Zaloguj się


San Gusme

 • San Gusmè, otoczona murami osada na wzgórzu, jest uroczym sieneńskim zaściankiem. Położone 5 km na północ od Castelnuovo Berardenga, to spokojne miejsce zawsze znajdowało się w strefie wpływów Sieny. Średniowieczna wioska dołączyła do Wielkiego Księstwa Toskańskiego w XVI wieku, po ostatecznej klęsce Sieny. Brama Sieneńska nadal nosi herb tego miasta, Balzana. W miasteczku pozostały także resztki dawnych murów obronnych z częściami wbudowanymi w bramy. San Gusmè jest pełne  malowniczych krajobrazów, oferuje także widok na panoramę Sieny, Torre del Mangia i katedrę w Sienie. W tym sennym przysiółku liczy się raczej nastrój, a nie konkretne zabytki. Możesz tu jednak podziwiać kościół świętego Kosmy i Damiana, lokalnych patronów, oraz kościół Santissima Annunziata z jego osobliwą dzwonnicą. Wędruj wzdłuż alejek, zagłębiając się w ponadczasowej atmosferze, zanim wrócisz do wykwintnego zajazdu na posmakowanie kreatywnej kuchni lub domową kawę i talerz wędlin.

  Poznaj naszą kolekcję willi obok San Gusme.

 • Najważniejsze atrakcje w okolicy

  San Gusmè leży w południowym Chianti i dzięki temu stanowi doskonałą bazę wypadową dla wycieczek kulturalnych do Sieny, Castelnuovo Berardenga i Montepulciano. San Gimignano i Florencja znajdują się nieco dalej, ale wciąż stanowią kuszącą opcję dla miłośników kultury. Atrakcje w pobliżu osady obejmują winiarnie, mieszczące się w pełnych uroku willach, degustacje wina oraz wizyty w wyśmienitych restauracjach i rustykalnych gospodach, również zamkowych. Spal kalorie jeżdżąc konno lub na rowerze po specjalnie wyznaczonych szlakach i nie zapomnij o kąpieli w gorących wodach w miejscowości uzdrowiskowej Rapolano Terme.

  To tylko próbka Chianti. Zapoznaj się z naszymi szczegółowymi przewodnikami po najlepszych placówkach Chianti, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem naszych list miejsc docelowych.

 • 1. Wycieczki rowerowe po rejonie Chianti

  Chianti to miejsce idealne do spokojnego zwiedzania, jazdy na rowerze i przypadkowych odkryć. Jedną z takich niespodzianek w okolicy jest małe Campi di San Gusmè, na północ od Brolio. Krótka wspinaczka prowadzi do małej wieży romańskiego kościoła, skąd można obejrzeć podupadłe zamki, wille i winnice. Okolica San Gusmè jest popularnym celem wycieczek pieszych, konnych i rowerowych. Jazda na rowerze może być  łatwa lub trudna, w zależności od Twoich upodobań, z wyborem pomiędzy rowerami elektrycznymi, hybrydowymi i górskimi.

  Mieszczące się w Castelnuovo Berardenga, na południe od San Gusmè, Chianti Bicycles oferują zarówno wynajem rowerów do indywidualnego użytku, jak i zorganizowane wycieczki w atrakcyjnych cenach. Firma dostarcza rowery hybrydowe lub elektryczne, a na życzenie organizuje także wycieczki z przewodnikiem w całkiem przystępnych cenach. Możesz też wypożyczyć system GPS i wybrać się na samodzielną wyprawę, w swoim własnym tempie. Wycieczki rowerowe z przewodnikiem z Castelnuovo Berardenga kierują się na północ od miasta, w okolice San Gusmè, Villa a Sesta i San Felice. Jest to sześciogodzinny, 25-kilometrowy szlak, prowadzący po mieszance asfaltowych dróg i żwirowych ścieżek, słynnych toskańskich stradebianche.

  Możesz także wybrać się na tzw. wycieczkę o zachodzie słońca z Castelnuovo - łatwą, 15-kilometrową, wczesnowieczorną wyprawę z przewodnikiem, która kończy się kolacją w La Taverna della Berardenga w mieście. Po drodze grupa może obserwować zachód słońca nad górskimi grzbietami wzgórz Chianti. Po obiedzie firma odwiezie Cię z powrotem do Twojej willi. Aby z Castelnuovo Berardenga dojechać rowerem do  Sieny, wybierz sześciogodzinną wyprawę  z przewodnikiem. Jest to trasa o długości 50 km, stosunkowo łatwa i wiodąca spokojnymi drogami, zakończona obiadem na Piazza del Campo. Pełna pięknych widoków droga powrotna prowadzi starym szlakiem Chianti.

  Jeśli jesteś bardzo wysportowanym rowerzystą, rozważ trasę do Vagliagli, Radda, Gaiole i Castello di Brolio, 67 km w obie strony z Castelnuovo Berardenga. Obejmuje ona kilka legendarnych tras L'Eroica, a także degustację wina i lekki lunch w Casa Porciatti. Aby wybrać się na bardziej ekscytujące przejażdżki poza utartym szlakiem, zapoznaj się z ofertą rowerów górskich i tras wiodących po wzgórzach.  Adres: Via del Chianti, 10 Castelnuovo Berardenga 53019 (SI)

  Tel: +39.3315784929
  Strona: www.chiantibicycles.it

 • 2. Trasy do jazdy konnej wokół San Gusmè

  Jeśli lubisz konie i chcesz docenić wolniejsze tempo życia, rozważ przejażdżkę z przewodnikiem po Chianti. Ośrodek jeździecki Berardenga (Centro Ippicodella Berardenga) znajduje się na wschodniej granicy Chianti, na wschód od San Gusmè. To godna polecenia szkoła jeździecka, oferująca dobrze wyszkolone konie i przejażdżki po różnorodnym terenie. Nowicjusze mogą jeździć na krótszych odcinkach, podczas gdy bardziej doświadczeni jeźdźcy mogą pokonywać całodniowe trasy połączone z piknikami. Te dobrze zaplanowane szlaki konne obejmują zamki, winnice i ciągi szlaków pielgrzymkowych. Instruktorzy, Sadio i Donatella, mówią po angielsku i francusku i już od lat zarządzają tym ośrodkiem jeździeckim. Jest to szkoła otwarta przez cały rok i w każdą pogodę. Szkoła jeździecka jest rekomendowana przez FISE, Włoską Federację Jeździecką.


  Adres: Strada del Ciglio, 2
  Podere Santa Margherita
  53019 Castelnuovo (SI)

  Tel: +39 339 831 8519
  Strona: www.chiantiriding.it

 • 3. Castello di Brolio - miejsce narodzin Chianti Classico

  Położony około 7 km na północ od San Gusmè zamek Brolio to wspaniałe miejsce na niezapomnianą wycieczkę. Oprócz wędrówki umożliwiającej poznanie historii wina Chianti, z przepięknych winnic można podziwiać mury obronne zamku. Spośród wielu florenckich zamków ukrytych w lasach, Castello di Brolio jest najbardziej imponujący - i to nie tylko ze względu na widoki na oryginalne winnice Chianti, rozciągające się aż do Sieny i Monte Amiata.

  Toskańscy arystokraci, w tym rodziny Antinori i Frescobaldi, produkują wino już od czasów renesansu. Baron Ricasoli, którego potomkowie zarządzają teraz zamkiem, jako pierwszy wyznaczył mieszanki winogron do wykorzystania w winach Chianti. W połowie XIX wieku baron Bettino Ricasoli wprowadził nowatorskie ulepszenia i zainicjował modernizację produkcji wina, tworząc markę Chianti Classico. Można śmiało stwierdzić, że baron Bettino Ricasoli jest założycielem współczesnego przemysłu winiarskiego Chianti, a jego idea jest kontynuowana przez obecnie żyjących potomków. Konsorcjum Chianti, Consorzio Chianti Classico, działa jako kontrola jakości dla wszystkich Chianti Classico produkowanych w regionie. Symbol gallonero (czarny kogucik) oznacza najwyższą jakość.

  Zarezerwuj wizytę w zamkowych ogrodach i piwnicach. Zwiedź całą posiadłość, posmakuj wina i zobacz muzeum rodzinne. Wycieczka o zachodzie słońca jest najbardziej spersonalizowana i obejmuje kolację w L'Osteria del Castello, restauracji należącej do rodziny Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatne degustacje wina w pomieszczeniach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. Spróbuj Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006.

  Informacje Wycieczki z przewodnikiem: shop@ricasoli.it


  Adres: Loc. Madonna a Brolio
  53013 Gaiole in Chianti (SI)

  Tel: +39 0577 7301
  Strona: www.ricasoli.com

 • 4. Rapolano Terme - Dzien w spa na wzgorzach

  Toskańskie uzdrowiska są prawdopodobnie najbardziej urzekające w całych Włoszech. Jeśli masz ochotę na dzień wolny od kultury i wysiłku, udaj się do uzdrowiska w Rapolano Terme, zaledwie 25 minut jazdy samochodem od San Gusme. To pejzaż tak kuszący, jak historia, która pozostawiła tu swój ślad: zanurz się w sybaryckich uzdrowiskach, które znajdują się tu od czasów etruskich lub rzymskich. W I wieku naszej ery lekarz cesarza Augusta przepisał poecie Horacemu pobyt w uzdrowiskach toskańskich, co okazało się jedną z pierwszych recept medycznych. Oryginalne łaźnie termalne w Rapolano pochodzą z czasów Etrusków i Rzymian, a park archeologiczny Campo Muri znajduje się na zachód od współczesnego Rapolano Terme.

  W dzisiejszym Rapolano Terme stylowe Terme di San Giovanni kontrastuje z bezpretensjonalnością przyjaznego rywala, staroświeckich łaźni Antica Querciolaia. Z basenami mieszczącymi się w zapraszających do relaksu ogrodach, Terme San Giovanni sprawia, że ​​pobyt tu jest niezapomnianym wrażeniem, na dodatek w rozsądnej cenie. Naturalne wody termalne wypływają z gorących źródeł o temperaturze 39°C, ale do wyboru są baseny o różnym stopniu nagrzania. Wody siarkowe są szczególnie polecane do relaksu, obniżenia stresu czy przyniesienia ulgi obolałym mięśniom. Wybierz taką z opcji spa, która obejmuje dostęp do gorących basenów termalnych, a być może i masaż.

  Jeśli chodzi o zabiegi, zanurz się w różnych basenach lub wybierz spośród szeregu masaży i zabiegów leczniczych, w tym maseczek błotnych. Możesz nawet doświadczyć masażu przy użyciu lokalnego miodu - co może wydawać się bardzo lepkim zabiegiem i takie właśnie jest. Spa sprzedaje własną linię produktów kosmetycznych, w tym te wykonane z naturalnych olejków, ziół, miodu i owoców, a także zabiegi na bazie minerałów. Goście mogą wybierać między L'Olivo, wykwintną restauracją, i Coffee Relax, lekką restauracją z romantycznymi widokami na wzgórza. W piątkowe i sobotnie letnie wieczory popularne sesje spa pod gwiazdami umożliwiają wieczorne kąpiele w wodach termalnych. Znane jako Notti delle Terme, te niezwykle korzystne cenowo pakiety często obejmują także obiad. Opcja niedzielnego brunchu jest kolejnym popularnym wyborem -  wszystko w bardzo rozsądnych cenach.


  Adres: San Giovanni Terme Rapolano
  Via Terme San Giovanni, 52 
  CAP 53040 Rapolano Terme (SI)

  Tel: +39 0577.72 40 39
  Strona: www.termesangiovanni.it

 • 5. Radda in Chianti - lekcje na temat wina, degustacja i lunch

  Radda in Chianti, 35 minut jazdy na północ od San Gusme, pełniła kiedyś funkcję stolicy Chianti. Nadal jest miejscem, w którym można wyczuć serce regionu, siłę napędową tej okolicy. Przespaceruj się po otoczonej murami obronnymi wiosce, która duszą przypomina miasto. Po wędrówce brukowanymi uliczkami, rozchodzącymi się od głównego placu, wybierz się do Casa Chianti Classico na wycieczkę kulinarną połączoną z degustacją wina.


  Więcej informacji można znaleźć w naszym przewodniku po Radda in Chianti.


  Adres: Monastero Santa Maria al Prato
  Circonvallazione Santa Maria al Prato 18
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738187
  Strona: www.chianticlassico.com

 • 6. Jednodniowa wycieczka do Siena

  Siena znajduje się trzydzieści pięć minut (13 km) jazdy od San Gusmè, co czyni ją doskonałym miejscem na magiczną wycieczkę. Możesz nawet wybrać się tam rowerem z Chianti Bicycle (zobacz Wycieczki rowerowe po rejonie Chianti). Ponieważ Siena leży w południowej części regionu Chianti, San Gusmè stanowi dla niej świetną bazę.

  Jako miasto gotyckie zbudowane na ludzką skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

  Sprawdź nasz przewodnik po Siena, aby zobaczyć, co najbardziej Ci się podoba.


  Adres: Piazza Il Campo, 1 – 53100 Siena (SI)

  Tel: +39 0577 292222
  Strona: www.terresiena.it

 • Jedzenie I Picie

  Toskańska kuchnia jest prosta, ale sycąca, i odżywia duszę tak samo, jak ciało. Ta okolica oferuje zarówno domowe dania toskańskie, jak i wyszukane potrawy. Choć niewielkie, San Gusme i sąsiednie Villa a Sesta oraz San Felice mogą się poszczycić znakomitą kuchnią dla smakoszy, niekoniecznie w wygórowanych cenach.

  Polecane przez nas posiadłości z winnicami znajdują się w każdym z poszczególnych przewodników po Chianti. Poniższy wybór to tylko przedsmak rejonu Chianti. Zobacz nasze polecane restauracje poniżej, a także nasze inne przewodniki po miastach i wioskach Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem listy miejsc wartych zobaczenia.

 • La Bottega del 30

  Ta mieszcząca się w kamienny wiejskim domu restauracja została wyróżniona gwiazdką Michelin. Znajduje się w miejscowości Villa a Sesta, sąsiadującej z San Gusme. To kreatywna, francuska kuchnia z toskańskimi dodatkami, prowadzona przez właściciela pochodzącego z Paryża.
  Goście są zachęcani do skorzystania z menu degustacyjnego, aby ocenić działanie kuchni. Do typowych potraw należą: szpinak i ravioli z riccotą w sosie truflowym, chrupiące dorsze na spodzie z jarmużu, wątróbka wieprzowa z koprem włoskim, pieczony policzek cielęcy, makaron pappardelle z kaczką oraz ragout z kopru włoskiego, a także parfait z limonką i imbirem. La Bottega jest otwarta tylko w porze kolacji, z wyjątkiem niedzielnego lunchu w lecie.


  Adres: Via di Santa Caterina, 2, 53019 Villa A Sesta SI, Italy

  Tel: +39 0577 359226
  Strona: www.labottegadel30.it

 • L'Asinello

  Ta znakomita karczma w Villa a Sesta, sąsiadującej z San Gusme, oferuje niedrogie, ale jednocześnie kreatywne posiłki. Spodziewaj się zaskakującego menu, troskliwej obsługi, przytulnej atmosfery i uroczego tarasu. Typowe dania charakteryzują niezwykłe kombinacje smakowe, takie jak gnocchi w sosie z królika i brokułów. Kaczka, gołąb, dziczyzna i przepiórka także są często w menu, podobnie jak kreatywne dania z makaronu oraz ciekawe kombinacje warzyw. Menu degustacyjne w rozsądnym przedziale cenowym zależy od wyobraźni szefa kuchni.


  Adres: Via Nuova, 6 Loc. Villa a Sesta
  Castelnuovo Berardenga (SI)

  Tel: 0577 359279
  Strona: www.asinelloristorante.it

 • Il Poggio Rosso

  Ta nieduża restauracja na północ od San Gusme specjalizuje się w kreatywnych daniach z rejonu Chianti i nie tylko, gotowanych przy użyciu wyłącznie lokalnych, tradycyjnych produktów. Szafran z San Gimignano lub dymki z Certaldo trafiają  prosto do pomysłowych potraw. Rozważ risotto z borowikami (porcini), kozim serem i kalafiorem lub strzępienia z karczochami i ciecierzycą. Ta uhonorowana gwiazdką przewodnika Michelin restauracja jest otwarta tylko w porze kolacji, ale jeśli masz ochotę na coś prostszego, warto wybrać się do restauracji L'Osteria Del Grigio, otwartej również w porze lunchu.


  Adres: Borgo San Felice
  Localita San Felice
  53019
  Castelnuovo Beradenga

  Tel: 0577 3964
  Strona: www.borgosanfelice.it

 • L'Osteria del Castello

  Ta elegancka gospoda znajduje się na północ od San Gusme w Castello di Brolio, rodowym zamku winiarskiej dynastii Ricasoli. Połącz zwiedzanie zamku z lunchem w zajeździe lub wybierz wycieczkę do zamku po zachodzie słońca, w którą włączona jest kolacja w restauracji Ricasoli. Twój bilet na zamek umożliwia również bezpłatną degustację wina w salach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. W porze lunchu zdecyduj się na Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006. Dania są kreatywnymi akcentami tradycyjnej kuchni toskańskiej. Wraz z klasycznymi potrawami mięsnymi inspirowanymi Florencją, spodziewaj się większej ilości ryb niż w większości miast Chianti. Potrawy takie jak gnocchi z oliwek w sosie pecorino lub sałatka z królika z chrupiącym orkiszem również mogą być parowane z winami Ricasoli.


  Adres: Località Madonna a Brolio, Gaiole in Chianti, Siena

  Tel: +39 0577 730 290
  Strona: https://www.ricasoli.com/osteria/

 • Felsina

  Jeśli chcesz kupić wino i olej w renomowanej winnicy bez wcześniejszej rezerwacji, spróbuj udać się do Felsiny, posiadłości znajdującej się na  południe od San Gusme, tuż przed Castelnuovo Berardenga. W tej przyjaznej, starej i pięknie położonej posiadłości można pokazać się bez zapowiedzi. Często też odbywają się tu wycieczki z przewodnikiem i degustacje. Jeśli zarezerwujesz wizytę wcześniej, możesz również zjeść lekki posiłek składający się z lokalnych produktów rolnych, takich jak wędliny, oliwa z oliwek i wina.


  Adres: Via del Chianti 101
  53019
  Castelnuovo Berardenga

  Tel: 0577 1523789
  Strona: www.felsina.it

 • Sklep Castello di Brolio

  Castello di Brolio, słynny zamek Chiantishire, leży na północ od San Gusme. Degustacja wina Brolio i wizyta w sklepie z pamiątkami mogą stanowić część wspaniałego dnia, podobnie jak sam przyjazd do tego miejsca. To klasyczny krajobraz Chianti, z mieszanką winnic, gajów oliwnych, dębów i lasów kasztanowych. Zapisy świadczą o tym, że rodzina Ricasoli zajmuje się produkcją wina od 1141 roku, więc licz na kupno pięknych roczników i ewentualnie wspaniałych kieliszków do wina. Wraz z Chianti Classico, posiadłość produkuje również Super Tuscans, takie jak Casalferro. Mimo tego liderem rynku dla Super Tuscans pozostaje Ornellaia i Masseto, produkowane przez rywalizujących ze sobą baronów wina Frescobaldi. Będąc w Brolio, zarezerwuj wizytę w piwnicach zamkowych, zwiedź posiadłość, skosztuj win i zobacz muzeum rodzinne.


  Adres: Loc. Madonna a Brolio
  53013 Gaiole in Chianti (SI)

  Tel: +39 0577 7301
  Strona: www.ricasoli.com

 • Luksusowe sklepy designerskie

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.


  Adres: The Mall
  Via Europa 8
  50066
  Leccio Reggello

  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Parkowanie

  Publiczny parking w San Gusme znajduje się tuż poniżej murów miejskich, skąd łatwo dojść do miasta. Należy pamiętać, że większość miast toskańskich wprowadziła ścisły system ZTL, Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta Chianti są małe i znacznie mniej kłopotliwe niż miasta takie jak Florencja i Siena.

  Wskazówki dotyczące parkowania: aby uzyskać porady na temat poszczególnych miejsc w rejonie Chianti, zapoznaj się z naszymi przewodnikami po takich miejscowościach.

  Porady dotyczące ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Zwiedzanie

  San Gusme leży 24 km od Sieny i 78 km od Florencji, Siena jest tu więc naturalnym punktem centralnym, ale parkowanie w niej jest skomplikowane.
  Zobacz nasz przewodnik po Sienie, aby uzyskać więcej informacji.

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji: Chiantigianą jedź w kierunku Greve, a następnie dalej na południe do Raddy i Gaiole. Możesz także wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać na San Donato w Poggio, zanim dojedziesz do SP101, która zmienia się w SP76.

  Z Sieny: wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając ze zjazdu w Badesse na SP 119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także wybrać spokojniejszą, wolniejszą trasę z Sieny: wjedź na SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222 i jedź aż do Castelliny, a następnie do Raddy i Gaiole.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoją trasę.  Często zapewniają one bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale ponieważ działa tu nieco myląca i skomplikowana linia autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it), rozkład jazdy autobusów nie zawsze jest wygodny, w dodatku oferuje ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferuje około 7 połączeń dziennie. Ponadto autobusem można poruszać się między Castelliną i Raddą: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sieną i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych, wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region, zwiedzając go na rowerach klasycznych. Parkingi w Gaiole znajdują się poza centrum miasta przy ulicy Strada Provinciale 408 lub przy via Marconi. Należy pamiętać, że w większości toskańskich miast obowiązuje ścisły system ZTL, strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miejscowości rejonu Chianti są małe, więc stanowią o wiele mniej kłopotów niż miasta takie jak Florencja i Siena.

  Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach.

 • Toskańskie wille w pobliżu San Gusmè

  Przedstawiamy naszą kolekcję willi położonych w pobliżu uroczej wioski San Gusmè, której otoczenie to kwintesencji piękna Toskanii. San Gusmè urzeka gości średniowieczną architekturą i przyjazną atmosferą. Otoczone winnicami i gajami oliwnymi starannie wybrane wille oferują idealne połączenie spokoju i toskańskiego charakteru. Od basenów z widokiem na malownicze krajobrazy po przestronne wnętrza z rustykalnym urokiem – wszystko to pozwala naprawdę wypocząć. Niezależnie od tego, czy delektujesz się lokalnymi winami, zwiedzasz, czy cieszysz się słynną kuchnią toskańską, nasze wille w pobliżu San Gusmè będą świetną propozycją.

  Poznaj nasze wille z okolic Sieny i Chianti, już dziś zacznij planować wakacje w Toskanii.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie