Zaloguj się


San Miniato

 • Średniowieczne miasto San Miniato, położone w połowie drogi między Pizą a Florencją ma nieco senną atmosferę, ale słynie z wyjątkowego jedzenia. Z tego otoczonego trzema wzgórzami miasteczka rozciągają się także wspaniałe krajobrazy - w piękny dzień ze szczytu  można dojrzeć Volterrę i Alpy Apuańskie. Wzniosła forteca, przebudowana Rocca, stoi na straży San Miniato i jest symbolem tego miasta. Historyczne centrum jest zachwycające, choć niedoceniane. Przejdź się brukowanymi uliczkami pod różnorodnymi fasadami, podziwiając majestatyczne rezydencje i średniowieczne kościoły. San Miniato to idealne antidotum na nadmierną „turystyczność” toskańskich miast, takich jak choćby San Gimignano. Większość Włochów ma z San Miniato jedno skojarzenie: białe trufle. W jego okolicy zbiera się jedną czwartą wszystkich trufli w Toskanii, a wiele z nich trafia do najlepszych lokalnych restauracji. Jeśli odwiedzisz to miejsce jesienią, przekonasz się, o co w tym szaleństwie chodzi.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji

  San Miniato zapewnia przede wszystkim odpowiedni nastrój, piękne widoki, a także wyśmienite jedzenie. Stanowi ono również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania dzięki położeniu niedaleko drogi Florencja - Piza. Jeśli zmęczyło Cię zwiedzanie pełnych zabytków miast, udaj się do przytulnej gospody lub spa albo poobserwuj ptaki na urokliwych bagnach, Padule di Fucecchio.  Jeśli natomiast jesteś spragniony miejskiego życia i skarbów kultury, udaj się na zachód do Pizy, na wschód do Florencji, lub innych miejscowości takich jak Lukka i San Gimignano lub na wybrzeże Toskanii do Marina di Pisa - wszystkie są doskonałym celem jednodniowych wycieczek.

 • 1. Spacer po San Miniato

  Jako najatrakcyjniejsze miasteczko na wzgórzach pomiędzy Pizą a Florencją, San Miniato jest zdecydowanie warte odwiedzin. Losy tego miasta zawsze były ściśle związane z jego położeniem geograficznym. San Miniato leży praktycznie w równej odległości od miast, które kształtowały historię Toskanii: Pizy, Florencji, Lukki, Pistoi, Sieny i Volterry. Nawet jeśli miasteczko teraz ma typowo średniowieczny charakter, początki tego miejsca sięgają czasów etruskich i rzymskich. To urocze miasteczko na wzgórzu, nieco na uboczu, zyskało rozgłos pod panowaniem niemieckich cesarzy.

  Wysoko na wzgórzu znajduje się Rocca di Federico II, wybudowana około 1220 roku przez rzymskiego cesarza św. Fryderyka II jako uwieńczenie systemu obronnego miasta. Ze względu na trudną do zdobycia pozycję, forteca stała się siedzibą imperium, nie tylko dla Toskanii, ale dla całych środkowych Włoch. Następnie San Miniato odeszło w niepamięć po to, by przebudzić się do życia  w obecnych czasach. Ponieważ miasto podczas II wojny światowej było niemiecką twierdzą, wycofujący się hitlerowcy zaminowali kluczowe pozycje: część San Miniato została zniszczona, a następnie odbudowana, wraz z najważniejszą budowlą - Roccą.

  Harmonijne średniowieczne centrum San Miniato wciąż może się poszczycić renesansowymi rezydencjami, z których kilka jest dzisiaj siedzibami banków. Jedną z nich jest wspaniały renesansowy dwór Palazzo Grifoni, który nabrał znaczenia po modyfikacji średniowiecznych murów miasta. Chociaż dwór ten był zniszczony przez Niemców, w 1990 roku został całkowicie odrestaurowany. Kolejną architektoniczną atrakcją jest imponujący Piazza del Seminario, otoczony przez Seminario Vescovile, Pałac Episkopalny. Jego wijąca się, przyozdobiona freskami fasada biegnie wzdłuż linii średniowiecznych murów miejskich. W czasach średniowiecznych San Miniato było ważnym przystankiem na szlaku pielgrzymkowym Via Francigena i do tej pory znajduje się tu kilka pełnych zabytków kościołów, które potwierdzają jego status. Zwróć uwagę na Cattedrale di Santa Maria Assunta z jej czerwonymi cegłami. Znajduje się tu także kościół San Francesco, zbudowany przez Longobardów w VIII wieku, będący najstarszym zachowanym budynkiem w mieście.


  Adres: San Miniato tourism: Piazza del Popolo 1, 56028 San Miniato
  Tel: +39 57142745
  Strona: www.sanminiatopromozione.it

 • 2. Degustacja trufli w San Miniato

  San Miniato jest truflową stolicą Toskanii, więc stanowi idealne miejsce do zachwycania się ich wonią, cieszenia się truflowymi ucztami, a może nawet do samodzielnych poszukiwań tych wyjątkowych grzybów. Miasto słynie z cenionych białych trufli (Tuber Magnatum Pico). 400 oficjalnych poszukiwaczy trufli, znanych jako tartufai, wciąż marzy o znalezieniu rekordowego okazu. San Miniato może poszczycić się odnalezieniem w 1954 r. rekordowej trufli o wadze ponad dwóch kilogramów.

  Sezon truflowy trwa od połowy września do Bożego Narodzenia, ale jego szczyt przypada na listopad. Wywęszona przez psy trufla jest wykopywana z ziemi za pomocą narzędzia przypominającego drążek, zwanego vangheggia. Biorąc pod uwagę fakt, że trufle spotyka się każdego roku w tym samym miejscu, poszczególni łowcy trufli zwykle starają się utrzymać w tajemnicy swoje miejsca. Ich sekrety przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu ukryte szlaki wśród dębów i topoli pozostają tajemnicą. Stowarzyszenie Poszukiwaczy Trufli ze Wzgórz San Miniato zaciekle chroni swoich interesów. Mimo to możesz skorzystać z okazji, aby dołączyć do symulowanego zbioru trufli, zorganizowanego przez biuro turystyczne, lub wybrać się na taką wyprawę niezależnie. Zarezerwuj wypad na trufle kończący się degustacją wina i sera Barbialla Nuova, w ich lokalnej posiadłości.

  W listopadzie średniowieczne miasto San Miniato na trzy weekendy zmienia się w stolicę białych trufli. Okres ten stanowi szczyt sezonu truflowego, kiedy te smaczne grzyby pojawiają się w swoim najlepszym wydaniu. Festiwal Białej Trufli, znany jako Mostra Mercato Nazionale del Tartufo Bianco di San Miniato, przyciąga ponad sto tysięcy osób. Podczas festiwalu kucharze przygotowują degustacje na świeżym powietrzu, koncentrując się na jesiennych produktach i prezentacji najnowszych kulinarnych trendów. Najlepsza potrawa z truflami to prawdopodobnie najprostsze, klasyczne tagliolini al tartufo bianco, makaron z białymi truflami. Mimo to lokalne potrawy z truflami mogą być bardziej kreatywne, na przykład naleśniki nadziewane ricottą i orzechami w sosie truflowym. Taverna dell'Ozio jest dobrym miejscem do spróbowania truflowej kuchni.

  Adres: Fondazione San Miniato Promozione, Piazza del Popolo 1, 56028 San Miniato
  Tel: +39 571 42745
  www.sanminiatopromozione.it

  Barbialla Nuova-truffeljacht, via Casastada 49, Montaione.
  Tel: +39 0571 677 004
  www.barbialla.it

 • 3. Obserwowanie ptaków na bagnach w Fucecchio

  Zaledwie 6 km na północ od San Miniato w okolicach Fucecchio czekają tajemnicze mokradła, znane jako Padule di Fucecchio. Te pradawne tereny są ostatnim pozostałym obszarem rozległych bagien, które kiedyś rozciągały się od Doliny Arno na południu po Apeniny Pistojskie na północy. Te podmokłe tereny to nadal największe śródlądowe bagna Włoch, obejmujące około 1800 hektarów, chociaż tylko 230 hektarów pozostaje pod ochroną jako wyznaczony rezerwat przyrody.

  W czasach średniowiecznych bagna były terenami wędkarskimi, a głównym połowem były węgorze. Obyczaj ten kontynuowali florentyńscy Medyceusze  jeszcze w XVI wieku. Łowiska Padule di Fucecchio stanowiły własność tej rodziny, a Kosma I posiadał most i jazy wybudowane w celu ułatwienia sobie tej rozrywki. Monumentalny Most Medycejski, Ponte a Cappiano, przetrwał jako świadectwo tych czasów. Większość bagien została później osuszona przez wielkich książąt toskańskich w latach 80. XVIII wieku, pozostawiając to, co mamy dzisiaj. Rejon ten jest nadal uważany za ważny obszar terenów podmokłych, tym bardziej znaczący, że leży w pobliżu uprzemysłowionych części Toskanii. Siedliska na bagnach przyciągają ponad 200 gatunków ptaków, w tym żurawie, bociany czarne, sokoły bagienne, a także czaple, których obecna w tym miejscu kolonia uchodzi za najważniejszą w środkowych i południowych Włoszech. Ponadto można tu spotkać kaczki, takie jak łyski, oraz inne zimujące w tym miejscu ptaki wodne.

  W pobliżu centrum turystycznego Castelmartini w Larciano (Padule di Fucecchio) znajduje się ścieżka, wzdłuż której rosną płaczące wierzby i topole. Przy wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość spaceru po tej okolicy z przewodnikiem. Poważnie podchodzący do tematu obserwacji miłośnicy ptaków  powinni wybrać się na taką wycieczkę od marca do połowy czerwca, ponieważ wówczas wybujała roślinność umożliwia im schowanie się wśród niej i pozostanie niezauważonym dla zwierząt. Toskańska organizacja SOS Mokradła walczy o to, by cofnąć utratę bioróżnorodności wszystkich śródlądowych terenów podmokłych w północnej Toskanii, od problemu z zanikaniem lilii wodnych po inwazję gatunków nierodzimych, takich jak amerykańskie raki bagienne. Polowanie jest dozwolone na obszarach znajdujących się w pobliżu rezerwatu przyrody, więc można go zwiedzać tylko poza sezonem polowań lub w dni, kiedy polowanie jest zakazane (obecnie wtorki i piątki).

  Adres: Il Centro Padule di Fucecchio, via Don Franco Malucchi 115, Localita Castelmartini, 51036 Larciano

  Tel: +39 573 84540

  www.zoneumidetoscane.it
  www.paduledifucecchio.eu
  fucecchio@zoneumidetoscane.it

 • 4. Buszowanie po targach w San Miniato

  Targ San Miniato jest pretekstem do degustacji lokalnych produktów spożywczych i doświadczenia upływu pór roku w mieście położonym poza głównym szlakiem turystycznym. Większość lokalnych rynków i festiwali kulinarnych jest pełna uroku, bez względu na to, czy odbywają się w San Miniato Alto (Górne Miasto), czy w San Miniato Basso (Dolne Miasto). Dla miłośników trufli najlepsze święto ma miejsce w listopadzie podczas Festwialu Białej Trufli, czyli Mostra Mercato del Tartufo Bianco Nazionale di San Miniato. Odwiedzający miasto latem mogą uczestniczyć w Notte Nera (Święto Czarnej Nocy) w połowie czerwca, celebrującej bliźniaczą czarną truflę. Czarne trufle mogą być mniej cenione, ale nadal są wspaniałe, tańsze i pasują do szerokiej gamy potraw.

  Jeśli nie szukasz trufli, odwiedź cotygodniowy targ we wtorek rano, na Piazzale Dante Alighieri. Najlepszy ze wszystkich jest Il Mercatale di San Miniato, targ rolników certyfikowany przez Slow Food.

  Il Mercatale to esencja San Miniato, która przyciąga rolników z całej okolicy, prezentujących najlepsze lokalne produkty. Przyjdź po to, by nacieszyć się zapachami i doświadczyć żywiołowej atmosfery tego rynku. Na straganach znajdziesz szereg owoców, mięsa, serów, miodu, chleba, pieczywa, oliwy z oliwek i innych lokalnych produktów, wytwarzanych przez rzemieślników i producentów w okolicy. Il Mercatale, znany również jako Il Mercato della Terra di San Miniato, odbywa się na Piazzale Dante Alighieri w trzecią niedzielę każdego miesiąca. Rynek antyków, Mercatino del Antiquariato, odbywa się w pierwszą niedzielę miesiąca.

 • 5. Piza - nie tylko Krzywa Wieża

  Piza położona jest zaledwie 45 km na zachód od San Miniato, co czyni ją idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Można do niej dojechać w mniej niż 45 minut. Żadne miasto nie jest tak blisko związane z jednym zabytkiem, jak Piza z Krzywą Wieżą. To cudowny widok, ale równie piękna jest także katedra i baptysterium. Poza tym turystycznym obszarem pozostałe miejsca w Pizie są raczej wolne od turystów. W przeciwieństwie do większości toskańskich miast, religijne centrum Pizy nie jest zamknięte w murach ani umieszczone na starym mieście, lecz leży w odosobnieniu na północnym krańcu miasta. Zabytki są skupione wokół Campo dei Miracoli, prawdziwego Placu Cudów. Popodziwiaj romański okres Pizy, a następnie poznaj samo miasto, albo bądź bardziej radykalny: aby uniknąć pandemonium fotograficznego, odwiedź najpierw miasto, a potem Wieżę. Nie ograniczaj swojej wizyty do selfie przed Krzywą Wieżą i poświęć także trochę czasu na resztę miasta, pełną intrygujących zakątków.

  Rozpocznij od Krzywej Wieży, aby przywitać się z jednym z najsłynniejszych pomników we Włoszech. Po raz pierwszy zobaczysz XII-wieczną Wieżę przez bramę Porta Santa Maria, znaną również jako Porta Nuova. Kiedy świeci słońce, biel może Cię oślepić; kiedy pada, cała wieża błyszczy w deszczu. Plac Campo dei Miracoli zdobią skarby architektury; warto odwiedzić Pizę, aby posmakować pizańskiego romańskiego stylu, który powstał właśnie w tym miejscu. Katedra w Pizie, Duomo, przedstawia wspaniałą, wybudowaną zgodnie z tym stylem hybrydę. W formie jest surowa, normandzko-romańska, ale inspirowana sycylijsko-mauretańską estetyką i toskańskim marmurem. Kolorowa geometria wielobarwnego marmuru jest jednak zasadniczo toskańska. Również na Campo dei Miracoli, prawdziwym Placu Cudów, stoi Battistero, największe baptysterium we Włoszech.

  Odetchnij nieco i wybierz się na spacer wzdłuż brzegów rzeki, znanych jako Lungarni. Znajdź też czas na przechadzkę po dzielnicy Borgo Stretto, aby wtopić się nieco w miejscowe życie. Piza nie jest malownicza, a poza „Placem Cudów” rzadko przyprawia o szybsze bicie serca, ale w bocznych uliczkach można dostrzec cieplejszą stronę miasta. Borgo Stretto to tętniące życiem alejki i ulice handlowe między Piazza dei Cavallieri i brzegami rzeki Arno. Borgo Stretto, z mieszczącymi się w arkadach sklepami, otwiera się na Piazza Garibaldi i most Ponte di Mezzo. To idealne miejsce na błądzenie w poszukiwaniu lodów, popołudniowej kawy i ciasta lub niedrogiego posiłku. Wpadnij do Pasticceria Federico Salza, staroświeckiego baru i cukierni, mieszczącej się pod portykami. To kuszące miejsce na popołudniową kawę i ciasto lub wieczorne koktajle. Pełen opis wycieczki po Pizie, w tym informacje na temat zwiedzania Krzywej Wieży, a także wskazówki dotyczące restauracji i zakupów, można znaleźć w naszym przewodniku po Pizie.


  Adres: Torre Pendente (Leaning Tower), Piazza dei Miracoli, 56126 Pisa
  Pasticceria Federico Salza, Borgo Stretto 46, 56126 Pisa
  Tel: +39 50 835011
  Strona: www.opapisa.it

 • 6. Marina di Pisa - na wakacje nad morzem

  Jeśli masz ochotę spędzić dzień nad morzem, możesz dotrzeć do pizańskiego wybrzeża samochodem w niecałą godzinę. Z San Miniato kieruj się bezpośrednio na zachód drogą, która prowadzi na południe od Pizy. Stąd trasa biegnie wzdłuż rzeki Arno do morza i około 6 km  na południowy zachód od Pizy mija San Piero a Grado, piękną bazylikę, z której kiedyś można było zobaczyć morze. Legenda głosi, że jest to miejsce, w którym św. Piotr po raz pierwszy postawił stopę na włoskiej ziemi. Na wybrzeżu, w odległości 12 km od Pizy, możesz odwiedzić kurort Marina di Pisa, choćby tylko na krótki spacer wzdłuż promenady. Jeśli masz szczęście, dojrzysz w oddali wyspy Gorgona i Capraia. Spacer wzdłuż Lungomare (nabrzeża) jest szczególnie miły w sezonie lub w święta, gdy promenada jest zamknięta dla ruchu. Nad brzegiem mieszczą się kąpieliska i restauracje przy plaży. Zasiądź przy smażonym półmisku z owocami morza lub lokalnej specjalności, spaghetti z małymi małżami, znanymi jako pasta z le Arselle. Plaże, które są zarówno piaszczyste, jak i żwirowe, są obecnie chronione falochronami w celu zwalczania erozji.

  Na północ od Marina di Pisa znajduje się ujście rzeki Arno, znane jako Bocca d'Arno (lub Boccadarno). Warto odwiedzić estuarium rzeki, aby zobaczyć dziwnie wyglądające sieci rybackie o nazwie „retoni”. Ta spokojna okolica wyznacza początek rozległego parku przybrzeżnego Parco di Migliarino, San Rossore i Massaciuccoli, które rozpoczynają się na drugim brzegu rzeki. W tym samym parku regionalnym znajduje się nowsza przystań w Pizie, otoczona sosnowymi gajami, z widokiem na góry. Porto di Pisa została zbudowana w 2013 roku, by zapewnić miastu odpowiednią dla jej potrzeb marinę i klub jachtowy, zaledwie dziesięć minut drogi od miasta.

  W Tirreni, 5 km dalej od Marina di Pisa, znajdziemy las sosnowy, a oba kurorty połączone są ścieżką rowerową. Zarówno Marina jak i Tirrenia są przyjemne, ale wciąż rozczarowują w porównaniu z bardziej eleganckimi Forte dei Marmi lub Viareggio. Znajdują się one nieco dalej, ale wciąż w zasięgu jednodniowej wycieczki. Jeśli masz dość sztuki i architektury, na plaży w Marinie miło spędzisz czas, szczególnie jeśli spróbujesz obiadu z owocami morza.

 • 7. Prześliczna Lukka - kulturalna stolica w miniaturze

  Położona 42 km na zachód od San Miniato Lukka, do której można dotrzeć w około 50 minut, stanowi idealny cel na magiczną wycieczkę.

  Lukka to klasyczne toskańskie miasto dla zwykłych ludzi, z taką ilością atrakcji kulturalnych, aby urzekać, ale nie oszałamiać. Jest to kulturalna stolica w miniaturze, z dyskretnymi barami i przytulnymi knajpkami, niekiedy ozdobionymi w stylu Art Deco. To otoczone renesansowymi murami miasto jest stworzone do wypoczynku. Masywne mury obronne są teraz miejscem służącym do uprawiania joggingu, spotkań, randek, plotkowania i jazdy na rowerze - lub kilku z tych rzeczy naraz. To popularny plac zabaw, promenada, ścieżka biegowa i trasa rowerowa. Od czasu do czasu możesz zjechać z nich w dół do miasta i jeździć rowerem wokół kluczowych atrakcji, mocując rower do bram podczas spacerów po piazzach.

  Rzymska Lukka przetrwała i jest widoczna choćby w układzie ulic. Eliptyczna Piazza dell'Anfiteatro nadal stanowi centrum miejskiego życia, chociaż obecnie dookoła niej znajdują się kamienice. Otoczony kawiarniami, restauracjami i sklepami z pamiątkami amfiteatr jest nastrojowym miejscem przeznaczonym do odpoczynku, jedzenia lodów, a nawet kolacji. Wyjdź przeciwległym przejściem i podążając za krzywizną amfiteatru kieruj się na Via Fillungo, główną ulicę handlową Lukki. Następnie odwiedź Domus Romana, rzymski dom, gdzie można poznać karty rzymskiej historii miasta, a nawet skosztować rzymskich potraw, w tym focaccii z rozmarynem.

  Kościoły w Lukce są wspaniałe. Miejskie kościoły są w większości romańskie i inspirowane przez Pizę. Jednak biorąc pod uwagę rywalizacje miast, styl toskańsko-romański widoczny jest w charakterystycznych regionalnych odmianach, takich jak różnorodne pasy i arkady w Lukce. Kościół San Michele in Foro, wybudowany w miejscu rzymskiego forum, posiada jedną z najbardziej spektakularnych fasad pizańsko-romańskich we Włoszech. Wieże i rezydencje miasta są równie urzekające. Wejdź na Torre Guinigi, 45-metrową wieżę (230 stopni), by podziwiać okoliczne widoki i zobaczyć zarys  rzymskiego amfiteatru Lukki, w doskonałej oprawie średniowiecznych kamienic. Palazzo Mansi, XVI-wieczna rezydencja kupiecka, jest domem dla Museo e Pinacoteca Nazionale, pełnego jest toskańskich i weneckich arcydzieł. Odkryj Palazzo Pfanner, bogatą posiadłość z barokowymi ogrodami w stylu włoskim, zaprojektowaną dla zamożnej rodziny kupieckiej. Okolice Lukki pełne są niezwykłych willi i ogrodów, w szczególności warto odwiedzić patrycjuszowskie Villa Torrigiani i Villa Reale, otoczone pięknymi parkami. W porównaniu z innymi miastami Lukka reprezentuje życie w takiej formie, w jakiej powinno ono być prowadzone. Sprawdź nasz przewodnik po Lukce, aby zobaczyć, które atrakcje najbardziej Ci odpowiadają.

 • 8. Przepełniona sztuką Florencja

  Do Florencji, 47 km na wschód od San Miniato, można dojechać w niecałą godzinę, co czyni ją idealnym miejscem na jednodniową wyprawę.

  Nawet jeśli posiadasz listę rzeczy, które należy zobaczyć w tym wspaniałym mieście, nie daj się przytłoczyć ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie stylowe knajpki ze znakomitą kuchnią, eleganckie kawiarnie i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż oferują ogromne steki i proste makarony. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.

  Rozpocznij od Piazza della Signoria, najwspanialszego placu w mieście z kopią Dawida Michała Anioła, oraz znajdującego się obok niego, zwieńczonego blankami Palazzo Vecchio ze wspaniałym muzeum. Po wypiciu kawy w Rivoire przygotuj się na Galerię Uffizi, największą na świecie kolekcję włoskiej sztuki. Galeria ta jest ucztą dla zmysłów, ale biegnąc od sali do sali możesz szybko poczuć przesyt, więc spróbuj zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, rezerwując odpowiednio dużo czasu, a bilety zamów przez Internet. Po lunchu odwiedź Duomo, słynną katedrę, widoczna z wielu kilometrów. Renesansowa kopuła Brunelleschiego jest symbolem Florencji. Z szacunku dla osiągnięć Brunelleschiego, miasto zakazało nawet budowy jakiegokolwiek budynku wyższego od Duomo.

  Oczyść umysł w Oltrarno, po drugiej stronie rzeki Arno, gdzie Giardino Boboli (Ogrody Boboli) działają jako doskonałe antidotum na duszący splendor Pałacu Pitti. Dynastia Medyceuszy stworzyła ogrody, które na wiele lat stały się wzorem dla włoskich arhitektów. Przed obiadem poznaj dziedzictwo rzemieślnicze okolic Oltrarno na tzw. lewym brzegu miasta. Ta artystyczna dzielnica słynie ze stylowych barów i gwarnych knajpek, przeplatanych sklepami z antykami i galeriami sztuki.

  Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada. Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online (www.firenzecard.it), a także zarezerwuj więcej czasu na Galerię Uffizi.

 • 9. Bagni di Pisa - relaksujące gorące źródła

  Jeśli masz ochotę na chwilę wytchnienia od zwiedzania i zabytków, pomyśl o dniu w Bagni di Pisa, najbardziej atrakcyjnym i ekskluzywnym spa w pobliżu wybrzeża. Usytuowane w San Giuliano Terme, 40 km na południe od Forte dei Marmi, spa znajduje się wystarczająco blisko wybrzeża, aby połączyć wizytę w nim z nadmorskim spacerem i ucztą z owocami morza w miejscowości Marina di Pisa. Urokliwie, nieco spatynowane uzdrowisko San Giuliano Terme leży w połowie drogi pomiędzy Pizą a Lukką, u podnóża gór. W pobliżu rosną oliwki, kasztany i sosny, a dzikie konie wędrują po okolicznych wzgórzach. San Giuliano słynie z leczniczych źródeł termalnych.

  Uzdrowisko Bagni di Pisa jest najlepszym miejscem, aby wypróbować terapię termalną lub po prostu się odprężyć. W czasach swojego rozkwitu ten klimatyczny kurort gościł romantycznych poetów, ale i bez nich nadal ma w sobie nutę romantyzmu. Wody spa cieszą się popularnością od czasów rzymskich i są szczególnie skuteczne w leczeniu reumatyzmu i zapalenia stawów. Montaigne, Byron i Shelley to jedyni ze sławnych Wielkich Turystów, którzy zarzekali się, że te zabiegi przynoszą efekty. Nawet jeśli nie dokuczają Ci żadne dolegliwości, wpadnij na jeden dzień do spa, zanurz się w gorących źródłach i skorzystaj z jednego lub dwóch zabiegów, w tym z basenu w grocie. W spa można zjeść lunch lub kolację w romantycznej restauracji Dei Lorena, z której roztacza się widok na Krzywą Wieżę w Pizie. Ewentualnie rozważ powrót na wybrzeże w Marina di Pisa na spacer po plaży lub kolację z owocami morza. (Aby uzyskać więcej informacji, zobacz trasę Marina di Pisa w naszym przewodniku po Pizie).


  Adres: Bagni di Pisa, Largo Shelley 18, 56017 San Giuliano Terme
  Tel: +39 578 88501/ 57233
  Strona: www.bagnidipisa.com

 • 10. San Gimignano - średniowieczny Manhattan

  San Gimignano leży jedynie 39 km na południe od San Miniato, warto więc wybrać się na wycieczkę do tego średniowiecznego cudu Toskanii, który ze względu na swoje spektakularne położenie jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast w regionie. Udaje mu się jednak wznieść ponad tłumy gości - dzięki swoim charakterystycznym średniowiecznym wieżom i murom, San Gimignano jest jednym z najsłynniejszych symboli Toskanii. Strzeliste domy-wieże pełniły funkcje obronne i świadczyły o znaczeniu i pozycji rodziny. Obecnie widoki wież na tle nieba to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji regionu. W czasach swojej świetności miasto mogło się pochwalić 72 wieżami, z których tylko 14 pozostało do dziś. Domy-wieże były rezydencjami zamkowymi, służącymi zarówno jako magazyny, jak i twierdze. Zaraza w 1348 roku pozbawiła życia znaczną część lokalnej ludności, a miasto przez wieki stanowiło zaścianek w porównaniu z innymi rejonami, jednak dzięki temu dziś San Gimignano sprawia wrażenie, jakby wydostało się prosto z kapsuły czasu, chociaż daleko mu do sennej miejscowości. Nadmierna popularność i czasami zawyżone ceny są jedynymi minusami, ale nie powinny powstrzymać Cię przed przyjazdem.

  Same wieże sprawiają, że wizyta w tej średniowiecznej kapsule czasu jest warta zachodu. Znajdź czas, by wspiąć się na Torre Campatelli, otwartą obecnie dla zwiedzających. Była ona domem dla ostatniego mieszkańca znakomitego florenckiego klanu. Oprócz średniowiecznego pejzażu najważniejszymi miejscami w okolicy są kościoły i budynki publiczne. Najwspanialsze z nich są zgromadzone wokół trójkątnego Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. Palazzo Comunale znajduje się w samym centrum miejskiego życia od czasów, kiedy Dante przybył z ambasadorską wizytą z Florencji.

  Przed opuszczeniem miasta wybierz się na spacer wzdłuż murów miejskich do la Rocca, XIV-wiecznej twierdzy. Ta częściowo odrestaurowana forteca oferuje widoki na tarasowe ogrody i gaje oliwne oraz winnice, z których powstaje Vernaccia. Twierdza mieści także winiarnię, w której można spróbować i poznać historię trunku Vernaccia, najbardziej znanego wina w mieście. Możesz nawet zapisać się na wykłady na temat wina Vernaccia poprzez biuro turystyczne. Jeśli zostajesz na dłużej, ucieknij przed tłumami na wiejski spacer wzdłuż szlaków pielgrzymkowych Via Francigena, poza San Gimignano. Zobacz nasz pełny przewodnik po San Gimignano, aby uzyskać więcej informacji.


  Adres: Museo Vernaccia, La Rocca, via della Rocca, San Gimignano
  Tel: +39 577 941267
  Strona: www.sangimignanomuseovernaccia.com

 • Jedzenie i picie

  Trufle stanowią oczywiście główną kulinarną atrakcję miasta, ale większość potraw w San Miniato podąża za porami roku i stanowi doskonały pretekst do wizyty w dowolnym czasie. Słynne białe trufle najlepiej smakują podczas listopadowych targów trufli, z kolei latem odbywa się tu festiwal czarnej trufli. Późną wiosną, zazwyczaj w kwietniu i maju, w menu pojawiają się cenne karczochy San Miniato (carciofi), zazwyczaj smażone. Jesień nieuchronnie oznacza grzyby i kasztany, zbierane w lesie. Lokalny kozi ser, formaggio di capradelle colline di San Miniato, jest natomiast dostępny przez cały rok, podobnie jak soczysta wołowina Chianina, najlepsze mięso w Toskanii.

  Jeśli dopisze Ci szczęście, Twoja wizyta zbiegnie się z jednym z festiwali, ponieważ San Miniato organizuje festiwal jedzenia dla praktycznie każdego przysmaku. Najlepsze lokalne uczty to: Sagra del Fiore di Zucca na początku czerwca - celebracja jadalnych kwiatów cukinii, Sagradella Bistecca, festiwal steków na początku lipca, oraz festiwal oliwy z oliwek Festadell'Olio na początku października. Najlepszy ze wszystkich jest Sagra del Tartufo e del Fungo Porcino w ostatnim tygodniu września, organizowany z okazji zbioru trufli i borowików. W listopadowe weekendy gorączka trufli osiąga swój szczyt, z ogromnym rynkiem i wystawą, prezentującą najlepsze trufle sezonu. Wielki targ rolników, Il Mercatale di San Miniato, prowadzony jest pod patronatem Slow Food.

 • Pepenero

  To stylowe miejsce w historycznym centrum miasta jest wizytówką kulinarnych umiejętności Gilberto Rossiego. Ten urodzony w Wenecji szef kuchni uzyskał sławę nie tylko w Toskanii i za granicą, a także w kraju, w programach telewizyjnych. W jego nowoczesnej restauracji z ceglanym sklepieniem i dębowymi podłogami serwowane są wykwintne dania kuchni włoskiej. Do typowych potraw należą: marynowane carpaccio z wołowiny, makaron tortelli nadziewany płynnym parmezanem i puree z zielonego groszku lub nadziewane prosię z kurkumą i puree ziemniaczanym. W sezonie na białe trufle zasmakuj jesiennych potraw, które odzwierciedlają najlepsze z najlepszych smaków San Miniato. Menu degustacyjne jest przeznaczone dla wszystkich, także wegetarian. Warto zapisać się na  trwającą  pół dnia naukę gotowania u szefa kuchni, która kończy się lekkim lunchem składającym się z Twoich własnych potraw. Ceny mogą być umiarkowane lub wysokie, w zależności od wyboru win.


  Adres: Via IV Novembre 13, 56028 San Miniato
  Tel: +39 571 419523
  Strona: www.pepenerocucina.it

 • La Taverna dell’Ozio

  Trufle, zarówno białe, jak i czarne, królują w tym godnym polecenia, bezpretensjonalnym, rodzinnym zajeździe. Po antipasti z crostini spróbuj wędlin lub verdure sott'olio (warzyw konserwowanych w oliwie z oliwek). Przystawki mogą składać się także z makaronu z sosem z dziczyzny i, oczywiście, trufli. Pierwszym daniem związanym z truflami mogą być naleśniki nadziewane ricottą i orzechami w sosie truflowym, a danie jako danie główne stek w czarnym pieprzu i sosie truflowym. Jeśli trufle nie przypadną Ci do gustu, spróbuj steków lub dziczyzny w sosie czekoladowym. Najlepiej zarezerwować stolik z dużym wyprzedzeniem, ponieważ to miejsce jest często pełne gości.


  Adres: Via Zara 85, 56024 Corazzano, San Miniato
  Tel: +39 571 462862

 • Birra e Acciughe

  Nazwany „Piwo i anchois” to tani i bezpretensjonalny lokal ze smacznym, prostym jedzeniem dla każdego. Serwuje oryginalne kanapki z truflami i miodem, anchois i chilli oraz anchois marynowanymi w piwie. Jeśli chodzi o napoje, dostępne są tu oczywiście różne rodzaje piwa, od włoskiego po belgijskie białe piwo lub angielskie piwo typu ale.


  Adres: Via Augusto Conti 29, San Miniato 56028
  Tel: (+39) 329 0026905

 • Sergio Falaschi

  To typowo toskański lokal: renomowany sklep mięsny, funkcjonujący także jako smaczna i prosta karczma. Na tyłach wykładanego ceramicznymi płytkami sklepu mięsnego znajduje się bezpretensjonalna restauracja, specjalizująca się w steku z kością, przyrządzanym z najlepszej wołowiny Chianina, kaszanki i wędlin, takich jak salami z dodatkiem dzikiego kopru lub cintasenese, wieprzowiny ze świń sieneńskich. Warto też spróbować kiełbasy przygotowanej z dodatkiem białej trufli ze wzgórz San Miniato. Wiele świń jest hodowanych w otwartych zagrodach, zapewniając wysokiej jakości mięso.


  Adres: Via Augusto Conti 19-20, San Miniato 56028
  Tel: +39 571 43190
  Strona: www.sergiofalaschi.com

 • Zakupy

  Zakupy produktów spożywczych, zwłaszcza wędlin lub trufli, to doskonały pomysł. Sezon na białe trufle trwa od połowy września do Bożego Narodzenia, ale jego szczyt przypada na listopad. Słynne białe trufle można kupić na listopadowym targu truflowym, a z kolei latem odbywa się festiwal czarnej trufli.

 • Supermarket Coop

  Ten dobrze zaopatrzony supermarket w San Miniato in Basso (Dolne Miasto) ma wietnie zaopatrzone stoiska z mięsem i wędlinami oraz z wypiekami.


  Adres: Via Ferrante Aporti 10-12, 56028 San Miniato
  Tel: +39 571 403499
  Strona: http://www.coopfirenze.it/punti-vendita/san-miniato-

 • Tartufi Nacci

  Poszukiwacze trufli mieszkający w Corrazzano, na obrzeżach San Miniato, od wielu pokoleń dostarczają z sobie tylko znanych miejsc doskonałe okazy. Dostępna jest szeroka gama produktów z truflami, w tym oliwa truflowa. Warto odwiedzić to miejsce przed obiadem w La Taverna dell'Ozio.


  Adres: Via Zara 110, Localita Corrazzano, 56024 San Miniato
  Tel: +39 571 462846
  Strona: www.tartufi-nacci.com

 • Lo Specchio Magico

  Ten ekskluzywny sklep z pamiątkami w San Miniato specjalizuje się w niepowtarzalnych wyrobach szklanych, w tym w szkle z recyklingu, z którego powstają ozdobne przedmioty artystyczne, kolorowe bibeloty lub biżuteria.


  Adres: Via Augusto Conti 30, 56028 San Miniato
  Tel: (+39) 571 961356 & (+39) 348 2921516

 • Parkowanie

  Należy pamiętać, że San Miniato to miejscowość złożona z dwóch części: San Miniato Basso, Dolnego Miasta oraz właściwego San Miniato, znanego również jako San Miniato Alto. Górne Miasto oferuje najwięcej atrakcji. Miejsca parkingowe zazwyczaj są dostępne. Na szczycie wzgórza jest płatny parking dla osób zwiedzających Górne Miasto. Dojeżdżając pociągiem należy pamiętać, że bezpłatny autobus regularnie łączy dworzec kolejowy w San Miniato Basso z San Miniato Alto.
  Większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.
  Więcej informacji można znaleźć na stronie www.comune.san-miniato.pi.it

 • Dojazd i poruszanie się po okolicy

  Samochodem: Prawdopodobnie przyjedziesz drogą Florencja-Piza-Livorno (często nazywaną FI-PI-LI). Jeśli tak, wybierz zjazd do San Miniato i kieruj się znakami na San Miniato Alto, najpierw przejeżdżając przez San Miniato Basso, Dolne Miasto.

  Pociągiem: stacja San Miniato znajduje się w San Miniato Basso, Dolnym Mieście. Możesz również przyjechać pociągiem wyjeżdżając z Firenze Rifredi lub Pisa Centrale, wysiąść w San Miniato-Fucecchio, a następnie złapać lokalny autobus, który zabierze Cię na szczyt wzgórza. Inaczej czeka Cię spacer stromo pod górę. San Miniato leży na linii do Prato (15 minut jazdy), Florencji (45-minutowa podróż), Lukki (około godziny), i Pizy (około dwóch godzin).

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie