Zaloguj się


Pistoia

 • Piękna Pistoia jest często nazywana „miniaturową Florencją” ze względu na bujne życie kulturalne, spokojną pewność siebie i dużą koncentrację sztuki oraz architektury. To właśnie ta żywa kultura odróżnia Pistoię od innych, podobnych miast. Pozostaje ona jednak jednym z najbardziej  niedocenianych toskańskich miast, pomimo roku spędzonego w świetle reflektorów jako Stolica Kultury Włoch 2017. Historyczne centrum miasta jest wspaniałe i może się pochwalić jednym z najpiękniejszych placów w Toskanii. W tej mało popularnej wśród turystów miejscowości spodziewaj się raczej pustych romańskich kościołów oraz muzeów sztuki współczesnej, po których można się swobodnie poruszać, a także przepełnionych, popularnych gospód. Gdy zapada zmrok, oświetlone lampami, zacienione ulice Pistoi nadal charakteryzuje autentyczna, średniowieczna atmosfera. Franciszkańscy mnisi krążą po nich w swoich brązowych habitach przewiązanych sznurkiem, a kamienne płyty na zewnątrz sklepów są pełne towarów na sprzedaż, tak jak to miało miejsce w średniowieczu.

  Poznaj naszą kolekcję willi obok Pistoi.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji w okolicy

  Pistoia to przede wszystkim kultura, od kościołów po muzea. Ale to miasto lubi również pomieszanie stylów, a sztuka średniowieczna ustępuje tu miejsca nowoczesnej. Jeśli cierpisz z powodu kulturowego przeciążenia, udaj się do przytulnej gospody lub wskocz na skuter Vespa. Możesz również odwiedzić miejscowość Lukka, znajdującą się na zachodzie, lub Florencję na wschodzie. Jeśli czujesz potrzebę ożywienia się w gorących źródłach, eleganckie uzdrowisko Montecatini  znajduje się na zachód od Pistoi.

 • 1. Piazza del Duomo - serce miasta

  W sercu Pistoi znajduje się Piazza del Duomo, jeden z najpiękniejszych placów w Toskanii. Najważniejsze zabytki skupiają się wokół głównego placu, powodując oszałamiające poczucie artystycznego przeciążenia. Spaceruj tu powoli i staraj się oprzeć potrzebie zobaczenia wszystkiego podczas jednej wizyty. Podziwiaj pasiastą katedrę, pnącą się ku niebu dzwonnicę i baptysterium weselne. Wejdź do Cattedrale di San Zeno (Katedry Pistoia, znanej również jako Duomo), Campanile (dzwonnicy) oraz Battistero di San Giovanni (Chrzcielnicy Św. Jana). Na tym samym placu znajduje się także Palazzo del Comune, czyli ratusz miejski, w którym mieści się Museo Civico (Muzeum Miejskie). W pobliżu stoi Palazzo dei Vescovi, Pałac Biskupów, mieszczący Museo Palazzo dell'Antico dei Vescovi, czyli muzeum historii starożytnej. Plac jest otoczony rzędem renesansowych pałaców, w tym Palazzo del Podesta, rezydencją ozdobioną pięknie udekorowanym wewnętrznym dziedzińcem, na którym wciąż znajduje się sąd rejonowy.

  Teren wokół Piazza del Duomo został wyłączony z ruchu drogowego, co czyni go przyjemnym miejscem na spacery. Obfitość barów, karczm i eleganckich sklepów w okolicy zwiększa atrakcyjność Pistoi. Rynek jest piękny, nawet gdy w każdą sobotę i środę stają na nim tętniące życiem stragany.

  Plac ten pełni także rolę miejsca, w którym odbywają się festiwale. Pistoia Blues, renomowany międzynarodowy festiwal muzyczny, dotyczący nie tylko muzyki bluesowej, przejmuje władanie nad placem w lipcu. Występują tu różne legendy muzyczne, od BB Kinga i Milesa Davisa po Stinga. Latem odbywa się bardziej tradycyjny Giostradell'Orso (Niedźwiedzia walka na kopie), a plac zamienia się w tor wyścigów konnych. Podobnie jak Palio w Sienie, ten średniowieczny turniej całkowicie porywa mieszkańców. Można podczas niego zobaczyć paradę rycerską i coś w rodzaju wyścigów konnych. W Pistoi rycerze na koniach, reprezentujący różne dzielnice miasta (rioni), szarżują w kierunku celu, przypominającego niedźwiedzia, i mierzą się z rywalizującymi rycerzami. Podobnie jak w Sienie, zwycięska dzielnica może pławić się w chwale przez cały rok.

 • 2. La Cattedrale di San Zeno

  Cattedrale di San Zeno, katedra pizańsko-romańska, szczyci się wspaniałą, XII-wieczną fasadą z zielono-białego marmuru w paski. Architektonicznie, to Pisa miała największy wpływ na Pistoię poprzez swoje powiązania handlowe z Hiszpanią i Afryką Północną, co poskutkowało  ​​zamiłowaniem do naśladowania mauretańskich stylów, widocznym zarówno w układzie kafelków, jak i tkanin. Marmurowy portyk dodano później i ozdobiono piękną, niebiesko-białą płaskorzeźbą Andrea della Robbi. Wewnątrz katedry znajdują się trzy nawy podzielone kamiennymi filarami oraz XIV-wieczny, drewniany strop nad nawą główną. Wnętrze przebudowano w czasach renesansu i baroku, ale wciąż widać w nim średniowieczne freski, niektóre malowidła renesansowe i imponujący średniowieczny krucyfiks, wykonany w 1274 roku. Nie musisz poświęcać większości uwagi ​​makabrycznej szczęce św. Jakuba, reliktowi rzekomo nabytemu przez San Zeno jako hołd dla świętego. W kaplicy św. Jakuba (Dossale di San Jacopo) przygotuj się na olśniewający, ogromny, ozdobny srebrny ołtarz. Przez ponad dwa stulecia złotnicy i artyści, w tym mistrz Burnelleschi, dekorowali go różnego rodzaju płaskorzeźbami i rzeźbami. Katedrę (Duomo) otacza z obydwu stron skarbiec, mieszczący się w Palazzo dei Vescovi. Jest on tak wypełniony bogactwami, że nawet Dante wspomniał o nim w swojej Boskiej komedii.

  Na posterunku obok Duomo tkwi strzelista Campanile, wybudowana na miejscu wartowni Longobard. Ta gotycka dzwonnica składa się z trzech poziomów zielono-białych łuków pizańskich, odzwierciedlających fasadę Duomo. Blanki, przypominające jaskółcze ogony, symbolizują erę gibelinów. Wdrap się na dzwonnicę, aby móc podziwiać widok z lotu ptaka na Piazza del Duomo, z jego religijnymi budynkami i wspaniałymi renesansowymi pałacami. Po pokonaniu  200 schodów zostaniesz nagrodzony możliwością zobaczenia bogatej średniowiecznej architektury. Naprzeciwko dzwonnicy znajduje się Battistero di San Giovanni, XIV-wieczne baptysterium św. Jana. Zaprojektowany przez Andrea Pisano ośmiokątny budynek  jest opasany tradycyjnym zielonym i białym marmurem. Wewnątrz uwagę zwraca przede wszystkim imponująca chrzcielnica, umieszczona w centrum ośmiokąta, zaprojektowana przez Lanfranco di Como.


  Adres: Cathedral of San Zeno
  Piazza del Duomo, 51100 Pistoia PT, Italy

  Tel: 0573 25095
  Strona: www.comune.pistoia.it

 • 3. Ospedale del Ceppo - tajemnicza średniowieczna trasa podziemna

  Na północ od Piazza del Duomo znajduje się XIII-wieczny Ospedale del Ceppo, ogromny, średniowieczny szpital. Założona w 1277 roku, ta była klasztorna posiadłość leżała na szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba z Compostelli. Od czasów średniowiecza miała wielu bogatych patronów, a szpital rozkwitał. Tak bardzo, że fundacji tej udało się funkcjonować jako szpital aż do 2013 roku, kiedy na południu miasta otworzono nowy Ospedale di San Jacopo. Jeśli nie chcesz zarezerwować fascynującej trasy po podziemiach Pistoi, możesz ograniczyć się do podziwiania oszklonych terakotowe fryzów, zdobiących fasadę. Ozdobą loggii z początku XVI wieku jest bardzo obrazowy, polichromowany fryz autorstwa Giovanniego della Robbii. Sceny przedstawiają Siedem Dzieł Miłosierdzia (Sette Opere di misericordia), szlachetnych mieszkańców miasta rozdających żywność ubogim, pocieszających więźniów, pielęgnujących chorych i myjących nogi zmęczonym podróżnym. Postacie są bardzo realistyczne, a czasami nawet zabawne, pomimo swojej niedoli.

  Bardzo interesująca wycieczka poprowadzi Cię przez intrygującą sieć podziemnych przejść, które stanowią najstarszą część Pistoi, ciągnącą się wzdłuż starożytnego koryta rzeki. Trasa rozpoczyna się na dziedzińcu, w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się starożytna medyczna szkoła. Możesz tu zobaczyć stare instrumenty chirurgiczne, takie jak choćby skalpele, w tym wynaleziony tu „nóż pistojański”. Odkryj „anatomiczny amfiteatr”, założony w 1785 roku. Ta sala z kopułą była miejscem, w którym starsi studenci medycyny zasiadali, by przeprowadzać autopsje. Teraz nadchodzi czas, aby udać się pod ziemię. Okrężne przejścia prowadzą trasą wytyczoną przez dawne kanały wodne, najpierw przez rzekę, a następnie kanał. Po drodze natkniesz się na XVI-wieczny młyn oliwny napędzany wodą, produkujący oliwę, służącą  do wykorzystania w specjalnych miksturach medycznych i lekarstwach.
  Średniowieczny szpital włączył w swoje działanie rzekę, wierząc, że płynąca woda usunie wszystkie odpady i pomoże zapobiec epidemii. Oczywiście było dokładnie odwrotnie, ponieważ epidemie były wtedy powszechne, szczególnie gdy pacjenci regularnie dzielili łóżka. Aby poradzić sobie z epidemią, utworzono nowy tunel kanałowy, kierując się biegiem rzeki Brana. Podczas wycieczki przejdziesz wzdłuż ścieżki tego dawnego tunelu kanałowego, znanego jako Gora di Scornio. Po drodze zobaczysz piec hutniczy, w którym do niedawna, bo jeszcze 40 lat temu, wyrabiano narzędzia rolnicze. Zwróć uwagę na malutkie okienka, przez które pracownicy sprawdzali, czy koło młyna działa prawidłowo.  Znajdziesz tu także ślady budynków religijnych, w tym korytarz, który łączył szpital z klasztorem, Convento delle Suore Oblate, aż do końca XIX wieku. Najniższa komnata znajduje się pod Piazza San Lorenzo, w miejscu publicznej łaźni, która oznacza koniec wycieczki. Tajne schody prowadzą na plac i zabierają zwiedzających z powrotem do współczesnej Pistoi.


  Adres: Piazza Papa Giovanni XIII, 14, 51100 Pistoia

  Tel: +39 0573 371023
  Strona: www.irsapt.it

 • 4. Palazzo del Tau - gotyckie freski i rzeźba współczesna

  Na południe od Piazza del Duomo znajduje się Palazzo del Tau, główne muzeum rzeźby nowoczesnej, a w niewielkiej kaplicy znajdziesz niezwykły gotycki cykl fresków. Palazzo del Tau jest obecnie domem dla Museo Marino Marini, nazwanego na cześć najsławniejszego współczesnego obywatela Pistoi. Rzeźbiarz i malarz Marino Marini (1901-80) pozostawił swojemu rodzinnemu miastu kolekcję rzeźb, rycin, grafik i rysunków. Wszystkie są wspaniale zaprezentowane w muzeum. W jego twórczości powtarzają się motywy koni i jeźdźców, chociaż lubił on również malować nagie kobiety o figurze gruszki, inspirując się boginią płodności Etrusków. U Mariniego często widać wpływy Etrusków, którzy osiedlili się w Pistoia na długo przed tym, zanim Rzymianie skolonizowali miasto w VI wieku p.n.e. Chociaż mniej znany jako portrecista, Marini malował także liczne gwiazdy, w tym Strawińskiego, Marca Chagalla, Thomasa Manna i Henry'ego Millera. Spójrz na portrety i rzeźby autorstwa tego wybitnego rzeźbiarz, zanim udasz się do Caffetteria, uroczej kawiarni, pełniącej także funkcje piekarni, znajdującej się na dziedzińcu ogrodu pełnego hortensji.

  Znajdująca się obok Cappella Tau (kaplica Tau), dawna kaplica z freskami szkoły Giotta, reprezentuje najważniejszy gotycki cykl fresków w całym mieście. Ta mała kapliczka ma na swoich ścianach bardzo dramatyczne freski, a także piękne sklepienia. XIV-wieczne malunki, w tym znakomity Upadek, inspirowane są opowieściami ze Starego i Nowego Testamentu. Pistoia zachwyca w tworzeniu połączeń między tym, co stare i nowe. Jeszcze lepiej udowadnia to monumentalny konny pomnik Mariniego, stanowiący znakomite połączenie z czasami współczesnymi. Prace Mariniego wystawiane są również w Palazzo Comunale, Palazzo dei Vescovi i w kościele Sant'Andrea.


  Adres: Palazzo del Tau, Corso Silvano Fedi 30, 51100 Pistoia

  Tel: 0573 30285 & 0573 32204
  Strona: www.fondazionemarinomarini.it

 • 5. Museo dell'Antico Palazzo dei Vescovi - historyczne tło

  Obok katedry znajduje się Palazzo dei Vescovi, dawny pałac biskupów, z charakterystycznymi lancetowymi łukami i wielodzielnymi oknami. Wewnątrz, Museo dell'Antico Palazzo dei Vescovi przywraca do życia  starożytną Pistoię. Muzeum to spacer po miejskiej historii Pistoi, od archeologicznych skarbów po modele średniowiecznej katedry i baptysterium, których można dotknąć. Zwróć uwagę na etruskie płyty grobowe i gotyckie freski. Wiele z nich pochodzi ze skarbca katedralnego, jak choćby średniowieczne kielichy i relikwie. Główną atrakcją jest Arazzo Mille Fiori, Tysiąc kwiatów, gobelin z późnego gotyku, który kiedyś wystawiano w katedrze. To olśniewające średniowieczne arcydzieło przedstawia śliczne jednorożce i łąki usiane kwiatami. 500-letni gobelin jest regularnie pokazywany razem ze współczesnymi rzeźbami lub artefaktami, aby stworzyć doskonały dialog między starożytnością a nowoczesnością.

  Podczas eksploracji kolekcji odkryjesz, że Pistoia była pierwotnie miastem rzymskim i działała jako miejsce postoju rycerzy przy Via Cassia. Została zrównana z ziemią podczas napaści Longobardów w 400 roku naszej ery, a następnie odbudowana w jeszcze wspanialszym stylu. Rozkwit Pistoi nastąpił w średniowieczu, gdy rozwinęła się jako centrum bankowe i była świadkiem budowlanego rozkwitu. Jej główny plac, z religijnymi i miejskimi arcydziełami, pochodzi właśnie z tego okresu. Po dniach świetności Pistoia doświadczyła wieloletnich wojen z Florencją  i Lukką i dostała się pod panowanie florenckie. Do czasów współczesnych pozostała raczej czymś w rodzaju zaścianka. Dopiero w 2017 roku, zyskując tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, miasto odzyskało część utraconego blasku. Jak zwykle w Pistoi, muzeum to jest również powiązane z centrum kulturalnym i często jest miejscem wystaw, prelekcji, klasycznych recitali i sesji jazzowych.
  Adres: Piazza del Duomo, 7, 51100 Pistoia PT

  Tel: +39 0573 28782
  Strona: www.comune.pistoia.it

 • 6. Muzeum miejskie - artystyczne wystawy w ratuszu

  Trudno jest uciec od głównego placu w Pistoi, ponieważ jest on wizytówką miasta. Naprzeciwko Palazzo del Podestà znajduje się Palazzo del Comune, ratusz, w którym od XIV wieku mieści się rada miejska  Pistoi. Ratusz pochodzi z początków krótkiego, ale dumnego okresu Pistoi jako niezależnej republiki. Charakteryzuje się harmonijną fasadą łuków i wielodzielnymi oknami, ponadto udekorowany jest herbem Medyceuszy i czarną maską. Wewnątrz znajduje się dziedziniec i szerokie schody oraz rzeźby lokalnego artysty Marino Mariniego, często oparte na jego ulubionym motywie jeźdźców i koni.

  Na piętrze czeka wystawa miejskich dzieł sztuki z Muzeum Miejskiego, na której można podziwiać freski, obrazy i średniowieczne tablice z dawno już zamkniętych kościołów. Muzeum miejskie nie prezentuje znakomitej kolekcji arcydzieł florenckich, a jedynie skromny zbiór skarbów z Pistoi i przyległej do Florencji strefy, wystawiając sztukę toskańską od XIII  do XX wieku. Mimo to, w typowym miejskim stylu, niedoceniana kolekcja i tak dostarcza wielu wrażeń. Najważniejsze eksponaty to XIII-wieczny obraz św. Franciszka i urocze, polichromowane, drewniane rzeźby.

  Jeśli zakręci Ci się w głowie od nadmiaru sztuki, udaj się do sąsiedniego Piazza della Sala na kawę lub wino. Nazwany przez mieszkańców La Sala, ten mały plac jest domem dla winiarni, kawiarni i restauracji, a także codziennego targu. (Zobacz wskazówki dotyczące jedzenia i picia).


  Adres: Piazza del Duomo, 1, 51100 Pistoia PT

  Tel: +39 0573 371296
  Strona: https://musei.comune.pistoia.it/

 • 7. Trio kościołów miejskich

  Pistoia posiada bogatą kolekcję kościołów parafialnych, a w wielu z nich kryją się niezwykłe dzieła sztuki, w szczególności ambona będąca dziełem Pisano, będąca chlubą miasta. Misternie rzeźbione chrzcielnice są kolejnym ważnym punktem w kościołach miejskich. Rozpocznij zwiedzanie od ulicy Sant'Andrea i kościoła Sant'Andrea, najbardziej rzucającego się w oczy budynku. To niezwykle piękne miejsce pochodzi z czasów Longobardów i może poszczycić się dwoma arcydziełami: amboną i krucyfiksem autorstwa Pisano. Arkadowa fasada i rzeźbione centralne wejście prowadzą do malowanego drewnianego stropu i wąskiej nawy, dobrze oświetlonej z górnego clerestorium. Tutaj znajduje się jedna ze słynnych ambon Giovanniego Pisano, pełen dramatyzmu obiekt, powstały w latach 1298-1301. Jej pierwowzorem była ambona Nicola Pisano w baptysterium w Pizie, dłuta ojca Giovanniego, którą  uważa się za punkt zwrotny w sztuce zachodniej. W porównaniu z główną amboną Giovanniego Pisano, znajdującą się w katedrze w Pizie, ta jest jeszcze bardziej dopracowana. Ostro rzeźbione marmurowe reliefy graniczą z melodramatycznym przedstawieniem życia Jezusa i przedstawieniem Sądu Ostatecznego.
  Innym miejscowym faworytem jest San Bartolomeo in Pantano (św. Bartłomiej na bagnach), znajdujący się na Piazza San Bartolomeo. Ten XII-wieczny kościół jest jednym z najstarszych w mieście  i może poszczycić się pięcioboczną fasadą, wysadzaną marmurowymi rzeźbami. Wewnątrz znajduje się ambona Guido da Como (1250), wypełniona marmurowymi płaskorzeźbami przedstawiającymi Scenę Narodzin Chrystusa, której strzegą rzeźbione marmurowe lwy.

  Wreszcie, zamknięta dla ruchu drogowego Via Cavour jest domem dla romańskiego kościoła San Giovanni Fuorcivitas, nazwanego tak, ponieważ został wybudowany poza murami miasta. W tym XII-wiecznym kościele możemy zobaczyć wyrafinowaną marmurową fasadę w zielono-białe pasy w stylu pizańskim. Wewnątrz mieści się kolejna imponująca ambona, stworzona w 1270 roku Przez Fra Guglielmo da Pisa, ucznia Nicoli Pisano. Godna uwagi jest także chrzcielnica Giovanniego Pisano i poruszająca, oszklona na biało terakota, przedstawiająca Zwiastowanie Luca della Robbii.


  Adres: Sant’Andrea, via Sant’Andrea, Pistoia
  San Bartolomeo in Pantano (St Bartholomew in the Swamp), Piazza San Bartolomeo, Pistoia
  San Giovanni Fuorcivitas, via Cavour, Pistoia

 • 8. Od zoo do Pinokio Park - atrakcje dla dzieci

  Jeśli dzieci robią się marudne i mają dość zwiedzania, rozważ wycieczkę do zoo. Znane jako Giardino Zoologico di Pistoia, znajduje się ono około 5 km poza miastem, w sporym sosnowym lesie. Jeśli chodzi o ogrody zoologiczne, ten jest dość mały, ale wydaje się dobrze zarządzany i stanowi miłą odmianę po przedawkowaniu toskańskiej kultury. To tradycyjne zoo, prezentujące wszystkie zwierzęta, od pingwinów po lwy, lemury, hipopotamy i żyrafy; jednak to, co zobaczysz, będzie zależeć od pogody. W najlepszym przypadku  zwierzęta można zobaczyć z bliska, jeśli oczywiście są w nastroju do zapoznania się ze zwiedzającymi. W najgorętsze dni niektóre zwierzęta będą chować się, szukając samotności, schronienia i cienia. Atrakcje, które mogą być dostępne, obejmują karmienie pingwinów i obserwowanie przelatujących ptaków drapieżnych. Misja edukacyjna zoo obejmuje pokazy, mające na celu nauczania dzieci o różnorodności biologicznej lub o nielegalnym handlu niektórymi gatunkami, na przykład egzotycznymi papugami. Zoo kupiło niedawno duży pas ziemi na zachodnim skraju i obecnie poszerza swój teren, aby móc oferować zwierzętom optymalną ilość miejsca.

  Pinokio Park to druga atrakcja dla całej rodziny w okolicy Pistoi. Znajduje się w Collodi, wiosce położonej niedaleko Pescia. To tutaj pisarz Carlo Lorenzini stworzył klasyczną dziecięcą opowieść „Przygody Pinokia”. Znajdziesz tu park rzeźb inspirowany historią Pinokia, który najbardziej spodoba się młodszym dzieciom. W połączeniu z labiryntem, teatrem lalek i kawiarnią, nie jest to zbyt spektakularny park rozrywki, ale atrakcja w spokojniejszym stylu retro. Teren jest usiany statuetkami laki o długim nosie i pełen czarujących widoków. Jedną z głównych atrakcji jest Terrible Dogfish Shark, ogromna wersja słynnego wieloryba, który ostatecznie połyka Pinokia. Dzieci mogą wspinać się na rzeźby, rozpryskujące dookoła wodę lub wspinać się na górę, skąd rozpościera się piękny widok na park rzeźby. Możesz także przedłużyć wizytę, wybierając się do sąsiedniego Villa Garzoni i Butterfly House (więcej informacji znajdziesz na stronie Parku Pinokia, w tym informacje na temat opłat). Aby dojechać do Pinokio Park samochodem z Pistoi, jedź autostradą A11 i zjedź w  Chiesina Uzzanese. Następnie kontynuuj w kierunku Pescia, a przed wjazdem do wioski podążaj za znakami do Collodi.

  Address: Pistoia Zoo, via Pieve a Celle Nuova 160/A, 51100 Pistoia
  Web: www.zoodipistoia.it
  Tel: 0573 911219

  Address: Pinocchio Park (Parco di Pinocchio), via di San Gennaro 5, 51012 Collodi, Pescia
  Web: https://www.pinocchio.it/
  Tel: 0572 429342

 • 9. Kraina Spa - termy Monsummano i Montecatini

  Prowincja Pistoia jest naprawdę zróżnicowana, wciśnięta pomiędzy Lukkę i Florencję, które doskonale nadają się  na jednodniowe wycieczki. Pistoia graniczy z uzdrowiskiem na południu i górzystą krainą  na północy. Ponieważ surowe Apeniny i górski kurort Abetone znajdują się w odległości dziewięćdziesięciu minut jazdy od Pistoi, najlepiej skupić się na sybaryckiej krainie  uzdrowiskowej.

  Monsummano Terme, położone zaledwie 18 km na południowy zachód od Pistoi, to dwadzieścia minut jazdy samochodem, by móc zanurzyć się w termalnych wodach. Monsummano jest miejscem narodzin poety Giuseppe Giusti (1809-1850) oraz siedzibą wspaniałego spa, Grotta Giusti Spa Resort, gdzie można kąpać się w basenach termalnych lub wypocić wszystkie toksyny w niezwykłej, pełnej pary grocie, znajdującej się na terenie przepięknej willi. Resortowi Grotta Giusti udaje się połączyć wspaniałe, XIX-wieczne życie z doskonałymi zabiegami relaksacyjnymi, basenami termalnymi i rozległymi terenami. Zarezerwuj cały dzień na sesje spa, najlepiej decydując się na kilka zabiegów, i przygotuj się na zaskoczenie. To ekskluzywne, ale oryginalne spa zdobyło nagrodę „World's Best Thermal Grotto Spa” w najnowszym World Spa Awards oraz „Best Medical Spa”.

  Parowe groty spa o zdumiewającym wyglądzie zostały nazwane „ósmym cudem świata” przez kompozytora Giuseppe Verdiego. Goście spa noszą dziwaczne garnitury, by podążać na surrealistyczny detoks śladami  Dantego trasą do „Piekła”, gdzie groty noszą nazwy: Czyściec, Raj i Piekło. Po wypoceniu się w piekle możesz popływać pod termalnymi dyszami w gigantycznym basenie, doświadczyć ajurwedyjskiego masażu, a nawet rozegrać sesję golfa. Możesz też po prostu zjeść lunch lub kolację w tej wspaniałej willi, zwłaszcza że ​​zarówno bar, jak i restauracja zostały niedawno wyremontowane. Warto również udać się na sesję zatytułowaną „sobotni wieczór w spa”.
  Sąsiednie Montecatini Terme, także znajdujące się na południowy zachód od Pistoi, wymagają  dwudziestu pięciu minut jazdy samochodem. Są najwspanialszym reprezentantem starej szkoły toskańskich uzdrowisk, przynajmniej pod względem architektonicznym. Całe miasto jest przystosowane dla gości spa. Podczas gdy Grotta Giusti pod pewnymi względami dopasowała się do upływu czasu, Montecatini pozostaje zamożnym ośrodkiem, w którym czas nieco się zatrzymał. Kurort został przebudowany przez wielkiego księcia Toskanii Leopolda w XVIII wieku i od tego czasu stał się miastem biznesowym. Niekończące się aleje budynków uzdrowiskowych dostarczają zdrowych wód do picia i oferują rozmaite zabiegi, od łaźni termalnych i inhalacji po słynne kąpiele błotne. Możesz spacerować po wspaniałych parkach lub popijać wody w marmurowych pawilonach - albo, oczywiście, rozważyć kuracje.

 • 10. Przepełniona sztuką Florencja

  Florencja znajduje się zaledwie 35 km od Pistoi. Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć we Florencji, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie odlotowe knajpki, eleganckie kawiarnie ze znakomitą kuchnią i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż służą ziemskim rolnikom, oferując ogromne steki. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.

  Rozpocznij od Piazza della Signoria, najwspanialszego placu w mieście z kopią Dawida Michała Anioła, oraz znajdującego się obok niego, zwieńczonego blankami Palazzo Vecchio ze wspaniałą wystawą. Po wypiciu kawy w Rivoire przygotuj się na Galerię Uffizi, największą na świecie kolekcję włoskiej sztuki. Galeria ta jest ucztą dla zmysłów, ale może przyprawić Cię także o niestrawność, więc spróbuj zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, lub, co jeszcze prostsze, zarezerwuj wejście przez Internet. Po lunchu odwiedź Duomo, największy budynek w promieniu wielu kilometrów. Ta renesansowa kopuła Brunelleschiego jest symbolem rozpoznawczym Florencji. Z szacunku dla osiągnięć Brunelleschiego, miasto zakazało nawet budowy jakiegokolwiek budynku wyższego od Duomo.

  Oczyść umysł w Oltrarno, po drugiej stronie rzeki Arno, gdzie Giardino Boboli (Ogrody Boboli) działają jako doskonałe antidotum na duszący splendor Pałacu Pitti. Dynastia Medyceuszy stworzyła ogrody, które na wiele lat stały się wzorem dla włoskich arhitektów. Przed obiadem poznaj dziedzictwo rzemieślnicze okolic Oltrarno na tzw. lewym brzegu miasta. Ta artystyczna dzielnica słynie ze stylowych barów i gwarnych karczm, przeplatanych sklepami z antykami, producentami biżuterii, restauratorami zdjęć i galeriami sztuki bijou.

  Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada.

  Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online.

 • Jedzenie i picie

  Od gorących letnich nocy po chłodne zimowe weekendy, bary w Pistoi zapełniają się tłumami. Strefa wyłączona z ruchu drogowego wokół głównego placu pełna jest lokali gastronomicznych, zwłaszcza przy via del Lastrone. Można tu też kupić dania na ulicznych straganach, w tym farinata con cavolo, naleśniki z kapustą i grochem, oraz frittata con rigatino, omlet z solonym boczkiem. Gdy zapada wieczór, Piazza della Sala, Piazzetta dell'Ortaggio okoliczne ulice zamieniają się w punkt centralny, w którym  mieszkańcy spotykają się na aperitivi (koktajle) w przytulnych winiarniach, takich jak Risto caffetteria Voronoi (patrz poniżej).

  Pistoia to popularne miejsce dla smakoszy, podtrzymujące niektóre z najlepszych tradycji Slow Food w Toskanii. Najbardziej typowym daniem jest maccheroni sull'anatra, makaron w aromatycznym sosie z kaczki. Dziki wędrujące po toskańskich wzgórzach znalazły swoje miejsce w etruskim menu i nadal pojawiają się w lokalnych daniach. Pistoia słynie również z sezonowych warzyw i tzw. cucina povera - chłopskiej kuchni. Pappa al pomodoro to jedno z takich dań, wykonane z chleba i pomidorów, latem podawane bardziej schłodzone niż w zimie.

  Miasto słynie ze swoich ciast, ciastek i czekolady. Czekoladki mogą charakteryzować tak ciekawe smaki, jak gałka muszkatołowa (nocemoscato) lub papryczka chili (peperoncino). Popularne są także ocukrzone migdały, podobnie jak scole, półsłodkie ciasta wielkanocne. Smaczny Castagnaccio to chrupiący tort z mąki kasztanowej, orzechów włoskich i orzeszków piniowych. Pistoia wytwarza także śliczną corona di San Bartolomeo na święto św. Bartłomieja w dniu 24 sierpnia, kiedy matki prowadzą do kościoła dzieci ubrane w naszyjnik z „ciasta”, aby otrzymać błogosławieństwo od świętego.

 • La BotteGaia

  Ten tętniący życiem zajazd znajduje się w strefie wyłączonej z ruchu drogowego w Pistoi, w pobliżu katedry i baptysterium. Ekskluzywny, ale nieformalny zajazd Slow Food serwuje sezonowe dania kuchni toskańskiej połączone z kuszącą kartą win. Dania w umiarkowanych cenach obejmują proste lokalne talerze serów i crostini z wątróbek drobiowych, makarony maltagliati w sosie z kaczki oraz szeroki wybór dań rybnych. Potrawy są w większości tradycyjne, z okazjonalnymi kreatywnymi niespodziankami. Jeśli będziesz mieć pecha i nie znajdziesz wolnego miejsca, udaj się do winiarni La Vineria, położonej przy tej samej ulicy.


  Adres: Via del Lastrone 17, 51100 Pistoia

  Tel: 0573 365602
  Strona: www.labottegaia.it

 • Il Ristocaffetteria Voronoi

  Voronoi, modna, ale wszechstronna kawiarnia i bar koktajlowy w jednym, we wczesnych godzinach wieczornych serwuje bufet z koktajlami z widokiem na deptak. To niedrogie miejsce pełni również funkcję pizzerii i restauracji, oferującej zaskakująco wyszukane menu. Wybieraj spośród kreatywnych owoców morza, takich jak chrupiące ośmiorniczki w panierce, szparagi i risotto z kozim serem, lub tradycyjnych dań z makaronu, takich jak maccheroni alla pistoese, podawane w sosie kaczki. Natomiast na domowe lody udaj się  do Gelateria Voronoi, która oferuje również ciasta i ciasteczka (na via Rome 2).


  Adres: Piazzetta dell'Ortaggio, 14-17, 51100 Pistoia

  Tel: 0573 1971214
  Strona: www.ristocaffetteriavoronoi.it

 • L’Enoteca Baldo Vino

  Ta niedroga winiarnia i stylowa, kreatywna restauracja znajdują się w pobliżu głównego placu. Potrawy są bardziej modne i włoskie niż tylko toskańskie, oparte na założeniu, że każde wino najlepiej pasuje do konkretnego dania, zależnie od tego, skąd ono pochodzi. Plackowi z kalafiora może towarzyszyć baccala z Livorno, ośmiornica z suszonymi pomidorami może być podawana z sycylijskimi kaparami i anchois, nawet sery obejmują różne gatunki, od pecorino do gorgonzoli. Na pierwszy plan wysuwają się potrawy z ryb, ale mięsożercy także zostaną dobrze obsłużeni, tak samo jak oczywiście, miłośnicy wina; parowanie win to jedna z opcji w menu degustacyjnym.


  Adres: Piazza S. Lorenzo, 5, 51100 Pistoia PT, Italy

  Tel: +39 0573 21591
  Strona: https://www.enotecabaldovino.it/

 • Zakupy

  W niedocenianej Pistoi można czasem znaleźć sklepy równie efektowne, co we Florencji czy Lukce. Główna strefa handlowa (obejmująca Cavour, via Cino, via Ateo Vannucci i Orafi) jest przyjemnym miejscem do przeglądania ubrań, butów, produktów skórzanych i biżuterii.

  Główny plac, Piazza del Duomo, staje się tętniącym życiem targiem w każdą sobotę i środę. Ponadto, codzienny rynek z owocami i warzywami znajduje się tuż obok zamkniętego dla ruchu drogowego Piazza della Sala, zgromadzony wokół starej studni. Od XI wieku rynek ten służy lokalnym mieszkańcom, a także umożliwia odpoczynek na ławkach umieszczonych pod zapewniającymi cień baldachimami. W nocy na placu znajdziemy wiele tętniących życiem barów. Nazwy wiodących ulic wskazują  na rodzaj handlu i żywność, osłonięte baldachimami. Zwróć uwagę na Fabbri (kowali) i Caccio (sery) i pozwól, by Twój zmysł powonienia zaprowadził Cię do kuszących piekarni i cukierni.

 • Bruno Corsini

  Założona przed stu laty, ta niewielka, ale sławna cukiernia nadal zachwyca mieszkańców  uwielbiających słodycze swoimi tradycyjnymi biszkoptami, ciastami, czekoladą, migdałami z cukrem i ciasteczkami, w tym pistojańską wersją panforte. Wpadnij tu, by spróbować panforte glacé, znane również jako panforte pistoiese, obfitujące w czekoladę i kandyzowane owoce ciasto, które właśnie tu  zostało wymyślone. Na życzenie możesz nawet zobaczyć, jak jest ono przyrządzane.


  Adres: Piazza San Francesco d’Assisi 42, 5100 Pistoia

  Tel: 0573 20138

 • Pasticceria Armando

  Jest to stara cukiernia, która służy miłośnikom słodkości już od 1948 roku. Przyjdź tu na różnego rodzaju wypieki, w tym świąteczne smakołyki wielkanocne lub karnawałowe herbatniki.


  Adres: Via Curatone e Montanaa 38, 5100 Pistoia

  Tel: 0573 2312

 • Parkowanie i poruszanie się po okolicy

  Pistoia zapewnia łatwiejsze opcje parkowania niż w wielu toskańskich miastach. Oferuje usługę park&ride („parkuj i jedź”), która pozwala parkować na różnych parkingach na obrzeżach miasta, a następnie korzystać z taniego autobusu miejskiego. Najwygodniejszy (płatny) parking w centrum to Parcheggio Misericordiao  na via Nemoreto, od Piazza della Resistenza i via Ducceschi. Z parkingu można w kilka minut dojść do Centro Storico (historycznego centrum). Równie dogodny jest (bezpłatny) Parcheggio Cellini i (płatny) Parcheggio Lingottino.

 • Park & ride (autobusy)

  Parcheggio Cellini (bezpłatny parking) jest na tyle blisko, aby dojść do centrum miasta na piechotę (około 850 metrów), i ma dobre położenie, jeśli chcesz zwiedzić twierdzę św. Barbary i park Piazza d'Armi. Jeśli nie masz ochoty iść pieszo, wybierz linię autobusową „M-ilMicco”, kursującą pomiędzy parkingiem a centrum miasta, lub tani transfer (navetta).

  Parcheggio Stadio znajduje się nieco ponad 1 km od centrum i jest obsługiwany przez autobus wahadłowy (navetta), który wjeżdża do miasta. Możesz też wybrać linię 1 lub „M-ilMicco”, kursujący pomiędzy centrum miasta a parkingiem.

  Parcheggio Pertini oferuje dobre ceny (otwarty od 8:30 -20:00) i znajduje się praktycznie naprzeciwko dworca kolejowego. Będzie najbardziej dogodny, jeśli planujesz jednocześnie podróż koleją. Zazwyczaj jest dość zatłoczony i nie jest z niego bliżej do centrum niż z Parcheggio Stadio czy  Parcheggio Cellini.
  Większość toskańskich miast wprowadziła w ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że historyczne centrum (centro storico) jest zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą  być pozostawione poza murami.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Dojazd i poruszanie się po okolicy

  Dojazd: Pistoia leży u stóp Apeninów, wzdłuż Ombrone Pistoiese, dopływu rzeki Arno. Z Florencji to tylko 40 minut jazdy (35 km); Pistoia znajduje się także ok. 42 km od Lukki i 67 km od Pizy.

  Samochodem: jedź autostradą A11 „Firenze-Mare” i skorzystaj ze zjazdu na Pistoię, a następnie kieruj się znakami na „centrum Pistoia.” Prowadzą one do obwodnicy (Raccordo Autostradale), skąd należy wybrać zjazd „Viale Europa” w kierunku jednego z darmowych parkingów poza centro storico, zabytkowym centrum miasta.

  Pociągiem: Pistoia znajduje się na linii Florencja-Lukka-Viareggio i jest dobrze skomunikowana. Leży ona ok. 45 minut od Florencji pociągiem, 50 minut od głównego dworca kolejowego i lotniska w Pizie, 20 minut od Prato, 45-60 minut od Lukki i około 50 minut od Viareggio.

 • Toskańskie wille w pobliżu Pistoi

  Przedstawiamy naszą kolekcję willi zlokalizowanych na północy Toskanii, w prowincji Pistoia, rzut kamieniem od Florencji, Lukki i Pizy. Dzięki bogatej historii i malowniczym krajobrazom Pistoia stanowi odpowiednie miejsce na beztroskie wakacje blisko miasta. Nasze starannie dobrane wille w tym regionie to idealne połączenie rustykalnego uroku i nowoczesnych udogodnień, zapewniające autentyczne toskańskie wrażenia. Przygotuj się na zanurzenie w pięknie okolicznych gajów oliwnych, odwiedź zabytki, takie jak Piazza del Duomo i rozkoszuj się słynnymi przysmakami kulinarnymi regionu. Niezależnie od tego, czy zwiedzasz urocze wioski, czy relaksujesz się przy basenie z panoramicznym widokiem, nasze wille w pobliżu Pistoi zapewniają niezapomniany wypoczynek, łączący luksus i prawdziwą esencję Toskanii.

  Zapoznaj się z naszymi willami w okolicy Pistoi i Montecatini, aby już dziś rozpocząć planowanie wakacji w Toskanii.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie