Zaloguj się


Toskańskie miasta i wsie

W Toskanii są naprawdę przepiękne miasta i wsie, poczynając od średniowiecznych wiosek na szczytach wzgórz po stare miasta w większych miejscowościach. Jest tu też kilka wielkich miast, w których poszukujący rozrywki znajdą najróżniejsze wydarzenia kulturalne i imprezy rozrywkowe. Każdy region Toskanii ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Często wystarczy przejść się brukowaną uliczką malowniczego włoskiego miasta, aby ulec urokowi Toskanii.

Z niektórych miejscowości rozciągają się widoki na łagodnie falujące wzgórza, ciągnące się jak okiem sięgnąć pola obsadzone równymi rzędami winorośli czy rustykalne zamki na horyzoncie. Warto usiąść w kafejce i przyglądać się światu, zajrzeć do sklepiku z nietypowymi podarunkami czy podziwiać usytuowane w obrębie murów miejskich przepiękne budowle.

Nasze prywatne wille z basenem, posiadłości i gospodarstwa leżą w pobliżu najpiękniejszych miast i miasteczek Toskanii.

Toskańskie miasta i wsie

Arezzo

Główne atrakcje tego miasta to jego magiczny główny plac i kościoły, w których często znajdziemy dzieła Piero della Francesca. Najlepszym sposobem na spędzenie czasu w Arezzo jest jednak zwyczajne czerpanie radości z życia w toskańskim mieście, które nie zostało jeszcze opanowane przez napływ turystów. Poza Arezzo polecamy także jednodniowe wycieczki do Sansepolcro i Monterchi, położonych na artystycznym szlaku Piero della Francesca. Nasze pozostałe ulubione kierunki wycieczek to położona na szczycie wzgórza Cortona i okoliczne szykowne winnice.

Czytaj dalej

Camaiore

Wioska Camaiore mieści się w dolinie otoczonej przez wzgórza i północne pasmo Apeninów. Camaiore wywodzi się z czasów rzymskich, kiedy to pełniło funkcję jednego z największych obozów wojskowych w okolicy Lukki oraz ważnej bazy wojskowej przy drodze Via Cassia. Geneza nazwy Camaiore pochodzi od obozu "Campus Maior".

W czasach średniowiecznych miasteczko dość mocno się rozrosło dzięki starej drodze Via Francigena. Miasto, nazwane Campmaior przez Arcybiskupa Canterbury, reprezentowało dwudziesty siódmy etap podróży Sigerico Canterbury.

Dziś miasto wypełnione jest wieloma artystycznymi skarbami, wśród których znajdziemy kościół kolegiacki św. Piotra, będący opactwem benedyktyńskim, a dodatkowo we wiosce Pieve Camaiore mieści się kościół będący wspaniałym przykładem budownictwa romańskiego, datowany na rok 817 p.n.e.       

Okolice Camaiore są przepiękne i znane ze swoich krajobrazów oraz niewielkich wiosek, takich jak Monteggiori, Casoli, Gombitelli i Monteggiori. Z wiosek, mieszczących się głównie na zboczach wzgórz, mamy piękne widoki na morze i okoliczne wzgórza, co sprawia wrażenie, że czas zatrzymał się tu stulecia temu.

Czytaj dalej

Castagnoli

Castagnoli leży w południowej części Chianti i pomimo swojej sennej atmosfery jest dobrą bazą  na wycieczki kulturalne do Sieny Gaiole in Chianti i Radda in ChiantiMontepulcianoSan Gimignano i Florencja są nieco dalej, ale wciąż znajdują się w zasięgu jednodniowej wycieczki dla miłośników kultury. W tej miejscowości chodzi jednak przede wszystkim o jedzenie w uroczych karczmach i degustacje wina, często odbywające się w zamkach lub opactwach. Na szczęście możesz również odkrywać Chianti w bardziej energiczny sposób, podróżując skuterem, na rowerze elektrycznym, a nawet na koniu.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Castellina in Chianti

Nawet jeśli sama Castellina jest kluczową atrakcją Chiantigiany, Chianti Way jest także punktem wyjściowym dla wypraw do sąsiednich winnic Chianti, a także do San GimignanoSieny i Florencji. Castellina jest doskonałą bazą wypadową dla różnych aktywności, takich jak wycieczki rowerowe i zwiedzanie muzeów, degustacja win oraz jedzenie lodów. Wybierz się na kurs gotowania lub odwiedź park rzeźb - w Castellinie każdy znajdzie coś dla siebie.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Castelnuovo Berardenga

Castelnuovo Berardenga stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Sieny i południowego Chianti. Możesz wybrać się na samochodową wycieczkę po winnicach lub zwiedzić je na rowerze. Chiantigiana, the Chianti Way, jest stworzona do wypadów po uroczych miejscowościach regionu Chianti i zamkach, służących również jako winnice lub centra sztuki współczesnej. Aby zanurzyć się w źródłach termalnych, odwiedź pobliskie Rapolano Terme. Możesz też wypożyczyć rower elektryczny lub Vespę i zwiedzić okolicę. Jeśli chodzi o wycieczki kulturalne, rozważ wizytę w MontepulcianoSan Gimignano i Sienie, a także nieco bardziej odległej, oddalonej o dwie godziny jazdy Florencji

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Castelnuovo di Garfagnana

Castelnuovo di Garfagnana to tętniące życiem miasteczko z drogą oraz połączeniami kolejowymi prowadzącymi do Lukki, Pizy, Florencji oraz na wybrzeże Versilia, przez Viareggio. Parki narodowe Alp Apuańskich oraz Apeninów są w niedalekiej odległości od miasteczka i oferują mnóstwo możliwości, w tym spacery, współżycie z naturą oraz różnorodne sporty, wszystko to dla Państwa przyjemności.

Pierwsze informacje na temat niewielkiej wioski Castelnuovo datowane są na rok 740, jednak w przeciągu następnego wieku osada ta stała się ważnym miastem z murami obronnymi i zamkiem. Lokalizacja Castelnuovo umożliwiła miastu zdobycie znaczenia jako punkt tranzytowy dla handlarzy i podróżnych, zmierzających z północnej części Włoszech. Mury obronne i zamki były powiększane i ulepszane przez następne stulecia. W 1924 r. Castelnuovo stało się częścią prowincji Lukka.

Nawet dziś mury obronne grają ważną rolę w życiu codziennym mieszkańców Castelnuovo di Garfagnana. Przy murach znajduje się najstarsza część miasta, wraz z krętymi uliczkami i niewielkimi sklepami z wyrobami rękodzielniczymi. Bardziej nowoczesne biura, rezydencje, bary, restauracje oraz stacja kolejowa znajdują się poza murami miasta.

Duża liczba mieszkańców Castelnuovo dojeżdża do pracy do Lukki, Pizy lub Florencji, jednak wielu z nich jest w stanie dobrze zarobić na życie z turystyki lub ze sprzedaży ręcznie wykonanych pamiątek i obrazów.

Czytaj dalej

Colle di Val d'Elsa

Miasto Colle di Val d'Elsa znajduje się w sercu Toskanii, w pobliżu SienyFlorencjii etruskiej Volterry, co czyni je wygodną bazą wypadową do wycieczek po tych miastach. Colle di Val d'Elsa jest także punktem wyjściowym dla wycieczek po wsi, szczególnie po regionie Chianti - krainie wina, w której można niespiesznie wędrować po miejscowościach takich jak Castellina i  RaddaAby zobaczyć średniowieczne miasteczka i wieże, odwiedź słynne San Gimignano lub spokojniejsze miasto Monteriggioni - położoną na szczycie wzgórza, otoczoną murami dawną twierdzę, strzegącą północnych granic terytorium Sieny. Inne atrakcje to piesze lub rowerowe wycieczki do Poggibonsi, lub wyprawy po winnicach Chianti.

Czytaj dalej

Cortona

W Cortonie nie znajdziemy wielu atrakcji turystycznych. Zwiedzanie tego miasta to głównie spokojne spacery oraz napawanie się widokami i średniowieczną atmosferą. Wiele zależy od tego, jak wysoko chcesz się wspiąć ‒ im dalej w górę stromymi uliczkami, tym mniej zwiedzających. Pozostałe spokojne przyjemności w Cortonie to jedzenie lodów i passegiata po głównych placach, z kolei popularne kierunki jednodniowych wycieczek to Arezzo na północy i Jezioro Trazymeńskie na południu.

Czytaj dalej

Florencja

Aby zrównoważyć wizyty w galeriach, wybierz się na przechadzkę w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałych widoków. Warto zakupić przez Internet Kartę Firenze, która co prawda jest dość droga, ale zwraca się już po kilku wizytach, a także pozwala Ci na omijanie kolejek i zwiedzanie najlepszych muzeów i zabytków bez niepotrzebnego marnowania czasu. Karta jest ważna przez 72 godziny i zapewnia darmowy wstęp obywatelom Unii Europejskiej poniżej 18 roku życia, pod warunkiem, że towarzyszy im posiadacz karty. Zamiast niej możesz także kupić bilet Grande Museo del Duomo, umożliwiający wstęp do wszystkich zabytków na Piazza del Duomo. Oficjalna strona z rezerwacjami online to b-ticket, ale w Internecie można też znaleźć wiele stron nieoficjalnych.

Czytaj dalej

Forte dei Marmi

W Forte dei Marmi  chodzi przede wszystkim o bywanie we właściwych miejscach. Jeśli pragniesz czegoś więcej niż wylegiwanie się na plaży i przyjemne przejażdżki rowerowe, udaj się na północ, w kierunku Massy. Jeśli szukasz przygód, zobacz Carrarę i kopalnie marmuru w Alpach Apuańskich. To prawdziwa Toskania, stanowiąca ostry kontrast z bogatym Forte dei Marmi. Jeśli interesuje Cię toskańska kultura, kieruj się dalej od wybrzeża do najbliższych miast związanych ze sztuką takich jak Piza na południu oraz LukkaPistoia lub Florencja na wschodzie. Jeśli chcesz poczuć smak wiejskiego życia, z willami i wiejskimi widokami, odwiedź willę Lucca, opisaną poniżej.

Czytaj dalej

Gaiole in Chianti

Górzyste  Gaiole stanowi doskonały punkt wyjściowy do odkrywania lokalnych zajazdów, winnic i starożytnych opactw, od ufortyfikowanego klasztoru Badia di Coltibuono po Castello di Brolio, dawny florencki zamek, który stanowił punkt obronny przed średniowiecznym wrogiem - Sieną. Okolica obfituje w posiadłości z winnicami i wykwintne gospody, ale po drodze napotkasz także wystarczająco dużo trudnych tras rowerowych, aby utrzymać formę po spożyciu kalorycznych posiłków. Jeśli chodzi o kulturę, rozważ jednodniowe wycieczki do Sieny, Florencji lub Castelliny.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Greve in Chianti

Greve, komercyjne centrum regionu Chianti, jest idealnym miejsce na poszukiwania wina i artykułów spożywczych. Chociaż w mieście nie ma zbyt wielu atrakcji kulturalnych, wiejski krajobraz roztaczający się wokół sprzyja powolnym przechadzkom. Z Greve można wybrać się na sympatyczne wędrówki, a także urządzać malownicze przejażdżki do pobliskich zamków i średniowiecznych winiarni. Greve stanowi także doskonałą bazę wypadową dla wycieczek kulturalnych do Sieny i Florencji, a także degustacji win i potraw z winnic w Chianti.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Grosseto & Maremma

Odwiedzenie tego miasta jest wręcz koniecznością. Rozwój Grosetto przypada na okres panowania Etrusków, podczas gdy bardziej zaawansowana rozbudowa struktur dróg nastąpiła w trakcie trwania rzymskiego imperium. Jedną z rzymskich pozostałości jest droga Via Aurelia, która istnieje po dziś dzień. W okresie średniowiecza, po tym jak wiele głównych rzymskich i etruskich wsi zostało opuszczonych, nastąpiła rozbudowa Grosseto. Następnie panowanie nad miastem objęła dynastia Medyceuszy. Miejsce to ma bogatą historię, przykładem czego jest oszałamiający plac Piazza Dante, będący głównym placem miasta oraz miejscem, w którym znajduje się skupisko wielu ważnych budynków. Mamy tu także pałac Palazzo Provinciale, czyli piękny neogotycki budynek, wykonany z trawertynu.

Pamiętajmy jednak o wygodnym obuwiu, gdyż miasto w głównej mierze przemierzane jest pieszo. Jest tu wiele atrakcji, a także możliwość dokonania wspaniałych zakupów. Lokalni rzemieślnicy produkują tu skórzane i ceramiczne towary o wysokiej jakości. Warto również zwrócić uwagę na piękną biżuterię, która została zaprojektowana pod wpływem inspiracji okresem Etrusków. Można tu także kupić doskonałe, lokalne sery, produkty wieprzowe i oczywiście wiele wspaniałych, lokalnych marek win.

Czytaj dalej

Lecchi in Chianti

Lecchi leży w południowej części Chianti i jest  bardzo dobrze przygotowane na wycieczki kulturalne do Sieny. Jeśli chodzi o bezpośrednie okolice miasteczka, liczy się tu przede wszystkim sztuka współczesna wystawiana w winnicach oraz wycieczki do pełnych uroku miast Chianti, takich jak RaddaGaiole i Castellina in Chianti. Chianti to styl dolce vita (słodkie życie) z degustacjami wina, wyśmienitą kuchnią i rustykalnymi karczmami, także w zamkach. Dodatkiem są przejażdżki rowerowe, wycieczki na skuterze Vespa i letnie kąpiele w rzece. Życie potrafi tu być ekscytujące. Florencja iSan Gimignano znajdują się nieco dalej, ale wciąż w zasięgu  jednodniowych wycieczek dla miłośników kultury.

To tylko przedsmak rejonu Chianti. Zobacz nasze szczegółowe przewodniki po najpiękniejszych miastach i wioskach regionu Chianti, wszystkie dostępne na naszej liście miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po miejscowościach GaioleGrevePanzanoCastellinaRaddaCastelnuovo i Beradenga oraz nasz główny przewodnik po regionie Chianti. Dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują takie miejsca jak CastagnoliVolpaia, San Gusmè, San Donato w Poggio, Lecchi i Vagliagli

Czytaj dalej

Livorno

Livorno to miasto położone w Toskanii, nad brzegiem Morza Tyrreńskiego, stanowiącego część Morza Śródziemnego. Zostało założone w 1017 roku i może pochwalić się długą i bogatą historią, choć ważnym portem oraz centrum handlu i kultury stało się dopiero w okresie renesansu. W tym czasie w Livorno osiedliło się wielu Greków, a po nich pojawili się osadnicy żydowscy, ormiańscy i holenderscy - kupcy handlujący zbożem, tekstyliami i innymi produktami, którzy wywarli wpływ na kuchnię, język i religię. Livorno zachowało do dziś swój urok i przyciąga turystów z bliska i daleka swoimi historycznymi budynkami i spokojną atmosferą.

Czytaj dalej

Lukka

Wakacje w Lukce mogą być leniwe lub aktywne – wszystko zależy od Twojego nastroju. Wybierz się na przejażdżkę rowerem po murach obronnych lub wejdź na szczyt jedynego pozostałego tu do dzisiaj domu wieżowego. Odwiedź kościoły, wille, winnice i wspaniałe ogrody, zanim udasz się w podróż szlakiem Pucciniego. Jeśli masz ochotę na nieco spokojniejsze atrakcje, możesz także wybrać się na kameralny koncert lub na zakupy do jednego ze specjalistycznych sklepików, często skrywających się za eleganckimi, staroświeckimi witrynami.

Czytaj dalej

Montalcino

W Montalcino znajduje się neoklasyczna katedra, gotyckie loggie, romański kościół i niezliczone alejki, ale ostatecznie w pamięci pozostaje średniowieczny nastrój, twierdza i wino.

Czytaj dalej

Montepulciano

Montepulciano jest cywilizowanym miastem i stanowi czarującą bazę, obok której warto wynająć willę. Jego urok bierze się z łagodnej mieszanki renesansowych pałaców i nastrojowych winiarni, w których można popijać Vino Nobile di Montepulciano. Podobnie jak wszystkie typowe miasta w Toskanii zostało wybudowane w ludzkiej skali, czyli przystosowano je do spacerów i relaksu w renesansowej scenerii, której elementy znajdziesz wszędzie.

Montepulciano, patrząc pod kątem architektonicznym, jest „perłą Cinquecento” ukształtowaną przez renesans. Miasto jest arcydziełem Antonio da Sangallo, tak jak Pienza należy do Rosselliniego. Podczas gdy Pienza została idealnie zaplanowana, Montepulciano rozwijało się swobodnie, dzięki czemu posiada asymetrię i swój charakter, czego brakuje Pienzie. Mimo to w Montepulciano istnieje wzniosłość, którą da się odczuć w majestatycznych pałacach i równie dostojnych winach. Nawet mieszkańcy uważają się za lepszych, będących ponad wszystkim. Ostatecznie Montepulciano jest jednak spokojnym miastem, w którym można poczuć prawdziwy toskański styl życia.

Czytaj dalej

Monteriggioni

Monteriggioni leży w sercu Toskanii, dzięki czemu łatwo stąd zaplanować całodniową wycieczkę do średniowiecznejSieny lub nawet do Florencji.Monteriggioni może być także punktem wyjściowym dla zwiedzania terenów wiejskich, szczególnie w rejonie Chianti, w tym powolnych przechadzek po krainie wina, wokół takich miejscowości jak Castellina in Chianti i Radda in Chianti. Jeśli oczarują Cię średniowieczne wieże Monteriggioni, odwiedź także słynne San Gimignano lub etruską Volterę, by zobaczyć średniowieczne widoki i wieże miejskie. Aby zakupić najdoskonalszy kryształ, odwiedź średniowieczne Colle di Val d'Elsa. Inne atrakcje to piesze lub rowerowe wycieczki do sąsiedniej miejscowości Montagnola lub zwiedzanie trasy pielgrzymkowej Via Francigena.

Czytaj dalej

Orvieto

Orvieto charakteryzuje się tajemniczą atmosferą, zarówno ponad, jak i pod ziemią. Rozkoszuj się wolnym tempem życia, od średniowiecznych spacerów po degustację wina w tym mieście ruchu Slow Food. To także dobra baza wycieczkowa na jednodniowe wypady do wielu wspaniałych miejsc w Umbrii i Lazio. Poza samym Orvieto jedną z naszych dziesięciu ulubionych atrakcji w Umbrii jest także mistyczne Todi, jedno z najbardziej czarujących miast w środkowych Włoszech. Pozostałe polecane przez nas miejsca, które można zobaczyć w ramach jednodniowych wycieczek, znajdują się w Lazio: „papieskie miasto” Viterbo i wymarłe miasto Civita di Bagnoregio.

Czytaj dalej

Panzano

Naciesz się mięsną ucztą w Panzano, które jest najważniejszym punktem gastronomicznym w okolicy, zanim wyruszysz na szlaki winiarskie na pobliskich wzgórzach Chianti. Odwiedź renesansową willę i ogrody związane z Leonardem da Vinci lub zdecyduj na przelot nad Chianti balonem napędzanym gorącym powietrzem. Jeśli szukasz prostszych atrakcji, wybierz się na pieszą wycieczkę pomiędzy Greve i Panzano oraz malownicze przejażdżki do średniowiecznych zamków i posiadłości. Panzano, położone mniej więcej w połowie drogi międzySienąa Florencją jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania nie tylko obu tych miast, ale także San Gimignano

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Perugia

Perugia to zarówno stolica Umbrii, jak i idealna baza do zwiedzania tego regionu. Od podziwiania galerii sztuki i obserwowania przechodniów na średniowiecznych placach, po zajadanie się czekoladowymi „pocałunkami”, Perugia ma wiele do zaoferowania. Ta regionalna stolica to także doskonały punkt wyjściowy wycieczek do niektórych z najbardziej urokliwych miasteczek Umbrii. Jeśli chodzi o jednodniowe wycieczki, polecamy otoczony atmosferą duchowości Asyż, Jezioro Trazymeńskie i Gubbio, miniaturowe średniowieczne miasto, o którym dowiesz się więcej w naszym przewodniku po dziesięciu najlepszych atrakcjach.

Czytaj dalej

Pienza

Pienza jest wykwintnym, renesansowym „domkiem dla lalek”, na jej nieszczęście niemal zbyt idealnym. Popularność Pienzy znacząco wzrosła dzięki wyróżnieniu przez UNESCO i dogodnym warunkom do stworzenia planu filmowego. Mówiąc wprost, turyści przybywają do miasta prawie równie często ze względu na szeroki wybór serów pecorino, co z powodu renesansowej architektury. W 1405 roku urodził się tu papież Pius II. Upoważnił on Bernardo Rosselliniego do odbudowania rodzinnej wioski jako wzór renesansowego miasta. W rezultacie powstało coś, co miejscowi nazywają „a città d’autore” – miasto zainspirowane jedną wizją. Po spacerze wokół murów obronnych Pienzy w poszukiwaniu wspaniałych widoków Monte Amiaty i Val d’Orcii, niewielu może się oprzeć odpoczynkowi połączonemu z lunchem w uroczej karczmie. Spodziewaj się, że w menu znajdziesz sery pecorino z owczego mleka. Okolice Pienzy z kasztanowcami otaczającymi miasto, cyprysami, gajami oliwnymi, makami i polami słoneczników są równie piękne jak samo miasto.

Czytaj dalej

Piza

W przeciwieństwie do większości toskańskich miast, religijne centrum Pizy nie jest położone na starym mieście ani nawet wewnątrz jej murów ‒ znajdziemy je na odludziu, przy północnym skraju miasta. Autokary wycieczkowe wysadzają turystów przy Campo dei Miracoli, „Polu Cudów”, a priorytetem są dla nich zdjęcia na tle Krzywej Wieży. Warto jednak poświęcić chwilę na pozostałą część Pizy, pełną intrygujących zakątków.

Czytaj dalej

Pistoia

Piękna Pistoia jest często nazywana „miniaturową Florencją” ze względu na bujne życie kulturalne, spokojną pewność siebie i dużą koncentrację sztuki oraz architektury. To właśnie ta żywa kultura odróżnia Pistoię od innych, podobnych miast. Pozostaje ona jednak jednym z najbardziej  niedocenianych toskańskich miast, pomimo roku spędzonego w świetle reflektorów jako Stolica Kultury Włoch 2017. Historyczne centrum miasta jest wspaniałe i może się pochwalić jednym z najpiękniejszych placów w Toskanii. W tej mało popularnej wśród turystów miejscowości spodziewaj się raczej pustych romańskich kościołów oraz muzeów sztuki współczesnej, po których można się swobodnie poruszać, a także przepełnionych, popularnych gospód. Gdy zapada zmrok, oświetlone lampami, zacienione ulice Pistoi nadal charakteryzuje autentyczna, średniowieczna atmosfera. Franciszkańscy mnisi krążą po nich w swoich brązowych habitach przewiązanych sznurkiem, a kamienne płyty na zewnątrz sklepów są pełne towarów na sprzedaż, tak jak to miało miejsce w średniowieczu.

Poznaj naszą kolekcję willi obok Pistoi.

Czytaj dalej

Radda in Chianti

Radda jest świetną bazą wypadową  dla różnych atrakcji, takich jak wizyta na farmie kóz kaszmirowych w Chianti lub odwiedzenie centrum sztuki współczesnej. Oprócz zwiedzania posiadłości z winnicami można tu też zajrzeć do muzeum wina lub zapisać się na kurs połączony z degustacją. Możesz także wybrać się na przejażdżkę rowerem po winnicach. Chociaż sama Radda jest kluczową atrakcją Chiantigiany, prowadzi ona również do sąsiednich wiosek Chianti, takich jak Volpaia. Jeśli chodzi o kulturę, rozważ jednodniowe wycieczki do San GimignanoSieny i Florencji.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GaioleGrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: CastagnoliVolpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

San Donato in Poggio

San Donato in Poggio to urocza baza wypadowa do różnorodnych atrakcji, takich jak zwiedzanie opactw i willi lub winnic podczas wycieczki na skuterze Vespa. Oprócz odkrywania najpiękniejszych posiadłości winiarskich w rejonie Chianti można tu nauczyć się mieszania własnego wina. Kolejną kuszącą opcją mogą też być wędrówki po winnicach, a w sąsiedniej Tavernelle Val di Pesa odbywają się magiczne loty balonem. Jeśli chodzi o kulturę, rozważ jednodniowe wycieczki do San GimignanoFlorencji lubSieny

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

San Gimignano

Już same wieże sprawiają, że warto odwiedzić tę średniowieczną kapsułę czasu, jednak San Gimignano jest pełne różnych niecodziennych atrakcji turystycznych. Pamiętaj, aby zostać tam aż opuszczą je największe tłumy. Zwróć uwagę, że jeden bilet łączony pozwala na wstęp do wszystkich muzeów.

Czytaj dalej

San Gusme

San Gusmè leży w południowym Chianti i dzięki temu stanowi doskonałą bazę wypadową dla wycieczek kulturalnych do SienyCastelnuovo Berardenga i MontepulcianoSan Gimignano i Florencja znajdują się nieco dalej, ale wciąż stanowią kuszącą opcję dla miłośników kultury. Atrakcje w pobliżu osady obejmują winiarnie, mieszczące się w pełnych uroku willach, degustacje wina oraz wizyty w wyśmienitych restauracjach i rustykalnych gospodach, również zamkowych. Spal kalorie jeżdżąc konno lub na rowerze po specjalnie wyznaczonych szlakach i nie zapomnij o kąpieli w gorących wodach w miejscowości uzdrowiskowej Rapolano Terme.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

San Miniato

San Miniato zapewnia przede wszystkim odpowiedni nastrój, piękne widoki, a także wyśmienite jedzenie. Stanowi ono również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania dzięki położeniu niedaleko drogi Florencja - Piza. Jeśli zmęczyło Cię zwiedzanie pełnych zabytków miast, udaj się do przytulnej gospody lub spa albo poobserwuj ptaki na urokliwych bagnach, Padule di Fucecchio.  Jeśli natomiast jesteś spragniony miejskiego życia i skarbów kultury, udaj się na zachód do Pizy, na wschód do Florencji, lub innych miejscowości takich jak Lukka i San Gimignano lub na wybrzeże Toskanii do Marina di Pisa - wszystkie są doskonałym celem jednodniowych wycieczek.

Czytaj dalej

Siena

Siena oferuje turystom przepiękny, pełen światłocieni główny rynek, a także ratusz i katedrę. Najbardziej odczuwalny jest tu jednak kameralny, średniowieczny najstrój zalegający w tajemnych alejkach i przytulnych zajazdach.

Czytaj dalej

Chianti

Chianti to miejsce sprzyjające włóczęgom i przypadkowym spotkaniom. Jest zachwycające bez względu na to, czy zwiedza się je samochodem, rowerem czy pieszo, czy też, co będzie najlepszym wyjściem, mieszanką wszystkich trzech. Chianti stanowi doskonałą bazę wypadową do wielu miejsc, od zwiedzania Sieny i Florencji, przez degustację win i dań lokalnej kuchni, po wycieczki rowerowe.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GaioleGrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: CastagnoliVolpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Wybrzeże Toskanii

Oto dziesięć największych atrakcji, od wygrzewania się na plażach po obserwowanie delfinów, od wycieczek rowerowych wzdłuż wybrzeża po ekslporowanie rezerwatów przyrody. W Toskanii znajdą dla siebie coś ciekawego miłośnicy kultury i natury, plażowania i zwiedzania. Ważna uwaga - nie próbuj poznać całego wybrzeża podczas jednej podróży. Starannie wybierz bazę wypadową.

Jeśli chcesz odwiedzać miasta pełne sztuki i zabytków ze swojej nadmorskiej bazy, pamiętaj, że są one lepiej dostępne z północnego wybrzeża, zwłaszcza Riwiery Versiliańskiej. Celem jednodniowych wycieczek najczęściej są PizaLukkaPistoia lub Florencja. Jeśli zamieszkasz na południowym wybrzeżu, w Maremmie, niedaleko Grosseto, do Sieny dotrzesz w niecałe dwie godziny.

Wybrzeże jest różnorodne - od imprezowych kurortów po plaże przyjazne rodzinom i zaciszne zatoki. Północne wybrzeże, Riwiera Versiliańska, jest bardziej wypielęgnowane i zagospodarowane, podczas gdy południowe wybrzeże Maremmy jest bardziej dzikie i romantyczne. Pomiędzy nimi rozciągają się rozległe piaszczyste zatoki, często otoczone lasami sosnowymi.

Na północy Riwiery Versiliańskiej kurorty rozciągają się od eleganckiego Forte dei Marmi do Viareggio, słonecznego i piaszczystego kurortu popularnego wśród włoskich rodzin. Na południu, bliżej Pizy, znajdują się mniejsze, rodzinne i niedrogie kurorty na Riwierze Pizańskiej (Riviera Pisana). Dalej na południe zlokalizowana jest Riwiera Etruska (Riviera degli Etruschi). Na wybrzeżu w okolicy Livorno znajduje się szereg mniejszych kurortów z piaszczystymi plażami i ruinami starożytnych etruskich budowli w okolicy. Na południu leży prowincja Grosseto, granicząca z wybrzeżem Maremmy, bramą do dzikiego regionu Maremma. Wzdłuż tego pięknego wybrzeża umiejscowione są rozrywkowa Follonica, eleganckie Punta Ala i Monte Argentario. Wszystkie zostały docenione Niebieskimi Flagami, a łącznie w Toskanii 20 plaż zostało w ten sposób wyróżnionych .

Czytaj dalej

Vagliagli

Vagliagli leży na południowej granicy Chianti i jest dobrą bazą do wycieczek kulturalnych do Sienyi Castelliny in ChiantiFlorencja i San Gimignano znajdują się nieco dalej, ale wciąż leżą w zasięgu całodniowych wycieczek dla miłośników kultury. Jeśli chodzi o bezpośrednie okolice miasteczka, najważniejsze atrakcje to park rzeźb, odwiedziny w winnicach i degustacja win, wyśmienita kuchnia i rustykalne gospody, również zamkowe. Nie zapominaj o przejażdżkach rowerowych, wycieczkach na skuterze Vespa i piknikach dla smakoszy na pagórkowatych wiejskich terenach. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią przebywać na świeżym powietrzu.

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Val d'Orcia

Lista ta zawiera dziesięć najlepszych atrakcji – od spokojnych przejażdżek po senne uzdrowiska, od spacerów w nastrojowych wioskach po średniowieczne opactwa i starodawny „Pociąg Natura” – a wszystko to na obszarze wiejskim wpisanym na listę UNESCO.

Czytaj dalej

Viareggio

Viareggio to zarazem typowy i nietypowy włoski kurort nadmorski. Typowe jest to, że plaże są dobrze zarządzane, przyjazne rodzinom, ale raczej poddane pewnym sztywnym regułom. Mniej typowe jest to, że życie toczy się także poza plażą. Viareggio jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania Versilii, od przejażdżek rowerowych wzdłuż wybrzeża po przejażdżki, po zwiedzanie okolic Massy i Carrary. Jeśli szukasz czegoś więcej, niż wypoczynku na plaży, odwiedź Carrarę i kamieniołomy marmuru w Alpach Apuańskich. To dzikie tereny Toskanii, stanowiące ostry kontrast w stosunku do wybrzeża.
Jeśli chcesz poznać kulturę i sztukę toskańską, opuść wybrzeże i wybierz się do Pizy, Lukki, Pistoi lub Florencji.

Czytaj dalej

Volpaia

Niewielka, położona na szczycie wzgórza Volpaia była niegdyś ufortyfikowaną osadą. Dziś to cichy i spokojny zakątek z kilkoma restauracjami, którego nie chce się opuszczać, pomimo ograniczonej ilości atrakcji. Wioska leży tuż przy szlaku winnym Chiantigiana, można stąd łatwo dotrzeć do innych miast i miasteczek Chianti, takich jak Radda i Castellina. Jeśli jesteś miłośnikiem zabytków i zwiedzania, rozważ także jednodniowe wycieczki do San GimignanoSieny i Florencji

To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze pozostałe przewodniki po najciekawszych miejscach tego regionu. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak GrevePanzanoCastellina Radda i Castelnuovo Beradenga. Mamy także przewodniki po innych miasteczkach w Chianti: Castagnoli San GusmeSan Donato in Poggio i Vagliagli.

Czytaj dalej

Volterra

Volterra to typowe toskańskie miasto, które nie zostało jeszcze zdominowane przez turystykę. Ciesz się względnym spokojem, odkrywając jej etruskie, rzymskie i średniowieczne dziedzictwo. Możesz tu także udać się na zakupy po miejscowo produkowany alabaster lub zjeść obiad w etruskiej piwnicy.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie