Zaloguj się


San Donato in Poggio

 • San Donato in Poggio znajduje się w jednym z najpiękniejszych miejsc regionu  Chianti. Średniowieczna wioska na wzgórzu dominuje nad grzbietem oddzielającym Val di Pesa od Val d'Elsa i oferuje widoki na gaje oliwne oraz wzgórza pokryte winnicami. Ta otoczona murem, zbudowana z kamienia wioska znajduje się w obrębie średniowiecznych fortyfikacji. Chociaż do dziś przetrwały tylko niewielkie ich fragmenty, m.in. dwie bramy, plan ulic pozostał średniowieczny. Zachowana wieża strażnicza na zachodnim skraju wioski prowadzi do dzwonnicy i klimatycznego głównego placu, przy którym znajduje się gotycki kościół Santa Maria della Neve i ośmiokątna studnia. Biorąc pod uwagę rolę miasta jako pionka w długich bitwach pomiędzy Sieną i Florencją, San Donato zawdzięcza tej studni swoje przetrwanie. Florentyńsko-romański kościół San Donato stoi przy Porta Senese, bramie wychodzącej na Sienę, przypominając o średniowiecznych traktatach pokojowych między Sieną i Florencją, które zostały podpisane w tej dawnej cytadeli aż dwukrotnie.

 • Najważniejsze atrakcje w okolicy

  San Donato in Poggio to urocza baza wypadowa do różnorodnych atrakcji, takich jak zwiedzanie opactw i willi lub winnic podczas wycieczki na skuterze Vespa. Oprócz odkrywania najpiękniejszych posiadłości winiarskich w rejonie Chianti można tu nauczyć się mieszania własnego wina. Kolejną kuszącą opcją mogą też być wędrówki po winnicach, a w sąsiedniej Tavernelle Val di Pesa odbywają się magiczne loty balonem. Jeśli chodzi o kulturę, rozważ jednodniowe wycieczki do San Gimignano, Florencji lub Sieny.

 • 1. Zwiedzanie winnic na Vespie

  Masz już dość muzeów i Madonn? Skieruj się na wzgórza produkujące wino na skuterze Vespa. Ich zbocza są obsadzone gajami oliwnymi, które migoczą, tworząc wrażenie ciemnozielonego i nieco przykurzonego srebra. Położony pomiędzy wzgórzami między Florencją a Sieną region Chianti to delikatna wizja gajów oliwnych, cyprysów, winnic i ogrodów okazałych willi. Jest to idealny teren do zwiedzania na skuterze Vespa, a nawet na skuterze klasycznym. Typowa trasa na skuterze podąża szlakiem Chianti i obejmuje rustykalny lunch w winiarni. Skosztuj toskańskich przystawek antipasti i czerwonego wina. Możesz nawet pojeździć konno z przewodnikiem, jeśli uważasz, że grozi Ci wypicie zbyt dużych ilości tego trunku. Charakterystyczny i 100% włoski skuter Vespa to zabawny i autentyczny sposób na poznanie Toskanii.

  Skutery są wesołe, kolorowe, stylowe i łatwe w obsłudze. W toskańskiej wypożyczalni skuterów z siedzibą w Radda in Chianti znajdziesz skutery Piaggio, czerwone Vespy, a nawet skutery vintage z wózkami bocznymi. Jest to jedyna agencja wynajmu Vespy w sercu regionu winiarskiego Chianti i znajduje się tylko 13 km na północny zachód od Castagnoli. Na życzenie możesz zarezerwować dostarczenie i odbiór Vespy ze swojego miejsca zakwaterowania, w rozsądnej odległości od bazy wynajmu. Przyjazny personel mówi po włosku, angielsku i francusku i może pomóc Ci w zaplanowaniu trasy.

  Jeśli chodzi o plany wycieczki, rozłóż je na kilka dni. Rozkosznie rozdarty między tradycją a kreatywnością - tak jak i sami Toskańczycy - ten słynący z wina region reprezentuje dwoistość między pochodzeniem a osobowością. Jeśli interesujesz się imponującymi posiadłościami takimi jak zamki, opactwa lub wille, lokalny wybór jest ogromny. Wybierz się na zwiedzanie klasztornych posiadłości  Badia a Coltibuono na północy lub wielkiego majątku ziemskiego Castello di Brolio na południu (oba przedstawione poniżej).

  Odwiedź także kilka mniejszych winiarni, w których panuje bardziej przytulny nastrój niż w większych toskańskich posiadłościach. Położona w pobliżu Lecchi in Chianti rodzinna posiadłość produkująca wina i oliwę, Azienda Agricola Casanuova di Ama, oferuje domową atmosferę i trudno z niej wyjechać. Na zwiedzanie możesz wybrać się wraz z właścicielką, Danielą, a po drodze zatrzymać się na lekki lunch. Również w pobliżu Lecchi znajduje się winiarnia Castello di Ama, idealnie nadająca się do połączenia ze zwiedzaniem znajdującej się na jej terenie wystawy sztuki współczesnej i rzeźby. Na południe, nieco bliżej Vagliagli, poło.

 • 2. Spacer, degustacja wina i mięsna uczta w Panzano

  Panzano, położone na wschód od Donato, jest miejscem, gdzie można na własnej skórze doświadczyć pasji do toskańskiego mięsa, w tym florenckiego steku z kością. Ten toskański bastion należy do Dario Cecchini, sprytnego i ekscentrycznego celebryty, posiadającego własne, niewielkie imperium w tych stronach. Nikt nie potrafi lepiej posługiwać się zakrwawionym tasakiem, a tym bardziej recytować w tym samym czasie Dantego. Częściowo rzeźnik, po części showman, Dario nie tylko zapewnia rozrywkę publiczności, ale potrafi ją także przekarmić.

  Rozbudź apetyt spacerując wzdłuż murów i podziwiając krajobrazy Chianti. Restauracje rozpościerające się wzdłuż murów oferują widoki na wzgórza Chianti i winnice. Przed obiadem wpadnij do L'Accademia del Buon Gusto (Akademii Dobrego Smaku) na degustację wina z jedną z najbardziej kolorowych postaci Toskanii. Stefano Salvadori jest sympatycznym, staromodnym gospodarzem, który oferuje bezpłatne degustacje toskańskich win, oliwy z oliwek i octu, a jednocześnie snuje niesamowite opowieści o winach Chianti. Odwiedzający opuszczają ten lokal przepełnieni winem i nową wiedzą.

  Główny plac z kawiarniami to miejsce, w którym można rozkoszować się małomiasteczkową atmosferą i kontemplować w spokoju lunch. Z kilkoma restauracjami w mieście, skupionymi wokół swojego słynnego sklepu mięsnego, Cecchini wciąż prowadzi intensywny handel. Restauracje oferują rozsądne ceny, więc nie będziesz miał poczucia, że ​​złapano Cię w pułapkę turystyczną. Ten zwycięski format przemawia do większości odwiedzających, podobnie jak aspekt towarzyski i showbiznesowy.

  Stek z kością przeważa, przynajmniej w jednej restauracji - L’Officina dellaBistecca. Dla każdej osoby uwielbiającej toskańską wołowinę, bistecca alla fiorentina - ogromny, delikatny stek z kością, grillowany nad otwartym ogniem i przyprawiony tylko kruszonym pieprzem, solą oraz nutą czosnku i oliwy z oliwek, podawany bardzo rzadko - jest jedynym rodzajem steku wartym uwagi. Jednak wegetarianie także znajdą tu coś dobrego: dla osób o bardziej delikatnym podniebieniu istnieje dobre menu bezmięsne. Wino jest wliczone w cenę, ale można również przynieść własne.

  Aby spalić spożyte kalorie, przejdź się pieszo do Pieve di San Leonino, najpiękniejszego kościoła w Panzano, położonego na wzgórzu, na obrzeżach wioski. Wewnątrz romańskiego pieve znajdują się cenne dzieła sztuki, w tym terakotowe tabernakulum della Robbii i średniowieczny tryptyk Matki Boskiej z Dzieciątkiem
  L'Officina della Bistecca została opisana poniżej w sekcji Jedzenie i picie w San Donato.


  Adres: Via XX Luglio, 11, 50022 Panzano In Chianti (Fi)
  Tel: 055 852020
  Strona: www.dariocecchini.com

 • 3. Badia di Passignano - opactwo i posiadłość winna Antinori w ramach prywatnej wycieczki

  Na północ od San Donato znajduje się Badia a Passignano, nastrojowa osada skupiona przy  benedyktyńskim klasztorze. Badia di Passignano została założona przez zakon Vallambrosan w 1049 roku, ale obecnie słynie także z winnicy, należącej do baronów wina Antinori. Jeśli chcesz spędzić wolny czas na degustacji wina, wycieczce po opactwie i kolacji, rozważ zostawienie samochodu w Daniele Mogni przy Chianti Taxi. Organizacja ta może stworzyć dla Ciebie spersonalizowaną trasę, umożliwiając zwiedzenie kilku innych, mniej znanych posiadłości. Wykorzystaj ten dzień, dostosowując go do swoich upodobań, odwiedzając gospodarstwo Pecorino, tłocznię oliwy z oliwek lub warsztaty ręcznego malowania ceramiki. Pozostaw logistykę lokalnym mieszkańcom Chianti.

  Do Badia di Passignano można oczywiście dotrzeć także na własną rękę. Wszystkie winnice znajdujące się wokół należą do rodziny Antinori. Wyżej wymieniona posiadłość uprawia przede wszystkim winogrona Sangiovese oraz posiada gaje oliwne. Ta pochodząca z Florencji dynastia wina od 1385 roku handluje w Toskanii „nektarem bogów”. Przed oddaniem się degustacji win, spędź trochę czasu w ufortyfikowanym opactwie, w którym w XVI wieku nauczał wielki Galileusz. Zaplanuj wycieczkę z przewodnikiem, jednym z niewielu pozostałych mnichów Vallambrosan, aby podziwiać refektarz, ozdobiony wspaniale odrestaurowaną Ostatnią Wieczerzą autorstwa Domenico Ghirlandaio.

  Jeśli interesują Cię bardziej przyziemne sprawy, to opactwo wciąż może Cię zaciekawić. Uhonorowana gwiazdką Michelin restauracja Antinori zajmuje część sklepionego budynku, a tak zwane „historyczne piwnice” znajdują się tuż pod nim. Na terenie posiadłości można skosztować wina sygnowanego znakiem Antinori, wina Chianti Classico lub Super Tuscans. Znane nazwy to Tignanello, Guado al Tasso i Solaia, a także Chianti Classico Riserva Badia a Passignano. Zarezerwuj degustację wina w Antinori i zwiedzanie piwnicy, a być może także degustację oliwy, a następnie lunch lub kolację w ich znakomitej restauracji. L'Osteria di Passignano oraz znacznie skromniejsza Trattoria della  Fontein znajdują się w pobliżu gospodarstwa. L'Antica Scuderia jest z kolei najlepszą opcją gastronomiczną dla rodzin oraz każdego, kto ma ochotę na pizzę.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i http://www.chiantitaxi.com
  Ta niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe, prywatne wycieczki po regionie Chianti.

  Badia di Passignano (Opactwo Passignano): Tel.: 055 8072341 (angielski); 055 8071171 (włoski)

  Posiadłość Antinori Passignano: Tel.: 055 8071278 i http://www.osteriadipassignano.com i http://www.antinori.it

  Badia di Passignano, Localita Badia a Passignano, 50028 Tavernelle Val di Pesa

 • 4. Lot balonem nad Chianti

  Jeśli znudzisz się winnicami lub szukasz romantycznych wrażeń, rozważ niesamowitą podróż balonem nad Chianti. To doskonała rozrywka dla większości osób, od par po rodziny z dziećmi. Przebywanie na pokładzie balonu powinno zapewnić magiczną, nową perspektywę Toskanii, a także wspaniałe możliwości fotograficzne.

  Prawdopodobnie będziesz unosił się nad wzgórzami  San Donato lub Castellina in Chianti i rozpoznasz wieżę oraz  średniowieczną fortecę otoczoną murami. Dokładna trasa jest jednak ustalona dopiero po starcie balonu, ponieważ wszystko zależy od pogody, zwłaszcza od wiatru. Biorąc pod uwagę strategiczną lokalizację miejsca startu w Tavernelle Val di Pesa, powinieneś móc podziwiać atrakcje południowego Chianti. Mogą to być toskańskie zamki i renesansowe wille, a także widok na San Gimignano oraz najpiękniejsze wioski Chianti i posiadłości z winnicami. Z pewnością pojawią się również zapadające w pamięć widoki srebrnych gajów oliwnych, winnic i pagórków. W pogodny dzień, jeśli balon leci wystarczająco wysoko, można nawet rzucić okiem na Morze Śródziemne, odbijające poranne słońce.

  Miejsce startu to Tavarnelle Val di Pesa, znajdujące się w zachodniej części Chianti, na zachód od San Donato in Poggio. Loty balonem odbywają się wczesnym rankiem, kiedy warunki są najlepsze. Latanie balonem nigdy nie jest tanie (około 250 euro za osobę, z koszem mieszczącym od czterech do dziesięciu osób), ale zapewnia niezapomniane wrażenia. Aby uzyskać więcej informacji, skonsultuj się z operatorem Balloon in Tuscany.


  Tel: 055 8077940
  Strona: https://www.balloonintuscany.com/en/chianti-balloon-flights/

 • 5. Wycieczka do Greve i spacer po wiejskich terenach do Montefioralle

  Zapraszamy na malowniczą poranną przejażdżkę do Greve, stolicy florenckiego regionu Chianti. Po spacerze po centrum miasta warto wybrać się na wycieczkę po wzgórzach i dojść do średniowiecznego Montefioralle. W Greve przejdź się po arkadowym Piazza Matteotti, głównym placu miasteczka. Rzuć okiem na neorenesansowy ratusz, Palazzo del Comune, i kościół parafialny Santa Croce z neoklasyczną fasadą. Wpadnij do Bistro Falorni (Piazza Matteotti 71) na powitalny kieliszek Chianti Classico w ramach przygotowań do wędrówki. Wino to w Greve niezwykle ważna branża, i to od wielu lat.

  Położone na wzgórzu na obrzeżach Greve średniowieczne Montefioralle to maleńkie, otoczone murem borgo. Ten ukryty klejnot znajduje się zaledwie pięć minut jazdy na zachód od Greve, ale stanowi doskonałe miejsce na spacer. Od Greve jest to krótka, stroma, ale satysfakcjonująca, 2-kilometrowa wędrówka, zakończona wspaniałymi widokami. Zacznij w via di San Francesco przy zejściu z via Roma. Kręta trasa zaprowadzi Cię do otoczonej murem osady, niegdyś będącej zamkiem feudalnym. Chociaż nie jest już placówką wojskową, Montefioralle nadal jest ufortyfikowane. Mury były kiedyś ośmiokątne i ograniczone czterema bramami, z których część przetrwała do dziś.

  Śledząc dzieje toskańskiej historii, wioska należy do rodzin Ricasoli, Benci, Gherardini i Vespucci. Była miejscem narodzin Amerigo Vespucci (1415-1512), który podążał drogą Kolumba do Ameryki. Dom rodowy odkrywcy położony jest przy głównej ulicy, a rozpoznać go można po herbie przedstawiającym osę. Wędruj wzdłuż wąskich uliczek i tajnych przejść, tuż obok dobrze zachowanych kamiennych domów. Wieś zwieńczona jest kościołem Santo Stefano, ale panoramiczne widoki czekają także w lokalnych karczmach.

  Jeśli nie przywiozłeś ze sobą pikniku z Greve, zdecyduj się na lunch w jednej z gospód w  Montefioralle, na przykład romantycznej La Castellana lub znacznie skromniejszej La Taverna del Guerrino. La Taverna to miejsce oferujące kuchnię slow food, ale wyglądem przypomina raczej „wyrwę w ścianie”, chociaż dysponuje także tarasem z panoramicznym widokiem. Typowe dania to toskańskie grillowane potrawy (gotowane na opalanym drewnem grillu) i makarony. Najlepsze sezonowe dania z makaronu to tagliatelle al cinghiale (z dzika), tagliatelle al tartufo fresco (ze świeżymi truflami) i tagliatelle ai funghi porcini freschi (ze świeżo zebranymi borowikami). Możesz także skusić się na późny lunch w Bistro Falorni na głównym placu w Greve.


  Adres: La Taverna del Guerrino,
  Via di Montefioralle Centro 39,
  Localita Montefioralle,
  50022
  Greve in Chianti
  Tel: 055 853106
  Strona: https://www.ilguerrino.com/

 • 6. Vignamaggio - Renesansowa posiadłość i ogrody willowe

  Renesansowa posiadłość willi w Vignamaggio łączy się ze wspaniałą sztuką. Posiadłość z winnicami,  położona na wschód od San Donato, jest tak urokliwa, że można zobaczyć ją na planie filmu opartego na sztuce Szekspira "Wiele hałasu o nic" .
  Romantyczna willa wznosi się nad włoskimi ogrodami i wzgórzami pokrytymi winoroślami. Ten spokojny krajobraz podobno inspirował samego Leonarda da Vinci. Zamek został przebudowany na willę patrycjuszowską w XIV wieku i należał do rodziny Florentyńczyków Gherardini. Monna Lisa Gheradini, lepiej znana jako Mona Lisa Leonarda da Vinci, weszła do rodziny w XIV wieku. W willi znajduje się wieża z blankami, XVI-wieczne arkadowe łuki i dziedziniec z wieżą, przebudowaną w stylu neogotyckim.

  Rozciągająca się wokół  pięknej, renesansowej willi, tenuta jest siedzibą 65-hektarowej winnicy i jedną z najstarszych w Toskanii, pochodzącą z 1404 roku. Wielokrotnie nagradzane miejscowe wina to Chianti Classico i modne Super Tuscans, a także świeże Rosé, Cabernet Franc, Vin Santo i grappy. Sady, ogrody ziołowe, pola pszenicy i trzydzieści hektarów gajów oliwnych odzwierciedlają zaangażowanie posiadłości w różnorodność biologiczną. Na terenie willi prezentowane są włoskie, renesansowe ogrody z cyprysami, klombami i ozdobionymi różami posągami. Francuski właściciel i architekt, Patrice Taravella, niedawno dobudował kolejny ogród, dodając sady, klasyczne fontanny i pergole.

  Vignamaggio oferuje obecnie wycieczki po ogrodach i piwnicach, a także bezpłatną degustację wina. Restauracja Monna Lisa, która znajduje się na terenie gospodarstwa, oferuje wiele produktów, pochodzących z okolicznych ekologicznych posiadłości. W ofercie są także lunche połączone z parowaniem wina oraz wycieczki z przewodnikiem po winnicy po zachodzie słońca. Menu sezonowe celebruje toskańskie produkty, od półmisków warzywnych skropionych domową oliwą z oliwek, po makarony z pistacjami i pesto z mięty ogrodowej. Wieprzowina i wędliny pochodzą ze szczęśliwego stada świń cintasenese.


  Adres: Via Petriolo 5
  50022
  Greve in Chianti
  Tel: 055 854661 / 055 8546624
  Strona: www.vignamaggio.com

 • Jedzenie & picie

  Pomimo swojej historii, Toskania pozostaje w czołówce branży winiarskiej, która wciąż jest zdominowana przez wiele oryginalnych rodów szlacheckich. „Know-how w działaniu dzisiejszych winnic, w porównaniu do tego, co było chociażby dziesięć lat temu, jest czymś fenomenalnym”, twierdzi Lamberto Frescobaldi, którego florencka rodzina działa w branży winiarskiej od 700 lat.

  Głównymi ośrodkami Chianti Classico są Panzano, Greve, Castellina, Gaiole, Fonterutoli i Radda. Łatwodostępne z malowniczej trasy SS222, najwspanialsze, podobne do zamków posiadłości są często prowadzone przez te same rodziny od czasów średniowiecza, jak ma to miejsce w przypadku arystokratycznych dynastii Antinori, Frescobaldi, Mazzei i Ricasoli. Polecane przez nas winnice znajdziesz w każdym z poszczególnych przewodników po Chianti.

  Miejscowe posiłki są zazwyczaj proste, ale obfite, i odżywiają zarówno duszę, jak i ciało. Sporo jest w nich roślin strączkowych, a cannellini, biała fasola, nadaje im gładką konsystencję. Jednak zarówno w Panzano, jak i Greve, potrawy mięsne zajmują centralne miejsce, częściowo dzięki obecności znakomitych rzeźników.

 • Antica Trattoria La Toppa

  Ten przyjazny, prowadzony przez rodzinę hotel mieści się w budynku z kamienia, położonym w miejscowości San Donato in Poggio. W letni dzień usiądź na zewnątrz i ciesz się klasyczną  toskańską domową kuchnią bez dodatków. Menu w średnim przedziale cenowym obejmuje takie dania jak sycąca zupa ribollita, pieczone mięsa, ravioli w sosie truflowym lub pappardelle all'anatra (makaron z kaczką). Desery to m.in. takie słodkości jak tiramisu, panna cotta i cantuccini.


  Adres: Via del Giglio 43, San Donato in Poggio, 50028 Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8072900
  Strona: https://anticatrattorialatoppa.business.site/

 • Il Vinaio Enoteca

  Ten bezpretensjonalny bar w Panzano stanowi ukryte miejsce z panoramicznym tarasem i widokami na gaje oliwne oraz winnice. Ciesz się doskonałym wyborem regionalnych win, idealnie połączonych z lekkim lunchem, opartym na typowych toskańskich daniach.


  Adres: Via Santa Maria 22, 50022 Panzano in Chianti
  Tel: 055 852603

 • L’Officina della Bistecca

  Odpowiedź tkwi w nazwie: to miejsce w Panzano to marzenie miłośników mięsa i świątynia florenckiego steku z kością. Chociaż nie jest to lokal dla osób o słabych nerwach, restauracja słynąca ze swoich steków zapewnia niezapomniane przeżycia i jest miejscem uwielbianym przez najlepszych włoskich kucharzy. To tutaj rzeźnik Dario Cecchini stał się lokalną legendą. Goście siedzą przy długim, wspólnym stole i zanurzają się w mięsnej uczcie, przygotowywanej na otwartym grillu. Obejmuje ona soczysty stek o grubości 7 cm. Rozległe menu stałe (do znalezienia w internecie) kosztuje 50 euro (również wersja wegetariańska), a w cenę wliczone jest wino, kawa i grappa, oraz dwa zestawy potraw; o godzinie 20:00 na kolację lub o 13:00 na lunch. Najlepiej zarezerwować stolik z wyprzedzeniem.


  Adres: Via XX Luglio 11, 50022 Panzano in Chianti
  Tel: 055 852020
  Strona: www.dariocecchini.com

 • L’Antica Scuderia

  Na północ od Panzano znajduje się Badia a Passignano, z opactwem benedyktyńskim i winnicą należącą do rodziny Antinori. Smakosze będą tu rozpieszczeni przez ogromny wybór opcji. Jeśli nie dasz rady oprzeć się temu lokalowi nagrodzonemu gwiazdką Michelin, wypróbuj eleganckie, letnie miejsce na tarasie z widokiem na winnice. Restauracja zajmuje dawne stanowisko postoju dla przechodzących rycerzy i ich koni. Kuchnia to nowoczesne toskańskie dania, w tym crostini, jagnięcina z nadziewanymi karczochami lub dania z zająca, bażanta i dzika. W menu znajduje się także grillowane mięso, w tym stek z kością. Ceny wahają się od średnich do wysokich, również w zależności od wyboru wina. W tym miejscu przyjaznym dzieciom oferowane są również dobre, niedrogie pizze. W winnicy należącej do rodziny Antinori możesz później zakupić zapas win.


  Adres: Via di Passignano 17, Localita Badia a Passignano, 50028 Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8071623
  Strona: www.ristorolanticascuderia.it

 • La Castellana

  Ten mały, romantyczny, rodzinny zajazd położony jest w urokliwej miejscowości Montefioralle na obrzeżach miasta Greve i oferuje solidne, niedrogie toskańskie dania oraz szeroki wybór win z regionu Chianti. Ulubione przez mieszkańców dania to crostini z pasztetem z wątróbki drobiowej, grillowane mięsa i gulasz wołowy. Specjalnością są trufle i dania z grzybów, w tym tagliatelle lub bruschetta z truflami. Z tarasu na zboczu roztacza się widok na zachwycające cyprysy, srebrne gaje oliwne i niekończące się winnice. Najlepiej zarezerwować stolik wcześniej, szczególnie jeśli zależy nam na miejscu na tarasie.


  Adres: Via di Montefioralle, Localita Montefioralle, 50022 Greve in Chianti
  Tel: 055 853134
  Strona: www.ristorante-lacastellana.it

 • Zakupy

  Zakupy w San Donato in Poggio są ograniczone, więc jeśli zależy Ci na większych możliwościach, udaj się do sąsiednich miejscowości, takich jak Panzano, Castellina, Radda oraz oczywiście Florencja. Panzano oferuje lokalne produkty spożywcze  i wędliny. Podczas niedzielnego porannego targu sprzedaje się wszystko, od owoców i warzyw po ser, pieczonego kurczaka, buty i ubrania. Aby mieć jeszcze większy wybór, wybierz się do Greve lub Castelliny.

 • Il Birrificcio Math

  Aby nieco odpocząć od wina, poszukaj lokalnych, smacznych piw o zabawnych nazwach (takich jak „Pijany osioł”), od jasnego Blanche po piwo w stylu belgijskim. Wszystkie piwa są warzone lokalnie.


  Adres: Via Senese 148, San Donato in Poggio, Tavernelle Val di Pesa 50028
  Tel: (+39) 338 4584387
  Strona: www.birrificiomath.com

 • Il Forno Castellacci

  Ta piekarnia w sąsiednim Panzano wytwarza szeroką gamę ciasteczek. Najbardziej znane są cantucci z Panzano. Jest to klasyczna wersja chrupiących ciastek migdałowych, ale także inne jej warianty, w tym te przygotowane z pistacji, kawy lub czekolady.

 • La Bottega di Passignano

  W starożytnym opactwie Badia a Passignano, na północ od San Donato, możesz degustować wina i zakupić inne produkty Antinori, na przykład oliwę. Bottega jest wizytówką win z Antinori, wraz z ekskluzywnymi artykułami spożywczymi od Procacci, renomowanych florenckich delikatesów, które są obecnie własnością  rodziny Antinori. Smaczne pamiątki, które można tu kupić, to dżemy Procacci i przysmaki z truflami. Możesz także spróbować i zamówić wina z różnych posiadłości Antinori, od solidnych Chianti Classico po cenione i drogie Super Tuscans.


  Adres: Via di Passignano 33, Badia a Passignano, Localita Badia di Passignano, 50028 Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8071278
  Strona: www.osteriadipassignano.com

 • Luksusowe designerskie sklepy

  Zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.


  Adres: The Mall, Via Europa 8, 50066 Leccio Reggello
  Tel: 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • L’Accademia del Buon Gusto

  Sklep z winami w Panzano, wyróżniający się wśród innych dzięki swemu zabawnemu i pełnemu energii właścicielowi. Spotkanie z nim jest jak spotkanie z przyjacielem, który pasjonuje się zarówno winem, jak i Toskanią, i lubi dzielić się swoją wiedzą. Wielojęzyczny Stefano Salvadori jest sympatycznym gospodarzem starej daty, który rozbawi Cię i przybliży Ci krainę wina, jaką jest Chianti. Stefano oferuje bezpłatne degustacje toskańskich win, oliwy z oliwek i octu, a jednocześnie pięknie opowiada  o Chianti, Slow Food, toskańskim życiu, tradycjach, sztuce, polityce, wszechświecie i każdym innym temacie. Sklep z winami nie przypadkiem nosi nazwę „Akademii dobrego smaku”. Odwiedzający zwykle opuszczają go obładowani nie tylko winem, ale i nową wiedzą.

 • La Casa Sola

  Ta gościnna posiadłość z winnicą w Barberino Val d'Elsa, na zachód od San Donato, jest stosunkowo niewielka i bardzo autentyczna. Oferuje degustacje wina z dodatkiem wędlin i serów. Wina wahają się od Chianti Classico do Super Tuscans oraz Vin Santo. Wszystkie mogą być na życzenie wysłane zagranicę.


  Adres: Via di Cortine 5, 50021 Barberino Val d'Elsa
  Tel: 055 8075028
  Strona: http://www.fattoriacasasola.it/en/

 • La Fattoria di Montecchio

  Ta wielokrotnie nagradzana, rodzinna posiadłość z winem w San Donato oferuje wspaniałe pokoje z widokiem na wzgórza i rodzinną willę. 270-hektarowa posiadłość obejmuje także tłocznię oliwy z oliwek i L'Antica Fornace, tradycyjną fabrykę produkującą terakotę przy użyciu tych samych technik, co w terakotowym centrum w sąsiedniej miejscowości Impruneta. Posiadłość produkuje nawet wino, które leżakuje w amforach z terakoty. Rodzina Nuti szczyci się toskańskim poczuciem humoru i brakiem jakiegokolwiek poczucia wyższości, czy pychy, nawet jeśli teraz posiada wspaniałą willę należącą niegdyś do markizów Torrigiani.

  https://www.fattoriamontecchio.com/en/chianti-estate/the-furnace/  Adres: Strada Montecchio 4, San Donato in Poggio, 50028 Tavernelle Val di Pesa
  Tel: 055 8072907
  Strona: www.fornaccemontecchio.it

 • Parkowanie

  Jeśli w  mieście nie odbywa się festiwal, parkowanie jest zwykle proste, z dużą ilością miejsc dostępnych poniżej głównej ulicy. Opcje parkingowe obejmują via Senese i via dei Baluardi.

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach, opisujących takie miejscowości jak Greve, Panzano, Castellina, Radda, Gaiole i Castelnuovo Beradenga.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Poruszanie się po okolicy

  San Donato w Poggio znajduje się  około 32 km od Florencji i 46 km od Sieny, więc San Gimignano, Florencja, a nawet Siena stanowią doskonały cel jednodniowych wycieczek (tak jak i cały region Chianti).

  Popularność San Donato jest związana z łatwością dostępu do tej miejscowości. Znajduje się ona tuż przy głównej autostradzie Florencja-Siena, znanej jako Raccordo Autostradale lub RA. Można do niej dojechać Strada Provinciale, SP 101.

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji i Chiantigiany jedź w kierunku Greve, a następnie dalej na południe do Raddy i Gaiole. Możesz też wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać w San Donato in Poggio, zanim wjedziesz na SP101, która następnie zmienia się w SP76.

  Z Sieny wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), zjeżdżając z wyjścia Badesse na SP 119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także  wybrać spokojniejszą, wolniejszą trasę z Sieny: jedź SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222, aż do Castelliny, a następnie kieruj się do Raddy i Gaiole.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoja trasę.  Autobusy często zapewniają bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale myląca usługa autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it) nadal oznacza, że ​​rozkłady jazdy autobusów nie zawsze są wygodne, a także oferują  ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferują około 7 usług dziennie. Autobusy łączą także miejscowości Castellina i Radda: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sienę i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych, wysypanych żwirem dróg sprawia, że ​​jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region, zwiedzając go na rowerach klasycznych.

  Parkingi w Gaiole znajdują się poza centrum miasta przy ulicy Strada Provinciale 408 lub przy via Marconi. Należy pamiętać, że w większości toskańskich miast obowiązuje ścisły system ZTL, strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miejscowości rejonu Chianti są małe, więc stanowią o wiele mniej kłopotów niż miasta takie jak Florencja i Siena.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie