Zaloguj się


Jazda autem po Toskanii

 • Jazda samochodem po Toskanii to świetny sposób na odkrywanie we własnym tempie malowniczych krajobrazów i urokliwych miasteczek. Niezależnie od tego, czy podróżujesz własnym czy wynajętym autem, z łatwością dotrzesz do wszystkiego, co Toskania ma do zaoferowania – od pięknych miast na wzgórzach z doskonałymi restauracjami po wyjątkowe, lokalne atrakcje z dala od centrów miast.

  Korzystanie z samochodu oznacza, że masz pełną swobodę i decydujesz, kiedy skończyć relaks przy basenie i odwiedzić malownicze wioski czy pełne zabytków miasteczka. Poczuj przyjemność z jazdy po malowniczych, toskańskich drogach, gdzie każdy zakręt odsłania zapierające dech w piersiach widoki i możliwość odkrycia bogatego dziedzictwa kulturowego Toskanii.

 • Rodzaje dróg w Toskanii

  Niezależnie od tego, czy przemieszczasz się autostradami między miastami, czy jedziesz niespiesznie przez Chianti, trasy w Toskanii zapewniają przyjemną podróż ze spektakularnymi widokami na wzgórza, cyprysy i winnice. Lokalna Toskania znana jest z wąskich i krętych wiejskich dróg. Weź to pod uwagę planując dzień, ponieważ podróż nawet na krótkich dystansach może zająć więcej czasu, niż by się wydawało.

  W Toskanii istnieją dwie kategorie głównych dróg – Autostrady i Superstrady (drogi krajowe). 

  Autostrady to drogi płatne, oznaczone zielonymi znakami, natomiast Superstrady to bezpłatne drogi szybkiego ruchu, oznaczone niebieskimi znakami.  

  Dojeżdżając autostradą do bramek możesz zobaczyć znaki Telepass. Telepass to elektroniczny system poboru opłat stosowany we Włoszech. Umożliwia kierowcom przejazd przez punkty poboru opłat na autostradach i innych drogach płatnych bez zatrzymywania się w celu uiszczenia opłaty. Jeśli nie korzystasz z tego systemu, unikaj przejazdu tak oznaczonymi bramkami, ponieważ szlaban się nie otworzy. Aby móc z niego skorzystać, należy zainstalować z wyprzedzeniem małe urządzenie elektroniczne po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu. 

  Przy autostradach zawsze są stacje benzynowe i miejsca postoju / miejsca obsługi podróżnych, ale na Superstradach nie jest to zasadą, warto o tym pamiętać, jeśli planujesz dłuższą podróż i musisz zatankować paliwo.

  Osobną kategorią dróg są Strade Bianche – „białe drogi”, nieutwardzone szutrowe trasy, które przebiegają przez wiejskie tereny Toskanii i Umbrii, między polami, lasami, gajami oliwnymi i winnicami. Powstały z lokalnego żwiru wapiennego, stąd ich jasny kolor i powszechne pylenie. Biały osad łatwo jest spłukać z auta, no chyba ze chcemy przywieźć sobie taką pamiątkę z wakacji.

  Dziś Strade Bianche są traktowane niemalże jako skarb narodowy. Aby pomóc w ich ochronie, w 1997 r. utworzono wyścig L'Eroica, pozbawioną rywalizacji imprezę kolarską, która obecnie przyciąga każdego roku około 8 000 rowerzystów oraz kila razy więcej kibiców i fanów klasycznego kolarstwa. Strade Bianche to także nazwa jednodniowej imprezy kolarskiej odbywającej się na wiosnę, w której biorą udział zawodniczki i zawodnicy ze światowej czołówki, jak choćby Polka Kasia Niewiadoma.  

  Latem na Strade Bianche ruch jest spokojny, niezależnie od tego, czy poruszasz się pieszo, na dwóch, czy na czterech kołach, nie spiesz się, podziwiaj otoczenie i ciesz się pięknem toskańskiego krajobrazu, naprawdę warto!

 • Znaki drogowe

  Przed podróżą autem do Toskanii warto przypomnieć sobie o tych znakach drogowych:

  Zakaz postoju  – niebieskie kółko z czerwoną obwódką i czerwoną ukośną kreską przecinającą środek; oznacza, że można zatrzymać samochód, ale nie na długo – najwyżej na minutę (np. w celu zabrania lub wysadzenia pasażera)

  Zakaz zatrzymywania się – kolor niebieski z czerwoną obwódką i znakiem X; zabrania kierowcy unieruchomienia auta nawet na chwilę

  Parking – niebieski kwadrat z dużą białą literą „P” 

  Kontrola prędkości – policjant z wysuniętą ręką

  Autostrada (droga płatna) – zielona tablica

  Superstrada (droga główna, bez opłat) – niebieska tablica

  Strefa ograniczonego ruchu (ZTL) – znaki z napisem „Zona Traffico Limitato” z czerwonym kółkiem poniżej.

 • Jak działa system ZTL w Toskanii?

  Większość zabytkowych centrów włoskich miast posiada strefy ograniczonego ruchu (ZTL/Zona Traffico Limitato), do których pojazdy nienależące do mieszkańców mają zakaz wjazdu. Celem utworzenia tych stref jest zmniejszenie zanieczyszczenia i uszkodzeń ulic oraz budynków, z których wiele znajduje się na liście UNESCO, a także stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla pieszych.

  W odróżnieniu od stref obowiązujących w niektórych europejskich miastach, nie można wkupić plakietki upoważniającej do wjazdu. Przy wjeździe do historycznych centrów miast są skanowane tablice rejestracyjne w celu weryfikacji uprawnień. Jeżeli Twój numer rejestracyjny nie został wcześniej zgłoszony i nie posiadasz uprawnienia do wjazdu, otrzymasz mandat w wysokości około 80 euro.

  Jeśli prowadzisz wynajęty samochód, wypożyczalnia otrzyma karę i obciąży nią (wraz z opłatą administracyjną) Twoją kartę kredytową. Jeśli prowadzisz własny pojazd, mandat zostanie przesłany na Twój adres zamieszkania. Jeśli pismo w tej sprawie zostało przetłumaczone i doręczone listem poleconym, nie należy liczyć na to, że uda się uniknąć odpowiedzialności i warto jak najszybciej uregulować należność, aby uniknąć dodatkowych opłat. Mandaty nałożone we Włoszech mogą być dochodzone (zatwierdzane) przed polskim sądem i egzekwowane przez polskich komorników.

  System ZTL w określonych godzinach lub w określone dni, gdy ruch jest mniejszy, bywa wyłączany, ale co do zasady zalecamy skorzystanie z większych parkingów poza centrum.

  Wjeżdżając do miast i miasteczek należy zwracać uwagę na oznaczenia strefy ZTL, niestety nie zawsze są one czytelne, co może być źródłem przykrych niespodzianek po powrocie do domu.

 • Parkowanie w Toskanii

  Parkując w Toskanii zwróć uwagę, czy robisz to prawidłowo i w dozwolonym miejscu. Miejsca postojowe są oznaczone różnymi kolorami.

  Białe linie: parking bezpłatny

  Niebieskie linie: parking płatny

  Żółte/pomarańczowe linie: miejsca zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych, taksówek, pojazdów specjalnych etc.

  Różowe miejsca: dla kobiet w ciąży lub matek podróżujących z niemowlęciem

  Należy także zwracać uwagę na tabliczki z opisem, które mogą informować o miejscach tylko dla mieszkańców lub o konieczności zwolnienia miejsca w określonych godzinach ze względu na sprzątanie ulic lub organizację targowisk czy innych cyklicznych wydarzeń.

 • Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych

  Podróżowanie i parkowanie w innym kraju, zwłaszcza takim jak Włochy, gdzie w zabytkowych centrach miast jest wiele krętych, wąskich uliczek może być stresujące. Osoby z ograniczeniami w mobilności mogą odczuwać, że poruszanie się tu jest trudniejsze.

  Parkując w różnych miejscach w regionie, warto upewnić się, że pojazd jest wyraźnie oznakowany w przypadku parkowania na żółtych miejscach dla niepełnosprawnych. Z ostrożności można umieścić naklejki/ plakietki zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu.

  Paula, jedna z naszych specjalistek ds. willi, która podróżowała samochodem po Toskanii z osobą niepełnosprawną, podzieliła się kilkoma cennymi spostrzeżeniami:

  . Na stacji Empoli (30 km na południowy zachód od Florencji) istnieje możliwość parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych poza głównym parkingiem, co oznacza, że nie trzeba płacić.

  . Korzystając z Pisa Mover, aby dostać się do Pizy, naciśnij przycisk pomocy, aby porozmawiać z obsługą. Poinstruują Cię, gdzie dokonać płatności i zapewnią bezpłatny bilet dla osoby na wózku. Dodatkowo nie trzeba będzie płacić za parking po powrocie dzwoniąc pod podany numer. 
  Zalecam takie rozwiązanie zamiast ubiegania się o pozwolenie na wjazd do miasta, co należy zrobić z 48-godzinnym wyprzedzeniem, co utrudnia planowanie podróży.

  . W Montecatini można parkować w bocznych uliczkach na miejscach dla niepełnosprawnych i posługiwać się niebieską plakietką.

  . W Lukce nie obowiązują żadne ulgi na parkingu poza murami miasta, obowiązują standardowe opłaty za parkowanie.

  Proszę pamiętać, że choć dochowujemy odpowiedniej staranności, nie jesteśmy ekspertami, a sytuacja może się na bieżąco zmieniać, dlatego zawsze przed podróżą należy samemu sprawdzić wszystkie szczegóły.

 • Sprzątanie ulic

  Jeśli zamierzasz zaparkować samochód na ulicy na noc, sprawdź, czy na znakach nie ma informacji, kiedy będą sprzątane ulice. Pojazdy pozostawione na ulicy w dniu sprzątania zostaną odholowane.

 • Ograniczenia prędkości

  Fotoradary znajdują się na wielu głównych drogach Toskanii, dlatego należy zwracać uwagę na prędkość. Nie należy sugerować się ani stresować się stylem jazdy miejscowych kierowców.

  Standardowe ograniczenia prędkości to: 

  Obszary miejskie: 50 km/h

  Drogi krajowe: 90 km/h 

  Autostrady: 130 km/h

  Mandat za przekroczenie prędkości może zostać wysłany na Twój adres zamieszkania, w niektórych wypadkach mogą być naliczone punkty karne.

 • Tankowanie paliwa

  Oto kilka ważnych informacji o włoskich stacjach benzynowych i ich działaniu:

  Na większości stacji benzynowych możesz wybrać, czy chcesz zatankować samemu czy skorzystać z pomocy obsługi, co zazwyczaj łączy się z nieco wyższą ceną tankowanego paliwa. Zwróć uwagę na oznakowanie dystrybutora, by uniknąć nieporozumień. 

  Tankując samemu w godzinach otwarcia stacji możesz zapłacić przy kasie po wlaniu paliwa. Poza godzinami (zwykle wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy na stacji nie ma personelu) należy zapłacić z wyprzedzeniem w automacie. Większość stacji akceptuje karty, można też płacić gotówką. Po zapłaceniu możesz zatankować i odjechać. Niekiedy na karcie jest blokowana wyższa kwota, która jest zwalniana po kilku godzinach.

  Stacja benzynowa, Toskania

  Stacja benzynowa, Toskania

 • Uwagi i rekomendacje naszego zespołu

  Nasz zespół ma doświadczenie w podróżowaniu do Włoch jak i po samych Włoszech, zwłaszcza po Toskanii. Poniżej dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi jazdy samochodem po Toskanii i wyjaśniamy, że to nic trudnego, nawet dla nowicjuszy.

  „Jazda samochodem po Toskanii nie jest żadnym wyzwaniem. Poza centrami dużych miast jest to rzecz przyjemna i łatwa, a ograniczenia prędkości są najczęściej przestrzegane przez miejscowych kierowców. Planując wizytę w najpopularniejszych miejscach, takich jak Florencja, Siena czy San Gimignano, polecam wybrać większy parking położony dalej od centrum. Poszukiwanie wolnego miejsca, szczególnie gdy grupa podróżuje dwoma lub trzema autami, może być kłopotliwe” - Mikołaj, specjalista ds. willi

  „Zawsze miej przy sobie odpowiednią ilość gotówki (jeśli to możliwe) na opłaty drogowe. Można płacić kartą kredytową, ale jest to bardziej skomplikowane i stwierdziliśmy, że łatwiej jest mieć zawsze pod ręką trochę drobnych” - Paula, Specjalistka ds. willi

 • Numery alarmowe

  Przed wyjazdem sprawdź w swojej ubezpieczalni numery alarmowe, dzięki temu podczas podróży po Włoszech zawsze otrzymasz pomoc w nagłych wypadkach. Możesz także zadzwonić do Automobile Club d’Italia (ACI) w celu uzyskania pomocy drogowej/holowania, dzwoniąc pod numer 116. Sprawdź zakres swojej polisy przed zamówieniem dodatkowych usług. 

  W razie nagłej potrzeby zadzwoń pod numer alarmowy 112

 • Kluczowe słowa, które warto poznać przed wyjazdem autem do Włoch

  Pedaggio: opłata drogowa

  Casello: punkt poboru opłat

  Telepass: Elektroniczny system poboru opłat

  Area di servizio: miejsce obsługi podróżnych

  Tangenziale: obwodnica

  Sinistra: w lewo

  Destra: w prawo

  Dritto: prosto

  Uscita: wyjazd 

  Senso unico: w jedną stronę

  Noleggio auto: wypożyczalnia samochodów 

  Benzina: benzyna

  Senza piombo lub benzina verde: benzyna bezołowiowa lub zielona 

  Gasolio: olej napędowy

  Il pieno, per favoure: poproszę do pełna

  Zona Traffico Limitato (ZTL): strefa ograniczonego ruchu zarezerwowana dla upoważnionych

  Zona Pedonale: strefy tylko dla pieszych

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie