Zaloguj się


Forte dei Marmi

 • Chociaż większości obcokrajowców nazwa Forte dei Marmi nie mówi zbyt wiele, dla Włochów to mityczna „królowa włoskiej riwiery”. Ten ekskluzywny letni kurort na wybrzeżu Versilii jest uważany wakacyjną stolicę szyku. Forte dei Marmi to toskańska miejscowość wypoczynkowa, do której jeździ się  w celach towarzyskich i gdzie należy bywać. Ważniejsze od niej jest tylko szykowne Punta Ala na południu, w okolicy Monte Argentario. W przeciwieństwie do dużej części północnego wybrzeża, Forte dei Marmi zachowało część swojej elegancji i zostało znacznie mniej zniszczone przez rozwój infrastruktury przy plaży. Powstało ono wokół fortu zbudowanego w 1788 r. przez Leopolda II, którego dawne fragmenty są nadal widoczne na głównym placu. Tak naprawdę  to wciąż niewielki kurort, w którym najwyższymi obiektami pozostają rozłożyste sosny w prywatnych ogrodach. Forte nadal jest przyjemnym miejscem do życia, z namiastką życia w stylu wyższych sfer i modną plażą.

 • Dziesięć najlepszych atrakcji w okolicy

  W Forte dei Marmi  chodzi przede wszystkim o bywanie we właściwych miejscach. Jeśli pragniesz czegoś więcej niż wylegiwanie się na plaży i przyjemne przejażdżki rowerowe, udaj się na północ, w kierunku Massy. Jeśli szukasz przygód, zobacz Carrarę i kopalnie marmuru w Alpach Apuańskich. To prawdziwa Toskania, stanowiąca ostry kontrast z bogatym Forte dei Marmi. Jeśli interesuje Cię toskańska kultura, kieruj się dalej od wybrzeża do najbliższych miast związanych ze sztuką takich jak Piza na południu oraz Lukka, Pistoia lub Florencja na wschodzie. Jeśli chcesz poczuć smak wiejskiego życia, z willami i wiejskimi widokami, odwiedź willę Lucca, opisaną poniżej.

 • 1. Modne Forte dei Marmi

  Forte dei Marmi to miejsce do zabawy dla bogatych. Jeśli do nich nie należysz, po prostu próbuj naśladować innych. Potraktuj to jako zabawną grę. Zgadywanie, kto udaje, jest częścią zabawy: albo zdobędziesz Forte de Marmi, albo nie. To przede wszystkim miejsce wakacyjne dla przemysłowców z Turynu i magnatów mody z Mediolanu. Kurort ten był niegdyś ulubionym miejscem wielkiego Gianniego Agnelli, właściciela koncernu FIAT, a teraz jego stałymi klientami są takie osobowości jak Giorgio Armani, Andrea Bocelli i milionerzy z całego świata. Wieczorami na ulicach roi się od drogich samochodów sportowych i limuzyn. Nie znaczy to jednak, że potrzebujesz fortuny, aby cieszyć się tym miejscem. Możesz wybrać się tylko na oglądanie witryn sklepowych, a nie prawdziwe zakupy i starannie wybierać przyjemności. W sklepach i kawiarniach wokół Piazza Marconi wciąż można znaleźć coś z atmosfery małego miasteczka, nawet jeśli ceny bywają niedorzeczne.

  Przejedź się rowerem po nadmorskiej promenadzie lub przejdź się po molo, które zostało zbudowane po to, by wysyłać marmur dla Michała Anioła z otaczających gór. Wędruj po ulicach, aby poczuć ciszę i spokój, które artyści i pisarze znaleźli tutaj pod koniec XIX wieku. Podczas oglądania witryn sklepowych wczesnym wieczorem przyjrzyj się milionerom, wybierającym biżuterię znanych projektantów. Poszukaj okazji na sobotnim targu na Piazza Marconi. Poleniuchuj na plaży (patrz poniżej). Możesz popływać, ale najpierw niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, najlepiej w klubie plażowym. Gdy zajdzie słońce, upewnij się, że siedzisz w odpowiedniej kawiarni na świeżym powietrzu i sączysz koktajle obserwując innych. Nie martw się brakiem atrakcji kulturalnych: one tu po prostu nie istnieją. Po obiedzie wybierz się na spacer wzdłuż wybrzeża lub znajdź najbliższą gelaterię z wybornymi lodami. Jeśli nie zaproszono Cię na imprezę w klubie na plaży, idź spać i powtarzaj ten sam rytuał przez resztę pobytu. Właśnie tak - nie musisz podążać za tłumem, żyć w stylu włoskim. Gdy już zapoznasz się z Forte dei Marmi, po prostu wyrusz na jedną z wycieczek, które sugerujemy poniżej - i sprawdź nasze dokładne wskazówki dotyczące zakupów i restauracji w tym przewodniku.

 • 2. Plażowanie w Forte dei Marmi

  Toskańskie plaże zapewniają zarówno romantyczne miejsca na skałach, jak i dużą ilość parasoli plażowych, które większość Włochów traktuje jako plażowy raj. W Forte dei Marmi, Versilia może poszczycić się najbardziej znanym nadmorskim kurortem w eleganckim stylu, podczas gdy Viareggio jest najpopularniejszym dużym nadmorskim kurortem w Toskanii. Ocenia się, że region ten ma wyjątkowo czyste plaże, ustępujące jedynie Ligurii, chwalony jest także za czystość wody, bezpieczeństwo, spokój, ekologię i zrównoważony rozwój. Wprowadzony tu system „niebieskich flag” jest uważany za godny zaufania i potwierdza słuszność wyboru wakacji na plaży w Toskanii. W Versilii ośrodki nagrodzone najlepszymi „niebieskimi flagami” to obecnie modne Forte dei Marmi i tętniące życiem Viareggio. Sąsiednie kurorty Marina di Pisa, Massa i Carrara również posiadają plaże oznaczone niebieską flagą, potwierdzającą ich status.

  Wypoczynek na plaży to wielki biznes w Forte dei Marmi. W otoczonym przez Alpy Apuańskie kurorcie można zarówno plażować, jak i spacerować. Znajdziemy tu także pasmo bardziej ustronnych wydm. Skrajne fragmenty plaży są ogólnodostępne, a reszta to eleganckie domki kąpielowe i bary w stylu tropikalnym, osadzone na delikatnym, jasnoszarym piasku. Łagodnie opadające dno sprawia, że kąpiel jest bezpieczna. Jak w przypadku większości włoskich kurortów, dostęp do morza jest możliwy po uiszczeniu opłaty. Dla większości nie-Włochów, plaże sprawiają wrażenie bardzo zorganizowanych. Spodziewaj się leżenia na leżaku wśród rzędów innych plażowiczów, na dokładnie zagrabionym i równym piasku, co zapewnia wypoczywającym  dodatkowy komfort. To właśnie korzyści płynące z tego klasycznego włoskiego podejścia do wakacji na plaży. Chociaż płacisz za dostęp, otrzymujesz w zamian takie udogodnienia jak leżaki, prysznice, kabiny plażowe oraz bar lub restaurację. Można tu też bawić się w różne gry plażowe, często jednak bardziej zabawne od brania w nich udziału bywa ich obserwowanie sąsiadów. Jak już wspomnieliśmy powyżej, pomimo tłumów woda pozostaje bardzo czysta.

  Letni wypoczynek w Forte dei Marmi ma swoje rytuały i łatwo można się zorientować, która plaża, klub plażowy i cocktail bar jest najmodniejszy. Nie musisz oczywiście podążać za tłumem. Osoby lubiące modę preferują ruchliwe plaże, na których można poznać najnowsze odcienie Prady. Jednym z najmodniejszych klubów nocnych w Versilii jest klub plażowy Flavio Briatore'go Twiga Beach, na wybrzeżu pomiędzy Forte dei Marmi i Marina di Pietrasanta. W tym eleganckim klubie możesz minąć gwiazdy pijące koktajle na plaży, a także potańczyć. Dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie masażu, skosztowanie owoców morza  lub zamówienie kieliszka szampana. Sam klub, ze zbyt wygórowanymi cenami, nadmiernymi dekoracjami i świetnymi DJ-ami, jest międzynarodowy, a nie włoski, ale zapewnia to, czego się od niego oczekuje. Beach Club del Principe Forte dei Marmi jest kolejnym drogim, odizolowanym klubem plażowym, z równie wygórowaną cenowo Ristorante Dalmazia, serwującą takie przysmaki jak smażone krewetki, grillowane ośmiornice lub karczochy jerozolimskie z czarnymi truflami - wszystko na prywatnej plaży w Principe, oczywiście. Bagno Angelo (przy via Arenile, Tel.: +39 0584 82050) to bardziej przystępna plaża. Jeśli nie chcesz płacić zawyżonych cen w Forte dei Marmi, po prostu udaj się do Viareggio. Podczas pobytu możesz napić się drinka nad brzegiem morza w zabytkowej restauracji Gran Caffe Margherita.

  Adres: Twiga Beach Club, via Roma 2, Lungomare, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 21518 & https://www.twigafortedeimarmi.com/en/

  Beach Club del Principe Forte dei Marmi, Hotel Principe, Viale Morin 67, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 784145 & www.principefortedeimarmi.com

 • 3. Wycieczka rowerowa po Lukce lub spacer po miejskich murach obronnych

  Lukka leży 38 km na wschód od Forte dei Marmi i przyniesie wytchnienie po tym, jak zmęczysz się już plażowym życiem i stroszeniem piórek w najbardziej prestiżowym nadmorskim kurorcie Versilii. Lukka to klasyczne toskańskie miasto dla zwykłych ludzi, z taką ilością atrakcji kulturalnych, aby urzec, ale nie oszołomić. Latem koncerty plenerowe dodają miastu uroku, podobnie jak przytulne winiarnie i restauracje z lokalną kuchnią. W porównaniu ze zblazowanymi nadmorskimi kurortami Lukka reprezentuje zwykłe, normalne życie Toskańczyków. Ta otoczona renesansowymi murami miejscowość jest stworzona do wypoczynku. Masywne mury obronne są teraz miejscem służącym do uprawiania joggingu, spotkań, plotkowania i jazdy na rowerze - lub kilku z tych rzeczy naraz. Trudno uwierzyć, że 500-letnie mury Lukki zostały zbudowane, aby powstrzymać wrogów. W 1817 roku obsadzono je podwójnym rzędem platanów, które zacieniają szeroką, biegnącą po ich szczycie aleję. Jest to popularny plac zabaw, promenada, ścieżka do joggingu oraz ścieżka rowerowa.

  Lukka jest pełna zaułków zbyt wąskich dla samochodów, więc lepiej dołącz do miejscowych rowerzystów, aby zobaczyć tutejszy intrygujący szlak rowerowy. Możesz zjechać w dół do miasta i poruszać się wokół kluczowych miejsc, przymocowując rower do stojaków podczas spaceru po placu. To, w połączeniu z wizerunkiem Lukki jako miejsca pełnego kultury i poszukiwań intelektualnych, sprawiło, że miasto zyskało przydomek „toskańskiego Cambridge”. Brytyjski projektant mody Paul Smith, zapalony rowerzysta, ma tu dom na wzgórzu i z zachwytem mówi o swojej pasji: „Uwielbiam jazdę na rowerze po murach Lukki; jest tak bardzo relaksująca, ponieważ nie ma tu samochodów”. Jest coś wyjątkowego w jeździe na rowerze wokół zabytkowego miasta otoczonego murem, przez jego piękne brukowane uliczki i place - najlepiej zwieńczyć taką wycieczkę pysznym obiadem schowanym w rowerowym koszu. Rowery są wypożyczane w licznych firmach, w tym Cici Rai w pobliżu Porta San Gervasio - bramy San Gervasio. Wypożyczenie roweru kosztuje około 15 euro za dzień. Jazda na rowerze jest także zdrową alternatywą dla dnia spędzonego na plaży. Więcej informacji na temat głównych atrakcji i restauracji znajdziesz w naszym kompletnym przewodniku po Lukce.


  Adres: Cicli Rai (booking info), via d San Nicolao 66, Lucca
  Tel: (+39) 348 8937119
  Strona: www.ciclirai.it

 • 4. Carrara - marmurowe góry

  Północne wybrzeże jest nieco zdominowane przez przemysł marmurowy. Nad plażami górują  majestatyczne szczyty Alp Apuańskich, połyskujące zwodniczo niczym śnieg w jasnym słońcu. W Alpach Apuańskich czeka na Ciebie marmurowe miasto Carrara z kilkoma kamieniołomami oferującymi wycieczki z przewodnikiem oraz warsztaty. Carrara znajduje się 17 km na północ od Forte dei Marmi, do którego łatwo dotrzeć w niecałe pół godziny. Drobnoziarnisty, czysty biały marmur, z którego słynie Carrara, wydobywany jest tu od czasów rzymskich. Włoskie średniowieczne kościoły ozdobione są właśnie marmurem z Carrary, który dostarczano artystom takim jak Michał Anioł czy Henry Moore. Powstał on z wapienia, utwardzonego przez wielkie ciśnienie i ciepło. Marmur karraryjski jest nadal największym i najważniejszym źródłem kamienia na świecie. Wciąż funkcjonuje tu około 200 kamieniołomów, a ponad tysiąc zostało już wyeksploatowanych lub porzuconych. Od kiedy Parco Apuane otrzymało status parku narodowego, wzrósł opór ekologów dotyczący tempa jego wydobywania, jednak właściciele kamieniołomu nadal walczą o ochronę swoich twardych i nieustraszonych pracowników.

  Kamieniołomy marmuru są rozrzucone po trzech stromych dolinach: Colonnata, Fantiscritti i Ravaccione. Wioski przylgnęły do zboczy gór, które wyglądają, jakby zostały pokrojone na kawałki niczym ser. Kamieniołom Cava di Fantiscritti stanowi dobre wprowadzenie do historii marmuru, podobnie jak i niesamowita podróż do niego - po drodze przejeżdżasz przez szereg surowych tuneli, które były używane przez pociągi transportujące marmury aż do lat 60. XX wieku, kiedy funkcje tę przejęły ciężarówki. Po drodze dochodzą niezwykłe widoki na kamieniołomy, w których po bokach ciągną się niepewnie wyglądające schody, a masywne ciężarówki toczą się po marmurowej powierzchni daleko w dole. Będąc na wycieczce z przewodnikiem, przygotuj się na zaskoczenie, które powodują wilgotne, mgliste i śliskie kamieniołomy, często przypominające jaskinie. Można tu obejrzeć dziwaczne marmurowe bloki, które wyraźnie różnią się od wypolerowanej doskonałości końcowego dzieła sztuki. To brutalnie szczery widok, świat oddalony o mile od chłodnej, wypolerowanej twarzy marmurowej Madonny w toskańskim kościele. Nigdy więcej nie spojrzysz na marmur w ten sam sposób.

  Address: Cava di Fantiscritti, via Miseglia Fantiscritti,
  Carrara: book with Marmotour
  Tel: +39 339 7657470 www.marmotour.com
  Cave di Marmo Tours www.cavedimarmotours.com

 • 5. Wycieczka w Alpy Apuańskie

  Ta podróż pozwala zobaczyć Massę, Carrarę i pierwotne Alpy Apuańskie, stawiając marmurowe góry w ich prawdziwym kontekście. Na północ od eleganckiego Forte dei Marmi krajobraz całkowicie się zmienia. Możesz opuścić wybrzeże w Marina di Massa, popularnym kurorcie z pięknymi, szerokimi piaszczystymi plażami, sosnowymi gajami i promenadą willi w pastelowych odcieniach. Północny kraniec Toskanii jest jednym z najdzikszych, najbardziej zaskakujących i najmniej eksplorowanych obszarów  - od wybrzeża Versilli do zróżnicowanego krajobrazu, pełnego pokrytych sosnami gór, skalistych wąwozów, odległych, kamiennych wiosek i marmurowych szczytów. Nadbrzeżne niziny szybko ustępują miejsca ośnieżonym szczytom górskim, tarasowym wzgórzom, głębokim wąwozom i górskim potokom, zamieszkanym przez jelenie, dziki, muflony, borsuki, kuny i wilki, nie wspominając o tłumach spacerowiczów, wspinaczy, badaczy jaskiń i kajakarzy. Podczas zaledwie jednodniowej wycieczki trudno o coś więcej niż jedynie posmak dzikiej przyrody, ale wciąż warto zobaczyć to miejsce, szczególnie ze względu na ogromny kontrast z wybrzeżem.

  Massa znajduje się zaledwie 12 km na północ od Forte dei Marmi, a Carrara jest tylko 3 km dalej. Obie miejscowości są normalnie funkcjonującymi miastami, a nie jedynie pomnikami z marmuru, chociaż Marina di Carrara wciąż eksportuje marmur na cały świat. Handel tym surowcem sprawia, że Massa i Carrara wciąż dobrze prosperują, chociaż powstały w ten sposób rozwój przemysłowy zniszczył okolicę. W Massie dominuje nowoczesność, ma ona jednak także dobrze zachowane średniowieczne centrum, zbudowane przez książęcy ród Malaspina, który rządził Massą przez trzy stulecia. Główny punkt miasta to plac Piazza degli Aranci, obramowany pomarańczowymi drzewami, a za wąską krętą uliczką znajdziemy średniowieczną katedrę Duomo, szczycącą się barokowym wnętrzem i, oczywiście, nowoczesną marmurową fasadą. Massa jest zdominowana przez wspaniały renesansowy zamek Castello Malaspina, natomiast Carrara skupia się bardziej na produkcji  marmuru. Choć nie jest to atrakcyjne miasto, jest ono jednak siedzibą muzeum marmuru, Museo del Marmo, które opowiada historię wydobycia i wykorzystania marmuru od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy. Ekspozycje prezentują różne odmiany marmuru i granitu, a także wyjaśniają, jak wielki skok technologiczny nastąpił od wydobywania kamienia przy pomocy dłut i młotów do zastosowania nowoczesnych, zautomatyzowanych technologii. W samym mieście głównym dowodem na istnienie słynnych kamieniołomów marmuru jest rzeka białego błota, która przepływa przez miasto, a wokół niej jest zakurzone powietrze.


  Adres: Museo del Marmo, Viale XX Settembre 85, Localita Stadio, Carrara
  Tel: +39 0585 845746

 • 6. Piza - nie tylko Krzywa Wieża

  Piza położona jest zaledwie 38 km na południe od Forte dei Marmi, co czyni ją idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Można do niej dojechać w mniej niż 40 minut autostradą. Żadne miasto nie jest tak blisko związane z jednym zabytkiem, jak Piza z Krzywą Wieżą. To cudowny widok, ale równie piękna jest także katedra i baptysterium. Poza tym turystycznym obszarem pozostałe miejsca w Pizie są raczej wolne od turystów. W przeciwieństwie do większości toskańskich miast, religijne centrum Pizy nie jest zamknięte w murach ani umieszczone na starym mieście, lecz leży w odosobnieniu na północnym krańcu miasta. Zabytki są skupione wokół Campo dei Miracoli, prawdziwego Placu Cudów. Popodziwiaj romański okres Pizy, a następnie poznaj samo miasto, albo bądź bardziej radykalny: aby uniknąć pandemonium fotograficznego, odwiedź najpierw miasto, a potem Wieżę. Nie ograniczaj swojej wizyty do selfie przed Krzywą Wieżą i poświęć także trochę czasu na resztę miasta, pełną intrygujących zakątków.

  Rozpocznij od Krzywej Wieży, aby przywitać się z jednym z najsłynniejszych pomników we Włoszech. Po raz pierwszy zobaczysz XII-wieczną Wieżę przez bramę Porta Santa Maria, znaną również jako Porta Nuova. Kiedy świeci słońce, biel może Cię oślepić; kiedy pada, cała wieża błyszczy w deszczu. Plac Campo dei Miracoli zdobią skarby architektury; warto odwiedzić Pizę, aby posmakować pizańskiego romańskiego stylu, który powstał właśnie w tym miejscu. Katedra w Pizie, Duomo, przedstawia wspaniałą, wybudowaną zgodnie z tym stylem hybrydę. W formie jest surowa, normandzko-romańska, ale inspirowana sycylijsko-mauretańską estetyką i toskańskim marmurem. Kolorowa geometria wielobarwnego marmuru jest jednak zasadniczo toskańska. Również na Campo dei Miracoli, prawdziwym Placu Cudów, stoi Battistero, największe baptysterium we Włoszech.

  Odetchnij nieco i wybierz się na spacer wzdłuż brzegów rzeki, znanych jako Lungarni. Znajdź też czas na przechadzkę po dzielnicy Borgo Stretto, aby wtopić się nieco w miejscowe życie. Piza nie jest malownicza, a poza „Placem Cudów” rzadko przyprawia o szybsze bicie serca, ale w bocznych uliczkach można dostrzec cieplejszą stronę miasta. Borgo Stretto to tętniące życiem alejki i ulice handlowe między Piazza dei Cavallieri i brzegami rzeki Arno. Borgo Stretto, z mieszczącymi się w arkadach sklepami, otwiera się na Piazza Garibaldi i most Ponte di Mezzo. To idealne miejsce na błądzenie w poszukiwaniu lodów, popołudniowej kawy i ciasta lub niedrogiego posiłku. Wpadnij do Pasticceria Federico Salza, staroświeckiego baru i cukierni, mieszczącej się pod portykami. To kuszące miejsce na popołudniową kawę i ciasto lub wieczorne koktajle. Pełen opis wycieczki po Pizie, w tym informacje na temat zwiedzania Krzywej Wieży, a także wskazówki dotyczące restauracji i zakupów, można znaleźć w naszym przewodniku po Pizie.


  Adres: Torre Pendente (Leaning Tower), Piazza dei Miracoli, 56126 Pisa
  Tel: +39 050 835011
  Strona: www.opapisa.it

 • 7. Wille i ogrody - wycieczka po okolicach Lukki

  Gdy już się zmęczysz plażowym zgiełkiem, pomyśl o wycieczce w okolicach Lukki. Wyprawę po rezydencjach można połączyć z wizytą w jednej z winiarskich i oliwnych posiadłości. Możesz też rozpocząć zwiedzanie willi od wizyty w Lukce, wraz z jej różowo-złotymi pałacami, przyjaznymi dla pieszych fortyfikacjami i czarującymi sklepami. Zobacz nasz przewodnik po mieście Lukka (powyżej). Urokliwa okolica Lukki stanowi przyjemną rozrywkę na upalny, letni dzień. Większość willi wciąż jest w prywatnych rękach, ale często można je zobaczyć, nawet jeśli sam dom nie jest otwarty dla zwiedzających. Wędrówka wśród pachnących krzewów i chłodnych grot, obok kościelnych posągów i fontann, przypomina o tym, jak bogatym miastem jest Lukka. Dwie z najwspanialszych willi to patrycjuszowska Villa Torrigiani i Villa Reale w Marlia, obie otoczone pięknym parkiem.
  Po dotarciu do Lukki, która znajduje się 38 km na wschód od Forte dei Marmi, opuść miasto na północy, jadąc SS12 w kierunku Garfagnana. Po minięciu miejscowości Marlia, skręć w stronę Villa Reale. Została ona zbudowana w XVII wieku przez słynną rodzinę Orsetti, a następnie przebudowana przez Elizę Bacciocchi, siostrę Napoleona. Znajdują się tam dziki park z jeziorem oraz urocze włoskie ogrody. Ocieniony przyciętymi cisowymi żywopłotami Teatro Verde (teatr na świeżym powietrzu) jest miejscem koncertów podczas letniego festiwalu muzyki w Lukce. Znajdująca się w miejscowości Camigliano, w pobliżu Capannori, Villa Torrigiani jest doskonałym przykładem późnorenesansowej willi, należącym do dynastii Santini i Torrigiani od 1636 roku. Nicolao Santini, jako ambasador Lukki na dworze francuskim Ludwika XIV, przebudował fasadę i przekształcił tutejsze ogrody. W założonym około 1650 roku barokowym parku można znaleźć groty, ścieżkę przez las i wodne ogrody. Możesz tu zjeść lunch lub kolację w uroczej posiadłości. Więcej atrakcji i restauracji znajdziesz w naszym przewodniku po Lukce.

  Adres: Villa Reale: Via Fraga Alta 2, Marlia, Capannori.
  Tel: +39 0583 30108 &  www.parcovillareale.it

  Villa Torrigiani, Via del Gomberaio, 3, 55012 Capannori LU.
  Tel: +39 0583 928041 & www.villeepalazzilucchesi.it

  Benvenuti | Associazione delle Ville e Palazzi Lucchesi
  www.villeepalazzilucchesi.it

 • 8. Bagni di Pisa - orzeźwiające, gorące źródła

  Jeśli masz dość zatłoczonej plaży w Forte dei Marmi, pomyśl o dniu w Bagni di Pisa, najbardziej atrakcyjnym i ekskluzywnym spa w pobliżu wybrzeża. Usytuowane w San Giuliano Terme, 40 km na południe od Forte dei Marmi, spa znajduje się wystarczająco blisko wybrzeża, aby połączyć wizytę w nim z nadmorskim spacerem i ucztą z owocami morza w miejscowości Marina di Pisa. Urokliwie, nieco spatynowane uzdrowisko San Giuliano Terme leży w połowie drogi pomiędzy Pizą a Lukką, u podnóża gór. W pobliżu rosną oliwki, kasztany i sosny, a dzikie konie wędrują po okolicznych wzgórzach. San Giuliano słynie z leczniczych źródeł termalnych.

  Uzdrowisko Bagni di Pisa jest najlepszym miejscem, aby wypróbować terapię termalną lub po prostu się odprężyć. W czasach swojego rozkwitu ten klimatyczny kurort gościł romantycznych poetów, ale i bez nich nadal ma w sobie nutę romantyzmu. Wody spa cieszą się popularnością od czasów rzymskich i są szczególnie skuteczne w leczeniu reumatyzmu i zapalenia stawów. Montaigne, Byron i Shelley to jedyni ze sławnych Wielkich Turystów, którzy zarzekali się, że te zabiegi przynoszą efekty. Nawet jeśli nie dokuczają Ci żadne dolegliwości, wpadnij na jeden dzień do spa, zanurz się w gorących źródłach i skorzystaj z jednego lub dwóch zabiegów, w tym z basenu w grocie. W spa można zjeść lunch lub kolację w romantycznej restauracji Dei Lorena, z której roztacza się widok na Krzywą Wieżę w Pizie. Ewentualnie rozważ powrót na wybrzeże w Marina di Pisa na spacer po plaży lub kolację z owocami morza. (Aby uzyskać więcej informacji, zobacz trasę Marina di Pisa w naszym przewodniku po Pizie).


  Adres: Bagni di Pisa, Largo Shelley 18, 56017 San Giuliano Terme
  Tel: +39 050 88501
  Strona: www.bagnidipisa.com

 • 9. Smak Pistoi

  Piękna Pistoia jest często nazywana „Florencją w miniaturze” ze względu na bogate życie kulturalne oraz liczbę dzieł sztuki i zabytkowych budynków. To właśnie życie kulturą wyróżnia Pistoię na tle innych miast podobnej wielkości. Pistoia leży 76 km na wschód od Forte dei Marmi i można do niej dojechać autostradą w godzinę. W sercu Pistoi znajduje się Piazza del Duomo, jedno z najpiękniejszych centrów miast w Toskanii. Najważniejsze miejsca warte zobaczenia skupiają się wokół głównego placu, powodując poczucie artystycznego przesytu. Podejdź do tego na spokojnie i staraj się stłumić potrzebę zobaczenia wszystkiego podczas jednej wizyty. Główny plac wygląda doskonale, nawet gdy odbywa się na nim tętniący życiem targ (w każdą sobotę i środę). Plac ten jest także areną miejskich uroczystości, takich jak choćby Pistoia Blues, znany festiwal muzyczny.
  Na głównym placu podziwiać można katedrę w paski, sięgająca nieba dzwonnicę i baptysterium wyglądające jak tort weselny. Zajrzyj do Cattedrale di San Zeno (Katedry w Pistoi, zwanej także Duomo), Campanile (dzwonnicy) i Battistero di San Giovanni (Baptysterium św. Jana). Na tym samym placu znajduje się także Palazzo del Comune, ratusz, w którym mieści się Museo Civico (muzeum miejskie). Pizańsko-romańska katedra szczyci się wspaniałą, XII-wieczną fasadą z zielono-białymi marmurowymi paskami, w dużym stopniu nawiązującą do stylu pizańskiego, z wyrafinowanymi zdobieniami. Gotycka dzwonnica ma trzy poziomy zielono-białych łuków pizańskich i zapewnia wspaniałą panoramę z widokiem na Piazza del Duomo z lotu ptaka.

  W pobliżu znajduje się Palazzo dei Vescovi, Pałac Biskupów, w którym mieści się Museo dell'Antico Palazzo dei Vescovi - Muzeum Historii Starożytności. Plac jest otoczony szeregiem pięknych renesansowych pałaców, w tym Palazzo del Podestà, gdzie wciąż znajduje się siedziba sądu. Jest to rezydencja ozdobiona wspaniale dekorowanym wewnętrznym dziedzińcem. Teren wokół Piazza del Duomo został wyłączony z ruchu drogowego, co czyni go przyjemnym miejscem na spacery. Obfitość barów, restauracji i eleganckich sklepów w tej okolicy dodaje Pistoii dodatkowego uroku. Pistoia jest również rajem dla smakoszy i podtrzymuje jedne z najlepszych tradycji Slow Food w Toskanii. Najbardziej typowym daniem jest maccheroni sull'anatra, makaron z kaczką. Zapoznaj się z pełnym przewodnikiem po Pistoi, aby uzyskać więcej wskazówek, od posiłków do wspaniałej podziemnej wycieczki do Ospedale del Ceppo, monumentalnego średniowiecznego szpitala.


  Adres: Cathedral, Bell-tower & Baptistry, Piazza del Duomo, 51100 Pistoia
  Tel: +39 0573 25095
  Strona: www.comune.pistoia.it

 • 10. Przepełniona sztuką Florencja

  Florencja leży w odległości około 160 km od Forte dei Marmi. Jeśli jednak jest to Twoja jedyna szansa, aby odwiedzić stolicę renesansu, warto wybrać się na tę wycieczkę - dojazd zajmie Ci około dwóch godzin. Nawet jeśli masz listę rzeczy, które należy zobaczyć we Florencji, nie daj się przygnieść ciężarem jej skarbów. Pozwól sobie na bezcelowe błądzenie po zaułkach. Poza kijami do selfie i pomnikami czekają  na ciebie atrakcyjne knajpki, eleganckie kawiarnie ze znakomitą kuchnią i targi, na których można znaleźć mnóstwo interesującego jedzenia. Florencja nie jest staroświecka, nie jest także chciwym miastem, które utraciłoby odważną toskańską duszę: tradycyjne gospody wciąż karmią zwykłych, spracowanych ludzi, oferując ogromne steki. Uważaj na pęd do zobaczenia zbyt dużej ilości miejsc podczas jednodniowej wycieczki i zrównoważ wizyty w galeriach wędrówkami w poszukiwaniu idealnej trattorii lub doskonałego widoku.

  Rozpocznij od Piazza della Signoria, najwspanialszego placu w mieście z kopią Dawida Michała Anioła, oraz znajdującego się obok niego, zwieńczonego blankami Palazzo Vecchio. Po wypiciu kawy w Rivoire przygotuj się na Galerię Uffizi, największą na świecie kolekcję włoskiej sztuki. To bardzo popularne muzeum będące prawdziwą ucztą dla zmysłów, spróbuj zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, lub, co jeszcze prostsze, zarezerwuj wejście przez Internet. Po lunchu odwiedź Duomo, największy budynek w promieniu wielu kilometrów. Renesansowa kopuła Brunelleschiego jest znakiem rozpoznawczym Florencji. Z szacunku dla osiągnięć Brunelleschiego, miasto zakazało nawet budowy jakiegokolwiek budynku wyższego od Duomo.

  Aby zaznać nieco spokoju wybierz się do Oltrarno, po drugiej stronie rzeki Arno i odwiedź Giardino Boboli (Ogrody Boboli), które stanowią doskonałe antidotum na duszący splendor Pałacu Pitti. Dynastia Medyceuszy stworzyła ogrody, które na wiele lat stały się wzorem dla włoskich architektów. Przed obiadem poznaj tradycje rzemieślnicze okolic Oltrarno na tzw. lewym brzegu miasta. Ta artystyczna dzielnica słynie ze stylowych barów i gwarnych knajpek, przeplatanych sklepami z antykami, biżuterią i galeriami sztuki.

  Sprawdź nasz przewodnik po Florencji, aby zobaczyć, co najbardziej Ci odpowiada. Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów, rozważ zakup karty Firenze online (www.firenzecard.it), a także zarezerwuj trochę czasu na Galerię Uffizi.

 • Jedzenie i picie

  Zobacz nasze wyżej przedstawione rekomendacje dotyczące ciekawych lokali w Forte dei Marmi w sekcji Plażowanie w Forte dei Marmi albo wybierz się do sąsiedniego Viareggio, aby napić się orzeźwiającego drinka w zabytkowej Gran Caffe Margherita nad brzegiem morza. Ucztowanie w odpowiednich miejscach to część stylu życia w tej części wybrzeża. W Forte dei Marmi przeważają owoce morza, podobnie jak na wybrzeżu Versilii. W kurorcie znajduje się także wiele stylowych, kreatywnych i wykwintnych restauracji, ze smacznymi i pięknie podanymi daniami, ale także zawyżonymi cenami.

 • Bistrot

  Ta wyróżniona gwiazdką Michelin restauracja znajduje uznanie zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Wnętrza urządzono w stylu kolonialnym. Można tu delektować się wyśmienitymi potrawami z owoców morza. Typowe dania to półmiski surowych ryb, risotto z homarem, tempura rybno-warzywna oraz makaron tagliolini z truflami i prażonymi orzechami laskowymi.


  Adres: Via Achille Francheschi 14, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 89879
  Strona: www.ristorantebistrot.it

 • Caffè Principe

  Caffè Principe to nieustająco popularna kawiarnia, stworzona do przyglądania się przechodniom w pobliżu placu Piazza Marconi. Chociaż ostatnio spoczywa na laurach, to jednak pozostaje ulubionym miejscem na chwilę relaksu o każdej porze dnia. Projektanci mody, tacy jak Giorgio Armani i Paul Smith, są jej najbardziej sławnymi fanami. Kawiarnia pełni funkcję baru śniadaniowego, ale i nocnego klubu. Przyjdź tu na poranne cappuccino z rogalikiem, Aperol Spritz lub affogato al caffè (deser zrobiony poprzez zalewanie lodów waniliowych kawą espresso), ale przygotuj się na wysoką cenę - nawet według lokalnych standardów.


  Adres: Caffe Principe, via Carducci 2, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 89238
  Strona: www.principefortedeimarmi.com

 • La Cucina del Giardino

  W tym popularnym i wygórowanym cenowo kurorcie znajduje się niedroga trattoria, która serwuje głównie owoce morza, ale także steki i szeroki wybór dań z makaronu - wszystko to w bezpretensjonalnym otoczeniu.


  Adres: Via Stagio Stagi 66 A, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 81170

 • Beach Club del Principe Forte dei Marmi

  Tutejsza Ristorante Dalmazia serwuje takie przysmaki, jak smażone krewetki, pieczone seabassy, grillowaną ośmiornicę, czy karczochy jerozolimskie z czarnymi truflami - wszystko na prywatnej plaży w Principe, oczywiście.


  Adres: Hotel Principe, Viale Morin 67, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 784145
  Strona: www.principefortedeimarmi.com

 • Sky Lounge Bar

  Dołącz do fanów tego przyjaznego lokalu i wpadnij na drinki po kolacji na tarasie na dachu 67 Sky Lounge Bar w Hotelu Principe.


  Adres: Viale Morin 67, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 783636
  Strona: www.principefortedeimarmi.com

 • Zakupy

  Odpowiadając na gusta i zapotrzebowanie klientów, ta okolica handluje głównie drogimi markami i produktami od znanych projektantów, od kostiumów plażowych po ekskluzywną międzynarodową odzież i akcesoria. Butiki przy Piazza Marconi zachowują jednak co nieco z małego miasteczka, nawet jeśli sprzedają jedne z najdroższych rzeczy, które da się nabyć. Armani, Prada i Roberto Cavalli także mają swoje butiki w tym mieście. Zajrzyj z ciekawości na rynek Forte dei Marmi w środę na Piazza Marconi, aby zobaczyć wszystko, od płaszczy z norek po stylową pościel i stroje kąpielowe, stroje najlepszych projektantów oraz podróbki. W lecie na tym samym placu odbywa się dodatkowy niedzielny targ. Jeśli lubisz zjeść coś podczas zakupów, skuś się na chrupiące przekąski typu foccacia lub pizza a taglio z Da Valé, popularnej piekarni (Piazza Garibaldi 4, Forte dei Marmi, Tel.: +39 0584 89361). Podczas wycieczki do marmurowych kamieniołomów wokół Carrary, poszukaj małych pamiątek z marmuru.

 • Volponi

  Jeśli szukasz oryginalnych torebek i ręcznie robionych butów, skieruj się do Volponi.


  Adres: Via Carducci 4, Forte dei Marmi 55042
  Tel: +39 0584 8271

 • Morino

  To uznana rodzina wysokiej klasy jubilerów, których butik znajduje się tuż przy głównym placu miasta od lat 40. XX wieku.


  Adres: Via Carducci 12, 55042 Forte dei Marmi
  Tel: +39 0584 83263
  Strona: www.morinigioielleria.com

 • Parkowanie

  W Forte dei Marmi jest dużo łatwiej zaparkować, niż w większości toskańskich miast, ze wyjątkiem szczytu komunikacyjnego. Brakuje miejsc parkingowych podczas zwykłego targu w środę rano i podczas sezonowego targu w niedzielę rano. Dobre miejsca parkingowe znajdują się zazwyczaj nad brzegiem morza, wokół Viale Italico (bezpłatny) i przy Viale della Repubblica (płatny).

  W większości toskańskich miast obowiązuje system ZTL (zona trafico limitato), czyli strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, za wyjątkiem mieszkańców. Samochody należy pozostawić poza tą strefą. ZTL w Forte dei Marmi obejmuje większy obszar latem, więc spodziewaj się wtedy większych ograniczeń. Ogólnie rzecz biorąc parkowanie na wybrzeżu jest łatwiejsze, niż w zatłoczonych centrach dużych miast czy w miasteczkach na wzgórzach.

  Porada dotycząca ZTL: Jeśli zobaczysz inne samochody przekraczające bez problemu granicę ZTL (strefa ograniczonego ruchu) może Ci się wydawać, że wjazd tam nie jest ograniczony i też możesz wjechać. Osoby wjeżdżające najprawdopodobniej są mieszkańcami lub posiadają specjalne pozwolenia. Mimo braku fizycznych ograniczeń (słupków czy szlabanów) wjazd bez uprawnień będzie karany, gdyż strefy są monitorowane. Wezwania do zapłaty w ostatnich latach przychodzą zaskakująco szybko i sprawnie.

 • Dojazd i poruszanie się po okolicy

  Dojazd: Z autostrady A12 zjedź zjazdem na Versilia. Skręć w prawo i kontynuuj jazdę aż do trzeciego zestawu świateł, następnie skręć w lewo, a po około 1,5 km dotrzesz do Piazza Garibaldi Forte dei Marmi z książęcym fortem. (Aby uzyskać więcej porad dotyczących parkowania, skontaktuj się z biurem turystycznym za pośrednictwem Spinetti 14, 55042 Forte dei Marmi, Tel. : +39 0584 28029)

  Samochodem: Z Forte dei Marmi jest tylko 17 km jazdy samochodem do Carrary; Piza leży około 38 km na południe, a Lukka jest w tej samej odległości na zachód. Pistoia jest oddalona o 76 km, a Florencja o 160 km, a więc o dwie godziny jazdy samochodem.

  Pociągiem: Stacja kolejowa Forte dei Marmi znajduje się 3 km od centrum i jest znana jako Forte-dei-Marmi-Seravezza-Querceto. Leży na linii Florencja-Lukka-Viareggio i dysponuje dobrymi połączeniami.

  Na rowerze: Rowerem można dotrzeć do Marina di Pietrasanta, Lido di Camaiore, a następnie do Viareggio, co wymaga przejechania  kolejnych 11,5 km. Szczegółowe informacje na temat tras rowerowych można znaleźć na stronie internetowej kurortu i w biurze turystycznym (via Spinetti 14, 55042 Forte dei Marmi, Tel.: +39 0584 28029 i www.comune.fortedeimarmi.lu.it).

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie