Zaloguj się


Vagliagli

 • Na południe od Castelliny znajduje się malownicza wioska Vagliagli, idealnie usytuowana na południowym krańcu szlaku winnego Chianti. Ta niegdyś ufortyfikowana  placówka otoczona jest czarującymi posiadłościami winnymi, sięgającymi czasów średniowiecza. Senna, otoczona szczytami górskimi, XIII-wieczna osada nosi nazwę „doliny czosnku”, który hoduje się w okolicy. Podziwiaj tę dostojną, kamienną wioskę i kościół parafialny, zanim wyruszysz na szlak turystyczny, wycieczkę rowerową lub piknik w winnicach. Degustacja wina może stanowić główną atrakcję Valgliagli, ale osada ta jest także bazą wypadową do Castelliny, Raddy i Gaiole. Te skarby małomiasteczkowego stylu życia w Chianti są pełne sklepów z winami i sklepów spożywczych, połączonych z lokalnymi posiadłościami. Te trzy małe miasteczka oferują wystarczającą ilość kulturalnych atrakcji, aby odwieść Cię nieco od wizyt w winnicach. Od średniowiecznych kościołów po małe kolekcje archeologiczne - to Toskania w miniaturze.

 • Atrakcje

  Vagliagli leży na południowej granicy Chianti i jest dobrą bazą do wycieczek kulturalnych do Sieny i Castelliny in Chianti. Florencja i San Gimignano  znajdują się nieco dalej, ale wciąż leżą w zasięgu całodniowych wycieczek dla miłośników kultury. Jeśli chodzi o bezpośrednie okolice miasteczka, najważniejsze atrakcje to park rzeźb, odwiedziny w winnicach i degustacja win, wyśmienita kuchnia i rustykalne gospody, również zamkowe. Nie zapominaj o przejażdżkach rowerowych, wycieczkach na skuterze Vespa i piknikach dla smakoszy na pagórkowatych wiejskich terenach. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią przebywać na świeżym powietrzu.

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak Greve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San Gusme, San Donato in Poggio i Vagliagli.

 • 1. Wycieczki rowerowe, pikniki lub degustacje wina w Dievole

  Rozważ przejażdżkę rowerową lub piknik dla smakoszy w winnicach wokół Lecchi, jeśli pragniesz czegoś więcej niż samej degustacji wina. Kuszące i różnorodne wycieczki po okolicy warto rezerwować za pośrednictwem posiadłości Dievole, co może zakończyć się kolacją przy świecach w jednej z restauracji znajdujących się na jej terenie.
  Na południe od Lecchi znajduje się atrakcyjna trasa rowerowa, która niespiesznie przebiega obok licznych winnic. Podczas  przejażdżki możesz się tu spodziewać przemykających motyli, śpiewających ptaków i zapachu rozgrzanej ziemi. Trasa rozpoczyna się w wiosce Vagliagli i prowadzi intrygującym, 26-kilometrowym szlakiem po zboczach pełnych winorośli. W jego sercu znajduje się winnica Dievole o powierzchni 400 ha, położona 12 km na północ od Sieny. Chociaż jest to prywatna posiadłość, każdy może jeździć na tutejszym szlaku, który niedawno został przebudowany i oznakowany. „Nowy” szlak został opracowany przez pracownika posiadłości, który zna tę ziemię jak własną kieszeń. W pewnym sensie szlak ten jest tak stary, jak okoliczne wzgórza, a toskańscy dzierżawcy ziemi korzystają z niego już od prawie tysiąca lat. Przed wycieczką najlepiej skonsultować się z posiadłością Dievole i rozważyć rezerwację opcjonalnego pikniku dla smakoszy.


  80-hektarowe gospodarstwo z winnicą Dievole uprawia winogrona już od 1090 roku, gdy jeszcze stanowiło własność klasztoru. Obecnie to miejsce produkuje także wielokrotnie nagradzaną oliwę z oliwek. Z najwyższego punktu winnic rozciągają się widoki na gaje oliwne, ogromne lasy i kaskadowe winnice, obsadzone winogronami przeznaczonymi do produkcji Chianti Classico. Posiadłość oferuje pikniki dla smakoszy i wycieczki rowerowe, a także degustacje wina i oliwy z oliwek, wraz z serem Pecorino oraz crostini, skropionymi oliwą z oliwek. Jeśli spodoba Ci się to miejsce, zatrzymaj się tu na romantyczną kolację dla smakoszy w Ristorante Dievole lub na lekki lunch w tym samym miejscu. Kolejna restauracja, Giardino del Tasso, jest często polecana na kolację przy świecach.


  Adres: Dievole, Località Dievole 6,
  Vagliagli,
  53019
  Castelnuovo Berardenga
  Italia
  Tel: 0577 322613 / 0577 322632
  Strona: www.dievole.it

 • 2. Castellina in Chianti - jednodniowa wyprawa

  Odwiedź sąsiednią Castellina in Chianti, pełną uroku miejscowość, położoną 17 km na północny zachód od Lecchi. Zajrzyj do Muzeum Archeologicznego, aby zobaczyć znaleziska z grobów etruskich, w tym amforę przedstawiającą picie i ucztowanie, stanowiącą dowód na to, że wino było niegdyś oznaką statusu i spożywano je podczas rytuałów i ceremonii. Chociaż grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ich twórcy byli bardzo podobni do nas. Wejdź na szczyt wieży, z której roztacza się przepiękny widok na góry Chianti, San Gimignano i Val d'Elsa. Wędruj w dół przez delle Volte, osobliwą, kamienną, sklepioną ulicę, wbudowaną w zbocze wzgórza.
  Rozważ swoją pierwszą degustację wina, ponieważ Castellina jest pełna Chianti Classico. Znakiem rozpoznawczym na butelkach Chianti Classico jest Czarny Kogut (lub Czarny Kogucik), historyczny symbol Ligii Chianti. Pod koniec XIII wieku Castellina była pierwszą miejscowością Ligi Chianti, grupy trzech florenckich feudalnych zamków. Zajrzyj do L'Antica Trattoria alla Torre  na lunch. Ten mieszczący się przy głównym placu staroświecki zajazd serwuje toskańskie przysmaki na letnim tarasie. Spróbuj florenckiego steku z kością, grillowanych mięs i serów Pecorino, popijanych winami Chianti Classico.
  Po lunchu zjedz pyszne lody w Gelateria Castellina, znanej z eksperymentalnych smaków, od sera ricotta i figi po chili z czekoladą lub cytrynę i kiwi. Jest tu też ulubione dzieło właściciela, cantuccini i Vin Santo: ciasteczka migdałowe ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec od wina. Przed wyjazdem zaopatrz się w toskańskie produkty spożywcze, w tym sery, ciasteczka  i wędliny. (Sugestie dotyczące zakupów można znaleźć w naszym przewodniku po Castellina in Chianti).

  Castellina Archaeological Museum
  Piazza del Comune 17
  53011
  Castellina in Chianti
  T: (+39) 347 679075 & 0577 742090
  http://www.museoarcheologicochianti.it/en/

  Gelateria Castellina
  Via IV Novembre 47
  53011
  Castellina in Chianti
  T: 0577 741337
  https://www.gelateriadicastellina.it/

  Adres: L’Antica Trattoria alla Torre
  Piazza del Comune 15
  53011
  Castellina in Chianti
  Tel: 0577 740236
  Strona: www.anticatrattorialatorre.com

 • 3. Park Rzeźb Chianti, emocjonujący szlak artystyczny

  Park Rzeźb Chianti, położony w Pievasciata, na południe od Vagliagli, zapewnia miły odpoczynek od jedzenia i picia w tym rejonie. Warto go zobaczyć, gdyż jest naprawdę piękny. Ten harmonijny Park Rzeźby, znany również jako Parco Sculture del Chianti, znajduje się w dębowym lesie między Pievasciata i Vagliagli, około 10 km na północ od Sieny. Będziesz pod wrażeniem krajobrazów, składających się na mozaikę gajów oliwnych i pagórków porośniętych winnicami - to zapierające dech w piersiach widoki, rozciągające się przy każdym zakręcie. Gdy już tam dotrzesz, po prostu podążaj zalesionym szlakiem, który wije się obok rzeźb, tworzonych w wielu materiałach i stylach.

  Park Rzeźby jest nadzorowany przez artystów Piero i Rosalbę Giadrossi, których możesz nawet spotkać na swojej drodze, ponieważ często w nim przebywają. Ta koncepcja pochodzi ze starożytnej włoskiej tradycji tworzenia dzieł sztuki zaprojektowanych specjalnie do wystawiania na zewnątrz, w konkretnej przestrzeni. Około 40 współczesnych rzeźb różnych artystów rozsianych jest po lasach tego 17-hektarowego terenu. Po drodze możesz przespacerować się po naturalnej wielkości labiryncie wykonanym ze szklanych sześcianów i podziwiać rzeźbę w kształcie cyprysa, która wygląda bardziej żywo niż prawdziwy kwiat.
  Biorąc pod uwagę tak duże zróżnicowanie tej kolekcji, niektóre rzeźby przemówią do Ciebie, podczas gdy inne nie wywrą aż takiego wrażenia. Większość z nich prowokuje jednak do myślenia. Myśliciel Ichwana Noory z Indonezji jest hołdem dla Myśliciela Rodina, ale przedstawia raczej człowieka pracy niż szlachetną istotę. Zawieszony kamień Mauro Berrettini'ego to genialna, lekka rzeźba z trawertynu wydobywanego z sąsiedniego Rapolano, na południe od Sieny. Energia, autorstwa greckiego rzeźbiarza Costasa Varotsosa, odsłania strukturę przypominającą cyprys umieszczony na skalistym terenie. Labirynt brytyjskiego artysty Jeffa Sawarda zainspirowany został kamiennym labiryntem z lat 700-800 p.n.e., znalezionym w Val Camonica w Naquane. Ten wybudowany tutaj jest ośmiokątny, a nie okrągły jak oryginał. Stosowane materiały obejmują głównie prawdziwe rzeźby z marmuru i granitu, a także bardziej nowoczesne instalacje, wykorzystujące neony i dźwięk. Jest tu też most z jasnoniebieskich płytek, który w pogodne dni pozwala zobaczyć daleką panoramę Sieny. Niektóre prace znajdują się obecnie poza parkiem, więc rozglądaj się, na przykład, za niezbyt pasującymi do otoczenia, brytyjskimi, czerwonymi budkami telefonicznymi.
  W parku znajduje się również amfiteatr, wykorzystywany podczas letnich koncertów na świeżym powietrzu, przedstawiających różne style: od klasyki, opery, jazzu, folku i gospel aż do tanga. Nawet amfiteatr jest dziełem sztuki, wykonany z płyt z białego marmuru z Carrary z kamieniołomu Michała Anioła i czarnego granitu z Zimbabwe, ze sceną pokrytą zastygłą lawą. Zdecyduj się na przewodnik audio po Parku Rzeźby, wypożyczany w budynku przy wejściu, lub pobierz odpowiednią aplikację przed wizytą.


  Adres: Chianti Sculpture Park (Parco Sculture del Chianti)
  Localita la Fornace 48
  53019
  Pievasciata
  Tel: 0577 357151
  Strona: www.chiantisculpturepark.it

 • 4. Castello di Fonterutoli - degustacja wina i wspaniałe jedzenie

  Około 5 km na północny zachód od Vagliagli znajduje się Castello di Fonterutoli, pierwsza znacząca posiadłość winiarska na południe od Castelliny, dawnej florenckiej placówki. Ta 21-hektarowa posiadłość to rodowa spuścizna rodziny Mazzei, do której należy już od 24 pokoleń, od 1435 roku. Mimo że posiadłość znajduje się 6 km na południe od Castelliny, widoki rozciągają się z niej aż po Sienę. Z tej ponadczasowej, zbudowanej z kamienia wioski można zobaczyć Torre del Mangia i zarys sieneńskiej katedry. Posiadłości Fonterutoli są w dużej części obsadzone winami typu Sangiovese, z dużo mniejszym udziałem gatunków takich jak Merlot, Malvasia Nera i Colorino. Wielokrotnie nagradzane wina Chianti Classico Fonterutoli najlepiej komponują się z grappą, oliwą z oliwek oraz toskańską kuchnią. Jeśli degustacja win z tego baru Ci nie wystarczy, możesz zakupić lawendę i naturalne toskańskie kosmetyki, stworzone przez Carla Mazzei, potomka wspaniałej dynastii. Zatrzymaj się także na lunch lub kolację w restauracji L'Osteria di Fonterutoli, należącej do obiektu.
  Ta posiadłość jest również pretekstem do zagłębienia się w lokalną historię, ponieważ Fonterutoli była dla Floreńczyków i Sieneńczyków ważnym polem bitwy. Na początku XIII wieku walczące republiki Florencji i Sieny spierały się o terytorium Chianti, wciśnięte pomiędzy dwóch wielkich rywali. Aby ustalić granice i zakończyć ten spór na zawsze, zdecydowano, że dwóch rycerzy wyjedzie w tym samym czasie ze swoich miast i ustali punkt graniczny w miejscu, w którym się spotkają. Wyjazd wyznaczono o świcie, z sygnałem zwiastującym wyruszenie ogłoszonym przez pianie koguta. Florentyńczycy zdecydowali się na oszustwo i wygrali.
  Ich symboliczny czarny kogut był trzymany w ciemnej klatce i głodzony, więc zapiał od razu po tym, jak tylko został wypuszczony. Florentyński rycerz natychmiast wyruszył w drogę i dzięki swojej przewadze spotkał rycerza sieneńskiego w Fonterutoli, zaledwie 12 km od bramy Sieny. Sieneński biały kogut wiernie przestrzegał instrukcji, ale został pokonany przez florenckie oszustwo. W rezultacie większość Chianti została przejęta pod kontrolę florencką znacznie wcześniej niż pokonanie samej Sieny w 1555 roku. Triumfująca Florencja przeniosła swoją granicę do Fonterutoli wzdłuż nowej linii wyznaczonej przez Castellinę, Raddę i Gaiole i utworzyła Ligę Chianti, z Czarnym Kogutem w herbie. Historia opowiedziała się jednak po stronie Sieneńczyków: Castellina, Radda i Gaiole znajdują się teraz na ich terytorium.


  Adres: L’Osteria di Fonterutoli
  Via Puccini 4
  Localita Fonterutoli
  53011
  Castellina in Chianti
  Italia
  Tel: 0577 741125
  Strona: www.mazzei.it

 • 5. Rocca delle Macie - kurs degustacyjny lub kulinarny

  Ta urokliwa posiadłość z winnicami ciągnie się na zachód przez 13 km od  Fonterutoli do Rocca delle Macie. Ta wyśmienita winnica do momentu rewitalizacji przez zachodniego producenta filmowego Italo Zingarelli w 1973 roku była jedynie zrujnowanym folwarkiem. Projekt Rocca delle Macie spełnił marzenie Zingarelliego o własnej winnicy w sercu Chianti Classico. Posiadłość  jest teraz zarządzana przez Sergio, jego najmłodszego syna i obecnego szefa Consorzio Vino Chianti Classico, konsorcjum Chianti Classico. Ta młoda, przyszłościowa posiadłość produkuje najlepiej sprzedające się wina. 500-hektarowy teren rozciąga się na obszary Castelliny i Scansano, z czterema winnicami w Chianti i dwoma innymi w cenionym regionie winiarskim Morellino di Scansano. Oprócz 200 hektarów winnic produkuje się tu doskonałą oliwę z oliwek na 40 hektarach gajów oliwnych.

  93-hektarowy majątek Tenuta Le Macie, położony w południowo-zachodniej części Chianti, stanowi serce firmy i obejmuje najpiękniejsze winnice. Tarasy są obsadzone głównie winogronami Sangiovese, a także Cabernet Sauvignon, Merlot i Colorino. Oprócz cennych win Chianti Classico możesz spróbować także IGT Super Tuscans. W odróżnieniu od innych posiadłości tu wierzy się we współpracę z innymi przy wytwarzaniu konkretnych win, czy to w San Gimignano, czy w Orvieto. Aby poznać prawdziwy smak regionu, wybierz jedno z najlepszych win z regionu Chianti Classico, w którym znajdziesz owocowe nuty czarnej porzeczki i wiśni. Przeprowadź podstawową degustację wina (Chianti Classico lub Super Tuscans) lub zdecyduj się na trzygodzinną degustację, która obejmuje kolację, kończącą się deserem i Vin Santo.

  Możesz też wrócić na kolację do Ristorante Riserva di Fizzano, restauracji znajdującej się w posiadłości. Jeśli jesteś pod wrażeniem, rozważ zarezerwowanie kursu gotowania u Aldo, szefa kuchni. Do jego typowych  mistrzowskich dań należą: piciall'aglione (gruby makaron w sosie czosnkowym), pappa al pomodoro (gruby chleb i zupa pomidorowa) oraz typowe migdałowe ciastka cantuccini.


  Adres: Rocca delle Macie
  Localita Le Macìe
  53011
  Castellina in Chianti
  Italia
  Tel: 0577 7322367321 / 0577 737223
  Strona: www.roccadellemacie.com

 • 6. Jednodniowa wycieczka do Siena

  Siena znajduje się 25 minut (15 km) na południe od Vagliagli, co czyni ją doskonałym celem magicznej wycieczki. Jako miasto gotyckie zbudowane na ludzką skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

  Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.

  Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i zapraszające do wejścia bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakująco wiejskie widoki. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.


  Adres: Siena Tourist Office
  Spedale di Santa Maria della Scala
  Piazza Duomo
  Tel: 0577 280551
  Strona: www.terresiena.it

 • Jedzenie i picie

  Na rolniczych terenach Chianti jedzenie i wino są prawdziwą religią. Polecane przez nas lokalne winiarnie z restauracjami to Dievole, Castello di Ama, Casanuova di Ama, Rocca delle Macie, Fonterutoli i Castello di Selvole, wszystkie opisane w tym przewodniku. Jeśli chcesz poznać inne posiadłości, zobacz nasze indywidualne przewodniki po Chianti.

  Lokalna kuchnia Chianti jest tak tradycyjna, jak usiana zamkami okolica. W menu znajduje się rustykalna zupa ribollita, często z czarnej kapusty i fasoli. Nie bez powodu Toskańczycy są wyszydzani przez swoich wspanialszych kulinarnych rywali jako „jedzący fasolę”. Typowe dania obejmują wstążki makaronu pappardelle w mięsnym sosie z dzika lub ogromny stek z kością bistecca alla fiorentina.

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze polecane restauracje poniżej, a także pozostałe przewodniki po najciekawszych miastach i wioskach Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy miejsc wartych zobaczenia. W szczególności warto zwrócić uwagę na nasze przewodniki po pobliskich miejscowościach: Lecchi in Chianti, Radda in Chianti, i Castellina in Chianti.

 • Taverna di Vagliagli

  Chociaż nie jest tani, ten przyjazny, tradycyjny zajazd ma znacznie większą wartość niż podobne restauracje w sąsiedniej Sienie. Miejscowi uważają go za równie dobry, szczególnie jeśli chodzi o grillowane mięsa i makarony. Szef kuchni Andrea przygotowuje typowe dania kuchni toskańskiej, takie jak sycąca zupa ribollita, smażona cukinia, tagliatelle lub ravioli z mięsnym sosem ragù i jego charakterystycznym florenckim stekiem z kością. Ta niedroga, rustykalna i elegancka restauracja posiada także przyjemny letni taras. To miejsce, z którego można podziwiać październikowy wyścig rowerowy L'Eroica, www.eroicagaiole.com.


  Adres: Via del Sergente 4
  Vagliagli
  53019
  Castelnuovo Berardenga
  Tel: 0577 322532

 • Il Ristorante Malborghetto

  Ta uwielbiana, niedroga gospoda jest wysoko oceniana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Goście mogą spróbować tu wegetariańskich przystawek (antipasti), w tym ziół i warzyw z ogrodu znajdującego się przy restauracji. Typowe dania to tortellini z gruszką i pecorino, gnocchi z truflami, duszony królik, gulasz z dzika i panna cotta. Zarezerwuj stolik z wyprzedzeniem, a przy dobrej pogodzie zamów miejsce na tarasie. Jeśli jesteś pod wrażeniem obiadu, zapisz się na kurs gotowania u szefa kuchni Simone Murici, w tym naukę parowania wina Chianti Classico. Dowiedz się, jak przygotować pełny posiłek, na przykład potrawkę z ravioli, stek, sos ragu, a także potrawy z dodatkiem trufli i tiramisu. Poranny kurs kończy się zjedzeniem własnoręcznie przygotowanej uczty. Kurs gotowania kosztuje około 135 euro za osobę. Zajazd mieści się w miejscowości Lecchi in Chianti, około 5 km od drogi SS408 Gaiole-Siena.


  Adres: Via Monteluco 4
  Localita Lecchi in Chianti
  53013
  Gaiole in Chianti
  Tel: 0577 746201
  Strona: www.malborghetto.net

 • La Taverna Squarcialupi

  Ta duża, tętniąca życiem tawerna mieści się w budynku z pięknymi sklepieniami w centrum miejscowości Castellina in Chianti i zaprasza na dania z makaronu oraz wina i oliwę z oliwek z lokalnej Fattoria la Castellina. Oczekuj mieszanki nowoczesnej toskańskiej i pomysłowej kuchni włoskiej z takimi ulepszeniami jak serwowanie dzika w sosie czekoladowym. Spróbuj kaczki w sosie Chianti, dyniowego risotto lub cannelloni z mąki z groszku z sosem truflowym. Jeśli masz ochotę, zdecyduj się też na zestaw win w średnim przedziale cenowym. Usiądź na słonecznym tarasie wbudowanym w średniowieczne mury i wypij wszystko do dna.


  Adres: Via Ferruccio 26
  53011
  Castellina in Chianti
  Tel: 0577 741405
  Strona: www.squarcialupirelaxinchianti.com

 • Zakupy

  Zakupy w Vagliagli są bardzo ograniczone, więc aby uzyskać większy wybór, warto wybrać się do sąsiedniej Castelliny, Raddy i Gaiole, a co najważniejsze do Sieny. Castellina i Radda oferują także przyzwoite supermarkety i mnóstwo sklepów z winami Chianti Classico. Radda dodatkowo jest również miejscem idealnym do zakupu toskańskiej ceramiki lub kaszmiru, co stanowi miłą odmianę od wina.

 • Alimentari Rovai

  Ten niewielki sklep spożywczy w centrum Vagliagli jest zaopatrzony we wszystkie podstawowe produkty, w tym owoce i warzywa oraz wybór lokalnych serów i wędlin. Jest to wygodne miejsce dla kupowania napojów i panini na przekąskę lub lunch w biegu.

  Po większe zakupy spożywcze udaj się do supermarketu Coop Castellina (via Trento e Trieste 36, Castellina) lub do supermarketu Coop Radda (Via Primo Maggio 32, Radda). Oba znajdują się około 7 km od Vagliagli. Castellina natomiast posiada wiele wyspecjalizowanych sklepów z żywnością i winem.


  Adres: Piazza Vittorio Emanuele 10
  Vagliagli
  53019
  Castelnuovo Berardenga
  Tel: 0577 322622

 • Dievole

  Ta gościnna posiadłość z winnicą na południe od Lecchi to miejsce, w którym można zaopatrzyć się w dobre wino i oliwę z oliwek.


  Adres: Località Dievole 6
  53019
  Vagliagli
  Castelnuovo Berardenga
  Tel: 0577 322613 & 0577 322632
  Strona: www.dievole.it

 • Il Castello di Selvole

  Zadzwoń do miejscowej winiarni Castello di Selvole, aby kupić wina Chianti Classico, a także Merlot i Cabernet Franc. Rozważ rezerwację kolacji w restauracji L'Osteria La Botte.


  Adres: Localita Selvole
  Vagliagli
  53019
  Castelnuovo Beradenga
  Tel: 0577 322662 & 0577 1912577
  Strona: www.selvole.com

 • L’Azienda Agricola Casanuova di Ama

  Ta niewielka, rodzinna posiadłość z winnicą w wiosce Casanuova di Ama niedaleko Lecchi oferuje degustacje wina, a także sprzedaż win z rejonu Chianti, Super Tuscans, Vin Santo, Grappy i oliwy z oliwek. Daniela, właścicielka, organizuje krótkie wycieczki, a po wyprawie możesz zdecydować się na wegetariański lunch w przytulnym zajeździe z domowymi toskańskimi potrawami, takimi jak crostini smażone na pomidorach, domowe gnocchi, świeżo upieczony chleb i ciastka cantuccini, zanurzane w Vin Santo.


  Adres: Localita Casanuova di Ama
  53013
  Gaiole in Chianti
  Tel: 0577 746119
  Strona: www.agrariacasanuovadiama.it

 • La Fornace

  Galeria ta znajduje się w Pievesciata, obok parku rzeźb Chianti. Prowadzą ją założyciele i właściciele parku, Piero i Rosalba Giadrossi. Galeria wystawia współczesne rzeźby i obrazy włoskich i międzynarodowych artystów, w tym tych dopiero wschodzących.


  Adres: Localita La Fornace 48/49
  Pievasciata,
  53010
  Castelnuovo Berardenga
  Tel: 0577 357151
  Strona: www.solartgallery.it

 • Luksusowe sklepy designerskie

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.


  Adres: The Mall,
  Via Europa 8, 5
  0066
  Leccio Reggello
  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Parkowanie

  Parkowanie w Vagliagli rzadko stanowi problem. Możesz zaparkować wzdłuż Strada Provinciale (SP) di Vagliagli / Via del Lago. Jeśli odwiedzasz winiarnię Dievole (Localita Dievole 6, www.dievole.it), zaparkuj obok niej.

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach, m.in. po Greve, Panzano, Castellinie, Raddzie, Gaiole i Castelnuovo Beradenga.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Zwiedzanie

  Vagliagli leży 15 km na północ od Sieny i 75 km na południe od Florencji, więc najlepiej jest zwiedzać stąd południowe Chianti oraz, oczywiście, Sienę i południe regiony, w tym Rapolano.
  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.
  Z Florencji: Chiantigianą jedź w kierunku Greve, a następnie dalej na południe do Raddy i Gaiole. Możesz także wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać na San Donato w Poggio, zanim dojedziesz do SP101, która zmienia się w SP76.

  Z Sieny: wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając ze zjazdu w Badesse na SP 119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także wybrać spokojniejszą, wolniejszą trasę z Sieny: wjedź na SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222 i jedź aż do Castelliny, a następnie do Raddy i Gaiole.

  Chianti pociągiem:
  Nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem:
  Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoją trasę.  Często zapewniają one bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale ponieważ działa tu nieco myląca i skomplikowana linia autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it), rozkład jazdy autobusów nie zawsze jest wygodny, w dodatku oferuje ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferuje około 7 połączeń dziennie. Ponadto autobusem można poruszać się między Castelliną i Raddą: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sieną i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).
  Tel: 0577 204111
  Strona: www.tiemmespa.it

  Na rowerze:
  Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych, wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region, zwiedzając go na rowerach klasycznych. Parkingi w Gaiole znajdują się poza centrum miasta przy ulicy Strada Provinciale 408 lub przy via Marconi. Należy pamiętać, że w większości toskańskich miast obowiązuje ścisły system ZTL, strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miejscowości rejonu Chianti są małe, więc stanowią o wiele mniej kłopotów niż miasta takie jak Florencja i Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach po takich  miejscowościach jak: Greve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga.

  Prywatna wycieczka:
  Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.
  Tel: (+39) 389 8160050
  Strona: www.chiantitaxi.com

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie