Zaloguj się


Radda in Chianti

 • Jeśli Greve to komercyjny mózg Chianti, Radda jest jego duszą. Dzięki swojemu małomiasteczkowemu nastrojowi, ta malownicza miejscowość jest atrakcyjną bazą wypadową do zwiedzania krainy wina. Ze względu na swoją doskonałą lokalizację między Gaiole i Castelliną, Radda pełniła funkcję stolicy Chianti oraz średniowiecznej Ligi Chianti. Widoczne dziś fortyfikacje stanowią świadectwo historii Raddy jako pogranicza i bastionu opierającego się atakom Sieneńczyków. Gdy Siena została włączona do Republiki Florenckiej w 1559 roku, w mieście zapanował pokój. Górna Radda zachowała swój średniowieczny plan ulic i imponujący, XVI-wieczny ratusz, dawniej znany jako Palazzo del Podesta, który do dziś prezentuje na swojej fasadzie heraldyczne tarcze. Radda wciąż jest otoczona murami obronnymi, z brukowanymi alejkami rozchodzącymi się z głównego placu. Jej sielski wygląd koncentruje się wokół Casa Chianti Classico, domu, w którym znajdziesz wszystko, co związane z winem. Odwiedź go, aby zrozumieć ducha Chianti.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji w okolicy

  Radda jest świetną bazą wypadową  dla różnych atrakcji, takich jak wizyta na farmie kóz kaszmirowych w Chianti lub odwiedzenie centrum sztuki współczesnej. Oprócz zwiedzania posiadłości z winnicami można tu też zajrzeć do muzeum wina lub zapisać się na kurs połączony z degustacją. Możesz także wybrać się na przejażdżkę rowerem po winnicach. Chociaż sama Radda jest kluczową atrakcją Chiantigiany, prowadzi ona również do sąsiednich wiosek Chianti, takich jak Volpaia. Jeśli chodzi o kulturę, rozważ jednodniowe wycieczki do San Gimignano, Sieny i Florencji.

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia.

 • 1. Degustacja wina i lunch w Casa Chianti Classico

  Casa Chianti Classico mieści się w XVIII-wiecznym klasztorze franciszkanów w górnej części miasta. Przylegający do średniowiecznego kościoła kompleks jest teraz świątynią wina, z Muzeum Wina znajdującym się na pierwszym piętrze. Zapisz się na 90-minutową lekcję na temat wina lub ogranicz się tylko do zdobycia podstawowej wiedzy o Chianti, zanim podejmiesz się zabawnego multimedialnego quizu na temat tego trunku. Po skosztowaniu wina i sumiennym przejrzeniu notatek o degustacji zasługujesz na obiad w Enotece. Dysponuje ona uroczym tarasem z widokiem na winnice Chianti.


  Adres: Museo del Vino
  Monastero Santa Maria al Prato
  Circonvallazione Santa Maria al Prato 18
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738187
  Strona: https://www.casachianticlassico.it/it/

 • 2. Farma kóz Chianti Cashmere

  Jeśli masz pod swoją opieką małe dzieci lub po prostu jesteś zmęczony winnicami, odwiedź oryginalną farmę kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy. Jest to nie tylko przyjemne miejsce na wizytę, ale także reprezentacja zrównoważone go rolnictwa w najlepszym wydaniu. Założycielka Nora Kravis opuściła dawno temu nowojorską Long Island dla Włoch i już nigdy nie oglądała się za siebie. Zna wszystkich pasterzy, hodowców i tkaczy, a w dodatku dba o swoje kozy, jakby były jej rodziną. W tym kamiennym domu z widokiem na okolicę dzieci mogą potrzymać, pogłaskać i nakarmić butelką koźlątka. Kozy są strzeżone przez puszyste białe pasterskie psy rasy Abruzzo, które pracują jako psy stróżujące, aby chronić stado przed wilkami.

  Gdy już nacieszysz oczy ślicznymi kózkami i szczeniętami, zwróć uwagę na sam kaszmir. Najwyższej jakości kozy kaszmirowe posiadają futra w odcieniu kremowym, orzecha laskowego, brązu, szarości i węgla drzewnego, więc przędzy można używać niebarwionej i w oryginalnym odcieniu. Kaszmir to delikatne, puszyste kozie futro, które jest dziesięciokrotnie  lżejsze i cieplejsze niż wełna. Osoby lubiące robić na drutach mogą wybrać piękne włókna i nienaruszającą równowagi ekologicznej przędzę z kaszmiru. Można tu również kupić tekstylia domowe wykonane ręcznie w Toskanii, a także ręcznie tkane szale, szaliki, rzemyki, czapki, skarpetki i koce dla dzieci.

  Jeśli spodoba Ci się pobyt na farmie, właścicielka może także zorganizować zajęcia przędzenia, tkania, robienia na drutach lub haftu u lokalnych włoskich rzemieślników, którzy z nią współpracują. Najlepsza ze wszystkich jest nowa atrakcja „zostań pasterzem na jeden dzień”. To dobra zabawa dla całej rodziny, z pełnym doświadczeniem życia pasterza kaszmirowych kóz. Goście mogą towarzyszyć stadu kóz przez pola i lasy otaczające gospodarstwo, zatrzymując się na degustację wina w sąsiednim gospodarstwie i wracając do farmy na obfity obiad w gospodarstwie. Farma i sklep z pamiątkami są otwarte popołudniami, od Wielkanocy do października.


  Adres: Chianti Cashmere
  Azienda Agricola La Penisola
  La Penisola
  53017
  Radda in Chianti

  Strona: www.chianticashmere.com

 • 3. Volpia, niezwykla wioska na wzgorzu

  Volpaia, czarująca średniowieczna osada położona na północ od Raddy, znajduje się przy malowniczej krętej drodze. Ta ufortyfikowana osada otoczona murami i wieżami do dzisiaj zachowała swój średniowieczny układ i charakter obronny. Zarezerwuj niezwykłą degustację wina i zwiedzanie piwnic w Castello di Volpaia w sercu osady. Podziemia zaczynają się od zakrystii, a kończą w miejscu, gdzie pod kościołami ukrytych jest jeszcze więcej piwnic. W Volpai przestrzenie, które kiedyś były uświęcone, teraz oddawane są przemysłowi związanemu z winem. To tajemniczy proces. Wino przemieszcza się za pomocą labiryntu połączonych ze sobą rur ze stali nierdzewnej. Nawet dotarcie do sali degustacyjnej wiąże się z pokonywaniem wąskich korytarzy i starożytnych klatek schodowych. Krypta kościoła Commenda di Sant'Eufrosino z epoki renesansu służy obecnie do przechowywania beczek z dojrzewającym winem.

  Aby dowiedzieć się więcej na temat tej fascynującej, ufortyfikowanej wioski, w tym lokali gastronomicznych, zobacz nasz przewodnik po  Volpaia.

 • 4. Castellina in Chianti na wyprawę dla smakoszy

  Odwiedź sąsiednią Castellina in Chianti, urocze miasteczko położone na południe od Raddy. Wędruj w dół przez delle Volte, osobliwą kamienną sklepioną ulicę, wbudowaną w zbocze wzgórza. Zjedz pyszne lody w Gelateria Castellina, znanej z eksperymentalnych smaków, od sera ricotta i figi po chili z czekoladą lub cytrynę i kiwi. Jest tu też ulubione dzieło właściciela, cantuccini i Vin Santo: ciasteczka migdałowe ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec od wina.

  Sugestie dotyczące zakupów można znaleźć w naszym przewodniku po Castellina in Chianti.

 • 5. Badia a Coltibuono - senna posiadłość z winem i oliwkami,/h3>

  Położone pomiędzy Raddą i Gaiole dawne opactwo benedyktynów wychodzi na winnice należące do posiadłości. Spokojny krajobraz pełen drzew oliwnych i winnic jest kultywowany od niepamiętnych czasów. W Toskanii trudno jest oddzielić wino i oliwę od scenerii, jaka je otacza. Potocznie nazwane Badia a Coltibuono (Opactwo Dobrych Zbiorów) jest otoczone sosnami, dębami, kasztanami i winoroślami. Założone w 1051 roku średniowieczne opactwo należało do reformistycznych mnichów Vallambrosan, którzy rozpoczęli tu hodowle winogron na wino. Nie wiedzieli, że ich majątki będą wciąż  kwitnąć wiele wieków później. Od czasu rozwiązania klasztorów w 1810 roku średniowieczne opactwo należy do jednej rodziny. Patrząca w przyszłość rodzina Stucchi Prinetti zaczęła jako florenccy bankierzy, zanim wprowadziła na rynek wysokiej jakości Chianti. Do dziś pozostaje zaangażowana w zrównoważone rolnictwo.

  Urzekające XV-wieczne krużganki, kaplicę i freski na suficie można obejrzeć, będąc gościem toskańskiej szkoły gotowania, natomiast XII-wieczne mury i dzwonnica są otwarte dla wszystkich.  Możesz także zarezerwować wycieczkę po oryginalnych klasztornych piwnicach i pełnej fresków willi, a następnie degustację wina. Poniżej dawnego opactwa znajdują się piwnice wypełnione Chianti Classico, czyli tym, co zapewnia mu utrzymanie. Nie mniej znany jest aromatyczny miód z kasztanów i oliwa z oliwek, pyszna Extravergine Badia a Coltibuono. Większość produktów można kupić na miejscu lub delektować się nimi w Ristorante Chianti - wyjątkowej restauracji opactwa. Możesz także zapisać się na kurs gotowania prowadzony przez Benedettę Vitali, założycielkę znanej florenckiej restauracji Cibreo, który odbywa się w dawnym romańskim opactwie.


  Adres: Localita Badia a Coltibuono
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 74481
  Strona: www.coltibuono.com

 • 6. Sztuka współczesna w Castello di Ama

  Ten wiodący producent Chianti Classico to działająca winnica położona na południe od Raddy, znana ze swoich doskonałych, pełnych czerwieni winogron. Castello di Ama nie jest jedynie zamkiem, tylko posiadłością z winnicą i restauracją. Na pierwszy rzut oka jest to kolejna tradycyjna borgo, kamienna wioska położona na wzgórzach Chianti. Powoli staje się jednak jasne, że wino, jedzenie i sztuka współczesna są częścią tego obrazu. To właśnie winnice, które oczarowały Baracka Obamę i jego żonę podczas ich prezydenckiej podróży do Toskanii.

  Wino Toskańczyka Marco Pallanti, regularnie koronowanego winiarza roku, znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Posiadłość San Lorenzo produkuje Chianti Classico gran selezione DOCG, kategorię uważaną za najwspanialszą dla tego rodzaju. 80-hektarowe winnice obejmują różne tarasy, od skalistego łupka po glinę i żwir, a kolejne 40 hektarów zostało przeznaczone na gaje oliwne. Oliwki trafiają do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia DOP Chianti Classico.
  Na tym terenie znajduje się również światowej klasy kolekcja instalacji sztuki współczesnej. Ten ambitny zbiór nosi nazwę Castello di Ama per l'Arte Contemporanea (Sztuka współczesna w Castello di Ama). Rzeźby pasują do otoczenia podobnie jak wina, a każdego roku do kolekcji dodawane są nowe dzieła. Castello di Ama adaptuje oryginalne budynki, takie jak kościół i piwnica z winami, aby w imponujący sposób zaprezentować instalacje artystyczne. Wystawiana sztuka jest raczej z gatunku trudnej i ekstremalnej, a nie sielankowej.

  Współczesna sztuka tego zbioru jest tworzona na zamówienie przez takich artystów jak Anish Kapoor, Daniel Buren, Louise Bourgeois, Michelangelo Pistoletto, Hiroshi Sugimoto i Lee Ufan. Najbardziej interesująca i przystępna jest zapierająca dech w piersiach instalacja lustrzana autorstwa Daniela Burena, odzwierciedlająca pofalowane wzgórza. Rzeźba Louise Bourgeois zatytułowana Topiary jest genialnie ukryta pod kratą w piwnicy na wino i przedstawia żeńską postać, rozkwitającą w męskiego fallusa. Aima, prowokująca do myślenia instalacja oświetleniowa Anish Kapoor, oświetla maleńką kaplicę posiadłości.
  Zarezerwuj wycieczkę połączoną z degustacją wina, przyjdź na lunch, zobacz park rzeźb lub po prostu odwiedź winiarnię w posiadłości, aby skosztować i kupić wino, oliwę z oliwek oraz inspirowane naturą perfumy i pachnidła.


  Adres: Castello di Ama
  Localita Ama
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 746069
  Strona: www.castellodiama.com

 • 7. San Gimignano - średniowieczny Manhattan

  San Gimignano znajduje się zaledwie 43 km na zachód od Raddy, warto więc wybrać się na wycieczkę do tego średniowiecznego cudu Toskanii, który ze względu na swoje spektakularne położenie jest jednym z najbardziej turystycznych miast w regionie. Udaje mu się jednak wznieść ponad tłumy gości - dzięki swoim charakterystycznym średniowiecznym wieżom i murom, San Gimignano jest jednym z najsłynniejszych symboli Toskanii. Budowa wzniosłego domu-wieży reprezentowała tu wyższość średniowiecznego stylu, a obecnie widoki wież na tle nieba to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji regionu. W czasach swojej świetności miasto mogło się pochwalić 72 wieżami, z których tylko 14 pozostało do dziś. Domy-wieże były rezydencjami zamkowymi, służącymi zarówno jako magazyny, jak i twierdze. Zaraza w 1348 roku pozbawiła życia znaczną część lokalnej ludności, a miasto przez wieki stanowiło zaścianek w porównaniu z innymi rejonami, jednak dzięki temu dziś San Gimignano sprawia wrażenie, jakby wydostało się prosto z kapsuły czasu, chociaż daleko mu do sennej miejscowości. Nadmierna popularność i czasami zawyżone ceny są jedynymi minusami, ale nie powinny powstrzymać Cię przed dołączeniem do tłumów turystów.

  Zobacz nasz pełny przewodnik po San Gimignano, aby uzyskać więcej informacji.

 • 8. Jednodniowa wycieczka do Siena

  Siena znajduje się w odległości 45 minut jazdy od Raddy, co czyni ją doskonałym celem magicznej, jednodniowej wycieczki. Siena leży w południowej części Chianti i jest wygodnym miejscem dla każdego, kto zatrzyma się w tej okolicy. Jako miasto gotyckie zbudowane na ludzką skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

  Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.

 • 9. Przepełniona sztuką Florencja

  Chociaż Florencja znajduje się ponad godzinę jazdy samochodem od Raddy, nadal stanowi idealny cel jednodniowej wyprawy. Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć we Florencji, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie odlotowe knajpki, eleganckie kawiarnie ze znakomitą kuchnią i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia.

  Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada.

  Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online (www.firenzecard.it), a także zarezerwuj trochę czasu na Galerię Uffizi.

 • Jedzenie i picie

  Radda to centrum wina. Obecne granice regionu winiarskiego Chianti, które w dużej mierze odpowiadają obecnej strefie Chianti Classico, zostały ustalone dopiero 300 lat temu. Chociaż w związku z tym wciąż pełno tu Chianti Classico, to jednak nie jedyne wino w mieście - posiłki często kończą się degustacją słodkiego Vin Santo. Hoduje się tu także i suszy winogrona Trebbiani i Malvasia, by produkować  z nich Vin Santo, nie tylko w rejonie Chianti, ale także innych częściach Toskanii. Wino jest fermentowane i leżakuje do sześciu lat w małych beczkach, znanych jako asorcaratelli. To mocne wino deserowe jest porównywalne do dobrej jakości sherry. Polecane przez nas posiadłości winne znajdują się w każdym z poszczególnych przewodników po Chianti.

  Ten obszar ma wiele do zaoferowania smakoszom, z potrawami przyrządzanymi tak, aby wydobyć bogaty smak wina. Od steków z kością po chłopskie zupy, gulasz z dzika, sosy z truflami, sery i pyszne ciastka, kuchnia ta bardzo odbiega od zgodnych z najnowszą modą przepisów.

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze polecane restauracje poniżej, a także inne nasze przewodniki po najlepszych miastach i wioskach Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy miejsc wartych zobaczenia.

 • La Casa Porciatti

  Ta przytulna winiarnia mieści się w budynku z początku XIV wieku, położonym w samym sercu miejscowości Radda. Pełni także funkcję niedrogiego zajazdu i sklepu z winami. Wraz z szeroką gamą toskańskich win, możesz tu spróbować  taglieri, półmisków domowych wędlin lub serów, a także porchetta (pieczonego prosiaka). Aby zjeść coś bardziej sycącego, wybierz przysmak z makaronu pici z mięsnym sosem ragù, ravioli z czarną truflą lub obfitą zupę ribollita. W menu są również florentyńskie flaczki, gulasz z dzika i ossobuco sieneńskie.


  Adres: Medieval Walkway - Via Roma 51 - 53017 Radda in Chianti, Siena - Tuscany

  Tel: www.casaporciatti.it
  Strona: +39 0577 738234

 • La Bottega

  Ten uroczy, rodzinny zajazd mieści się w Volpaia, urokliwej średniowiecznej wiosce na północ od Raddy. Oferuje wyjątkowe, ale nieskomplikowane dania kuchni toskańskiej. Uzupełniają je wina Chianti Classico, a także sałatki i warzywa z przykuchennego ogrodu. Dania w średnim przedziale cenowym obejmują ręcznie zwijany makaron lub zupę ribollita, a następnie dziczyznę lub florencki stek z kością. Aby mieć pewność, że uda Ci się znaleźć stolik na zacienionym tarasie, zarezerwuj miejsce wcześniej i ciesz się widokami z położonej na wzgórzu wioski na ponadczasowy krajobraz poniżej. Aby zapoznać się z innymi lokalami gastronomicznymi w wiosce, zobacz nasz przewodnik po Volpaia.


  Adres: Piazza della Torre 1
  Volpaia,
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738001
  Strona: www.labottegadivolpaia.it

 • L’Osteria Le Panzanelle

  Ta położona po drodze między Radda i Panzano restauracja jest bastionem domowej kuchni toskańskiej. Dzięki bielonym ścianom jest to bezpretensjonalna, ale całkowicie niezawodna wiejska trattoria. Warto tu przyjść ze względu na domowe posiłki, miłą obsługę, krótkie, ale sezonowe menu i obszerną toskańską kartę win. Spróbuj pieczonego królika, ravioli z dyni lub dowolnego makaronu w sosie z dzika. Zakończ deserem panna cotta lub domowymi, chrupiącymi herbatnikami cantuccini, najlepiej zanurzonymi w Vin Santo.


  Adres: Loc. Lucarelli, 29
  53017 Radda in Chianti SI

  Tel: 0577 733511
  Strona: www.lepanzanelle.it

 • Il Ristorante Chianti

  Ten popularny przystanek na szlaku Chianti leży przy malowniczej drodze, 9 km na wschód od Raddy. Ta wiejska restauracja znajduje się na terenie wspaniałej posiadłości z winnicami i gajem oliwnym Badia a Coltibuono, wraz z opactwem pochodzącym z XI wieku. Mieszcząca się w dawnej stajni karczma latem umożliwia korzystanie z uroczego tarasu. Zjedz pod pergolą pełną róż i rozsmakuj się w organicznych produktach pochodzących z tego miejsca. Nowoczesne dania kuchni toskańskiej obejmują mięsa, organiczne makarony z sosem z dzikiej kaczki, zupę z kopru, jagnięcinę lub dania z królika, a także domowe tarty owocowe lub ciasta z dodatkiem kasztanów. Imponujące sezonowe menu kosztuje mniej niż 60 euro i zawiera cztery rodzaje wina. W sprzedaży jest także wino z winogron pochodzących z winnicy, olej i miód z kasztanów.


  Adres: Badia a Coltibuono,
  Localita Badia a Coltibuono,
  53013
  Gaiole in Chianti

  Tel: 0577 749031
  Strona: www.ristorante.coltibuono.com

 • L’Osteria del Castello

  Ten urokliwy zajazd jest położony na południe od Raddy w Castello di Brolio, rodowym zamku  rodziny Ricasoli. Warto połączyć zwiedzanie zamku z lunchem w zajeździe. Wycieczka po zachodzie słońca do zamku obejmuje kolację w restauracji Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatne degustacje wina w pomieszczeniach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. W porze lunchu zapraszamy na Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006. Dania stanowią kreatywne połączenie tradycyjnej kuchni toskańskiej. Poza klasycznymi potrawami mięsnymi inspirowanymi kuchnia florencką spodziewaj się tu większej ilości ryb niż w większości miejsc w Chianti. Potrawy takie jak gnocchi z pecorino w sosie z dodatkiem oliwy lub sałatka z królika z chrupiącym orkiszem mogą być również łączone z winami Ricasoli.


  Adres: Castello di Brolio
  Localita Madonna a Brolio
  53013
  Gaiole di Chianti

  Tel: +39 0577 730 290
  Strona: https://www.ricasoli.com/osteria/

 • Zakupy

  Radda zapewnia miłą odmianę po zakupach związanych z winem - można tu znaleźć wyroby ceramiczne i produkty szyte z kaszmiru. Jeśli jednak to wino najbardziej Cię interesuje, zajrzyj do L'Accademia del Buon Gusto w Panzano in Chianti, aby doświadczyć najbardziej rozrywkowej degustacji wina w Toskanii. Następnie skieruj swoje myśli w stronę ceramiki. Ceramika toskańska wykonywana w tym regionie często inspirowana jest starymi, także renesansowymi wzorami. Dynastia Medyceuszy miała zestawy naczyń przeznaczone dla każdej z wiosek i praktycznie wymyśliła pojęcie eleganckiego nakrycia.

 • Le Ceramiche Rampini

  Ceramika Rampini specjalizuje się w ręcznie zdobionych i często inspirowanych historycznie wyrobach ceramicznych z Toskanii, Umbrii i nie tylko, a także w oryginalnych nowych wzorach. Ten utalentowany, międzynarodowy zespół artystów i rzemieślników mieści się w starym toskańskim domu w Vistarenni, na wschód od Raddy. Ich urocze pracownie i sala wystawowa oferują przegląd toskańskiej ceramiki. Rampini odtwarzają renesansowe wzory i żywiołowe dekoracje, oparte na alegoriach, zwierzętach, kwiatach, owocach i liściach. Kup jedną sztukę lub pełny serwis obiadowy, z możliwością wysyłki.


  Adres: Le Ceramiche Rampini
  Casa Beretone di Vistarenni
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738043
  Strona: www.rampiniceramics.com

 • La Ceramica di Angela Pianigiani

  Spodziewaj się tu kolorowych motywów kwiatowych, zdobiących ręcznie malowane talerze i wazony. Są to unikatowe projekty w rozsądnych cenach, wliczając w to prowizję. Warsztaty artystki znajdują się na południe od Raddy.


  Adres: Localita Malpensata
  53017
  Radda

  Tel: 0577 738466

 • Farma kóz kaszmirowych w Chianti

  Rozważ wizytę na farmie kaszmirowych kóz w Chianti, aby zobaczyć zachwycające stado tych zwierzątek. Możesz nawet wybrać się tam na cały dzień. Po wygłaskaniu lub nakarmieniu koźląt poszukaj tkanych ręcznie toskańskich chust z kaszmiru, szali, narzut, czapek, skarpet i koców dla dzieci.


  Adres: Chianti Cashmere
  Azienda Agricola La Penisola
  La Penisola,
  53017
  Radda in Chianti

  Tel: 0577 738080
  Strona: www.chianticashmere.com

 • Luksusowe sklepy designerskie

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.

 • Parkowanie

  Parkingi w Raddzie znajdują się przy głównej ulicy oraz tuż za murami miasta. Biorąc pod uwagę rozległość obszaru ZTL (Strefa Ograniczonego Ruchu), najlepiej zaparkować poza murami. Obok ogrodów miejskich Raddy znajduje się płatny parking. Przestrzeń jest raczej ograniczona i nieco ciasna, ale jest to bardzo wygodne miejsce parkingowe. Biuro informacji turystycznej znajduje się na  Piazza del Castello; gdy wejdziesz do miejskich ogrodów, zobaczysz odpowiednie oznaczenia po lewej stronie.

  Należy pamiętać, że w większości toskańskich miast obowiązuje ścisły system ZTL, Strefa Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami.
  Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta Chianti są małe, więc parkowanie sprawia o wiele mniej kłopotów niż w miastach takich jak Florencja i Siena.

  Wskazówki dotyczące parkowania: aby uzyskać porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti, zapoznaj się z naszymi przewodnikami,

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Zwiedzanie

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji: Jedź Chiantigianą do Greve, później kieruj się na Panzano aż do Castelliny, około 20 km od Greve, a następnie na wschód do Raddy. Możesz także wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i skorzystać ze zjazdu San Donato in Poggio, a następnie wjechać na SP101, która zmienia się w SP76.

  Z Sieny: wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając z wyjścia Badesse na SP119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także wybrać spokojniejszą, wolniejszą trasę z Sieny: jedź SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222, aż do Castelliny, a następnie do Raddy i Gaiole.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoją trasę.  Często zapewniają one bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale ponieważ działa tu nieco myląca i skomplikowana linia autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it), rozkład jazdy autobusów nie zawsze jest wygodny, w dodatku oferuje ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferuje około 7 połączeń dziennie. Ponadto autobusem można poruszać się między Castelliną i Raddą: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sieną i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region podczas jazdy na klasycznych rowerach.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie