Zaloguj się


Gaiole in Chianti

 • Górzyste Gaiole to oczywiście region winiarski, ale także kraina pełna zamków i wspaniałych tras rowerowych. Dziesięć lat temu to senne miasteczko targowe zostało ochrzczone najbardziej idyllicznym miejscem do życia na świecie. Od tamtej pory niewiele się zmieniło, warto więc tu przyjechać, by doświadczyć sielskiej atmosfery. To targowe miasteczko jest na zawsze związane z dynastią winiarską Ricasoli, której przodkowie podobno wprowadzili markę Chianti Classico do zamku Brolio. Oprócz chlubienia się tytułem ojczyzny Chianti Classico, Gaiole samo w sobie jest cudownym miejscem. W średniowieczu była to jedna z trzech stolic Ligi Chianti, wraz z Castelliną i Raddą. Miasto na szczycie wzgórza położone jest pośród dębowych i kasztanowych lasów, winnic i gajów oliwnych. Jako dawna twierdza wojskowa, Gaiole otoczone jest średniowiecznymi zamkami i ufortyfikowanymi opactwami. Trójkątny główny plac jest punktem wyjścia do odkrywania zamków, przytulnych karczm, winnic i starożytnych opactw.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji

  Górzyste Gaiole stanowi doskonały punkt wyjściowy do odkrywania lokalnych zajazdów, winnic i starożytnych opactw, od ufortyfikowanego klasztoru Badia di Coltibuono po Castello di Brolio, dawny florencki zamek, który stanowił punkt obronny przed średniowiecznym wrogiem - Sieną. Okolica obfituje w posiadłości z winnicami i wykwintne gospody, ale po drodze napotkasz także wystarczająco dużo trudnych tras rowerowych, aby utrzymać formę po spożyciu kalorycznych posiłków. Jeśli chodzi o kulturę, rozważ jednodniowe wycieczki do Sieny, Florencji lub Castellina.

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia.

 • 1. Łatwe przejażdżki rowerami elektrycznymi po Chianti

  Chianti to kraina rowerów, więc wykorzystaj to w pełni, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem fitnessu na rowerze wyścigowym. Powodem, dla którego Chianti jest tak malownicze, jest to, że rejon ten jest bogaty w pagórkowate tereny. Jeśli nie jesteś w formie lub nie gustujesz w stromych podejściach, rozważ e-rower. Wypożyczalnia rowerów elektrycznych z siedzibą w Gaiole w Toskanii oferuje wycieczki rowerowe w regionie Chianti z przewodnikiem lub na własną rękę. Na zboczach zjazdowych te pojazdy pracują jak zwyczajny rower, ale przy długich, płaskich odcinkach lub podjazdach, silnik elektryczny włącza się i zapewnia pomoc, której potrzebujesz, aby dotrzeć do celu bez zadyszki i pocenia się. Rowery elektryczne można wypożyczyć zarówno na godzinę, jak i na tydzień.

  Jedna z typowych tras z przewodnikiem z Gaiole obejmuje wzgórza Chianti, Castello di Brolio i odległe widoki na Sienę. W cenie zawarty jest także lekki lunch i degustacja wina w posiadłości o niesamowitym klimacie. Ta wycieczka to trzygodzinna, 46 km wyprawa, osiągająca momentami wysokość 518 metrów. Dostępnych jest wiele łatwiejszych lub trudniejszych tras.


  Adres: Tuscany E-bike Rental
  Via Roma 82
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 749355
  Strona: www.tuscanyebikerental.com

 • 2. Castello di Brolio - miejsce narodzin Chianti Classico

  Położony ok. 10 km na południe od Gaiole i 20 km od Sieny Castello di Brolio jest idealnym miejscem jednodniową wyprawę. Oprócz zapoznania się z historią wina Chianti można tu podziwiać widoki na przepiękne winnice. Spośród wielu byłych florenckich zamków otoczonych lasami, Castello di Brolio jest najbardziej imponujący, i to nie tylko ze względu na krajobraz pełen oryginalnych winnic Chianti, rozciągających się aż do Sieny i Monte Amiata. Ta budowla to także ciekawa hybryda, willa przebudowana na neogotycki zamek.

  Toskańscy arystokraci, w tym rodziny Antinori i Frescobaldi, produkują wino już od czasów renesansu. Baron Ricasoli, którego potomkowie zarządzają teraz zamkiem, jako pierwszy wyznaczył mieszanki winogron do wykorzystania w winach Chianti. W połowie XIX wieku baron Bettino Ricasoli wprowadził nowatorskie ulepszenia i zainicjował modernizację produkcji wina, tworząc markę Chianti Classico. Można śmiało stwierdzić, że baron Bettino Ricasoli jest założycielem współczesnego przemysłu winiarskiego Chianti, a jego idea jest kontynuowana przez obecnie żyjących potomków. Konsorcjum Chianti, Consorzio Chianti Classico, działa jako kontrola jakości dla wszystkich Chianti Classico produkowanych w regionie. Symbol gallonero (czarny kogucik) oznacza najwyższą jakość.

  Zarezerwuj wizytę w zamkowych ogrodach i piwnicach. Zwiedź całą posiadłość, posmakuj wina i zobacz muzeum rodzinne. Wycieczka o zachodzie słońca jest najbardziej spersonalizowana i obejmuje kolację w L'Osteria del Castello, restauracji należącej do rodziny Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatne degustacje wina w pomieszczeniach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. Spróbuj Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006. Aby dowiedzieć się więcej na temat historii zamku, zobacz Castello di Brolio w naszym ogólnym przewodniku po Chianti. Jeśli interesujesz się historią Chianti Classico, zobacz nasz przewodnik po Raddzie i odwiedź Casa Chianti Classico.


  Adres: Castello di Brolio
  Localita Madonna a Brolio
  53013
  Gaiole di Chianti

  Tel: 0577 7301
  Strona: www.ricasoli.com

 • 3. Badia a Coltibuono – dawne opactwo, w którym powstają wyśmienite wina i oliwy

  Badia a Coltibuono to dawne opactwo benedyktyńskie położone na północ od Gaiole i Raddy, otoczone wspaniałymi winnicami. Podobnie jak Badia a Passignano Antinorich, które znajduje się bliżej Greve, posiadłość Badia a Coltibuono jest związana ze średniowieczną fundacją klasztorną. To właśnie mnisi rozpoczęli tutaj uprawę winorośli, nie spodziewając się zapewne, że ich praca będzie przynosić plony jeszcze wiele wieków później.

  W tej spokojnej okolicy winorośli i oliwki były uprawiane od niepamiętnych czasów. W Toskanii trudno jest oddzielić wino i oliwę od krajobrazu. Badia a Coltibuono (Opactwo Dobrych Zbiorów) otoczone jest winnicami, gajami oliwnymi, lasami kasztanowymi i dębowymi. Opactwo, założone w 1051 roku, należało do reformatorskich mnichów z Vallombrosy, którzy rozpoczęli tu uprawę winorośli. Od czasu kasaty klasztoru w 1810 r. to średniowieczne opactwo należy do jednej rodziny. Stucchi Prinetti, przedsiębiorczy ród florenckich bankierów, szybko stał się pionierem komercjalizacji wysokiej jakości wina chianti. Rodzina pozostaje zaangażowana w zrównoważone rolnictwo.

  Urokliwe XV-wieczne krużganki, kaplicę i sufity pokryte freskami można oglądać uczestnicząc w zajęciach toskańskiej szkoły gotowania, ale XII-wieczne mury i dzwonnica są otwarte dla wszystkich. Można również zarezerwować wycieczkę po oryginalnych piwnicach klasztornych oraz willi z ciekawymi freskami, zakończoną degustacją wina. Pod dawnym opactwem znajdują się piwnice wypełnione Chianti Classico, tradycyjnym winem klasztornym. Nie mniej znany jest aromatyczny miód kasztanowy i oliwa z oliwek, pyszna Extravergine Badia a Coltibuono. Wiele produktów można kupić na miejscu lub skosztować w Ristorante Chianti, renomowanej restauracji, która zajmuje dawne stajnie. Na terenie dawnego romańskiego opactwa można również zapisać się na kurs gotowania prowadzony przez Benedettę Vitali, założycielkę znanej florenckiej restauracji Cibreo.


  Adres: Localita Badia a Coltibuono
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 746110
  Strona: www.coltibuono.com

 • 4. Farma kóz Chianti Cashmere

  Jeśli masz pod swoją opieką małe dzieci lub po prostu jesteś zmęczony winnicami, odwiedź oryginalną farmę kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy. Jest to nie tylko przyjemne miejsce na wizytę, ale także reprezentacja zrównoważone go rolnictwa w najlepszym wydaniu. Założycielka Nora Kravis opuściła dawno temu nowojorską Long Island dla Włoch i już nigdy nie oglądała się za siebie. Zna wszystkich pasterzy, hodowców i tkaczy, a w dodatku dba o swoje kozy, jakby były jej rodziną. W tym kamiennym domu z widokiem na okolicę dzieci mogą potrzymać, pogłaskać i nakarmić butelką koźlątka. Kozy są strzeżone przez puszyste białe pasterskie psy rasy Abruzzo, które pracują jako psy stróżujące, aby chronić stado przed wilkami.

  Gdy już nacieszysz oczy ślicznymi kózkami i szczeniętami, zwróć uwagę na sam kaszmir. Najwyższej jakości kozy kaszmirowe posiadają futra w odcieniu kremowym, orzecha laskowego, brązu, szarości i węgla drzewnego, więc przędzy można używać niebarwionej i w oryginalnym odcieniu. Kaszmir to delikatne, puszyste kozie futro, które jest dziesięciokrotnie  lżejsze i cieplejsze niż wełna. Osoby lubiące robić na drutach mogą wybrać piękne włókna i nienaruszającą równowagi ekologicznej przędzę z kaszmiru. Można tu również kupić tekstylia domowe wykonane ręcznie w Toskanii, a także ręcznie tkane szale, szaliki, rzemyki, czapki, skarpetki i koce dla dzieci.

  Jeśli spodoba Ci się pobyt na farmie, właścicielka może także zorganizować zajęcia przędzenia, tkania, robienia na drutach lub haftu u lokalnych włoskich rzemieślników, którzy z nią współpracują. Najlepsza ze wszystkich jest nowa atrakcja „zostań pasterzem na jeden dzień”. To dobra zabawa dla całej rodziny, z pełnym doświadczeniem życia pasterza kaszmirowych kóz. Goście mogą towarzyszyć stadu kóz przez pola i lasy otaczające gospodarstwo, zatrzymując się na degustację wina w sąsiednim gospodarstwie i wracając do farmy na obfity obiad w gospodarstwie. Farma i sklep z pamiątkami są otwarte popołudniami, od Wielkanocy do października.


  Adres: Chianti Cashmere,
  Azienda Agricola La Penisola
  La Penisola
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738080
  Strona: www.chianticashmere.com

 • 5. Sztuka współczesna w Castello di Ama

  Ten wiodący producent Chianti Classico to działająca winnica, położona na południowy zachód od Gaiole, znana ze swoich doskonałych, pełnych czerwieni winogron. Castello di Ama nie jest nawet zamkiem, ale położoną na wzgórzu posiadłością i restauracją w willi. Na pierwszy rzut oka to kolejna tradycyjna borgo, jedna z kamiennych wiosek, położonych na wzgórzach Chianti. Powoli staje się jednak jasne, że wino, jedzenie i sztuka współczesna są nieodłączną częścią tego obrazu. To tutejszy trunek oczarował Baracka i Michelle Obamów podczas ich prezydenckiej podróży po Toskanii.

  Wino Toskańczyka Marco Pallanti, regularnie koronowanego winiarza roku, znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Posiadłość San Lorenzo produkuje Chianti Classico gran selezione DOCG, kategorię uważaną za najwspanialszą dla tego rodzaju. 80-hektarowe winnice obejmują różne tarasy, od skalistego łupka po glinę i żwir, a kolejne 40 hektarów zostało przeznaczone na gaje oliwne. Oliwki trafiają do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia DOP Chianti Classico.

  Na tym terenie znajduje się również światowej klasy kolekcja instalacji sztuki współczesnej. Ten ambitny zbiór nosi nazwę Castello di Ama per l'Arte Contemporanea (Sztuka współczesna w Castello di Ama). Rzeźby pasują do otoczenia podobnie jak wina, a każdego roku do kolekcji dodawane są nowe dzieła. Castello di Ama adaptuje oryginalne budynki, takie jak kościół i piwnica z winami, aby w imponujący sposób zaprezentować instalacje artystyczne. Wystawiana sztuka jest raczej z gatunku trudnej i ekstremalnej, a nie sielankowej.

  Współczesna sztuka tego zbioru jest tworzona na zamówienie przez takich artystów jak Anish Kapoor, Daniel Buren, Louise Bourgeois, Michelangelo Pistoletto, Hiroshi Sugimoto i Lee Ufan. Najbardziej interesująca i przystępna jest zapierająca dech w piersiach instalacja lustrzana autorstwa Daniela Burena, odzwierciedlająca pofalowane wzgórza. Rzeźba Louise Bourgeois zatytułowana Topiary jest genialnie ukryta pod kratą w piwnicy na wino i przedstawia żeńską postać, rozkwitającą w męskiego fallusa. Aima, prowokująca do myślenia instalacja oświetleniowa Anish Kapoor, oświetla maleńką kaplicę posiadłości.

  Zarezerwuj wycieczkę połączoną z degustacją wina, przyjdź na lunch, zobacz park rzeźb lub po prostu odwiedź Enotecę w posiadłości, aby skosztować i kupić wino, oliwę z oliwek oraz inspirowane naturą perfumy i pachnidła.


  Adres: Castello di Ama, Localita Ama
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 746069
  Strona: www.castellodiama.com

 • 6. Zawodowe kolarstwo - w roli widza lub uczestnika

  L'Eroica, „bohaterski” wyścig kolarski, to prawdziwa legenda Chianti. Co ciekawe, w każdej chwili możesz przyłączyć się do niego na dowolnym odcinku - nie potrzebujesz kierownicy w kształcie wąsów ani ud ze stali, choć, co prawda, możesz je wyćwiczyć podczas jazdy. L'Eroica to znane wydarzenie dla amatorów, które pozwala rowerzystom z całego świata poznać piękno i historię tego regionu podczas jazdy na klasycznych lub zabytkowych rowerach. Październikowe wydarzenie zaczyna się i kończy w Gaiole i obejmuje tygodniowe świętowanie, od degustacji wina po targi pełne lokalnej żywności.

  Trasy obejmują większą część rejonu Chianti, w tym Gaiole, Montefiridolfi, Panzano i Castellina. Zawodnicy mogą wybierać szlaki, aby dopasować je do swoich umiejętności: najkrótsza opcja to 46 km (27 mil), a najdłuższa 209 km (130 mil). W wyścigu biorą udział zawodnicy z Włoch i zagranicy w wieku od 15 do 90 lat, a od czasu do czasu dołącza do nich nawet jeden z mistrzów świata. Ponieważ wyścig nie jest mierzony na czas, zatrzymanie się na kanapkę i kieliszek Chianti jest całkowicie dopuszczalne. Nie ma tu też dopingu - chodzi tylko o naturalną adrenalinę.

  Warto wybrać się na trzygodzinną „trasę rekreacyjną” o długości 46 km, z widokiem na zamek Brolio, a nawet panoramę Sieny. Inne trasy są już trudniejsze, w tym 75-kilometrowa trasa do Raddy. W przypadku trudniejszych tras nie jest to łatwa jazda, a raczej dość bolesna zabawa. Ściganie się po żwirowych trasach na klasycznych lub zabytkowych rowerach nie zawsze jest wygodne. Szlak może ciągnąć się na niskiej lub średniej wysokości, ale jest pełen krótkich, stromych i trudnych podjazdów. Oczekuj wielu podskoków na wybojach, poślizgów i częstego hamowania. Przyjemność polega na poczuciu koleżeństwa i przynależności do grupy kolarzy oraz nostalgii podczas jazdy tą znaną, starą trasą.

  Radości dostarczają także wiejskie krajobrazy Chianti, winnic i gajów oliwnych, małych średniowiecznych miasteczek i urokliwych renesansowych miejsc mijanych po drodze. Jazda po Chianti charakteryzuje się spokojnymi, krętymi drogami i wijącymi się wstęgami ścieżek, przeplatanymi rozległymi panoramami, krótkimi, trudnymi podjazdami i ekscytującymi zjazdami. Jeśli to wszystko wydaje Ci się zbyt trudne, wybierz rolę widza lub zdecyduj się na wypożyczenie e-roweru i skorzystaj z mniej obciążającej trasy.


  Strona: https://eroica.cc/en/gaiole

 • 7. Volpaia, niezwykła wioska na wzgórzu

  Volpaia, czarująca średniowieczna osada położona na północny zachód od Gaiole, znajduje się przy malowniczej krętej drodze. Ta ufortyfikowana osada otoczona murami i wieżami do dzisiaj zachowała swój średniowieczny układ i charakter obronny. Zarezerwuj niezwykłą degustację wina i zwiedzanie piwnic w Castello di Volpaia w sercu osady. Podziemia zaczynają się od zakrystii, a kończą w miejscu, gdzie pod kościołami ukrytych jest jeszcze więcej piwnic. W Volpai przestrzenie, które kiedyś były uświęcone, teraz oddawane są przemysłowi związanemu z winem. To tajemniczy proces. Wino przemieszcza się za pomocą labiryntu połączonych ze sobą rur ze stali nierdzewnej. Nawet dotarcie do sali degustacyjnej wiąże się z pokonywaniem wąskich korytarzy i starożytnych klatek schodowych. Krypta kościoła Commenda di Sant'Eufrosino z epoki renesansu służy obecnie do przechowywania beczek z dojrzewającym winem.

  Aby dowiedzieć się więcej na temat tej fascynującej, ufortyfikowanej wioski, w tym lokali gastronomicznych, zobacz nasz przewodnik po  Volpaia.

 • 8. Życie etruskie w Muzeum Archeologicznym Castellina

  Odwiedź sąsiednią miejscowość Castellina in Chianti, aby zapoznać się z historią etruskiej cywilizacji w tym rejonie.

  Dawny średniowieczny zamek jest teraz ufortyfikowanym ratuszem, ukrywającym małe muzeum Etrusków. Muzeum znane jest jako Museo Archeologico del Chianti Senese i koncentruje się na znaleziskach odkrytych w Sienese Chianti, w tym także w Castellinie, Gaiole, Raddzie i Castelnuovo Berardenga. W muzeum wystawione są przede wszystkim znaleziska Etrusków z grobowców Montecalvario z VII wieku przed Chrystusem, miejsca pochówku arystokratów w Castellinie. Podziwiaj nowo zrekonstruowany rydwan Montecalvario, z brązowymi i żelaznymi płytami. Przyjrzyj się talizmanom i skarbom, które były chowane razem ze zmarłymi na ich ostateczną podróż, na przykład złotym kolczykom i pasom z brązu.

  Etruskie grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ale ich twórcy mogą wydawać się bardzo podobni do nas. Można tu zobaczyć amforę, na której przedstawiona została scena biesiadników podczas uczty. Podobnie jak we współczesnym Chianti, wino odgrywa tu znaczącą rolę. W czasach etruskich wino było oznaką statusu i spożywano je podczas rytuałów i ceremonii. Zasadniczo wino było mieszane z miodem i przyprawami, ale co ciekawsze, istniała też wersja z tartym serem.

  Zamek to jednak nie tylko życie Etrusków, ponieważ można również zwiedzić samą fortecę, dawną twierdzę Republiki Florenckiej z okresu stuletniej wojny ze Sieną. Zakończ swoje eksploracje, wchodząc na wieżę, by zobaczyć przepiękny widok rozciągający się od średniowiecznej Castelliny po góry Chianti na wschodzie oraz San Gimignano i doliny Colle di Val d'Elsa na zachodzie.


  Adres: Piazza del Comune 17
  53011
  Castellina in Chianti

  Tel: 0577 742090
  Strona: http://www.museoarcheologicochianti.it/en/

 • 9. Jednodniowa wycieczka do Sieny

  Siena znajduje się w odległości 40 minut jazdy od Gaiole i doskonale nadaje się na jednodniową, magiczną wycieczkę. Obejmuje ona południową część Chianti i jest wygodnym celem dla każdego, kto zatrzyma się w tej okolicy. Jako miasto gotyckie zbudowane na ludzką skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

  Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.

 • 10. Przepełniona sztuką Florencja

  Chociaż Florencja znajduje się 90 minut jazdy od Gaiole, będzie stanowić niezapomnianą wycieczkę dla osób będących tu po raz pierwszy. Każdy powinien zobaczyć tę pełną zabytków stolicę renesansu. Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć we Florencji, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie odlotowe knajpki, eleganckie kawiarnie ze znakomitą kuchnią i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż służą ziemskim rolnikom, oferując ogromne steki. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.

  Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada.

  Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online (www.firenzecard.it).

 • Jedzenie i picie

  Pamiętaj, że ten obszar to miejsce narodzin Chianti Classico. Zwróć uwagę na symbol Czarnego Koguta (zwanego też Czarnym Kogucikiem), którym oznaczony jest ten trunek. Wino wytwarzane jest z winogron Sangiovese lub mieszanki Sangiovese i leżakuje przez 14 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego, a następnie dojrzewa w butelkach przez co najmniej 7 miesięcy lub 2 lata w przypadku gatunku Riserva. 

  Lokalne restauracje oferują szeroki wybór lokali gastronomicznych, od znakomitych restauracji po spokojne gospody, a wszystkie specjalizują się w różnych wersjach kuchni toskańskiej. Najbardziej zapadające w pamięć miejsca znajdują się w zamkach i posiadłościach winnych na terytorium Gaiole, tuż poza miastem. Makaron może być produkowany z organicznej lokalnej mąki i obejmuje takie przysmaki jak pappardelle di lepre (wstążki makaronowe w sosie z zająca) lub ten sam makaron z dodatkiem mięsa z dzika (cinghiale).

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze polecane restauracje poniżej, a także nasze inne przewodniki po najlepszych miastach i wioskach Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy miejsc wartych zobaczenia.

 • L'Osteria al Ponte

  To bardzo popularny wśród mieszkańców, beztroski, rodzinny zajazd w Gaiole. W letnie wieczory możesz tu zjeść obiad w ogrodzie. Menu o przystępnych cenach oferuje tradycyjne toskańskie dania, czasem z kreatywnym akcentem. Klasyczne dania Chianti to crostini neri, tagliatelle z truflami, gulasz z dzika lub makaron z borowikami (porcini). Jest też menu z różnymi rodzajami pizzy. Lista win obejmuje wina z mniej znanych lokalnych winnic, takich jak Rocca di Castagnoli i Castello di San Sano.


  Adres: Via Antonio Casabianca 25
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 744007

 • Il Ristorante Chianti

  Ten popularny przystanek na szlaku Chianti jest położony wśród malowniczych dróg, ok. 6 km na północ od Gaiole lub 9 km na wschód od Raddy. Ta rustykalna restauracja znajduje się na terenie wspaniałej posiadłości z winnicą i gajami oliwnymi Badia a Coltibuono, wraz z opactwem z XI wieku. Mieszcząca się w dawnej stajni karczma latem umożliwia korzystanie z uroczego tarasu. Zjedz pod pergolą z opadającymi różami i spróbuj produktów organicznych prosto z ogrodu na terenie posiadłości. Podawane tu nowoczesne dania kuchni toskańskiej obejmują wędliny, organiczne makarony z sosem z dzikiej kaczki, zupę z kopru, jagnięcinę lub danie główne z królika oraz domowe tarty owocowe i ciasta z dodatkiem kasztanów. Imponujące sezonowe menu degustacyjne kosztuje mniej niż 60 euro, wraz z dodatkiem czterech gatunków wina. W sprzedaży znajduje się także wino produkowane w winnicy, olej i miód z kasztanów.


  Adres: Badia a Coltibuono,
  Localita Badia a Coltibuono,
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 749031
  Strona: www.ristorante.coltibuono.com

 • La Casa Porciatti

  Ta przytulna winiarnia mieści się w budynku z początku XIV wieku, położonym w sercu sąsiedniej miejscowości Radda in Chianti. Pełni także funkcję niedrogiego zajazdu i sklepu z winami. Wraz z szeroką gamą toskańskich win możesz tu spróbować taglieri, półmisków domowych wędlin lub serów, a także porchetta (pieczonego prosiaka). Aby zjeść coś bardziej sycącego, wybierz przysmak z makaronu pici z mięsnym sosem ragù, ravioli z czarną truflą lub obfitą zupę ribollita. W menu są również florentyńskie flaczki, gulasz z dzika i ossobuco sieneńskie.


  Adres: Piazza IV Novembre
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738055
  Strona: www.casaporciatti.it

 • Il Ristoro

  Ta karczma jest położona w pełnej uroku, rozległej posiadłości winnej Castello di Ama, na wzgórzach Chianti, na południowy zachód od Gaiole, a jej głównym celem jest prezentacja wina w XVIII-wiecznej willi. Krótkie, ale sezonowe menu idealnie pasuje do win z posiadłości. Autentyczne, niedrogie dania to makaron z sosem z dzika, kurczak z czarnymi oliwkami w sosie winnym lub letni suflet z marchwi i cukinii z sosem Pecorino, a do tego tarta z orzechów laskowych. Zarezerwuj stolik na balkonie, aby móc podziwiać piękne widoki. Jeśli pragniesz skoncentrować się na samym winie, wybierz L'Enotecę znajdującą się na terenie posiadłości.


  Adres: Castello di Ama
  Localita Ama
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 746191
  Strona: www.castellodiama.com

 • L'Osteria del Castello

  Zajazd ten położony jest na południe od Gaiole, w Castello di Brolio, rodowym zamku z czasów dynastii producentów wina  Ricasoli. Sama karczma znajduje się w tak zwanym bosco inglese („angielskim lesie”) w pobliżu parkingu. Wnętrze wygląda tradycyjnie, ale współcześnie, odzwierciedlając przesłanie, jakie majątek pragnie przekazać zarówno na temat wina, jak i jedzenia. Dania to eleganckie, kreatywne akcenty tradycyjnej kuchni toskańskiej. Wraz z klasycznymi potrawami mięsnymi inspirowanymi Florencją spodziewaj się większej ilości ryb niż w większości restauracji rejonu Chianti. Potrawy takie jak gnocchi z oliwek w sosie pecorino lub sałatka z królika z chrupiącym orkiszem i mogą być tu łączone z winami Ricasoli. Na deser spróbuj domowych, chrupiących ciasteczek  cantuccini, najlepiej zanurzonych w Vin Santo. Posiłki są w wyższym i średnim przedziale cenowym, w zależności od rodzaju wybranego wina. Jeśli chcesz tylko degustować wino, udaj się do współczesnej cantiny (piwnicy i sali degustacyjnej), która znajduje się tuż za główną bramą posiadłości.


  Adres: Castello di Brolio,
  Localita Madonna a Brolio,
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 730290
  Strona: www.ricasoli.com

 • Zakupy

  Przeglądanie ceramiki w Gaiole lub kaszmiru w Raddzie to miła odmiana po sklepach z winami. Ceramika toskańska wytwarzana w okolicy i w miejscowości Radda często inspirowana jest starożytnymi wzorami, także renesansowymi. Dynastia Medyceuszy produkowała zestawy naczyń przeznaczonych dla każdej z wiosek, tworząc w ten sposób koncepcję eleganckiego nakrycia. Rozważ także wyprawę do sąsiedniej Castellina, aby skosztować wspaniałych lodów i zaopatrzyć się w specjalne produkty spożywcze, takie jak tradycyjnie wytwarzany miód, sosy w butelkach i suszone makarony.

 • Luksusowe sklepy designerskie

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Siena. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.


  Adres: The Mall
  Via Europa 8
  50066
  Leccio Reggello

  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Atelier Radianza

  Urodzona w Holandii producentka ceramiki i artystka Lies Robbertsen prowadzi to atrakcyjne, lokalne studio. Inspiruje się naturą i architekturą, maluje farbami olejnymi i akrylowymi, a także wytwarza ceramiczne produkty.
  Adres: Via San Martino 4
  Frazione
  Lecchi in Chianti
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: (+39) 3351741573
  Strona: https://www.radianza.com/html/english/contact.html

 • Sklep Castello di Brolio

  Castello di Brolio, słynny zamek Chiantishire, leży między Gaiole a Castelnuovo Beradenga. Degustacja wina Brolio i sklep z pamiątkami mogą stanowić część wspaniałego dnia, podobnie jak sam przyjazd do tego miejsca. To klasyczny krajobraz Chianti, z mieszanką winnic, gajów oliwnych, dębów i lasów kasztanowych. Zapisy świadczą o tym, że rodzina Ricasoli zajmuje się produkcją wina już od 1141 roku, możesz więc liczyć na zakup pięknych roczników i ewentualnie wspaniałych kieliszków do wina. Wraz z Chianti Classico, posiadłość produkuje również Super Tuscans, takie jak Casalferro. Mimo tego liderem rynku dla Super Tuscans jest Ornellaia i Masseto, produkowane przez rywalizujących ze sobą baronów wina Frescobaldi. Będąc w Brolio, zarezerwuj wizytę w piwnicach zamkowych, zwiedź posiadłość, skosztuj win i zobacz muzeum rodzinne.


  Adres: Castello di Brolio
  Localita Madonna a Brolio
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 7301
  Strona: www.ricasoli.com

 • Chianti Cashmere Goat Farm

  Rozważ wizytę w Chianti Cashmere Goat Farm poza granicami Raddy, aby zobaczyć zachwycające stado kóz kaszmirowych. Możesz także wybrać się tam na całodniową wycieczkę. Po wygłaskaniu i nakarmieniu koźląt poszukaj ręcznie tkanych toskańskich chustek z kaszmiru, szali, kap, czapek, skarpet i koców dla dzieci.


  Adres: Chianti Cashmere
  Azienda Agricola La Penisola
  La Penisola
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738080
  Strona: www.chianticashmere.com

 • Parkowanie

  Parkingi w Gaiole znajdują się poza centrum miasta, przy ulicy Strada Provinciale 408 lub przy via Marconi. Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena.

  Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Poruszanie się po okolicy

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji: Chiantigianą jedź w kierunku Greve, a następnie dalej na południe do Raddy i Gaiole. Możesz także wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać na San Donato w Poggio, zanim dojedziesz do SP101, która zmienia się w SP76.

  Z Sieny: wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając ze zjazdu w Badesse na SP 119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także wybrać spokojniejszą, wolniejszą trasę z Sieny: wjedź na SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222 i jedź aż do Castelliny, a następnie do Raddy i Gaiole.
  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoją trasę.  Często zapewniają one bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale ponieważ działa tu nieco myląca i skomplikowana linia autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it), rozkład jazdy autobusów nie zawsze jest wygodny, w dodatku oferuje ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferuje około 7 połączeń dziennie. Ponadto autobusem można poruszać się między Castelliną i Raddą: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sieną i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region podczas jazdy na klasycznych rowerach. Zobacz zawodowe kolarstwo - jako widz lub uczestnik.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie