Zaloguj się


Lecchi in Chianti

 • Na południe od Raddy znajduje się Lecchi in Chianti. Leży ono u podnóża góry, zwieńczonej zrujnowanym zamkiem Monteluco. Ta urocza wioska jest położona tuż przy głównej drodze, która wije się w górę w stronę Amy. Dzięki charakterystycznym kamiennym domom i dostojnemu kościołowi, ten zaułek wciąż wygląda tak samo jak w średniowieczu. Był to niegdyś obszar wielkich majątków związanych z właścicielami ziemskimi, takimi jak baronowie wina Ricasoli. Ukoronowaniem wzniesienia jest zamek Monteluco, którego początki sięgają 1176 roku. Zamek ten był początkowo bastionem sieneńskim, ale został zniszczony podczas ataków w XV i XVI wieku. W fortyfikacjach znajduje się zrujnowany fort, wsparty na wapiennej wieży strażniczej, z którego można  obserwować dolinę Massellone. Trasy spacerowe łączą Lecchi z uroczą wioską San Sano, a przechadzkę można zakończyć domową kuchnią w spokojnej gospodzie. W Lecchi zaczyna się też wiele tras prowadzących przez winnice, włączając w to popularny szlak spacerowy do Localita Molinaccio na letnią kąpiel w basenach rzecznych.

 • Najlepszych atrakcji

  Lecchi leży w południowej części Chianti i jest  bardzo dobrze przygotowane na wycieczki kulturalne do Sieny. Jeśli chodzi o bezpośrednie okolice miasteczka, liczy się tu przede wszystkim sztuka współczesna wystawiana w winnicach oraz wycieczki do pełnych uroku miast Chianti, takich jak Radda, Gaiole i Castellina in Chianti. Chianti to styl dolce vita (słodkie życie) z degustacjami wina, wyśmienitą kuchnią i rustykalnymi karczmami, także w zamkach. Dodatkiem są przejażdżki rowerowe, wycieczki na skuterze Vespa i letnie kąpiele w rzece. Życie potrafi tu być ekscytujące. Florencja i San Gimignano znajdują się nieco dalej, ale wciąż w zasięgu  jednodniowych wycieczek dla miłośników kultury.

  To tylko przedsmak rejonu Chianti. Zobacz nasze szczegółowe przewodniki po najpiękniejszych miastach i wioskach regionu Chianti, wszystkie dostępne na naszej liście miejsc wartych zobaczenia.

 • 1. Sztuka współczesna w Castello di Ama

  Castello di Ama, najbardziej „zamkowy” budynek w Lecchi, w rzeczywistości nie jest zamkiem, a posiadłością na szczycie wzgórza. Znajduje się tam też restauracja, działająca również jako centrum sztuki współczesnej. Ten wiodący producent Chianti Classico leży 2 km na północ od Lecchi, a winnica znana jest z doskonałych, pełnych czerwieni winogron. Na pierwszy rzut oka jest to kolejna tradycyjna borgo, kamienna wioska położona na wzgórzach Chianti. Powoli staje się jednak jasne, że wino, jedzenie i sztuka współczesna są nieodłączną częścią tego obrazu. To właśnie winnice, które oczarowały Baracka Obamę i jego żonę podczas ich prezydenckiej podróży do Toskanii.

  Wino Toskańczyka Marco Pallanti, regularnie koronowanego winiarza roku, znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Posiadłość San Lorenzo produkuje Chianti Classico gran selezione DOCG, kategorię uważaną za najwspanialszą dla tego rodzaju. 80-hektarowe winnice obejmują różne tarasy, od skalistego łupka po glinę i żwir, a kolejne 40 hektarów zostało przeznaczone na gaje oliwne. Oliwki trafiają do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia DOP Chianti Classico.

  Na tym terenie znajduje się również światowej klasy kolekcja instalacji sztuki współczesnej. Ten ambitny zbiór nosi nazwę Castello di Ama per l'Arte Contemporanea (Sztuka współczesna w Castello di Ama). Rzeźby pasują do otoczenia podobnie jak wina, a każdego roku do kolekcji dodawane są nowe dzieła. Castello di Ama adaptuje oryginalne budynki, takie jak kościół i piwnica z winami, aby w imponujący sposób zaprezentować instalacje artystyczne. Wystawiana sztuka jest raczej z gatunku trudnej i ekstremalnej, a nie sielankowej.

  Zarezerwuj wycieczkę połączoną z degustacją wina, przyjdź na lunch, zobacz park rzeźb lub po prostu odwiedź winiarnię w posiadłości, aby skosztować i kupić wino, oliwę z oliwek oraz inspirowane naturą perfumy i pachnidła.


  Adres: Castello di Ama, Localita Ama, 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 0577 746069
  Strona: www.castellodiama.com

 • 2. Wycieczki rowerowe, pikniki lub degustacja wina w Dievole

  Rozważ przejażdżkę rowerową lub piknik dla smakoszy w winnicach wokół Lecchi, jeśli pragniesz czegoś więcej niż samej degustacji wina. Kuszące i różnorodne wycieczki po okolicy warto rezerwować za pośrednictwem posiadłości Dievole, co może zakończyć się kolacją przy świecach w jednej z restauracji znajdujących się na jej terenie.

  Na południe od Lecchi znajduje się atrakcyjna trasa rowerowa, która niespiesznie przebiega obok licznych winnic. Podczas  przejażdżki możesz się tu spodziewać przemykających motyli, śpiewających ptaków i zapachu rozgrzanej ziemi. Trasa rozpoczyna się w wiosce Vagliagli i prowadzi intrygującym, 26-kilometrowym szlakiem po zboczach pełnych winorośli. W jego sercu znajduje się winnica Dievole o powierzchni 400 ha, położona 12 km na północ od Sieny. Chociaż jest to prywatna posiadłość, każdy może jeździć na tutejszym szlaku, który niedawno został przebudowany i oznakowany. „Nowy” szlak został opracowany przez pracownika posiadłości, który zna tę ziemię jak własną kieszeń. W pewnym sensie szlak ten jest tak stary, jak okoliczne wzgórza, a toskańscy dzierżawcy ziemi korzystają z niego już od prawie tysiąca lat. Przed wycieczką najlepiej skonsultować się z posiadłością Dievole i rozważyć rezerwację opcjonalnego pikniku dla smakoszy.


  Adres: Wine Resort, Località Dievole 6, 53019 Castelnuovo Berardenga SI

  Tel: +39 0577 322632
  Strona: www.dievole.it

 • 3. Jednodniowa wycieczka do Radda in Chianti - wędrówka, wino i farma kóz

  Radda in Chianti znajduje się zaledwie 9 km na północ od Lecchi i stanowi idealny cel jednodniowej wycieczki dla par lub rodzin. Zwiedzając to urocze miasteczko targowe, warto wybrać się do najważniejszego sanktuarium regionu - Casa Chianti Classico. Po interaktywnym pokazie produkcji wina, w tym tematycznym quizie w Muzeum Wina, zatrzymaj się na degustację oraz na rustykalny lunch w centrum. Następnie udaj się do farmy kóz Chianti Cashmere  na północny wschód od Raddy, aby spotkać (i pogłaskać) najbardziej jedwabiste i cieszące się dużą popularnością kozy kaszmirowe w regionie. Dowiedz się, jak zrównoważone rolnictwo produkuje najlepszy kaszmir i skuś się na zakup pamiątki. Następnie wróć do Castagnoli albo przejedź kilka kilometrów na północ, aby odwiedzić Volpaia, jedną z najmodniejszych wiosek Chianti, w której możesz zatrzymać się na kolację.

  Dowiedz się więcej, odwiedzając nasz przewodnik po Radda in Chianti.

 • 4. Jazda na rowerze elektrycznym przed kolacją w Gaiole in Chianti

  Lecchi znajduje się zaledwie 10 km na południe od Gaiole in Chianti, sennego miasteczka tego rejonu. Jego atrakcje położone są głównie poza miastem i najlepiej oglądać je korzystając z łatwego szlaku rowerowego, który prowadzi przez wsie, zamki i winnice na południe od Gaiole. To idealny teren dla rowerów, więc wykorzystaj go w pełni, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem fitnessu na wyścigówkach. Możesz odbyć tę wycieczkę  na rowerze elektrycznym w ramach całodniowej lub kilkugodzinnej wycieczki. Wspomagane napędem rowery są łatwe w użyciu nawet dla osób, które próbują tego po raz pierwszy, a także dla rodzin.

  Powodem, dla którego Chianti jest tak malownicze, jest to, że rejon ten jest bogaty w pagórkowate tereny. Jeśli nie jesteś w formie lub nie gustujesz w stromych podejściach, rozważ e-rower. Wypożyczalnia rowerów elektrycznych z siedzibą w Gaiole w Toskanii oferuje wycieczki rowerowe w regionie Chianti z przewodnikiem lub na własną rękę. Na zboczach zjazdowych te pojazdy pracują jak zwyczajny rower, ale przy długich, płaskich odcinkach lub podjazdach, silnik elektryczny włącza się i zapewnia pomoc, której potrzebujesz, aby dotrzeć do celu bez zadyszki i pocenia się. Rowery elektryczne można wypożyczyć zarówno na godzinę, jak i na tydzień. Jedna z typowych tras z przewodnikiem z Gaiole obejmuje wzgórza Chianti, Castello di Brolio i odległe widoki Sieny. W cenie zawarty jest także lekki lunch i degustacja wina w posiadłości o niesamowitym klimacie. Ta wycieczka to trzygodzinna, 46 km wyprawa, osiągająca momentami wysokość 518 metrów. Dostępnych jest wiele łatwiejszych lub trudniejszych tras.

  Dowiedz się więcej, odwiedzając nasz przewodnik po Gaiole in Chianti.


  Adres: Tuscany E-bike Rental, Via Roma 82, 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 0577 749355
  Strona: www.tuscanyebikerental.com

 • 5. Castellina in Chianti - jednodniowa wycieczka

  Odwiedź sąsiednią Castellina in Chianti, pełną uroku miejscowość, położoną 17 km na północny zachód od Lecchi. Zajrzyj do Muzeum Archeologicznego, aby zobaczyć znaleziska z grobów etruskich, w tym amforę przedstawiającą picie i ucztowanie, stanowiącą dowód na to, że wino było niegdyś oznaką statusu i spożywano je podczas rytuałów i ceremonii. Chociaż grobowce zostały zbudowane prawie 3000 lat temu, ich twórcy byli bardzo podobni do nas. Wejdź na szczyt wieży, z której roztacza się przepiękny widok na góry Chianti, San Gimignano i Val d'Elsa. Wędruj w dół przez delle Volte, osobliwą, kamienną, sklepioną ulicę, wbudowaną w zbocze wzgórza.

  Dowiedz się więcej, odwiedzając nasz przewodnik po Castellina in Chianti.

 • 6. Park Rzeźb Chianti, emocjonujący szlak artystyczny

  Park Rzeźb Chianti, położony w Pievasciata, na południe od Lecchi, zapewnia odpoczynek od jedzenia i picia. Warto go zobaczyć, gdyż jest naprawdę piękny. Ten harmonijny Park Rzeźby, znany również jako Parco Sculture del Chianti, znajduje się w dębowym lasie między Pievasciata i Vagliagli, około 10 km na północ od Sieny. Okoliczne krajobrazy składają się na mozaikę gajów oliwnych i pagórków porośniętych winnicami - to zapierające dech w piersiach widoki, rozciągające się przy każdym zakręcie. Gdy już tam dotrzesz, po prostu podążaj zalesionym szlakiem, który wije się obok rzeźb, tworzonych w wielu materiałach i stylach.

  Park Rzeźby jest nadzorowany przez artystów Piero i Rosalbę Giadrossi, których możesz nawet spotkać na swojej drodze, ponieważ często w nim przebywają. Ta koncepcja pochodzi ze starożytnej włoskiej tradycji tworzenia dzieł sztuki zaprojektowanych specjalnie do wystawiania na zewnątrz, w konkretnej przestrzeni. Około 40 współczesnych rzeźb różnych artystów rozsianych jest po lasach tego 17-hektarowego terenu. Po drodze możesz przespacerować się po naturalnej wielkości labiryncie wykonanym ze szklanych sześcianów i podziwiać rzeźbę w kształcie cyprysa, która wygląda bardziej żywo niż prawdziwy kwiat.

  W parku znajduje się również amfiteatr, wykorzystywany podczas letnich koncertów na świeżym powietrzu, przedstawiających różne style: od klasyki, opery, jazzu, folku i gospel aż do tanga. Nawet amfiteatr jest dziełem sztuki, wykonany z płyt z białego marmuru z Carrary z kamieniołomu Michała Anioła i czarnego granitu z Zimbabwe, ze sceną pokrytą zastygłą lawą. Zdecyduj się na przewodnik audio po Parku Rzeźby, wypożyczany w budynku przy wejściu, lub pobierz odpowiednią aplikację przed wizytą.


  Adres: Chianti Sculpture Park (Parco Sculture del Chianti), Localita la Fornace 48, 53019 Pievasciata

  Tel: +39 0577 357151
  Strona: www.chiantisculpturepark.it

 • Jedzenie i picie

  Rozkosznie rozdarte między tradycją a kreatywnością - jak i pełni sprzeczności Toskańczycy - scena winiarska pozwala na dwoistość między pochodzeniem a osobowością. Na wiejskich terenach Chianti jedzenie i wino są prawdziwą religią. Polecane przez nas lokalne winnice z restauracjami to Dievole, Castello di Ama i Castello di Selvole, wszystkie opisane w tym przewodniku.

  Lokalne restauracje oferują szeroki wybór, od znakomitych lokali po bezpretensjonalne gospody, a wszystkie specjalizują się w wersjach kuchni toskańskiej. Posiłki mogą być przygotowane z ekologicznej lokalnej mąki, a w menu znajdziemy takie sycące dania jak pappardelle di lepre (wstążki makaronowe w sosie z zająca) lub ten sam makaron z dzikiem (cinghiale).

  To tylko przedsmak Chianti. Zobacz nasze polecane restauracje poniżej, a także przejrzyj pozostałe przewodniki po najciekawszych miastach i wioskach Chianti, wszystkie dostępne za pośrednictwem naszej listy miejsc wartych zobaczenia. 

 • Il Ristorante Malborghetto

  Ta uwielbiana, niedroga gospoda jest wysoko oceniana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Zarezerwuj z wyprzedzeniem i zamów miejsce przy stoliku na tarasie przy dobrej pogodzie. Zajazd mieści się w miejscowości Lecchi in Chianti, około 5 km od drogi SS408 Gaiole-Siena.


  Adres: Loc. Lecchi in Chianti 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 0577 746201
  Strona: www.malborghetto.net

 • La Grotta della Rana

  Obfite domowe toskańskie przysmaki sprawiają, że ta karczma jest równie popularna wśród mieszkańców, a także stylowych Sieneńczyków, którzy wybierają się na wycieczkę po Chianti. Jest to interes rodzinny, z Mammą w kuchni i dziećmi prowadzącymi restaurację. Kuchnia jest domowa i niedroga, począwszy od makaronu z cukinią i grzybami, a skończywszy na dziczyźnie i potrawach z królika. Przy niezawodnej i szerokiej ofercie win, możesz delektować się spokojnym lunchem na tarasie. Karczma znajduje się w wiosce San Sano, która leży pomiędzy Lecchi in Chianti a drogą SS Gaiole-Siena SS408.


  Adres: Localita San Sano, 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 0577 746020 / 0577 746925
  Strona: www.lagrottadellarana.it

 • Il Ristoro

  Hotel ten mieści się w uroczej, rozległej posiadłości winnej Castello di Ama na wzgórzach Chianti, 2 km od miejscowości Lecchi. Znajduje się tam XVIII-wieczna willa z winnicą. Krótkie, ale sezonowe menu idealnie pasuje do lokalnych win. Autentyczne, niedrogie dania, które znajdziemy tu w karcie, to makaron z sosem z dzika, kurczak z czarnymi oliwkami w sosie winnym lub letni suflet z marchwi i cukinii z sosem Pecorino, a do tego tarta z orzechów laskowych. Zarezerwuj stolik na balkonie, aby móc podziwiać piękne widoki. Jeśli wolisz skoncentrować się na samym winie, skieruj się do L'Enoteci, położonej na terenie posiadłości.


  Adres: Castello di Ama, Localita Ama, 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 0577 746191
  Strona: www.castellodiama.com

 • Zakupy

  Zakupy w Lecchi in Chianti są bardzo ograniczone, ale sąsiednie wsie stanowią dodatkowe źródło zaopatrzenia. Więcej zróżnicowanych opcji zakupów znajdziesz w sąsiednich: Radda, Gaiole, Castellina, a co najważniejsze, w Sienie.

 • Azienda Agricola Casanuova di Ama

  Ta niewielka, rodzinna posiadłość z winnicą w wiosce Casanuova di Ama niedaleko Lecchi oferuje degustacje wina, a także sprzedaż win Chianti, Super Tuscans, Vin Santo, Grappy i oliwy z oliwek. Daniela, właścicielka, organizuje krótkie wycieczki, a po nich zaprasza na lunch wegetariański w przytulnym zajeździe z domowymi toskańskimi potrawami, takimi jak crostini smażone na pomidorach, domowe gnocchi, świeżo upieczony chleb i ciastka cantuccini, zanurzane w Vin Santo.


  Adres: Localita Casanuova di Ama, 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 0577 746119
  Strona: www.agrariacasanuovadiama.it

 • Bar Enoteca Rinaldi

  Ta mała kawiarenka ze stolikami na otwartym powietrzu prowadzona jest przez syna właściciela sklepu spożywczego. Jest to wygodne miejsce na śniadanie, poranną kawę, lekki lunch lub popołudniowy aperitif z lokalnym winem.


  Adres: Via San Martino 12, Lecchi in Chianti, 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 0577 746021

 • Atelier Radianza

  Urodzona w Holandii twórczyni ceramicznych przedmiotów i artystka Lies Robbertsen  prowadzi to atrakcyjne studio. Maluje farbami olejnymi i akrylowymi, a także wyrabia produkty ceramiczne, a jej inspiracją jest natura i architektura.


  Adres: Via San Martino 4, Lecchi in Chianti, 53013 Gaiole in Chianti

  Tel: +39 3351741573
  Strona: www.radianza.com

 • Dievole

  Ta gościnna posiadłość z winnicą, znajdująca się na przedmieściach Vagliagli, na południe od Lecchi, jest miejscem, w którym można zaopatrzyć się w dobre wino i oliwę z oliwek lub skusić się na lunch. Winnica może również stanowić część szlaku turystycznego lub rowerowego.


  Adres: Località Dievole 6, Vagliagli, 53019 Castelnuovo Berardenga

  Tel: +39 0577 322632
  Strona: www.dievole.it

 • Luxury designer outlets

  Luksusowe sklepy designerskie: zupełnie zmieniając temat, miłośnicy zakupów oryginalnych produktów mogą wybrać się do luksusowych sklepów w okolicy Valdarno. The Mall Firenze znajduje się trzydzieści minut jazdy na wschód od Florencji, przy drodze Pontassieve.  Kursuje tam również bezpośredni autobus z Sieny. Po przejrzeniu marek różnych projektantów zakończ zakupy w kawiarni i restauracji Mall's Gucci.


  Adres: The Mall, Via Europa 8, 50066 Leccio Reggello

  Tel: +39 055 8657775
  Strona: www.themall.it

 • Parkowanie

  Parkowanie w Lecchi rzadko bywa problemem, ale można też zaparkować przy drodze SP Traversa del Chianti. Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena.

  Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

 • Poruszanie się po okolicy

  Lecchi in Chianti znajduje się 25 km od Sieny i 49 km od Florencji, Siena jest więc naturalnym punktem centralnym dla większości wypraw, choć niesłychanie trudno znaleźć w niej miejsce do parkowania. Zobacz nasz przewodnik po Sienie, aby uzyskać więcej informacji.

  Chianti może być uroczą krainą do poruszania się po niej samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mieszance małych średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość sporadyczny, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz właściwie zwiedzić okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigatorem GPS. Aby dobrze się bawić i podziwiać okolicę wypróbuj spersonalizowaną wycieczkę z Chianti Taxi.

  Greve, główny punkt startowy od północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.

  Z Florencji i Chiantigiany należy kierować się na Greve, a następnie dalej na południe do Raddy i Gaiole. Możesz też wybrać autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA) i zjechać w San Donato in Poggio, zanim wjedziesz na SP101, która zmienia się w SP76.

  Z Sieny wyjedź z miasta na szybką autostradę Florencja-Siena Raccordo Autostradale (znaną jako RA), opuszczając ją zjazdem Badesse na SP119, która zmienia się w SR222, Chiantigianę. Możesz także wybrać spokojniejszą, wolniejszą trasę z Sieny: wjedź na SR2, która zmienia się w spokojniejszą SR222 i jedź aż do Castelliny, a następnie do Raddy i  Gaiole.

  Prywatna wycieczka: Chianti Taxi, niezawodna usługa transportowa w Panzano oferuje całodniowe prywatne wycieczki po Chianti i poza nią. Są to spersonalizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić wszystko - od tłoczni oliwy z oliwek i winnic po farmy Pecorino i sklepy z ręcznie malowaną ceramiką. Dzięki swojemu wygodnemu minivanowi właściciel Daniele Mogni wie wszystko na temat tego, co warto zobaczyć i robić w Chianti. Warto wyskoczyć na jeden dzień, aby wypocząć i napić się wina w licznych  winnicach.

  Chianti Taxi. Tel.: (+39) 389 8160050 i www.chiantitaxi.com

  Chianti pociągiem: nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale trzeba zmienić pociąg w Empoli.

  Chianti autobusem: Autobusy łączą Florencję z Greve i Panzano, ale tam kończą swoją trasę.  Często zapewniają one bardziej użyteczną usługę niż pociągi, ale ponieważ działa tu nieco myląca i skomplikowana linia autobusowa numer 365 (Tel.: 800373760 bezpłatny telefon i na stronie www.acvbus.it), rozkład jazdy autobusów nie zawsze jest wygodny, w dodatku oferuje ograniczone usługi w niedziele. Autobusy łączą także Sienę i Castellinę: linia Tiemme (Tel.: 0577 204111 oraz pod www.tiemmespa.it) oferuje około 7 połączeń dziennie. Ponadto autobusem można poruszać się między Castelliną i Raddą: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 i www.tiemmespa.it) oraz Sieną i Gaiole: autobus Tiemme (Tel.: 0577 204111 pod adresem www.tiemmespa.it).


  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych, wysypanych żwirem dróg sprawia, że ​​jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy. Czy wyprawiasz się tam jako widz, czy uczestnik, L'Eroica jest warta zobaczenia. To renomowane wydarzenie dla amatorów pozwala rowerzystom z całego świata poznać region, zwiedzając go na rowerach klasycznych. Parkingi w Gaiole znajdują się poza centrum miasta przy ulicy Strada Provinciale 408 lub przy via Marconi. Należy pamiętać, że w większości toskańskich miast obowiązuje ścisły system ZTL, strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób niebędących mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miejscowości rejonu Chianti są małe, więc stanowią o wiele mniej kłopotów niż miasta takie jak Florencja i Siena. Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach po takich  miejscowościach jak: Greve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie