Zaloguj się


Monteriggioni

 • Spektakularne Monteriggioni, położone na północ od Sieny, jest średniowieczną twierdzą, otoczoną dobrze zachowanymi kamiennymi murami i czternastoma wieżami. Podobnie jak Montepulciano, to małe miasteczko na wzgórzu jest symbolem toskańskiego krajobrazu. Często nazywana „bramą do średniowiecza”, otoczona murami placówka Monteriggioni jest kwintesencją średniowiecznego miasta, najeżonego fortyfikacjami. To miasto na wzgórzu zostało zbudowane przez Sieneńczyków w XIII wieku, aby chronić linię frontu przed ich odwiecznymi rywalami, Florentyńczykami. Z biegiem lat Monteriggioni stało się zamożnym miastem dzięki szlakowi pielgrzymkowemu Via Francigena. Pod względem wielkości i statusu współczesnego, Monteriggioni przypomina bardziej zapomniane, prowincjonalne miasteczko. Dopiero gdy w mieście zaczyna się popularny letni średniowieczny festiwal, Monteriggioni przypomina o swojej dawnej świetności, organizując uczty, pokazy sokolnictwa, potyczki i rekonstrukcje bitew. Poza teatralnością tego miejsca znajduje się tu niewiele ważnych zabytków, ale warto je zwiedzić dla jego pełnego magii nastroju i monumentalności.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji

  Monteriggioni leży w sercu Toskanii, dzięki czemu łatwo stąd zaplanować całodniową wycieczkę do średniowiecznej Sieny lub nawet do Florencji. Monteriggioni może być także punktem wyjściowym dla zwiedzania terenów wiejskich, szczególnie w rejonie Chianti, w tym powolnych przechadzek po krainie wina, wokół takich miejscowości jak Castellina in Chianti i Radda in Chianti. Jeśli oczarują Cię średniowieczne wieże Monteriggioni, odwiedź także słynne San Gimignano lub etruską Volterę, by zobaczyć średniowieczne widoki i wieże miejskie. Aby zakupić najdoskonalszy kryształ, odwiedź średniowieczne Colle di Val d'Elsa. Inne atrakcje to piesze lub rowerowe wycieczki do sąsiedniej miejscowości Montagnola lub zwiedzanie trasy pielgrzymkowej Via Francigena.

 • 1. Spacery w średniowiecznym stylu wokół Monteriggioni

  Monteriggioni, otoczone przez potężny rząd murów i wież, dominuje nad okolicznymi wzgórzami. Zostało zbudowane w 1213 roku, aby strzec północnych granic terytorium sieneńskiego. W 1554 roku poważna w swoich skutkach zdrada kosztowała miasto wolność i wpadło ono w ręce Florentyńczyków, zapowiadając ostateczną utratę Republiki Sieny na korzyść Florencji w 1555 roku. Fortyfikacje, takie jak te w mieście, odgrywały ważną rolę w średniowiecznej Toskanii. Otoczone murami miasteczka na szczycie wzgórza, często znane jako borghi, są symbolem toskańskiego krajobrazu. Podobnie jak Montepulciano i Buonconvento, Monteriggioni dostarcza dowodów na to, że zachowanie murów pomaga utrzymać odrębną tożsamość.

  Zbocza prowadzące do średniowiecznego borgo są pokryte drzewami oliwnymi, winnicami, a nawet makami, a krajobraz zmienia się wraz z porami roku. Porta Franca, główna brama wjazdowa do Sieny, pilnuje wejścia do borgo, a niegdyś posiadała także most zwodzony, który miał odstraszać wrogów. Brama łukowa Porta di Ponte skierowana jest na Florencję, a nad nią znajduje się cytat Dantego o potężnych murach Monteriggioni. Monteriggioni in Arme, Muzeum Broni, to miejsce, w którym możesz postawić się na miejscu legendarnych rycerzy. Nic dziwnego, że miasto zainspirowało popularną grę wideo Assassin's Creed. Muzeum prezentuje reprodukcje średniowiecznych i renesansowych zbroi oraz uzbrojenia, a także pokazuje machiny i techniki oblężnicze. Spacer po blankach daje prawdziwe wyobrażenie o tym, jak to jest być średniowiecznym rycerzem lub nocnym strażnikiem, wykonującym obchód. Po wejściu na mury można podziwiać rozległe widoki na porośnięte makami tereny, rozciągające się w kierunku regionu Chianti i Val d'Elsa. Wały są obecnie odnawiane, ale wciąż można je częściowo eksplorować. To miejsce idealne do tego, co Włosi nazywają il dolce far niente, słodką sztuką nierobienia niczego. Przed wyruszeniem na lunch warto odwiedzić kamienny kościół parafialny, typowy dla średniowiecznej atmosfery, która spowija Monteriggioni. Nawet jeśli masz w głowie przede wszystkim wino, zwróć uwagę na wodę otaczającą to miejsce. Obfitość studni i fontann na maleńkich placach miejskich przypomina nam o znaczeniu wody podczas oblężenia.


  Adres: Monteriggioni tourist office
  Piazza Roma 23
  53035
  Monteriggioni
  Tel: 0577 304834
  Strona: www.monteriggioniturismo.it

 • 2. Szlak pielgrzymkowy do rzymskiego opactwa Abbadia a Isola

  Rzymskie opactwo Abbadia a Isola znajduje się zaledwie 4 km od Monteriggioni i zachęca do spaceru wzdłuż odcinka pielgrzymkowego Via Francigena, szczególnie w otoczeniu kwitnących pól słoneczników. Opactwo benedyktynów S. Salvatore all'Isola datuje się na rok 1001, w miejscu wybranym ze względu na strategiczne położenie, kontrolujące Via Francigena. Kiedyś leżało ono jeszcze bardziej na uboczu: jego nazwa (isola oznacza wyspę) odzwierciedla to, że opactwo aż do XVIII wieku było otoczone bagnami. Przez wieki pełniło ono funkcję pielgrzymkowego hotelu, zapewniając pielgrzymom w drodze do Rzymu odpoczynek, gościnność i opiekę medyczną. Klasztor zaczął tracić na znaczeniu dopiero w połowie XV wieku, ale do dziś zachowuje swoją dawną funkcję, a nowoczesny hostel stanowi doskonałe miejsce dla  przechodzących pielgrzymów. W centrum opactwa znajduje się romański kościół San Salvatore, wraz z trzema nawami i trzema absydami. Wewnątrz kościoła znajdziemy cenne dzieła sztuki, w tym piękne malowidła na ścianie nad ołtarzem głównym, stworzone w XV wieku przez sieneńskiego artystę Sano di Pietro. Chociaż zrujnowane, to opactwo nadal posiada specyficzny klimat, w tym czworobok starożytnych krużganków i pozostałości dzwonnicy. Część terenu została przejęta na budynek gospodarczy, ale obecnie jest odnawiana i powstaną tu sale wystawowe, z centrum w Via Francigena. Ufortyfikowane opactwo obejmuje także dzisiejszą małą osadę, oferującą piękne widoki podczas powrotu w kierunku otoczonego murem Monteriggioni.


  Adres: Monteriggioni tourist office
  Piazza Roma 23
  53035
  Monteriggioni
  Tel: 0577 304834
  Strona: www.monteriggioniturismo.it

 • 3. Colle di Val d'Elsa - „kryształowe miasto”

  Warto rozważyć wizytę w Colle di Val d'Elsa, niedocenianym średniowiecznym mieście, położonym 11 km na północ od Monteriggioni. Podziwiaj bastiony i średniowieczne bramy, prowadzące do pełnego uroku górnego miasta z ciekawymi, tunelowymi alejkami. Odkryj, dlaczego Colle jest określane jako „kryształowe miasto” (città del cristallo). Miasto to jest domem dla włoskiego przemysłu kryształowego i może poradzić sobie z każdym projektem, od klasycznego do nowatorskiego, oferując intrygujący wgląd w lokalną historię. Przemysł szklarski Colle przypuszczalnie pochodzi z 1331 roku, kiedy to miasto było niezależnym, samorządnym podmiotem. Prawdziwy rozwój nastąpił w XVII wieku, kiedy wiodąca  rodzina Usimbardich ponownie wprowadziła produkcję szkła w bardziej systematyczny i zorganizowany sposób. Miasto nigdy nie oglądało się za siebie. Przemysł szklarski stopniowo przestawił się na produkcję szkła ołowiowo-szklanego, a od XIX wieku Colle zyskało przydomek Włoskiej Bohemii, ze względu na swoją wiedzę o kryształach. W 1820 roku francuski producent szkła Francesco Mathis otworzył fabrykę kryształów w dolnej części miasta. Dziś Colle di Val d'Elsa odpowiada za 95% włoskiej produkcji kryształów i 15% produkcji na całym świecie. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca można tu zobaczyć proces powstawania szkła podczas pokazu na wolnym powietrzu. Możesz przyjrzeć się pracy szklarzy, grawerujących kielichy do wina i realizujących najbardziej skomplikowane projekty lub szklane rzeźby uformowane w kształty łabędzia, ślimaka, konia lub ryby, wszystko to zrobione ze stopionego szkła. Demonstracja szkła odbywa się często w historycznym centrum przy via della Misericordia, w pobliżu katedry, około godziny 15.00, ale w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy skontaktować się z biurem turystycznym.

  Muzeum Szkła Kryształowego w Dolnym Mieście prezentuje kolekcję ręcznie wykonanego szkła kryształowego od średniowiecza do XX wieku, a także objaśnia techniki produkcji. Muzeum mieści się pod ziemią, pod dawną fabryką szkła, w której kiedyś znajdowały się piece. Museo del Cristallo jest obecnie zamknięte z powodu remontu aż do 2019 roku, ale w międzyczasie niektóre z kolekcji są nadal udostępniane w innych miejscach w mieście. Zobacz niektóre z najlepszych eksponatów w Museo San Pietro (na via Gracco del Secco 102) i w Palazzo dei Priori (33 via del Castello). Po zapoznaniu się z historią kryształu zajrzyj do lokalnych sklepów, aby kupić kilka wyrobów na pamiątkę.


  Adres: Museo del Cristallo
  Via dei Fossi 8A
  Colle di Val d'Elsa
  Tel: 0577 924135
  Strona: www.museodelcristallo.it

 • 4. Przejażdżki rowerowe i wędrówki po Monteriggioni

  Monteriggioni to kraj turystyki pieszej i rowerowej, sprawdzający się zarówno w przypadku doświadczonych,  jak i początkujących rowerzystów. Rozważ wynajęcie roweru i wyruszenie na wyprawę z krótszymi trasami łączącymi Monteriggioni i Strove, za Abbadia a Isola lub Colle di Val d'Elsa, oraz dłuższe trasy biegnące aż do San Gimignano lub Sieny. Typowe toskańskie pejzaże to  zamkowe ruiny, średniowieczne kaplice i urocze wioski, znane jako borghi. Po drodze spodziewaj się wielu winnic, wzgórz pokrytych cyprysami, zalanych słońcem gajów oliwnych i pól maków lub letnich słoneczników. Warto wybrać się na wycieczkę rowerową łączącą Monteriggioni i Colle di Val d'Elsa. Przecina ona Val d'Elsa, wijąc się wzdłuż mieszanki wiejskich dróg i dróg drugorzędnych, obok winnic i gajów oliwnych, wchodząc w romańskie opactwo Abbadia Isola. Miłośnicy wędrówek mogą pokonywać krótkie odcinki szlaku pielgrzymkowego Via Francigena, w tym krótki spacer Monteriggioni do Abbadia Isola, a następnie dalej do Strove, na południe, aby zobaczyć kolejny senny, romański kościół. Nawet jeśli wiele z tych tras znajduje się na oficjalnej stronie Monteriggioni, najlepiej osobiście odwiedzić biuro turystyczne, aby dostać mapy i porady dostosowane do Twojego poziomu i potrzeb.


  Adres: Monteriggioni tourist office
  Piazza Roma 23
  53035
  Monteriggioni
  Tel: 0577 304834
  Strona: www.monteriggioniturismo.it

 • 5. San Gimignano - średniowieczny Manhattan

  San Gimignano leży tylko 26 km na północny-zachód od Monteriggioni, warto więc wybrać się na wycieczkę do tego średniowiecznego cudu Toskanii, który ze względu na swoje spektakularne położenie jest jednym z najbardziej turystycznych miast w regionie. Udaje mu się jednak wznieść ponad tłumy gości - dzięki swoim charakterystycznym średniowiecznym wieżom i murom, San Gimignano jest jednym z najsłynniejszych symboli Toskanii. Budowa wzniosłego domu-wieży reprezentowała tu wyższość średniowiecznego stylu, a obecnie widoki wież na tle nieba to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji regionu. W czasach swojej świetności miasto mogło się pochwalić 72 wieżami, z których tylko 14 pozostało do dziś. Domy-wieże były rezydencjami zamkowymi, służącymi zarówno jako magazyny, jak i twierdze. Zaraza w 1348 roku pozbawiła życia znaczną część lokalnej ludności, a miasto przez wieki stanowiło zaścianek w porównaniu z innymi rejonami, jednak dzięki temu dziś San Gimignano sprawia wrażenie, jakby wydostało się prosto z kapsuły czasu, chociaż daleko mu do sennej miejscowości. Nadmierna popularność i czasami zawyżone ceny są jedynymi minusami, ale nie powinny powstrzymać Cię przed dołączeniem do tłumów turystów.

  Same wieże sprawiają, że wizyta w tej średniowiecznej kapsule czasu jest warta zachodu. Znajdź czas na Torre Campatelli, autentyczną wieżę, otwartą obecnie dla zwiedzających. Była ona domem dla ostatniego mieszkańca znakomitego florenckiego klanu. Oprócz średniowiecznego pejzażu najważniejszymi miejscami w okolicy są kościoły i budynki publiczne. Najwspanialsze z nich są zgromadzone wokół trójkątnego Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. To tutaj posępna forteca Palazzo Comunale znajduje się w samym centrum miejskiego życia od czasów, kiedy Dante przybył z ambasadorską wizytą  z Florencji.

  Przed opuszczeniem miasta zdecyduj się na spacer wzdłuż murów miejskich do la Rocca, XIV-wiecznej twierdzy. Ta częściowo odrestaurowana forteca oferuje widoki na tarasowe ogrody i gaje oliwne wijące się do winnic Vernaccia. Twierdza mieści także winiarnię, w której można spróbować i poznać historię trunku Vernaccia, najbardziej znanego wina w mieście. Możesz nawet zapisać się na lekcje na temat wina Vernaccia poprzez biuro turystyczne. Jeśli zostajesz na dłużej, ucieknij przed tłumami na wiejski spacer wzdłuż szlaków pielgrzymkowych Via Francigena, poza San Gimignano. Najlepiej jest zarezerwować taką wycieczkę w biurze turystycznym. Zobacz nasz pełny przewodnik po San Gimignano, aby uzyskać więcej informacji.


  Adres: Museo Vernaccia
  La Rocca
  Via della Rocca
  San Gimignano
  Tel: 0577 941267
  Strona: www.sangimignanomuseovernaccia.com

 • 6.La Rocca di Staggia - sztuka współczesna w zamku krzyżowców

  La Rocca di Staggia to imponująca twierdza w połowie drogi z Monterrigioni (7 km) i Poggibonsi (8 km). Niedawno odrestaurowana Rocca na początku funkcjonowała jako twierdza Longobard, ale stopniowo przekształciła się w budynek działający jako sygnał naprowadzający na trasie pielgrzymki Via Francigena. W XIV wieku znalazła się pod wpływem Florencji, a jako bastion przeciwko Sienie była nieustannie fortyfikowana i rozbudowywana. Florentyńczycy stworzyli także podwyższony chodnik, wciąż częściowo dostępny dla pieszych wędrówek, który łączył zamek i wioskę Staggia. Dziś, dzięki gruntownej renowacji, mury zamku są praktycznie nienaruszone, włączając w to dwie bramy i sekcje murów obronnych, patrolowanych niegdyś przez nocnych strażników. Twierdza, która została częściowo przemodelowana zgodnie z projektami Brunelleschiego, została w dużej mierze pozostawiona samej sobie w czasach współczesnych, dopóki nie otworzono jej ponownie w 2007 roku. Pierwsze spojrzenie na zabytek ujawnia kwadratową strukturę Longobard, wznoszącą się niczym warowna twierdza. Wnętrze jest bardzo różnorodne, kontrastujące współczesne instalacje artystyczne i starożytne mury. Zamek można zwiedzać tylko podczas wycieczki z przewodnikiem, która łączy historię zamku z tłem dla dziwacznych instalacji artystycznych. Najważniejsze atrakcje wycieczki obejmują widoki z miejsc, po których spacerowali niegdyś nocni strażnicy, oraz ezoteryczne historie tej średniowiecznego twierdzy z jej ciekawą mieszanką wschodu i zachodu. Oprócz awangardowych, tymczasowych wystaw sztuki, fundacja odpowiedzialna za zamek otworzyła to miejsce na imprezy i festiwale, a także oprowadza wycieczki po lokalnych szlakach. Twierdza jest szczególnie imponująca nocą, kiedy widzi się ją z oddali.


  Adres: Via dell'Ospedale 2
  53036
  Staggia Senese
  Poggibonsi
  Tel: +39 366 4792092
  Strona: www.laroccadistaggia.it

 • 7. Jednodniowa wycieczka do Siena

  Siena leży 15 km na południe od Monteriggioni, co czyni ją idealnym miejscem na magiczną wycieczkę. Jako miasto gotyckie zbudowane na dużą skalę, Siena jest bardzo cywilizowana i spokojna sama w sobie. Wszystkie drogi prowadzą do Il Campo, urzekającego, przypominającego muszlę placu centralnego w kształcie amfiteatru. Usiądź w tarasowej kawiarni po pochyłej stronie placu i zwróć uwagę na podział brukowanej nawierzchni na dziewięć segmentów, reprezentujących mądrą Radę Dziewiątki, która rządziła Sieną od połowy XIII do XIV wieku. Rozważ wspięcie się na smukłą Torre del Mangia, z której rozpościera się niesamowity widok na różowy plac i dachy Sieny, nawet jeśli widoki z dachów katedry są jeszcze lepsze.

  Po wczesnym lunchu wybierz się spacerkiem do Duomo - gotyckiej katedry w Sienie. Jej fasada stanowi mieszankę zielonego, różowego i białego marmuru, przypominającą wspaniałe ciasto z lukrem. Katedra w Sienie i Muzeum Katedralne powinny być postrzegane jako jedna całość, ponieważ dzielą kilka przestrzeni. Muzeum prezentuje oryginalne posągi Pisano na fasadzie oraz ulubione dzieło Sieny, Matkę Boską Tronującą Duccia. Dla wielu odwiedzających równie imponujący jest spacer po dachu, znany jako Panorama z Niedokończonej Fasady. Są to prawdopodobnie najlepsze widoki na Sienę. Naprzeciwko katedry znajduje się Spedale di Santa Maria della Scala, najbardziej niezwykły budynek w Sienie. Powstał tysiąc lat temu jako szpital i był nim do czasu, aż w ostatnich latach odrodził się jako wspaniałe muzeum. W średniowieczu budynek był jednak zawsze czymś więcej niż szpitalem. Kompleks ozdobiony dziełami sztuki obejmuje byłe schronisko dla pielgrzymów, sierociniec, kościoły pełne fresków i spichlerze.

  Nie pozwól, by Muzeum Sztuki w Sienie oślepiło Cię i odciągnęło od piękna bocznych uliczek, w których historia miasta rozwija się niczym średniowieczny sztandar. Siena, po której najlepiej poruszać się na piechotę, posiada dobrze zachowane mury i zapraszające do wejścia bramy. Przebij się przez plątaninę średniowiecznych ulic i odwiedź sekretne dziedzińce i fontanny, a także zobacz zaskakująco wiejskie widoki. Sprawdź nasz przewodnik po Sienie, aby znaleźć odpowiadające Ci atrakcje.


  Adres: Siena tourist office
  Spedale di Santa Maria della Scala
  Piazza Duomo
  Tel: 0577 280551
  Strona: www.terresiena.it

 • 8. Przedsmak rejonu Chianti

  Castellina in Chianti, brama do tego słynnego rejonu wina, leży 19 km na północny wschód od Monteriggioni. Warto odwiedzić w niej Muzeum Archeologiczne, aby zobaczyć znaleziska z grobów etruskich, w tym amforę przedstawiającą picie i ucztowanie, stanowiącą dowód na to, że wino było niegdyś oznaką statusu, spożywaną podczas rytuałów i ceremonii. Mimo że grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ich twórcy wydają się bardzo podobni do nas. Wejdź na szczyt, z którego roztacza się przepiękny widok na góry Chianti, San Gimignano i Val d'Elsa. Powędruj w dół przez delle Volte, osobliwą kamienną ulicę ze sklepieniem, wbudowaną w zbocze wzgórza.

  Rozważ swoją pierwszą degustację wina w enoteca, ponieważ Castellina jest pełna Chianti Classico. Znakiem rozpoznawczym na butelkach Chianti Classico jest Czarny Kogut (lub Czarny Kogucik), historyczny symbol Ligii Chianti. Pod koniec XIII wieku Castellina była pierwszą miejscowością Ligi Chianti, grupy trzech florenckich feudalnych zamków. Zajrzyj do L'Antica Trattoria alla Torre na lunch - ten mieszczący się przy głównym placu staroświecki zajazd serwuje toskańskie przysmaki na letnim tarasie. Spróbuj florenckiego steku z kością, grillowanych mięs i serów Pecorino, oczywiście popijanych winami Chianti Classico.

  Po lunchu zjedz pyszne lody w Gelateria Castellina, znanej z eksperymentalnych smaków: od ricotty i figi po chili i czekoladę lub cytrynę z kiwi. Możesz też skusić się na ulubione dzieło właściciela, cantuccini i Vin Santo: ciasteczka migdałowe ze słodkim toskańskim winem. W Chianti nie da się uciec przed tym trunkiem. Przed wyjazdem zaopatrz się w toskańskie produkty spożywcze, w tym sery, ciastka i wędliny. Aby uzyskać porady dotyczące kultury Chianti, degustacji win, sugestii dotyczących posiłków lub zakupów, zobacz nasz przewodnik po Castellina in Chianti. Przeczytaj także nasz ogólny przewodnik po Chianti. Zwiedzanie winiarskiego regionu Chianti możesz kontynuować w Radda in Chianti, na wschód od Castelliny.


  Adres: Gelateria Castellina,
  Via IV Novembre 47
  53011
  Castellina in Chianti
  Tel: 0577 741337
  Strona: www.gelateriadicastellina.it/

 • 9. Radda in Chianti - lekcje na temat wina, degustacja i lunch

  Radda in Chianti, położona na wschód od Castellina in Chianti, jest cudownym miejscem na przedłużenie podróży po rejonie Chianti. Radda pełniła kiedyś funkcję stolicy Chianti i nadal można w niej wyczuć duszę tego regionu - a jest ona zdecydowanie siłą napędową tego miejsca. Przespaceruj się po otoczonej murami obronnymi wiosce, przypominającej miasto. Po wędrówce brukowanymi uliczkami, rozchodzącymi się z głównego placu, wybierz się do Casa Chianti Classico na wycieczkę kulinarną połączoną z degustacją wina.

  Casa Chianti Classico mieści się w XVIII-wiecznym klasztorze franciszkanów w górnej części miasta. Przylegający do średniowiecznego kościoła kompleks jest teraz świątynią wina, z Muzeum Wina znajdującym się na pierwszym piętrze. Zapisz się na 90-minutową lekcję na temat wina lub ogranicz się tylko do zdobycia podstawowej wiedzy o Chianti, zanim podejmiesz się zabawnego multimedialnego quizu na temat tego trunku. Po skosztowaniu wina i sumiennym przejrzeniu notatek o degustacji zasługujesz na obiad w Enotece. Dysponuje ona uroczym tarasem z widokiem na winnice Chianti.

  Jako główne centrum winiarskie, Radda prosperuje doskonale już od XVI wieku, kiedy to eksportowała wino do Anglii. Później, w 1716 roku, Kosma III, wielki książę Toskanii, oficjalnie wyznaczył strefę produkcji wina Chianti. Wraz z Raddą, główne centra Chianti Classico pozostają w   Greve, Panzano, Castellinie, Gaiole i Fonterutoli. Granice i ścisłe zasady nadal są obowiązujące, nawet jeśli odpowiedzialność za ich egzekwowanie przeszła na Konsorcjum Wina Chianti. Konsorcjum zostało założone w 1927 roku przez grupę producentów wina we Florencji, Sienie, Arezzo i Pistoi. Łatwodostępne z malowniczej trasy SS222, najwspanialsze, podobne do zamków posiadłości były często prowadzone przez te same rodziny od czasów średniowiecza, jak to ma miejsce w przypadku arystokratycznych dynastii Antinori, Frescobaldi, Mazzei i Ricasoli. Arystokraci toskańscy  nadal odgrywają bardzo ważną rolę w branży winiarskiej, w tym także i Konsorcjum Wina w Chianti Classico. W zarządzie znajduje się grupa toskańskich szlachciców ze starożytnych dynastii winnych, którzy dostosowali się do upływającego czasu. Wielkie nazwiska to markiz Lodovico Antinori, hrabia Lorenzo Guicciardini, książę Emmanuele Corsini i hrabia Guido Chigi-Saracini.

  Wino znaczy jednak więcej niż poszczególne rodziny, bez względu na to, jak wspaniały byłby ich rodowód. „Dusza” wina to Sangiovese. Zasady dotyczące wina Chianti Classico dopuszczają minimalny stosunek 80% Sangiovese, typowej czerwonej odmiany regionalnej. Do mieszanki można dodać maksymalnie 20%  innych lokalnych, czerwonych winogron. Te odmiany obejmują rodzime winogrona, takie jak Canaiolo i Colorino, a także „międzynarodowe” Cabernet Sauvignon i Merlot, wszystkie dozwolone w tej strefie produkcji Chianti Classico. Zasadniczo Chianti Classico wytwarzane jest z winogron Sangiovese lub mieszanki Sangiovese i leżakuje przez 14 miesięcy w beczkach wykonanych z dębu francuskiego, a następnie co najmniej 7 miesięcy (lub 2 lata w przypadku gatunku Riserva) w butelce. Jeśli wszystkie te rozmowy na temat wina pobudziły Twój apetyt, zajrzyj do naszego przewodnika po Raddzie, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat jedzenia i picia.


  Adres: Museo del Vino (Wine Museum)
  Monastero Santa Maria al Prato
  Circonvallazione Santa Maria al Prato 18
  53017
  Radda in Chianti
  Tel: 0577 738187
  Strona: www.chianticlassico.com

 • Czarująca Volterra

  Volterra leży 40 km na zachód od Monteriggioni i stanowi doskonały cel magicznej wycieczki. To urzekające miasto, mniej turystyczne niż San Gimignano, Cortona czy Pienza, ale prawdopodobnie równie przekonujące. Usytuowana na majestatycznym, smaganym wiatrem grzbiecie górskim z widokiem na sieneńskie wzgórza, Volterra góruje nad otoczeniem i pozostaje najbardziej etruskim miastem Toskanii. Znajdująca się w niej Porta all'Arco, brama łukowa, to najlepiej zachowana brama etruska we Włoszech, pochodząca z IV wieku p.n.e. Częściowo przebudowana przez Rzymian, wciąż spoczywa na masywnych cokołach etruskich i jest jedyną zachowaną częścią murów z tej epoki. Volterra prezentuje jedne z najlepszych dzieł etruskich poza Rzymem, z najcenniejszymi skarbami wystawianymi w Museo Etrusco Guarnacci. Założone w 1761 roku, jest to jedno z najstarszych publicznych muzeów w Europie i najlepsze muzeum w mieście. Urny pogrzebowe i sarkofagi alabastrowe obejmują całą gamę demonologii etruskiej i greckiej mitologii, w tym potwory morskie, greckich bogów,  gryfy z wielkimi dziobami i syreny. Każdy spacer przez Volterrę odsłania na nowo rzymskie ruiny, etruskie miasto, które Rzymianie dostosowali do swoich upodobań. Etruskie Velathri stało się Volterrae, ważnym rzymskim miastem, gdy Rzym przyłączył się do Etrurii w 351 roku p.n.e.

  Poza swoją etruską częścią Volterra to wizualna reprezentacja wspaniałości średniowiecznego miasta. Piazza dei Priori, plac miejski, jest dowodem bogatego średniowiecznego dziedzictwa Volterry, z jej bogactwem szlachetnych pałaców. Na placu dominuje wyniosła Palazzo dei Priori (1208), najstarszy ratusz w Toskanii, podobno stanowiący model dla Palazzo Vecchio we Florencji. Na południe od Piazza dei Priori znajduje się Piazza San Giovanni, religijne centrum Volterry. Ukoronowaniem rynku jest dwunastowieczna katedra Duomo z romańską fasadą w stylu pizańskim. Renesansowe budynki łączą się w zadziwiająco wdzięczny sposób ze średniowiecznymi domami miasta. Palazzo Incontri-Viti to imponująca posiadłość, która również sprawia wrażenie prywatnej rezydencji. Powstała jako dom dla wymagającego kupca handlującego alabastrem, a jego spadkobiercy nadal w niej mieszkają. Każdy salon jest wspanialszy od poprzedniego, ozdobiony sztuką, porcelaną i alabastrem, które przypominają zwiedzającym, że pałac ten należał niegdyś do jednego z najbogatszych mieszkańców Volterry. Po zwiedzaniu patrycjuszowskich pałaców udaj się do Le Cantine del Palazzo, etrusko-rzymskich piwnic pod Palazzo Incontri-Viti, na drinka lub posiłek w przypominającym jaskinię otoczeniu z rzymskim zbiornikiem na wodę jako dekoracją.

  Żadna wizyta w Volterrze nie jest kompletna bez obejrzenia warsztatów z rzeźbienia alabastru. Jak wszystko tutaj, nawet rzeźba alabastrowa jest dziedzictwem etruskim. Jest to jeden z wielu darów, które Etruskowie przekazali swoim potomkom w tym najbardziej etruskim z miast. Starożytni rzemieślnicy korzystali z alabastru od V wieku p.n.e., przede wszystkim przy rzeźbieniu pięknych urn pogrzebowych. W lokalnych muzeach i warsztatach natkniesz się na miski, urny, medaliony, przedmioty religijne, świeczniki, lampy, wazony i klasycystyczną rzeźbę. Skosztuj także klasycznej kuchni toskańskiej. Zakończ swój pobyt w sklepionej gospodzie Volterry i spróbuj zuppa volterrana, gęstej zupy warzywno-chlebowej, lub trippa alla volterrana (flaczków, gotowanych z pomidorami, kiełbasą i ziołami). Inne sycące dania to pappardelle di lepre (wstążki makaronowe w sosie z zająca) lub danie z tego samego makaronu z porcją dziczyzny (cinghiale). Więcej informacji o samym mieście można znaleźć w naszym pełnym przewodniku po Volterrze.


  Adres: Volterra tourist office
  Tel: 0588 87257
  Strona: www.volterratur.it

 • Jedzenie i picie

  Monteriggioni to miejsce  stworzone do jedzenia, czemu sprzyja bliskość zarówno Chianti, jak i San Gimignano. W rezultacie obszar ten obfituje w domowe gospody, nawet jeśli tylko kilka z nich znajduje się w obrębie murów, a reszta rozrzucona jest po sąsiednich wioskach. Jeśli chcesz dobrze zjeść lub nastawiasz się na coś wyrafinowanego, przygotuj się na podróż na północ do Colle di Val d'Elsa.  Borgo Monteriggioni najlepsze jest o poranku, kiedy można wypić kawę na głównym placu, zanim zaczną się tu zjeżdżać autokarowe wycieczki. Lokalna kuchnia jest znaną nam już interpretacją klasycznej kuchni toskańskiej, z zapożyczeniami z pobliskiej Sieny i Chianti. Poszukaj ribollita, sycącej zupy fasolowej, lub dań z makaronu, w tym takich dodających siły potraw jak pappardelle di lepre (wstążki makaronowe w sosie z zająca) lub danie z tego samego makaronu z mięsem z dzika (cinghiale). Jeśli chodzi o wino, Chianti Colli Senesi jest największą strefą Chianti, obejmującą obszar San Gimignano, Colle di Val d'Elsa i Sieny. To świeże, młode, czerwone wino pasuje do wędlin, takich jak cintasenese, a także do bruschetty, zup, sosów grzybowych, dziczyzny, mięsa z grilla i pieczeni oraz do większości serów i wędlin.

 • Osteria Antico Travaglio

  Ten  wielopoziomowy lokal mieści się na urokliwym rynku głównym, w przerobionej dawnej kuźni, i pełni funkcje karczmy, baru i lodziarni. Przyjdź na aperitivo, bruschettę i wędliny lub zajrzyj na toskańską ucztę, zaczynając od pappardelle  lub makaronu pici w sieneńskim stylu z grzybami lub dziczyzną, a następnie kosztując grillowanego mięsa lub steku z kością. Miejscowi często wpadają na pyszne lody w tutejszej gelaterii.


  Adres: Piazza Roma 6a
  53035
  Monteriggioni
  Tel: 0577 304718
  Strona: www.anticotravaglio-monteriggioni.com

 • Bar dell’Orso

  Ten niedrogi bar i zajazd znajduje się na obrzeżach miejscowości Monteriggioni i oferuje toskańskie produkty, takie jak gulasze i domowe dania z makaronu, ale szef kuchni może także przyrządzić szybkie nadziewane kanapki (panino) lub popołudniową przekąskę z wędlinami.


  Adres: Via Cassia Nord 23
  53035
  La Colonna di Monteriggioni
  Tel: 0577 305074

 • Ristorante Arnolfo

  Ta dwugwiazdkowa restauracja, wyróżniona gwiazdką przewodnika Michelin, mieści się w przestronnej rezydencji i idealnie nadaje się na specjalne okazje. Wspaniale zaprezentowane dania inspirowane kuchnią toskańską interpretowane są w kreatywny, wyszukany sposób. Typowe potrawy to: jajko przepiórcze w bulionie mięsnym, szafranowe risotto z wiejskimi ziołami, świnie cintasenese podawane na łożu z soczewicy i suszonych śliwek oraz makaron cappelletti w bogatym sosie Chianti. Spodziewaj się kreatywnego menu (w tym także opcji wegetariańskich) od szefa kuchni Gaetano Trovato, w przedziale cenowym 120-160 euro bez wina.


  Adres: Via XX Settembre
  50
  53034
  Colle di Val d’Elsa
  Tel: 0577 920549
  Strona: www.arnolfo.com

 • Molino al Moro

  Ta romantyczna restauracja w starym stylu mieści się w starym młynie na północ od miasta. Oprócz toskańskich klasyków, takich jak wędliny, karczma dostarcza bardziej wyrafinowane, lżejsze, sezonowe dania, wszystkie w średnim przedziale cenowym. Najbardziej popularne potrawy obejmują dania z trufli i domowe lody. Równie smaczne są następujące dania: placek parmezanowy z sosem śmietanowo-truflowym, risotto z ostrym serem Pecorino di Fossa i winem Chianti oraz  makaron tagliatelle z karczochami i sosem szafranowym. Podane dania są równie eleganckie i kuszące, jak sklepienie z kamienia oraz widok na płynącą tuż poniżej młyna rzekę.


  Adres: Via della Ruota 2
  53034
  Colle di Val d'Elsa
  Tel: 0577 920862
  Strona: www.molinoilmoro.com/

 • Zakupy

  Monteriggioni skupia się przede wszystkim się na sztuce i rzemiośle, które, choć robione pod turystów, są w większości autentycznymi, ręcznymi wyrobami, warto więc przyjrzeć się im bliżej. Na średniowiecznych uliczkach mieszczą się maleńkie butiki i warsztaty, w których można oglądać rzemieślników przy pracy - również tych, którzy pracują przy ręcznych krosnach. Najważniejsze przedmioty to ręcznie robiona dzianina, bielizna, która może być spersonalizowana według gustu, biżuteria wykonana z kamieni półszlachetnych i ręcznie malowana ceramika, ze scenami zainspirowanymi lokalnymi krajobrazami.

  Monteriggioni organizuje także targ z produktami rolniczymi, il Mercatale di Monteriggioni, w pierwszą sobotę każdego miesiąca. W lokalnych sklepach z winami i artykułami spożywczymi możesz kupić wino Chianti ColliSenesi, wraz z typowymi ciastami, ciasteczkami i herbatnikami (więcej informacji na ten temat znajdziesz w sekcji Jedzenie i picie). Znajdziesz tam także informacje o możliwości udziału w odbywającym się na rynku w lipcu, popularnym letnim festiwalu o tematyce średniowiecznej, połączonym z biesiadowaniem i folklorem. Sprawdź terminy i program w biurze turystycznym Monteriggioni (Piazza Roma 23, 53035 Monteriggioni, Tel.: 0577 304834 i www.monteriggioniturismo.it lub www.monteriggionimedievale.com). Poza Monteriggioni najszerszy wybór opcji zakupów oferuje Siena, a sąsiednie Colle di Val d'Elsa wspaniale sprawdza się, jeśli chodzi o zakup światowej  klasy kryształów i wyrobów szklanych.

 • Artes

  Położony w otoczonym murem mieście Artes zajmuje się dziewiarstwem i tkactwem, w tym także używaniem ręcznych krosien. Zajrzyj tu po wyroby z dzianiny lub tkaniny tworzone na krosnach, od szalików i szali, ażurowych swetrów lub lnianych toreb po dywaniki. Wiele z nich wytwarza się na krosnach ręcznych, stosując tradycyjne metody.


  Adres: Via I Maggio 21
  53035
  Monteriggioni
  Tel: 0577 300013
  Strona: www.artesmonteriggioni.com

 • GV Decoro Ceramiche

  W ofercie znajdziesz tu artystyczną, ręcznie malowaną ceramikę z gustownymi scenami inspirowanymi tradycjami toskańskimi lub charakterystycznymi lokalnymi krajobrazami, przedstawiającymi drzewa oliwne i cyprysy.


  Adres: Via Giacomo Matteotti 9
  53035
  Monteriggioni
  Tel: 0577 301111
  Strona: www.gvdecoroceramiche.com

 • La Grotta del Cristallo

  Ten sklep z kryształami sprzedaje wszystko: od zastawy stołowej po kryształowe żyrandole i ręcznie robioną biżuterię. Kieliszki do szampana lub do whisky, ramki do zdjęć lub butelki perfum - to skarbnica wysokiej jakości wyrobów z kryształów.


  Adres: Via del Murolungo 20
  53034
  Colle di Val d'Elsa
  Tel: 0577 931879
  Strona: www.lagrottacrystal.com

 • Parkowanie

  W Monteriggioni najwygodniejszym parkingiem jest Castello, płatny parking na obrzeżach średniowiecznego miasta otoczonego murem, który kosztuje od 3 euro za godzinę, a następnie 5 euro za 24 godziny. Alternatywnie możesz także wybrać parking Cipressinocar, który również jest płatny i oferuje podobne ceny. Znajduje się on 250 metrów od borgo, miasta otoczonego murami.

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja i Siena.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.
  Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.monteriggioniturismo.it/en/useful-information/how-get-here-and-where-park/

 • Dojazd i poruszanie się po okolicy

  Samochodem: Do Monteriggioni można łatwo dojechać dwupasmową autostradą Florencja-Siena. Skorzystaj ze zjazdu na Monteriggioni i podążaj za znakami. Miasto jest również położone w dogodnym miejscu na jednodniowe wycieczki, tylko 14 km od Sieny i 54 km od Florencji.
  Pociągiem: Chociaż nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego ze Sieny do Monteriggioni, pociągiem można dostać się w pobliże miejscowości. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się przy Carline Scalo, 3 km od Monteriggioni, na linii Empoli-Siena. Nieco mylące może być to, że stacja ta jest oficjalnie nazywana Castellina in Chianti-Monteriggioni. Istnieją również kursy do Florencji, ale wymagają one przesiadki w Empoli.
  Autobusem: Autobusy łączą Monteriggioni ze Sieną, Colle di Val d'Elsa, Poggibonsi, San Gimignano i Florencją.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie