Zaloguj się


Panzano

 • Historyczne centrum znajdującego się na wzgórzu Panzano ciągnie się wzdłuż uroczych uliczek, otoczonych rzędem zniszczonych murów miejskich. Średniowieczne Panzano było pionkiem w grze między zwaśnionymi potęgami Florencji i Sieny, dlatego ciągle trafiało pod inne rządy. Podczas konfliktu ucierpiała co prawda architektura tej warownej placówki, ale pozostałości jej średniowiecznego ducha przetrwały. Nie ostał się jednak zamek. Spacer wzdłuż murów pozwala na podziwianie malowniczego wiejskiego krajobrazu, a restauracje biegnące wzdłuż nich oferują widoki na wzgórza Chianti i winnice. Główny plac z kawiarniami jest natomiast miejscem, w którym można poczuć atmosferę małego miasteczka i kontemplować w spokoju lunch. Współczesne Panzano jest zdominowane przez  Dario Cecchiniego, ekscentrycznego rzeźnika-celebrytę, dlatego też uczta mięsna w Panzano stanowi jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Najpierw jednak warto zwrócić uwagę na mniej przyziemne sprawy: na przykład najpiękniejszy romański kościół. San Leonino, romantyczny kościół parafialny, czeka na kolejnym szczycie, aby przypomnieć, że takie budynki również czynią region Chianti wyjątkowym.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji

  Naciesz się mięsną ucztą w Panzano, które jest najważniejszym punktem gastronomicznym w okolicy, zanim wyruszysz na szlaki winiarskie na pobliskich wzgórzach Chianti. Odwiedź renesansową willę i ogrody związane z Leonardem da Vinci lub zdecyduj na przelot nad Chianti balonem napędzanym gorącym powietrzem. Jeśli szukasz prostszych atrakcji, wybierz się na pieszą wycieczkę pomiędzy Greve i Panzano oraz malownicze przejażdżki do średniowiecznych zamków i posiadłości. Panzano, położone mniej więcej w połowie drogi między Sieną a Florencją, jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania nie tylko obu tych miast, ale także San Gimignano.

 • 1. Spacer, degustacja wina i mięsna uczta w Panzano

  Panzano jest miejscem, w którym można na własnej skórze doświadczyć pasji do toskańskiego mięsa, w tym florenckiego steku z kością. Ten toskański bastion należy do Dario Cecchini, sprytnego i ekscentrycznego celebryty, posiadającego własne, niewielkie imperium w tych stronach. Nikt nie potrafi lepiej posługiwać się zakrwawionym tasakiem, a tym bardziej recytować w tym samym czasie Dantego. Częściowo rzeźnik, po części showman, Dario nie tylko zapewnia rozrywkę publiczności, ale potrafi ją także przekarmić.

  Rozbudź apetyt, spacerując wzdłuż murów i podziwiając krajobrazy Chianti. Restauracje rozpościerające się wzdłuż murów oferują widoki na wzgórza Chianti i winnice.

  Główny plac z kawiarniami to miejsce, w którym można rozkoszować się małomiasteczkową atmosferą i kontemplować w spokoju lunch. Z kilkoma restauracjami w mieście, skupionymi wokół swojego słynnego sklepu mięsnego, Cecchini wciąż prowadzi intensywny handel. Restauracje oferują rozsądne ceny, więc nie będziesz miał poczucia, że złapano Cię w pułapkę turystyczną. Ten zwycięski format przemawia do większości odwiedzających, podobnie jak aspekt towarzyski i showbiznesowy.
  Stek z kością przeważa, przynajmniej w jednej restauracji - L’Officina dellaBistecca. Dla każdej osoby uwielbiającej toskańską wołowinę, bistecca alla fiorentina - ogromny, delikatny stek z kością, grillowany nad otwartym ogniem i przyprawiony tylko kruszonym pieprzem, solą oraz nutą czosnku i oliwy z oliwek, podawany bardzo rzadko - jest jedynym rodzajem steku wartym uwagi. Jednak wegetarianie także znajdą tu coś dobrego: dla osób o bardziej delikatnym podniebieniu istnieje dobre menu bezmięsne. Wino jest wliczone w cenę, ale można również przynieść własne.

  Aby spalić spożyte kalorie, przejdź się pieszo do Pieve di San Leonino, najpiękniejszego kościoła w Panzano, położonego na wzgórzu na obrzeżach wioski. Wewnątrz romańskiego pieve znajdują się cenne dzieła sztuki, w tym terakotowe tabernakulum della Robbii i średniowieczny tryptyk Matki Boskiej z Dzieciątkiem.


  Adres: Via XX Luglio, 11, 50022 Panzano In Chianti (Fi)
  Tel: 055 852020
  Strona: www.dariocecchini.com

 • 2. Vignamaggio - Renesansowa posiadłość i ogrody willowe

  Romantyczna willa wznosi się nad włoskimi ogrodami i wzgórzami pokrytymi winoroślami. Ten spokojny krajobraz podobno inspirował samego Leonarda da Vinci. Zamek został przebudowany na willę patrycjuszowską w XIV wieku i należał do rodziny Florentyńczyków Gherardini. Monna Lisa Gheradini, lepiej znana jako Mona Lisa Leonarda da Vinci, weszła do rodziny w XIV wieku. W willi znajduje się wieża z blankami, XVI-wieczne arkadowe łuki i dziedziniec z wieżą, przebudowaną w stylu neogotyckim.

  Rozciągająca się wokół  pięknej, renesansowej willi, tenuta jest siedzibą 65-hektarowej winnicy i jedną z najstarszych w Toskanii, pochodzącą z 1404 roku. Wielokrotnie nagradzane miejscowe wina to Chianti Classico i modne Super Tuscans, a także świeże Rosé, Cabernet Franc, Vin Santo i grappy. Sady, ogrody ziołowe, pola pszenicy i trzydzieści hektarów gajów oliwnych odzwierciedlają zaangażowanie posiadłości w różnorodność biologiczną. Na terenie willi prezentowane są włoskie, renesansowe ogrody z cyprysami, klombami i ozdobionymi różami posągami. Francuski właściciel i architekt, Patrice Taravella, niedawno dobudował kolejny ogród, dodając sady, klasyczne fontanny i pergole.

  Vignamaggio oferuje obecnie wycieczki po ogrodach i piwnicach, a także bezpłatną degustację wina. Restauracja Monna Lisa, która znajduje się na terenie gospodarstwa, oferuje wiele produktów, pochodzących z okolicznych ekologicznych posiadłości. W ofercie są także lunche połączone z parowaniem wina oraz wycieczki z przewodnikiem po winnicy po zachodzie słońca. Menu sezonowe celebruje toskańskie produkty, od półmisków warzywnych skropionych domową oliwą z oliwek, po makarony z pistacjami i pesto z mięty ogrodowej. Wieprzowina i wędliny pochodzą ze szczęśliwego stada świń cintasenese.


  Adres: Via Petriolo 5
  50022
  Greve in Chianti
  Tel: 055 8546624
  Strona: www.vignamaggio.com

 • 3. Szlak turystyczny od Greve do Panzano

  14-kilometrowy, pagórkowaty szlak turystyczny z Greve in Chianti do Panzano i z powrotem tworzy delikatną pętlę, której przejście powinno zająć około pięciu godzin, nie wliczając w to przerwy na lunch. Zaleca się jednak przystanek w Panzano, w jednym z miejsc, które proponujemy w naszej sekcji Jedzenie i picie. Mapa i pełen opis trasy są widoczne w linku poniżej, dlatego w tym miejscu podajemy tylko streszczenie trasy. Ten szlak umożliwia zobaczenie w pełni Via Chiantigiana i jej odgałęzień, a także pozwala zwiedzić farmy, cyprysy, gaje oliwne i kasztanowe lasy. Spodziewaj się wielu drzew oliwkowych, łagodnych wzgórz i ciemnych cyprysów, stojących przy drodze niczym wartownicy.

  Pierwszy etap wycieczki z Greve to stroma, ale satysfakcjonująca, 2-kilometrowa wędrówka aż do wioski Montefioralle z jej cudownymi widokami. Zaczynając w Greve, przejdź ulicą via Roma i via San Francesco do średniowiecznej wioski Montefioralle, mijając po drodze klasyczne krajobrazy rejonu Chianti. Chociaż wyprawa wiedzie także przez odcinki dróg asfaltowych, są one na ogół spokojne i ocienione cyprysami. Kręta trasa prowadzi do otoczonej murami osady, niegdyś mieszczącej się na zboczu feudalnego zamku. Chociaż nie jest już placówką wojskową, Montefioralle jest nadal ufortyfikowane. Jego mury miały kiedyś kształt ośmioboku i były ograniczone czterema bramami, z których część przetrwała do dziś. Wioska ta jest miejscem narodzin Amerigo Vespucci (1415-1512), który podążał drogą Kolumba do Ameryki. Dom rodzinny odkrywcy znajduje się przy  głównej ulicy, a rozpoznać go można dzięki herbowi przedstawiającemu osę. Wędruj wzdłuż wąskich uliczek i tajnych przejść obok dobrze zachowanych kamiennych domów. Drugi etap wędrówki prowadzi przez srebrne gaje oliwne do Panzano, gdzie prawdopodobnie zatrzymasz się na lunch. (Zobacz nasze sugestie poniżej). Kontynuuj powrotny spacer do Greve. Na szczęście trzeci etap, ostatni na trasie, wiedzie w dół wzgórza. Zabierze Cię on z powrotem do Greve przez jeszcze piękniejszą okolicę.


  Strona: www.visittuscany.com/en/itineraries/hiking-the-ring-route-between-greve-and-panzano/

 • 4. Castellina in Chianti na wyprawę dla smakoszy

  Odwiedź sąsiednią Castellina in Chianti, urocze miasteczko położone na południe od Panzano. Wędruj w dół przez delle Volte, osobliwą kamienną sklepioną ulicę, wbudowaną w zbocze wzgórza. Zjedz pyszne lody w Gelateria Castellina, znanej z eksperymentalnych smaków, od sera ricotta i figi po chili z czekoladą lub cytrynę i kiwi. Jest tu też ulubione dzieło właściciela, cantuccini i Vin Santo: ciasteczka migdałowe ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec od wina.

  Rozważ swoją pierwszą degustację wina, ponieważ Castellina jest pełna Chianti Classico. Znakiem rozpoznawczym na butelkach Chianti Classico jest Czarny Kogut (lub Czarny Kogucik), historyczny symbol Ligii Chianti. Pod koniec XIII wieku Castellina była pierwszą miejscowością Ligi Chianti, grupą trzech florenckich feudalnych zamków. Zajrzyj do L'Antica Trattoria alla Torre  na lunch.

  Ten mieszczący się przy głównym placu staroświecki zajazd serwuje toskańskie przysmaki na letnim tarasie. Spróbuj florenckiego steku z kością, grillowanych mięs i serów Pecorino, popijanych winami Chianti Classico.
  Wybierz się na zakupy toskańskich produktów spożywczych, w tym serów, herbatników, wędlin i ciastek. (Sugestie dotyczące zakupów można znaleźć w naszym przewodniku po Castellina in Chianti.)


  Adres: L’Antica Trattoria alla Torre
  Piazza del Comune 15
  53011
  Castellina in Chianti
  Tel: 0577 740236
  Strona: www.anticatrattorialatorre.com

 • 5. Badia di Passignano - opactwo i winnica Antinori w ramach prywatnej wycieczki

  Ta nastrojowa osada koncentruje się wokół klasztoru benedyktynów, założonego przez zakon Vallambrosan w 1049 roku. Dookoła znajdują się winnice należące do posiadłości rodziny Antinori. Ta konkretna posiadłość Antinori obejmuje winnice z winogronami Sangiovese i gaje oliwne. Pochodząca z Florencji dynastia producentów wina od 1385 roku handluje „nektarem bogów” w Toskanii. Zanim dobierzesz się do win, spędź trochę czasu w ufortyfikowanym opactwie, w którym w XVI wieku nauczał wielki Galileusz. Zarezerwuj wycieczkę z jednym z garstki pozostałych mnichów Vallambrosan w roli przewodnika, aby podziwiać refektarz, ozdobiony wspaniale odrestaurowaną Ostatnią Wieczerzą autorstwa Domenico Ghirlandaio.

  Nawet jeśli bardziej interesują Cię przyziemne sprawy, opactwo i tak może Cię zaciekawić. Znana restauracja Antinori, nagrodzona gwiazdką Michelina, zajmuje część sklepionego opactwa, a tak zwane „historyczne piwnice” znajdują się tuż pod opactwem. Na terenie posiadłości można skosztować wina sygnowanego znakiem Antinori, wina Chianti Classico, a także Super Tuscans. Znane nazwy to Tignanello, Guado al Tasso i Solaia, a także Chianti Classico Riserva Badia a Passignano. Zarezerwuj degustację wina w Antinori i zwiedzanie piwnicy, a być może nawet degustację oliwy, a następnie wybierz się na lunch lub kolację w tej znakomitej restauracji L'Osteria di Passignano lub znacznie skromniejszej Trattoria della Fonte, znajdującej się w pobliskim gospodarstwie. L'Antica Scuderia jest z kolei najlepszą opcją gastronomiczną dla rodzin lub każdego, kto ma ochotę na pizzę.


  Adres: Badia di Passignano
  Localita Badia a Passignano
  50028
  Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8071278
  Strona: www.osteriadipassignano.com

 • 6. Balonem nad Chianti

  Jeśli znudzisz się winnicami lub szukasz romantycznych wrażeń, rozważ niesamowitą podróż balonem nad Chianti. To doskonała rozrywka dla większości osób, od par po rodziny z dziećmi. Przebywanie na pokładzie balonu powinno zapewnić magiczną, nową perspektywę Toskanii, a także wspaniałe możliwości fotograficzne.

  Prawdopodobnie będziesz unosił się nad wzgórzami Castellina in Chianti i rozpoznasz wieżę oraz  średniowieczną fortecę otoczoną murami. Dokładna trasa jest jednak ustalona dopiero po starcie balonu, ponieważ wszystko zależy od pogody, zwłaszcza od wiatru. Biorąc pod uwagę strategiczną lokalizację miejsca startu w Tavernelle Val di Pesa, powinieneś móc podziwiać atrakcje południowego Chianti. Mogą to być toskańskie zamki i renesansowe wille, a także widok na San Gimignano oraz najpiękniejsze wioski Chianti i posiadłości z winnicami. Z pewnością pojawią się również zapadające w pamięć widoki srebrnych gajów oliwnych, winnic i pagórków. W pogodny dzień, jeśli balon leci wystarczająco wysoko, można nawet rzucić okiem na Morze Śródziemne, odbijające poranne słońce.

  Miejsce startu to Tavarnelle Val di Pesa, znajdujące się w zachodniej części Chianti, na zachód od San Donato in Poggio oraz Panzano. Loty balonem odbywają się wczesnym rankiem, kiedy warunki są najlepsze. Latanie balonem nigdy nie jest tanie (około 250 euro za osobę, z koszem mieszczącym od czterech do dziesięciu osób), ale zapewnia niezapomniane wrażenia. Aby uzyskać więcej informacji, skonsultuj się z firmą Balloon w Toskanii, operatorami lub konsorcjum turystycznym Castelliny, Associazione Amo Castellina in Chianti.


  Adres: https://www.balloonintuscany.com/en/chianti-balloon-flights/
  Tel: 055 8077940

 • 7. San Gimignano - średniowieczny Manhattan

  San Gimignano znajduje się zaledwie 40 km na południowy zachód od Panzano, warto więc wybrać się na wycieczkę do tego średniowiecznego cudu Toskanii, który ze względu na swoje spektakularne położenie jest jednym z najbardziej turystycznych miast w regionie. Udaje mu się jednak wznieść ponad tłumy gości - dzięki swoim charakterystycznym średniowiecznym wieżom i murom, San Gimignano jest jednym z najsłynniejszych symboli Toskanii. Budowa wzniosłego domu-wieży reprezentowała tu wyższość średniowiecznego stylu, a obecnie widoki wież na tle nieba to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji regionu. W czasach swojej świetności miasto mogło się pochwalić 72 wieżami, z których tylko 14 pozostało do dziś. Domy-wieże były rezydencjami zamkowymi, służącymi zarówno jako magazyny, jak i twierdze. Zaraza w 1348 roku pozbawiła życia znaczną część lokalnej ludności, a miasto przez wieki stanowiło zaścianek w porównaniu z innymi rejonami, jednak dzięki temu dziś San Gimignano sprawia wrażenie, jakby wydostało się prosto z kapsuły czasu, chociaż daleko mu do sennej miejscowości. Nadmierna popularność i czasami zawyżone ceny są jedynymi minusami, ale nie powinny powstrzymać Cię przed dołączeniem do tłumów turystów.

  Same wieże sprawiają, że wizyta w tej średniowiecznej kapsule czasu jest warta zachodu. Znajdź czas na Torre Campatelli, autentyczną wieżę, otwartą obecnie dla zwiedzających. Była ona domem dla ostatniego mieszkańca znakomitego florenckiego klanu. Oprócz średniowiecznego pejzażu najważniejszymi miejscami w okolicy są kościoły i budynki publiczne. Najwspanialsze z nich są zgromadzone wokół trójkątnego Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. To tutaj posępna forteca Palazzo Comunale znajduje się w samym centrum miejskiego życia od czasów, kiedy Dante przybył z ambasadorską wizytą  z Florencji.

  Przed opuszczeniem miasta zdecyduj się na spacer wzdłuż murów miejskich do la Rocca, XIV-wiecznej twierdzy. Ta częściowo odrestaurowana forteca oferuje widoki na tarasowe ogrody i gaje oliwne wijące się do winnic Vernaccia. Twierdza mieści także winiarnię, w której można spróbować i poznać historię trunku Vernaccia, najbardziej znanego wina w mieście. Możesz nawet zapisać się na lekcje na temat wina Vernaccia poprzez biuro turystyczne. Jeśli zostajesz na dłużej, ucieknij przed tłumami na wiejski spacer wzdłuż szlaków pielgrzymkowych Via Francigena, poza San Gimignano. Najlepiej jest zarezerwować taką wycieczkę w biurze turystycznym. Zobacz nasz pełny przewodnik po San Gimignano, aby uzyskać więcej informacji.


  Adres: Museo Vernaccia
  La Rocca
  via della Rocca
  San Gimignano
  Tel: 0577 941267
  Strona: www.sangimignanomuseovernaccia.com

 • 8. Rocca delle Macie - kurs degustacyjny lub kulinarny

  Urocza trasa otoczona winnicami prowadzi na południe od Panzano do Castelliny i Rocca delle Macie, która znajduje się około 5 km od tej miejscowości. Ta wyśmienita winnica była niegdyś jedynie zrujnowanym folwarkiem, aż do jej rewitalizacji przez zachodniego producenta filmowego Italo Zingarelli w 1973 roku. Projekt Rocca delle Macie spełnił jego marzenie o posiadaniu winnic w sercu Chianti Classico. Posiadłość  jest teraz zarządzana przez Sergio, jego najmłodszego syna i obecnego szefa Consorzio Vino Chianti Classico, konsorcjum Chianti Classico. Ta młoda, przyszłościowa posiadłość produkuje najlepiej sprzedające się wina. 500-hektarowy teren rozciąga się na obszary Castelliny i Scansano, z czterema winnicami w Chianti i dwoma innymi w cenionym regionie winiarskim Morellino di Scansano. Oprócz 200 hektarów winnic produkuje się tu doskonałą oliwę z oliwek na 40 hektarach gajów oliwnych.

  93-hektarowy majątek Tenuta Le Macie, położony w południowo-zachodniej części Chianti, stanowi serce firmy i obejmuje najpiękniejsze winnice. Tarasy są obsadzone głównie winogronami Sangiovese, a także Cabernet Sauvignon, Merlot i Colorino. Oprócz cennych win Chianti Classico możesz spróbować także IGT Super Tuscans. W odróżnieniu od innych posiadłości tu wierzy się we współpracę z innymi przy wytwarzaniu konkretnych win, czy to w San Gimignano, czy w Orvieto. Aby poznać prawdziwy smak regionu, wybierz jedno z najlepszych win z regionu Chianti Classico, w którym znajdziesz owocowe nuty czarnej porzeczki i wiśni. Przeprowadź podstawową degustację wina (Chianti Classico lub Super Tuscans) lub zdecyduj się na trzygodzinną degustację, która obejmuje kolację, kończącą się deserem i Vin Santo.

  Możesz też wrócić na kolację do Ristorante Riserva di Fizzano, restauracji znajdującej się w posiadłości. Jeśli jesteś pod wrażeniem, rozważ zarezerwowanie kursu gotowania u Aldo, szefa kuchni. Do jego typowych  mistrzowskich dań należą: piciall'aglione (gruby makaron w sosie czosnkowym), pappa al pomodoro (gruby chleb i zupa pomidorowa) oraz typowe migdałowe ciastka cantuccini.


  Adres: Rocca delle Macie
  Localita Le Macìe
  53011
  Castellina in Chianti
  Tel: 0577 732236/7321
  Strona: www.roccadellemacie.com

 • 9. Przepełniona sztuką Florencja

  Florencja znajduje się jedynie 40 km od Panzano, więc stanowi idealny cel jednodniowej wyprawy. Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć we Florencji, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie odlotowe knajpki, eleganckie kawiarnie ze znakomitą kuchnią i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż służą ziemskim rolnikom, oferując ogromne steki. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.

  Rozpocznij od Piazza della Signoria, najwspanialszego placu w mieście z kopią Dawida Michała Anioła, oraz znajdującego się obok niego, zwieńczonego blankami Palazzo Vecchio ze wspaniałą wystawą. Po wypiciu kawy w Rivoire przygotuj się na Galerię Uffizi, największą na świecie kolekcję włoskiej sztuki. Galeria ta jest ucztą dla zmysłów, ale może przyprawić Cię także o niestrawność, więc spróbuj zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, lub, co jeszcze prostsze, zarezerwuj wejście przez Internet. Po lunchu odwiedź Duomo, największy budynek w promieniu wielu kilometrów. Ta renesansowa kopuła Brunelleschiego jest symbolem rozpoznawczym Florencji. Z szacunku dla osiągnięć Brunelleschiego, miasto zakazało nawet budowy jakiegokolwiek budynku wyższego od Duomo.

  Oczyść umysł w Oltrarno, po drugiej stronie rzeki Arno, gdzie Giardino Boboli (Ogrody Boboli) działają jako doskonałe antidotum na duszący splendor Pałacu Pitti. Dynastia Medyceuszy stworzyła ogrody, które na wiele lat stały się wzorem dla włoskich arhitektów. Przed obiadem poznaj dziedzictwo rzemieślnicze okolic Oltrarno na tzw. lewym brzegu miasta. Ta artystyczna dzielnica słynie ze stylowych barów i gwarnych karczm, przeplatanych sklepami z antykami, producentami biżuterii, restauratorami zdjęć i galeriami sztuki bijou.

  Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada. Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online, a także zarezerwuj trochę czasu na Galerię Uffizi.


  Strona: www.firenzecard.it

 • 10. Jednodniowa wycieczka do Toskanii

  Siena, znajdująca się na południowym krańcu Chianti, leży 35 km od Panzano, co czyni ją idealnym miejscem na magiczną wycieczkę. Jako miasto gotyckie zbudowane na ludzką skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

  Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.

  Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i zapraszające do wejścia bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakująco wiejskie widoki. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.
  Biuro turystyczne w Sienie, Spedale di Santa Maria della Scala, Piazza Duomo (możliwe doradztwo).


  Adres: Siena tourist office
  Spedale di Santa Maria della Scala
  Piazza Duomo
  Tel: 0577 280551
  Strona: www.terresiena.it

 • Jedzenie & Picie

  Żołądki mieszkańców Panzano należą do Dario Cecchiniego, sprytnego i ekscentrycznego celebryty. Żadna wizyta w tym mieście nie będzie kompletna bez odwiedzenia co najmniej jednej z jego restauracji (patrz: nasze sugestie poniżej). Wszystkie skupiają się wokół jego słynnego sklepu rzeźniczego.

  Wzgórza wokół Panzano pokryte są winnicami; wiele z nich trwa tu od setek lat. Chociaż drzewo kasztanowe było przez wieki tradycyjnym drewnem tego regionu, Chianti leżakuje zwykle przez kilka miesięcy w dębowych beczkach. Mniejsze beczki są znane jako barriques; większe natomiast noszą nazwę botti. Szczegóły dotyczące polecanych przez nas posiadłości z winnicami znajdziesz w każdym z poszczególnych przewodników po Chianti.

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze polecane restauracje poniżej, a także inne przewodniki po miastach i wioskach rejonu Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy miejsc wartych zobaczenia.

 • Dario Doc

  Dario Doc to tańsza, szybsza i bardziej elastyczna, siostrzana karczma dla pełnej mięsnych potraw L'Officina della Bistecca. To miejsce sprawdzi się doskonale na szybki lunch, ale wieczorami jest zamknięte. Dario Doc nosi imię legendarnego właściciela, który sam siebie nazywa „rzeźnikiem od ośmiu pokoleń ”. W tym miejscu dominuje wołowina, ale toskańskie dania wegetariańskie także są dostępne. Jeśli chodzi o mięso, wybierz hamburgera ćwierćfuntowego lub Chianti sushi, udaną odmianę tatara wołowego, albo pieczone ziemniaki polane smalcem. Wino domowe jest proste, ale wliczone w cenę - można przynieść też swój własny trunek.


  Adres: Via XX Luglio 11
  50022
  Panzano in Chianti
  Tel: 055 852020
  Strona: www.dariocecchini.com

 • L’Officina della Bistecca

  Odpowiedź tkwi w nazwie: to miejsce w Panzano to marzenie miłośników mięsa i świątynia florenckiego steku z kością. Chociaż nie jest to lokal dla osób o słabych nerwach, restauracja słynąca ze swoich steków zapewnia niezapomniane przeżycia i jest miejscem uwielbianym przez najlepszych włoskich kucharzy. To tutaj rzeźnik Dario Cecchini stał się lokalną legendą. Goście siedzą przy długim, wspólnym stole i zanurzają się w mięsnej uczcie, przygotowywanej na otwartym grillu. Obejmuje ona soczysty stek o grubości 7 cm. Rozległe menu stałe (do znalezienia w internecie) kosztuje 50 euro (również wersja wegetariańska), w tym wino, kawa i grappa, oraz dwa zestawy; o godzinie 20:00 na kolację lub o 13:00 na lunch. Najlepiej zarezerwować stolik z wyprzedzeniem.


  Adres: Via XX Luglio 11
  50022
  Panzano in Chianti
  Tel: 055 852020
  Strona: www.dariocecchini.com

 • Solociccia

  Nazwa jest dużą podpowiedzią: w języku włoskim oznacza „tylko mięso”. To marzenie każdego mięsożercy jest jedną z trzech restauracji prowadzonych przez Dario Cecchiniego, najbardziej znanego rzeźnika Toskanii. Jej głównym celem jest oferowanie potraw od „nosa do ogona” oraz różnorodnych dań mięsnych poza klasycznym stekiem z kością. Podobnie jak w przypadku L'Officina della Bistecca, istnieją tu także opcje wegetariańskie oraz ustalone pory posiłków: o 13:00, 19:00 i 21:00. Składają się one z pięciodaniowej uczty za 30 euro (dzieci poniżej 10 roku życia płacą połowę ceny). Najlepiej zarezerwować stolik z wyprzedzeniem.


  Adres: Via Chiantigiana 5
  (Entrance via XX Luglio 11)
  50022
  Panzano in Chianti
  Tel: 055 852020
  Strona: www.dariocecchini.com

 • L’Enoteca ll Cardo

  Ta elegancka winiarnia jest wizytówką producentów wina Panzano, ale działa również jako bistro i herbaciarnia. Przyjdź i skosztuj lokalnych win wraz z pomysłową sałatką lub talerzem wędlin i serów, w tym crostini z serem Pecorino i gruszkami. Zatrzymaj się na kawę i ciastka lub, jeśli najdzie Cię ochota na coś innego, skosztuj piw, także tych produkowanych przez toskańskie browary.


  Adres: Piazza Bucciarelli 50
  50022
  Panzano in Chianti
  Tel: 055 852907

 • L’Osteria Le Panzanelle

  Ta położona na drodze między miejscowościami Radda i Panzano gospoda stanowi bastion domowej kuchni toskańskiej. Dzięki bielonym ścianom jest to bezpretensjonalna, ale i niezawodna wiejska trattoria. Przyjdź dla domowych dań, miłej obsługi, krótkiego, ale sezonowego menu i obszernej toskańskiej karty win. Spróbuj pieczonego królika, ravioli z dyni lub dowolnego makaronu w sosie z dzika. Zakończ deserem w postaci panna cotty lub domowymi, chrupiącymi ciasteczkami cantuccini, najlepiej maczanymi w Vin Santo.


  Adres: Localita Lucarelli
  53017
  Radda in Chianti
  Tel: 0577 733511
  Strona: www.lepanzanelle.it

 • L’Antica Scuderia

  Na północ od Panzano znajduje się Badia a Passignano, z opactwem benedyktyńskim i winnicą należącą do rodziny Antinori. Smakosze będą tu rozpieszczeni przez ogromny wybór opcji. Jeśli nie dasz rady oprzeć się temu lokalowi nagrodzonemu gwiazdką Michelin, wypróbuj eleganckie, letnie miejsce na tarasie z widokiem na winnice. Restauracja zajmuje dawne stanowisko postoju dla przechodzących rycerzy i ich koni. Kuchnia to nowoczesne toskańskie dania, w tym crostini, jagnięcina z nadziewanymi karczochami lub dania z zająca, bażanta i dzika. W menu znajduje się także grillowane mięso, w tym stek z kością. Ceny wahają się od średnich do wysokich, również w zależności od wyboru wina. W tym miejscu przyjaznym dzieciom oferowane są również dobre, niedrogie pizze. W winnicy należącej do rodziny Antinori możesz później zakupić zapas win.


  Adres: Via di Passignano 17
  Localita Badia a Passignano,
  50028
  Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8071623
  Strona: www.ristorolanticascuderia.it

 • La Trattoria della Fonte

  Położona na północ od Badia a Passignano swobodna gospoda, będąca własnością rodziny Antinori, stanowi uzupełnienie sąsiedniej wykwintnej restauracji L'Osteria di Passignano. Tutaj panuje nieformalny nastrój, z solidnym toskańskim menu w średnim przedziale cenowym, pasującym do wiejskiej scenerii. Charakterystyczne dania to sery Pienza, toskańskie wędliny, florencki stek z kością i typowe crostini. Towarzyszące im wina Antinori mogą być zarówno skromne, jak i wyszukane - według Twoich zachcianek. Jeśli zakochasz się w tym otoczeniu, rozważ zapisanie się na lekcję gotowania.


  Adres: Via Santa Maria Macerata
  50026 Montefiridolfo
  San Casciano in Val di Pesa
  Tel: 41055 8244700
  Strona: www.fontedeimedici.com

 • Zakupy

  Zakupy w Panzano są dość ograniczone, ale nadal mogą być przyjemnym doświadczeniem, szczególnie w przypadku produktów spożywczych z Chianti oraz oczywiście wędlin. Na niedzielnym porannym targu sprzedaje się wszystko, od owoców i warzyw po ser, pieczonego kurczaka, buty i ubrania. Aby zyskać większe możliwości wyboru, udaj się do sąsiedniego Greve.

 • L'Accademia del Buon Gusto

  Jest to sklep z winami, który wyróżnia się wśród innych dzięki swemu zabawnemu i pełnemu energii właścicielowi. Spotkanie z nim jest jak spotkanie z przyjacielem, który pasjonuje się zarówno winem, jak i Toskanią, i lubi dzielić się swoją wiedzą. Wielojęzyczny Stefano Salvadori jest sympatycznym gospodarzem starej daty, który rozbawi Cię i przybliży Ci krainę wina, jaką jest Chianti. Stefano oferuje bezpłatne degustacje toskańskich win, oliwy z oliwek i octu, a jednocześnie pięknie opowiada  o Chianti, Slow Food, toskańskim życiu, tradycjach, sztuce, polityce, wszechświecie i każdym innym temacie. Sklep z winami nie przypadkiem nosi nazwę „Akademii dobrego smaku”. Odwiedzający zwykle opuszczają go obładowani nie tylko winem, ale i nową wiedzą.


  Adres: Piazza Riscasoli 7
  50022
  Panzano in Chianti
  Tel: 055 856 0159
  Strona: www.accademiadelbuongusto.com

 • Il Forno Castellacci

  Ta piekarnia w sąsiednim Panzano wytwarza szeroką gamę ciasteczek. Najbardziej znane są cantucci z Panzano. Jest to klasyczna wersja chrupiących ciastek migdałowych, ale także inne jej warianty, w tym te przygotowane z pistacji, kawy lub czekolady.


  Adres: Via Giovanni da Verrazzano 27
  50022
  Panzano in Chianti

 • Il Birrificcio Math

  Aby nieco odpocząć od wina, poszukaj w sąsiednim San Donato lokalnych, smacznych piw o zabawnych nazwach (takich jak „Pijany osioł”), od jasnego Blanche po piwo w stylu belgijskim. Wszystkie piwa są warzone lokalnie.


  Adres: Via Senese 148
  San Donato in Poggio
  Tavernelle Val di Pesa
  50028
  Tel: (+39) 338 4584387
  Strona: www.birrificiomath.com

 • La Bottega di Passignano

  W starożytnym opactwie Badia a Passignano, na północ od San Donato, możesz degustować wina i zakupić inne produkty Antinori, na przykład oliwę. Bottega jest wizytówką win z Antinori, wraz z ekskluzywnymi artykułami spożywczymi od Procacci, renomowanych florenckich delikatesów, które obecnie należą do  rodziny Antinori. Smaczne pamiątki, które można tu zakupić, to dżemy Procacci i przysmaki z truflami. Możesz także spróbować i zakupić wina z różnych posiadłości Antinori, od solidnych win Chianti Classico po cenione i drogie Super Tuscans.


  Adres: Via di Passignano 33
  Badia a Passignano
  Localita Badia di Passignano
  50028
  Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8071278
  Strona: www.osteriadipassignano.com

 • Luksusowe sklepy designerskie

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.


  Adres: The Mall, Via Europa 8
  50066
  Leccio Reggello
  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Parkowanie

  Przy wjeździe do Panzano znajduje się bezpłatny parking, który prowadzi bezpośrednio do Centro Storico (historycznego centrum). Najlepiej przyjechać tu od północy z Greve lub Florencji. Docierając w ten sposób zobaczysz zarówno atrakcyjny nowoczesny plac Piazza Gastone Bucciarelli, jak i szereg małych sklepów i restauracji, graniczących z sąsiednimi uliczkami.

  Jadąc z Florencji, kieruj się drogą Chiantigiana (SR 222), która wiedzie wokół Strada in Chianti oraz  Greve. Prowadzi ona do atrakcyjnego placu Piazza Gastone Bucciarelli, znajdującego się w samym sercu wioski. Jeśli przejedziesz jeszcze kilometr i skręcisz w ulicę Via della Conca d'Oro, znajdziesz mnóstwo ogólnodostępnych miejsc parkingowych i zyskasz łatwy dostęp do średniowiecznej, otoczonej murem części Panzano.

  Jadąc od Sieny, wybierz SR222 i kieruj się znakami na Castellina in Chianti, a następnie na Greve. Via della Conca d'Oro znajduje się po lewej stronie i jest oznaczona niebieskimi znakami parkingowymi. Ten parking prowadzi bezpośrednio do centro storico. Jeśli chcesz spróbować zaparkować bliżej Piazza Gastone Bucciarelli, powinieneś wiedzieć, że miejsca parkingowe są tu bardzo ograniczone.

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach, opisujących takie miejscowości jak Greve, Panzano, Castellina, Radda, Gaiole i Castelnuovo Beradenga.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Poruszanie się po okolicy

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji i Chiantigiany kieruj się w kierunku Greve, a następnie w stronę Panzano, aż dojedziesz do Castelliny. Możesz też wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać w San Donato w Poggio, zanim przejedziesz do SP101, która staje się SP76.

  Z Sieny: opuść miasto autostradą Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając z wyjścia Badesse na SP 119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także wyjeżdżając z Sieny wybrać SR2, która następnie zmienia się w SR222 i prowadzi aż do Castellina in Chianti.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoją trasę.  Często zapewniają one bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale ponieważ działa tu nieco myląca i skomplikowana linia autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it), rozkład jazdy autobusów nie zawsze jest wygodny, w dodatku oferuje ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferuje około 7 połączeń dziennie. Ponadto autobusem można poruszać się między Castelliną i Raddą: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sieną i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej sceneri
  i i trudnych wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region podczas jazdy na klasycznych rowerach.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie