Zaloguj się


Castelnuovo Berardenga

 • Castelnuovo Berardenga znajduje się na południowej granicy Chianti, nieco w cieniu Sieny. Na dobre czy na złe, jego losy zawsze były związane ze Sieną. W 1555 roku forteca utraciła otaczające ją mury, gdy Siena została pokonana przez Wielkie Księstwo Medyceuszy pod przewodnictwem Florencji. Dzisiaj Castelnuovo jest wyjątkowe ze względu na spokojną atmosferę i panujące w nim poczucie autentycznego toskańskiego stylu życia. Sielskie widoki w okolicy obejmują kilka mniejszych kościołów i wieżę zegarową, przebudowaną z oryginalnych fortyfikacji. Warto docenić Vicolodell'Arco ze stromymi kamiennymi schodami i dekoracyjnym łukiem. Takie atrakcje nie zatrzymają Cię na długo, ale są kojącym miejscem na kontemplację powolnego tempa życia, jakie toczy się poza większymi toskańskimi miastami. Castelnuovo jest nawet z tego powodu nazywane Città Slow („Powolne Miasto”). Poza dawną twierdzą znajduje się tu także skupisko mniejszych willi i winnic. Możesz potraktować to miejsce jako odskocznię od Sieny i południowego Chianti.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji

  Castelnuovo Berardenga stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Sieny i południowego Chianti. Możesz wybrać się na samochodową wycieczkę po winnicach lub zwiedzić je na rowerze. Chiantigiana, the Chianti Way, jest stworzona do wypadów po uroczych miejscowościach regionu Chianti i zamkach, służących również jako winnice lub centra sztuki współczesnej. Aby zanurzyć się w źródłach termalnych, odwiedź pobliskie Rapolano Terme. Możesz też wypożyczyć rower elektryczny lub Vespę i zwiedzić okolicę. Jeśli chodzi o wycieczki kulturalne, rozważ wizytę w Montepulciano, San Gimignano i Sienie, a także nieco bardziej odległej, oddalonej o dwie godziny jazdy Florencji.

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze przewodniki po najlepszych miejscach tego regionu, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszych miejsc wartych zobaczenia. Na początek sprawdź nasze przewodniki po takich miejscowościach jak Greve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga. Nasze dodatkowe przewodniki po Chianti obejmują także: Castagnoli, Volpaia, San Gusme, San Donato in Poggio i Vagliagli.

 • 1. Najważniejsze atrakcje w okolicy

  Mieszczące się w Castelnuovo Berardenga Chianti Bicycles oferują zarówno bezpośrednie, indywidualne  wypożyczanie rowerów, jak i dobrze zaplanowane wycieczki rowerowe. Firma dostarcza rowery hybrydowe lub elektryczne, a na życzenie organizuje wycieczki z przewodnikiem w atrakcyjnych cenach. Alternatywnie możesz wypożyczyć ich system GPS i pojechać na samotną trasę, w swoim własnym tempie. Wyprawy rowerowe z przewodnikiem z Castelnuovo Berardenga kierują się na północ miasta w okolice San Gusmè, Villa a Sesta i San Felice. Jest to sześciogodzinny, 25-kilometrowy szlak, obejmujący mieszankę asfaltowych dróg i żwirowych ścieżek, słynny toskański strade bianche.

  Możesz także odbyć wycieczkę o zachodzie słońca z Castelnuovo - to łatwa, wczesno-wieczorna wyprawa o długości 15 km, kończąca się kolacją w La Taverna della Berardenga w Castelnuovo. Po drodze grupa może obserwować zachód słońca nad grzbietem i wzgórzami Chianti. Po kolacji firma zabierze Cię z powrotem do twojej willi. Aby zwiedzić Sienę rowerem z Castelnuovo Berardenga, możesz zdecydować się na sześciogodzinną, 50-kilometrową wycieczkę rowerową z przewodnikiem -  jest ona długa, ale łatwa. Zabierze Cię wzdłuż cichych dróg do Sieny, a następnie na lunch na Piazza del Campo. Panoramiczny szlak powrotny prowadzi starą drogą dojazdową rejonu Chianti.

  Jeśli jesteś już wprawionym rowerzystą, rozważ trasę przez Vagliagli, Radda, Gaiole i Castello do Brolio, 67 km w tę i z powrotem do Castelnuovo Berardenga. Obejmuje ona kilka legendarnych szlaków L'Eroica, a także pozwala na degustację wina i lekki lunch w Casa Porciatti. Aby wybrać się na pełniejsze przygód przejażdżki poza utartym szlakiem, skonsultuj się z pracownikami i zapoznaj z rodzajami rowerów górskich i tras po wzgórzach. Jeśli przejażdżki Vespą są dla Ciebie bardziej atrakcyjne, zobacz winnice na skuterze.


  Adres: Chianti Bicycles,
  Via del Chianti, 10 Castelnuovo Berardenga 53019 (SI)

  Tel: +39.3315784929
  Strona: www.chiantibicycles.it

 • 2. Rapolano Terme - dzień w spa na wzgórzach

  Toskańskie uzdrowiska są prawdopodobnie najbardziej urzekające w całych Włoszech. Jeśli masz ochotę na dzień wolny od kultury i wysiłku, udaj się do uzdrowiska w Rapolano Terme w Castelnuovo, zaledwie piętnaście minut (14 km) jazdy od hotelu. To pejzaż tak kuszący, jak historia, która pozostawiła tu swój ślad: możesz zanurzyć się w sybaryckich uzdrowiskach, które znajdują się tu od czasów etruskich lub rzymskich. W I wieku naszej ery lekarz cesarza Augusta przepisał poecie Horacemu pobyt w uzdrowiskach toskańskich, co okazało się jedną z pierwszych recept medycznych. Oryginalne łaźnie termalne w Rapolano pochodzą z czasów Etrusków i Rzymian, a park archeologiczny Campo Muri znajduje się na zachód od współczesnego Rapolano Terme.

  W dzisiejszym Rapolano Terme stylowe Terme di San Giovanni kontrastuje z bezpretensjonalnością przyjaznego rywala, staroświeckich łaźni Antica Querciolaia. Z basenami mieszczącymi się w zapraszających do relaksu ogrodach, Terme San Giovanni sprawia, że pobyt tu jest niezapomnianym wrażeniem, na dodatek w rozsądnej cenie. Naturalne wody termalne wypływają z gorących źródeł o temperaturze 39°C, ale do wyboru są baseny o różnym stopniu nagrzania. Wody siarkowe są szczególnie polecane do relaksu, obniżenia stresu czy przyniesienia ulgi obolałym mięśniom. Wybierz taką z opcji spa, która obejmuje dostęp do gorących basenów termalnych, a być może i masaż.

  Jeśli chodzi o zabiegi, zanurz się w różnych basenach lub wybierz spośród szeregu masaży i zabiegów leczniczych, w tym maseczek błotnych. Możesz nawet doświadczyć masażu przy użyciu lokalnego miodu - co może wydawać się bardzo lepkim zabiegiem i takie właśnie jest. Spa sprzedaje własną linię produktów kosmetycznych, w tym te wykonane z naturalnych olejków, ziół, miodu i owoców, a także zabiegi na bazie minerałów. Goście mogą wybierać między L'Olivo, wykwintną restauracją, i Coffee Relax, lekką restauracją z romantycznymi widokami na wzgórza. W piątkowe i sobotnie letnie wieczory popularne sesje spa pod gwiazdami umożliwiają wieczorne kąpiele w wodach termalnych. Znane jako Notti delle Terme, te niezwykle korzystne cenowo pakiety często obejmują także obiad. Opcja niedzielnego brunchu jest kolejnym popularnym wyborem -  wszystko w bardzo rozsądnych cenach.


  Adres: San Giovanni Terme Rapolano 
  Via Terme San Giovanni, 52 
  CAP 53040 Rapolano Terme (SI)

  Tel: 0577 724039
  Strona: www.termesangiovanni.it

 • 3. Castello di Brolio - miejsce urodzenia Chianti Classico

  Położony około 13 km na północ od Castelnuovo Beradenga hotel Brolio Castle jest idealnym miejscem na niezapomnianą wycieczkę. Oprócz wędrówki umożliwiającej poznanie historii wina Chianti, z przepięknych winnic można podziwiać z przepięknych winnic mury obronne zamku. Spośród wielu florenckich zamków ukrytych w lasach, Castello di Brolio jest najbardziej imponujący - i to nie tylko ze względu na widoki na oryginalne winnice Chianti, rozciągające się aż do Sieny i Monte Amiata.

  Toskańscy arystokraci, w tym rodziny Antinori i Frescobaldi, wytwarzaprodukują wino już od czasów renesansu. Baron Ricasoli, którego potomkowie zarządzają teraz zamkiem, jako pierwszy wyznaczył mieszanki winogron do wykorzystania w winach Chianti. W połowie XIX wieku baron Bettino Ricasoli wprowadził nowatorskie ulepszenia w produkcji i zainicjował modernizację produkcji wina, tworząc markę Chianti Classico. Można śmiało stwierdzić, że baron Bettino Ricasoli jest założycielem współczesnego przemysłu winnego niarskiego Chianti, a jego biznesidea jest kontynuowanya przez obecnie żyjących potomków. Konsorcjum Chianti, Consorzio Chianti Classico, działa jako kontrola jakości dla wszystkich Chianti Classico produkowanych w regionie. Oznaczenie sySymbolem gallonero (czarny kogucik) oznacza najwyższą jakość.

  Zarezerwuj wizytę w zamkowych ogrodach i piwnicach. Zwiedzajź całą posiadłość, posmakuj wina i zobacz muzeum rodzinne. Wycieczka o zachodzie słońca jest najbardziej osobistaspersonalizowana i obejmuje kolację w L'Osteria del Castello, restauracji należącej do rodziny Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatne degustacje wina w pomieszczeniach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. Spróbuj Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006. Aby dowiedzieć się więcej na temat historii zamku, zobacz Castello di Brolio w naszym ogólnym przewodniku po Chianti.


  Adres: Castello di Brolio
  La Madonna sn, 53013, Gaiole in Chianti (SI)

  Tel: 0577 730280
  Strona: www.ricasoli.com

 • 4. Park z rzeźbami Chianti w ramach emocjonującego szlaku artystycznego

  Park rzeźb w Chianti, położony w Pievasciata, 20 km na zachód od Castelnuovo, zapewni odświeżający odpoczynek od jedzenia i picia. Warto go zobaczyć, ponieważ jest to zwyczajnie piękne miejsce. Ten harmonijny Park Rzeźby, znany również jako Parco Sculture del Chianti, obejmuje dębowy las między Pievasciata i Vagliagli, około 10 km na północ od Sieny. Jeśli przyjeżdżasz z Castelliny, będziesz pod wrażeniem krajobrazu, składającego się z mozaiki gajów oliwnych i pagórków porośniętych winnicami - to wspaniałe widoki rozciągające się przy każdym zakręcie drogi. Gdy już tam dotrzesz, po prostu podążaj zalesionym szlakiem, który wije się wśród rzeźb, stworzonych w wielu materiałach i stylach.

  Park Rzeźby jest nadzorowany przez artystów Piero i Rosalbę Giadrossi, których możesz nawet spotkać na swojej drodze, ponieważ często w nim przebywają. Ta koncepcja pochodzi ze starożytnej włoskiej tradycji tworzenia dzieł sztuki zaprojektowanych specjalnie do wystawiania na zewnątrz, w konkretnej przestrzeni. Około 40 współczesnych rzeźb różnych artystów rozsianych jest po lasach tego 17-hektarowego terenu. Po drodze możesz przespacerować się po naturalnej wielkości labiryncie wykonanym ze szklanych sześcianów i podziwiać rzeźbę w kształcie cyprysa, która wygląda bardziej żywo niż prawdziwy kwiat.

  Biorąc pod uwagę tak duże zróżnicowanie tej kolekcji, niektóre rzeźby przemówią do Ciebie, podczas gdy inne nie wywrą aż takiego wrażenia. Większość z nich prowokuje jednak do myślenia. Myśliciel Ichwana Noory z Indonezji jest hołdem dla Myśliciela Rodina, ale przedstawia raczej człowieka pracy niż szlachetną istotę. Zawieszony kamień Mauro Berrettini'ego to genialna, lekka rzeźba z trawertynu wydobywanego z sąsiedniego Rapolano, na południe od Sieny. Energia, autorstwa greckiego rzeźbiarza Costasa Varotsosa, odsłania strukturę przypominającą cyprys umieszczony na skalistym terenie. Labirynt brytyjskiego artysty Jeffa Sawarda zainspirowany został kamiennym labiryntem z lat 700-800 p.n.e., znalezionym w Val Camonica w Naquane. Ten wybudowany tutaj jest ośmiokątny, a nie okrągły jak oryginał. Stosowane materiały obejmują głównie prawdziwe rzeźby z marmuru i granitu, a także bardziej nowoczesne instalacje, wykorzystujące neony i dźwięk. Jest tu też most z jasnoniebieskich płytek, który w pogodne dni pozwala zobaczyć daleką panoramę Sieny. Niektóre prace znajdują się obecnie poza parkiem, więc rozglądaj się, na przykład, za niezbyt pasującymi do otoczenia, brytyjskimi, czerwonymi budkami telefonicznymi.

  W parku znajduje się również amfiteatr, wykorzystywany podczas letnich koncertów na świeżym powietrzu, przedstawiających różne style: od klasyki, opery, jazzu, folku i gospel aż do tanga. Nawet amfiteatr jest dziełem sztuki, wykonany z płyt z białego marmuru z Carrary z kamieniołomu Michała Anioła i czarnego granitu z Zimbabwe, ze sceną pokrytą zastygłą lawą. Zdecyduj się na przewodnik audio po Parku Rzeźby, wypożyczany w budynku przy wejściu, lub pobierz odpowiednią aplikację przed wizytą.


  Adres: Chianti Sculpture Park (Parco Sculture del Chianti),
  Localita la Fornace 48,
  53019
  Pievasciata

  Tel: 0577 357151
  Strona: www.chiantisculpturepark.it

 • 5. Trasy z przewodnikiem - z Centro Ippico della Berardenga

  Jeśli lubisz konie i chcesz docenić wolniejsze tempo życia, rozważ przejażdżkę z przewodnikiem po Chianti. Ośrodek jeździecki Berardenga (Centro Ippico della Berardenga) znajduje się na wschodniej granicy Chianti, na północ od Castelnuovo i na wschód od San Gusme. To niezawodna szkoła jeździecka oferująca dobrze wyszkolone konie, przejażdżki i bardzo zróżnicowane terenowo trasy. Nowicjusze mogą jeździć na krótszych szlakach, podczas gdy bardziej doświadczeni jeźdźcy mogą pokonywać jednodniowe trasy, połączone z piknikami. Te dobrze zaplanowane szlaki konne obejmują  zamki, winnice i ciągi szlaków pielgrzymkowych. Instruktorzy, Sadio i Donatella, mówią także po angielsku i francusku i zarządzają centrum jeździeckim już od wielu lat. Jest to szkoła całoroczna, rekomendowana przez FISE, Włoską Federację Jeździecką.


  Adres: Strada del Ciglio, 2
  Podere Santa Margherita
  53019 Castelnuovo (SI)

  Tel: +39 339 831 8519 / +39 335 432719
  Strona: www.chiantiriding.it

 • 6. Jednodniowa wycieczka do Sieny

  Siena znajduje się w odległości dwudziestu pięciu minut (13 km) od Castelnuovo, co czyni ją doskonałym miejscem na magiczny wypad. Możesz nawet dojechać tam i z powrotem w ramach wycieczki z Chianti Bicycle. (Zobacz: Trasy rowerowe po Chianti z Castelnuovo). Siena znajduje się w południowej części Chianti, więc Castelnuovo stanowi doskonałą bazę wypadową do tego miejsca.

  Jako miasto gotyckie zbudowane na ludzką skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

  Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.

  Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i zapraszające do wejścia bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakująco wiejskie widoki. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.

 • 7. Montepulciano - spokojne toskańskie życie

  Wspaniałe Montepulciano znajduje się tylko 45 minut (48 km) jazdy na południe od Castelnuovo. W Montepulciano panuje coś w rodzaju pychy, która manifestuje się w szlachetnych pałacach i równie szlachetnym winie. Nawet jego obywatele uważają się za lepszych, jakby nie dotyczyły ich codzienne życiowe problemy. Ostatecznie jednak Montepulciano radzi sobie całkiem dobrze, zapewniając zwiedzającym możliwość doświadczenia prawdziwie toskańskiego stylu życia. Rozpocznij dzień od kawy w Caffè Poliziano, pieczołowicie odrestaurowanej secesyjnej kawiarni, w której poczujesz się jak w środkowoeuropejskim, gwarnym lokalu, który równie dobrze mógłby znajdować się w Wiedniu.

  Zwiedzanie warto zacząć od historycznego splendoru Piazza Grande, najbardziej efektownej scenerii Montepulciano. Wieża Palazzo Comunale, wzorowana na Palazzo Vecchio we Florencji, umożliwia oglądanie Val d'Orcia, Monte Amiata oraz Sieny, wraz z dalszymi widokami na Jezioro Trazymeńskie w Umbrii. Il Corso, główna ulica Montepulciano, jest bardzo szacowna i pełna rezerwy, podobnie jak samo Montepulciano. Po drodze dostrzeżesz migawki  historii, od poważnych renesansowych rezydencji po odnowione artefakty etruskie i rodowe piwnice lokalnych rodzin winiarskich.

  Nie da się tu uciec przed winem, które stanowi najpopularniejszy zakup w mieście, szczególnie w połączeniu ze spokojną degustacją w wykutych w skale sklepionych piwnicach lub modnej winiarni, która służy również jako sklep z winami. Wybierz się na degustację wina Vino Nobile di Montepulciano w Contucci Cantine, a prawdopodobnie spotkasz się z którymś z członków rodziny, która produkuje tu wino od czasów renesansu. Montepulciano to zarówno wino, jak i dziedzictwo kulturowe, ale ta dynastia wina łączy obie te rzeczy w swojej rodowej ostoi na głównym placu.

  Nie opuszczaj Montepulciano bez zobaczenia jego renesansowego kościoła. Tempio di San Biagio znajduje się poniżej murów miejskich, na końcu długiej linii cyprysów, i jest renesansowym kościołem, który wyjątkowo pasuje do całego otoczenia. To zwieńczone kopułą arcydzieło zostało zaprojektowane przez Antonio Sangallo w 1518 roku. Jeśli masz ochotę na jedzenie, rozważ obfity lunch w L'Osteria del Conte, przyjaznej knajpie, znanej z toskańskiej kuchni domowej. Zobacz nasz przewodnik po Montepulciano, aby uzyskać pełen spis polecanych przez nas atrakcji i restauracji.

 • 8. Castello di Fonterutoli - degustacja wina i wyśmienita kuchnia

  Ta imponująca winnica znajduje się 40 minut jazdy (32 km) na zachód od Castelnuovo. Castello di Fonterutoli stanowi pierwszą znaczącą winnicę na południe od Castelliny, dawnej placówki florenckiej. Ta 21-hektarowa posiadłość to rodowa spuścizna rodziny Mazzei, do której należy już od 24 pokoleń, od 1435 roku. Mimo że posiadłość znajduje się 6 km na południe od Castelliny, widoki rozciągają się z niej aż po Sienę. Z tej ponadczasowej, zbudowanej z kamienia wioski można zobaczyć Torre del Mangia i zarys sieneńskiej katedry. Posiadłości Fonterutoli są w dużej części obsadzone winami typu Sangiovese, z dużo mniejszym udziałem gatunków takich jak Merlot, Malvasia Nera i Colorino. Wielokrotnie nagradzane wina Chianti Classico Fonterutoli najlepiej komponują się z grappą, oliwą z oliwek oraz toskańską kuchnią. Jeśli degustacja win z tego baru Ci nie wystarczy, możesz zakupić lawendę i naturalne toskańskie kosmetyki, stworzone przez Carla Mazzei, potomka wspaniałej dynastii. Zatrzymaj się także na lunch lub kolację w restauracji L'Osteria di Fonterutoli, należącej do obiektu.

  Ta posiadłość jest również pretekstem do zagłębienia się w lokalną historię, ponieważ Fonterutoli była dla Floreńczyków i Sieneńczyków ważnym polem bitwy. Na początku XIII wieku walczące republiki Florencji i Sieny spierały się o terytorium Chianti, wciśnięte pomiędzy dwóch wielkich rywali. Aby ustalić granice i zakończyć ten spór na zawsze, zdecydowano, że dwóch rycerzy wyjedzie w tym samym czasie ze swoich miast i ustali punkt graniczny w miejscu, w którym się spotkają. Wyjazd wyznaczono o świcie, z sygnałem zwiastującym wyruszenie ogłoszonym przez pianie koguta. Florentyńczycy zdecydowali się na oszustwo i wygrali.

  Ich symboliczny czarny kogut był trzymany w ciemnej klatce i głodzony, więc zapiał od razu po tym, jak tylko został wypuszczony. Florentyński rycerz natychmiast wyruszył w drogę i dzięki swojej przewadze spotkał rycerza sieneńskiego w Fonterutoli, zaledwie 12 km od bramy Sieny. Sieneński biały kogut wiernie przestrzegał instrukcji, ale został pokonany przez florenckie oszustwo. W rezultacie większość Chianti została przejęta pod kontrolę florencką znacznie wcześniej niż pokonanie samej Sieny w 1555 roku. Triumfująca Florencja przeniosła swoją granicę do Fonterutoli wzdłuż nowej linii wyznaczonej przez Castellinę, Raddę i Gaiole i utworzyła Ligę Chianti, z Czarnym Kogutem w herbie. Historia opowiedziała się jednak po stronie Sieneńczyków: Castellina, Radda i Gaiole znajdują się teraz na ich terytorium.

  L'Enoteca, Castello di Fonterutoli (degustacje win i wycieczki)
  Tel.: 0577 741385


  Adres: Via Ottone III di Sassonia n°5, Loc. Fonterutoli I-53011 Castellina in Chianti (SI)

  Tel: +39 0577 73571
  Strona: www.mazzei.it

 • Jedzenie & Picie

  Ze względu na bliskość Sieny i zamożnych winnic Chianti, Castelnuovo Berardenga jest kulinarnym hotspotem - dotyczy to szczególnie małych osad na północy. San Gusme oraz sąsiednia Villa a Sesta i San Felice tworzą obowiązkowe miejsce dla smakoszy, gdzie wykwintna kuchnia jest normą, chociaż nie zawsze w delikatesowych cenach. Zobacz nasz przewodnik po San Gusme, aby poznać dodatkowe opcje kulinarne.

  Podobnie jest z winem, pochodzącym z najwspanialszych posiadłości, takich jak Brolio. Ponieważ jednak Toskania ma wiele twarzy, można tu znaleźć także domowe gospody i niedrogie wina Chianti Classico. Znakiem rozpoznawczym na butelkach Chianti Classico jest Czarny Kogut (lub Czarny Kogucik), historyczny symbol Ligii Chianti, przedstawiony przez Giorgio Vasari na suficie Salone dei Cinquecento w Palazzo Vecchio we Florencji. Polecane przez nas winnice są wymienione w każdym z poszczególnych przewodników po Chianti.

  Pamiętaj, że jesteś wystarczająco blisko Sieny, aby wpaść tam na lunch lub kolację. To tylko przedsmak rejonu Chianti. Zobacz polecane przez nas restauracje poniżej, a także inne nasze przewodniki po najlepszych miastach i wioskach Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy rzeczy wartych zobaczenia.

 • L'Enoteca Bengodi

  Ta przyjazna i godna polecenia gospoda mieści się w centrum Castelnuovo i serwuje klasyczne dania kuchni toskańskiej, wsparte innymi włoskimi klasykami. Po przystawkach z toskańskich wędlin lub półmisku z Pecorino i spróbowaniu dżemów domowej roboty zdecyduj się na zupę z dyni, makaron tagliolini ze szparagami i cukinią lub risotto z parmezanem, specjalność zakładu. Główne danie to gulasz z dzika, florencki stek z kości lub cielęcina w sosie kaparowym. Wina, w tym inne niż toskańskie, mogą być podawane w kieliszku lub w całej butelce.


  Adres: Via della Società Operaia 11,
  53019
  Castelnuovo Berardenga

  Tel: 0577 355116
  Strona: https://ilbengodi.it/index.html

 • L'Asinello

  Ta znakomita karczma w Villa a Sesta, na północ od Castelnuovo, oferuje niedrogie, ale pomysłowe i wykwintne posiłki. Spodziewaj się zaskakującego menu, troskliwej obsługi, przytulnej atmosfery i uroczego tarasu. Typowe dania mają niezwykłe kombinacje smakowe, takie jak gnocchi w sosie z królika i brokułów. Kaczka, gołąb, dziczyzna i przepiórka są częste w menu, ale znajdują się w nim także kreatywne dania z makaronu i ciekawe kombinacje warzyw, które sprawdzają się równie dobrze. Menu w rozsądnej cenie zależy od wyobraźni szefa kuchni.


  Adres: Via Nuova 6,
  Localita Villa a Sesta,
  53019
  Castelnuovo Berardenga

  Tel: 0577 359279
  Strona: www.asinelloristorante.it

 • Il Poggio Rosso

  Ta nieduża restauracja na tyłach hotelu San Gusme specjalizuje się w kreatywnych daniach kuchni Chianti i innych rejonów, przyrządzanych przy użyciu wyłącznie lokalnych, tradycyjnych produktów. Szafran z San Gimignano lub cebula dymka z Certaldo trafiają do bardzo pomysłowych potraw. Rozważ risotto z borowikami (porcini), kozim serem i kalafiorem lub strzępienia z karczochami i ciecierzycą. Ta hotelo-restauracja, uhonorowana gwiazdką przewodnika Michelin, otwarta jest tylko w porze kolacji, ale jeśli masz ochotę na prostsze potrawy, warto wybrać się do restauracji L'Osteria Del Grigio, która jest również otwarta w porze lunchu.


  Adres: Borgo San Felice,
  Localita San Felice,
  53019
  Castelnuovo Berardenga

  Tel: 0577 3964
  Strona: https://www.borgosanfelice.it/ristorante-gourmet-chianti/poggio-rosso

 • L'Osteria del Castello

  Ten niedrogi zajazd położony jest około 13 km na północ od Castelnuovo Berardenga, w Castello di Brolio, rodowym zamku z winnicą z czasów dynastii rodziny Ricasoli. Połącz zwiedzanie zamku z lunchem w zajeździe. Ewentualna wycieczka po zachodzie słońca do zamku obejmuje kolację w restauracji Ricasoli. Twój bilet na zamek pozwala również na bezpłatne degustacje wina w pomieszczeniach degustacyjnych Ricasoli pod zamkiem. W porze lunchu zapraszamy na Barone Ricasoli Castello di Brolio Chianti Classico 2006. Dania stanowią kreatywne połączenie tradycyjnej kuchni toskańskiej. Wraz z klasycznymi potrawami mięsnymi inspirowanymi Florencją, spodziewaj się większej ilości ryb niż w większości miejsc w Chianti. Potrawy takie jak gnocchi z oliwek w sosie pecorino lub sałatka z królika z chrupiącym orkiszem mogą być również łączone z winami Ricasoli.


  Adres: Castello di Brolio,
  Localita Madonna a Brolio,
  53013
  Gaiole di Chianti

  Tel: +39 0577 730 290
  Strona: https://www.ricasoli.com/osteria/

 • L'Osteria di Fonterutoli

  Obiekt ten mieści się w kamiennym budynku z widokiem na wzgórza Chianti, na zachód od Castelnuovo Berardenga. Jest to ekskluzywna gospoda należąca do dynastii Mazzei. Kuchnia jest głównie toskańska ze współczesnym akcentem, łączona z winami Mazzei, zwłaszcza z winnic Castello di Fonterutoli. Szef kuchni Lorenzo Baldacci preferuje dziczyznę, w tym gulasz z dzika, a także bardziej nowatorskie potrawy, takie jak placek z serem czy tapenada wieprzowa z dodatkiem oliwek. Nowy deser zawiera semifreddo z pomarańczy, wanilii i kakao.


  Adres: Via Puccini 4,
  Localita Fonterutoli,
  53011
  Castellina in Chianti
  Tel: 0577 741125
  Strona: www.mazzei.it

 • Zakupy

  Zakupy w Castel Berardenga są raczej ograniczone do zwiedzania posiadłości i ich winnic. Po bardziej zróżnicowaną ofertę udaj się do sąsiednich Gaiole, Radda lub Castelliny, a najlepiej do Sieny, aby dokonać zakupów w mieście. Jeśli atrakcyjne są dla Ciebie sklepy designerskie, rozważ wyprawę do Sieny i przejazd regularnie kursującym autobusem na zakupy do regionu Valdarno.

 • Il Castello di Brolio

  Castello di Brolio, słynny zamek Chiantishire, leży między Castelnuovo Bendadenga i Gaiole. Degustacja wina w Brolio i sklep z pamiątkami mogą stanowić część wspaniałego dnia, podobnie jak prowadząca tam trasa. To klasyczny krajobraz Chianti, z mieszanką winnic, gajów oliwnych, dębów i lasów kasztanowych. Zapisy świadczą o tym, że rodzina Ricasoli zajmuje się winem już od 1141 roku, możesz więc liczyć na zakup pięknych roczników i ewentualnie wspaniałych kieliszków do wina. Wraz z Chianti Classico posiadłość produkuje również Super Tuscans, takie jak Casalferro. Mimo to liderem na rynku w przypadku Super Tuscans są Ornellaia i Masseto, produkowane przez rywalizujących ze sobą baronów wina Frescobaldi. Będąc w Brolio, zarezerwuj wizytę w piwnicach zamkowych, zwiedź posiadłość, skosztuj win i zobacz muzeum rodzinne.


  Adres: Il Castello di Brolio
  Localita Madonna a Brolio
  53013
  Gaiole di Chianti

  Tel: +39 0577 730220
  Strona: https://www.ricasoli.com/enoteca/

 • Felsina

  Jeśli chcesz kupić wino i oliwę w renomowanej winnicy, bez wcześniejszej rezerwacji terminu, wypróbuj Felsinę. Na tej przyjaznej, uroczo wyglądającej dawnej posiadłości winiarskiej, można pojawić się niezapowiedzianym. Często też odbywają się tu wycieczki z przewodnikiem i degustacje. Jeśli zarezerwujesz wizytę z wyprzedzeniem, możesz również zjeść lekki posiłek z produktów pochodzących z farmy, np. wędliny, oliwę z oliwek i wina. Posiadłość leży na północ od Castelnuovo.


  Adres: Via del Chianti 101
  53019
  Castelnuovo Berardenga

  Tel: 0577 1523789
  Strona: www.felsina.it

 • Luksusowe sklepy designerskie

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.


  Adres: The Mall, Via Europa 8
  50066
  Leccio Reggello

  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Parkowanie

  Castelnuovo leży 13 km od Sieny, co oznacza jazdę samochodem przez 20-30 minut wzdłuż malowniczych dróg. Ze Sieny należy wyjechać drogą SS73 i zjechać zjazdem na Castelnuovo Berardenga, a następnie kontynuować jazdę drogą SP7.
  Podróżując z Florencji, podążaj Superstradą / Raccordo Autostradale (znaną również jako autostrada RA3) z Florencji do Sieny (bez opłat za przejazd), a następnie zastosuj się do wskazówek powyżej.

  Publiczny parking w Castelnuovo Berardenga znajduje się na via della Vigna. Należy pamiętać, że w większości toskańskich miast obowiązuje ścisły system ZTL, Strefa Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody  muszą być pozostawione poza murami. Miasta Chianti są małe, więc sprawiają o wiele mniej kłopotów niż takie miejscowości jak Florencja i Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: aby uzyskać porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti, zobacz nasze indywidualne przewodniki, dotyczące takich miejscowości jak Greve, Panzano, Castellina, Gaiole i Radda.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Poruszanie się po okolicy

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji i Chiantigiany: kieruj się na Greve, a następnie dalej na południe do Radda i Gaiole. Możesz także wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać w San Donato in Poggio, zanim przejdziesz do SP101, która zamienia się w SP76.
  Ze Sieny: wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając z wyjścia Badesse na SP119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz też wybrać bardziej spokojną i wolniejszą trasę ze Sieny: wjedź na SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222, i jedź aż do Castelliny, a następnie do Raddy i Gaiole.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoja trasę.  Autobusy często zapewniają bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale myląca usługa autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it) nadal oznacza, że rozkłady jazdy autobusów nie zawsze są wygodne, a także oferują  ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferują około 7 usług dziennie. Autobusy łączą także miejscowości Castellina i Radda: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sienę i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).
  Autobusy łączą także Sienę i Gaiole: autobus Tiemme (Tel: 0577 204111 i www.tiemmespa.it).
  Autobusy Tiemme (Tel: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) łączą Sienę i Castelnuovo Berardenga. Ponadto autobus 134 kursuje zarówno do Castelnuovo Berardenga, jak i San Gusmè.

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region podczas jazdy na klasycznych rowerach. Jeśli szukasz łatwiejszych przejażdżek, zobacz: Wycieczki rowerowe po Chianti z Castelnuovo.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie