Zaloguj się


Wina toskańskie

 • Toskania posiada bogatą historię uprawy winorośli i produkcji wina. Jej górzysty teren i śródziemnomorski klimat to połączenie perfekcyjne dla produkcji dobrej jakości win, a podczas ostatniego dziesięciolecia Toskania stała się znana jako najbardziej kreatywny włoski region, wytwarzający wina. Za swe czerwone wina, z których większość pochodzi z odmiany winorośli Sangiovese, Toskania uzyskała międzynarodowe uznanie. Wina są zazwyczaj delikatnie pikantne, z dobrym poziomem kwasowości, o łagodnym charakterze oraz średnio wyrazistym smaku.

  Najbardziej ekskluzywnym winem odmiany Sangiovese jest Brunello di Montalcino, wysokiej jakości, wyselekcjonowane wino z okolic fortecy, mieszczącej się na południe od Sieny. Jest to jedno z najdroższych win włoskich i dziś można rozróżnić ponad sto różnych jego rodzajów. Wino wyprodukowane jest tylko i wyłącznie z winorośli odmiany Sangiovese, a jego dojrzewanie zajmuje 10 lat. Inne wina odmiany Sangiovese to oczywiście Chianti i Chianti Classico. Mimo tego że w winach tych Sangiovese jest główną odmianą winorośli, w przeciwieństwie do Brunello di Montalcino, zawierają one niewielką ilość (między 10% a 15%) innych odmian, takich jak Carbernet Sauvignon, Merlot czy Syrah.

  Chianti Classico pochodzi ze sławnej na całym świecie krainy winnic, leżącej między Florencją a Sieną, z miasteczkami takimi jak Greve, Radda i Castellina, tworzącymi trójkąt w samym sercu regionu Chianti. Większość z tutejszych win należy do konsorcjum marketingowego Classico i obdarzona jest symbolem 'Gallo Nero', czyli czarnego koguta. Symbol ten gwarantuje, że mamy do czynienia z autentycznym winem Chianti Classico. Do wyboru są dwa rodzaje win, znane jako 'Standard' i 'Riserva'. Chianti Classico Standard posiada etykietę z symbolem Gallo Nero z czerwoną obwódką, a Chianti Classico Riserva posiada symbol Gallo Nero ze złotą obwódką. Wino te jest produkowane z najlepszej jakości winogron i potrzebuje minimum 27 miesięcy na dojrzewanie, by otrzymać pełny, bogaty smak.

  Wiele z win Chianti posiada status DOC lub DOCG (Dominazione di Origine Controllata - kontrolowane oznaczenie pochodzenia/ Dominazione di Origine Controllato e Guarantita - kontrolowane oznaczenie gwarantowanego pochodzenia). Oznaczenie pochodzenia wina, gwarantujące jego jakość, zostało wprowadzone przez rząd włoski w 1963 roku, a następnie zmodyfikowane w roku 1992, poprzez wprowadzenie prawa Unii Europejskiej, dotyczącego ochrony pochodzenia produktów. Aby sprostać wymaganiom DOC/DOCG, wino musi być wyprodukowane w określonym regionie z użyciem wyspecjalizowanych metod produkcji oraz spełniać wysokie standardy jakości.

  Od lat 70. XX w. stopniowe pojawianie się bardziej nowoczesnych win, wyprodukowanych z międzynarodowych odmian winogron oraz użycie francuskich beczek - 'barrique' spowodowały pojawienie się win, które dziś znane są pod nazwą 'Super Tuscan'. Odmiany winogron, takie jak Cabernet Sauvignon oraz Merlot zostały wprowadzone i zmieszane z klasycznym Sangiovese, by wytworzyć wysokiej jakości wina, lecz po znacznie niższej cenie, ze względu na użycie nowoczesnych technik produkcji. Te 'awangardowe' metody nie były jednak dostosowane do nowych regulacji DOC/DOCG i wina wyprodukowane w taki sposób były zmuszone do przyjęcia skromnej etykiety 'Vini da Tavola', czyli win stołowych. Z czasem jednak wina te uzyskały reputację jednych z najlepszych, jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane we Włoszech, a ich ceny stały się znacznie wyższe, niż ceny przeciętnych win stołowych.

  Ostatnia..., lecz nie mniej ważna jest Grappa! Grappa to winogronowa brandy (o zawartości alkoholu między 37,5% a 60%), destylat, wytworzony z przefermentowanych wytłoków i pestek winogron - odpadów z procesu produkcji wina. Znana głównie z bycia produktem ubocznym, pochodzącym z produkcji wina, może być pita bez żadnych dodatków lub jako dodatek do kawy espresso. Grappę zazwyczaj pije się po posiłkach, w celu polepszenia trawienia, więc jeśli po sutym toskańskim posiłku mamy potrzebę wypicia małego 'digestivo', Grappa będzie dobrym pomysłem!

 • Vendemmia

  Najlepszym momentem na wycieczkę do Toskanii jest wrzesień - czas zbioru winorośli lub zaraz przed zbiorami, kiedy  możemy zobaczyć winorośle uginające się pod ciężarem dojrzewających winogron Sangiovese. 

  Podczas okresu jesiennego można też oczywiście razem z mieszkańcami regionu uczestniczyć w zbiorze toskańskich winogron. Vendemmia to wspaniałe wydarzenie kulturalne, podczas którego hodowcy winorośli świętują z okazji ciężkiej pracy, włożonej w produkcję wina poprzez zabawę, uczty oraz, co najważniejsze, degustację lokalnych win. Vendemmia odbywa się zazwyczaj we wrześniu, jednak dokładna data tego festiwalu zmienia się co roku, w zależności od klimatu oraz dojrzałości winogron.

  Najlepszym sposobem na osobiste doświadczenie Vendemmii jest dołączenie się do grupy zbieraczy winogron na dany dzień. Zbiór rozpoczyna się o wschodzie słońca! To ciężka praca, jednak zazwyczaj wynagradzana sutym obiadem, na który składają się szynka parmeńska, sery oraz oczywiście toskańskie wino.

 • Podróż szlakiem wina drogą Chiantigiana z Florencji do Sieny

  Droga Chiantigiana (lub po prostu SR 222) to jedna z najbardziej malowniczych i ujmujących dróg we Włoszech. Droga prowadzi na południe z Florencji do Sieny, przebiegając przez serce regionu, znanego z produkcji wina Chianti Classico. Droga wiedzie przez toskańskie wzgórza i tysiące hektarów winnic, z których wszystkie produkują znakomite Chianti Classico DOCG (najwyższy wyznacznik jakości wina Chianti).

  Region Chianti był jednym z najważniejszych regionów produkcji wina we Włoszech przez ponad trzy stulecia. 24 września 1716, wielki książę Toskanii Kosma III Medyceusz wydał edykt, w którym określił obszary produkcji czterech win (dziś powiedzielibyśmy apelacje) – Pomino, Valdarno di Sopra, Carmignano i właśnie Chianti.

  Szlak wina Chianti

  Słowo „szlak” sugeruje, że to jakaś prosta, wytyczona trasa lub choćby pętla. Nic z tych rzeczy, szykuj się na zygzakowatą trasę prowadzącą lokalnymi drogami pośród wzniesień. Wszelkie trudy zostaną natychmiast nagrodzone zachwycającymi widokami i równie wspaniałymi winami. 

  By odbyć naprawdę inspirującą wycieczkę drogą Chiantigiana, warto znaleźć czas, by odwiedzić niektóre z zabytkowych miasteczek regionu Chianti oraz otaczające je winnice. Większość winnic jest otwarta dla zwiedzających, lecz zawsze warto dodatkowo upewnić się przed wizytą.

  Oto kilka naszych ulubionych:

  Greve in Chianti
  Castello di Verrazzano
  Tel: +39 055 854243
  Web: www.verrazzano.com

  Vignamaggio
  Tel: +39 055 854661
  Web: www.vignamaggio.com

  Panzano in Chianti
  Le Fonti
  Tel: +39 055 852194
  Web: www.fattorialefonti.it

  Fattoria Montagliari
  Tel: +39 055 85 20 14
  Web: www.montagliari.it

  Castellina in Chianti
  Gagliole
  Tel: +39 0577 740 369
  Web: www.gagliole.com

  Villa Trasqua
  Tel: +39 0577 74 30 75
  Web: www.villatrasqua.it

  Radda in Chianti
  Volpaia
  Web: www.volpaia.com

  Castello di Albola
  Web: www.albola.it

  Gaiole in Chianti
  Castello di Brolio
  Tel: +39 0577 730220
  Web: www.ricasoli.it

  Casanuova di Ama
  Tel: +39 0577 746119
  Web: www.agrariacasanuovadiama.it

  Aby uzyskać więcej informacji na temat tych miast i najlepszych rzeczy do zrobienia, odwiedź ich poszczególne strony w naszym przewodniku turystycznym.

 • Wino i sztuka w Castello di Ama

  Castello di Ama to jedna z najlepszych winnic w Chianti albo i w całej Italii. Współwłaściciel Marco Palanti przed kilkoma laty uzyskał tytuł enologa roku we Włoszech, a produkowane tutaj wina zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach i podczas degustacji na całym świecie.  Tutejsze czołowe etykiety Chianti Classico Vigneto La Casuccia, Vigneto Bellavista czy L’Apparita można znaleźć w kartach win najlepszych restauracji świata.

  To jednak nie wszystko – właściciele winnicy co roku zapraszają do siebie znanych artystów (wśród których wypada wymienić choćby Louise Bourgeois czy Anisha Kapoora), by przygotowali i pozostawili po sobie jakieś wyjątkowe dzieło. Stworzona w ten sposób kolekcja sztuki współczesnej to dla niektórych osobny powód do odwiedzenia Castello di Ama.


  Adres: Castello di Ama, Località Ama, SP Traversa del Chianti, 53013 Gaiole (SI)

  Tel: +39 0577 746069
  Strona: www.castellodiama.com

 • Miejsca na nocleg w pobliżu szlaku winnego Chianti

  Aby w pełni wykorzystać atrakcje szlaku winnego Chianti i poznać go od najlepszej strony, warto zatrzymać się w jednej z willi w tej okolicy. Możemy zaoferować wiele pięknych willi w samym sercu regionu Chianti, od romantycznych domków z jedną sypialnią po eleganckie posiadłości wystarczająco duże, aby pomieścić dużą rodzinę lub grupę przyjaciół.

  Zapoznaj się z naszą kolekcją willi w Chianti.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie