Zaloguj się


Viareggio

 • Viareggio to przyjazny i nieco hałaśliwy kurort z piaszczystymi plażami, który jest szczególnie popularny wśród włoskich rodzin. Można tu znaleźć sporo atrakcji dla dzieci – są place zabaw, drabinki, kawiarnie ze strefami dla dzieci itp. Atrakcyjność kurortu tkwi w niekończącym się pasie złocistego piasku, wyblakłej elegancji i niedrogich restauracjach serwujących owoce morza. Viareggio to najstarsze z nadmorskich miasteczek Versilii. Jego początki sięgają czasów rzymskich, a w średniowieczu był ważnym portem morskim. W XIX wieku podobno budowano tu jedne z najlepszych łodzi, jakie kiedykolwiek zwodowano na Morzu Tyrreńskim, a stocznie nadal działają. Jego rozkwit przypadał na lata 20. i 30. XX wieku, do dziś zostało kilka budynków w stylu Art Deco i Art Nouveau przypominających tę epokę. Dzisiaj Viareggio jest bardziej znane ze swojego lutowego karnawału, co dowodzi, że w przeciwieństwie do większości kurortów Versilii, nie jest ono całkowicie zamykane poza sezonem.

 • Główne atrakcje

  Viareggio to zarazem typowy i nietypowy włoski kurort nadmorski. Typowe jest to, że plaże są dobrze zarządzane, przyjazne rodzinom, ale raczej poddane pewnym sztywnym regułom. Mniej typowe jest to, że życie toczy się także poza plażą. Viareggio jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania Versilii, od przejażdżek rowerowych wzdłuż wybrzeża po przejażdżki, po zwiedzanie okolic Massy i Carrary. Jeśli szukasz czegoś więcej, niż wypoczynku na plaży, odwiedź Carrarę i kamieniołomy marmuru w Alpach Apuańskich. To dzikie tereny Toskanii, stanowiące ostry kontrast w stosunku do wybrzeża.
  Jeśli chcesz poznać kulturę i sztukę toskańską, opuść wybrzeże i wybierz się do Pizy, Lukki, Pistoi lub Florencji.

 • 1. Promenada w Viareggio

  Spacer nad brzegiem morza powszechnie znany jako „passeggiata di Viareggio” to najlepszy sposób, aby docenić ten nieco spatynowany, ale przyjemny kurort. Viareggio jest na tyle duże, że może być zarówno typowym kurortem plażowym, jak i tętniącym życiem miastem z własnym życiem kulturalnym. Część uroku miasta tkwi w jego odmienności: nie jest to ani elegancki, według wielu przereklamowany Forte dei Marmi, ani po prostu kolejne nijakie kąpielisko zniszczone przez zabudowę przy plaży. Krótko mówiąc, Viareggio to przyjemne miejsce na leniwe wakacje, oferujące wszystkiego po trochu, zazwyczaj w rozsądnych cenach. Spacer nadmorską promenadą nadaje ton temu miejscu, od tętniącego życiem plażowego życia, po kawiarnie i architekturę retro.

  Okres świetności Viareggio przypadał na lata 20. i 30. XX wieku, więc w niektórych zachwycających budynkach w stylu Art Nouveau i Art Deco, zbudowanych głównie jako hotele lub kąpieliska, widać jeszcze ślad wyblakłej elegancji i dawnej świetności. Styl architektoniczny znany jako „stile liberty”,jest bogaty w orientalne ornamenty, dekoracyjne motywy kwiatowe, zakrzywione linie i egzotyczne stylistyczne motywy. Na bulwarze Viale Margherita, znanym również jako Passeggiata Margherita znajduje się Art Nouveau Gran Caffè Margherita, ulubione miejsce Pucciniego. Błyszczące orientalne kopuły są z daleka widoczne, a kawa też jest całkiem dobra. Jeśli interesuje cię architektura secesyjna, skorzystaj z przewodnika „Liberty Style” dostępnego w biurach informacji turystycznej, który proponuje intrygującą trasę zwiedzania. Pamiętaj też, że poza urokiem epoki, kurort oferuje spacery nad brzegiem morza, kolacje z owocami morza oraz wyśmienite lody, także poza sezonem.


  Adres: Gran Caffè Margherita
  Viale Margherita 30
  Viareggio
  Tel: 0584 581143
  Strona: www.facebook.com/MargheritaGranCaffe

 • 2. Plażowe życie w stylu Viareggio

  Viareggio, dumne ze złocistej plaży i promenady wysadzanej palmami, pozostaje najpopularniejszym dużym kurortem nadmorskim w Toskanii. W przeciwieństwie do Forte dei Marmi, nie chodzi o wieczorne spacery i prezentowanie najnowszej kolekcji Prady. To przyjemny kurort z dawnym czarem. Plaża jest przeważnie podzielona na stabilimenti lub bagni - obiekty kąpielowe, w których można wynająć kabiny, leżaki i parasole, ale nie są to prawdziwe kluby plażowe.
  Przy Gran Caffè Margherita (zobacz wyżej) jest wejście do dwóch kąpielisk, Bagno Amedeo i Bagno Balena, założonych w 1874 roku, jednych z pierwszych „bagni” we Włoszech. Bagno Balena oferuje pięć basenów, sporty wodne, bezpłatne WiFi, tenis plażowy, spa, bar na plaży, restaurację sushi i klub dla dzieci. Bagno Maurizio (via Giuseppe Barellai) jest miejscem szczególnie przyjaznym dla rodzin.

  Nad morze można dotrzeć głównie po uiszczeniu opłaty za wejście, chociaż do niektorych „bagni” możesz wejść, jeśli zamówisz kawę lub przekąskę. Zorganizowany wypoczynek na plaży podlega pewnemu reżimowi, ale są też wymierne korzyści, takie jak bezpłatne WiFi, leżaki, prysznice, kabiny plażowe oraz bar i restauracja na miejscu. Do dyspozycji są gry plażowe, choć więcej zabawy może dać oglądanie grających, niż sama gra. Woda i plaża są czyste, pomimo tłumów. W Viareggio warto wybrać się do kąpieliska po południu i wynegocjować zniżkę na leżaki. Versilia jest obecnie jedną z włoskich stolic surfingu. Tito del Molo w Viareggio, położone w północnej części portu, jest szczególnie lubiane przez surferów.


  Adres: Bagno Balena (bathing establishment)
  Passeggiata di Viareggio
  Strona: 0584 1660853

 • 3. Oglądanie delfinów

  Delfiny i wieloryby żyją w wodach w pobliżu Versilii i można je oglądać podczas jednodniowych wycieczek z Viareggio w odpowiedniej porze roku. Od maja do połowy września odwiedzający mogą dołączyć do grup badawczych, które wyruszają w kierunku La Spezia. Można obserwować różne gatunki waleni, spośród których największą atrakcją jest zazwyczaj duża ławica delfinów butlonosych. Wycieczki startują z włoskiej części Pelagos Sanctuary, śródziemnomorskiego parku morskiego zarządzanego przez Włochy, Francję i Monako.

  Kilka firm organizuje wycieczki związane z obserwacją wielorybów i delfinów, codzienne odbywają się wycieczki prowadzone przez biologów morskich na katamaranie o nazwie Krill, wypływającym z Marina della Madonnina w Viareggio. Cetus, stowarzyszenie non-profit mające na celu ochronę wielorybów i delfinów, ma swoją bazę w Viareggio. W Muzeum Morskim w Viareggio jest centrum informacyjne i stała wystawa poświęcona waleniom.

  Adres: Museo della Marineria (Maritime Museum), Lungo Canale Est 32, Viareggio
  T: 0584 944580 & 0584 371413

  Cetus Centre: Cetacean catamaran day trips (maximum 8 people)
  T: (+39) 335 6564469 & www.cetusresearch.eu

  Tuscany Holiday: Dolphin and whale-watching day tours
  T: 055 0351186 & www.tuscanyholidaymade.com

 • 4. Karnawał w Viareggio

  Viareggio nie usypia po sezonie. To kurort o charakterze prawdziwego miasta z bogatym życiem kulturalnym. Dotyczy to zwłaszcza Karnawału Wielkopostnego, który od 1874 roku, zwykle w lutym, przyciąga do miasta tysiące osób spragnionych zabawy. Jeśli chodzi o kreatywność i liczbę atrakcji, karnawał w Viareggio należy do największych i najlepszych we Włoszech. Spodziewaj się tradycyjnych parad gigantycznych figur z papier-maché na kolorowych platformach, ale mnóstwa zabawy na ulicach. Dla wielu Włochów karnawał w Viareggio jest najbardziej ekstrawaganckim ze wszystkich włoskich karnawałów, słusznie słynącym ze zjadliwej satyry politycznej. Figury na platformach są zaprojektowane tak, aby odzwierciedlać wybrany temat i często są doprawione satyrą polityczną, kpiącą z obecnych liderów we Włoszech i za granicą. Całe miasto uczestniczy w uroczystościach, podczas których odbywają się różne pokazy, bale maskowe, fajerwerki, a nawet mecze piłki nożnej. Festiwal zmienia się w jedną długą imprezę uliczną sięgającą brzegu morza, a w zaułkach można znaleźć straganami i budki ze świetnym jedzeniem. Impreza jest bardzo otwarta, a goście są zaproszeni do udziału w zabawach.

  Przez pozostałą część roku rzemieślnicy ciężko pracują, budując alegoryczne platformy na następną edycję w kompleksie karnawałowym znanym jako Cittadella del Carnivale. To miejsce w Carnival City służy również jako muzeum karnawału i centrum rozrywki, w tym na koncerty i tańce, więc można je odwiedzać również poza okresem karnawału. Warto sprawdzić, czy podczas Twojego pobytu odbywają się warsztaty z papier-maché.


  Adres: La Cittadella del Carnivale
  Piazza Giuseppe Mazzini 22
  55049 Viareggio
  Tel: 0584 58071
  Strona: https://viareggio.ilcarnevale.com/

 • 5. Modne Forte dei Marmi

  Modne Forte dei Marmi znajduje się zaledwie 14 km dalej na północ od Viareggio. W Forte dei Marmi obowiązują pewne rytuały, szybko można się zorientować, gdzie należy bywać, które lokale są modne i gdzie się w tym sezonie jada, choć oczywiście nie trzeba podążać za tłumem. Zasadniczo Forte dei Marmi to miejsce do zabawy dla bogatych. Jeśli do nich nie należysz, po prostu próbuj naśladować innych. Potraktuj to jako zabawną grę. Zgadywanie, kto udaje, jest częścią zabawy: albo zdobędziesz Forte de Marmi, albo nie. To przede wszystkim miejsce wakacyjne dla przemysłowców z Turynu i magnatów mody z Mediolanu. Kurort ten był niegdyś ulubionym miejscem wielkiego Gianniego Agnelli, właściciela koncernu FIAT, a teraz jego stałymi klientami są takie osobowości jak Giorgio Armani, Andrea Bocelli i milionerzy z całego świata. Wieczorami na ulicach roi się od drogich samochodów sportowych i limuzyn. Nie znaczy to jednak, że potrzebujesz fortuny, aby cieszyć się tym miejscem (choć to pomaga). Możesz wybrać się tylko na oglądanie witryn sklepowych, a nie prawdziwe zakupy i starannie wybierać przyjemności. W sklepach i kawiarniach wokół Piazza Marconi wciąż można znaleźć coś z atmosfery małego miasteczka, nawet jeśli ceny bywają niedorzeczne.
  Przemierzaj nadmorską promenadę, najlepiej z psem w koszyku i w zwiewnej sukience. Przejdź się po molo, które zostało zbudowane po to, by wysyłać marmur dla Michała Anioła z otaczających gór. Wędruj po ulicach, aby poczuć ciszę i spokój, które artyści i pisarze znaleźli tutaj pod koniec XIX wieku. Podczas oglądania witryn sklepowych wczesnym wieczorem przyjrzyj się milionerom, wybierającym biżuterię znanych projektantów. Poszukaj okazji na sobotnim targu na Piazza Marconi. Poleniuchuj na plaży (patrz poniżej). Możesz popływać, ale najpierw niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, najlepiej w klubie plażowym. Gdy zajdzie słońce, upewnij się, że siedzisz w odpowiedniej kawiarni na świeżym powietrzu i sączysz koktajle obserwując innych. Nie martw się brakiem atrakcji kulturalnych: one tu po prostu nie istnieją. Po obiedzie wybierz się na spacer wzdłuż wybrzeża lub znajdź najbliższą gelaterię z wybornymi lodami. Jeśli nie zaproszono Cię na imprezę w klubie na plaży, idź spać i powtarzaj ten sam rytuał przez resztę pobytu. Właśnie tak - nie musisz podążać za tłumem, żyć w stylu włoskim..

  Przeczytaj nasz pełny przewodnik po Forte dei Marmi i dowiedz się więcej o atrakcjach, zakupach i restauracjach.
  Adres: Twiga Beach Club, via Roma 2, Lungomare, 55042 Forte dei Marmi
  T: 0584 21518 & https://www.twigafortedeimarmi.com/en/

  Beach Club del Principe Forte dei Marmi, Hotel Principe, Viale Morin 67, 55042 Forte dei Marmi
  T: 0584 784145 & www.principefortedeimarmi.com

 • 6. Rowerem po Lukce - lub spacerując po miejskich murach obronnych

  Lucca leży zaledwie 28 km na wschód od Viareggio i przyniesie wytchnienie po tym, jak zmęczysz się już plażowym życiem i stroszeniem piórek w najbardziej prestiżowym nadmorskim kurorcie Versilii. Lukka to klasyczne toskańskie miasto dla zwykłych ludzi, z taką ilością atrakcji kulturalnych, aby urzec, ale nie oszołomić. Latem koncerty plenerowe dodają miastu uroku, podobnie jak przytulne winiarnie i restauracje z lokalną kuchnią. W porównaniu ze zblazowanymi nadmorskimi kurortami Lukka reprezentuje zwykłe, normalne życie Toskańczyków. Ta otoczona renesansowymi murami miejscowość jest stworzona do wypoczynku. Masywne mury obronne są teraz miejscem służącym do uprawiania joggingu, spotkań, plotkowania i jazdy na rowerze - lub kilku z tych rzeczy naraz. Trudno uwierzyć, że 500-letnie mury Lukki zostały zbudowane, aby powstrzymać wrogów. W 1817 roku obsadzono je podwójnym rzędem platanów, które zacieniają szeroką, biegnącą po ich szczycie aleję. Jest to popularny plac zabaw, promenada, ścieżka do joggingu oraz ścieżka rowerowa.
  Lukka jest pełna zaułków zbyt wąskich dla samochodów, więc lepiej dołącz do miejscowych rowerzystów, aby zobaczyć tutejszy intrygujący szlak rowerowy. Możesz zjechać w dół do miasta i poruszać się wokół kluczowych miejsc, przymocowując rower do stojaków podczas spaceru po placu. To, w połączeniu z wizerunkiem Lukki jako miejsca pełnego kultury i poszukiwań intelektualnych, sprawiło, że miasto zyskało przydomek „toskańskiego Cambridge”. Brytyjski projektant mody Paul Smith, zapalony rowerzysta, ma tu dom na wzgórzu i z zachwytem mówi o swojej pasji: „Uwielbiam jazdę na rowerze po murach Lukki; jest tak bardzo relaksująca, ponieważ nie ma tu samochodów”. Jest coś wyjątkowego w jeździe na rowerze wokół zabytkowego miasta otoczonego murem, przez jego piękne brukowane uliczki i place - najlepiej zwieńczyć taką wycieczkę pysznym obiadem schowanym w rowerowym koszu. Rowery są wypożyczane w licznych firmach, w tym Cici Rai w pobliżu Porta San Gervasio - bramy San Gervasio. Wypożyczenie roweru kosztuje około 15 euro za dzień. Jazda na rowerze jest także zdrową alternatywą dla dnia spędzonego na plaży. Więcej informacji na temat głównych atrakcji i restauracji znajdziesz w naszym kompletnym przewodniku po Lukce.

  Cicli Rai (informacje o rezerwacji) via d San Nicolao 66 Lucca


  Tel: (+39) 348 8937119
  Strona: www.ciclirai.it

 • 7. Carrara - marmurowe góry

  Północny zakątek Toskanii to jeden z jej najdzikszych, najdziwniejszych i najmniej zbadanych obszarów - od wybrzeża Versilii po zróżnicowany krajobraz porośniętych sosnami gór i skalistych wąwozów. Jeśli szukasz planu wycieczki, która pozwoli odkryć Massę, Carrarę i Alpy Apuańskie z ich bogactwem i różnorodnością, zajrzyj do naszego przewodnika po Forte dei Marmi. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się czegoś o tajemnicach wydobycia marmuru, to jest to wycieczka dla Ciebie. Północne wybrzeże jest nieco zdominowane przez przemysł marmurowy. Nad plażami górują  majestatyczne szczyty Alp Apuańskich, połyskujące zwodniczo niczym śnieg w jasnym słońcu. W Alpach Apuańskich czeka na Ciebie marmurowe miasto Carrara z kilkoma kamieniołomami oferującymi wycieczki z przewodnikiem oraz warsztaty. Carrara znajduje się 34 km na północ od Viareggio, do którego łatwo dotrzeć w troche ponad pół godziny. Drobnoziarnisty, czysty biały marmur, z którego słynie Carrara, wydobywany jest tu od czasów rzymskich. Włoskie średniowieczne kościoły ozdobione są właśnie marmurem z Carrary, który dostarczano artystom takim jak Michał Anioł czy Henry Moore. Powstał on z wapienia, utwardzonego przez wielkie ciśnienie i ciepło. Marmur karraryjski jest nadal największym i najważniejszym źródłem kamienia na świecie. Wciąż funkcjonuje tu około 200 kamieniołomów, a ponad tysiąc zostało już wyeksploatowanych lub porzuconych. Od kiedy Parco Apuane otrzymało status parku narodowego, wzrósł opór ekologów dotyczący tempa jego wydobywania, jednak właściciele kamieniołomu nadal walczą o ochronę swoich twardych i nieustraszonych pracowników.
  Kamieniołomy marmuru są rozrzucone po trzech stromych dolinach: Colonnata, Fantiscritti i Ravaccione. Wioski przylgnęły do zboczy gór, które wyglądają, jakby zostały pokrojone na kawałki niczym ser. Kamieniołom Cava di Fantiscritti stanowi dobre wprowadzenie do historii marmuru, podobnie jak i niesamowita podróż do niego - po drodze przejeżdżasz przez szereg surowych tuneli, które były używane przez pociągi transportujące marmury aż do lat 60. XX wieku, kiedy funkcje tę przejęły ciężarówki. Po drodze dochodzą niezwykłe widoki na kamieniołomy, w których po bokach ciągną się niepewnie wyglądające schody, a masywne ciężarówki toczą się po marmurowej powierzchni daleko w dole. Będąc na wycieczce z przewodnikiem, przygotuj się na zaskoczenie, które powodują wilgotne, mgliste i śliskie kamieniołomy, często przypominające jaskinie. Można tu obejrzeć dziwaczne marmurowe bloki, które wyraźnie różnią się od wypolerowanej doskonałości końcowego dzieła sztuki. To brutalnie szczery widok, świat oddalony o mile od chłodnej, wypolerowanej twarzy marmurowej Madonny w toskańskim kościele. Nigdy więcej nie spojrzysz na marmur w ten sam sposób.
  Adres: Cava di Fantiscritti, via Miseglia Fantiscritti, Carrara: zarezerwuj z Marmotour (+39 339 7657470, www.marmotour.com) lub Cave di Marmo Tours (www.cavedimarmotours.com)

 • 8. Piza - nie tylko Krzywa Wieża

  Piza położona jest zaledwie 23 km na południe od Viareggio, co czyni ją idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Można do niej dojechać w mniej niż 40 minut autostradą. Żadne miasto nie jest tak blisko związane z jednym zabytkiem, jak Piza z Krzywą Wieżą. To cudowny widok, ale równie piękna jest także katedra i baptysterium. Poza tym turystycznym obszarem pozostałe miejsca w Pizie są raczej wolne od turystów. W przeciwieństwie do większości toskańskich miast, religijne centrum Pizy nie jest zamknięte w murach ani umieszczone na starym mieście, lecz leży w odosobnieniu na północnym krańcu miasta. Zabytki są skupione wokół Campo dei Miracoli, prawdziwego Placu Cudów. Popodziwiaj romański okres Pizy, a następnie poznaj samo miasto, albo bądź bardziej radykalny: aby uniknąć pandemonium fotograficznego, odwiedź najpierw miasto, a potem Wieżę. Nie ograniczaj swojej wizyty do selfie przed Krzywą Wieżą i poświęć także trochę czasu na resztę miasta, pełną intrygujących zakątków.

  Rozpocznij od Krzywej Wieży, aby przywitać się z jednym z najsłynniejszych pomników we Włoszech. Po raz pierwszy zobaczysz XII-wieczną Wieżę przez bramę Porta Santa Maria, znaną również jako Porta Nuova. Kiedy świeci słońce, biel może Cię oślepić; kiedy pada, cała wieża błyszczy w deszczu. Plac Campo dei Miracoli zdobią skarby architektury; warto odwiedzić Pizę, aby posmakować pizańskiego romańskiego stylu, który powstał właśnie w tym miejscu. Katedra w Pizie, Duomo, przedstawia wspaniałą, wybudowaną zgodnie z tym stylem hybrydę. W formie jest surowa, normandzko-romańska, ale inspirowana sycylijsko-mauretańską estetyką i toskańskim marmurem. Kolorowa geometria wielobarwnego marmuru jest jednak zasadniczo toskańska. Również na Campo dei Miracoli, prawdziwym Placu Cudów, stoi Battistero, największe baptysterium we Włoszech.

  Odetchnij nieco, decydując się na spacer wzdłuż brzegów rzeki, znanych jako Lungarni. Poświęć też czas na przechadzkę po dzielnicy Borgo Stretto, aby wtopić się nieco w miejscowe życie. Piza nie jest malownicza, a poza „Placem Cudów” rzadko przyprawia o szybsze bicie serca, ale w bocznych uliczkach można dostrzec cieplejszą stronę miasta. Borgo Stretto to tętniące życiem alejki i ulice handlowe między Piazza dei Cavallieri i brzegami rzeki Arno. Borgo Stretto, z mieszczącymi się w arkadach sklepami, otwiera się na Piazza Garibaldi i most Ponte di Mezzo. To idealne miejsce na błądzenie w poszukiwaniu lodów, popołudniowej kawy i ciasta lub niedrogiego posiłku. Wpadnij do Pasticceria Federico Salza, staroświeckiego baru i cukierni, mieszczącej się pod portykami. To kuszące miejsce na popołudniową kawę i ciasto lub wieczorne koktajle. Pełen opis wycieczki po Pizie, w tym informacje na temat zwiedzania Krzywej Wieży, a także wskazówki dotyczące restauracji i zakupów, można znaleźć w naszym przewodniku po Pizie.

  Torre Pendente (Krzywa Wieża), Piazza dei Miracoli, 56126 Pisa
  T: 050 835011 & (rezerwacja online) www.opapisa.it
  Pasticceria Federico Salza, Borgo Stretto 46, 56126 Pisa

 • Jedzenie & picie

  W Viareggio królują ryby i owoce morza, podobnie jak na całym wybrzeżu Versilii. Tutejsze restauracje specjalizują się w cacciucco, gęstej zupie rybnej, a także innych przysmakach, od tzw. „połowu dnia” po grillowane owoce morza, pieczonego labraksa, ośmiornice i smażone krewetki. Szczególnie atrakcyjne są restauracje nad brzegiem morza. Każdy spacer można miło zakończyć sączeniem orzeźwiających drinków w zabytkowej Gran Caffe Margherita nad brzegiem morza. W kurorcie znajduje się również wiele stylowych, kreatywnych i wykwintnych restauracji, w tym lokali wyróżnionych gwiazdką Michelin. Zobacz także nasze propozycje klubów plażowych w sekcji Życie na plaży w Forte dei Marmi powyżej.

 • Gran Caffe Ristorante Margherita

  Ta legendarna secesyjna kawiarnia serwuje własne wersje klasycznych toskańskich potraw w zabytkowej jadalni lub w zacisznym ogrodzie. Obok jadalni jest modna księgarnia.


  Adres: Via Regina Margherita 30, 55049 Viareggio
  Tel: 0584 581143
  Strona: www.facebook.com/MargheritaGranCaffe

 • Bagno Balena

  Założone w 1874 roku kąpielisko oferuje bar przy basenie oraz letnią restaurację sushi na plaży, która łączy japońskie dania z bardziej typowymi włoskimi przysmakami z owoców morza.


  Adres: Passeggiata di Viareggio, 55049 Viareggio
  Tel: 0584 1660853
  Strona: www.bagnobalena.it

 • Il Piccolo Principe

  Ta teatralna restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin cieszy się uznaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców, dzięki swojemu położeniu na dachu no i oczywiście dzięki samej kuchni. Menu łączy wykwintne dania kuchni międzynarodowej z lokalnymi tradycjami. Kunszt szefa kuchni można sprawdzić zamawiając menu degustacyjne oparte na frutti di mare lub mięsie. Specjalnością lokalu są pieczone przegrzebki, ravioli nadziewane krabami, tatar wołowy i pieczony gołąb.


  Adres: Piazza Giacomo Puccini, Grand Hotel Principe di Piemonte, 55049 Viareggio

  Tel: 0584 401806
  Strona: www.ristoranteilpiccoloprincipe.it

 • Caffè Principe

  Caffè Principe, położona w pobliżu Piazza Marconi, to od zawsze pełna gości  kawiarnia stworzona do obserwowania ludzi. Można powiedzieć, że dziś odcina kupony od swojej sławy, ale pozostaje ulubionym miejscem na kawę lub przekąskę o każdej porze dnia. Można tu zjeść śniadanie, a wieczorem zamówić dobrego drinka. Goście często sączą Aperol Spritz lub delektują się affogato al caffè (deser robiony przez zanurzenie lodów waniliowych w kawie espresso). Ceny nie są niskie.


  Adres: Caffe Principe, via Carducci 2, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: 0584 89238
  Strona: www.principefortedeimarmi.com

 • Zakupy

  W przeciwieństwie do Forte dei Marmi, Viareggio oferuje możliwość zrobienia codziennych zakupów, choć jest też tu wiele sklepów znanych projektantów. Dla przyjemności wybierz się na środowy targ w Forte dei Marmi na Piazza Marconi, gdzie znajdziesz wszystko, od płaszczy z norek po stylową pościel i stroje kąpielowe, a także modę od najlepszych projektantów po podróbki. Latem na tym samym placu odbywa się dodatkowy niedzielny targ. Jeśli lubisz coś przegryźć podczas zakupów, polecamy proste, ale pełne smaku przekąski jak foccaccia czy pizza a taglio - pizza w kawałkach z popularnej piekarni Da Valé.


  Adres: Piazza Garibaldi 4, Forte dei Marmi
  Tel: 0584 89361

 • Volponi

  Jeśli szukasz oryginalnych torebek i ręcznie robionych butów, skieruj się do Volponi w Forte dei Marmi.


  Adres: Via Carducci 4, Forte dei Marmi 55042
  Tel: 0584 8271
  Strona: www.maurovolponi.it

 • Profumeria Walchiria

  Ta secesyjna perfumeria w stylu retro nie promuje najmodniejszych zapachów, ale proponuje zprodukty niszowe i niepowtarzalne. Doświadczony właściciel chętnie opowiada o perfumach, wyjaśnia historię ich powstania i dopasowuje odpowiednie perfumy.


  Adres: Piazza Massimo d’Azeglio 62, 55049 Viareggio
  Tel: 0584 45069
  Strona: www.walkirialaprofumeria.com

 • Parkowanie

  W Viareggio można łatwiej zaparkować niż w większości toskańskich miast, zwłaszcza poza sezonem. Możesz znaleźć parking w pobliżu głównej promenady, ale zazwyczaj jest to płatny parking (głównie od 8:00 do 20:00). Alternatywnie, w pobliżu morza i głównej promenady znajdują się parkingi typu „parkuj i jedź” (z bezpłatnymi połączeniami autobusowymi).

  W Viareggio istnieje popularny system park and ride (znany jako parcheggi scambiatori / park-and-ride area). Te parkingi poza centrum pozwalają każdemu, kto udaje się do centrum miasta zaparkować, a następnie dojechać bezpłatnym autobusem (lub rowerem) do centrum miasta. Autobusy kursują od wczesnych godzin porannych do około 21:00.

  Jeśli przyjeżdżasz z Via Aurelia, najbliższym miejscem do parkowania typu „parkuj i jedź”, jest Largo Risorgimento, inny to Terrazza della Repubblica przydatny, jeśli przyjeżdżasz z Lido di Camaiore lub z innego miejsca na wybrzeżu Versilia. Inne parkingi dogodne dla dojazdu do centrum to parkingi przy via Buonarroti i Stazione Vecchia. Oba są połączone z centrum bezpłatnym systemem „parkuj i jedź”.

  Aby uzyskać więcej informacji na temat transportu w Viareggio (a także ogólnie w prowincji Lucca), skontaktuj się z Mover: T: 0584 427021 i www.moverspa.it

  Zobacz także mapę parkingów w Viareggio, która pokazuje bezpłatne parkingi, ścieżki rowerowe i miejsca do wypożyczania rowerów: https://tinyurl.com/5apz6xv2

 • Dojazd i poruszanie się

  Jak się tam dostać: jeśli przyjeżdżasz  autostradą A12, zjedź zjazdem Viareggio-Camaiore. Wjedź na drogę Aurelia SS1, kierując się znakami na wygodny parking, taki jak np. Largo Risorgimento.

  Samochodem: z Viareggio do Forte dei Marmi jest tylko 14 km jazdy samochodem (lub rowerem). Piza znajduje się około 23 km na południe, Lucca około 28 km na zachód, a Florencja jest oddalona o 110 km, ale jest to łatwa trasa pozwalajaca na jednodniową wycieczkę.

  Pociągiem: stacja Viareggio znajduje się na zachodnich obrzeżach miasta. Jest na linii Florencja-Lucca i jest dość dobrze skomunikowana.

  Rowerem: na głównych parkingach, takich jak Largo Risorgimento, można znaleźć bezpłatne rowery połączone z praktycznym lokalnym systemem rowerów publicznych, do którego można się zarejestrować (przez MO.VER, via Regia 4 - 55049 Viareggio, T: 0584 -427021 i www.moverviareggio.it)

  Możesz łatwo i bezpiecznie dojechać rowerem do Forte dei Marmi, Marina di Pietrasanta i Lido di Camaiore. Szczegółowe informacje na temat tras rowerowych można znaleźć na stronie internetowej ośrodka Forte dei Marmi i w biurze turystycznym: (via Spinetti 14, 55042 Forte dei Marmi. T: 0584 28029 & www.comune.fortedeimarmi.lu.it)

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie