy do roku tłumy kibicują wyścigom konnym podczas Palio, ale obowiązkowo trzeba też odwiedzić bogato zdobioną katedrę – Duomo ze słynnymi posadzkami oraz Pinacoteca Nazionale, gdzie można podziwiać dzieła takich artystów jak Duccio czy Simone Martini.

Czytaj dalej

Wybrzeże Toskanii

Toskańskie plaże każdego roku są na czele list najlepszych włoskich plaż. Region ten cieszy się wyjątkowo czystą linią brzegową, ustępując jedynie Ligurii. Plaże są wysoko oceniane ze względu na jakość wody, bezpieczeństwo, spokój, przyjazność dla środowiska i zrównoważony rozwój. Plaże podlegają weryfikacji w ramach niezależnego programu Bandiera Blu – Błękitna Flaga. Sama liczba sprawdzonych plaż w Toskanii potwierdza, że plażowanie tutaj to dobry pomysł i nie musi to być jedynie wypad nad morze. Wybrzeże Toskanii wyróżnia bliskość urzekających miast pełnych zabytków położonych na wzgórzach, których historia sięga czasów etruskich. Jednak biorąc pod uwagę długość wybrzeża i liczbę wartych odwiedzenia miast w głębi lądu, najlepiej jest zarezerwować dom w jakimś centralnym punkcie i organizować wycieczki po okolicy. Dobrym pomysłem może być na przykład połączenie wakacji w willi w pobliżu Viareggio z wypadami do Lukki i Pizy albo plażowania w Castiglione della Pescaia z wędrówkami po Maremmie.

Czytaj dalej

Val d'Orcia

Val d’Orcia jest zachwycającym regionem wiejskim sięgającym le Crete Senesi, ale pozostającym w  zasięgu wzroku masywnego wulkanu Monte Amiata. Dla wielu jest to najpiękniejsza część Toskanii, choćby ze względu na sielskie krajobrazy wpisane na listę UNESCO, wsie pokrywające wzgórza znajdujące się na szczytach wzgórz wsie, odległe opactwa i pobudzające wyobraźnię zamki. Smakosze, spacerowicze i miłośnicy spa mogą udać się do źródeł termalnych, wiejskich gospód, niezliczonych szlaków winiarskich i na refleksyjne spacery. Dzięki skupiskom cyprysów, pasom platanów, winnicom na zboczach i gospodarstwom osadzonym na wapiennych grzbietach Val d’Orcia stanowi kwintesencję Toskanii. Region ten jednak nie znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO wyłącznie z tych powodów, ale także ze względu na harmonię między Toskanią i znajdującymi się tu pejzażami, które ukształtowały się dzięki spokojnemu stylowi życia. Te średniowieczne wsie, niegdyś wyludnione, obecnie przeżywają opóźniony renesans. San Quirico d’Orcia może stanowić bramę do tego regionu, ale MontalcinoPienza i Montepulciano są także już od niepamiętnych czasów wspaniałymi punktami wyjścia.

Czytaj dalej

Arezzo & Cortona

Wjeżdżając do środkowej Toskanii od razu zauważa się nadające jej wyjątkowo alpejski charakter wzgórza, będące częścią pasma górskiego biegnącego środkiem Toskanii.

Po drugiej stronie gór, w prowincji Arezzo, leży Park Narodowy Casentino, niezwykle piękny region idealny do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, jazdy na rowerach górskich i wycieczek pieszych. Koniecznie trzeba wyjść na jeden ze szczytów, i obejrzeć z niego wschód słońca oraz przepiękną, rozległą panoramę okolicy.

Wśród miast i miasteczek środkowej Toskanii wyróżnia się Arezzo, do którego koniecznie trzeba wstąpić. Co miesiąc odbywają się tu targi antyków, na które zjeżdżają się handlarze antyków z całych Włoch. Miasto słynie też z produkcji biżuterii. Choć samo miasto jest równinne, otaczające je góry i wzgórza nadają mu efektowny wygląd.

W środkowej Toskanii leży również Cortona, urocze miasto znane z imponującej katedry Duomo oraz jako miejsce akcji książki i filmu „Pod słońcem Toskanii”.

Czytaj dalej

Lukka & Viareggio

Zlokalizowane nad morzem Viareggio i położona dalej w głębi lądu wytworna Lukka nie mogły się bardziej różnić na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości stanowią doskonałą parę, nie tylko do odkrywania historii architektury Włoch, ale także do korzystania z la dolce vita. Viareggio to jeden z najbardziej eleganckich kurortów nadmorskich we Włoszech, z okazałymi pałacami w stylu Art Nouveau i klubami plażowymi w stylu retro. Jest to również miejsce, w którym odbywa się jeden z najbardziej znanych karnawałów we Włoszech (dzieciom z pewnością spodoba się Muzeum Karnawału i rozległa Cittadella). Lukka natomiast pozwala na podróż w czasie i to w dobrym stylu. Owalny plac w sercu miasta powstał na ruinach rzymskiego amfiteatru, a historyczne centrum otaczają renesansowe mury miejskie, niegdyś drugie co do wielkości w Europie, które dziś są doskonałym miejscem na chwilę odpoczynku w cieniu drzew lub przejażdżkę rowerem. Można tu wciąż odnaleźć rzymskie wille, szczególnie warty odwiedzenia jest pełen mozaik dom pod kościołem Świętych Giovanniego i Reparaty. W Lukce tworzył kompozytor operowy Giacomo Puccini, w jego miejscu urodzenia jest teraz muzeum, a w Torre del Lago, tuż obok Viareggio co roku odbywa się popularny festiwal operowy.

Czytaj dalej

Piza & Valdera

Piza to coś więcej niż Krzywa Wieża. Większość odwiedzających zadowala się szybkim przystankiem na olśniewającym Campo dei Miracoli, gdzie oprócz wieży można podziwiać katedrę z jasnego kamienia i baptysterium z ekstrawagancką kopułą. Reszta miasta, z gotyckimi i renesansowymi budynkami oraz studenckimi knajpkami położonymi bliżej rzeki Arno, również warta jest odwiedzenia. Na wschód, w kierunku Florencji, leży Valdera, niewielki region pełen pofałdowanych wzgórz ozdobionych cyprysowymi alejami z kamiennymi miasteczkami na szczytach. Historia miesza się tu z codziennym życiem w malowniczych wioskach takich jak Palaia, a dawna sztuka spotyka się ze współczesną w wielu miasteczkach, jak choćby w Peccioli. Są też nietypowe atrakcje, takie jak kolekcja Vesp w Muzeum Piaggio w Pontedera czy teatr operowy Andrei Bocellego i letnie koncerty w Teatro del Silenzio, na wzgórzach pod Lajatico. Łatwo można stąd dotrzeć do Volterry i San Gimignano.

Czytaj dalej

Florencja & Chianti

Trudno słowami opisać piękno i majestat Florencji. Jako miejsce narodzin renesansu z galeriami pełnymi dzieł wielkich artystów, takich jak Michelangelo, Donatello, Raphael i Botticelli oraz kościołami ozdobionymi freskami takich artystów jak Giotto i Fra Angelico, miasto jest przez wielu uznawane za stolicę europejskiej sztuki. Zwiedzanie zabytków, odwiedzanie kościołów, galerii i ogrodów jest możliwe bez korzystania z auta lub komunikacji – wszystko jest w zasięgu spaceru. Otoczone przez wzgórza historyczne centrum znajduje się zaledwie kilka kilometrów od północnych granic regionu Chianti, który rozciąga się od Florencji po przedmieścia Sieny. Jest to bardziej zalesiony i dziki obszar, niż lepiej znana sieneńska część Chianti. Okolica jest spokojna, krajobrazy nienaruszone, winnice i gaje oliwne harmonijnie wplatają się w zalesione wzgórza. Zaletą mieszkania w tej sielskiej okolicy jest możliwość łączenia wypoczynku ze zwiedzaniem dzięki bliskości Florencji, Greve, Imprunety czy San Casciano in Val di Pesa.

Czytaj dalej

Grosseto & Maremma

Ten czarujący region, usytuowany w południowej Toskanii, do dziś pozostaje zachowany w naturalnym stanie. Znajdziemy tu 130 km linii brzegowej z plażami, lasami sosnowymi, kamiennymi brzegami i wieloma zatoczkami, które pełnią dziś funkcję przystani turystycznych. Są to: Punta Ala, Castiglione della Pescaia, Marina di Grosseto, Talamone, Porto Santo Stefano, Porto Ercole, Cala Galera oraz inne przystanie na wyspach Giglio oraz Giannutri. Region Maremmy charakteryzuje się przepięknym, zróżnicowanym krajobrazem, wśród którego wyróżniają się złote plaże i krystalicznie czysta woda. Piękno naturalne objawia się też w niesamowitej historii tego regionu, na którą składają się stanowiska archeologiczne, datowane na czasy starożytnego Rzymu. Dodając do tej mieszanki wyborną kuchnię i znakomite lokalne wina, w tej części Toskanii znajdziemy wszystko, czego szukamy.

Czytaj dalej

Orvieto

Umbria, ojczyzna św. Benedykta i Franciszka z Asyżu, wydaje się skąpana w mistycznej otoczce,  którą potęguje także samo Orvieto. To położone w połowie drogi między Florencją a Rzymem miasto jest uosobieniem umbryjskiej perfekcji, ze świetlistymi freskami i tajemniczymi kościołami, które podkreślają jego wyniosłą odmienność. Majaczące na krawędzi ostygłej lawy Orvieto stanowi tajemniczą pamiątkę obecności Etrusków, osadzoną w ciemnej skale wulkanicznej. W średniowieczu ta przycupnięta na niemożliwej do zdobycia górze cytadela sprawowała kontrolę nad drogą łączącą Rzym i Florencję. Chociaż jej położenie jest prawdziwie majestatyczne, na szczycie tufowego płaskowyżu, znajdujące się pod nią wzgórze jest porowate i grozi zawaleniem, które może skończyć się kompletnym zniszczeniem miasta. Z drugiej, nieco bardziej pozytywnej strony, okoliczne żyzne wulkaniczne wzgórza pokryte są winnicami, które produkują słynne, orzeźwiające białe wina Orvieto. Miasto wyróżnia się także pod względem swojej duchowości, ze swoimi skromnymi kościołami przeciwstawionymi majestatowi Duomo i urokowi falującego krajobrazu.

Czytaj dalej

Perugia

Mgliste wzgórza, niemalże magiczne światło i atmosfera duchowości zdecydowanie wyróżniają Umbrię, a także jej czarującą stolicę, Perugię. Kosmopolityczna, artystyczna, przykładająca dużą wagę do swojego dziedzictwa, ale i spoglądająca w przyszłość Perugia stanowi wspaniałe wprowadzenie do tego regionu, w dodatku można się z niej wybrać na wycieczki do Asyżu, Gubbio i Jeziora Trazymeńskiego. W porównaniu z Florencją Perugia zdaje się także o wiele mniej skupiona na turystyce.

Umbria często pozostaje w cieniu Toskanii, jednak jest tak samo urzekająca, jak jej wspaniała sąsiadka. Zachwyć się falującym krajobrazem i położonymi na szczytach wzgórz miastami, które wyglądają, jakby trwały tam od niepamiętnych czasów. To nie iluzja: niektóre z nich zostały założone przez Etrusków, a wieki później poświęcone średniowiecznym świętym. Chociaż Perugia sprawia wrażenie bardziej świeckiej niż większość tego regionu, Umbria z urodzonym w Nursji św. Benedyktem, jest kolebką zachodniego monastycyzmu. Poza popularnym wśród turystów Asyżem ta okolica osiągnęła niemalże idealną równowagę między zrównoważoną turystyką a autentycznym stylem życia.

Czytaj dalej

Chianti

Jeśli toskański styl życia jest tym, co kusi Cię najbardziej, Chianti jest idealnym miejscem dla Ciebie. Ten słynny region uprawy winorośli to kwintesencja Toskanii, a mieszkanie w willach to wspaniały sposób na docenienie tutejszego krajobrazu. W Chianti mieszkańcy wydają się znajdować właściwą równowagę między życiem w mieście i na wsi. Krajobraz Chianti to mozaika winnic, gajów oliwnych i cyprysów oraz pól i lasów. Rozciągająca się od Florencji do Sieny kojąca sceneria, usiana miasteczkami na wzgórzach, willami i zamkami, inspirowała renesansowych mistrzów. Sztuka, którą można znaleźć we Florencji i Sienie, przyciąga niczym magnes, ale wydaje się zarazem bliska, jak i odległa. Dla tych, których nie fascynują freski w kościołach i dzieła sztuki w muzeach, wspaniałość Florencji i Sieny często może wydawać się nieco wyblakła. Chęć ucieczki od miejskiego zgiełku, przypominającego w lecie rozpędzony młyn, może również okazać się przytłaczająca. Jeśli tak jest, oznacza to, że Chianti jest miejscem  dla Ciebie, wraz ze wszystkimi wiejskimi pokusami. Zwiedzaj ten region powoli, wędrując pośród winnic i lokalnych restauracji, odwiedzając zamki i wypróbowując ścieżki rowerowe.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie